Belangrijke documenten van Rode Brigades nu in handen van justitie Sieid&zQowumt Smith tevreden naar Washington ;abinet zal soepel moeten manoeuvreren 5olitiek veel spanningen, maar geen crisis filet MTS-dinloma ïaar technische erarenopleiding !ODE KRUIS ZOEKT BEKENDHEID IN DERDE WERELD CNV EN VNO WIJZEN VAD AF ?fOVD pleit voor vrij abortus-ontwerp Balzanprijs voor Moeder Theresa De tragiek van de Libanese Christenen Meeste Nederlanders willen een procent inleveren Politiek Partij Parlement - iNNENLANDABUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 7 OKTOBER 1978 PAGINA 7 TAATSSECRETARIS DE JONG: ra- ail- -i in een onzer verslaggevers) BECHT Staatssecretaris Jong van Onderwijs heeft vraag opgeworpen of het l reëeler is om bij voor- ir mensen met een MTS-di- ima toe te laten tot de le- enopleiding voor het hnisch beroepsonderwijs, wordt in de eerste plaats HAVO-diploma gevraagd. De staatssecretaris vroeg zich vanochtend in Utrecht in een toespraak tot de lerarenorga nisatie van het middelbaar technisch onderwijs af of met de eis van het HAVO-diploma niet de verkeerde weg is inge slagen. Hij beriep zich daarbij onder meer op ervaringen in de Nederland omringende lan den. Het redactielokaal van de Haagse Post nadat er vernielingen waren aangericht. Vernielingen op redactie Haagse Post AMSTERDAM- Tien uit Su riname afkomstige Nederlan ders zijn gisterochtend de re dactie van het weekblad Haagse Post in Amsterdam binnengedrongen Zij richt ten beschadigingen aan, en haalden archiefkasten leeg. De Surinamers zeiden de aan wezige redacteuren boos te zijn over een publicatie in het blad, „De zelfkant van Zwart Amsterdam". Het redactiege bouw wordt door de politie bewaakt, omdat de indringers aankondigden terug te komen. inner logleraar A. Donner, lid het Hof van Jus- van de Europese neenschappen te temburg, is be- d tot hoogle- in het staats- aan de irsiteit van Gro- De heer was onder voorzitter van commissie van die twee jaar een onder- instelde naar Lockheedaffai- le zaak van de top van militaire uigen. MILAAN (AFP/AP) De justitie in Mi laan heeft gisteren een lijst gepubli ceerd van het materiaal dat vorige week in vier schuilplaatsen van de Rode Brigades door de poli ;ie is aange troffen. Bij de invallen dor r de politie zijn, zoals bekend, ook ze- belangrijke Brigadeleden gearresteerd, evenwel niet de schijnbaar ongrijpbare leider Mario Moretti. Rode Brigade, waarin de vorming van fronten en colonnes wordt beschreven die tot een beter verzet tegen speuracties van de politie zou moeten leiden. Een ander belangrijk stuk behelst de volledi ge geschiedkundige archieven van de Brigade, onderverdeeld in jaren, sinds de oprichting in 1970 tot aan de aanslag op de directeur van Alfa Romeo op 29 sep tember j.l. De archieven bevatten ook alle pamfletten, boekwerkjes en resolu ties van de „strategische leiding" van de groep. Ook is de vlag van de Rode Brigade ge vonden, een rode zijden doek met een asymmetrische gele ster met vijf punten en de letters BR in dezelfde kleur. De brieven van de door de Brigade gedode Aldo Moro, die bij de inval waren aan getroffen, waren gericht aan paus Paulus en aan vooraanstaande politici. De justi tie weigert evenwel bekend te maken of dit kopieën zijn van brieven die al open baar gemaakt waren, of originele brie- pEVE (Rtr) Het Internationale Rode wil beter gehoord en gezien worden, j: probeert een apart geluidssignaal uit te ken dat in de plaats moet komen van het pie Kruis-merk in gebieden als Afrika, veel mensen niet weten wat het bete- In Afrika blijkt de radio het beste com municatiemiddel te zijn. Het in te voeren sig naal kan door de radio worden gebruikt en tevens door de jeeps die de Rode Kruismen sen in Afrika gebruiken. Aanleiding hiertoe is de dood van drie Rode Kruisfunctionaris- sen in Rhodesië, die om het leven kwamen toen hun jeep door onbekenden werd hescho- *en- en aanvaard worden door de massa, vooral in Het Rode Kruis wil zich meer gaan toeleggen pas onafhankelijke landen. En juist in die lan- op de ontwikkelingslanden en daar meer naar fjen zjjn de menselijke noden, ontstaan door de mening van de bevolking luisteren. Het oorlog, natuurrampen en onderontwikkeling, Rode Kruis realiseert zich dat het nog een verreweg het grootst, aldus een woordvoerder lange weg heeft te gaan voordat de grondbe- Van het Rode Kruis, ginselen van het Rode Kruis bekend, begrepen jsmonauten bren terug lossen van [ooruitgang SKOU (AFP) De Russi- kosmonauten Vladimir lionok en Aleksander tsjenkov, die al 114 dagen e ruimte verblijven, zullen |t de Sojoez-31 naar de aar- [terugkeren, zo is door het fsbureau Tass bekend ge- hkt. Eerst zullen zij echter ^onbemande ruimtevracht- ip Vooruitgang lossen, dat iderdag aan hun ruimte- fblijf Saljoet werd gekop- Dit werk zal tien dagen sn. Daarna zullen zij nog ele proeven uitvoeren, ver lens het ruimtelaboratori- op non-actief stellen en overstappen in de Sojoez, b aan de Saljoet gekoppeld (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Zowel het Christelijk Nationaal Vakver bond als het Verbond van Nederlandse Ondernemingen hebben het wetsontwerp van het kabinet-Van Agt over de collectieve vermogensaanwasdeling van de hand ge wezen. Het CNV vindt dat de voorstellen van het kabinet geen recht doen aan de belangrijkste doelstelling.vermogensbe- zit voor alle werknemers. De christelijke vakcentrale meent dat het huidige voorstel niet veel verder gaat dan een veredelde winstdelingsregeling, en hoopt dat de Tweede Karner er bij de behandeling van het wetsont werp nog in zal slagen om er een „echte VAD-regeling" van te maken. Het VNO acht het „uitermate betreurenswaardig" dat het kabinet in de huidige econmomische situatie toch met een VAD-regeling is gekomen. Nederland heeft behoefte aan ondernemingen die risico's kunnen en willen nemen voor nieuwe projecten. De VAD kan daarbij alleen maar averechts werken, aldus het VNO. 15WIJK— Een wetsontwerp over abortus belangrijk afwijkt van het socialistisch-li- ale wetsontwerp dat vorig jaar door toe- en van de WD in de Eerste Kamer sneu- de, is voor de jongerenorganisatie van de D de JOVD onaanvaardbaar, is een hoofdpunt van een zwartboek van de liberale jongerenorganisatie, dat vanoch tend in Rijswijk werd aangeboden aan minis ter De Ruiter van Justitie. In het zwartboek wordt verder gepleit voor verbetering van de rechtspositie van psychia trische patiënten, stakingsrecht voor ambtena ren, en versoepeling van het vreemdelingenbe leid. MILAAN (ANP) De Bal zanprijs voor internationa le medemenselijkheid en vrede van 1978 is toege kend aan moeder Theresa in Calcutta, die werkzaam is onder de arms ten in In dia en andere Aziatische landen. Aan de Balzanprijs is een geldbedrag van ruim 650.000 gulden verbonden. De internationale stichting voor de E. Balzanprijs werd in februari 1962 opgericht in opdracht van de presi dent van Italië, voor de tenuitvoerlegging van de Jaatste wilsbeschikking van mevrouw Angela Danieli- Balzan. Doel is ondermeer de bevordering van moge lijke initiatieven op het ge bied van de medemenselijk heid en vrede. In 1964 werd hij gegeven aan paus Jo hannes XXIII. Illllllllllilllllllllllllllllllllllinillllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll SALISBURY (Rtr) Premier Ian Smith van Rhodesië en ds. Sithole, een van zijn part ners in de overgangsregering, zijn naar Washington vertrok ken om hun „interne rege ling" in de Verenigde Staten te 'verkopen'. Smith is uitge nodigd door 27 Amerikaanse senatoren, en is na een aan vankelijke weigering door de Amerikaanse regering toch een visum verleend. Smith had bij zijn vertrek re den tot tevredenheid. Het Rhodesische buurland Zambia heeft besloten de grens met Rhodesië te heropenen, al thans voor transito-verkeer. De grens tussen beide landen is drie jaar lang dicht ge weest, ten koste ondermeer van grote problemen voor Zambia dat niet aan zee grenst en dat voor in- en uit voer afhankelijk was van de BenguelaspoorÜjn naar Ango la, die erg onveilig geweest is, en van de zwaar overbelaste Tanzamspoorlijn naar Tanza nia. Kaoenda leverde gisteren trouwens ernstige kritiek op het besluit van Washington om Smith „een blanke racist, een artsracist, een moorde naar" toe te laten. Smith krijgt overiegsn geen kans een krans te leggen bij het monument Van de onbekende soldaat op de begraafplaats Arlington. Nog steeds is er geen uitzicht op een tussenkomst of wapenstilstand die een einde kan maken aan de afschuwe lijke gevechten tussen Syriërs en Christenen in Libanon. Daarbij staat overigens niet zoals veelvuldig wordt be weerd, het overleven van de Christelijke Libanese gemeen schap direct op het spel, maar wel haar overheersende positie in een staat die als de andere Arabische landen volledig is georiënteerd op de wereld van de Islam. Dankzij hun nauwe banden met Europa en hun numerieke meerder heid, hebben de Libanese Christenen deze positie tot op de dag weten te behouden. Dat deze teniet zou worden gedaan door de Syrische vredesmacht kan door de Christe lijke Libanezen uiteraard moeilijk worden getolereerd. Maar wat de motieven van de Syriërs ook mogen zijn, hun gevechtsacties vormen slechts een onderdeel van de Libanese heksenketel die niet in de laatste plaats door de Christelijke groeperingen wordt gaande gehouden. Het tragische van de Libanese Christenen is dat zij zelf uiterst verdeeld ziin en er niet voor terugschrikken om bloedige acties tegen elkaar te ontketenen. In plaats van president Sarkis te steunen bij de opbouw van het land na de burgeroorlog, hebben zij er de voorkeur aan gegeven hun eigen aspiraties te verwezenlijken, desnoods in samenwerk ing met de Israëliërs. De tragiek van de Libanese Christenen bestaat ook hierin dat er nu, anders dan in het verleden, geen landen meer zijn die het voor hen willen opnemen. Om het vredesak koord van Camp David te redden is het immers uiterst onwaarschijnlijk dat de Amerikanen - en ook de israëlièrs - metterdaad tussenbeide zullen komen in Libanon. De Libanese Christenen betalen in zekere zin het gelag voor de akkoorden van Camp David. De Christelijke leiders zullen alsnog moeten inzien dat samenwerking met een door de Syriërs gesteunde officiële Libanese regering geboden is. Dat daar weinig uitzicht op is vormt misschien wel de werkelijke tragiek voor de Libanese Christelijke gemeenschap in haar geheel, een tragiek waar men niet gevoelloos tegenover kan staan. TEN GUNSTE VAN ARBEIDSPLAATSEN (van een onzer verslaggevers) HILVERSUM De overgrote meerderheid (74 procent) van het Nederlandse volk is bereid één procent van zijn bruto inkomen in te leveren, als het zeker is, dat daar mee 20.000 werklozen (weer) kunnen gaan werken. Slechts achttien procent zegt er kortweg '„nee" op. Drie procent zou het graag willen doen, maar heeft geen inkomen, terwijl vijf procent er eigenlijk geen antwoord op weet te geven. Dit blijkt uit een onderzoek dat KRO's Brandpunt door het Bureau Intomart te Hilver sum heeft laten houden tussen 19 september (Prinsjes dag) en 27 september. Een grote meerderheid is het er tevens mee eens (66 procent), dat de salarissen van ambtenaren, onderwijzers, leraren, welzijnswerkers e.d. per jaar ongeveer één pro cent minder stijgen, dan de lonen van werknemers in het particuliere bedrijfsleven. Een en ander schijnt te zijn ingegeven door het feit dat 63 procent van de Nederlan ders ervan overtuigd is, dat het er met de Nederlandse economie slecht voor staat. Het is daarnaast echter duidelijk, dat een groot deel van Nederland het er persé niet mee eens, dat in bepaalde sectoren beknot wordt, of dat zij voor bepaalde diensten zelf moeten bijdragen. Zo is een meerderheid van 68 procent ertegen, dat de uitkeringen voor bejaarden, weduwen, wezen, arbeidson geschikten en werklozen minder stijgen dan de lonen van de werkenden. Verder is een grote meerderheid (57 tot 72 procent) tegen een eigen bijdrage in ziekenföndsvoorzie- ningen en bij ziekenhuisopnamen; tegen het bouwen van minder goedkope woningen en tegen de verhoging van de defensieuitgaven. Wel is maar liefst tachtig procent van de Nederlanders het er mee eens, dat voor de politie meer geld uitgetrokken wordt. Bovendien meent een zeer groot deel (78 procent) van de Nederlanders, dat de overheid zoveel mogelijk zelf banen moet scheppen. Veel vertrouwen, dat de ondernemers dit zullen doen heeft men (56 procent) niet. Moet het kabinet-Van Agt naar huis gestuurd worden? Nee, aldus 61 procent van de Nederlanders; ja, volgens 28 procent, maakt niet uit, meent elf procent. an onze parlementaire redactie) JN HAAG - Op de departementen en het Catshuis wordt dit weekeinde en tandag intensief gewerkt aan de ant- »orden die de regering dinsdag moet iven op de donderdag door de Tweede amer gehouden algemene beschouwin- over de begroting en Bestek'81. De gering zal hierop dinsdag zo concreet ogelijk ingaan en daarvoor is nodig het kabinet het eens wordt over een intal tijdens het debat ter sprake ge- omen omstreden punten. In feite be at het échte grote politieke debat pas bensdagmiddag, wanneer de Kamer in Peede termijn gaat spreken. Afgelopen ifierdag werd een groot aantal mono- en afgestoken en dinsdag worden de nologen aan de andere zijde van de géringstafel voortgezet. Pas daarna i het echt spannend worden. De be- igen vallen waarschijnlijk pas in nacht van donderdag op vrijdag toneer over de (ongetwijfeld talloze) "'ties gestemd moet worden. nvraag is natuurlijk: komt het ka- t van Agt volgende week in moeilijk en, zit er een kabinetscrisis in de tot? Wie de eerste ronde heeft gevolgd tot tot de conclusie dat het kabinet van Agt deze eerste grote vuurproef wel zal doorstaan, al zal het in het bijzonder wat Bestek '81 betreft, zeker concessies moeten doen en verschuivingen moeten aanbrengen. Het spreekt vanzelf dat donderdag de grootste belangstelling uitging naar wat de woordvoerders van de fracties van CDA, Aantjes en Lubbers, zouden zeg gen. Het CDA vervult als „middenpar tij" en grootste regeringsgezinde fractie een centrale rol. Als het CDA het 't ka binet lastig zou maken zou dat immers gevaarlijk kunnen worden voor het voortbestaan van de CDA-WD coalitie. Welnu, de algemene indruk na deze eer ste dag is dat er geen echt levensgevaar is voor het kabinet. Noch het CDA, noch de WD sturen op een crisis aan. Het CDA peinst er niet over dit kabinet, waarin het met tien (van de zestien) mi nisters is vertegenwoordigd, te laten val len. En de WD heeft in het geheel geen zin in terugkeer in de oppositie. BRANDNETELS Dat mag overigens niet tot de conclusie leiden dat het volgende week aan het Binnenhof allemaal van een leien dakje zal gaan. De wijze waarop het CDA de ombuigings-operatie benadert is een an dere dan die van het kabinet. Het CDA legt een veel grotere nadruk op de nood zaak van matiging van de hogere inko mens (vanaf f 45.000,- per jaar) en wil de laagstbetaalden zoveel mogelijk sparen. Opvallend is ook Lubbers' aandrang de Wet investeringsrekening gerichter toe te passen, evenals zijn sterke nadruk op de arbeidsplaatsen-overeenkomsten (mogelijk te realiseren met financiële deelneming van de overheid). Verder lijkt het regeringsvoorstel voor een eigen risico voor ziekenfondsverze kerden volstrekt onhaalbaar, evenals dat voor het z.g.ziekenhuistientje. Het kabi net zal zich inschikkelijk moeten tonen. Trouwens, heeft het niet steeds betoogd dat het open staat voor reëel overleg, ze ker met de Staten-Generaal? Aan het Binnenhof wordt verwacht dat zich vol gende week nog wel enkele spanningen zullen voordoen, maar geen echte crisis. Het spreekt vanzelf dat de loyalitiet die het CDA donderdag ten opzichte van het kabinet toonde door de PvdA sterk be treurd wordt.. De PvdA, met veel steun van met name de FNV, hoopte dat zij het CDA „op punten" mee zou krijgen. Die pogingen zal zij volgende week onge twijfeld voortzetten, maar het is zeer de vraag of, eerder zeer onwaarschijnlijk, dat PvdA en CDA elkaar op wezenlijke punten zullen vinden. Opmerkelijk is dat de andere grotere op positiegroepering, D'66 heel duidelijk een eigen koers vaart: zij fungeert in dit de bat bepaald niet als verlengstuk van de PvdA. Op enkele niet onbelangrijke pun ten steunt D'66 het kabinetsbeleid. ANDERE ZAKEN De Kamer heeft overigens donderdag niet alleen over het sociaal-economisch-fi- nanciële beleid gepraat, al was dit wel, als gevolg van de behandeling van Be stek'81, een hoofdonderwerp. Zeer veel aandacht werd ook besteed aan het bui tenlands beleid en in het bijzonder Zuid Afrika, de kernbewapening en de ont- wikkelinssamenwerking. Op deze punten bleken PvdA, CDA en D'66 vrij dicht bij elkaar te staan. In het bijzonder wordt nu met spanning gewacht op de ant woorden van de regering op de opmer kingen uit de Kamer over de kemwapen- nota van minister Scholten en de zeer kritrische vragen over de verdere behan deling van de Sanctiewet ten opzichte vanRhodesie. Spanning is er ook over de voortgang van de abortuswetgeving. Direct na de algemene beschouwingen zal het kabinet met spoed tot besluitvorming hierover moeten overgaan. Daarover moet in het Catshuis nog heel wat gediscussieerd worden. Weliswaar zijn de meest betrok ken ministers, de Ruiter (CDA) van Jus titie en Ginjaar (WD) van Volksgezond heid, het met elkaar eens geworden, maar het probleem is dat het CDA in tern hierover verdeeld is, ook binnen het kabinet. De tijd dringt; als er op 1 janu ari 1979 geen wetsontwerp van de rege ring is kan de Kamer overgaan tot de. indiening van een of meer initiatiefont- werpen. En dan wordt het voor het CDA nog veel moeilijker. BELANGSTELLING In het licht van- al het voorafgaande worden de antwoorden die premier van Agt en minstens vier van zijn collega's de Kamer dinsdag zullen geven met meer dan gewone belangstelling tegemoet gezien. Ook, en niet in het minst, is er spanning over de opstelling van het ka- oinet inzake de aanpak van de ambtena- rensalarissen, waarover de Kamer uiterst kritisch was. Algemeen wordt gehoopt dat het Kamer debat op sociaal-economisch gebied zoda nige resultaten zal hebben dat het daar opvolgende overleg met de sociale partners over de arbeidsvoorwaarden 1979 er niet nog moeilijker door zal wor den. Met name het CDA deed, naast PvdA en D'66, alle mogelijke moeite daarvoor. Tenslotte dient hier gewezen te worden' op de bijzonder waardevolle bijdrage van D'66-fractieleider Terlouw, die veel aandacht besteedde aan tal van niet-ma- teriële noden in onze samenleving. Niet ten onrechte zei hij: „De verzorgingsstaat werkt niet inspirerend, eerder afbrekend op het toekomstgeloof van velen. Dat is het echt grote probleem. De verzorgings staat zegt ook de jeugd niets. Het was goed dat ook dit element (trou wens, niet alléén in Terlouws toespraak) aan de orde kwam, al dreigde het soms te verdrinken in de tienduizenden woor den over materiële zaken. EVERT MATHIES

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7