i F- Nederlandse wintersporter geen gipsen brekebeen l meer SKIVERENIGING HOUDT VEILIGHEIDSACTIE De verkeersregels voor de skiër. Verkeersbureaus Noordpool Gebied van de ééeéeéewlge sneeuw. Ook 's zomers ideaal voor wintersport. Oorwarmers Doorstaten schuifveer verbonden flappen zwart oppervlak, met rode voering - ter bescherming van de links en rechts van het hoofd uitstekende delen. Piste Circusterm, nu ook gebruikt voor het terrein waarop wintersport kunstenaars hun kunnen vertonen. Met deze restrictie: Géén applaus, wél (vaak) gelach. Quasi-skiërs Simulanten die niet naar de wintersport gaan voor de sport, ook niet voor de winter, evenmin voorde gezondheid. (Zie ook onder Après- ski). Rodeln Veredeld soort priksleetje-rijden. Oer-Hollandse bezigheid, ten onrechte door wintersport- uitbaters geannexeerd. Sneeuwbril Vermommings artikel zonder hetwelk op skigebied oogverblindende resultaten zijn te bereiken. Tirol Unisex Skipak. Valpartij Onvrijwillige bezigheid, meest beoefend door aankomende wintersporters, resulterend in een veelvuldig gebruik van gips. (Zie aldaar). Wanten Weten wintersporters van. Te vergelijken met oorwarmers. X-benen Geven de skiër aanleiding tot zwenkingen naar links en rechts van het door hem (haar) gewenste midden. Zie ook: Politiek. Ijsblokjes Drankzuchtig koelmiddel voor verhitte wintersporters. Zaandam OEN HAAG De Nederlandse wintersporter hoeft niet meer de zielige brekebeen te zijn, die zonder exportvergunning, maar met veel handtekeningen voorzien, wagonladingen gips meeneemt van zijn tweede vakantie in het bultige, besneeuwde Alpenland. „Het is echt niet nodig", zegt Frank Luiten, coördinator van de veiligheidsaktie van de Nederlandse Ski Vereniging. Want als het aan de skivereniging zou liggen, kwamen dit jaar alle achthonderdduizend wintersporters gezond en veilig terug naar ons land. Maar het ligt niet aan de skivereniging. „Nee", zegt Luiten, „het ligt aan de skiër zelf. Je kunt wel zeggen, dat bijna iedereen die met de ANWB-gipsvlucht wordt teruggebracht, de schuld bij zichzelf kan zoeken. De skiër zelf is verantwoordelijk voor zijn eigen veiligheid. Hij moet zelf controleren of zijn materiaal in orde is. Hij moet zelf zorgen voor een goede conditie. Hij moet zichzelf in acht nemen door op de skipiste geen onverantwoorde dingen te doen". „Skiën is geen gevaarlijke sport. De kans opeen beenbreuk is heel gering (0,063 procent), maar ook die kans kan nog verkleind worden. Sporten als voetbal, gymnastiek en atletiek geven veel meer kans op letsel". Toch kwamen er vorig jaar 76 mensen per gipsvlucht terug. De ANWB-centrale in Innsbruck hielp driehonderd wintersporters met gebroken ledematen. Tel daarbij het aantal gipsen benen dat per trein terugkomt en alle knieband- en enkelbandverrekkingen, dan is de schade aan de gezondheid van de Nederlandse skiër toch aanzienlijk. Met een veiligheidsaktie wil de Nederlandse Ski Vereniging daar wat aan doen. „Wat we willen bereiken", zegt Frank Luiten, „is dat de Nederlandse wintersporter goed voorgelicht aan zijn avontuur op de lange latten begint. En dat betekent goed materiaal. Goed weten, wat wel en wat niet te doen onderweg en op de skipiste. Het mag niet voorkomen dat men een ongeluk krijgt door onwetendheid". Veiligheidsweek Centraal in de aktie van de skivereniging staat de veiligheidsweek. Van 10 tot en met 14 oktober worden in een groot aantal wintersportzaken in Nederland tegen een gereduceerd tarief de skibindingen afgesteld en op een speciale testbank gecontroleerd. Normaal kost dat afstellen vijftien tot twintig gulden. In de veiligheidsweek kost dat maar vijf gulden. Het afstellen van de binding is belangrijk. Staat de binding te strak dan is de kans op een fractuur bij een valpartij erg groot. Maar staat de binding te slap dan kan de ski op zeer ongewenste momenten los springen en dat is ook gevaarlijk. Twee jaar geleden werden bij een soortgelijke veiligheidsaktie ongeveer 3500 ski's getest. Meer dan de helft van de bindingen bleek toen te strak te zijn afgesteld, bijna een vijfde deel te slap en negen procent van alle bindingen was niet meer af te stellen. Cijfers die te denken geven en het nut van de veiligheidsaktie onderstrepen. Niet elke sportzaak, waar ski's worden verkocht, zal meedoen aan de aktie. De skivereniging heeft, ook al weer ter wille van de veiligheid, eisen gesteld aan het vakmanschap van de wintersporthandelaar en aan de apparatuur, die gebruikt wordt om.de binding te controleren. Zaken die niet aan deze eisen voldoen, zullen geen sticker van de veiligheidsaktie op de deur krijgen. De internationale ski-organisatie heeft voor skiërs een aantal verkeersregels vastgelegd. In de Alpenlanden worden deze regels in de rechtspraak toegepast. Het is dus zaak dat iedere wintersporter ze kent en in acht neemt. 1. Houdt rekening met andere skiërs. Breng ze niet in gevaar en berokken hun geen schade. 2. Pas uw manier van skiën en uw snelheid aan het terrein en de weersomstandigheden aan. 3. De afdaling moet zo geschieden dat de skiër vóór u hiet in gevaar komt. 4. Laat bij het inhalen andere skiërs voldoende ruimte, zodat zij rustig kunnen doorgaan in hun eigen stijl, ook al zijn het 5. Wie een piste oversteekt moet zich er naar boven en naar beneden van vergewissen dat hij de route van anderen niet gevaarlijk kruist. Dat geldt ook voor stilstaan. 6. Stop niet zonder noodzaak in nauwe doorgangen of op plaatsen met slecht zicht. Een skiër die valt moet zo snel mogelijk de doorgang vrijmaken. 7. Wie omhoog of omlaag loopt, met of zonder ski's aan, dient aan de uiterste rand van de piste te blijven. 8. Volg altijd de aanwijzingen op de piste op. 9. ledereen is verplicht bij ongevallen hulp te verlenen. 10. Wie getuige is van of betrokken is bij o«n onooval moot 7irh bokond mokoo Verantwoordelijkheid „Maar", waarschuwt Frank Luiten dan. „het laten afstellen dooreen Nederlandse vakhandelaar neemt niet de eigen verantwoordelijkheid weg. Net zoals een duiker zelf verantwoordelijk wil en moet zijn voor de afstelling van zijn luchtventiel, en zoals de parachutist zelf zijn parachute opvouwt, zo moet de skiër zelf weten hoe zijn binding werkt en hoe hij deze kan afstellen. Er is een uitstekende regel: je moet altijd met de vuist de schoen zijwaarts uit de binding kunnen slaan en in de skischoen staand de hak uit de binding kunnen rukken", Wat geldt voor bindingen, geldt natuurlijk ook voor ski's, skistokker», skibrillen en al het andere méteriaal, dat een skiër meesleept om zijn sport zo plezierig mogelijk te kunnen beoefenen. De Nederlandse vakhandel kan u uitstekend voorlichten, maar probeer toch altijd zelf zoveel mogelijk te weten te komen van het materiaal. Welke skilengte u moet hebben, welke soort ski, hoe lang uw stokken moeten zijn. Het zijn allemaal zaken die sterk afhankelijk zijn van u zelf. Hoe zwaar u bent. Hoe goed u kunt skiën. Of u een piste-skiër bent of dat u zich ook waagt in de diepe sneeuw. Die eigen kennis kunt u zich verwerven door bijvoorbeeld de materiaalfolder aan te vragen bij de skivereniging of het boekje „Gids voor skiërs" te kopen. Een Elseviergids die normaal fl. 12,90 kost, maar in het kader van de veiligheidsaktie bij de skivereniging voor fl.9,75 is te verkrijgen. Buitenland Kennis is ook van belang als u in het buitenland het materiaal huurt of koopt. In de Alpenlanden hebben sportzaken vrijwel alles aan ski's en bindingen in voorraad en ook de vakkennis is vaak groter dan die van de Nederlandse wintersporthandelaar, maar daar heeft men niet altijd voldoende tijd om aandacht te besteden aan uw veiligheid. Het komt nogal eens voor, dat hele bussen vol toeristen in een uurtje geholpen moeten worden en dan schiet er echt geen tijd over voor uw speciale wensen of voor de testbank. Veiligheid houdt niet op bij goed materiaal. Er komt veel meer voor kijken. Zo heb je mensen die het hele jaar niet aan sport doen en in de winter vier tot zes uur per dag in ijle berglucht intensieve skibewegingen uitvoeren. Onder het motto „We zijn er maar zo kort" of „Je moet alles uit je dure wintervakantie halen" weten ze niet van ophouden. „Dat moet onherroepelijk een keer fout gaan", is de mening van Frank Luiten. Zo heb je ook de wintersporters, die in de avonduren niet genoeg kunnen krijgen van de gemoedelijke sfeer en overdag niets willen missen van het avontuur r»r> Ho skipiste. Ze komen zichzelf een keer tegen. Net zo goed als de skiërs, die menen de helling pas af te kunnen na het nuttigen van een stevige Obstler (borrel). Maar ook zij realiseren zich dat pas als de dokter de eerste gipsverbanden uit de kast haalt. Alcohol en laat naar bed gaan laten zich beslist niet combineren met plezierig en veilig skiën. Jezelf matigen, ook tijdens de wintersportvakantie lijkt het devies. Maar al voor de vakantie begint, kun je veel doen aan het slagen van je veilige wintersportvakantie. Skigymnastiek Volgens Luiten, die ook secretaris is van de Nederlandse Vereniging van Skileraren, is het minste wat je kunt doen aan je skiconditie een cursus ski gymnastiek volgen. In het kader van de veiligheidsaktie geeft de skivereniging een boekje uit met daarin skigymnastiekoefeningen in woord en beeld, veiligheidstips, ski uitdrukkingen in het Duits en Frans en een grammofoonplaatje met stimulerende muziek om thuis de ski-oefeningen te doen. Dit boekje „Ski Veilig" is verkrijgbaar bij de skivereniging, maar ook bij de wintersportzaken die deelnemen aan de veiligheidsaktie. Het kost zeven gulden. Vrijwel alle kringen van de Skivereniging organiseren een cursus skigymnastiek. Een bevoegde sportleraar geeft dan cursussen, die speciaal zijn afgestemd op de bewegingen van het skiën. De prijs voor zo'n cursus varieert per kring, maar ligt rond de vijftig gulden. Niet-leden van de skivereniging betalen meer. De allerbeste voorbereiding op de wintersportvakantie is het volgen van een cursus op een kunstskibaan. We hebben er elf in Nederland. En skileraar Frank Luiten zegt ervan: „Mensen die zich op een kunstskibaan voorbereiden, winnen daarmee al gauw twee tot vier dagen kostbare wintervakantie. Vooral beginners hebben veel profijt van het leren skiën op een kunstskibaan." Het kan wel èén of twee klassen schelen bij de skischool in het Alpengebied. Daarbij komt dat Nederlandse skileraren in het Nederlands lesgeven en, op grond van Nederlandse ervaringen, bijvoorbeeld veel meer vertellen over vallen en opstaan. Het hoort nu eenmaal bij het leren skiën en dan kun je het maar beter meteen goed onder de knie krijgen. In het buitenland wordt dat hoofdstuk nog wel eens overgeslagen. En denk niet dat een Nederlandse skileraar minder is dan een buitenlandse. Frank Luiten: „O,nee, we zijn als Nederlandse organisatie van Skileraren geaccepteerd als volledig en volwaardig lid van het Internationale Skileraren Verbond. En daar zijn we wel een beetje trots op, want het betekent dat je een hnoo niwoaii won Inenovon moot hohW»n Wilt u meer weten over een bepaald skigebied of een idyllisch plaatsje in een luisterrijke omgeving, dan kunt u zich altijd wenden tot een van onderstaande verkeersbureaus. Men is maar al te graag bereid u te helpen en u van de nodige informatie te voorzien. Oostenrijks Touristenverkeersbureau, Singel464, Amsterdam, telefoon 020-255933. Zwitsers Verkeersbureau. Koningsplein 11Amsterdam, telefoon 020-222033 Frans Verkeersbureau. Prinsengracht 670. Amsterdam, telefoon 020-247534. Duits reis- en informatiebureau, Spui 24, Amsterdam, telefoon 020-241293 Italiaans Nationaal Verkeersbureau, Stadhouderskade 103, Amsterdam, telefoon 020-733264 Fins Nationaal Verkeersbureau, KI.Gartmanplantsoen 21Amsterdam, telefoon 020-238713 Noors Nationaal Verkeersbureau, Leidsestraat 74, Amsterdam, telefoon 020-222545 Wat wij namelijk aan technische vaardigheden missen (we zitten tenslotte niet de hele winterperiode in de skilanden), compenseren we door de veel grotere didactische vaardigheid. Maar niet alleen in Nederland is het belangrijk les te nemen van een gediplomeerde skileraar. Ook in het buitenland kan alleen de echte skileraar u Ieren skiën. Neef Piet, die al jaren naar de wintersport gaat, helpt u heus wel op de ski's. En neef Jan, die altijd zo mooi de sneeuw doet opstuiven als hij voor het terras stopt, helpt u misschien behoorlijk van de „Idiotenhügel" af. De kans dat ze u echt leren skiën is echter uiterst gering. U leert namelijk nooit meer dan wat zij begrepen hebben van hun skileraar. En dat zou wel eens erg weinig kunnen zijn. U leert ook de fouten die zij zich ooit hebben aangeleerd. En een echt skiklasje is veel leuker en maakt veel meer capriolen dan neef Frans, ook al haalt hij de hele doos met skikunstjes leeg. Veilig terug in Nederland betekent cfat u zich een vakantie lang moet houden aan de verkeersregels voor de skiër. Veilig terug betekent dat u zich moet houden aan de regels voor automobilisten. Veilig terug betekent dat u zich ook tijdens de reis moet bekommeren om uw skimateriaal. Een niet ingepakte binding tijdens de autoreis betekent een verhoging van de kans op een ongeval van vijftien procent. Veilig terug in Nederland betekent ook sneeuwkettingen en weten hoe er mee om te gaan. Kan er dan echt niets gebeuren als je je vakantie goed hebt voorbereid? Natuurlijk kan er van alles gebeuren. Een skiër kan vallen net op de plek die u had uitgekozen voor de mooiste paralleldraai van uw leven. Tijd om te corrigeren is er nieten het gevolgeen hopeloze kluwen van armen en benen en ski's. Het komt ook voor dat een skiër, al dan niet door eigen schuld, een te grote meer onder controle heeft. Ook dat botst vaak met langzamere skiërs. Ongelukken buiten eigen schuld zijn altijd mogelijk. En dan Dan is het zaak om goed verzekerd te zijn. Bij het boeken van uw vakantiereis zal het reisbureau zeker gevraagd hebben of u een reisverzekering wilde met wintersportrisico. Natuurlijk wilt u dat. want een ski-ongeluk kan vele honderden guldens kosten. Maar is het nodig u te verzekeren Meestal wel. Wintersporters die verplicht verzekerd zijn, kunnen profiteren van de afspraken die met de EEG-landen en met Oostenrijk en Spanje zijn gemaakt voor geneeskundige hulp. Maar niet alles is daarbij verzekerd en voor sommige behandelingen en medicijnen moet toch worden (bij)betaald. Wie met vakantie gaat doet er goed aan een formulier E-111 te halen bij het ziekenfonds (voor Oostenrijk 0-111 en Spanje S-111) en tegelijkertijd te vragen welke kosten zijn uitgesloten, of er bijbetaald moet worden en of een wintersportverzekering nodig is. De individuele verzekeringen voor wintersportrisico zijn aan de prijzige kant. Regelmatige skiërs doen er beter aan om lid te worden van de Nederlandse Ski Vereniging. Voor een lidmaatschapsgeld van vierenveertig gulden per jaar is men dan het gehele seizoen (hoeveel en waar men ook skiet) verzekerd. Een aanvullende verzekering van twaalf en een halve gulden verhoogt de verzekerde bedragen nog. Ook de capriolen die u maakt op Nederlandse kunstskibanen zijn meeverzekerd. Wie zijn verzekering afsluit buiten de skivereniging om, moet goed letten op een aantal bijzondere bepalingen. Wedstrijden, waaronder de zogenaamde „Gasterennen" aan het einde van uw weekje skiles, worden nogal eens uitgesloten van verzekeringen:

Leidse Courant | 1978 | | pagina 25