trotseerden regen bij begrafenis paus Johannes Paulus van deTijd Vf«g\ mê?** Zware gevechten maken oostelijk Beiroet tot een ruïne HP Toch productie gedeeltelijke neutronenbom Ook Labour wenst onderzoek naar olieleveranties aan Rhodesië SYRIË ONTKENT VERANTWOORDELUKHEID Vakbeweging noemt dood straffen in Tunesië onmenselijk UITENLAND LEIDSE COURANT -MDERDAG 5 OKTOBER 1978 PAGINA (Van onze correspondent) VATICAANSTAD - „Wij heb ben nauwelijks de tijd gehad de nieuwe paus te leren ken nen. Toch was voor hem een maand genoeg om alle harten te veroveren. Het is niet de duur die een leven als paus karakteriseert, maar de geest waarvan het is vervuld". Ten overstaan van honderdduizend mensen zei dit gisteren de deken van het kardinalencollege, kardinaal Con- falonieri, tijdens de eucharistieviering bij de begrafenis van paus Johannes Paulus op het Sint-Pietersplein. De sobere en stijlvolle plechtigheid was gelijk aan die van paus Paulus. De kist met het stoffelijk overschot stond tijdens de concelebratie, waaraan ze ventig kardinalen deelnamen, op de grond voor het altaar. Op de kist lag een opengeslagen evangelieboek. Aan de plechtigheid namen delegaties deel uit 102 landen, alsmede vertegen woordigers van zeventien protestantse en orthodoxe kerken en gemeenschap pen. Op de eerste rij naast het altaar zaten familieleden van de overleden paus, onder wie zijn broer Eduardo en zijn zuster Antonietta. De uitvaartplechtigheid werd voor een groot deel vergezeld van hevige regen buien. Een enorm veld van paraplu's kon niet volledig het nat worden verhinderen van hen die zich op het Sint-Pietersplein verzameld hadden, maar de tienduizenden trotseerden onverdroten de kille weersomstandig heden. Zij applaudisseerden langdurig toen aan het eind van de dienst, die bijna twee uur duurde, de eenvoudige kist met het stoffelijk overschot de St.-Pie- ter werd binnengedragen door dezelf de twaalf dragers, die een week gele den nog de pauselijke draagstoel voor het laatst hadden getorst. Slechts en kele kardinalen waren aanwezig bij de bijzetting in een eenvoudige tombe in de krypte onder de basiliek. OPZIENBARENDE VONDST Keltisch I vorstengraf bij Stuttgart STUTTGART (DPA) - Archeo logen van de monumenten- dienst van Baden-Württemberg hebben een uitstekend bewaard gebleven Keltisch vorstengraf uit 500 voor Christus ontdekt in de buurt van Ludwigsbug bij Stuttgart. In het graf, zo deelde de monu- mentendienst mee, werden gou den sieraden- van onschatbare waarde aangetroffen en een drie meter lange bronzen sarco faag. Verder werd er een enor me bronzen schaal en een met ijzer beslagen wagen met vier wielen, een keltische drink schaal van elektron, een natuur lijke legering van goud en zilver, en zes bronzen schalen gevon den. De in het graf gevonden vorst draagt een gouden hals ketting, een gouden riem en heeft een dolk in een gouden schede. Twaalf doden na gevechten in Iran TEHERAN (AP) In gezagheb bende kringen in de Iraanse hoofdstad is gisteravond beves tigd dat bij ongeregeldheden in de stad Kermansjah tenminste twaalf mensen om het leven zijn gekomen terwijl enkele tientallen personen werden ge wond. De ongeregeldheden ontston den dinsdagavond laat toen een groep van enkele honderden mensen na een plechtigheid in een moskee de straat optrok, tegen de regering gerichte leu zen begon te roepen en winkel ruiten stuksloeg. De betogers staken een vijf verdiepingen hoog gebouw in brand en ver nielden een aantal auto's. Smith krijgt visum voor VS WASHINGTON (UPI-DPA) - Premier Ian Smith van Rhodes ië krijgt toch een visum voor een bezoek aan de Verenigde Staten. Dit is het resultaat van een touwtrekken van verscheidene dagen tussen het ministerie van buitenlandse zaken en een groep Congresleden die hem hadden uitgenodigd. De Rhodesische premier wordt in het komende weekeinde in Amerika verwacht. Peter Gentenaar exposeert t/m 28 oktober kleurenlitho's in Ga lerie Bogaerde-Poulus, Passage C 26-27 Rijswijk. Jurjen Fontein exposeert zeef drukken en Mitsy etsen op een tentoonstelling die op 6,7,8,13,14 en 15 oktober wordt gehouden in het atelier Molenlaan 3 Voor schoten. DEN HAAG (ANP) De Amerikaanse generaal Bratton heeft tegenover drs. L. J. Hogebrink, lid van het Interkerkelijk Vredesberaad en van de Hervormde Raad voor Overheid en Samenleving, bevestigd dat in de Verenigde Staten de productie van de gedeeltelijke neutronenbom begint, „zodra de laatste technische details in de bestelopdracht zijn uitgewerkt". Of de productie van de elementen, die van het kernwapen een echte neutronenbom maken, eveneens begint is afhankelijk van de beslissing van president Carter, die hiervoor geen parlementaire toestemming nodig heeft. Aldus deelt drs. Hogebrink mee in Hervormd Nederland van deze week. De ontkenning van minister Van der Klaauw op gezag van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Vance accepteert Hogebrink niet, „omdat", zo schrijft hij, „de Nederlandse minister aan zijn Amerikaanse collega de verkeerde vragen heeft gesteld. De Verenigde Staten gaan inderdaad niet een kant en klare neutronenbom produceren, maar wel een nieuwe generatie kern wapens. die met behulp van bijgeleverde elementen in enkele uren te velde tot neutronenbommen kunnen worden omgebouwd". Wrak stukken vliegtuig onder zocht (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN De Britse socia listische partij wenst een of- ficiëel onderzoek naar aanlei ding van het onlangs gepubliceerde Bingham-rap- port over de Rhodesische blokkadebrekers. Niets mag geheim gehouden worden. La bours eer staat op het spel. Iedereen die olie geleverd beeft aan Rhodesië verdient volgens de Labourpartij een voorbeeldige straf. Inmiddels zouden internationale olie sancties genomen moeten wo- ren tegen Zuid-Afrika. Het Rhodesische olieschan daal was een van de punten waarover gisteren gedebat teerd werd op het socialisti sche congres in Blackpool. De partijleden zullen echter nog een poosje moeten wachten voor ze hun zin krijgen. Pre mier Callaghan en zijn minis ter van Buitenlandse Zaken, dr David Owen, zetten eerst een tweedaags Lagerhuisdebat over de Rhodesische oliekwes tie op touw. Pas daarna zal de regering beslissen of ze de zaak moet toevertrouwen aan een speciale commissie van onderzoek. Met deze wens van de La bourpartij wordt dus evenmin direct rekening gehouden als met de maandag uitgesproken eis om Callaghans loonpoli tiek overboord te gooien. BEIROET De zwaarste gevechten tot dusver tussen Syrische troepen en rechtse milities hebben gisteren de gehele dag de Libanese hoofstad Beiroet op zijn grond vesten doen schudden en het grootste deel vn het osstelijke stadsdeel in een rokende puinhoop veranderd. De kans op eeri'Israë lische interventie ten gunste van de zich tegen een Syrische overmacht verzettende christenen wordt van uur tot uur groter geacht. Volgens westerse waarnemers zijn de Sy- riërs bezig de christelijke bolwerken in Beiroet systematisch met de grond gelijk te maken. In de christelijke sector Achra- van Camp David fieh en omgeving stortte gisten huis na huis, brengen, gebouw na gebouw in onder het moordende in kelders en andere schuilplaatsen. Slapen is praktisch onmogelijk. De verzorging van gewonden kan onder dergelijke omstandig heden slechts zeer provisorisch gebeuren. „In onze schuilplaatsen", verhaalt een oog getuige, „vragen wij ons af, wat doen de Verenigde Naties, wat doen de Verenigde Staten en anderen om ons uit deze hel te halen?" De strijd gaat door in weerwil van interna tionale pogingen een nieuw staakt het vuren macht en de instelling van een internationa le commissie voor het toezicht op de nale ving van het bestand omvat. President Assad vond het Franse voorstel om de elkaar bestrijdende partijen in Liba non te scheiden „nogal vreemd". Syrië is op geen enkele wijze verantwoordleijk voor de strijd die zijn troepen in Libanon voeren, zo verklaarde hij gisteren bij terugkeer uit Oost-Duitsland naar Damascus. „Syrië is geen deelnemende partij, de strijd tot stand te brengen. Het buitenland vreest gaat tussen Libanese partijen en Syrië heeft namelijk dat een Syrisch-Iraëlische con frontatie in Libanon de vredesakkoorden gevaar zou kunnen Zo deden de Verenigde Staten gisteren een de bewoners van dit gebied, beroofd van ten. Washington sprak zijn steun uit voor water, stroom, telefoon en praktisch zonder de Frans plan, dat een terugtrekken van de regering in Beiroet troepen ter beschik king gesteld om de veiligheid te kunnen waarborgen." De ambassadeur van Saoedi-Arabië bij de Verenigde Naties, Jamil M. Baroody heeft de Syrische president Hafez Assad verant woordelijk gesteld voor de gevechten die in Libanon tussen Syrische militairen van de Arabische vredesmacht en Libanese christenen zijn uitgebroken. NICARAGUA VERSTERKT LEGER MANAGUA (REUTER) - President Anastasio Somo- za van Nicaragua heeft gis teravond gezegd dat hij het militaire budget van zijn land zal verdubbelen, in plaats van toe te geven aan de eis van zijn tegenstan ders om af te treden. De 53-jarige Somoza, die als overwinnaar tevoorschijn kwam na een bloedige bur geroorlog, kondigde aan dat hij 7000 man extra zal recruteren voor zijn natio nale garde. TUNIS (AFP/ANP) - De doodstraffen die gisteren voor het Tunesische hof van staatsveiligheid zijn geëist te gen de dertig voormalige lei ders van de algemene Tunesi sche vakbond UGT, zijn door de internationale vakbewe ging „onmenselijke eisen" ge noemd. De vakbondsleiders werden door de procureur-ge neraal in Tunesië verant woordelijk geacht voor de rellen die tijdens de algeme ne staking in januari in Tu nis uitbraken. Ook zouden zij een plan hebben beraamd om met geweld de regering te veranderen. Volgens de internationale vak beweging ging het om een vreedzame staking en konden de vakbondsleiders en organi satoren niet verantwoordelijk worden gesteld voor wat an deren tijdens de staking had den misdreven. Het proces in Tunis werd ge kenmerkt door conflicten tus sen de advocaten en het hof, hetgeen ertoe leidde dat zestig advocaten zich terugtrokken. Het hof wees vervolgens als nog achttien van deze advoca ten aan om de verdediging op zich te nemen. Geen van de verdachten kreeg echter zijn eigen raadsman terug, terwijl de advocaten niet voldoende gelegenheid kregen het proces voor te bereiden. Elsevier praat met Jan Lan- ser over de kritiek op zijn functies in het bedrijfsleven. „Ik heb veel aanbiedingen ge had. Ik ben op een beperkt aantal daarvan ingegaan. Ja renlang heb ik geijverd voor een invloed van de onderne mingsraad op de Raad van Commissarissen. Als je dan zelf wordt gevraagd, vind ik dat je niet kunt zeggen: nee, nou kun je op mij geen be roep doen". Het politiek hoofdartikel klaagt: „De debatten in de Kamer spelen zich helaas af rond een bestek met teveel vraagtekens. Alles is in stu die, maar de economische si tuatie verdraagt geen studie. Die verslechtert, zonder of met studie". Voorts een profiel van staats secretaris Kraaijeveld-Wouters van Emancipatiezaken. „In november ga ik melden welke regeling ik denk te maken. Het liefst iets dat zo dicht mogelijk bij de rijksbijdrage regeling voor sociaal-cultureel werk ligt. Ik wil dat vooral plaatselijk regelen en dus ver der decentraliseren. Er moet een emancipatienetwerk ko men". Een gesprek tenslotte met mi nister Van Aardenne. „Als de meerderheid van de Tweede Kamer de ombuigingsplannen van het kabinet goedkeurt en de vakbeweging zou als reac tie daarop met extra eisen komen, dan laadt de vakbe weging daarmee een grote verantwoordelijkheid op zich. Want als je zo de sanering van onze economie zou frus treren, geloof ik dat je het belang van de werkgelegen heid niet voorop stelt". Het omslagartikel legt uit hoe belangrijk het kan zijn een testament te laten maken. In de Haagse Post een ge sprek met de oorlogsmisdadi ger Siert Bruins. Hij gelooft nog steeds niet in de moord op zes miljoen Joden. „Die massagraven, dat zijn slach toffers van de Amerikaanse en Engelse bombardementen. Volgens mij hebben de Engel sen en Amerikanen meer mis daden in de oorlog op hun geweten dan de Duitsers. Wij hadden strenge regels. Wij mochten niet roven en ver krachten, en als we kinderen maakten, moesten we er voor betalen, en we kregen straf omdat we ons afgaven met minderwaardige rassen, zoals in Rusland". Voorts een reportage vol vraagtekens bij de wijze waa rop „de welzij nsindustrie" de strijd tegen verdovende mid delen voert. „D- instellingen lijken soms wel belang te hebben bij het bestaan van zoveel mogelijk verslaafden. Hoe meer junkies, des te meer cliënten en daardoor meer subsidie en een grotere staf'. Ook een gesprek met topmen sen van Veronica. „Dat be doel ik met die onafhankelijk heid. Er werken hier van de meest linkse, bijna communis tische redacteuren, tot ex treem rechtse. En die mengel moes werkt uitstekend. Het is een open bedrijf. Veronica is de enige omroeporganisatie waar je binnen kan lopen en zeggen: hoi, ik wil de direc teur spreken". De rest van het blad is ge vuld met literatuur. Vrij Nederland houdt de dis cussie rond de criminoloog Buikhuisen op gang door diens voorganger, prof. W. Nagel, te interviewen. Hij vindt het tijd om aan de noo drem te trekken. „Je denkt als criminoloog bijzonder kreupel als je alleen kijkt naar de biologie. Als je daar toe beperkt, ben je een zon derling. Dan hoor je hoog stens thuis in een strip van Maarten Toonder. Dan is het de vraag of je je zelf nog een criminoloog mag noemen". Voorts een gesprek met uitge ver Lubberhuizen die de Bezi ge Bij gaat verlaten. „Mee werken aan een roman die uit de hand is gelopen, schrappen in andermans werk, dat vind ik geweldig. Wat je dan na afloop leest, dat is pas echt goed". Ook een interview met prof. Van Bekkum, die weigert naar een kankercongres in Argentinië te gaan. „Wij zijn dokters en we mogen best zeggen dat dokters tot taak hebben menselijk lijden te verminderen, en dat houdt ook het menselijk lijden in als mensen achter tralies zit ten of gemarteld worden of zelfs maar psychisch lijden". In de sportrubriek de voor zichtige voorspelling: Gezien het plezier, waarmee Cruyff bij Ajax traint - aftraint is de officiële term - zouden we he lemaal niet raar opkijken wanneer hij ineens besluit nog een paar wedstrijden of ficiéél te gaan voetballen". Hervormd Nederland praat met de Haagse hoofdcommis saris van politie, Peijster. „Ik ben tegenstander van uitbrei ding van de bevoegdheden. Ik geloof niet in het effect er van. Met de bevoegdheden die er zijn, kunnen we genoeg doen. Commissaris Blauw uit Rotterdam heeft gepleit voor een EEG-politie. Daar ben ik ook tegen. Dat leidt tot één apparaat voor landen met al lerlei verschillen in rechtssys temen en wijzen van uitvoe ring. Het mogen dan allemaal democratische rechtsstaten zijn, op grorid van de volks aard geven ze er toch andere uitvoering aan". Voorts een interview met de milieu-econoom Hans Op- schoor van de beweging Nieu we Levensstijl. „Gebleken is dat het CDA inderdaad een flank heeft die zeer positief staat tegenover dit soort ideeën. Waar ik gezien de ka binetsplannen alleen bang voor ben, is dat Aantjes de nieuwe levensstijl gebruikt om bepaalde politieke midde len die onze economische pro blemen zouden moeten oplos sen, te wettigen". Ook in dit blad kritische aan dacht voor de Groningse aardgas terminal. „Aardig is te weten dat de hele installatie nooit rendabel zal kunnen zijn. Ze wordt rendabel bij een aanvoer van 25 miljard kubieke meter gas, terwijl er nu 4 miljard kubieke meter invoer gepland is. De kost prijs van het gas zal dus wel weer omhoog moeten. De con sument moet opdraaien voor een onveilig energiebeleid". In De Tijd veel aandacht voor de keuze van de nieuwe Paus. „Indien aannemelijk zou worden gemaakt, dat Paus Luciani tengevolge van stress gestorven is, dan kan men met de eenvoud van bij voorbeeld een bedrijfssocio- loog vaststellen dat er iets goed mis is met het functio neren van het pausschap. Dan komen, op heel nuchtere wijze, al die zaken aan de orde, die door behoudzuchti- gen te snel als theologische onzin buiten de order worden geplaatst. Dan zou, om nog met goed fatsoen een man te kunnen vragen het pausschap op zich te nemen, radicaal ge sleuteld moeten worden aan de bestuursstructuur van de Kerk". De Belgische kardi naal Suenens: „Mijn droom zou een nederig man zijn, zich bewust van zijn beper kingen, en die mensen weet te vinden die hem kunnen aanvullen". In een artikel over de sluip wegen van het CDA zegt Lubbers: „Ik moet wel stre ven naar een zeer hoge mate van overeenstemming binnen de fractie. Dat houdt mij zo sterk bezig dat ik de minis ters op dit moment nog het minst lastig vind". Ook in dit blad veel litera tuur.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7