Nieuwbouw raadhuis staat ter discussie Pleidooi voor jongeren huisvesting in Voorschoten Alkemade werkt aan oplossing woningnood Bibliotrailer in gebruik genomen Circus Charivari in Leiderdorp LISSE De nieuwbouw van het raadhuis, de uitbreiding van het winkelcentrum Blokhuis en de eventuele openbaarheid van raadscommissievergaderingen vormden gisteravond de belang rijkste ingrediënten van de algemene beschouwingen van de Lissese raad op de ingediende begroting 1979. Krentjes op de taart vormden het verkeerscirculatieplan en de vraag of de gemeente Lisse al dan niet in een gunstige financiële positie bpreekrecht verkeert. Tekenen aan de wand vormden een ongunstige rijksbegroting en een negatief advies van de Rijnlandse Kamer van Koophandel over de eventuele uitbreiding van het winkel centrum Blokhuis. winkeloppervlak in Blokhuis, betekent het afsterven van het kleine winkelapparaat aan de rand van het Lissese centrum, aldus Rosdorff De PvdA drong bij monde van het raadslid Prins aan op een bestudering van de alternatie ven voor het te klein geworden raadhuis. Naar zijn mening had de oude raad alleen geko zen uit de alternatieven aan bouw of sloop/nieuwbouw. Het vrijmaken van een kwart mil joen gulden voor de nieuw bouw van het raadhuis werd door de PvdA als „overhaast" bestempeld. .Misschien kan het raadhuis op een andere plaats gebouwd worden. Het oude gemeentehuis aan de Heereweg zou dan nog ge bruikt kunnen worden voor bruiloften, vergaderingen en culturele activiteiten. Hiermee zou er tevens een oplossing zijn voor de accommodatieproble men in Lisse", zo betoogde het raadslid Prins. PvdA-er Rosdorff verklaarde een uitbreiding van het winkel centrum Blokhuis ongewenst. De streekfunctie die Lisse in het streekplan Zuid-Holland west is toebedeeld, bestaat vol gens de PvdA alleen op papier. De overbewinkeling van Lisse blijkt duidelijk uit het rapport dat de KvK onlangs uitbracht, vond de heer Rosdorff. In- plaats van ruimte creëren voor grootwinkelbedrijven, kan de gemeente beter de plaatselijke middenstanders te hulp snel len. Een vergroting van het Het kersverse PPR-raadslid me vrouw Betlem had onder andere de openbaarheid van raadscom missies op haar verlanglijstje staan. De Lissese bevolking zou volgens de PPR tevens spreek recht moeten krijgen tijdens deze commissievergaderingen Voorts bepleitte het raadslic een betere en uitgebreidere voorlichting aan de Lissese bur gers. „De gemeente moet eer discussie met de burgers aan durven. Uit het ontbreken var een inspraakprocedure rond de nieuwbouw van het raadhuis, blijkt dat b en w dit niet aandur ven", aldus mevrouw Betlem. De WD verklaarde bij monde van het raadslid Robertus nog steeds voorstander te zijn van uitbreiding van Blokhuis. Op basis van overleg met zowel de consument als de middenstan ders zou het winkelcentrum vol gens de WD een succes moeten zijn. Hoge prioriteit werd door het WD-raadslid mevrouw Mi- chels toegekend aan het ver keerscirculatieplan. De liberale fractie toonde zich verheugd over het feit dat een dergelijk plan nu opgesteld wordt. Met het oog op de veranderingen in het centrum zou ook de ver- keerscommissie weer met nieu we moed aan de slag moeten gaan. Het WD-raadslid wees erop dat er bovendien nog ver schillende gevaarlijke verkeers situaties zijn in Lisse (Ruis- Het gemeentehuis aan de Heereweg, dat niet meer voldoet, hoornlaan, Heereweg/Poellaan, Spekkenlaan). De heer Aangeenbrug van de Optimisme Lissese SGP toonde zich een r voorstander van de nieuwbouw van het raadhuis. De hoge op brengst uit de toeristenbelasting waar de bouw van het raadhuis sterk van afhankelijk is, achtte het SGP-raadslid wat onnauw keurig ingeschat. „Het aantal bezoekers van de Keukenhof kan in de volgende jaren net zo goed terug- als oplopen", zo luidde zijn verklaring. CDA-fractievoorzitter Smith plaatste kritische kanttekenin gen bij het begrotingsoptimisme van het college van b en w. Afgaande op de overheidsbezui nigingen, vond hij dat de ge meente Lisse ook de broekriem wat aan zou moeten halen. Het verlagen van rijksuitkeringen uit het gemeentefonds zijn vol gens het CDA impulsen waar aan de gemeente Lisse niet voorbij kan gaan. In tegenstel ling tot progressief Lisse acht het CDA voorzichtigheid gebo den bij het uitwerken van een inspraakprocedure. Inplaats van openbare commissieverga deringen of het betrekken van burgers in de commissies, zag CDA-er Smith meer in een uit breiding van het aantal hoorzit tingen. Zijns inziens een gezon dere vorm van inspraak. Ook het CDA wil wel wat alter natieven op tafel zien alvorens het oude raadhuis gesloopt wordt. „De alternatieven zullen uitvoerig besproken moeten worden met alle belanghebben den. Mocht sloop en nieuwbouw, de enige oplossing zijn, dan blijft de architectonische com positie van het gemeentehuis tussen de Agathakerk en de Hervormde kerk, een belangrij ke zaak. ilveren ubileum lejaarden- ociëteit OORHOUT De Bejaarden- ciëteit Voorhout heeft giste- n op feestelijke wijze het jfentwintigjarige bestaan ge- erd. Tijdens het koffie-uurtje restaurant „Boerhaave" wer en de dames C. Mens en A. an Leeuwen gehuldigd vanwe- het feit dat zij vanaf de irichting lid van de soos zijn. eide dames ontvingen een lantenbak. Burgemeester Van e Wouw kwam de bejaarden feliciteren met dit jubileum. Hij prees het bestaan van de soos, waardoor regelmatig contacten :unnen worden onderhouden. )e burgemeester bood voorzit- er L. Zonneveld een enveloppe net inhoud aan. umonis ïeropent Hariënhaven ARMOND Mgr. dr. A. J. imonis heeft gisteren de kapel an „Mariënhaven" officieel in- ebruik gesteld met de celebra- e van een H. Mis. Met de oltooiing van de restauratie an de kapel is de renovatie n de nieuwbouw van Marien- aven, Mariëngaerde en Ma- iënweide gereedgekomen. Het roormalige seminarie biedt on- erdak aan bejaarden. )e officiële openingsdag viel amen met de feestdag van Sint Vanciseus. Een toepasselijke latum aangezien het verzor- ingshuis en de kloosterbejaar lenoorden vallen onder de lan- ëlijke stichting Franciscaanse •ejaardenzorg. De resultaten can tien jaar bouwen en renove- en zijn zaterdag 7 oktober tus sen twee en vijf uur door iedere lelangstellende te bezichtigen lijdens een open huis. Burgemeester Van de Wouw (rechts) en ge meentesecre taris Van de Aardweg (links) bekij ken het boek (met toepasse lijke titel?) Hoogspel, dat in de de biblio trailer aanwe zig is. NOODOPLOSSING VOOR EEN PAAR JAAR VOORHOUT Burgemeester M. van de Wouw heeft gisteren de nieuwe bibliotrai ler van de verenigde bibliotheekcentrales in Zuid-Holland officieel in gebruik geno men. De trailer is naar Voorhout gehaald in afwachting van een vaste openbare bibliotheek. Weliswaar heeft Voorhout zich aangemeld voor het landelijk plan om tot de stichting van een vaste bibliotheek te komen. Daar er echter zoveel aanmeldingen zijn, is de kans er spoedig een te krijgen, gering. De heer F. Goettsch, directeur van de P.B.C. stelde gisteren er een hard hoofd in te hebben dat de trailer in Voorhout langer dan een paar jaar zal kunnen voldoen. Toen de eerste jeugdige lezers gistermiddag om drie uur binnendromden, richtten zijn blik ken zich bezorgd op de vloer van de trailer. „Het huidige aantal lezers is voor een voorziening als deze al heel groot. Ik denk dat we binnen afzienbare tijd het aantal leden moeten gaan beperken". KORTWEG ZOETERWOUDE In Huize Emmaus is morgen tussen twee en vier uur weer de gelegenheid om kerstkaarten te maken. Ook van buiten Huize Em- zijn welkom. Voor mate- houden. Een jury beoordeelt de riaal wordt gezorgd. Men zal dieren niet op ras, kleur of iets kunnen werken met vilt, stro of dergelijks, maar kijkt uitslui- nten kan borduren. WARMOND Op het pleintje rond de Pomp wordt zaterda gochtend een dierenkeuring ge- tend naar de verzorging en naar de relatie tussen kind en dier. Er zijn veel leuke prijsjes te winnen en de deelname is gratis. Om gevechten te voorkomen zijn er voor verschillende dieren andere tijden: de katten mogen eerst om 9.30 uur gevolgd door kavia's, konijnen en hamsters om 10.15 uur. Alle andere dieren komen om 11.00 uur behalve de honden die om 11.45 uur aan de beurt zijn. VOORSCHOTEN De raads commissie voor welzijn, onder wijs en huisvesting besprak gisteravond een deelplan van de toekomstige wijk Bijdorp. Het plan omvat de bouw van 208 woningen, waarvan 147 als premiekoopwoningen, 40 koop woningen in de beschutte sfeer en 81 woningwetwoningen. De ze woningen zijn weer onder verdeeld in 48 stuks 2-3 kamer, 185 stuks 4-5 kamer en 36 stuks 6 kamer. „Voor wie bouwen we", was de algemene vraag. Volgens de pla nologische medewerker is thans al 50% van de woningen toege wezen aan Voorschotenaren, die dan een andere woning in Voorschoten achterlaten, waar door een doorstroming op gang kan komen. Veel bezwaar was er van de kant van CDA, PvdA en D'66 tegen de 6-kamerwonin- gen. Het CDA-lid L. van Wijk miste in het plan de zgn. studio's (1-kamerwonïngen), terwijl Pv dA-er J. Visser graag een toe stemming zag waardoor ook jongeren samen een woning zouden kunnen huren. Uit de ambtelijke toelichting bleek dat het bouwen van 1-kamerwonin gen een dermate kostbare zaak zou zijn, dat de huurprijzen niet opgebracht zouden kunnen worden. De gemiddelde huur prijs wordt thans geraamd op 480,- per maand. De start van de bouw zal eerst over veertien maanden kunnen zijn. Er lopen nog enkele kroonprocedures naar aanleiding van ingediende bezwaarschriften en deze kun nen ook nog vertragend gaan werken. De commissie ging ten slotte akkoord met het plan. De Schoolbegeleidingsdienst Voorschoten wil de aktiviteiten uitbreiden met een remedial- teaching (soort herhalingson- derricht). De commissie wilde eerst nadere cijfers daarover hebben en de wethouder Marse lis gaf de toezegging het onder werp volgende maand nog maals op de agenda te plaatsen. Verenigingen en stichtingen welke een overheidssubsidie krijgen, dienen volgens de com missie sneller te komen met hun jaarverslagen over voorgaande jaren. Aanleiding tot deze op merking was het uitblijven van het beschreven jaarverslag van „De Lindehoeve" over 1977. De funktionele commissies in de welzijnssector worden samen gevoegd tot twee commissies met werkgroepen. Er komt een commissie voor sport en re< tie en een commissie welke de andere takken van het welzijn gaat behartigen. De betrokken wethouder wordt voorzitter van de beide commissies, waardoor er een betere samenhang komt tussen het dagelijks bestuur en de commissies. Vooral de WD heeft nogal bezwaren tegen het voorzitterschap van de wethou der, maar omdat dit in de uit gangspunten voor het komende beleid is vastgelegd zal de WD geen verdere weerstand bieden. Ziekenhuis LEIDERDORP Het Elisa beth Ziekenhuis in Leiderdorp heeft een afdeling voor nierdia lyse. Bij de officiële ingebruik stelling gistermiddag om vier uur hield de heer Bonnike, voorzitter van het Stichtings bestuur van het ziekenhuis een openingstoespraak. De afdeling is een ontwerp van architect Kees Westerbeek en aannemer, de firma Bik en Bre- develd, heeft het idee tot stand weten te brengen. Deze afdeling voor zelf dialyse, dat in samen werking met het Centrumdialy se van het Academisch Zieken huis in Leiden tot stand is geko men, heeft ruim één miljoen gulden gekost. De afdeling voor zelfdialyse, waarvoor in het Elisabeth Zie kenhuis een halve vleugel is gereserveerd, biedt mensen met slecht functionerende nieren een plaats. Deze patiënten kun nen op de afdeling worden aan gesloten op apparaten die de nieren schoon-spoelen. De afde ling bevat acht van deze appara ten. Verder biedt het blok een trainingsruimte voor personen die zelfstandig met de appara ten willen kunnen omgaan. Forse boete voor jeugdige oplichters DEN HAAG/LEIDEN De Haagse rechtbank heeft een 19- jarige Leidenaar veroordeeld tot 300 gulden boete en voor waardelijk twee weken gevan genisstraf. Een 20-jarige Leide naar werd veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf waarvan een maand voorwaar- De twee Leidenaars stonden terecht wegens het oplichten van een groot aantal winkeliers in Leiden en wijde omgeving. Een winkelier aan de Van Man- derslootstraat in Alphen aan den Rijn wisten zij een video-re corder ter waarde van 2.295,- afhandig te maken. Een winke lier aan de Hoofdstraat in Alp hen tuinde er voor 2.475,- in. toen het duo de indruk wekte een stofzuiger en een televisie te hebben gekocht. In Leiden werd onder meer een kleurente levisie van 1.500,- aangeschaft en een gouden armband van 400,-. In Noordwijk tikten de Leidenaars een polshorloge van 2.475,- op de kop. Hoewel hun rekening negatief Stond, maak ten zij royaal gebruik van ka scheques bij „Staling" van de goederen. De officier van justitie eiste tegen ieder van de verdachten drie maanden gevangenisstraf waarvan een maand voorwaar delijk De rechtbank achtte evenwel voorde 19-jarigeLeide naar verzachtende omstandig heden aanwezig. Uitvaart Pater Piet VOORSCHOTEN In het Cul tureel Centrum is gistermorgen de uitvaartplechtigheid gehou den van Pater Piet Wesseling. Enige honderden vrienden woonden „het feest van de ge boorte van de mens in de hemel mee". Bedrijf saalmoezenier Henk Coligno sprak over het afscheid nemen van een groot, bizar en controversieeël mens, maar een zeer trouw mens en tot aan de dood trouw aan de congregatie, de redemptoristen waar hij sinds 1937 lid van was. Hij is vooral voor de mensen, die thans de leeftijd hebben van rond 35 tot ruim 50 jaar de man en priester, die bekend werd om zijn bondige uitspraken tijdens zijn rubriek voor de radio „Dit is leven". De mens voor wie de liefde belangrijker kon zijn dan de starre leer. LEIDSE COURANT DONDERDAG 5 OKTOBER 1978 PAGINA 5 GEMEENTERAAD USSE WIL ALTERNATIEVEN Nierdialyse- afdeling Elisabeth ALKEMADE Het Alkema- dese gemeentebestuur onder zoekt momenteel de mogelijk heden om middels de bouw van oen aantal zogeheten Van Dam- woningen een deel van de ge meentelijke woningnood op te 'ossen. De Van Dam-woningen die mogen worden gebouwd huiten het aangegeven maxi mum om, zijn met name be doeld voor kleine en eengezins huishoudens. De gemeente Alkemade hoopt met de bouw van deze woningen een doorstroming op gang te brengen, die zal moeten resulte ren in een vrijkomen van grote- ZOETERWOUDE - De KPJ houdt morgen de eerste kaart avond van het nieuwe seizoen. De opbrengst is voor de missio narissen. De aanvang is om acht uur in.Don Bosco". re woningen. Of dit daadwerke lijk het geval zal zijn hopen de gemeentebestuurders te kunnen vaststellen aan de hand van een enquête die momenteel binnen de gemeentegrenzen wordt ge houden. Momenteel zijn in Alkemade 137 gemeentewoningen in aan bouw. Daarnaast worden er 35 woningen door particulieren ge bouwd. Maar ondanks dat al zal de woningnood, indien de bou wactiviteiten in dit tempo blij ven doorgaan niet worden opge heven, omdat nog altijd zo'n 362 woningzoekenden op het Alke- madese gemeentehuis staan in geschreven. Van die woningzoe kenden zijn er 211 in de leeftijd van 19 tot 25 jaar. Zodra de enquête-resultaten be kend zijn wil het college de raad een basisbouwplan aanbieden. Daarin zullen ook voorstellen zijn vervat die de woningbouw in de kleinere Alkemadese ker nen moeten stimuleren. Vier maanden voor diefstal DEN HAAG/VOORSCHO TEN Een 25-jarige Voor schotenaar is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De man had zich schuldig gemaakt aan inbraken en diefstallen. Door het vernielen van een ruit was hij een woning aan de Veurseweg binnengekomen en had daar sieraden en een horlo ge weggenomen. In Leiden drong hij een dokterswoning binnen. De man kwam tot zijn daden gedreven omdat hij geld nodig had om zijn dagelijkse portie verdovende middelen te kopen. De rechtbank veroordeelde de Voorschotenaar conform de eis van de officier van justitie. Miss Leona mat haar honden en bokken LEIDERDORP Het Nederlandse circus Chari vari onder directie van Leona en Bart de Vrind zal op maandag 9 oktober met 25 medewerkers uit vijf verschillende landen weer een ouderwets circus en variété presenteren in Leiderdorp. Behalve artiesten zijn ook paarden, een lama, dwergbokken, honden en wurgslangen te aan schouwen. In de grote tent die in minder dan vier uur is opgezet en die plaats biedt aan 1000 bezoekers, wordt een afwisselend programma geboden van ruim twee uur. Directrice Leona de Vrind presenteert vrijheidsdressuren met Welsh-ponies. Miss Laila uit Frankrijk laat bok ken, ganzen en honden gelijktijdig optreden. Les Daniels zullen in een hoog tempo balanceren met glazen en degens. Stan Bermiru is een komiek die dwaze voorvallen beleeft op zijn buitenmodel fiets. Ali Bano tovert tientallen parasols en andere zaken in de piste voor de ogen van verdwaasde toeschouwers. De Drie Seurinis uit België zijn klassieke clowns. En als la'tsten komen de Los Pistoleros uit Mexico die een Wild-Westnummer brengen met zweepslaan, mes- senwerpen, geblinddoekt en met een spiegel schietend op vaste en bewegende voorwerpen Verder zal nog Sahib Adinda en Fatima optreden in een af eervolle Oosterse show met slangen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5