Lampe Wabineert met modieus ajour. Lampe Uitstel Puebla-conferentie geeft basisgemeenschappen meer kans ©I Paus telefoneerde vaak om isolatie te doorbreken KORTE METTEN (telefoontjes 071-122244 t/m4245r 36.- 59.- PAGINA 4 LEIDSE COURANT DONDERDAG 5 OKTOBER 1978 f( Nieuwe Yamaha bromfietsen Nu ook-met speciale lakset of ge heel verchroomd. Extra scherpe najaarsprijzen. Volledige service en garantie BERT V.D. MEY, MIDDELWEG 30. LEIDEN (cen- trum). Tel. 142557. Alle verchroomde onderdelen voor KREIDLER ZUNDAPP YA MAHA bromfietsen met inruil. Extra voordelig. 20 soorten bud dy sits. uitlaten, banden, cylin ders enz. Bert v.d. Mey. Middel weg 30. Leiden (centrum) Tel. 142557. Motoren en scooters Te koop HONDA 750 F 1 boifw- iaar 1977. dubbele geboorxfe schijfremmen voor 3 kwarts Rickmankuip 5000,-. H. v. Vel- zen. Ganzenwei 310. Warmond. Kunst en antiek 070-4619 79 NAJAARS ANTIEKBEURS. As. zaterdag van 10 tot 1& uur. bieden 25 geselecteerde anti quairs u met schriftelijke garan tie een keur van antiek te koop aan Avifauna. Alphen a d. Rijn. Lessen en clubs De voor oktober geplande ver gadering van 350 bisschoppen uit tweeëntwintig Latijnsame- rikaanse landen in Puebla, Me xico, die moest worden uitge steld vanwege het conclaaf, zal vermoedelijk medio november beginnen. Dit uitstel betekent tijdwinst voor de basisge meenschappen. De kans is ook groter geworden, dat Puebla meer zal kunnen uitgaan van de eigen Zuidamerikaanse si tuatie en minder een waarheid hoeft te verkondigen, die voor de hele wereld opgaat. Dit is de mening van de missio- loog dr. J. van Nieuwenhoven van de katholieke universiteit van Nijmegen, die de voorbe reidingen van de CELAM-con- ferentie in Puebla intensief heeft gevolgd. Hij is één van de weinigen, die de gelegenheid heeft gehad het tot dusver niet gepubliceerde voorbereidende (definitieve) document voor de Puebla-conferentie te bestude ren. In een bijeenkomst van over sten van orden en congregaties, die in Latijns-Amerika werk zaam zijn, heeft hij een uiteen zetting gegeven van dit docu ment. De bijeenkomst, was georganiseerd door de Neder landse missieraad. Uit dit stuk komt naar voren aldus dr. Van Nieuwenhoven dat de Latijnsamerikaanse bisschoppen zich als één blok willen verzetten tegen de mili taire regeringen en gezamen lijk willen optreden tegen de secularisatie. Hij constateert echter ook dat het document voornamelijk tot stand is geko men in een onderonsje van bisschoppen, waardoor het voor de basis vrijwel onmoge lijk is geweest haar bijdrage te leveren. Het gaat hier om een tweede document, op basis van de reacties der landelijke bis schoppenconferenties op een eerste ontwerp, dat overal in de wereld op scherpe kritiek was gestoten. Het nieuwe document stelt zi ch, volgens dr. Van Nieuwen hoven, duidelijker aan de kant van de armen en noemt ook het thema van de bevrijding. Het spreekt in bijgevoegde no ta's waarderend over de basis gemeenschappen, ofschoon de ze in het document zelf niet aan het woord komen. Ook komt het begrip nationale veiligheid ter sprake, waaraan tal van Latijnsamerikaanse regerin gen het recht ontlenen mensen rechten te schenden en die te rechtvaardigen met een chris telijke terminologie. Het docu ment zegt echter niet dat hier misbruik van het evangelie wordt gemaakt. Volgens Van Nieuwenhoven heeft het nogal behoudende secretariaat-generaal van de CELAM zijn stellingen al be trokken. Pater J. W. Saelman, OSA-voorzitter van de Neder- landse bisschoppelijke advies commissie voor Latijns-Ameri- ka, zegt: de Puebla-machine is zo afgesteld, dat alleen traditio nele verklaringen kunnen wor den verwacht. Dr. Van Nieuwenhoven consta teert, dat onder de Latijnsame rikaanse theologen en basisge meenschappen teleurstelling heerst omdat hun strijd voor de ombuiging van het CELAM- beleid niet is gelukt. Zij missen met name in het werkdocu ment van de CELAM de prakti sche consequenties van Chris tus' bevrijding in de pastorale praktijk. Het werkdocument houdt vast aan de parochie als eerste cel van de kerkelijke gemeen schap. Het komt niet toe aan een uitwerking van de beteke nis als zodanig van de basisge meenschap. Van Nieuwenho ven stelt dan ook de vraag of de basisgemeenschappen van de CELAM eigenlijk wel de kans krijgen echt verbonden te zijn met de officiële kerk. Het werkdocument zwijgt niet over de feiten van onderdruk king, armoede, honger in La tijns-Amerika, maar het komt er niet toe structurele oorzaken aan te wijzen. Het zegt integen deel dat de kerk niet competent is zich hierover uit te spreken. Zij kan alleen een „evangeli- sche benadering" geven. Het is dan ook niet logisch dat het werkdocument wel de marxis tische analyse uitvoerig be spreekt en vervolgens afwijst. Van Nieuwenhoven consta teert, dat er wel individueel bisschoppen zijn, zoals kardi naal Arns van Brazilië, die de structurele oorzaken van de ongerechtigheid in Latijns- Amerika durven aan te wijzen. Maar het werkdocument durft de lijn van constateren naar handelen niet door te trekken. Consequent handelen roept in derdaad spanningen op tussen kerk en staat. Secretaris-gene raal Trujillo van CELAM durft volgens Van Nieuwenhoven die spanningen niet aan. Hij wijst ze af omdat moeilijkheden met de regering het evangelisatie werk van de kerk in gevaar zouden kunnen brengen. Van Nieuwenhoven had ver wacht dat de Puebla-conferen tie in haar voorbereidingen in ieder geval zou hebben beke ken welke theorie het beste de geest van Christus weerspie gelt, de theorie achter de be vrijdingstheologie of.de theorie van de verzoening. Naar zijn mening had het werkdocument zeker de bevrijdingstheologie moeten evalueren. Het doet dit op minimale manier doordat 'het de marxistische analyse afwijst. Van Nieuwenhoven meent ech ter dat niet al te veel waarde aan het werkdocument moet worden gehecht. De landelijke bisschoppenconferenties heb ben tal van reacties geprodu ceerd, die niet in het werkdocu ment terecht zijn gekomen. Zij zullen echter weer opnieuw worden ingebracht tijdens de discussies in Puebla, en dan zo zegt hij kan er veel gebeuren. Volgens pater Saelman, die als vertegenwoordiger van de r.k. kerk Nederland uitgenodigd is aan de Puebla-conferentie deel te nemen, zijn er nog andere factoren, die de uitkomst van Puebla kunnen beïnvloeden. Er zijn heel wat bisschoppen, die niet geïnteresseerd zijn in theo logische beschouwingen. Zij zoeken praktische oplossingen voor het dagelijkse leven. Veel hangt er daarom van af welke bisschoppen de mond gaan roe ren. Zijn conclusie is: ondanks het werkdocument kan men van Puebla nog veel verwach- Van paus Johannes Paulus is het beeld ontstaan van een man, overstelpt door problemen en geïsoleerd door eenzaam heid in het Vaticaau, hetgeen de vraag doet rijzen of zijn opvolger beter voorbereid moet zijn om het hoofd te bieden aan de kerkelijke bureaucratie. Dit schrijft UPI-correspondent Barry James uit Vaticaanstad. Kerkelijke kringen zeiden dat de paus dikwijls de telefoon pakte als soelaas voor zijn eenzaamheid. Hij belde bisschoppen, priesters, moeder-oversten en eens zelfs een verraste seminarist op om te praten. Binnen de Romeinse curie, het centrale bestuur van de kerk, vond hij weinigen met wie hij zijn zorgen kon delen, aldus genoemde kringen. Volgens een hoge functionaris voelde de paus zich gefrustreerd door de ingewikkeldheid van de bureaucratie en de problemen waarvoor hij zich gesteld zag. „Hij trok zich de dingen zeer erg aan". De paus vond niemand in het Vaticaan met wie hij gemakkelijk kon omgaan. Het meest was hij zichzelf op zijn audiënties en bij andere ontmoetingen met het publiek. In ogenblikken van eenzaamheid belde hij in zijn korte ambtsperiode een keer of twaalf kardinaal Pericle Felici op, een geestig en vriendelijk man die een van de weinigen was die Johannes Paulus aan het lachen kon brengen als deze ondergedompeld was in een onbekende wereld. In Mexico zijn vertegenwoor digers van rond 110 niet-rooms katholieke geloofsgemeen schappen en tien continentale oecumenische organisaties het eens geworden over de oprich ting van een „Latijnsameri kaanse raad van kerken in oprichting". De deelnemende geloofsgemeenschappen zijn de anglicanen, lutheranen, baptisten, congregationalis- ten, methodisten, waldenzen en pinkstermensen. Een be stuur werd gekozen voor de periode van vier jaar. De raad zal in die tijd zijn statuten en vorm moeten krijgen. Bijna 150 universiteiten uit vij fendertig landen waren verte genwoordigd bij de twaalfde algemene vergadering van de FIUC, de internationale fede ratie van katholieke universi teiten in het Braziliaanse Porto Alegre. Men heeft daar gespro ken over de „Weg van de cultu rele veelvormigheid in dienst van kerk en maatschappij". De volgende bijeenkomst zal in 1980 in Leuven zijn. Daar zal worden gesproken over „de ethische problemen van de technologische maatschappij". Tot president van de FIUC voor de komende twee jaar werd benoemd de Canadese socioloog en vroegere rector van de pauselijke Gregoriana- universiteit in Rome, prof. Her- vé Carrier. De bekende katholieke kerk historicus, prof. dr. Hubert Je- din is wegens zijn uitzonderlij ke verdiensten de erering van het Görres Genootschap toege kend. Jedin (78) heeft na de oorlog een groot aandeel gehad, in het herstel van de weten schap in Duitsland. Zijn stu dies over het concilie van Trente werden bij het tweede Vaticaans concilie bijzonder actueel. Momenteel is hij bezig aan een geschiedenis van de kerkelijke geschiedschrijving. "Foyers" in Purmerend brengen kerkleden al etend bij elkaar ..Houdt de maaltijden een voudig, ga niet tegen elkaar opbieden", staat er in het stencil. Een schijnbaar onbe langrijke tip maar in werke lijkheid eentje waarvan voor een deel het welslagen van de foyers afhangt. Een foyer, zo langzamerhand een begrip binnen de Nederlands Her vormde kerk in Purmerend, maar buiten die gemeenten, althans in Nederland, nog on bekend. De foyer geeft men sen gelegenheid om samen bij een gemeentelid die een voudige maaltijd te gebrui ken en daarna over doodge wone of iets belangrijker dingen van gedachten te wis- Purmerend is met twee foyers twee gesprekskringen zou den we ook kunnen zeggen als eerste in Nederland be gonnen op intiatief van de plaatselijke Hervormde predi kanten. Zij hadden tijdens een bezoek aan het Engelse Coventry gespreksgroepen meegemaakt van zes of acht mensen die bij een gemeente- lid regelmatig bijeen kwamen. Het idee werd tijdens een dienst naar voren gebracht en de eersten die zich voor een foyer opgaven ,waren Ada en Dick de Hertog. Voor hen, zo vertelt Ada, was het een pri ma gelegenheid om wat beter kennis te maken met de ge meente. Ze kwamen uit Am stelveen en kenden eigenlijk nog nauwelijks mede-kerkgan gers in de nieuwe woonplaats. Ada: „We gaven ons op, er volgden meer mensen, en in oktober konden we met twee groepen starten". Ze vertelt van de werkwijze van de foyer. „Om zeven uur gaan we met z'n allen aan tafel, zo'n zes a acht personen. Een eenvoudige pot, macaroni of rijst met een prutje. De foyer wordt steeds weer bij iemand anders gehouden. Echtparen zitten samen in één groep. Na het eten, waaraan ook de huisgenoten deel kunnen ne men, gaan we zitten praten. Kopje koffie er bij en praten over gewone dingen. Over de vakantie, het werk, over de kinderen over hun school het ligt er eigenlijk aan. In het begin was het nog een be etje aftasten, moest je elkaar leren kennen. Later zijn er wel wat diepere gesprekken gevolgd, maar het is echt niet de bedoeling om alleen bo men op te zetten". De bedoeling van de foyer is veel eerder, vertelt Ada, dat je onderling als gemeente meer een band gaat vormen. „Dat je elkaar in de kerk herkent, dat je na afloop eens een praatje maakt. Ja, het is meestal nu zo, dat je ergens koffie gaat drinken, of men sen op de koffie krijgt". Ze heeft de indruk dat de foyers in Purmerend nodig waren. Dat er behoefte aan bestaat wordt wel duidelijk als ze vertelt dat er dit jaar vijf van start zullen gaan. No dig waren ze. omdat er in Purmerend erg veel jonge ge zinnen, veel nieuw-ingekome- nen waren die nog maar nau welijks een band met de gemeente hadden. Daarom wil men de eerste tijd de foyers nog beperken tot de Her vormde Gemeente. „Niet", zoals er in een stencil over de foyers staat, om anderen uit te sluiten, maai- omdat de on derlinge band in onze ge meente dringend versterking behoeft". Ieder half jaar kunnen de deelnemers aan een foyer van gesprekskring veranderen of er uit stappen. De foyer- is bedoeld voor twintig-plussers, wat natuurlijk niet inhoudt dat huisgenoten in de tiener leeftijd bij de gesprekken ge weerd worden. „Het blijkt", aldus Ada, „dat zij er vaak veel prijs op stellen bij de ge sprekken aanwezig te zijn"., Aan het eind van de zes maanden evalueert de foyer haar bijeenkomsten. De reac ties in de groep van Ada en Dick waren doorgaans zeer positief. Enkele meningen: „Je gaat elkaar met nieuwe ogen zien", „stel je voor: samen eten met mensen die je nau welijks kent", „dank zij de foyer herken ik mensen op zondagmorgen in de kerk", en „de sfeer was open. Ik kon er mijn problemen kwijt". Wie inlichtingen wil hebben over het opzetten van een foyer kan terecht bij Dick en Ada de Hertog, Marianne van Hogendorpstraat 23. 02990- 24710. •*8? 4.08 per plaatsing (voor de E eerste 30 woorden met gro- ter dan 12 letters) leder woord meer 24 ct. E exclusief 4% BTW I BU PLAATSING VAN DEZELFDE TEKST op 3 achtereenvolgende dagen slechts 2i betalen op 6 achtereenvolgende dagen slechts 3x betalen I tegel-telefoontjes te plaatsen over een of 2 kolom met grotere letter- korpsen 28 ct per mm. S Opdrachten worden telefo- msch en schriftelijk aange- nomen tot de dag vóór plaatsing 13 00 uur i Bromfietsen en rijwielen i Bij aankoop van een GAZELLE FIETS geven wij nog steeds 50.- of meer voor uw oude fiets. Bert v.d. Mey. Middelweg 30, Leiden (centrum). Tel. 142557 Wij geven een leuk inruilprijsje UW OUDE FIETS bij aan koop van een nieuwe Batavus Gazelle - Sparta - Peugeot >tsen. Tweewielerspecialist Po- lanen. Haarlemmerstraat 201. 5 Meiplein 128 C Dieren en j>lanten Kwekerij Inco. Cash en Carry in kamer- en DECORATIEPLAN- TEN. 2000 m2. keuze uit honder den soorten kamerplanten. Ver stand van een plant, prettig ge prijsd. Kwekerij Inco. Geestweg 43, Roelofarervdsveen BENZINE 7 CENT GOEDKOPER Bij het benzinestation Morsweg (bij spoorbomen). Olie Multigra- de 20 W 50 7,50 per 5 liter in cherrykam. Na het tanken 2 vuilnis-, 2 pendaalemmer-, en 1 diepvrieszak cadeau. Dagelijks van 7 00 tol 23 00 uur geopend A v.d Pcmjw Kraan. Tel. 071- 764260. Het bekendste adres voor uw HUWELIJKSREPORTAGE Foto van Bemmelen, Kerklaan 2, Zoe- terwoude Tel. 01715-1353 b.g.g 1994 PLAVUIZENFABRIEK. Wij bieden in, tegen fabrieksprijzen, aparte plavuizen, 20x20 vanaf 25.- tot 40.- per m2. Winkelwaarde tussen de 70.- en 80.-. Dagelijks van 8 00 tot 18 00 uur. Ook de donderdag avond en zaterdagochtend zijn ij aanwezig. Delfos Keramiek v Utrechtse Jaagpad 121. Lei den (tegenover Waardeiland) Tel 071-143010 9' de - Iel Aangeb EERSTE DAG ENV E8, E 11E 12 onbeschreven 25.-. postzegels no. 371-372 en 373 postfris 175. Armenwet no. 4 10.-. no. 7 65.-no 8/ 150.-, postpakketverr no. 2 100.-. Internering no. 1 en 2 250,-. 20 post*, van 10. no. 958 50 Allen g&stempeld. Tevens post fris Indonesia zonnebloem cata- loges no 108 a 25.-. permesta serie no. 1 t.e.m. no 4. zeldzaam 125.- Tel. 070-881843 b.g.g. 070-890891 Watersport Camping Diversen Aangeb TALENCURSUSSEN op I p s, banden en/of c.ass. prak tisch in alle talen 50,-. per is. Tel. 070-881843 b.g.g. 070-890891. DIA-PRINT AKTIEÜ Een foto Uw dia tijdelijk 1,38 Foto Van Bemmelen, Kerklaan 2. Zoeter- woude (dorp). Tel. 01715-1353. Voor zonnebanken, zonneheme- l's, solaria en sauna's naar So- lux Speciale september aanbie ding Klasse zonnebank van 1995 voor 1795. Solux, Laan Meerdervoort 145, Den Haag. Tel. 070-4619 79. KUNSTGEBITTEN REPARATIE, klaar terwijl u wacht. Elke dag zat van 9 - 11 30 en 2-4 Maand en dond. avond van 19 -19.30 Fa. v Berge, Henegou- Schelpenkade 47. Leiden. Tel 120794. fc Te koop 7 aangeboden HEUGAFELTTEGELS. Alle kleu ren direct leverbaar. 5 jaar ga rantie. Gemakkelijk te leggen Tijdelijk Stanley mes cadeau bij aankoop van min. 20 tegels. Smits Woninginrichting, Mare 98. Vrouwensteeg 9. Tel. 123913. GEBROKEN RUITEN, glas-in- lood reparaties worden door mij met spoed hersteld. Ook levering van ventilatoren. Glasreparatie bedrijf D Galjaard. de Sitterlaan 76. tel 071-132 916. Huwelijk/ W. J kennismaking SERIEUZE KENNISMAKING, cor- espondentie. vriendschap, een zaamheid oplossen, samenwo- huwelijk enz. Geheimhou- Vraag gratis brochure Kontaktcentrale. Postbox 458, Hertoqenbosch koop, I gevraagd I Te koop gevraagd. Door verza melaar oude DINKY TOYS. auto speldjes e.a. tevens ook oude schilderijlijsten. Br. aan postbus 71710. Den Haag. 't Staat in de LEIDSE.COURANT Ajour spencer van acryl. In écru, roest en bordeaux. 25.- Tweedrok in ruit. In brique-beige of grijs-beige, Mt. 36t/m46.g0-> Ajour V-hals pullover. Materi aal acryl. De kleuren écru, groen, bordeaux en camel. 39.- Corduroy broek met band- plooien. In zwart, bruin, roest, tabac en bordeaux. Mt. 36 Ajour pullover met col. Van acryl. In o.a. bordeaux en Geruite tweedrok. In bruin, blauw en roze. Mt. 36 t/m46.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4