Geen concentratie van vermaak rond Lammermarkt Geslaagde modeshow in De Noorderwiek' Koopcentrum Langegracht op losse schroeven Bejaarden Rosenburgh betalen te veel huur AANGEPAST HORECABELEIDSPLAN BRENGT WEINIG NIEUWS GEMEENTE VRAAGT VERNIETIGING BOUWVERGUNNING Architect Van der Sterre overleden 77 STAD LEIDSE COURANT DONDERDAG 5 OKTOBER 1978 PAGINA 3 PPR VRAAGT COLLEGE OPHELDERING (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Bejaarden die gehuisvest zijn in het bejaardencentrum Rosen burgh betalen te veel huur en te veel servicekosten. Dat stelt bet gemeen teraadslid voor de PPR, drs. L. Be ij- en, in schriftelijke vragen aan het college van burgemeester en wethou ders. Volgens het PPR-raadslid ligt het bedrag dat in werkelijkheid aan huur en servicekosten door de bejaar den wordt betaald zo'n 86 tot 228 gulden boven de prijs, die door de huuradviescommissie is geadviseerd. Beijen maakt dit op uit het relaas van een aantal bejaarden, dat de huurad viescommissie had ingeschakeld om een adviesprijs op te stellen voor de woningen van Rosenburgh. Volgens hem betalen de bewoners van de flats uit 1973 (91 stuks) 86 gulden per maand te veel en de huurders van de 65 flats, die in 1975 werden opgele verd maar liefst 228 gulden te veel aan huur en servicekosten. Volgens het gemeenteraadslid heeft het bestuur van de stichting De Ade laar, die het woongebouw Rosenburgh exploiteert te kennen gegeven, het advies van de huuradviescommissie naast zich neer te leggen en de prijzen te laten voor wat ze zijn. Teruggave van het te veel betaalde of het verla gen van de huur zou naar de mening van de stichting tot een financieel debacle leiden en het faillissement van de stichting tot gevolgd kunnen heb ben. Beijen is hier blijkens zijn vragen aan b en w nogal ontstemd over: hij vraagt zich af, waarom de stichting niet voldoende inzicht heeft verschaft in de financiële situatie van dit stuk bejaardenhuisvesting. Volgens Beijen is de gemeente in deze zaak belang hebbende, al was het alleen al vanwe ge de 12 miljoen aan garanties, die de stichting voor Rosenburgh van de gemeente heeft gekregen. Beijen vraagt zich af, of bij een eventueel faillissement van de stich ting de gemeente Rosenburgh dan niet zou kunnen overnemen en vervolgens wel de geadviseerde huur- en service- prijzen in rekening zou kunnen bren gen. In elk geval zou de gemeente alle mogelijke subsidies moeten aanwen den om dit doel te bereiken. Het PPR-raadslid vraagt het college verder duidelijkheid te verschaffen over het financiële beleid ten aanzien van andere woongebouwen als deze en de huurvaststelling in het bijzon der. Ook wil Beijen meer in het gemeente lijk bejaarden-huisvestingsbeleid in clusief de maatregelen, die de gemeen te denkt te nemen om het tekort aan bejaardenwoningen (altijd nog 800) zo spoedig mogelijk op te heffen. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Op aanraden van de politie komt er geen concentratie van horecagelegenheden rond de Lammermarkt. Dat is de belangrijkste en vrijwel enige nieuwe conclusie die getrokken kan worden uit het gemeentelijk beleidsplan voor de drank- en horecasector dat gisteren na een ambtelijke voorbereiding van enkele jaren eindelijk voor publicatie is vrijgegeven. Zoals wij al eerder deze week meldden voorziet het "nieuwe" beleidsplan voor de horeca in een versteviging van de gemeentelijke greep op het vermaakgebeuren in al zijn schakeringen in de stad. Deze verstevigde greep wordt noodzakelijk gevonden om de overlast voor de woonomgeving effectief tot een minimum te kunnen beperken. De gemeentelijke nota laat zich opmerkelijk genoeg op vrijwel alle details in soortgelijke bewoordingen uit als de drank- en horecanota die bijna twee jaren geleden het licht zag, maar die in de ogen van veel raadsleden geen genade kon vinden. Toch heeft het bijna 24 maanden gekost om een nieuwe versie van de nota op papier te krijgen die een beleid ontvouwde ten aanzien van het hete hangijzer van echt uitgaan sleven in de Sleutelstad. De gisteren vrijgegeven nota's dragen, zoals gesteld, alle het karakter van het bevorderen van het leefmilieu en de woonomgeving in de binnenstad, een zaak waar voor het ondernemersbelang gerust mag wijken, zo stelt de nota althans zelf. Het is met name tegen dit punt geweest dat de Kamer van Koop handel steeds een krachtig protest heeft laten horen. De ontwerpers van de nota stellen echter duidelijk dat het woon- en leefmilieu een hogere prioriteit moet worden toegekend dan het econo misch belang. een vergunning kunnen de ondernemers alleen in beroep gaan bij Gedeputeerde Staten. Het algemeen verbod geldt overigens niet alleen voor café's. Ook "wezensvreemde vermakelijk heidsinrichtingen" vallen er onder. Daaronder worden verstaan sexlubs, bordelen, massaginsti- tuten, sexbioscopen en dergelijke. In tegenstelling tot wat in de vorige versie van het beleidsplan het geval was vallen sauna's en badhuizen dit keer niet onder dit algemeen verbod. Overigens kan van dit verbod ook weer op grond van bepaalde criteria ontheffing worden verleend. Geen zedelijkheid Ook hier geldt weer het woon- en leefmilieu als belangrijkste spil waarom het vergunningenbe leid draait. Met nadruk voeren de gemeentelijke nota's herhaaldelijk aan geen zedenmeester te willen spelen: er ligt geen enkel op het zedelijk- heidsbeleid geïnspireerd motief ten grondslag aan de bevriezmgswens van de gemeente, zo wordt gezegd. Toch gebruikt men wel de zedelijk heidswetgeving als handvat om deze "wezens vreemde instellingen" desgewenst tot sluiting te dwingen. Daartoe wordt de toevlucht genomen tot een artikel uit het wetboek van strafrecht dat het souteneurschap strafbaar stelt. Volgens de nota kan alleen op deze wijze effectief worden opgetreden tegen bordeelachtige panden, zij het dat dan niet zo zeer datgene wat in dat pand gebeurt geen genade in de ogen van de gemeente kan vinden, als wel het feit dat de bezoekers van een dergelijke instelling voor overlast zorgen of het enkele bestaan ervan de stand van de buurt naar beneden haalt. Caro van Eyck en Guus Hermus in „Een gelukkige hand". Accolade Produkties brengt morgen „Een gelukkige hand" van Caro van Eyck en Guus Hermes in de Leidse Schouw burg. Het stuk is geschreven door de Amerikaanse journalist D. L. Cobum en behandelt met veel humor en sarcasme de problemen van de oude dag. Het speelt zich af in een bejaardentehuis waar Weller en Fonsia, twee bewoners elkaar zoeken bij een spelletje gin-rummy, dat door de vrouw steeds wordt gewonnen, tot groot ongenoegen van de man. Samen doden zij de tijd voordat de tijd hen doodt. Aanvang 20.15 uur. Poolse films Het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, vertoont in oktober vier Poolse films. De cyclus begint vanavond met de film „Het Saragossa Manuscript" van Wojciech Has. Donderdag 14 oktober staat de film „Huwe lijk" van Andrzej Wajda op het programma. De cyclus wordt donderdag 21 oktober voortgezet met de film „Familiesitua ties" van Krzystof Zanussi. De film „Het Geheim" van Roman Zaluski besluit donderdag 28 oktober de serie van Poolse films. Alle voorstellingen beginnen 's avonds om negen uur. De toegangsprijs is vier gulden. Leden van het LVC betalen drie gulden. Kijkhu Oe Lammermarkt blijft voorlopig zoals hij is. Algeheel verbod Het "nieuwe" horecabeleid van de gemeente zal in het vervolg (als de raad met dit plan akkoord gaat) uitgaan van een algeheel verbod op alles wat met drank, horeca en vermaak in de hele gemeente Leiden te maken heeft. Op grond van een aantal toetsingscriteria kan echter door de burgemeester ontheffing worden verleend. Op deze wijze kan de gemeente bereiken dat er niet een overconcentratie van horecagelegenheden in één straat of wijk ontstaat, waardoor deze buurt onleefbaar zou worden. Tegen een weigering van Sluitingstijden gelijk Voor alle instellingen waar alcoholische dran ken worden getapt komt er één uniform* slui tingstijd. Dat betekent dat er een einde komt aan de voorkeursbehandeling van Samantha en Pardoeza, die tot nog toe een uurtje langer open mochten blijven dan de andere Leidse kroegen en dancings. Ook met de voorrechten van de besloten sociëteiten lijkt het binnen afzienbare tijd gedaan. Ook deze inrichtingen gaan onder de nieuwe sluitingstijden in de drank- en horeca- verordening vallen. Overigens blijven die slui tingstijden ongewijzigd. Dat wil zeggen dat alles in feite om 24.00 uur dicht moet, maar dat de burgemeester in de regel een ontheffing verleent tot 1 uur 's nachts en tot twee uur op de vrijdag en zaterdag. Evenals in de huidige situatie het geval is zal deze ontheffing als straf worden ingetrokken wanneer het café de voorschriften niet netjes nakomt, dat wil zeggen te veel overlast veroorzaakt of het sluitingsuur over treedt. Volgens de nota is dit een effectievere methode dan bijvoorbeld het tornen aan een muziekvergunning of het opleggen van een boete of korte vrijheidsstraf. Overigens biedt de nieu we verordening de burgemeester te allen tijde de mogelijkheid het hele vergunningenpakket van een horeca-instelling in te trekken wanneer deze het bij voortduring te bont heeft gemaakt. Geen pretpark Het vernieuwde beleidsplan van de gemeente rekent ook eindelijk en definitief af met de gedachte van een concentratie van het uitgaansle ven in een bepaalde wijk in de vorm van een soort pretpark. Het idee van zo'n concentratie rond de Lammermarkt was bij de behandeling van het structuurplan voor de binnenstad gelan ceerd door de PvdA-fractie. Het verzamelen van de zogenaamde zware horeca rond één punt wordt door de politie echter resoluut van de hand gewezen omdat dit een cumulerend effect heeft op de criminaliteit, waar de politie onvoldoende vat op heeft. Een redelijke spreiding van de horeca en het amusement over de stad wordt daarom beter geacht. In het Kijkhuis, Vrouwenk er kk oorstraat 17, worden in de maand oktober vier films van de Franse regisseur van Poolse afkomst, Walerian Borowczyk, vertoond. De eerste film, „De geschiedenis van een zonde", wordt maandagavond 9 oktober om acht uur gedraaid. De film behandelt de liefde van een jong meisje voor een oudere, getrouwde man. De toegang sprijs is twee gulden voor leden en vier gulden voor niet-leden. Galerie Kenosis aan de Oude Vest 53, exposeert van 7 oktober tot en met 21 oktober olieverfschilderijen van Marcus Délanjo. De tentoonstelling wordt op zaterdag 7 oktober geopend door Anton Korteweg om 15.00 uur. De galerie is van maandag tot en met zaterdag. De fraai uitgedoste leerlingen van de „Noorderwiek" LEIDEN In het kader van de Midde leeuwse week bij de rooms katholieke scholengemeenschap „De Noorderwiek" aan de Ter Haar kade werd gisteren een Middeleeuwse modeshow gehouden. De 250 leerlingen van het middelbaar beroepson derwijs hadden zich met veel verve op de vervaardiging van Middeleeuwse kleding geworpen aan de hand van een door de school verstrekt grondpatroon en het resul taat werd gistermiddag met veel trots getoond. Oude gordijnen, oude schoenen en meer afgedankt spul lagen vaak ten grondslag aan de meest schitterende creaties, waar voor de leerlingen vaak ook nog speciale boeken hadden opgeslagen. Gezien het vrouwelijke karakter van „De Noorder wiek" waren vooral de hofdames in de Middeleeuwse meerderheid maar sommige leerlingen hadden zich er niet voor ge schaamd om zich èi la Jeanne d'Arc in zelfvervaardigde maliënkolders te steken. Een deskundige jury beoordeelde al het Middeleeuwers. De modeshow werd ver zorgd door de sectie naaldvakken. Voorafgaand aan de modeshow werd giste ren door de leerlingen een wandeling door de Leidse binnenstad gemaakt aan de hand van door de VW uitgestippelde route en werden veel oude gebouwen bekeken. Ook werd gisteren de film „Mariken van Nim- weghen" op school gedraaid. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Burgemeester Vis heeft de Kroon gevraagd om de bouwvergunning voor het Koop centrum van Mijnders en Van der Broek (Digros) aan de Langegracht te vernietigen wegens strijd met de wet. De bouwvergunning werd enkele maanden geleden ambtshalve verleend door de commissie voor de beroepschriften, uit de ge meenteraad. Deze commissie stelde Mijnders en de Digros in het gelijk en bepaalde dat dé gemeente ten onrechte was overgegaan tot het intrekken van de bouwvergunning voor Mijn ders toen deze bekend had gemaakt dat hij van plan was ook de Digros een flinke ruimte af te staan aan de Langegracht. De commissie voor de beroepschriften sprak toen als haar oordeel uit dat de gemeente niet gerech tigd was geweest deze verleende vergunning op die grond weer in te trekken en verleende onder bepaalde voorwaarden alsnog ambtshalve de bouwvergunning voor het Koopcentrum. Volgens burgemeester Vis is deze gang van zaken echter in strijd met de wet en dient het besluit van de commissie daarom vernietigd te worden door de Kroon. De Kroon moet binnen 30 dagen wat van zich laten horen op dit verzoek van Vis. Tot zo lang is de bouwvergunning automatisch geschorst. Komt er binnen 30 dagen geen Kroonbeslissing dan zouden Mijnders en de Digros gewoon verder hun gang gaan: in dat geval is de burgemeester tot uitvoering van het besluit van de commissie voor de beroepschriften verplicht Ook Noordvest Dan nog maken de meubelgrossier en de groot grutter echter kans dat hun amitieuze plannen gedwarsboomd worden, want mede op aanraden van wethouder Waal (stadsontwikkeling) heeft ook het buurtcomité Noordvest aangekondigd in beroep te zullen gaan tegen het verlenen van een bouwvergunning aan Mijnders. Dat beroep zal worden behandeld door de Raad van State, allereerst in een zogenaamde schorsingsprocedu re, die zich kenmerkt door een redelijk spoedei send karakter. Ook deze klip zal Mijnders heel huids moeten omzeilen wil hij zijn Koopcentrum inderdaad nog dit jaar, zoals zijn bedoeling is, kunnen openen. PvdA-ers tikken wethouder Verboom op de vingers (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Wethouder Ver boom (volkshuisvesting) is gis teravond door enkele van zijn PvdA-fractiegenoten op zijn vingers getikt over zijn beleid ten aanzien van de huisvesting van buitenlandse werknemers. De socialisten Mentzij en Dui- vesteijn waren er over gevallen dat eerder deze week een aantal Turkse werknemers bij een hardhandige ontruiming uit een kraakpand op het Noord einde op straat waren gezet zonder dat voor hen adequate vervangende huisvesting be schikbaar was. Bijkomstig vervelend punt was dat de Turken niet tijdig waren ingelicht over de op handen zijnde ontruiming die krachtens een rechtelijke uitspraak was gesanctioneerd. Daardoor troffen zij bij thuis komst hun boeltje op straat en hadden zij geen dak boven hun hoofd. Volgens de beide PvdA- raadsleden had de gemeente Leiden zich het lot van de bui tenlanders moeten aantrekken en er meer attent op moeten zijn geweest dat zij uit hun woning gezet zouden worden. Dan had den zij tijdig ondergebracht kunnen worden in het woon oord in Leiderdorp waar voor hen voldoende plaats aanwezig was. LEIDEN De Leiderdorpse architect Piet van der Sterre is eergisteren op 63-jarige leeftijd plotseling overleden. De heer Van der Sterre genoot grote bekendheid als restaurateur van historische gebouwen. Vele kerken werden volgens zijn plannen gerestaureerd in Leiden en omgeving. Als bekendste kan de Hooglandse Kerk ge- Niet alleen uit Leiden maar ook elders uit noemd worden. Gedurende 22 jaar is aan het land kreeg de heer Van der Sterre dit project, dat thans zijn voltooiing nadert, opdracht restauratieplannen te maken. Zo gewerkt. Voorts was de heer Van der Sterre begeleidde hij de restauratie van Huis te nauw betrokken bij de verbouwing van het Dever in Lisse en de verbouw van de Heerenlogement en het Burcht-complex ten Koninklijke Stallen in Den Haag, behoeve van de openbare bibliotheek.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3