ost-Duitsland verslaat dreumes IJsland Riante voorsprong voor Anderlecht NEDERLANDS DAM IKWARTET SCOORT HOOG Regency Tune heeft klasse Basketbalteams Italië en Brazilië ook geplaatst ;OEDE START TSJECHEN EN SPANJAARDEN BOEK VAN DE MAAND: NAÏEVE SCHILDERS ZIEN ONS LAND. >ORT LEIDSE COURANi DONDERDAG 5 OKTOBER 1978 PAGINA 15 yKHOLM Tsjechoslo- ije is het toernooi om het landenkampioen- ap voetbal, waarin het de moet verdedigen, gister- lid goed begonnen. De uit- fast rijd in Stockholm tegen M, feden wonnen de Tsjechoslo- i: |kenmet3-l. ardoor staat Tsjechoslowa- e in de voorronde groep 5 /en Frankrijk dat in zijn (thuis)wedstrijd tegen ien niet verder kwam dan J Luxemburg, dat zaterdag toernooi begint tegen Fran- jjk, is het vierde land in de 12.000 toeschouwers in het idastadion van Stockholm ;;r cht verdediger Hasse Borg Zweden op 1-0 uit een straf - op. Drie minuten later maak- •entrumspits Kroupa gelijk, de rust was het elftal van 1 iner Jozef Venglos, de opvol van Feyenoords trainer Va- r Jezek, de beste ploeg. Na minuten bracht Masny de sten reeds op 1—2. De beste eler in het team van Tsjechos- irakije was linkerspits Zde- k Nehoda, op wie de Zweedse rdediging geen vat kon krij- n. Nadat hij in de 62ste mi- mt al de paal had geraakt met kopbal, scoorde hij vijf inuten voor tijd 1-3. Zweden bracht Björn rrans jrdqvist zijn „wereldrecord" ndenwedstrijden op 115. itstekend Spanje begon uitstekend Vergeefse poging van de Joegoslaaf Susio (midden) om de Spaanse defensie in het nauw te brengen. en versloeg gisteravond in Za- Een geweldig beginoffensief greb Joegoslavië met 2-1. Voor was bepalend voor de overwin- Spanje scoorden Juanito en ning. Binnen een half uur stond Santillana. De treffer voor Joe- de ploeg van trainer Kubala al goslavië was van Halilhodzic. op 02. In de negentiende mi nuut glipte de aanvalspits van Real Madrid, Juanito, langs de Joegoslavische verdediging: 0-1. Tien minuten later volgde zijn clubgenoot Santilla hem met een identieke actie: 0-2. Vlak voor de rust gelukte het Halil hodzic doelman Miguel Angel te passeren. De verder uitste kende doelman van Real ver keek zich op een afstandschot. Gedurende een groot gedeelte van de tweede helft heeft Span je zich voornamelijk met verde digen bezig moeten houden. Tien minuten voor het einde reageerde Angel uitstekend op een inzet van Surjak en drie minuten voor het slotsignaal verhinderde de lat boven de kleine doelman van Spanje de verdiende gelijkmaker voor Joegoslavië. Spanje leidt in groep drie met 2 punten. Roe menië en Cyprus, die nog niet speelden, delen de tweede plaats en Joegoslavië is vierde met 0 punten. Winst Oost-Duitsland versloeg gister middag in Halle IJsland met 3-1, waardoor Oost-Duitsland in groep vier op de tweede plaats is gekomen. Nederland is eerste en Polen derde. Ruim 20.000 toeschouwers za gen Oost-Duitsland reeds in de zesde minuut een voorsprong nemen. Peter scoorde. Nog geen tien minuten later kwam „dreu mes" IJsland aan de gelijkma ker. Aanvaller Petursson werd IJsland wordt op achterstand gezet. In de zesde minuut al scoorde de Oostduitser Werner Peter (rechts). in het strafschopgebied onder uit gewerkt. De strafschop werd door hemzelf verzilverd: 1-1. Oóst-Duitsland nam opnieuw een voorsprong. Reidiger scoor de na een slimme pass van Hoffmann, die aan alle onzeker heid een einde maakte toen hij een kwartier voor tijd IJsland definitief op de knieën bracht: I Nederland. 2. Oost-Duitsland. 3 Polen. 4 Zwitserland. ^inst JEFA-jeugd IEYKJAVIK Het Nederland- e UEFA-jeugdelftal heeft gis tra vond in Reykjavik de eerste redstrijd tegen IJsland uit de ivalificatieronde van het toer- ooi om de Europese beker voor iniorenteams met 1-0 gewon- :n. Talan maakte het doelpunt de 39e minuut van de eerste de elft De tweede wedstrijd tl te 'ordt op 8 november in Neder- JSVpid gespeeld. iag. die BRUSSEL Anderlecht heeft zijn positie als lijstaanvoerder in België gehandhaafd door gis teren een overwinning te behalen (2—0) in de thuiswedstrijd tegen Standard Luik door doel punten van Rensenbrink (strafschop) en Haan. De uitslagen van gisteravond: Anderlecht Standard Luik 2—0, Lokeren—Kortwijk 2—0, Beerschot—Lierse 3—0, Waregem—RWDM 1—1, FC LuikBerchem 31, BeringenWaterschei 2—2, La Louvière—FC Brugge 2—2, Win terslag Charleroi 1—2. De stand in de kopgroep: 1. Anderlecht 7—12, 2. Beerschot 79, 3. Beveren 69, 4. Charleroi, Waterschei en Waregem 7—8. Borussia Dortmund heeft gisteren de overge speelde wedstrijd in de tweede ronde van het toernooi om de Westduitse beker tegen Borussia Neunkirchen met 20 gewonnen. Een andere bekerwedstrijd, Herta BSCWorma- tia Worms, kon geen doorgang vinden omdat de Berlijnse politie de veiligheidsvoorschriften niet voldoende nageleefd vond. Er was geen licht bij de nooduitgangen van het stadion. De Schotse lijstaanvoerder Celtic verloor giste ren met 1—0 de eerste wedstrijd uit de derde ronde om de Schotse League Cup in eigen stadion van Motherwell, dat met twee punten uit zeven wedstrijden op de laatste plaats in de competitie staat. ;ite Arco Het gaat goed met de Nederlandse afvaardiging in het toernooi om het wereld kampioenschap dammen 1978. Arco liet het Nederlandse kwartet in de gisteren gespeel- vierde ronde zeven punten de scoretabel aantekenen. Alleen Johan Bastiaannet deel de punten met de Malinees VDiaye. groep-A ontmoetten zowel Frank Drost als Gerrit Boom geen sterke tegenstanders en vinst mocht dan ook worden rerwacht. In de overwinning ran Drost op Lepsic zat toch iets merkwaardigs. - Vrij onverwacht, in het late middenspel, gêf Lepsic tot ver bazing van zijn tegenstander de partij op. Hij verkeerde in de mening dat hij geen verdediging had tegen de direct aanwezige dreiging. De Friese internatio nale meester toonde echter aan dat die wel degelijk aanwezig was en het opgeven van de partij was op zijn minst voorba rig. Gerrit Boom versloeg, in de hem eigen stijl met sobere positione le middelen, de Italiaanse kam pioen Berte. Boom klasseerde zich hiermee voorlopig bij de hoogste vijf, maar zijn positie blijft wankel. Naar de eindstrijd gaan zeker Korenevski en Tsjegolev. De Russische dammers doen er al les aan hun vier spelers in de eindstrijd te krijgen. Vooral Tsjegolev is er op uit zijn tegen standers te verslaan en daar door Korenevski te steunen. Maar winnen van Oscar Ver- poest lukte hem niet. De Belg verdedigde zich hardnekkig en zag met genoegen dat hij in zijn wankele positie de remise vast kon houden. Korenevski won knap van Diaw. In het eindspel, waarin vele dammen op het bord kwamen, moest de Senega- lees door te veel materiaalver- lies tenslotte opgeven. In groep B heeft Rob Clerc zijn plaats in de eindstrijd vrijwel veilig gesteld. De Italiaan Simo- nelli werd met zuiver positione le middelen naar een nederlaag gespeeld. Een minder prettige ervaring had Clerc met zijn achter het hotel geparkeerde auto. Er was een ruit ingeslagen en een autoradio en een bandre corder waren ontvreemd. Johan Bastiaannet kreeg na een Iets te vlug gezet en de winst verspeeld. tactisch gespeelde opening uit stekend spel tegen N'Diaye. In een gewonnen middenspelposi tie zette hij iets te vlug, waar door de Malinees aan verlies ontsnapte. Nimbi leed een ne derlaag tegen Gantwarg, die de Kongolees een vreselijk pak slaag gaf. Zijn landgenoot Mitsjanski, die met een fraaie combinatie de Surinaamse kampioen Norden versloeg profiteerde van de ne derlaag van Nimbi. Uitslagen vierde ronde: Groep a: HisardGedlerman 1—1, Boom—Berte 20, Verpoest—Tsje golev 1—1, Drost—Lepsic 2—0, Dia- w—Korenevski 0—2. Groep b: Bastiaannet—N'Diaye 1—1, Smith—Da Silva 2—0, Gantwarg Nimbi 20, ClercSimonelli 2—0, Mitsjanski—Norden 2—0. Stand groep a: 1. Korenevski 7 punten, 2. Tsjegolev en Drost 6, 4. N'Diaye en Clerc 6, 4. Bastiaannet, Mitsjanski en Smith 5, 7. Nimbi 4, 8. Norden en Simonelli 1, 10. Da Silva 0. ADVERTENTIE Nederland geschilderd door de kleermaker, de huisvrouw, de kruidenier op de hoek, de buschauffeur, de boekhouder. Een ontwapenend beeldverhaal van meer dan 170 afbeeldingen in kleur over de aardigheden en eigenaardigheden van ons land. Voorzien van een onderhoudende, luchtige tekst zonder ingewikkelde verhandelingen De naïeve schilders vertellen zelf genoeg, Een bijzonder Boek van de Maand om telkens weer plezier aan te beleven. futfc'vcst hiïciers zien ons land naïeve schilders zien ons land in speciale boek van de maand oplagef 18,50. na 7oktober f 32,sq. De aanbieding is geldig van 7 september t/m 7 oktober 1978. Echter zolang de voorraad strekt. (Van onze sportredactie) WASSENAAR - Voor de tweede achtereenvolgende keer zegevierde gistermiddag op Duindigt de vijfjarige merrie Regency Tune. Het paard, dat als vader de beroemde Prince Regent heeft en op papier een van de best gefokte paarden van Duindigt is, komt eindelijk tot goede prestaties. De overgang, enkele weken ge leden, naar trainer Wim van Dijk heeft daar ook aan bijge dragen. Mario van Gisteren kon in de eindstrijd met een prachti ge sprint de favoriet The Fabu lous One met Henk van der Kraats voor blijven. Wel was het gewichtsverschil tien kilo in het voordeel van Regency Tune. De eerste ren van de middag werd verrassend gewonnen door John Smith met Leap Day. Boxberger Eik en Boxberger Alive van stal Nuy kwamen op de tweede en derde plaats, maar waren als eerste favoriet van start gegaan. Bij de amateurs en amatrices kon Annet Visser eindelijk weer eens de winnaarsring opzoeken. Ze deed dit met groot vertoon van overmacht met Woodfeet Fanny voor Daisy en Af essa. De uitslagen waren: Schoorlprijs (2040 m): 1. Polar Star (A. van de Blonk) km. tijd 1.23,0; 2. Rio du Bois; 3. Patrick Baker. Toto: winnend: 2,20, plaats: 1,40, 1,40, 8,50, koppel: 2,10, trio: 171,40. Niet gestart: Raymond. Fenerkogelprijs (1300 m): 1. Leap Day (J. H. Smith) 1.25,8; 2. Boxber ger Elk; 3. Boxberger Alive. Toto: winnend: 6,10, plaats: 1,60, 2,00, 1,80, koppel: 10,20. Niet gestart: Pierre. Scheemdaprijs (2040 m): 1. Rahiona Bonheur (H. F. Mulder) 1.24,3; 2. Petite Gerda; 3. Rubenzal. Toto: winnend: 17,30, plaats: 2,00, 1,80, 1,20, koppel: 75,10. Trio: 512,00. Niet gestart: Rapid Buiten zorg. Schoklandprijs (1600 m): 1. Odisea H. (P. J. Zandt) 1.21.8; 2. Nike Vo- lann; 3. Mark Anjo. Toto: winnend: 24,40, plaats: 3,50, 1,80, 1,90, koppel: 46,40. Frances Hopeprijs (1800 m): 1. Woodfeet Fanny (Mej. A. L. Visser) 2.01,0; 2. Daisy; 3. Pnns Adri. Toto: winnend: 8,90, plaats: 3,20, 3,30, 2,20, koppel: 46,00, trio: 621,70. Schaarsbergenprijs (2100 m): 1. Nar vik (L. Schoonhoven) 1.21,6; 2. Ka- miel; 3. Manderino H. Toto: win nend: 1,70, plaats: 1,20, 1,40, 2,20, koppel: 5,30. Schagenprijs (2010 m): 1. Ramzes (M. Bouwhuis) 1.23,2; 2. Pretty Dream; 3. Prit Hanover. Niet gestart: nr. 9 (Orantes Duke) en nr. 13 (Oke). Toto: winnend: 2,70, plaats: 2,10, 3,70, 7,10, koppel: 30,90, trio: 839.20. Moussonprijs (ren, 2000 m): 1. Re gency Tune (Ier) (M. van Gisteren) 2.13,2; 2. The Fabulous One (VS); 3. Zilverster. Toto: winnend: 3,10, plaats: 3,20, 1.80. koppel: 3.20 Schoonhovenprijs (2040 m): 1. Osta- ra (W. P. M. van der Pijl) 1.23,1; 2. Radja; 3. Pancho. Niet gestart: nr. 3 (Piotr uit Laren) en nr. 13 (Parade Hanover). Toto: winnend: 39,70, plaats: 5,50, 3,10, 2,00, koppel: 194,40, trio: 1253,50. Schijndelprijs (2500 m): 1. Marupa du Bois (M. C. Vergay) 1.23,1; 2. Le Pinson; 3. Majoor Rara. Toto: win nend: 2,00, plaats: 1,20, 1,50, 1,30, koppel: 7,90. Totalisatoromzetf 365.589,—. Wim Jansen moet rusten (Van onze sDortredactie) ROTTERDAM Bondscoach Jan Zwartkruis zal volgende week voor de interland tegen Zwitserland in Lausanne geen beroep kunnen doen op Wim Jansen. De Feyenoorder heeft nog steeds te veel last van een dijbeenblessure. De medische staf van de stadionclub heeft Jansen tien dagen rust voorge schreven. Jock Stein: 19 Ja. LEEDS Jock Stein, sinds anderhalve maand in dienst bij de Engelse eerste divisie club Leeds United, heeft ,Ja" gezegd op het verzoek van de Schotse voetbalbond om manager van de nationale ploeg te worden. Het dienstverband gaat met on middellijke ingang in en Stein zal de Schotse ploeg moeten voorbereiden op de wedstrijd tegen Noorwegen die op 25 okto ber in Glasgow wordt gespeeld. I 1 0 0 2 3-0 Glasgow Rangers, in de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskam pioenen de tegenstander van PSV, maakte geen fout. Thuis versloegen de Rangers St. Mirren met 3—2. De uitslagen van de belangrijkste wedstrijden uit de derde ronde van het toernooi om de Engelse League Cup zijn: Aston VillaCrystal Palace 1—1, Blackpool—Manchester City 1—1, Manches ter United—Watford 1—2. Actie tegen George Best LONDEN George Best hangt een levenslange schorsing bo ven het hoofd. DeJSngelse Voet balbond heeft de FIFA ge vraagd de Noordier op deze wijze te straffen omdat hij twee wedstrijden met de Ameri kaanse club Detroit Express in Oostenrijk heeft gespeeld. Het is tegen de verordening van de FIFA, dat Best niet buiten Engeland mag spelen geduren de het Engelse voetbalseizoen. Deze maatregel is genomen om dat Best nog steeds met zijn club Fulham overhoop ligt over zijn werk in de Verenigde Sta ten. Kissinger wordt voetbalvoorzitter CHICAGO De Amerikaanse oud-minister van buitenlandse zaken, Henry A. Kissinger is benoemd tot voorzitter van de Noordamerikaanse voetbal bond (NASL). Een woordvoerder van de bond zei dat de oud-bewindsman zal optreden als adviseur in bonds- aangelegenheden die van in vloed zijn op het voetbal in de Verenigde Staten en Canada. Kissinger zal zich in het bijzon der bezig houden met de ont wikkeling van doeltreffende programma's voor de nationale teams van beide landen. Kissinger zal voor zijn nieuwe functie geen salaris ontvangen, aldus de woordvoerder. Akkoord Cruyff- Spaanse fiscus MADRID - Het Nederlandse voetbalidool Johan Cruyff is er mee akkoord gegaan de Spaan se fiscus een bedrag van 60 miljoen peseta's (meer dan 1,7 miljoen gulden) aan achterstal lige belasting te betalen, zo is gisteren in kringen van het Spaanse ministerie van finan ciën vernomen. Iets meer dan de helft van dit bedrag betrof Cruyffs aanslag over 1977. De rest was voor de jaren '74, '75 en '76, aldus zegslieden. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Achttien zwemclubs in Haagse kilometer (Van onze sportredactie) DEN HAAG Voor de 23ste keer houdt de Haagse zwemver eniging DSZ zondag in zwem bad Morgenstond de traditione le wedstrijden om de Haagse kilometer. (Aanvang 14.00 uur). Zwemvereniging Het IJ staat voor de moeilijke taak om zo wel bij de heren als bij de dames de wisselprijs te verde digen. Vooral wordt felle tegenstand verwacht van Zwemlust Den Hommel uit Utrecht, De ZIJ- L/LGB uit Leiden, AZC/PC uit Amersfoort en stadgenoten DJK, KAZ/HDZ en De Dolfijn. Ook Den Haag is bij de achttien deelnemende verenigingen goed vertegenwoordigd. ZLAN Vites se, RZV, WVZ, DES. HZ en PC, De Hoogwerf en het organise rende DSZ hebben voor deze strijd ingeschreven MANILLA Brazilië en Italië hebben zich als laatste landen geplaatst voor de finale poule van het tournooi om het wereldkam pioenschap basketbal voor heren in Manil la. Beide landen wonnen gisteren hun wedstrijd voor groep B van de voorronden. Brazilië zegevierde met 100-88 over Porto Rico en Italië met 125-95 over China. De resultaten van de ontmoetingen die de landen, die zich geplaatst hebben, voor het eindtoernooi, in de groepen tegen elkaar speelden blijven tellen voor de rangschik king in de finalegroep. Felle strijd leverden de "kanslozen" van groep A, Zuid-Korea en Senegal. Met nog twee seconden te spelen dwong Kim Dong Kwang door een afstand streffer een verlenging af tegen de Zuidko- reanen. Hij bracht de stand op 74-74. Zuid- Korea won tenslotte met 86-84. De uitslagen van gisteren: groep A: Zuid-Korea-Senegal 86-84 (36-33); Joego Slavië-Canada 105-95 (55-47) Eindstand groep A: 1. J oego Slavië 33 0 6 2. Canada 3215 3. Zuid Korea 3124 Senegal 3033 groep B: Brazilié-Porto Rico 100-88 (53-43): Italië-China 125-95. Eindstand groep B: Ï.Brazilië 3 306 2. Italië 3 215 3. Porto Rico 3124 4. China 3033 groep C: Tsjecho Slowakije-Dominicaanse Republiek 82-81 (44-44) Eindstand groep C: 1. Ver. Staten 33 0 6 2. Australië 3215 3. Tsj. Slowakije 3124 4. Dominicaanse Rep. 3030. Heerenveen gelijk HEERENVEEN Op eigen ijs heeft Heerenveen gisteravond gelijk gespeeld met 3—3 (0—1, 21, 1—1) tegen SC Riessersee in de eerste wedstrijd uit de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. Het scoreverloop was: 9. Gailer 0—1, 26. Jansen 1—1, 29. Kon- stanzer 1—2,39. Koopmans 2—2, 52. Gailer 23, §3. Scheenstra 3-3

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15