ony van Verre ontmoet Carmiggelt £cidóc(3omcmt iekteverzuim ij ft stijgen Nota over opsporings beleid Volgende week beslissing over j|, Kerkmarokkanen" Een voorlopige VAD Verdwenen imam in A'dam? Jeugd gelooft niet zo in beroepsgeheim van arts il HAAG Het ziektever- over de eerste vijf nden van dit jaar is acht cent hoger geweest dan in overeenkomstige periode het vorig jaar. Aldus het isterie van Sociale Zaken een thans gepubliceerde ige bij de begroting 1979. ale Zaken tekent hierbij dat de griepepidemie in begin van dit jaar op dit ir van invloed is geweest, ministerie verwacht dat ziekteverzuim zal blijven emen. Voor de periode 1982 rekent men op gemiddelde jaarlijkse stij- van 3,7 procent. Daarbij •kening gehouden met een er aantal verzekerden als ilg van een dalende werk- heid. arbeidsomstandigheden ook worden betrokken het beleid het verzuim te- te dringen. Toch afscheid voor Sake Wat de gemeente raad van Oude Pe- kela de na veel moeilijkheden door ziekte gevelde bur gemeester Sake van der Ploeg, niet wil de geven, gaf giste- rasvond de burgerij hem. Een overweldi gende afscheidsre ceptie, waarop vele honderden Pekel- ders hem de hand kwamen drukken. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister De Ruiter (Justitie) zal eind vol gende week aan de Tweede Kamer een nota presenteren over het opsporings- en ver volgingsbeleid ten aanzien van oorlogsmisdadigers. De minister heeft de nota gis teren aangekondigd tijdens een gesprek met de Kamer commissie voor Justitie De voorzitter van die commissie, het WD-Kamerlid Geurtsen, zei dat met die nota hopelijk het vertrouwen in het opspo ringsbeleid met betrekking tot oorlogsmisdadigers zal wor den hersteld. Volgens Geurt sen is dat vertrouwen de af gelopen tijd verminderd, door diverse gebeurtenissen, zoals de zaak-Menten. VTERVIEWS EN DOCUMENTEN VAN 65-JARIGEDOOR WIE HET LEVEN HEEN LOOPT' klink alledaags; „Ik heb niet helemaal de italitcit van een goede criticus, want die de criticus moet eigenlijk iemand rijn die zich heeft om oprecht te jubelen als hij dt dat het mooi is geweest, maar ook op- it en uitzinnig woedend te rijn als hij dt dat het lelijk is geweest. Ik ben daar- teveel een Weegschaal, ik heb iets van ik vond het niet erg mooi, maar om dat weer zo expliciet in de krant te schrijve- Ik werd op het laatst een beetje mistig in Ti jn formuleringen, en daar heeft nimand st. Oost aan. Ik dacht, laat ik er maar mee op- 0171 iden, ik geloof dat ik beter geschikt bem 'ellen, w zo'n dagelijkse rubriek". Bijna het re kt 1977 s van iemand die moedeloos tot zelfinkeer al. 0711 nt en terugkruipt in de schulp van een re- ijke zekerheid. Niets van dat alles. Aan woord is Simon Carmiggelt, ooit film- en ilcriticus, maar bekeerd tot het kronkeli- lad der dagelijkse cursiefjes in een Am- krant Kolommetjes tekst op pagi- drie in een schuine letter die leuk innen maar allengs onder de handen'van schrijver vandaan groeiden tot complete tiles. Carmiggelt, inmiddels drager van de Iflooft-prijs voor literatuur, een soort we irecordhouder in het zoveel mogelijk zeg- op zo kort mogelijke baan, aan het ord gelaten door Tony van Verre anno 7 in een serie radio-interviews voor de IRA. Interviews die gisteren, keurig besne- opgedirkt met meningen van anderen en ardeerd met foto's ter gelegenheid van de ite verjaardag van de schrijver officieel A licht zagen in „Uit 't leven van een «rijvend persoon - Tony van Verre ontmoet Aon Carmiggelt". ny Verre timmert stevig aan de weg. Inderzoek naar honorering ïedische specialisten Kortgeleden kwam zijn boekversie van de in terviews met Ko van Dijk uit, nu zijn z'n ge sprekken met Carmiggelt, die er met een „Nou m'n jongen, als jij dat een goed idee acht, mijn zegen heb je" een typerend fiat aan gaf, bij de Gooise Uitgeverij gebundeld. Niet alleen interviews, maar tegelijkertijd een soort „liber amicorum" waarin Wim Kan als een van Carmiggelts trouwste lezers het woord voert, Godfried Bomans („Talent ge noeg. Bij Simon is het er alleen minder uitge komen dan bij mij"), Anton Koolhaas en een stilistisch speurneuzende Kees Fens het woord voeren. Geïllustreerd met een bric-èi-brac aan foto's en prentjes' waaronder twee van de fo tograaf van dit blad, Simon E. Smit, destijds geplaatst bij een verhaal van verslaggever Leo Thuring, die Carmiggelt nostalgisch naar Den Haag terugvoerde. Er worden rake en heldere dingen gezegd over het fenomeen Carmiggelt. Koolhaas: „Hij is een schrijver. Een van de weinige die we hebben. Het leven loopt door hem heen, hij heeft niet de hoognodige pre tentie het te kunnen afronden". Door Kees Fens, over het „paradijs in de schemer" van Carmiggelts kroegen, en door Carmiggelt zelf: „Een aantal mensen heeft niet helemaal door, dat er twee figuren be staan. Een man die schrijft, die aan het woord is, die je leest, èn de daarachter wo nende particulier. Er bestaat natuurlijk wel enige relatie tussen die twee figuren, maar het is een misverstand te denken, dat, als je uit dat schrijven van die man afleidt dat hij veel dingen begrijpt, die particulier als je hem op belt allerlei levensproblemen zou kunnen op lossen. Dat kan hij niet". Al denkt Carmiggelt daarbij duidelijk aan zijn regelmatige telefo- neurs, die hem trouwens ook wel stof leveren, het licht tevens een tipje op van Carmiggelts techniek. De wijsheid, de menselijkheid, of het doorzicht in z'n stukjes is niet de conclusie van een schrijver die er een mooie punt ach ter zet, het is een vanzelfsprekende uitkomst van de som van een ontmoeting: De ik-per- soon die niet per se Carmiggelt hoeft te zijn, met de ander, die even vaak Carmiggelt wél is. Zoals het door Wim Sonneveld cabaretesk vereeuwigde verhaal van de man die vertelt dat zijn dochter eindelijk aan de man is en hoe hij geleden heeft onder alle vrijers die ze voordien in huis haalde. „En allemaal méé eten, ik heb wat voedsel verstrekt aan die knapen". Carmiggelt: „Ik had die man gesitu eerd bij een haringkar. Maar in werkelijkheid was ik zélf die man. Ik ben ook vader van een zeventienjarige dochter geweest, die in trek was bij de jongens". Wie bang is in een degelijk literaire studie van het Carmiggelt-idioom terecht te komen, zij hierbij medegedeeld dat dit geenszins het geval is. Carmiggelt zelf is de eerste om het allemaal en zichzelf in het bijzonder te relati veren (Over „Kroeglopen": .Nooit heb ik een boek geschreven, waarvan de verwervingskos ten zó hoog waren";over z'n niet zo zuinige li teraire erkenning: „Het is niet zo dat het een bevestiging is van „zie je wel ik kan zo goed schrijven. Dat is het niet. Maar het is wel aangenaam") En hij heeft alles in het werk gesteld om het Van Verre gemakkelijk te maken. Zijn verha len en anekdotes dist hij zonder vette saus van de lach-bij-voorbaat maar des te humons- tischer op, zo dat je voortdurend in een grijns schiet. Z'n jeugd aan het Westeinde en elders in Den Haag, z'n ouders, z'n begin bij een krant („Schrijft u maar iets over de lente"), z'n exclusieve interview met Fie Car eisen („omdat je zo dun was en zo treurig keek" zei ze later), de oorlog, hêt cabaret Zijn bewon dering voor een Wim Sonneveld die uit zijn cursiefje over een zaalhouder met consumptie- problemen het „de kroketten spetteren in de pan"-nummer maakt Of voor Wim Kan, die Carmiggelts filosofietje over het onzinnige maar automatisch geaccepteerde van kinder rijmpjes een conférence van vijf minuten op het thema „Ik zag twee beren" maakt. Car miggelt leverde uit zijn eigen archief boven dien de verrassende documenten ter illustra tie. Zoals zijn eerste reportage over „de prikplank in Den Haag" -zo'n beetje de frui tautomaat van 1933 - en de zeer fraaie brief van een Russische studente in de Nederlandse taal, die van Carmiggelt een paar bundels heeft ontvangen en vol van een nieuwe liefde die haar antwoord op wat langere baan heeft geschoven in even fraai Nederlands bedankt De wat minder gelukkige bijdrage van Kron kel-verfilmer Otto Jongerius in een, naar ik maar aanneem ironisch, al moet je dat er wel in de kantlijn met kapitalen bijdenken, stukje Kronkel-Carmiggelt verwijt dat hij zijn popu lariteit in de weg zit, valt er alleen wat uit. Carmiggelt zelf heeft eens de klassieke uit spraak op papier gezet: „Drinken is gaan flir ten met een Marva en wakker worden aan de borst van een admiraal". Tony van Verre's boek tot je nemen betekent eindigen als een Carmiggelt-alcoholist. Voor wie dat nog niet was tenminste. BERT JANSMA IRECHT (ANP) Er komt q commissie die een onder- ek gaat instellen naar de noreringsstructuur van de rschillende soorten medische 'cialismen. Tot instelling a die commissie is besloten or staatssecretaris Veder- lit van volksgezondheid, it onderzoek zal zowel gericht n op „omzet" en praktijkkos- ten van de specialisten als op hun werkbelasting. Daarbij in begrepen de tijd die ze kwijt zijn aan activiteiten in de medi sche staf van de ziekenhuizen zoals de kwaliteitsbewaking. Op grond van de resultaten van het onderzoek moet de commis sie aanbevelingen doen voor de oplossing van geconstateerde problemen en knelpunten. nfVD-KAMERLID: et CDA zwalkt naar alle kanten an onze parlementaire re- ictie) EN HAAG Het CDA ?alkt naar alle kanten. Als it zo door blijft gaan zal de VD moeten overwegen uit regeringtegaan. at zei de vice-voorzitter vasn de WD-fractie in de Tweede Kamer, mevrouw Cappeyne van de Copello gisteren in Weesp. Als het CDA niet be reid blijkt om de grote lijnen van Bestek'81 uit te voeren, is een kabinetscrisis hierover niet uitgesloten, aldus me vrouw Cappeyne. EN HAAG (ANP) - De afde- rechtspraak van de Raad an State zal zich op donderdag I 2 oktober uitspreken over de I tagen die gerezen zijn over het I I dan niet verlenen van een 'erblijfsvergunning aan de in in Den Haag wonende Ma- I 'okkaan A. M. S. en daarmee I ok over de zaak van de illegaal Jo Nederland verblijvende zo-, enaamde „Kerkmarokkanen" ia het algemeen. Voortzetting van de zaak S. I diende gisteren voor de afdeling II 'echtspraak. De Marokkaan S. 'P had beroep aangetekend tegen ie beslissing van de staatssecre- laris van justitie waarbij zijn verzoek om herziening van de "eigering van een verblijfsver gunning werd afgewezen. Vra gen die door de raadslieden van S. werden opgeworpen betrof fen ondermeer het probleem of er nu eigenlijk nog wel sprake is van een geschil, hetgeen voor waarde is voor behandeling door de afdeling rechtspraak. Volgens de advocaat mr. W. van Bennekom uit Amsterdam is dit niet het geval omdat staatsse cretaris Haars van justitie in middels van standpunt is veran derd en al zou hebben besloten dat de Kerkmarokkanen een verblijfsvergunning moeten krijgen omdat ze niet meer „ver wijderbaar" zijn. Mr. Wendt, die de staatssecreta ris vertegenwoordigde ontken de dit evenwel. Grote meerderheid voor wet O. R. DEN HAAG De Tweede Kamer beeft woensdagmid dag de nieuwe Wet op de On dernemingsraden aanvaard. Die wet wil de onderneming sraden een grotere zelfstan digheid en meer bevoegdhe den geven, terwijl de raad voortaan alleen nog maar uit door de werknemers gekozen leden zal bestaan. Slechts de fracties van SGP en GPV hebben tegengestemd omdat naar hun mening de gezagsverhoudingen binnen de ondernemingen door de nieu we wet zullen worden ver stoord. AANVRAGE HUURSUBSIDIE VERLENGD DEN HAAG De aanvraag- termijn voor individuele huursubsidie is met drie maanden verlengd. Dit bete kent, dat aanvragers van" deze subsidie, die van 1 juni 1978 tot 1 juli 1979 loopt, tot 1 januari aanstaande hun aanvraagformulier nog bij de gemeente kunnen indienen. Deze aanvrage geldt echter niet voor huurders, die hun woning pas na 1 oktober be trokken hebben of nog zullen betrekken. Voor henm blijft de termijn van drie maanden gelden, die begint op de da tum, waarop de huur van de nieuwe woning is ingegaan. Dezer dagen ontvangt de Tweede Kamer het wet sontwerp van het collectieve deel van de Vermogen- saanwasdeling (VAD), althans, een voorlopige regeling daarvoor. De indiening juist in deze week gebeurt ken nelijk ter verbetering van het sociale klimaat, waarvan voor een daadwerkelijke uitvoering van de bezuinigin gen zoveel afhankelijk is. Het betreft slechts een voor lopige regeling voor het VAD-fonds; een definitieve re geling zal de komende tijd in het kabinet nog wel voor de nodige problemen zorgen. De regeringspartijen CDA en WD zijn immers geen van beiden overtuigde voor standers van een collectief VAD-fonds (een fonds dat namens de werkgevers wordt beheerd en waarin de overwinst van alle bedrijven in Nederland wordt ge stort). HeT CDA is alleen verklaard voorstander van indivi duele vermogens aanwasdeling (meedelen van werkne mers in de winst van het eigen bedrijf) en de WD ziet het liefst helemaal geen van overheidswege opgelegde regeling voor individuele noch collectieve VAD. Niette min kan de Tweede Kamer nu binnenkort de VAD- voorstellen in behandeling nemen. Al heeft de Kamer de concrete voorstellen nog niet ontvangen, toch is uit de toelichting die premier Van Agt deze week gaf al duidelijk geworden dat de terugwerkende kracht vanaf 1 januari 1978 voor dit jaar geen verdere lastenverzwa ring voor het bedrijfsleven betekent. Het rijk zal namelijk de voor dit jaar benodigde gelden in het fonds storten. Dat is een wijze beslissing, omdat een groot deel van de nu in discussie zijnde om buigingsoperatie erop gericht is het bedrijfsleven de no dige lucht te verschaffen. Dat mag in de huidige pre caire situatie niet door niet volledig doordachte nieuwe regelingen worden doorkruist/ ROME (AFP) De sedert 31 augustus verdwenen Libanese imam - geestelijk Mohamme daans leider - Moussa el Sadr is ontvoerd en bevindt zich in Amsterdam. Dit blijkt uit een op 28 sep tember vanuit Rome verzon den brief, die gisteren werd gepubliceerd in het Italiaanse dagblad Paese Sera. Deze brief komt van „de organisa tie van Libanese leken voor een verenigd niet op religie steunend Libanon". Deze or ganisatie zegt „de imam te hebben ontvoerd, omdat hij het volk heeft verraden." Vol gens de brief vond de ontvoe ring plaats op 31 augustus di rect na aankomst van de imam in Rome. Hij zal te recht moeten staan en de „veroordeling van het volk" moeten ondergaan. Staatssecretaris: Streekvervoer vrijwillig samen MAASTRICHT (ANP) Deze openbaar vervoer heeft volgens maand verschijnt een rapport de staatssecretaris een blijven- over de bundeling van de acti- de taak. Een stedelijke samenle- viteiten van ongeveer veertig ving mag niet voor de bereik- streekvervoersondernemingen. baarheid geheel afhankelijk Daarbij zal veel aandacht wor- worden van de auto. Bij een den geschonken aan de finan- gericht beleid zal het aantal ciële kanten van de overdracht reizigerskilometers na 1980 van streekvervoeractiviteiten. Op basis van vrijwilligheid moet bundeling tot stand ko men. Dat zal naar verwachting resulteren in een verbeterde dienstverlening, een zinvoller Aldus de staatssecretaris van verkeer en waterstaat, Smit- Kroes, gisteren op een vergade ring van de Koninklijke Neder landse Vereniging van Tran sport-ondernemingen. Het gaan groeien, op lange termijn kunnen wij niet zonder open baar vervoer, zei de staatssecre taris. Ter verbetering van het laden en lossen in de steden wordt gedacht aan het instellen MOERDIJKBRUG BIJNA OPEN De nieuwe Moerdijkbrug, gezien vanaf de Zuidhollandse kant. De koningin zal de zesbaansverbinding woensdag 11 oktober officieel in gebruik stellen. ARTS OP GENEESKUNDIG CONGRES: (Vaneen onzer verslaggevers) ARNHEM „De geneeskundigen hebben verzuimd jongeren en hun ouders ondubbelzinnig duidelijk te maken dat het spreekkamergeheim onschend baar is. Er zijn ook geen artsen geweest, die voor deze zaak de barricaden zijn opgegegaan, zoals al ternatieve hulpverleners". Aldus de arts F. Wafelbakker, gisteren in Arnhem op het wetenschappelijk congres van de Koninklij ke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunde. Het congres was gewijd aan „De adolescent in de geneeskunde", en dr. Wafelbakker gaf zijn visie in zijn kwaliteit van geneeskundig in specteur voor de jeugdgezondheidszorg. Wafelbakker bepleitte ook een verlaging van de meerderjarigheidsgrens, en het ook al vóór deze leeftijd toekennen van bepaalde rechten aan jeugdigen. Zo zouden bijvoorbeeld zestienjarigen of jongeren zelfstandig medische of sociale hulp moeten kunnen kiezen. Dat recht hebben ze nu nog niet En bovendien kunnen zij, als ze nog niet zelf standig werken, alleen maar terecht bij de huisarts van hun oudfers. Willen se daar niet heen, d«n kap dat financiële problemen opleveren. Maar de jongeren voelen ach onzeker over het be roepsgeheim van de arts tegenover hun ouders. Dat het vertrouwen ontbreekt, blijkt volgens de heer Wafelbakker ook uit het succes van de jongeren- spreekuren van de Rutgersstichting. Een kwart van de bezokers daar is 16 jaar of jonger. En zestig tot zeventig procent wil van de Stichting geen post thuis ontvangen. De arts het zich ook kritisch uit over het jaarlijkse examen-ritueel. Wat dat laatste betreft, memoreerde hij buitenlandse onderzoekingen, die uitwijzen dat er in de jaarlijkse examen- en overgangsperiode opvallende pieken voorkomen in het aantal geval len van zelfdoding bij scholieren. Het komend etmaal zal het weer in onze omgeving in belangrijke mate onder invloed staan van twee druksystemen nX een ak- tieve depressie boven het zeege bied ten zuiden van IJsland en een krachtig hogedrukgebied, waarvan het centrum vanoch tend even ten westen van Bor deaux lag. Beide systemen hou den een krachtige westelijke stroming in stand die vrij zachte en vochtige lucht naar onze omgeving voert. Uit de bewol king die wordt aangevoerd kan morgen nog wat lichte regen of motregen vallen maar de hoe veelheden zullen in het alge meen gering zijn. Omdat het hogedrukgebied zich zal hand haven zijn vooral in het zuiden ook enkele opklaringen moge lijk. De temperaturen komen op een wat hoger niveau te liggen. In het Alpengebied, waar de afgelopen dagen bijzonder veel neerslag is gevallen, wordt het weer beter, een uitloper van eerder genoemd hogedrukge bied breidt zijn invloed naar die omgeving uit Vooruitzichten voor zaterdag: Vrij zonnig en droog, plaatselijk mist Middagtemperaturen om streeks 17 graden. Weersvoor uitzichten in cijfers voor zater dag: aantal uren zon: 2 tot 9. Min. temp. omstreeks 11 graden. Max. temp. omstreeks 18 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog et maal 90 procent NNENLAND leidse courant donderdag 5 oktober 1978 pagina 13

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13