Nederland heeft voorraad aardgas veel te laag geschat Duidelijke industrie politiek nodig" ÏNNENLAND 'ROFESSOR P.ODELL: «leid welzijn en dieren nog :eds mistig In komende jaren minder kinderen en meer bejaarden Wetsontwerp collectieve VAD klaar" Marchanderen met abortus-wet Oplossing mysterie van babylijkje Hoger personeel blijft liever in eigen bond Pil voorkomt abortus soms niet Nederlandse expositie in Auschwitz Prijs van de kritiek voor 'Jan Rap' LEIDSE COURANT DINSDAG 3 OKTOBER 1978 PAGINA 9 Professor P. Odell: veel meer aardgas, dan officieel gezegd wordt (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG-EVIAN - Na ir. P. Heerema eft nu ook prof. P.R. Odell, olie- en gas- pert van de Erasmus Universiteit in Rot- rdam, felle kritiek geleverd op het in Ne- rland gevoerde energie-beleid. Volgens iell heeft Nederland veel meer aardgas n regering en oliemaatschappijen het doen orkomen. Alles wijst erop, zo meent hij, t de voorraden en produktieverwachtingen ;eds - al dan niet bewust - te laag worden schat. Iell, die zelf een aantal jaren bij Shell pft gewerkt en daardoor de olie-industrie k van binnenuit kent, zei dit dinsdag in 'ian (Frankrijk) tijdens een symposium van Verenigde Naties. Het onderwerp van de jeenkomst, die werd bijgewoond door ex- rts uit vele landen, was de aardgaspositie t n West-Europa in het volgende decenni- iell voorspelde inEvian dat Nederland 1 nd 1985 ongeveer 146 miljard kubieke me- aardgas per jaar zal produceren. Dat is ina de helft meer dan de Nederlandse Ga nie verwacht. Tien jaar geleden waagde de itterdamse hoogleraar zich ook aan een rgelijke prognose, toen gericht op het jaar 75. In dat jaar bedroeg de produktie 92 ljard kubieke meter. Odell had 100 ver wacht, maar de Gasunie had niet verder wil len gaan dan 55. Het verschil wat betreft 1985 wordt voorna melijk veroorzaakt, doordat Odell veel hogere verwachtingen heeft van het Nederlandse deel van de Noordzee. Tot nu toe zijn daar 52 gasvelden ontdekt, die volgens de Gasunie in 1985 zo'n tien miljard kubieke meter per jaar zullen opleveren. Odell noemde dit cijfer „bespottelijk" laag. Hij zelf rekent op 40 tot 45 miljard. Dat er in het Nederlandse deel van het Con tinentaal Plat veel meer gas zit dan officieel wordt aangenomen, blijkt volgens hem alleen al uit het feit, dat de oliemaatschappijen daar koortsachtig aan het boren zijn. In 1977 wer den ter pjaatse 23 boringen verricht tegen 16 in het jaar daarvoor. „De oliemaatschappijen zouden al dat geld - één boring kost vele mil joenen - niet uitgeven, als ze er niet tamelijk zeker van waren dat het er met een flinke winst weer uit zal komen", aldus Odell in een toelichting op zijn uiteenzetting. Daarin zei hij verder zeer verbaasd te zijn over de contracten, die de Nederlandse Gasu nie heeft afgesloten met Algerije voor de le vering van vloeibaar aardgas. Kort geleden kondigde het ministerie van Economische Za ken aan dat er rond 1990 tien tot vijftien mil jard kubieke meter LNG per jaar geimpor- teerd zal worden, misschien ook uit andere landen dan Algerije. Odell .waarschuwde dat dit ertoe zal leiden dat de consument veel meer moet gaan beta len dan nodig is. Hij vertelde dat iets derge lijks zich in Engeland al eens heeft voorge daan. De British Gas Corporation sloot een paar jaar geleden een contract met Noorwe gen voor de levering van gas uit het Frigg- veld, terwijl er toen al grote Britse gasvelden ontdekt waren en het te verwachten ws dat er nog meer gevonden zouden worden. De reden voor deze onverstandige aankoop - Groot-Brittannië heeft momenteel voldoende eigen gas - is nooit helemaal duidelijk gewor den. Volgens Odell had het er waarschijnlijk mee te maken dat de president-directeur van de BGC in de mening verkeerde dat aardgas een schaars artikel was en vreesde dat hij niet aan zijn leveringsverplichtingen zou kun nen voldoen. Odell vertelde in Evian dat er in Nederland waarschijnlijk iets dergelijks aan de hand is, onder invloed van het „schaarste-syndroom" van de Club van Rome. „Men gaat er daarbij vanuit dat het „beetje" gas, dat we hebben, bewaard moet worden voor de volgende eeuw om de wereld het laatste beetje warmte en licht te verschaffen. En dat terwijl West-Euro pa hoogstwaarschijnlijk genoeg gas heeft om zich voor een groot deel onafhankelijk te kunnen maken van de OPEC-landen" Ook acht de Rotterdamse hoogleraar het niet onmogelijk dat in Nederland de voorraden te laag worden geschat onder invloed van „machtige pressiegroepen". Hij doelde daar mee op de oliemaatschappijen, die er belang bij hebben hun investeringen op het gebied van kernenergie en kolenvergassing te be schermen. Odell herinnerde er in dat verband aan dat Shell en Esso, die samen de Nederlandse Aardoliemaatschappij (NAM) bezitten, in de jaren zestig de omvang van het reusachtige Slochteren-veld veel en veel kleiner hebben voorgesteld dan in werkelijkheid het geval was.„Teneinde zoveel mogelijk te verdienen en hun belangen wat betreft andere brand stoffen (gas- en stookolie) niet te ondermij nen". Odell wees er in Evian op dat men in West- Europa nog maar kort geleden begonnen is met grondig zoeken naar koolwaterstoffen. Hij zei het onjuist te vinden dat de regerin gen en oliemaatschappijen doen alsof alle land en zee al volledig geëxploreerd is, wat vaak tot uitdrukking komt in opmerkingen als „van de Noordzee is niet veel meer te verwachten". Afgaande op de voorraden, zoals ze nu worden opgegevebn, kwam Odell tot de conclusie, dat West-Europa in 1985 ruim 400 miljard kubieke meter aardgas per jaar zal produceren, wat twee keer zoveel is als nu. HAAG(ANP)— De actie- Lekker Dier vindt het rekt onverantwoord dat i Nederland nog steeds ondoorzichtig beleid ten en van het welzijn van d wordt gevoerd. schrijft de actiegroep ter enheid van dierendag oktober) in een brief I (minister Van der Stee Landbouw. De actiegroep |t met klem waar de al 73 aangekondigde wijzi- van de Veewet blijft, een ring die het welzijn van eren in de landbouw zou •deren. In zijn begroting- chting voor komend jaar de minister overigens ontwerp-gezondheidswet dieren voor de komende tr in het vooruitzicht. tsontwerp en e-discrimintatie onze parlementaire re el HAAG Het kabinet gisteren besloten tot opstellen van een wet- verp tegen discriminatie ;rond van het geslacht, lit de Tweede Kamer en diverse maatschappelij- rganisaties is hier al di- •se malen om gevraagd. wetsontwerp, waarin alle en van discriminatie op 1 van het man- of vzijn wordt verboden, zal worden opgesteld op van een advies van de ïcipatiecommissie. ;r "heeft het kabinet be- i om een werkgroep in :llen, die zal moeten on- eken of er ook een wet- I verbod van discrimina- wegens homofilie kan I n en zo ja, welke gevol- feo'n bepaling kan heb- Bouw Hemspoor- tunnel gestart Er is een begin ge maakt met de bouw van de Hemspoortun- nel in het Noordzeeka naal. Het eerste tunne lelement werd giste ren op zijn plaats ge bracht en afgezonken De Hemspoortunnel wordt opgebouwd uit drie kokers, met in elke koker een spoor. Het totale project gaat rond de 600 miljoen gulden kosten. GROTE VERANDERINGEN TOT 1990 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Over twaalf jaar, in 1990, zal Nederland een miljoen minder kinderen en jongeren onder de twintig jaar tellen, dan in 1972 het geval was. Het aantal bejaarden zal dan een derde groter zijn, maar het aantal huishoudens zal dan zijn toegenomen tot 5,5 miljoen. Dat laatste komt vooral, omdat het aantal huishoudens van twee personen sterk zal toenemen tussen nu en 1990. Daartegenover staat, dat er steeds minder grotere gezinnen zullen komen. Dit ligt in het verlengde van de verminde ring van het aantal kinderen. Deze verschuiving van de sa menstelling van de bevolking, die door de commissie voor consumentenaangelegenheden van de Sociaal Economische Raad berekend is, heeft de nodi ge gevolgen voor het levenspa troon van de Nederlanders na 1990. Om te beginnen moeten de overheid en de particuliere bouwers rekening gaan houden met een andere type woning. Daarbij moet tevens gedacht worden aan het toenemend aan tal bejaarden en jongeren, die zelfstandig willen gaan wonen. De gezondheidszorg zal zich erop moeten instellen (veel min der kraamklinieken bij voor beeld), maar ook de welzijnssec tor, de detailhandel, de organi saties voor de vrijetijdsbeste ding, de recreatieve sector enz. Een schrikbeeld blijft tussen nu en 1990 het aantal arbeidsonge schikten. Berekend is namelijk, dat in 1990 zeker 600.000 Neder- landers arbeidsongeschikt zul len zijn. Bovendien zou het aan tal werklozen in dat befaamde berekeningsjaar wel eens meer dan 200.000 kunnen bedragen. Nog steeds met alle gevolgen van dien ook voor de sociale premies. Maar de premies voor de kinderbijslagwetten zullen vermoedelijk lager kunnen zijn. Volgens de SER-commissie, die deze gegevens in een rapport vastgelegd heeft zal de verschui ving van het bevolkingsbeeld van Nederland beslag leggen op een deel van de groei van het nationaal inkomen. De totale consumptieve bestedingen zul len namelijk tot 1990 jaarlijks blijven groeien met ongeveer 1,4 procent bij een gelijkblijvend consumptieniveau per huishou den. -VAN AGT: >nze parlementaire redactie) HAAG „Het kabinet is akkoord ge- met de definitieve versie van het wets- rp voor het collectieve deel van de ogensaanwasdeling (VAD). De indiening it ontwerp bij de Tweede Kamer is een ie van dagen. Het voorstel zal het ka- hebben van een voorlopige voorziening de jaren 1978 tot 1981." Aldus premier Igt gisteravond na afloop van de verga dering van de ministerraad. (noesten wel tot een voorlopige regeling besluiten, omdat we zo ruimte krijgen om de zeer grote problemen aan te pakken die aan een definitieve regeling van de collectieve VAD vastzitten," zei Van Agt. „Als de Kamers ermee akkoord gaan, wordt de collectieve VAD ingevoerd met terugwerkende kracht tot 1 januari 1978." De premier schatte dat het nu in te dienen wetsontwerp mogelijk in het voorjaar van 1979 van kracht kan worden; het VAD-fonds zal dan voor 1978 gevoed worden uit de alge mene middelen. VANLEYENHORST: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAGWaarom zou het CDA geen massief afwij zend standpunt kunnen inne men als het gaat om de abor tusproblematiek, en wel als het gaat om de mensenrech ten? Dat vroeg de tweede vice-voorzittcr van de tweede kamerfractie van het CDA, Drs. G. Van Leyenhorst, zich gisteren af op een CDA-bij- eenkomst in Den Haag. Van Leyenhorst zette vraagte kens bij de stelling van zijn fractievoorzitter Aantjes dat er de komende maanden ge kozen moet worden uit twee kwaden wat betreft de tot standkoming van nieuwe abortus-wetgeving: een CDA- WD-compromis in het kabi net tot stand gebracht, of een WD-PvdA-ontwerp, tot stand te brengen in de Tweede Ka- De CHU-voorman vond dat het principe van kiezen tus sen twee kwaden niet van toepassing is te maken waar het gaat om het doden van menselijk leven.,,Zijn er niet dingen waar je als christen, als mens, niet aan mee mag doen?", aldus Van Leyenhorst die eraan toevoegde dat er met principes over mensen rechten in andere landen toch ook niet gemarchandeerd wordt. ZWOLLE - Het mysterie van het in een oude schuur in Steenwijk gevonden babylijkje is opgelost. Het is komen vast te staan dat de baby 21 jaren geleden kort na de geboorte door de moeder is weggestopt. Het is nog niet bekend of het kind eventueel op een gewelddadige wijze om het leven is gekomen. Tot strafvervolging kan niet worden overgegaan, omdat het eventuele strafbare feit is verjaard. NKV: (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De industriebond NKV dringt er bij de overheid op aan dat deze spoedig komt met de formulering; van een industriepolitiek en sectorstructuurbeleid van waaruit een verant woord en succesvol sectorbeleid kan worden ge voerd. Tijdens het tweedaags congres van de in dustriebond NKV te Utrecht werd een resolutie van deze strekking met overgrote meerderheid aanvaard. Wil men verantwoord de steun geven aan ondernemingen, dan kan dat niet door ongerichte subsidies te verlenen zonder enige nadere voorwaarden daaraan te verbinden. Als men be schikt over een duidelijke industriepolitiek weet men tenminste waar men aan toe is. Ook toonde de industriebond NKV zich verontrust over de mogelijke gevolgen van een toenemend gebruik van mini-computers voor de werkgelegenheid in de nijverheid. Juist ook op dit terrein mist de bond een duidelij ke stellingname van de overheid tegen dergelijke industriepoli tieke problemen. Van een onzer verslaggevers) UTRECHT - Bij de Unie Be ambten Leidinggevend en Ho ger Personeel (BLHP), gelooft men niet in de argumenten van de voorzitter van de In dustriebond NKV, P.Spijkers, dat de leden van de BLHP meer invloed zouden hebben op het maatschappelijk gebe uren, als ze zich zouden scha ren onder de vleugels van zijn bond. De voorzitter van de BLHP, L.Serto, zei dat zijn bond juist is ontstaan omdat de leden, die behoren tot de mid dengroepen en hoger perso neel, vroeger binnen het NKV nooit aan hun trekken kwa men. In 1975 werd de histori sche beslsiing genomen uit het NKV te treden, en een ei gen bond op te richten. „Daar hebben we tot de dag van vandaag geen cent spijt van gehad", aldus Serto. De BLHP telde in 1975 zo'n 33.000 leden, nu zijn dat er 36.000. Als op 13 oktober de BVA bond van bank- en verzekeringsbedrijf en admi nistratieve sectoren) ook toe treedt, krijgt de BLHP er op een slag 11.500 leden bij. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - Ook het slikken van de pil, die toch bekend staat als een zeer betrouwbaar anti-conceptiemiddel, geeft een vrouw geen volledige garantie dat zij niet zwanger wordt. Ongeveer tien procent van de 16.500 Neder landse vrouwen, die vo rig jaar werden geabor teerd, waren in verwachting geraakt ondanks het gebruik van de pil. Dit blijkt uit een verslag van Stimezo (Stichting Medische Zwangerschapsonderbreking) Nederland. De belangrijkste categorie van de Nederlandse abortus cliënten is die van de gehuw de vrouwen (48 procent). Het voltooid zijn van het gezin is bij hen veruit het voornaam ste motief voor een abortus. Verreweg het grootste aantal van de vrouwen, dat in Ne derland wordt geaborteerd, is afkomstig uit het buitenland: bijna 60.000 Westduitsen, ruim 10.000 Belgischen, ruim 1000 Fran?aises en ongeveer 1500 uit andere landen. Tropisch zwembad in Amsterdam Aan de Amstel in Amsterdam gaat begin volgend jaar een tropisch zwembad open. On der een glazen koepel van zo'n 45 meter doorsnee komt naast een palmenstrand ook een fauna en een aquarium uit tropische landen. Het zwembad kost rond de twin tig miljoen gulden. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren besloten posi tief te reageren op het Poolse verzoek, een permanente Ne derlandse expositie in te richten in het Staatsrauseum van het voormalige concen tratie- en vernietigingskamp Auschwitz-Birkenau. Over de wijze waarop dit be sluit zal worden uitgevoerd, wordt nader overleg gepleegd, onder meer met het Rijksin stituut voor Oorlogsdocumen tatie. Aldus premier Van Agt gisteravond, na afloop van het kabinetsberaad. AMSTERDAM - „Ik voel me als iemand die een reddings boot aan het bouwen is. Het model wordt bekroond om zijn kleur en zijn vorm, maar de boot zelf mag niet varen. Het is dan ook met gemengde ge voelens dat ik deze prijs in ontvangst neem." Aldus giste ren in Amsterdam Yvonne Keuls, schrijfster van het stuk Jan Rap en z'n maat" bij de uitreiking van de prijs der kri tiek. Zij nam de onderscheiding uit handen van criticus Hans van den Bergh aan namens allen die aan deze succesvolle produktie van de Theaterunie hebben meegewerkt. Yvonne Keuls, die het stuk schreef op basis van haar eigen ervaringen binnen inmiddels wegens geldgebrek gesloten opvanghuis in Den Haag, haal-, de in haar dankwoord fel uit naar het gemeentebestuur van deze stad. „De zotte situatie doet zich voor," zo zei zij, „dat het gemeentebestuur van Den Haag, op hetzelfde moment dat Jan Rap wordt bekroond, heeft laten weten dat er het komende jaar geen geld is voor het alter natieve opvangwerk. Ik ben daarover triest en boos 'en in opstand." „Jan Rap en z'n maat" heeft in totaal honderd voorstellingen beleefd. Het werd geregisseerd door Christiaan Nortier en ge speeld door onder meer Huib Broos, Linda van Dyck, Cor van Rijn en Cocki Boonstra.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9