Conclaaf toch weer in Sixtijnse kapel Libanese president Sarkis wil vorming nieuw kabinet Eindelijk energiewetgeving in Amerika in zicht Scotland Yard verrast door geheimzinnige dood Bulgaren Dagen van Callaghan lijken geteld VS opnieuw partner bij uitwerking vredes verdrag Israël-Egypte Geleerden- missie naar Argentinië mislukt Doden na onlusten in Iran Moordenaar van moeder en dochter in Turkije gepakt LABOUR VALT EIGEN PREMIER AF .BUITENLAND LEIDSE C0URAN1 DINSDAG 3 OKTOBER 1978 PAGINA 7 (Van onze correspondent) VATICAANSTAD Het conclaaf ter ver kiezing van een nieuwe paus zal opnieuw worden gehouden in de Sixtijnse kapel. Het voorstel van drie kardinalen om bijeen te komen in het departement van de missie, elders in Rome, is door de meerderheid van kardinalen afgewezen. Het idee om het conclaaf buiten het Vaticaan te houden was geopperd om redenen van comfort en zuinigheid. Ondanks zware regenval stonden gisteren weer duizenden mensen in de rij om de laatste eer te bewijzen aan de overleden' paus. Het is overigens zeer de vraag of de begrafenisplechtigheid morgen in de open lucht zal zijn. De temperatuur in Rome is plotseling met een graad of tien gedaald en gisteren ontlaadde zich enkele malen een wolkbreuk boven de stad. Namens de Nederlandse regering zullen een Kamerheer in buitengewone dienst van de koningin, de ambassadeur bij de Heilige Stoel en een hoge ambtenaar van de afde ling protocol van het ministerie van Buiten landse Zaken de begrafenis bijwonen. Op verzoek van Rome zullen geen vertegen woordigers van het kabinet aanwezig zijn, vanwege de eenvoud van de plechtigheid. In Den Haag heeft gisteren de grootmeester van de koningin, mr. C. K. van Schelle, een condoléancebezoek gebracht aan mgr. Giacinto Berloco van de apostolische nun tiatuur. In veel reacties op het plotseling overlijden van paus Johannes Paulus klinkt onbegrip door over het feit, dat een man met een zo grote verantwoordelijkheid niet voortdu rend onder medische controle staat en dat niet het instrumentarium van de moderne geneeskunde ononderbroken voor hem klaar staat. Er bestaat nauwelijks twijfel over, dat de medische verzorging van de paus ontoerei kend is. Al bij de dood van paus Paulus had onder andere de hartchirurg Christian Barnard hierop scherpe kritiek geuit. De gezondheid van de arts van het Vaticaan, professor Mario Fontana, laat te wensen over en daarom was als zijn vervanger aangewezen professor Renato Buzzonetti. Deze is echter verbonden aan een groot Romeins ziekenhuis en komt pas naar het Vaticaan als hij ontboden wordt. Trouwens, de medische gegevens over paus Johannes Paulus waren, toen hij overleed, nog niet uit Venetië in het Vaticaan aangekomen. PARIJS (AFP) Prof. Leon Schwartzenberg, die met een groep Europese geleerden naar Argentinië was getogen om daar vrijlating van gevangen gehouden artsen en anderen te bepleiten, heeft gisteren op een persconferentie verklaard dat deze missie is mislukt. Andere leden van de groep zijn de Amerikaanse prof. Kaplan, de Brit Low-Beer, prof. Van Bekkum uit Nederland en een Franse advocate, Colette Auger. De groep heeft geen officiële functionarissen kunnen spre ken. Schwarzenberg zei dat de leden van de groep tijdens hun Verblijf voortdurend door au to's zonder kenteken en politie mannen met radio-installaties zijn gevolgd. TEHERAN (Reuter) Tijdens betogingen die in enkele Iraan- se steden zijn gehouden, hebben militairen op de demonstran ten geschoten. Daarbij zouden minstens zes betogers zijn ge dood. Volgens persberichten vielen vier doden in de stad Kermans- hah en twee in Doroud, beide in het westen van het land gelegen. De botsingen vielen samen met een vreedzame sta king in Teheran en vijf andere steden, waartoe de Islamitische geestelijkheid had opgeroepen om te protesteren tegen het huisarrest van Ayatollah Ruhol- lah Khomeiny, een religieuze leider die in Irak in balling schap leeft. ANKARA (DPA) De moorde naar van de echtgenote, mevr. Verina Laube, en van de doch ter der Oostenrijkse ambassa deur in de Turkse hoofdstad Ankara is in een dorp bij Fe- thiye gearresteerd. Het gaat om een kapper, Sener Yigit, 28 jaar, gehuwd en vader van een kind. Hij werd als de moordenaar aangewezen door de neef van de ambassadeur, die de enige getuige was van het drama zaterdag aan de Turkse Middellandse zeekust. „Ik wilde het meisje hebben", zo zei Sener Yigit en „ik heb ze gedood, omdat beiden zich trachtten te verzetten". In het oostelijk deel van de stad Beiroet rennen kleine kinderen een straat over tijdens een gevechtspauze. Huisvrouwen kijken angstig toe hoe de kinderen pro beren zo snel mogelijk weer dekking te vinden langs de huizen. Enige bezetters van de Zwitserse ambassade in Guatemala tijdens hun gijzelingsactie Zij staakten de actie nadat hun beloofd was dat de beide Zwitserse dochterondernemingen van Eternit niet gesloten zullen worden. Ambassa deur in Guatemala weer vrij GUATEMALA (AP) De bezetting van de Zwitserse ambas sade in Guatemala is gisteren beëind igd nadat de bezet ters de verzekering hebben gekregen dat de twee Zwitser se dochteronderne mingen van „Eter nit" weer zullen opengaan. De arbeiders gingen afgelopen vrijdag over tot de bezetting uit protest tegen de sluiting van de beide cementfabrieken. Ze gijzelden ambassa deur Berthound en zes anderen, maar deden dit wel op zachtaardige wijze. Zo werd de verjaar dag van de ambassa deur tijdens het weekend gevierd •met zang en dans. BEIROET President Elias Sarkis van Libanon heeft giste ren bekendgemaakt dat hij een nieuwe regering wil vormen van politieke leiders om de crisis in zijn land het hoofd te bieden. Hij maakte tevens een nieuw veiligheidsplan bekend om een eind te maken aan de steeds fellere gevechten in Beiroet tussen christelijke militie en Syrische troepen. Volgens de falangistische radio zijn in de laatste twaalf uren van beschieting door de Syriërs zestig mensen gedood en drie honderd gewond. Sarkis had kritiek op beide partijen. „Ik ben tot de overtui ging gekomen dat dit soort on derdrukking van groepen inwo ners of hele gebieden, om welke reden dan ook, geen doelmatige remedie is op nationaal vlak, maar de zaak slechts ingewik kelder maakt en tragiek schept zoals de wereld nog niet heeft gekend". den om plaats te maken een kabinet van politici. Enkele minuten na de toespraak van Sarkis verklaarde de rechtse oud-president Camille Chamoun dat „voor Sarkis nog maar een ding overblijft: aftre den". Sarkis wil dat het nieuwe veilig heidsplan binnen tien dagen in werking treedt. Hij ging er niet nader op in, maar vermoed wordt dat hij het optreden van de Syrische strijdmacht wil be perken. Een grote groep kardinalen heeft gisteren opgeroepen tot een bestand in Libanon tussen de voornamelijk uit Syriërs be staande Arabische vredesmacht en de Libanese christelijke mili tie. De oproep weerspiegelt de grote zorg die men in Rome voelt voor Libanon, het land dat door het Vatikaan vaak wordt omschre ven als een deel van het Heilig Land. Callaghan. (Van onze correspondent ROGER SI- MONS) BLACKPOOL De Britse premier Jim Callaghan heeft gisteren een totale en vernederende nederlaag geleden met zijn omstreden loonbeleid. Het congres van de Britse Labourpartij heeft de socialis tische politiek van streng beperkte loonsverhogingen - momenteel mogen de werknemers slechts vijf percent extra krijgen compleet veroordeeld. Een massale meerderheid van de Britse socialisten wil niets meer te maken heb ben met een loonbeleid, dat alle eisen in zake verhogingen aan banden legt. Cal- laghan's loonpolitiek is nu al meer dan drie jaar oud. Zij heeft geleid tot een forse daling van de inflatie en een indi recte verbetering van de levensstand aard. Maar de vakbeweging heeft er ge noeg van. Het startschot voor de aanval werd afge lopen week gegeven door de 57.000 ar beiders van de Britse Ford-fabrieken. De klap op de vuurpijl kwam echter giste-' ren na de opening van het jaarlijkse partijcongres in de badplaats Blackpool. Een militante delegatie van Liverpool had een motie ingediend tegen Callag- han's loonpolitiek. Hoewel enkele minis ters van de socialistische minderheidsre gering het Labour-congres bezwoeren die motie niet te steunen, werd ze uiteinde lijk aanvaard met een meerderheid van ruim 2 miljoen zogeheten blokstemmen. Meteen is voor iedereen de verdeeldheid duidelijk geworden tussen de regering Callaghan en haar gematigde supporters enerzijds en het grootste deel van de vakbonden, gesteund door de politieke linkervleugel anderzijds. Premier Jim Callaghan had zondagavond tijdens een bijeenkomst van het partijbestuur ge dreigd, dat hij ontslag zou nemen als de uitslag van de stemming op de eerste dag van het partijcongres negatief zou zijn. De afgevaardigden hebben hem niet op zijn woord geloofd. Premier Callaghan zou vanmiddag het woord voeren op het Labourcongres. De dagen van zijn be wind zijn nu geteld. Geen gefiets als de optocht langs komt Een wat opgewonden straattoneeltje in de Fifth Avenue in New York. Een politieman was van mening dat een meisje op de fiets wat al te wankel lans de menigte reed, die was sa mengestroomd om de op tocht ter gelegenheid van Pulaski Dag gade te slaan. Hij maakte korte metten, dwong de fiets tot stoppen en bracht het meisje met flets en al door de menigte heen waarna zij haars «eegs kon gaan. Arrestatiegolf treft Italiaanse Rode Brigades MILAAN (UPU - In Milaan zijn bij politionele acties in het afgelopen weekeinde acht mensen gearresteerd, onder wie Nadia Mantovani, de vriendin van de eerste leider van de Rode Brigades, Rena to Curcio. De politie deed in vallen in vier schuilplaatsen en nam daarbij een arsenaal aan wapens, explosieven, po- Iitieuniformen, gasmaskers, kogelvrije vesten en electro- nïsche apparatuur voor het volgen van de politieverbin dingen in beslag. Twee weken geleden was de Rode Brigades al een zware slag toegebracht door de ar restatie van Corrado Alunni, de opvolger van Curcio als leider van de Brigades. Hij wordt verdacht van mede plichtigheid aan de moord op oud-premier Aldo Moro. WASHINGTON De Verenigde Staten hebben opnieuw een rol als volledig deelgenoot in het onderhandelingsproces tussen Egypte en Israël aanvaard. Zij nodigden gisteren Israël en Egypte uit voor besprekingen over de uitwerking van het vredesverdrag tussen beide landen. Egypte en Israël zijn akkoord gegaan met het Ameri kaanse voorstel om op 12 oktober in Washington de onderhandelingen te beginnen. Eerder op de dag had president Sadat op een speciale bijeenkomst van de volksassemblee (par lement) een uiteenzetting gegeven over Camp David. Hij noemde de akkoorden van Camp David een „unieke, historische gelegenheid voor vrede". Hij zei dat het alternatief niets anders dan verdere conflicten voor tientallen komende jaren zou betekenen. In zijn toespraak zwaaide president Sadat veel lof toe aan president Carter. Hij nodigde hem uit naar Egypte voor mede-ondertekening van een vredesverdrag tussen Egypte en Israël. Sadat richtte een bittere aanval op Irak en het tegen Sadat gerichte „standvastigheidsfront" van Syrië, Algerije, Libië, Zuid-Jemen en de Palestijnse bevrijdingsorganisatie om hun kritiek op Camp David. Hij daagde elke andere Arabische staat uit meer voor vrede te doen en beloofde tot het uiterste elk Arabisch land te volgen dat met een betere oplossing zou komen. (Van onze cor respondent RO GER SIMONS) LONDEN De anti-terroristen brigade van Scotland Yard onderzoekt de omstandigheden waaronder giste ren een goede vriend en colle ga van de drie weken geleden vermoorde Bul gaarse vluchte ling Georgie Markov om het leven is geko men in Oost- Londen. Vladi mir Simeonov (30), zelf ook Bulgaar, werkte net zoals Markov x internationale dienst BBC in Londen's Bush Hou- Toen hij gistermiddag zon der reden niet op kantoor verscheen, werd een secreta- >r de het licht gebracht, dat Sime- huis bevond. In het licht de onov van de trap gevallen van de geheimzinnige moord was. Hij had daarbij de op Markov houdt Scotland neus gebroken en was ge- Yard voorlopig rekening met stikt in zijn eigen bloed. In de mogelijkheid, dat Simeo nov van de trap geduwd is. Zijn vrienden achten het on waarschijnlijk, dat hij zelf-. van de Oosteuropese jes. Zijn vriend Markov zijn huis ge- werd vermoord door iemand moord heeft gepleegd. die dergelijke bolletjes in Simeonov was in 1! zijn rechterdij geschoten toerist had. men. B Het staat nog niet vast, dat asiel ei Simeonov zich op het ogen- nationaliteit. Sinds 1972 was zijn dood alleen i L WASHINGTON De vraag was allang niet meer hoe een Amerikaanse energie- wetgeving er uit zou gaan zien, maar of er eigenlijk ooit nog wel een dergelijke wetgeving zou komen. De ban is vorige week door de Senaat gebroken via het aanvaarden van een nieuwe prijsregeling voor het aardgas, door president Carter „het hart van de energiewetgeving" ge noemd. Er komt een energiewet, zo staat nu wel vast, maar de inhoud daarvan zal zeer schamel afsteken bij de ambitieuze plannen, die in april van het vorig jaar door de toen kersverse Amerikaanse presi dent werden ontvouwd. Carter dwong zeventien maanden geleden met zijn energieverhaal vooral buiten zijn eigen land grote bewondering af. In eigen land was er vrij snel hevige kritiek, maar ook daar overheerste toch een gevoel van respect voor de man, die het aandurfde voluit op de gevoelige energietenen van de Amerikanen te gaan staan. Met wat in Amerika wordt verspild, zou tweederde van de wereldbevolking van energie kunnen worden voorzien. Die verspilling wordt bovendien duur betaald, want 50 procent van de in Amerika verbruikte olie moet worden ingevoerd. Aanvankelijk ging het Carter voor de wind. Het huis van Afgevaardigden aanvaardde zijn plannen snel en zonder al te grote wijzigingen. De Senaat, het honderdkoppige college, waarin elke staat twee afgevaardig den heeft, liet vervolgens van Carter's plannen echter geen spaan heel. Sedertdien is de parlementaire loop van de energiewet geving een martelgang geweest, vooral voor Carter, wiens leiderschap en prestige nauw met de energieperikelen waren verbonden. De energiewetgeving werd het symbool van Carter's falen in het realiseren van zijn mooie plannen. Het opmerkelijke is, dat ook zonder een concrete wetgeving door Carter's energie impuls een ontwikkeling in de door Carter gewenste richting op gang is gekomen. De invoer van olie daalt in relatieve zin, er worden aanzienlijk zuiniger auto's geprodu ceerd, de produktie van alternatieve ener giebronnen (vooral zonne-energie) heeft een enorme stijging ondergaan en in het alge meen is Amerika veel energiebewuster ge worden. Het zou zo best eens kunnen zijn, dat deze zonder wetgeving in gang gezette ontwikkelingen de gevolgen van de uiteind elijke wetgeving qua omvang zullen over treffen. Het belang van de doorbraak, die deze week werd bereikt, schuilt echter in de eerste plaats in het tonen aan de buitenwacht, dat de Verenigde Staten ernst maken met het energieprobleem. Gewichtige zaken als het prestige van de Verenigde Staten in de wereld, de toenemende inflatie en de wankele positie van de dollar worden bij voortduring in verband gebracht met Ame- rika's falen in het tot stand komen van een energie wetgeving. Vor Carter betekent het kort na Camp David opnieuw een „smaakmaker" van jewelste. De beslissing van de Senaat om de aardga- sprijzen flink te verhogen en de prijscontro le over zeven jaar los te laten, kan tegen 1985 een besparing van anderhalf miljoen barrels (vaten) olie per dag opleveren. Daarbij wordt ervan uitgegaan, dat de verhoogde prijs een sterke toename van de aardgasproduktie zal veroorzaken. Het be tekent ook een gevoelige aanslag op de portemonnee van de consument. Als de nieuwe wet van kracht wordt, wellicht over enkele maanden, gaat de prijs onmiddellijk omhoog van 1,5 dollar (circa 3,30) per duizend kubieke voet (ruim 250 m3) tot 2 dollar (circa 4,40). Aardgas vooziet voor circa 27 procent in de Amerikaanse energie behoefte. Ruim de helft van de Amerikaan se huizen wordt er door verwarmd. Hoewel het Huis van Afgevaardigden zich nog moet uitspreken over dit compromis (Carter wilde de prijs ook na 1985 onder controle houden), worden geen grote proble men meer verwacht Ook voor drie andere onderdelen van Carter's energieplannen ligt de weg naar aanvaarding door het Congres nu open, zij het in sterk afgezwakte vorm. Het programma om bedrijven ertoe te bewegen over te schakelen op het gebruik van kolen in plaats van olie of gas, zal waarschijnlijk het sterkst uit het Congres tevoorschijn komen. De door Carter voorge stelde extrabelasting op benzineslurpende auto's wordt vervangen door het geven van zuinigheidsrichtlijnen aan autoproducen ten. Een bezuinigingen-bevorderend tarie venstelsel zal voorts niet verplicht worden gesteld, zoals Carter wilde, maar slechts zoveel mogelijk worden aangemoedigd. Maatregelen om betere isolatie van wonin gen en gebouwen en het gebruik van zonne- energie te bevorderen, zijn intussen al door Huis en Senaat aanvaard. De belastinghef fing op ruwe olie, ook een belangrijk geacht onderdeel van Carter's oorspronkelijke plannen, lijkt in ieder geval voorlopig van de baan. Dit plan is intussen ook uit het pakket gelicht, dat binnenkort aan het Huis van Afgevaardigden zal worden voorgelegd. Zoals de zaken er nu voorstaan, kan Carter nog dit jaar zijn handtekening zetten onder een pakket energiemaatregelen. Die maat regelen zullen weliswaar ver af staan van zijn oorspronkelijke plannen, maar het doel heeft hier de middelen allang geheiligd. DICK TOET

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7