idae Qowta/ni Drie oktober begint met ongeregeldheden Sociale minima maar half procent omhoog IKM '78 Ai Gas ieder jaar 3 cent duurder Drie plannen tegen verkeerschaos Brienenoordbrug 77 kANBOUWBRUGGEN OF TUNNEL L POUTIE SLAAT VECHTPARTIJEN UITEEN Zwitserse frank goedkoper Dr. D. Riemens uit directie van Schiphol Lijk in Noordwijk aangespoeld Dinsdag 3 oktober 1978,69e jaargang no. 21161 grt Rapenburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur- J J Hallewas hel-redacteur: Wim^Buijteweg.^ Adverlemiesjexcl. BT140 0,48_per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - lenten: ikwartaal 41,75; jaar 155,50; losse Begrafenis paus Morgenmiddag op Ned. II om 15.50 uur directe uitzending uit Rome van de begrafenis van de paus. Vanavond op Ned. I om 20.50 uur „Tijdsein" met kinderen in de DDR. Op Ned. II om 20.52 uur nieuwe tv-serie „Quincy". Veel bewolking Veel bewolking met in de loop van de dag van het westen uit plaatselijk regen. Tot overwe gend matig toenemende zuid westelijke wind. Maximumtem peratuur circa 12 graden. Mor- ■gen zon op: 06.45, zon onder 18.11. Hoogwater: 4.08 en 16.26. Laagwater: 0.00 en 12.13. (van onze parlementaire redactie) |EN HAAG Op verzoek van minister ftujnman (Verkeer en Waterstaat) is een perkgroep onder leiding van hoofdinge- i jeur Wegner van de directie Zuitf-Hol- len ae van Rijkswaterstaat zeer intensief lis van iezig met de uitwerking van de plannen (IAAF). mende t voor iet lid ten tot ingkok om de steeds ernstiger wordende ver keersproblemen rond de Van Briene noordbrug bij Rotterdam aan te pakken. Een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Waterstaat deelde van morgen mee dat thans drie mogelijkkhe- den bij studie en overleg (met provincie, Rijnmond en de gemeenten Rotterdam en Capelle aan de IJssel) betrokken zijn: een westelijke aanbouwbrug bij de Van- Brienenoordbrug, een westelijke en oost elijke aanbouwbrug aldaar en een tunnel met tweemaal twee rijstroken plus vluchtstroken ten oosten van de Van Brienenoordbrug, de Alexandertunnel. Geruchten als zou ook gedacht worden over een tunnel met negentien rijstroken worden op het departement ten stelligste ontkend. Als gekozen wordt voor de Alexander tunnel is het de bedoeling dat het lokale verkeer van de Van Brienenoordbrug ge bruik blijft maken en het doorgaande verkeer van de Alexandertunnel. De werkgroep houdt zich alleen met het probleem brug/tunnel bezig, niet met dat van de aansluitende wegen. Daarvoor is het wachten op de definitieve tekst van de Struktuurschema Verkeer en Vervoer. :he spelen het de van vasthoudt de IAAF ichte nnen alle r deelne- jchorsing egemoet- e" vraag- zich ook arverster- enaamde ertreding achttien rder zal niet al- dstrijden 5. La4-b3 c2-c3 Tf1-e1 (Van een onzer verslaggevers) LEIDENDe 3Octoberviering is giste ren met de nodige ongeregeldheden en vechtpartijen begonnen. De politie sprak vanochtend van een terugkeer van de tijd waarin de viering van Leidens Ontzet placht plaats te vinden in uiterst rumoeri ge omstandigheden. Zowel voor,tijdens als na de taptoe kwam het in de binnenstad tot flinke knokpartijen waarbij vaak rake klappen vielen. De politie moest tot twee maal toe ingrijpen ter hoogte van studen tensociëteit Minerva en met behulp van de wapenstok de straat schoonvegen. Rond de klok van een uur s middags werd al melding gemaakt van ongeregeldheden in de Haarlemmerstraat. Daar gooide een man met flessen naar de bewoners en het winke lend publiek. De man, die door de politie, werd aangehouden, bleek een geestelijk ge stoorde te zijn uit de St. Bavo in Noordwij- kerhout. Tijdens de taptoe kwam het in de Breestraat tot vechtpartijen met de politie. Groepen opgeschoten jongelui hadden een „oude traditie,, in ere hersteld door zich ter hoogte van de studentensociëteit te verzame len. Vandaar uit bekogelden zij de jeugdige deelnemers aan de taptoe met vuurwerk en Voor de vijftigste maal trok gister avond de Taptoe ter gelegenheid van de herdenking van Leidens Ontzet door de Leidse straten. Hiermee werd de 3-October- viering op feestelij ke wijze ingeluid. Zowel toeschou wers als leden van de deelnemende verenigingen wa ren in groten getale opgekomen. Dit mede dankzij het redelijke weer. Ook voor de vanmorgen vroeg gestarte acti viteiten rond de vie ring van Leidens Ontzet, zoals de traditionele uitrei king van Haring en Wittebrood, be stond veel belang stelling. gooiden zij fruit in de toeters van de mu ziekcorpsen. Ook blokkeerden zij regelmatig de voortgang van de taptoe. Direct na het voorbijtrekken van de stoet vochten jongelui zich een weg tussen het publiek en het ver keer waarbij onschuldige burgers werden gemolesteerd en auto's werden beschadigd. De zeven man Leidse politie stond volstrekt machteloos tegenover de menigte van opge schoten jongeren, die intussen ook de ijze ren schutting ter hoogte van het nieuwe Rijnlandshuis naar beneden hadden gehaald. De politie mocht uiteindelijk zelf de aftocht blazen, waarna de woede van de jongeren al gauw verdwenen was en zij zich richting kermisterrein begaven. Charge Tot een flinke vechtpartij kwam het ook tussen elf en twaalf uur, opnieuw ter hoogte van Minerva. Ook de Delftse en Utrechtse Corps—studenten bleken een traditie in ere te hebben hersteld door zich vechtend toe gang te verschaffen tot de Leidse studenten sociëteit. Het publiek, dat kennelijk niet veel bergrip voor deze „ludieke actie" kon op brengen, bemoeide zich met het gebeuren, waarop het tot een massale knokpartij kwam. De politie moest 25 man met wapen stokken en schilden inzetten om de menigte uit elkaar te slaan. In tien minuten tijd was de straat ter hoogte van Minerva weer schoon. Bij de charge zijn geen gewonden gevallen. Tot vroeg in de ochtend is het rond de kroegen in de Pieters— en Academiewijk nog zeer onrustig geweest. Tussen twee en drie uur vannacht kwam het nog herhaalde lijk tot vechtpartijen tussen cafébezoekers. Vrouwen rolden vechtend uit de„ Spijker- bak" de straat op, terwijl een aantal manne lijke bezoekers voor „Samanthaé aan de Langebrug voor opschudding zorgde. Klin-' kers en tegels werden uit de straat en de trottoirs gehaald om voorbijgangers mee te bekogelen en hier en daar bleven neergesla gen feestvierders roerloos liggen. Ook hier werden echter geen gewonden gemeld. Schietpartij Op het Kermisterrrein kwam het vannacht nog tot een schietpartij. Op aanwijzing van. een aantal bezoekers kon een 44jarige ker misexploitant worden aangehouden, die met een pistool zou hebben geschoten. De politie houdt de man in arrest. RECORD Rijkswaterstaat had al gedacht aan een zevenbaanstunnel... ...maar met 19 banen zit je natuui jüjk beter voor de toekomst. CHRISTELIJKE AMBTENAREN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG— De sociale minima stijgen vol gend jaar met slechts 0,5 procent in koop kracht, en niet met 1,5 procent zoals de rege ring eerder in de Miljoenennota had aangekondigd.In een nadere toelichting aan de Tweede Kamer geeft het kabinet-van Agt toe dat de 1,5 procent een tikfout in de ma cro-economische verkenning was. De regering blijft hiermee wel op het stand punt staan dat er geen sprake is van koop krachtverlies bij de sociale minima, zoals de ontvangers van AOW,AWW en bijstandsuitke- ringen.Voor loontrekkers uit het bedrijfsleven treedt volgend jaar een koopkrachtverlies op- voor inkomens boven de 40.000 gulden, aldus de regering. Volgens de toelichting blijft er volgend jaar iets verschil in koopkrachtontwikkeling tussen .ambtenaren en werknemers in het bedrijfsle ven. De hoger betaalde ambtenaren vanaf tweemaal modaal (60.000 gulden) verliezen minder aan koopkracht dan vergelijkbare in komens in de particuliere sector. Voor een verdere stimulering van de bestedin gen door de overheid zelf is geen financiële ruimte meer aanwezig, zo laat de regering we ten. Dat zou leiden tot een onaanvaardbare vergroting van het toch al zo forse financie- ringstekort.Als dat tekort in het komende jaar onverhoopt te groot wordt zal de regering aan. de noodrem trekken.Wat de regering precies zal doen staat niet vast. Als mogelijkheden somt de regering onder meer op: een versnel de uitvoering van de ombuiging, een vertra ging van uitgaven, en een versnelde inning of zelfs verhoging van bepaalde belastingen. 20.000 m2 KEUKENS EN APPARATUUR Op de 3e Internationale Keuken Manifestatie '78 ziet u een komplete expositie van keukens, (inbouw) apparatuur, aanrechtbladen, wasemkappen, tegels, plavuizen, keukenmeubilair en -verlichting van nationale en internationale bedrijven. 4 t/m 8 oktober 1978 - Marijkehal-Jaarbeurs-Utrecht. Dagelijks geopend van 10.00-17.00 uur. Geïnteresseerde particulieren zijn welkom op vrijdagavond van 19.00 tot 22.00 uur; zaterdag en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Toegangsprijs 16.-. Deze politiewagen kwam op de bo dem van een ra vijn terecht na een omvangrijke aard verschuiving bij Laguna Beach in Californië. Achten dertig woningen werden vernield en ongeveer zestig personen moesten geëvacueerd wor den. De schade wordt geraamd op meer dan twintig miljoen gulden. (Van onze correspondent) Amsterdam De Zwitserse frank heeft op de Amsterdamse wisselmarkt duidelijk de in vloed ondergaan van de in Zwitserland aangekondigde maatregelen om de koers van de frank te doen zakken. De frank was gisteren in Amster dam vijf cent goedkoper. Bin nen een week tijds is dat een waardedaling van 12 cent to taal. (Zie verder de fin.-ec. pagina) Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL De algemeen directeur van de N.V. Luchthaven Schiphol, dr. D. Riemens, heeft gisteren zijn functie voor onbepaalde tijd neergelegd. President-directeur J. W. Wegstapel zal voorlopig het werk van de heer Riemens overnemen. Zoals bekend bestonden al geruime tijd verschillen van inzicht tussen de heer Riemens en de Raad van Commissarissen van de luchthaven. Dit leidde eind vorig jaar tot de benoeming van een derde directeur de heer Wegstapel, de vroegere burgemeester van Zoetermeer. De stagnatie in de samenwerking tussen de algemeen directeur Riemens'en de tweede directeur ir. D. R. A. Stapel had de Raad van Commissarissen tot deze benoeming gebracht. NOORDWIJK De recherche is er gisteren nog niet in ge slaagd het stoffelijk overschot van een vrouw te identificeren, dat zaterdagmiddag omstreeks drie uur op het strand te Noord- wijk tussen de vuurtoren en het Duindamse slag is aangespoeld. Naar schatting heeft het reeds ongeveer een maand in zee rondgedreven. Het stoffelijk overschot, dat door strandwandelaars werd ge vonden, ver keert in staat van ontbinding. Men schat de leef tijd van de vrouw tussen de vijfentwintig en dertig jaar. Zij was gekleed in een zeilpak, een donkerblauwe schipperstrui en een blauwe spijkerbroek. Op het lijk werden geen zichtbare sporen van geweld aangetrof fen. Het vermoeden bestaat dat het een Engelse vrouw (29) betreft, die in het begin van september ter hoogte van het lichtschip Noord-Hinder van een zeiljacht overboord is geslagen. De Noordwijkse recherche tracht in samenwerking met dr. Zel- denrust, hoofd van het gerechte lijk geneeskundig laboratorium te Rijswijk, hieromtrent zeker heid te verkrijgen. (van een onzer verslaggevers) DEN HAAG— De gastarieven gaan tot en met 1983 met drie cent per kubieke meter per jaar omhoog. Dat heeft de rege ring aangekondigd in een nadere schriftelijke toelichting op de Miljoenennota. Die voorgenomen stijging betekent dat een gemiddeld gezin zonder centrale verwarming in 1981 een bedrag van 55 gulden méér moet uitgeven aan de gasrekening. Voor een gezin met centrale gasverwarming betekent het een stijging van de ge zinsuitgaven met 295 gulden. Het prijsniveau van het door Nederland geëxporteerde aardgas steeg sinds 1973 met 190 procent. De tarieven van het Neder landse kleinverbruik stegen in diezelfde periode met 200 pro cent, die voor de grootverbruikers met 170 procent. In de toelichting voor de Tweede Kamer laat de regering verder weten dat er bij de ramingen rekening is gehouden met een jaarlijkse trendmatige huurverhoging van zeven pro cent, ingaande halverwege ieder jaar. De geraamnde meeropbrengst van de wegenbelasting van 210 miljoen gulden moet voor een kwart worden opgebracht door bedrijfsmatig vervoer, zo schat de regering. VOORZITTER NCBO: Harde uitspraken helpen niet .(Van een onzer verslaggevers) UTRECHT - Voorzitter W.Wieringa van de Neder landse Christelijke Bond van Overheidspersoneel, heeft vandaag gewaarschuwd tegen „harde standpunten" en „har de uit-spraken. Op de verga dering van de bondsraad van de NCBO in Utrecht zei hij vandaag dat die „hardheid" naar beide kanten uitwerkt,. en dat daarmee niemand ge baat is. Wieringa vroeg de Kamer zich niet „dogmatisch-budget- tair op te stelden, maar ver trouwen te hebben in het nu gestarte overleg tussen de centrales van overheidsperso neel en de verantwoordelijke minister, Wiegel. Hij hoopte 'dat de Kamer dit overleg niet zou doorkruisen met concrete uitspraken.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1