Geweldig aanbod vandeNMB voor iedereen die spaart De Mik mini-instamatic camera voor maar34piek. Kerken in Indonesië bezorgd om beperkende maatregelen regering „OPUS DEI" VIJFTIG JAAR Internationaal congres in VS over vrouw in het ambt •GEWELDIGE UM-AANR1EDING 2 perfekte pasvorm laag in prijs De NMB denkt met u mee. PAGINA 10 LEIDSE COURANT DINSDAG 3 OKTOBER 191^ Ook bij de Nederlandse her vormde kerk en de gerefor meerde kerken in Nederland zijn berichten binnen geko men, dat de minister van gods dienstzaken in Indonesië een aantal beperkende maatrege len heeft opgelegd aan de reli gieuze groepen in dat land. De Indonesische protestantse en rooms-katholieke kerken heb ben inmiddels protest aangete kend bij president Soeharto. De onlangs bekend geworden besluiten houden onder meer in, dat verbreiding van gods dienst, gericht op groepen of personen, die al een godsdienst belijden, niet meer wordt toe gestaan. Daaronder vallen in Indonesië officieel erkende godsdiensten, te weten de is lam, het protestants christen dom, het r.k. christendom, het hindoeïsme en het boeddhisme. Een tweede besluit zegt, dat alle vormen van hulp vanuit het buitenland aan godsdiensti ge instellingen in Indonesië al leen gerealiseerd kunnen wor den na verkregen toestemming of aanbeveling van de minister van godsdienstzaken. Zij zullen via hem moeten lopen. Onder buitenlandse hulp wordt verstaan die personele en mate riële steun, welke door regerin gen, organisaties en/of perso nen in het buitenland gegeven wordt aan godsdienstige instel lingen en/of personen in Indo nesië. Derhalve steun, die tot doel heeft of geacht kan wor den tot doel te hebben de vor ming, ontwikkeling en verbrei ding van een godsdienst in Indonesië. Het aantal buitenlandse krach ten, zo zegt het tweede besluit verder, zal beperkt worden. Godsdienstige organisaties in Indonesië zullen slechts na toe stemming van de minister bui tenlandse krachten kunnen aanstellen. Bovendien zijn deze organisaties verplicht een pro gramma voor opleiding en trai ning op te zetten om Indonesi sche krachten op te leiden, die de werkzaamheden van buiten lands personeel zullen kunnen overnemen. Dit programma zal over een half jaar in werking moeten treden en dan na twee jaar voltooid moeten zijn. Na het bekend worden van de besluiten van de minister zijn de leiding van de r.k. kerk in Indonesië en de (protestantse) raad van kerken in Indonesië (DGI) hierover met elkaar in overleg getreden. In een geza menlijk schrijven hebben zij zich tot president Soeharto ge richt. Daarin wordt gezegd dat, vol gens uitspraken zowel van isla mitische als van christelijke zijde, het missionair aspect het wezenlijke van de godsdienst uitmaakt. Een beperking van het missionair bezig zijn, zoals bedoeld in de besluiten van de minister, tast daarom de vrij heid van godsdienst aan, die door de grondwet gegaran deerd is en nog pas (dit jaar) nadrukkelijk is bevestigd in een uitvoerig besluit van de volksvertegenwoordiging, zo schrijven de kerken. Aan de jongste ministeriële be sluiten ontbreekt daarom, al dus de brief van de kerken, elke rechtsgrond. De Indonesi sche kerken concluderen: „Wij moeten met bezwaard gemoed en gedrongen door een diep gevoel van verantwoordelijk heid voor het welzijn van staat en volk verklaren de beide besluiten van de minister van godsdienstzaken niet te kunnen aanvaarden". De Nederlandse hervormde kerk en de gereformeerde ker ken in Nederland wensten geen commentaar te geven op de ontwikkelingen in Indonesië. Enerzijds omdat deze zaak in eerste instantie de Indonesi sche kerken raakt en ander zijds omdat zij in dit stadium van de geschetste ontwikkeling de Indonesische kerken niet voor de voeten willen lopen* De ook in Nederland werkzame R.K. priester- en lekenbeweging „Opus Dei" viert deze week hun vijftigste verjaardag. De beweging werd in 1928 in Madrid opgericht door de toen 26-jarige priester José-Marie Escriva de Bala- guer. De organisatie, die in Spanje nog steeds haar meeste aanhangers heeft en tijdens het Franco-bewind sterke politieke invloed had, telt in tachtig landen ongeveer zeventigduizend leden, van wie twee procent priester is. Voornaamste aanleiding voor het stichten van Opus Dei was het laicisme, dat in Spanje onder de intellectuelen en ook in het onderwijs heerste. Daardoor bezat de jeugd bij het verlaten van de school praktisch geen godsdienstige vorming. Aan de universiteiten werden katholieken gedis crimineerd. Daarom beijverde mgr. Escrevia zich ervoor de katholieke studenten geestelijke vorming te geven. Zo ontstond het Opus Dei met als doel de christelijke volmaaktheid onder alle klassen van de maatschappij te verspreiden, vooral onder de intellectuelen, en hen voor te bereiden op het apostolaat. Tot in de veertiger jaren was de beweging weinig bekend. Na de tweede wereldoorlog echter verspreidde Opus Dei zich vanuit Spanje naar Europa en Amerika en vanaf de jaren vijfig naar Azie en Afrika en in het begin van de jaren zestig naar Australië. In 1975 stierf haar stichter in Rome. Opus Dei voert geen gezamelijke actie, maar legt zich vooral toe op de geestelijke en apostoli sche vorming van de afzonderlijke leden. Het kent afzonderlijke takken voor mannen en (sinds 1930) voor vrouwen. De beweging, die in 1950 door de r.k. kerk werd erkend, legt veel nadruk op het leiderschap en is tamelijk behoudend. In het boek, dat de stichter in 1939 publiceerde en dat sindsdien in miljoenen exem plaren werd verspreid (in 1973 verscheen een Nederlandse vertaling) staat bijvoorbeeld, dat leken slechts te luisteren hebben. In Nederland is Opus Dei zeventien jaar werk zaam, vooral in Utrecht, Amsterdam, Maa stricht, Den Haag en Tilburg. De beweging heeft hier meer dan 200 leden en tien aalmoezeniers, de meeste afkomstig uit de Bondsrepubliek en België. In ons land werkt de beweging vooral onder studenten. Sinds het overlijden van de stichter wordt Opus Dei internationaal geleid door de 61-jarige Spaanse professor Don Alvaro del Portillo. De organisatie van r.k. vrou wen in de Verenigde Staten, die al jaren strijdt voor de vrouw in het ambt, organiseert van 10 tot en met 12 november in Baltimore een internatio naal congres. De organisatie heeft het congres met opzet een internationaal karakter gegeven om de Amerikaanse bisschoppen duidelijk te ma ken, dat de priesterwijding van de vrouw geen hobby is van alleen maar Amerikaanse r.k. feministen. De Nederlandse r.k. delegatie bestaat uit vijf vrouwen, alle vijf afkomstig uit het aartsbis dom Utrecht. Bovendien zal de Nijmeegse theologe Catherine Halkes op het congres in Balti more een inleiding houden. De Nederlandse delegatie bestaat uit Wil Bus, leidster LPO-dele- gatie Utrecht en lid van de projectgroep „Vrouw en Kerk" van de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving, uit Anny Matti, secretaresse van de pro jectgroep, verder Francee Sie gers, eveneens van de project groep, en de twee jpastorale werksters Liesbeth van Gils (Vleuten) en Angelique Meken- kamp (Amersfoort). Internationaal wordt het Ame rikaanse inititatief ondermeer gesteund door organisaties als „vrouwen en mannen in de kerk" (Belgie), door de interna tionale r.k. feministen, door de Belgische sectie van St.-Joan's International Alliance en door de „beweging voor een betere wereld". In de Verenigde Sta ten zelf wordt het congres in Baltimore gesteund door de Liturgische Conferentie en door de Nationale Federatie van Priesterraden. Het congres van Baltimore is geen exclusief congres van vrouwen. Ook mannen zijn uit genodigd. Onderdeel van het congresprogram is een geza menlijke reflectie van mannen en vrouwen op de betekenis van de vrouw in het ambt. Andere programmapunten hebben onder meer betrekking op vrouwen, die priester willen worden, en op de gezamenlijke strategie van vrouwen en man nen, die zich hiervoor willen inspannen. In totaal zullen zo'n veertig nationale en internationale or ganisaties deelnemen aan het congres, dat onder het motto staat „Een nieuwe vrouw, een nieuwe kerk, een nieuwe pries terlijke bediening". Organisatrice van het congres is de „Women's Ordination Conference", die in 1975 werd opgericht na het eerste congres in Detroit over de vrouw in het ambt. De conferentie telt ruim 1500 vrouwen, leken en vrou welijke religieuzen. Zij hebben de steun van een groot aantal congregaties van vrouwelijke religieuzen, die ook actief met het congres en het feminisme meedoen. 40jaar 3 Suisses gezondheids-ondergoed... bij aankoop van 2 stuks Dit gezondheidsondergoed draagt zeer behaaglijk, omdat bijzondere weefsels de warmte in de huid opwekken. Onmisbaar in een kil, winderig en vochtig klimaat zeker als men last heeft van spierverkoudheden en spit. FITAL0N is internationaal hoog gewaardeerd en voor het nederlandse klimaat ideaal. 3 Suisses wil haar klient- jubileum-plezier mee doen. Oussnel er op af. 3 SUISSES handwerk-speciaalzaak hof van spaland 64 SCHIEDAM/K ETHEL lijnbaan 110 I ROTTERDAM groene hilledijk 265 ROTTERDAM de slinge 453 I ROTTERDAM kuijperstraat 56 (liesveld) VLAARDINGEN makadocenter 54 ALBLASSERDAM dierenselaan 224 DEN HAAG fred. hendriklaan 214 DEN HAAG in de boogaard P3 RIJSWIJK wijnhaven 15 DELFT botermarkt 13 LEIDEN julianastraat 80 ALPHEN A/D RIJN kleiweg 18 GOUDA :N oogaard fcw IDEN de kunt U niet missen geen dagl Beha Geschikt voor vele figuur types In wit, skin, zwart of bleu Maten 75B t/m 90B, 80C t/m 90C en 80D t/m 90D Naadloze beha Met elastische cups, die een pittige pasvorm hebben door onzichtbare steuntjes In wit, skin, zwart of zachtrose. Maten: 65AAjr t/m 75AAjr, 70AA t/m 80AA. 70A t/m 80A en 70B t/m 80B. Van 7.95 nu voor Luxueuze beha Met ingezette karitrand In wit, skin of rose/grijs. Maten 70A t/m 80A en 70B t/m 85B VROOMSDREESMÜNN ledereen kan nu razendsnel de leukste foto's maken. Van de kinderen, van de vakantie, van Sinterklaas of Kerstfeest... Zonder ingewikkeld instellen. U krijgt 'm in een fraaie cadeau verpakking met gratis kleurenfilm. Een welkom idee voor de feestdagen. Zelfs kinderen kunnen er heel goede foto's mee maken. Fiet zómaar een pocket-camera. Hij past in de kleinste handtas of borstzak. In dat kleine formaat zit heel wat perfektie. Kodak geeft er maar liefst 3 jaren schriftelijke garantie op. Eigenlijk zou ie dik 100 gulden moeten kosten. Dat is ie waard! Voor nieuwe ènbestaande spaarders. Iedereen dje vijftig gulden op een NMB- spaarrekening'stort kan deze camera kopen voor maar 34 piek. Dat is een uniek aanbod voor nieuwe èn bestaande spaarders! Nieuwe spaarders krijgen bovendien f7,50 spaarpremie. Er zijn heel wat soorten spaarvormen bij de NMB. Op elke nieuwe spaarrekening krijgt u ook nog 'ns f 7,50 bijgeschreven/Wij lichten u graag uitvoerig in. Kom even langs bij een van onze kantoren. Dan ziet u tegelijk hoe mooi die camera is. Maar wees wel snel. De voorraad camera's is niet onbeperkt En op is op. Daarom maar NEDERLANDSCHE eén camera per persoon. MIDDENSTANDSBANK Reomarf5,6/25 lens. Voor foto 's en dia 's. Verstelbaar diafragma, automatische sluitertijden. Afmetingen: 9 x 4/2 x 3 cm. De f 7.50 spaarpremie is gedurende 3 maanden niet opvraagbaar.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 10