Rome speculeert weer over opvolging paus iuisterlijnen parlement Troepen macht naar Namibië iNa gevoelige js eincje Servan-Schreiber s nederlaag politieke carrière in zicht? Spoorlijn Schiphol- A'dam 20 december klaar voor gebruik ijlNNbNLAIMÜ BUI I hINLANÜ L,£ilJJö£- LUUftAIN 1 <5U ör^i-xji.jvj_ojt.rt ïttio KAOIIVA 0 VATIKAANSTAD (Rtr) Nog voordat het overlijden van paus Johannes Paulus in de gehele wereld bekend was, werd in Rome al gespeculeerd over potentiële ndidaten voor zijn opvolging. In de 1 eerste speculaties wordt het goed moge- ijk geacht dat de toekomstige leider van de 700 miljoen katholieken in de wereld veel weg zal hebben van Johannes Paulus een man met voornamelijk pastorale jrvaring buiten het Vatikaan. Toen Johannes Paulus' voorganger Paulus VI overleed werden veel bekende kardina len als mogelijke opvolgers beschouwd, ■olgens betrouwbare Vatikaanse ^bronnen hadden de 111 kardinalen die Johannes Paulus kozen op voorhand be- iloten dat ze een man wilden die de hele wereld kpn „bereiken" en die kon commu niceren in eenvoudige, verstaanbare taal. Dit probeerde Johannes Paulus te doen, 'nt kal )EERP e, CHINE 1 -14**' BAN! en als de wensen van de kardinalen nog steeds van kracht zijn, kan de keus dit keer opnieuw vallen op een Italiaanse aartsbisschop met een langdurige ervaring buiten Rome, of zelfs een niet-Italiaan. Tot de niet-Italianen die in dit beeld passen behoren de kardinalen Eduardo Pironi van Argentinië, Aloisio Lorscheider van Brazilië en Joseph Cordeiro van Pakistan. De keus onder de Italiaanse „pastorale kardinalen" is beperkter. In dit verband worden de namen genoemd van aartsbis schop Salvatore Pappalardo van Palermo op Sicilië en kardinaal Giovanni Colombo van Milaan. Als echter de kardinalen terugkeren naar de traditie en een kardinaal verkiezen die in een aartsbisdom heeft gewerkt, maar de meeste tijd van zijn carrière in het Vatikaan of de buitenlandse dienst door bracht, hebben zij een brede keuzemoge lijkheid. Tot de „papabili" in deze groep behoren kardinaal Sebastiano Baggio, hoofd van het Vatikaans departement voor de bis schoppen, die ook aartsbisschop van Cag- liari (Sardinië) was, en Giovanni Benelli, een van de topmedewerkers van Paulus VI, nu aartsbisschop van Florence. Andere namen die vaak vielen voor het laatste conclaaf waren Sergio Pignedoli, hoofd van het Vatikaans departement voor de betrekkingen met de niet-christe- nen en een veteraan op diplomatiek ge bied, en kardinaal-staatssecretaris Jean Villot. Als de kardinalen een deskundige willen op oecumenisch gebied, kan hun keuze vallen op kardinaal Willebrands, hoofd van het secretariaat voor de eenheid van de christenen, wiens naam ook voor de opvolging van paus Paulus vaak werd genoemd. Leden van de Zwitserse Garde houden de wacht in de Vaticaanse Clementine Zaal waar het lichaam van paus Johannes Paulus na zijn overlijden werd opgebaard. Rouwdiensten in Nederland (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het overlijden van paus Johannes Paulus zal ook in de Nederland se bisdommen worden herdacht. In vijf bisdommen zijn er dit weekeinde al ponti ficale rouwdiensten, zoals morgen om elf uur in de Rotterdamse kathedraal aan de Mathenesserlaan. Deze wordt opgedra gen door de bisschop van Rotterdam, mgr. dr. A. J. Simonis, die ook de predikatie zal houden. In Utrecht zal dit eveneens morgen ge schieden door kardinaal Willebrands en wel in een eucharistieviering in de kathe draal aan de Lange Nieuwstraat, die om half elf begint en rechtstreeks zal worden uitgezonden door KRO-radio. Zoals gebruikelijk zal er in Den Haag ook een officiële rouwdienst voor burgerlijke en kerkelijke autoriteiten worden gehou den in de Haagse dekenale kerk van de Heilige Jacobus aan de Parkstraat. De precieze datum is nog niet vastgesteld, CELAM-conferentie in Puebla uitgesteld MEXICO (Rtr) De conferentie van Latijnsamerikaanse bisschoppen (CE- LAM) die op 12 oktober te Puebla in Mexico zou beginnen, is voor onbepaalde tijd uitgesteld in verband met het overlij den van paus Johannes Paulus. Een woordvoerder van het aartsbisdom Mexico (stad), die dit gisteravond bekend maakte, zei dat het onmogelijk is de conferentie op de eerder vastgestelde data te houden, omdat ze dan samenvalt met het conclaaf dat een nieuwe paus moet kiezen. De nieuwe paus, aldus de woord voerder, zal verzocht worden zijn fiat aan de conferentie te geven en nieuwe data vast te stellen. Aan de conferentie in Puebla, zullen zeker 350 r.k. bisschoppen uit tweeëndertig lan den deelnemen. Zij moeten de gedragslijn van de kerk in Latijns-Amerika voor het komende tiental jaren bepalen. Het is niet waar, zei Luca Locei ROME (ANP) Luca Locci, de Italiaanse jongen van zeven jaar die door zijn ont voerders in vrijheid werd gesteld twaalf uur na een beroep op hen van paus Johannes Paulus, zal deelnemen aan de begrafenis van de overleden opperherder van de rooms-katholieke kerk. Luca, zoon van een autodealer in Nuoro op Sardinië die 94 dagen lang in handen van zijn ontvoerders is geweest, heeft heel lang geweigerd te geloven dat paus Johan nes Paulus dood was. „Non vero, non vero", (het is niet waar) zei hij maar telkens tegen zijn moeder. maar zal liggen in de tweede week van oktober. In de pauselijke nuntiatuur aan de Came- gielaan 5 te Den Haag ligt tot 3 oktober een condoleance-register ter tekening en wel van tien tot één uur en van twee tot vijf uur. KRO-ENQUETE Veel vertrouwen bij Nederlanders in overleden paus Drie veelgenoemde kandidaten voor het pausambt: Colombo. Pappalardo en Benelli. |Van een onzer verslaggevers) In opdracht van de KRO-televisie is door het bureau Intomart onderzocht hoe de keuze van de nu overleden paus Johannes Paulus bij Nederlanders van vijftien jaar en ouder is gevallen. Summiere resultaten van dit recente onderzoek onder 923 Nederlanders zijn bekendgemaakt in de extra Brandpunt-uitzending van gister avond. X De overleden paus bleek ruim bekend te zijn. Van alle Nederlanders noemde 68 procent spontaan Johannes Paulus 1 als naam van de paus. Van alle katholieken deed 79 procent dit Ook is gevraagd naar een eerste indruk van de persoon van de nu overleden paus. Johannes Paulus boezemde 55 procent van alle Nederlanders veel vertrouwen in. Weinig of geen vertrouwen had dertien procent, geen mening had achttien procent en veertien procent zei geen interesse te hebben. Onder katholieken bleek nog aanzienlijk meer vertrouwen aanwezig: 75 procent had veel vertrouwen in de paus; slechts zes procent weinig of geen. Geen mening had dertien procent en drie procent had geen interesse. ondeling peilt behoefte Van onze parlementaire redactie) HAAG Tweede-Kamervoorzitter Vondeling zendt begin Igende week een brief aan ongeveer 750 instellingen in het e land waarin hij vraagt of zij belangstelling hebben voor aanleg van een „luisterlijn" met de Tweede Kamer, geruime tijd wordt in de Kamer gesproken over de mogelijkheid n de instelling van een stelsel permanente geluidsverbindingen or heel Nederland. De afnemers kunnen daarmee de Kamerde- tten direct volgen. Er wordt naar gestreefd de abonnementsprijs or deze „luisterlijnen te beperken tot rond 75 gulden per nsluiting. De PTT zorgt, als het kan doorgaan, voor huurlijnen contactdozen, de afnemers voor de luidsprekers. :t is de bedoeling dat de resultaten van deze enquête uiterlijk ïovember bekend zijn. Daarna kan met de PTT overleg gepleegd jrden over de exploitatiemogelijkheden. kringen rond het Kamerpresidium wordt aangenomen dat er nk wat belangstelling voor deze luisterlijnen zal zijn. Onder eer wordt gedacht aan griffiés en secretarieën van de lagere rerheden, ziekenhuizen en bedrijven die in Kamerdebatten "durende enige tijd ter sprake zijn, alsmede verscheidene andere stellingen. s de eerste onderzoekresultaten positief zijn zal rond 15 februari 79 een definitieve beslissing vallen over de instelling van deze nen. Het is de bedoeling dat deze communicatiemogelijkheid oktober 1979 (bij de algemene beschouwingen) in werking treedt. torster president Zuid-Afrika AAPSTAD (AP) De afge- eden premier van Zuid-Af ri- fc, John Vors ter, is door het irlement formeel benoemd tot esident, een in hoofdzaak ce- moniële functie. I-jarige Vorster trad op 20 september af om gezondheids redenen. Met zijn twaalfjarige ervaring als premier word van Vorster een belangrijke Krol achter de schermen verwacht in de Zuid-Afrikaanse politiek. oen mensen Overstromingen India treffen 15 milj Calcutta (AP) In de Indische staat West-Bengalen waar zich voor de tweede maal binnen korte tijd grote overstromingen voordoen, zijn deze week al 125 mensen omgekomen in het wa ter of in huizen die instorten, aldus is in Calcutta meege deeld. Bijna vijftien miljoen mensen in West-Bengalen heb ben te lijden onder de overstro mingen. De meeste slachtoffers zijn ge vallen in het district Birbhoem, 150 kilometer ten noorden van Calcutta. Sinds de grote regens begonnen in India, in juni, zijn er nu naar schatting 2.100 mensen verdron ken. In Calcutta, de dichtstbevolkte stad van het land, was gisteren voor de derde dag nauwelijks vervoer mogelijk. Er heerst een groot gebrek aan drinkwater. De levering van electriciteit is al dagen geleden uitgevallen. Ook in Vietnam worden zware overstromingen gemeld als ge volg waarvan voedseltekorten zijn ontstaan. Een beeld van de overstro mingsramp die India's grootste stad. Calcutta, heelt getroffen. Een man waadt met zijn dochtertje door het water op zoek naar een schuilplaats. verkiezings- (Van onze correspondent Jan Drummen) ARIJS In de vijf nederlagen die de regering in president Giscard d'Estaing in tussentijdse kiezingen een half jaar na de maart-overwin- ing op de linkse oppositie geleden heeft, is ie van de „hansworst van de politiek" Jean-Jac- les Servan-Schreiber de meest opvallende. juni 1970 werd hij in Lotharingen in een issentijdse verkiezing met een aanzienlijke eerderheid tot Kamerlid gekozen: in maart haalde hij maar vier stemmen meer dan zijn nkse concurrent hetgeen uiteindelijk tot een erkiezing leidde. En daarin is hij met ongeveer egenduizend stemmen door zijn socialistische genstrever verslagen en zijn parlementszetel ivijtgeraakt. Ofschoon nog niet duidelijk is of ij het voorzitterschap van de conservatieve tak an de radicale partij (in feite een soort liberale irtij) als gevolg daarvan zal neerleggen, „is J. S. S. niet meer helemaal J. J. S. S.", zoals ffl Parijs' blad schrijft. Met zijn nederlaag is i elk geval het probleem gesteld van zijn pvolging aan bet hoofd van zijn partij. J. S. S. is ongetwijfeld als medestander van resident Giscard d'Estaing het slachtoffer ge worden van de algemene ontevredenheid ten evolge van voortgaande inflatie, werkloosheid Ti aanzienlijke temeergeslagenheid in het land. |ok de andere kandidaten van de regeringsmeer- irheid in de tussentijdse verkiezïfigen zijn het slachtoffer van deze situatie geworden. Met een en ander wordt de basis van de regering in het parlement niet bedreigd, maar de resultaten zijn niettemin een alarmsignaal. Temeer daar ditmaal de ongeschreven wet dat een eerder gekozen kandidaat, die als gevolg van een of andere omstandigheid zijn zetel in een tussentijdse ver kiezing in de waagschaal moet leggen „altijd" herkozen wordt. M.a.w. zijn eerste keuze wordt in een tussentijdse verkiezing „altijd" bevestigd. Servan-Schreiber's nederlaag is ongetwijfeld gro tendeels het gevolg ervan, dat juist in zijn kiesdistrict in het Lotharingse hoogoven- en staalgebied de werkloosheid onrustbarend stijgt. Als vertegenwoordiger van de regering, wil de ontevreden en ongeruste bevolking een duidelijke waarschuwing laten horen. Daarnaast is J. J. S. S. mogelijk ook als gevolg van zijn veelomstre den persoonlijkheid ten val gebracht Zijn „poli tieke wispelturigheid", zijn „gebrek aan ernst" en zijn „politiek playboy-schap" zijn vermoede lijk elementen die een zeker gewicht in de schaal gelegd hebben. Dit, en het feit, dat hij niet onder stoelen of banken stak dat hij de hoogste positie in den lande ambieerde. Daarbij werkte zijn „Kennedy-imitatie" (wijlen Francois Mauriac noemde hem al ,Je Kennedillon,, moeilijk vertaalbaar maar spottend „de kleine na-aper van Kennedy") irriterend, terwijl zijn aanzienlij ke gefortuneerdheid in Lotharingen meer kwaad bloed zette dan bijvoorbeeld in Parijs of Zuid- Frankrijk. Hij verwierf een jaar of tien een zekere internationale bekendheid met zijn boek over „De Amerikaanse uitdaging", waarin hij uiteenzette dat de Amerikaanse investeringen in Europa de hele economie van het oude werelddeel dreigen te beheersen. Hij had destijds het vooraanstaande weekblad „L'Express" gesticht, waarvan hij ja renlang zowel eigenaar als hoofdredacteur was en dat sedert enige tijd verkocht is aan de Britse Jimmy Goldsmith-groep. Zijn gevoelige nederlaag, die hem toegebracht werd door de socialistische kandidaat (een hoogo ven-arbeider), betekent in verregaande mate niet alleen het einde van zijn politieke ambities en dromen maar oók van zijn politieke rol. Zijn tegenstanders, die hem „komediant, grapjas en hansworst" noemen, schuiven hem „en de lieden van zijn generatie de vele verantwoordelijkheid voor het economisch fiasco" van het Lotharingse gebied in de schoenen, terwijl velen zijn neder laag als die van de gezamenlijke regeringsmeer derheid willen aanzien. Hijzelf erkent zijn „ecla tante nederlaag" en. zegt, dat deze „vanzelfspre kend veel verder gaat dan persoons-kwesties". Hetgeen zowel waar als onjuist is. Of liever: zijn nederlaag is zowel het gevolg van de economische omstandigheden waarvoor de regeringsmeeder- heid die hij steunt immers verantwoordelijk gesteld wordt, als van zijn eigen veelomstreden sj* talloze irriterende en „weinig serieuze" per soonlijkheid. Bij deze laatste beoordeling moet niettemin opgemerkt worden, dat deze kwalif ika- tie de interpretatie van velen is, als gevolg van een nogal opportunistisch gedrag van een man, wiens opmerkelijke intellectuele en organisatori sche en psychologische kwaliteiten men niet ontkennen kan. Dit zal mogelijk niet kunnen beletten dat Servan- Schreiber, die een van de onstuimigste maar ook een van de meest veelbelovende jongere Franse politici was (men gewaagt daarvan al in de verleden tijd), een man met ideeën (zij het voornamelijk ten voordele van hemzelf), zijn kansen verspeeld heeft. Want ook velen die zijn onbetwistbare gaven erkennen, zijn huiverig voor zijn wispelturigheid, zijn onstuimigheid, zijn on berekenbaarheid en zijn impulsiviteit. Eigen schappen die destijds al na een halve week een einde aan zijn ministerschap gemaakt hadden, omdat president Giscard zich genoodzaakt zag, hem als gevolg van een „enormiteit" aan de dijk te zetten. Indien hij inderdaad zijn voorzitterschap van zijn partij zal neerleggen, hetgeen niet goed anders mogelijk is, betekent dit vermoedelijk het einde van zijn politieke aspiraties. Ofschoon het juist één van de elementen van het fenomeen Servan- Schreiber is, dat men dat met hem nooit weet, en dat voor hem dingen die anderen onvoorstel baar voorkomen, hem niet alleen normaal maar ook mogelijk lij kei# Veiligheidsraad besluit: NEW YORK De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft in een resolutie secretaris-generaal Kurt Waldheim gisteren opdracht gegeven zijn plan uit te voeren dat moet leiden tot een onafhankelijk Namibië. De raad negeerde de bezwaren van Zuid-Afrika, dat het gebied nu bestuurt. De pas afgetreden Zuidafrikaanse premier John Vorster had nog voor zijn vertrek duidelijk gemaakt dat het VN-plan wat hem betreft kon worden „doorgespoeld" en dat Zuid-Afrika eenzijdig voorbereidingen zou treffen voor de verkiezingen in Namibië. Het plan van Waldheim komt neer op het zenden van een troepenmacht (maximaal 7.500 man), die toezicht moeten houden op vrije verkiezingen. De ministers van buitenlandse Zaken van de vijf westelijke leden van de veiligheidsraad zullen wellicht binnenkort naar Pretoria reizen om een laatste beroep op Zuid-Afrika te doen, om akkoord te gaan met het Namibië-plan van de Verenigde Naties. Dit is in de omgeving van VN-secretaris generaal Kurt Waldheim vernomen. De Verenigde Staten, Frankrijk, Engeland, West-Duitsland en Canada werkten de afgelopen maanden een plan uit om Namibië, via vrije verkiezingen onder toezicht van de volkerenorganisatie, naar onafhankelijkheid te begeleiden. ANWB tegen altijd geldig rijbewijs DEN HAAG (ANP) De ANWB wil niet dat de overheid na het afleggen van het rijexa men en de afgifte van een rijbewijs alle relaties met de weggebruikers verbreekt. De geld- en tijdrovende admini stratieve rompslomp die de vernieuwing: om de vijf jaar van een rijbewijs met zich mee brengt, mag best verdwijnen, maar daar moet tegenover staan dat chauffeurs behalve een regelmatige medische keu ring tevens na een bepaald aantal kilometers over hun ge maakte en geregistreerde ver- keersfouten worden onderhou den. De ANWB reageert hiermee op door het ministerie van verkeer en waterstaat in de toelichting op de begroting aangekondigde plannen om een rijbewijs onbe perkte geldigheid te geven en de vernieuwing om de vijf jaar te laten vervallen. SCHIPHOL (ANP) Met maar weinig feestelijk vertoon is gistermiddag de eerste trein met passagiers met bestemming Schiphol op het nieuwe NS-station Schiphol gearriveerd. De passagiers waren tien kamerleden van de vaste kamercommissie van Verkeer en Waterstaat, die in gezelschap van de president-di recteur van de Nederlandse Spoorwegen mr. M. G. de Bruin, een werkbezoek brachten aan Amsterdam en Schiphol om de vorderingen aan de Schiphollijn te bekijken. Op 20 december zal het NS-station Schiphol officieel in gebruik worden genomen. Het Tweede Kamerlid L. M. de Beer (WD) wil in zijn fractie bespreken of het via een amendement mogelijk is, het doortrekken van de Schiphollijn via Amsterdam-west naaf het Centraal Station te bespoedigen. De Schiphollijn eindigt nu in Amsterdam-Zuid. Het probleem van de doortrekking is, dat kosten ervan, ongeveer 130 miljoen, niet zijn opgenomen in de meerjarenraming van de regering en dat met de aanleg financieel dan ook geen rekening is gehouden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7