Bisschoppen blijven bij standpunt over gehuwde priesterdocenten Onderzoek nieuwe vormen waterwinning Geruchtmakend proces sprak tot verbeeldin van Foni Rademaken Alfrink: Afzien van strategie van machtsevenwicht Suggesties voor beleid gevraagd van Landelijk Pastoraal Overlea GEWEST LEIDSE COURANT SATERDAG 30 SEPTEMBER 1978 PACIN Het is de bisschoppenconferentie hier en nu niet mogelijk wijzigingen te brengen in haar standpunt met betrekking tot het personeelsbe leid aan de vijf Katholieke Instellingen voor Wetenschappelijk Theologieonderwijs (KIW- TO's). Wel is de bisschoppenconferentie bereid - zonder enige toezegging te kunnen doen - de vragen van de KIWTO's zeer serieus te over wegen. Dit is medegedeeld naar aanleiding van een bespreking, die donderdag in Utrecht is gehou den tussen een afvaardiging van de bisschoppen conferentie en delegaties van de KIWTO'S. De afvaardiging van de bisschoppen bestond uit voorzitter kardinaal J. Willebrands, mgr. drs. Th. Zwartkruis, bisschop van Haarlem en mgr. dr. J. Möller, bisschop van Groningen. De KIWTO's hadden om het gesprek verzocht, dat in een ontspannen en welwillende sfeer verliep. De directe aanleiding was het feit geweest, dat pater dr. J. Waldram op 5 juni van dit jaar wegens zijn voorgenomen huwelijk zijn ontslag had ingediend als wetenschappelijk hoofdmedewerker van de vakgroep kerkgeschie denis aan de katholieke theologische hogeschool Amsterdam. Kernpunt was de verklaring van 15 november 1976 van de bisschoppenconferentie. Hierin maakten de bisschoppen bekend, dat zij hadden besloten "geen gehuwde priesterdocenten meer te benoemen, noch priesterdocenten die gaan huwen in hun functie te handhaven". En voorts, dat de bestaande situatie aan de KIWTO's niet zou worden aangetast en derhalve de gehuwde priesterdocenten, die destijds wer den gehandhaafd, niet zouden worden ontslagen op deze grond. Ook zei de verklaring: "Wat betreft het karakter van de KIWTÖs als ambt sopleiding, wil de bisschoppenconferentie ter verduidelijking zeggen, dat de toekomstige ambtsdragers hun wetenschappelijke opleiding aan de KIWTO's mogen ontvangen". Tijdens de bijeenkomst van donderdag bracht men van de kant van de onderwijsinstellingen naar voren, dat het standpunt van de bisschop penconferentie het hun bijzonder moeilijk maakt het geestelijk en wetenschappelijk onderwijs aan hun instellingen op peil te houden en voor de toekomst veilig te stellen. Ook noemden zij dit standpunt schadelijk voor een juiste waardering van het celibaat als ook voor het kerkelijk besef van de studenten en hun vertrouwen in de KIWTO's. Verder misten de KIWTO's een beleidsplan van de bisschoppen conferentie, met name op het terrein van het kerkelijk kader en een samenhangende politiek ten aanzien van verschillende kerkelijke bedie ningen. Met alle begrip voor de moeilijkheden die haar standpunt voor de theologische opleidingen schept, plaatste de bisschoppenconferentie toch kanttekeningen bij de argumenten van de KIW TO's, die, hoe men het ook wendt of keert, geen wetenschappelijke scholen zonder meer zijn maar tevens ambtsopleidingen. Het wetenschappelijk onderwijs en de spirituele vorming moeten er dan ook in harmonie verke ren en de toekomstige priesters moeten er dan ook het voorbeeld van celibatair levende pries terdocenten kunnen zien. Het ideaal van de volledige beschikbaarheid en overgave in het celibaat vereist dat. De suggestie van de KIWTO's betreffende de versoepeling in de toepassing van de geldende regelingen kon de bisschoppenconferentie niet aannemen, de ene docent handhaven en de andere laten ontslaan, kan op menigeen de indruk van discriminatie en willekeur maken, te meer omdat, wanneer het over personen gaat nauwelijks motieven openbaar kunnen worden gemaakt De dwingende en ondubbelzinnige bepalingen van de Romeinse congregatie voor de geloofsleer laten de bisschoppenconferentie trouwens geen speelruimte. De suggesties over beleidsplan eji personeelspo litiek vielen bij de bisschoppenconferentie in goede aarde, evenals het verzoek van de KIW TO's tot voortzetting van het overleg en tot meer contacten van bisschopen met de studenten. Kardinaal Alfrink heeft ervoor ge pleit, dat afgestapt wordt van het gelijkwicht van krachten tussen oost en west als "de enige strategie voor de vrede in de wereld. Kardinaal Alfrink deed dit in een inleiding, geschreven voor het Albert Schweit- zer-symposion, dat in Deventer wordt gehouden. In verband met het overlijden van de paus was kardinaal Alfrink niet naar Deventer gekomen. Zijn toespraak werd voorgelezen door ds. E. Borren, doopsgezind predikant te Deventer. Kardinaal Alfrink baseerde zich bij zijn uitspraak op hetgeen Albert Sch weitzer in 1958 in zijn radiotoespraken via Oslo heeft gezegd. De befaamde arts en zendeling Schweitzer stelde toen, dat het zaak is opnieuw te ontdekken, dat wij allen tezamen men sen zijn en ons ervan bewust moeten worden wat in het menselijke wezen aan zedelijke waarden aanwezig is. Kardinaal Alfrink vindt, dat Schweit zer hier een van de meest wezenlijke aspecten van de problematiek aan de orde heeft gesteld. Hij wijst erop, dat we geneigd zijn het vraagstuk van de ontwapening te zeer toe te spitsen op de betrekkingen tussen de supermach ten en ons er daarbij op te baseren dat de vooruitzichten op wapenver mindering geheel bepaald worden door de onderhandelingen tussen deze grootmachten. Een dergelijke denkwijze gaat volgens Alfrink voorbij aan de betrokkenheid van de gehele mensheid bij deze pro blematiek en zal bovendien kunnen leiden tot een gevoel' van machteloos heid en apathie. De kardinaal, die sprak als oud-presi dent van Pax Christi Internationaal, weer erop, dat sinds de tweede werel doorlog de antithese tussen Europees oostblok en westblok gehanteerd is als strategisch patroon flicten die waar ook ter wereld tussen volkeren zijn ontstaan. In dit patroon is de problematiek van de vrede over heel de wereld ingekaderd. Volgens Alfrink zal de wereldvrede een utopie blijven zolang we ons daarvan niet weten te bevrijden en zolang we niet ophouden alle volkeren van alle continénten in dit stramien in te kaderen. Zelfs een ontwapenings conferentie blijkt a priori tot on vruchtbaarheid gedoemd, zolang r geen ander uitgangspunt weet te han teren dan dit gelijkgewicht van krach ten tussen de grote wereldblokken. kardinaal Alfrink naar voorbeeld Schweitzer eerbied voor allt van leven. Geweld is des te meer een onmenselijk element, een anti-cultuur, naarmate het wordt uitgeoefend te genover onmachtigenn en weerlozen. Maar dit soort geweld wordt niet alleen in oorlogshandelingen bedre- In dit verband merkte de .kardinaal op, dat de teruggang van de eerbied voor het leven een teken aan de wand is. Maar het antwoord mag niet door angst worden ingegeven of door tegen geweld. Het enige antwoord is bezin ning op de waarde van het leven en op eerbied vor het leven. Het is de bedoeling dat de aanstaande zitting van het derde Landelijk Pastoraal Overleg (LPO-III), die van vrijdag 27 tot en met zondag 29 oktober zal worden gehou den in hot congrescentrum „Leeuwenhorst" te Noord- wijkerhout, suggesties ople vert voor het beleid in de RK Kerkprovincie, vooral op het landelijk vlak. Deze opzet is door de bis schoppenconferentie goedge keurd. LPO-III gaat over sa men geloven en samen kerk- zijn. De komende zitting zal, evenals dat het geval was met de vorige (van 5 tot en met 7 mei in Veldhoven), meer in het bijzondér zijn gewijd aan kerk als gemeenschap en als factor van gemeenschapsop- bouw, ook in de samenleving. In Noordwijkerhout zullen eerst gemengde werkgroe pen en de delegaties uit de bisdommen zich buigen over de ervaringen die zij in de voorbereidingstijd hebben opgedaan met voorbeelden van kerk als gemeenschap en stichtster van gemeenschap. Zij zullen daarbij onder i nagaan welke betekenis die voorbeelden kunnen hebben de maatschappij en de oecurhenische bewe ging. Ook zullen zij zich afvragen wat de knelpunten en wat de mogelijkheden zijn op plaat selijk, regionaal en landelijj Dc suggesties voor het belei( zullen zaterdag 28 oktober worden gepresenteerd en bq. sproken tijdens twee plenai. re zittingen in de namiddag en de avond. De gedachten? wisselingen hierover en de stemmingen zullen worden afgerond op zondagmiddag 29 oktober. Dan zal ook de voortzetting van LPO-III worden bepaald. De zitting zal vrijdagavond 27 oktober worden geopend met een gebedsdienst en een toespraak door kardinaal J. Willebrands, voorzitter van de bisschoppenconferentie. In de eucharistieviering van zondagmorgen 29 oktober zal de kardinaal voorgaan. De bisschop van Groningen, dr. J. Möller, zal de preek hou- .den. Leiden H. Middelares za 19, zo 9.30 hoogmis. 11.30 euch.; H. Lodewijk za 10, 19; zo 8.30. 10 hoogmis, 11.30. 18. 19 plechtig Lof; O.L Vr. Onb. Ontv. za 19. zo 9.30. 10.45, 12.15 en 18.30; H. Leonardos za 19. zo 9 lat. 10.45 ned., 12 uur; St. Antonius van Padua za 19. zo 9.30. 11 hoogmis. 1Z15; H. Petrus za 19. zo 9. 10.30 hoogmis. 12 en t 19 euch.. zo 8.30. 9.30, 1.45; De H. Geest 2 Boskoop za 17.30 in De Stek, 19 in parochiekerk, zo 9.30 en 10 par. kerk; Hazerswoude-Dorp H.H. Engelbewaarders za 19. Rijnsburg za 19. zo 10.30; Langeraar za 19. zo 8.30, 10.00 H. Mis; Leiderdorp H. Menswording za 19, zo 9, 10.30. 12; Leimulden za 19, zo 7.30. 9.30 hoogmis. 11.15; 8.30. 10. 11.30; Poelp. Nieuwkoop za 19. zo 7.30, 9. 10.45; Noordwijk-Binnen za 19. zo 8. 10 hoogmis, 11 Noordwijkerhout St. Jozef za 19 euch met zang; zo 8.30 en 10 euch. m. zang; St. Victor za 19, zo 9.30 hoogmis, 11; Oegstgeest St. Wïllibrord za 19. zo 9, 10.30, 12; Noorden za 19.30, zo 9 en 10 hoogmis; Noordwijk-Maria ter Zee za 19. zo 9.30 hoogmi 11 (samenzang): I Herv. Gem. Hoogl. Kerk 10 dr. Lamping, Leger des Heils 10 en 19.30 samenkomsten. Zevende- Van Santen HA. Geref Kerken Goede Herder 18.30, Zijlstra. Zendingswerk Middernachtgrc Vegh. 17 ds. Van Halsema, Petrakerk 10 ds. Jeruel 18 samenkomst. Aarlanderveen I Geref. Kerk 9.30 en 18.30 Die weg 10ds. Oort. Bodegraven Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Droo- gers HD. 18.30 ds. Richters, Salvatorekerk 9.30 ds. Abbenes Herv. Gem. 9.30 dhr. Drijver. Voorscho- 17 ds. Vegh, Bevrijdingskerk 10.30 ds. Littooy. 17 ,ds. Korteweg, Groenhoven 10 ds. Sytsma, Clubhuis- diensten Jeugdhaven De Mirt 10 mw. Owel. Mierennest TO dhr. Spijker. Merenwijk aula Valkenpad 9.30 en Ger. Kerk 10 en 17 ds. Toorman, Den Haag. Geref. ds. Bogers. 18.30 ds. Hanemaaijer Kruiskerk 10 ds. Bogers. Geref. Kerk Salvatorkerk 10 ds. Oldemans. 18.30 ds. Stolk, Maranathakerk 10 drs. Vree. 18.30 18.30 ds. Heymans. De Stek 9.30 ds. Hermans. Geref. Kerk 9.30 en 17 ds. Dijkstra. Chr. Gecef. Kerk 9.30 n17ds. Langevelde. Katwijk a.d. Rijn Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Chr. Geref. Kerk 9.30 Dienst des Woords, 14.15 c Herv. Gem. 9.30-ds. Kaai. 18.30 c i 19.30 samenkomsten. Volle Ev. Gem. ds Gebraad. 18.30 ds. Teygeler. Geref. dige Hoofddienst ds. Happee. Nieuw Apost. Kerk 9JO en 16 diensten. Baptistengemeente 10 ds. Van Mamecen. Ev. Chr. Gemeenschap 10 dhr. Dikkes. 18.30 ds. Van Sanl i HA, Ashramcollege 9.30 ds. Noordwijkerhout Herv. Gem. 10 ds. Kalkman HD. Oegstgeest Herv. Gem. Groenekerkje 10.30, Pau- luskerk 10. Gem. Centr. 10.30, Endegeest 9.30, Diac. huis 10.30 van Wijckersloot 16.30. Geref. Kerk 10 J Vegter. Geref. Kerk Vr. BV 8.45 en 16 Geref. Kerk 9.30 ds. Hoornstra, 18.30 kand. Verburg. I. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Bakker. Amstelveen 17 ds. Huisman. Immanuelkerk 9 en 10.30 ds. Huisman, 17 ds. Damsma. Maranathakerk 9.30 ds. Huisman. 17 drs. v.d. Kamp. Chr. Ger. Kerk 9.30 en17ds. De Joode. Sassenheim Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. v.d. Meer. 19 Opendeurdienst. Geref. Kerk Diensten 9.30 en 17. Voorschoten Herv. Gem. Diensten 10 en 19. Gé Kerk 10 Dienst. 17 ds. De Zwart. Warmond Herv. Gem. 10 ds. Bouhuys. LeiC Wessenaar Herv. Gem. Diensten Dorpskerk 16.30 en 19, Kievitskerk 10, Messiakerk 10. Dorpsca OM IN TOEKOMST PROBLEMEN IN ZUID-HOLLAND OP TE LOSSEN Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land hebben in principe beslotén een onderzoek te laten instellen naar de alternatieve mogelijkheden voor de waterwinning in deze provincie. GS reageren hiermee op het rapport van de commissie waterwinning Duinge bied Den Haag-Leiden, waarin dit wordt aanbevolen. Volgens het rapport is zo'n onderzoek noodzakelijk om de problemen van de watervoorziening in Zuid-Holland, op langere termijn, op te lossen. Te denken valt aan: uitbreiding van de grondwaterwinning, een verder gaande zuivering van het oppervlakte water voor de bereiding van drinkwa ter. en ontzilting van het zeewater. Dit adviseert de commissie waterwinning Duingebied Den Haag-Leiden aan Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland in haar rapport over het duingebied tussen Den Haag en Katwijk. Ook dient volgens de commissie aan dacht geschonken te worden aan het veilig stellen van de watervoorziening bij calamiteiten. Om op middellange termijn de capaciteit van de duinen optimaal te benutten en de natuur zo min mogelijk te beschadigen is het volgens het rapport noodzakelijk dat dc waterleidingsbedrijven in de Zuid- Hollandse duinen nauw samenwerken. Ook is het volgens de commissie nodig dat er onderzocht zal worden wat de recreatie voor consequenties heeft op de waterwinning in het duingebied. In de nota zijn drie conflicten in beschouwing genomen: - de verontreiniging door de recreatie in het waterwingebied kan de kwaliteit van het drinkwater in gevaar brengen. - De invloed van het voedselrijke infil tratiewater (Maas- en Lekwater) ver stoort de natuur in het voedselarme duingebied. Op grond hiervan heeft de de belangen van de recreatie onderge schikt gemaakt aan die van de natuur en de waterwinning De commissie stelt voor het duingebied voor de recreatie te verdelen in drie zones. Een zone met vrije toegang op wegen en paden, zoals Meijendal en Duinrell, een zone met beperkte toe gang (eventueel op basis van jaarkaar ten zoals de Kijfhoek en de Bierlap, en een zone die niet toegankelijk is. De commissie adviseert Gedeputeerde Staten het rapport voor te leggen aan de betrokken gemeenten. Kees ter Bruggen, Fons Rademakers, Pleuni Touw en Peter Faber in Brussel voor de opnamen van „Mijn vriend". Toen na een proces van negen slopende weken, waarin de getuigen elkaar en zichzelf voortdurend tegenspraken, op vrijdag 27 januari 1978 de jury zich terugtrok om zich te beraden over de geruchtmakende zaak Jespers, was de spanning in het Gentse Paleis van Justitie te snijden. Fons Rademakers, die juist zijn „Max Havelaar" in België ten doop hield, heeft het allemaal van heel dichtbij meegemaakt en zag als rechtgeaard filmmaker onmiddellijk de mogelijkheden, die zo'n gecompliceerde affaire, waarover het laatste woord nog niet gesproken is, bood voor een filmscenario. De jury bevond Jespers schul dig op de volgende punten: Aan de amateuristische bomaanslag op de auto van zijn vrouw, een aanslag die door de politie slecht was onderzocht, en aan de dood van zijn vrouw in het bad, een^feit dat de politie wel grondig had gereconstrueerd maar waarbij geen detail als verdacht naar boven was geko men. Rechter Jespers kreeg 20 jaar en zaakwaarnemer Luc de Craemer voor zijn aandeel 15 jaar. Het was juist 'laatstgenoemde figuur, de omhooggeschoten volksjongen 'De Craemer, die tijdens het proces als een gebo ren acteur de ene keer in huilen uitbarstte om even later weer de verontwaardigde onschuld te verbeelding sprak en uiteinde lijk ook zo'n beetje de hoofdfi guur is geworden in het scena rio dat Gerard Soeteman na het afluisteren van alle tijdens het proces opgenomen banden voor Rademakers schreef. Soeteman kan de zaak Jespers nu wel dromen en weet de vinger te leggen op alle tegen strijdigheden die tijdens het proces naar voren kwamen. Toch speelt „Mijn vriend of het verborgen leven van Jules De- praeter" zich maar voor een klein gedeelte in de rechtzaal af en houdt zich meer bezig met de voorgeschiedenis. Fons Ra demakers is aan de vooravond van de eerste opnamen begrij pelijk zeer voorzichtig met zijn uitlatingen. Wel wil hij kwijt dat TV Crw>r on horn tiiHHnc b& proces een uiterst gladde indruk maakte „Een soort Reintje de Vos met iets van Tyl Uylenspie- gel". Rademakers heeft de me dewerking van de Belgische au toriteiten nodig voor de opna men, die-alle in en om Brussel en Gent zullen plaatsvinden en houdt je daarom in het onzekere hoe de film'er uiteindelijk zal uitzien. Moet je Soeteman gelo ven dan zullen er grote vraagte kens achter de schuld van rech ter Jespers, die in de film Jen sen heet, worden gezet. Soete man, die als scenarioschrijver eigenlijk doorbrak tijdens zijn samenwerking met Paul Ver hoeven, bemoeit zich overigens niet meer met het script als de opnamen eenmaal begonnen zijn. „Met Paul was het zo, dat we na iedere fase van het script van gedachten wisselden en wat •er dan tenslotte uit de bus kwam, was met de regisseur helemaal doorgesproken. Na tuurlijk, er wil wel eens een scène verdwijnen door over macht, zoals bij „Soldaat van Oranje" toen we zulk allerbe labberdst weer hadden, maar over het algemeen hoeft er niets -De rol van De Craemer, die in de film Jules Depréeter heet, is in handen van Peter Faber, die bijna uit geen enkele Neder landse film meer is weg te denken. Elke draaidag moet hij aanwezig zijn en daarom heeft hij zijn tenten maar in België opgeslagen. Faber wordt overi gens wel de globetrotter onder de Nederlandse acteurs. Met Fons Rademakers trok hij naar Indonesië voor diens „Max Ha- velaar", hij was nog even op het eiland Man voor een zwij gend rolletje in „Mysteries". Fa ber: „Ik had maar een paar dagen over en ik wilde graag eens een man die zelfmoord pleegt spelen. Maar waarom ze me op de titellijst hebben ge zet....?" Hij is' nu juist terug van een verblijf van vier weken op Rhodos voor „Exit 7" van Emile Degelin. Pleuni Touw die de maitresse van Jensens speelt, heeft negen draaidagen, maar die vallen zó dat haar werk in Nederland niet in gedrang komt. maar goed ook, want we herinneren ons nog het jachtige leven van Gui- do de Moor toen hij voo^ „Fla- diverse draaidagen in Brussel had, waarna hij zich iedei avond naar Nederland spoeden voor de zware dubl rol in „Een knecht van b meesters". Fons Rademakers is he maal mee eêns dat de toneel plichtingen van sommige teurs grote problemen bij opnamen kunnen veroorzaki „Zeker in België, waa de plaatsvervanger va teur moet betalen met e scheut omzetbelasting erbovt op." Voor de faciliteiten bij dl opnamen in België heeft hij zich voor deze overigens geheel Ne-1 derlandse produktie van de me dewerking verzekerd van een Belgische partner Cinemac "Zi; kennen de weg bij de autoritei ten en kunnen mij een hoop tijd en moeite besparen." Deze week zijn de opnamen gestart met naast Peter Faber in de rol van rechter Jensens, André van den Heuvel der Magda Cnudde als de moe der van Jules' kinderen, Kees; ter Bruggen als Jules' maitresse. en Florence Jamin als Jensensj onfortuinlijke echtgenote. OTTOMTL0

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4