Leiden moet gaan leren op langere termijn te denken Voorschotense raad: prioriteit woningnood joop Brons jubileert in IPieterskerk GROEP „BOTS" IN BREEHUYS Popconcert Koets-o-theek gaat niet door „Lipstick": ten hemel schreiend MINISTER DE KONING NAAR NOORDWIJK 'AG'TAP/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1978 PAGINA 3 WF. CRAEL BEZORGD OVER LEIDSE BINNENSTAD 2 (S) 30va,ferDEN „De Leidenaar moet as leren denken op langere rmijn. Overal in de stad zijn mptomen van korte termijn- slissmgen te bespeuren. De Üve stad ligt opengebroken, Ander dat voor vervangende *2$ utes of parkeerplaatsen wordt Nofiorgd". stichting Leidse Binnenstad >elt zich zo langzamerhand een gepende in de woestijn. On- anks dat regelmatig overleg tordt gepleegd met de gemeen- blijkt steeds weer dat door orte termijn-beslissingen de e nnenstad veranderd in een ■h are janboel. heeft altijd een regionale functie We willen die niet verliezen en it is onherroepelijk het geval als de lig. (i nnenstad onbereikbaar wordt", aldus 00 (%-of. dr. Crael, de voorzitter van de SLB. De stichting wil per se niet met een beschuldigende vinger naar het Leidse college wijzen. „De gemeentebestuurders zijn ook afhankelijk van hun achterban. Het is begrijpelijk dat de binnenstadbe woners Leiden autovrij willen maken. Maar je moet je dan wel afvragen wie die binnenstadbewoners zijn; voor een groot deel studenten, die na zes jaar de stad vaarwel zullen zeggen. Waar wij voor staan, zijn die Leidenaars die hun hele leven in Leiden wonen en die het wel degelijk zullen merken wanneer Lei den haar regionale functie verliest". Wat de stichting vooral stoort is dat de gemeente nog steeds niet de beslissing durft te nemen Leiden echt autovrij te maken. „Wij zijn daar helemaal niet tegen maar dein moet de gemeente wel zorgen dat de stad bereikbaar blijft. De consument heeft gemakkelijk de weg naar Leiderdorp, Oegstgeest of Leidsen- hage gevonden. Wij zijn bang dat door al de werkzaamheden in de binnenstad de consument zich voor altijd afkeert van Leiden als regionaal koopcentrum zolang er niet voor adequate parkeer ruimte wordt gezorgd". De stichting voelt zich tekort gedaan. De aanvankelijk aangegeven lokaties voor een parkeergarage: de Boommarkt, de Ir. Driessenstraat en de Garenmarkt, „Stuk voor stuk zijn deze lokaties onze ker geworden", aldus de heer Brummer. „Kort nadat wij het voorstel een parkeer dak op een school aan de Boommarkt lanceerden, werd die school op de monu mentenlijst geplaatst. De lokatie aan de Garenmarkt werd de lokatie Sanders, maar daar is nog ontzettend veel ondui delijkheid over. Voorlopig zal hier een antiekmarkt worden gevestigd. Boven dien heeft de huidige eigenaar van het Sanderscomplex plannen ontwikkeld om hier huizen te bouwen. Het is nog onzeker of de gemeente hier een parkeergarage kan bouwen". Hoewel de voorzitter van de stichting blijft getuigen dat de gesprekken met het college positieve resultaten afwerpen, blijken de resultaten anders te zijn: „De Breestraat wordt in tegenstelling tot wat de stichting heeft geadviseerd een door gangsweg voor auto's en openbaar ver voer. De Botermarkt wordt semi-voet- gangersgebied en de Nieuwe Rijn wordt tegelijk met de tweede fase van de restauratie van de Wallekanten op de marktenroute aangepakt". De stichting zit dan ook behoorlijk in haar maag met de folders die door haar in samenwerking met de gemeente zijn gemaakt. Hierin wordt herhaaldelijk ge wag gemaakt van het feit dat er vervan gende parkeerruimte wordt gecreëerd zolang de marktenroute onder handen wordt genomen. De heer Van Egmond verklaarde gistermiddag dat de versprei ding van de folders zal worden gestaakt omdat het naar zijn zeggen geen juiste informatie verschafte. „Wij willen dat de Leidse gemeenschap beseft dat het proces van de verflodde- ring van de binnenstad heel sluipend is. Je merkt het niet van vandaag op morgen maar als het zo doorgaat zullen wij binnenkort onze klanten verliezen en het is ontzettend moeilijk om hen weer terug te winnen", aldus prof. Crael. De Garenmarkt: Als bouwplaats voor een parkeergarage niet erg zeker meer. Luchtfotografie: Frans Rombo.uts. Ms) iOOOste 15.000e ingeschre- i student werd gis- morgen op het bu- nu inschrijving van ij universiteit ont- ogriaW- In aanwezig- Daiid van zijn hu/sge- me Ken kreeg Tom-Enk ir9®' n Strien uit handen ®n n de heer M. J. iwS. tornstra. lid van het llege van Bestuur, e b n boek aangebo- ™°>n. Het boek „De ijd om de acade- ag ie" handelt over de identenopstand van 1 )69 en is geschreven )or de zoon van de Aip, tormali ge rector e Ki agnificus van de t hi lidse academie, dr E. Cohen Of het ollege met de over- tndiging van dit ier xkje de studenten *p I inspireren met het jg op de bezetting Sj tlangs van het socio- (S) gisch instituut, is on- tuófuidelijk Na afloop thet officiële ge- Ite kreeg de geluk- ge jongeman diverse teketten bloemen an de huisgenoten VOORSCHOTEN De gemeenteraad van Voorschoten wil een spoedige aanpak van het woningnoodprobleem en speciaal voor de jonge Voorschotenaren. Zowel het raad slid van der Koes-Kamsteeg (WD), ir. Franken (CDA) en J. Visser (PvdA), pleit ten voor het dusdanig ombuigen van het woningbeleid, dat de woningadviescom missie meer kan doen dan alleen de zogehe ten krepeergevallen helpen. Wethouder Marselis kon geen concrete toezeggingen doen, maar was het wel eens met de meerderheid van de raad dat het opheffen van de woningnood tot de hoogste priori teit gerekend moet worden. WD-er N. Oosterbaan (oud-wethouder) veronderstel de dat de wethouder met deze toezegging een valse hoop bij veel woningzoekenden teweeg zou brengen: Waar de regeringen in 33 jaar nog niet geslaagd zijn, bereikt de Voorschotense gemeenteraad ook niets". Het experiment met het spreekrecht voor het publiek in het kader van de raadsverga deringen wordt voor een jaar verlengd. Tot nu toe is weinig gebruik gemaakt van de gelegenheid om voor de raadsvergadering het woord te voeren. J. Aikens (D'66) deed het verzoek om de agenda voor de raad aantrekkelijker te maken door ondermeer de ingekomen stukken te vermelden. Burge meester J. van der Haar zag wel iets in het „aankleden van de agenda" mits de heer Aikens met meer suggesties zou komen. Aikens nam de uitdaging aan. Wethouder Van Dalen (VVD) heeft nog geen aktie ondernomen om te komen tot meer uniformiteit in de middag-winkelsluitingen. De nieuwe verordening op grond van de Winkelsluitingswet 1976 is ontstaan als een soort zelfbescherming van de winkelier door het maximum aantal uren te bepalen wanneer de wekelijkse rustdag of -middag gehouden wordt. Drs. Meershoek (CDA) en J. Visser (PvdA) verzochten toch met na druk de wethouder om althans het verzoek tot een uniformiteit in de sluiting te komen van de gemeenteraad over te brengen aan de Voorschotense middenstand. Zij willen graag weten waarom in Voorschoten in tegenstelling tot andere gemeenten zo wei nig eenheid bestaat onder de middenstand. De gemeenteraad hield zich ook geruime tijd bezig met het benoemen van leden en plaatsvervangende leden in de diverse inter gemeentelijke samenwerkingsverbanden. Alleen bij de benoeming van een raadslid en een niet-raadslid in het bestuur van de „Stichting Prinsenhof' kwam het tot een meningsverschil tussen WD en CDA. Het CDA wenste als niet-raadslid een benoe ming van een kandidaat van het CDA (S. Miezenbeek), terwijl de WD liever het vroegere raadslid Iestra als penningmeester gezien zou hebben. Het werd toch de CDA- kandidaat i- Ie jEIDEN Met de Bach-koraal „Alle Menschen 35 missen sterben" naar aanleiding van de plotselinge lood van paus Johannes Paul us I, opende Joop Irons gisteren zijn jubileumconcert in de Pieters- 32 terk. let zal voorlopig het laatste concert zijn in deze terk, vanwege de hoogstnoodzakelijke restauratie, lie binnenkort een aanvang zal nemen. gj>it belangeloos gegeven concert, waarvan de baten £n goede komen aan de Stichting Vrienden van öe Pieterskerk, trok ondanks het slechte weer een «proof publiek dat op deze wijze uitdrukking gaf hun persoonlijke waardering voor de jubilaris. loop Brons vierde zijn 25-jarig jubileum als organist. Oktober 1953 begon hij zijn loopbaan als organist in Leiden in de lethlehemkerk. In 1961 volgde hij zijn leermeester Adriaan Hankenheim op als organist van de Hooglandse Kerk. Nadat '2 bet orgel hiervan als gevolg van de omvangrijke restauratie van utleze kerk tijdelijk buiten gebruik moest worden gesteld, betrok Brons in 1975 de Pieterskerk bij zijn werkterrein, waar hij na overname van dit gebouw door de Stichting Pieterskerk het monumentale Hagerbeer-orgel onder zijn hoede kreeg. Sinds 1969 L hij leider van het koor van de Hooglandse Kerk, de Leidse intorij. Als organist staat Joop Brons hoog aangeschreven in iederland. De enthousiaste ontvangst van zijn in maart van dit ik jaar verschenen plaat is hiervan wel het duidelijkste bewijs. Dat [J ook het orgel van de Pieterskerk hard toe is aan restauratie s bleek gisteren uit de duidelijk hoorbare aanslag van dit instrument t Op het programma van voor de pauze stonden werken van Bach, u Sweelinck (o.a. het grappige „Malle Sijmen"), du Mage en Buxtehude, wat bij dit voor barokmuziek bij uitstek geschikte orgel een prima keuze was. Brons' breed uitgemeten, heldere spel kwam Vooral tot zijn recht in het Preludium en fuga in e kleine terts van Bach en het Preludium en fuga in fis kleine terts van Buxtehude, waarbij I als bijzonderheid vermeld moet worden dat het laatste werk ook deel uitmaakte van Brons' programma tijdens een vergelijken^ examen voorafgaand aan de aanstelling als organist van de Leidse hervormde Gemeente. ïet romantische „Zwei Skizzen für Pedal-Flügel" van Schumann «wam goed tot zijn recht door de prachtige akoestiek van deze oude kerk. Als vertegenwoordigers van de moderne orgelmuziek waren werken van Alain en Mushei gekozen. j»net publiek dat Joop Brons een hartelijk applaus gaf werd beloond *met de toegift „Veni creator spiritus" in een verrassende bewerking if van hemzelf i verena koperdraat In de tienweekse cursussen staan op het programma Slagwerk op woensdag van 14.00 tot 16.00 uur, zeefdrukken op donderdag van 10.00 tot 12.00 uur, theater op dinsdag van 14.00 tot 16.00 uur. creatieve handvaardigheid, keramiek, spinnen, weven, batikken en een variatiecursus. Alle cursussen zijn gratis. Inlich tingen zijn verkrijgbaar op de open avond, waar tevens inschrijving kan geschieden. Het Werklo zen Advies Centrum is aanwezig met informatie over werk en werkeloosheid. LEIDEN In het kader van het pro ject voor school verlaters zonder werk treedt morgen de groep Bots op in net Breehuys aan de Breestraat 19. Dat gebeurt tij dens de open avond van 20.00 tot 24.00 uur. Toegang /5,-. Het Breehuys is vanaf 9 oktober elke dag van 12.00 tot 16.30 uur geopend. Tussen de middag zijn er tegen redelijke prijzen broodjes, tosti's, koffie en dergelijke te verkrijgen. Èr worden tal van activiteiten georganiseerd, zoals schaat sen in de Ton Menken Ijshal tegen gereduceer de prijs, sport op een ochtend in de week, een speelfilm op de laatste donderdag van elke maand en een kookgroep, waar men gezond kan leren koken en, voorzover de lessen vruchten afwerpen, gezond kan eten van het gekookte. LEIDEN Het „popfes tijn", dat de studenten disco „De KoetSKJ-theek" op 2 en 3 oktober op zijn binnenplaats had ge-, pland, gaat niet door.' Burgemeester A, J. Vis van Leiden heeft dit gis termiddag beslist op grond van adviezen, die de brandweer en politie hem hadden gegeven. De ze oordeelden, dat de vei ligheid van de bewoners rondom de achtertuin van de disco tijdens het concert onvoldoende was gewaarborgd. Zelfs als er slechts 150 popliefheb bers inplaats van de eer der bedoelde 400 op het terrein zouden worden toegelaten, dan nog acht te de brandweer de risi co's voor bezoekers en bewoners te groot. Zoals wij gisteren in deze krant al meldden, was de kans, dat het popconcert door zou gaan, na afloop van een gesprek met de burgemeester, brand weer en politie voor de Hocuram B.V. aanzienljk geslonken. Hocuram be haalde gisterochtend we liswaar een (Pyrrus- loverwinning via de Haagse rechtbank op de bewoners, maar er zat na het negatieve gesprek met de gemeente nog maar weinig muziek in het welslagen van het „tuinfeest". De grootste teleurstelling die Hocuram tijdens dit onderhoud op het stad huis moest wegslikken, bleek de reactie van de aan de achtertuin gren zende sociëteit L.I.S.C. te zijn. Deze studentenclub kon „De Koets" namelijk geen toestemming geven om de achterdeur als vluchtuitgang voor de popliefhebbers vrij te houden. Ook L.I.S.C. had een vluchtweg nodig in dien er brand zou uitbre ken voor de 150 bezoe kers die op 3 oktober in de club aanwezig zullen zijn. Met het afsluiten van deze vluchtweg kon de brandweer de discotheek geen toestemming geven om het concert te laten plaatsvinden. LEIDEN Als het waar is wat men wel eens over het theater beweert, namelijk dat het al zo oud is als de mensheid, dan zijn de verworvenheden tot in onze tijd vaak toch wel erg gering. Als het waar is wat Dimitri Frenkel Frank beweert, name lijk dat hij voor zijn nieuwe stuk „Lipstick" onder ideale omstandigheden heeft gewerkt, dan is het resultaat toch wel erg bedroevend. Na de opvoe ring van deze „comedie", gister avond in de Leidse Schouw burg, kan ik tot geen andere conclusie komen. De avond betekende wederom pech voor de Schouwburg: ac teur Steye van Brandenberg was door ziekte geveld en regis seur Jan Teulings moest zijn rol noodgedwongen overnemen. Fi nancieel zal deze vrije produc tie, gezien de volle zaal, in elk geval wel géén miskleun zijn geweest. Vanzelf: een stuk van zo'n auteur en met zo'n bezet ting (Hugo Metsers, Pleuni Touw, Jules Royaards en Jan Teulings dus) trekt publiek, daar hoef je niet over in te zitten als schouwburgdirectie. „Ifipstigk" gaat over twee jon gens, de ene zeer viriel heeft het al met 385 vrouwen gedaan en de andere nogal bleu. Ondanks hun afspraak altijd vrijgezel te blijven, wordt de zachte verliefd op een vrouw. Maar hij heeft „natuurlijk" pe ch, want het is zijn kameraad die het weer eens klaarspeelt en niet hij. Uiteindelijk raken ze haar evenwel allebei kwijt, want ze heeft ook nog een main tenee en die is tenminste „eer lijk". Waar heeft men ooit op het tongeel zo'n onbenullig gegeven tentoongesteld? Waar heeft men het feminisme ooit zo onnaden kend geblameerd? Akkoord, die maintenee heet „eerlijk", maar waar wordt dat duidelijk in het stuk? Hij laat zijn vrouwtje toch zeker alleen maar opdraven als een stompzinnig statussym bool? Met poen kun je je zoiets permitteren. En die andere twee, die hengstige pummels, waar halen die het lef eigenlijk vandaan? Driehonderd-en-vijf- en-tachtig lustobjecten, verlo ren voor de beschaving, verlo ren voor het feminisme. Hoe bestaat het. En dan laat Jan Teulings zichzelf ook nog in de bloemen zetten, omdat hij dat rolletje even had overgeno men. Voor een regisseur toch een kleine moeite, dacht ik zo., Holland op z'n smalst, zegt u dat wel. Maar afgezien nog daarvan: die bevestiging van de bierkaai, waar vrouwen al de cennia tegen vechten, dét was het ergste. „Lipstick" is geen comedie, maar een treurspel, ten hemel schreiend. NOORDWIJK De minister voor Ontwikkelingssamen werking drs. J. de Koning houdt woensdag 4 oktober een lezing in de Noordwijkse Kuip. Dit naar aanleiding van de sa menwerking tussen de gemeen te Noordwijk en het Afrikaanse Boven-Volta. De bijeenkomst wordt gehouden onder het mot to: „praten met de minister over ontwikkelingssamenwerking". Tot slot van de vergadering die om acht uur begint, is er een optreden van de Afrikaanse muziekgroep Afric Djolé.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3