Eeidae Qowuvntmm Tienduizenden namen afscheid van de naus I ienzineprijsverhoging mede gevolg van staking in België Negenjarig meisje twee dagen in Leiden gegijzeld Volvo is in uw buurt Beslissend offensief tegen Falangisten VERONICA DRIVE IN SHOW Hartchirurgie Leiden uit de problemen Rapenburg 2, 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden.Directeur-hoofdredacteur-J J Hallewas- f-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19 00 uur) - nnementen: ikwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Zaterdag 30 september 1978, 68e jaargang na 21159 Film ,,De kat" Film „De kat" met Jean Gabin en Simone Signoret op Ned. I om 21.55 uur. Ned. II om 20.27 uur „De ban kiers". Zondag Ned. I om 19.55 uur „Langs grote wereldstromen". Ned. II om 20.40 uur „Tien jaar Buien Buien, mogelijk met onweer, maar ook enkele opklaringen. Krachtige tot stormachtige wind uit west tot noordwest Maximumtemp. ongeveer 13 graden. Morgen zon: 6.40-18.18. Maan: 5.34-18.04. Morgen Schevenin- gen hoogwater: 2.36,14.54. lok vannacht uur achteruit" (Van een onzer verslaggevers) BILT Om drie uur vannacht is de zomertijd ten einde, 'icieel moeten op dat tijdstip alle klokken een uur worden nggezet, zodat het om drie uur pas twee uur is. Een en ander udt in dat het vanaf morgen één uur „eerder" licht is, en l het één uur „vroeger" donker wordt. In vergelijking met afgelopen maanden, dan. Zoals bekend zal volgend jaar de mertijd weer worden ingevoerd, al zal dan ook weer een aantal steuropese landen niet meedoen. Begin in ziekenhuis opgenomen JERUZALEM (AP) De Israëlische premier Menachem Begin is in het ziekenhuis opgenomen met klachten over vermoeidheid, zo heeft de Israëlische radio bekend gemaakt. Sinds zijn terugkeer uit Camp David vorige week heeft Begin het enorm druk gehad. Woensdag duurden de parlementsdebatten over de bereikte akkoorden in Camp David 19 uur. In maart 1977 kreeg de premier een hartaanval en sindsdien moet hij op medisch voorschrift iedere dag rusten. Staking treft reizigers naar Parijs UTRECHT (ANP) Door een staking van bet Franse spoorweg personeel die morgenavond begint en die op 4 oktober om 06.00 uur afloopt, zullen er die dagen minder treinen vanuit Nederland naar Parijs rijden. De D-trein die om 10.55 uit Amsterdam vertrekt en de twee. TEE-treinen die om respectievelijk 08.56 en 18.01 uur uit Amster dam weggaan zullen niet verder rijden dan Brussel. Reizigers uit de eerste TEE-trein kunnen echter in Brussel overstappen op de iets eerder uit Amsterdam vertrokken D-trein die wei doorrijdt naar Parijs. Man met bijl vermoord AMSTERDAM De 29-jarige J. van D. heeft gisteravond bekend zijn huisgenoot, de 38-jarige C. K. H. in hun woning aan de Van Ostadestraat in Amsterdam met bijlslagen om het leven te hebben gebracht. De politie, gealarmeerd door buurtbewoners, vond H. gistermiddag levenloos in diens woning. In het huis bevond zich ook de dader die aanvankelijk deed alsof hij nergens iets van af wist. Later, tijdens het verhoor op het politiebureau legde hij een bekentenis af. Het is tot nog toe onduidelijk wat het motief voor zijn daad is geweest. liPIfflglWIBiaffl (Van onze correspondent) VATICAANSTAD Tiendui zenden mensen hebben sinds gis termiddag, toen het stoffelijk overschot van paus Johannes Paulus werd opgebaard in de Sala Clementina van het aposto lisch paleis, afscheid genomen van de overleden paus. Niet al leen het aantal, maar ook de gevarieerde samenstelling te kenden de relatie, die hij in zijn kortstondige pontificaat met de mensen had weten op te bouwen: arbeiders in overal, studenten met boeken onder de arm en moeders met kinderwagens. Ve len werden de emoties te mach tig. Terwijl de reacties uit alle delen van de wereld nog binnenkomen zijn vanochtend de kardinalen, die zich in Rome bevinden, bijeengekomen om besluiten te nemen over het conclaaf en over de begrafenis van paus Johannes Paulus, die wan neer de negen dagen rouw in aanmerking worden genomen op zaterdag 7 oktober zal moeten zijn. Het tijdstip van het overlijden van de paus wordt door officiële kringen van het Vaticaan gesteld op elf uur donder dagavond. Om tien uur was de paus naar zijn slaapkamer op de derde verdieping van zijn apostolisch paleis gegaan. Even tevoren had hij gehoord, dat een commu nistische jongen, die in een hinderlaag was gelokt, vermoord was. „Zij doden elkaar, zelfs onder jonge mensen", zei hij en dat waren de laatste woorden, die men hem heeft horen zeggen. Toen hij de volgende ochtend gevonden werd, was het licht nog aan en had hij een boek in zijn hand: „De navolging van Christus", het bekende werk van de Nederlandef Thomas Kempis, dat sinds zijn ontstaan in de vijftiende eeuw tot in onze dagen talloze malen is herdrukt Vooral het totaal onverwachte van het overlijden heeft de gezondheidstoestand van de paus tot onderwerp van gesprek gemaakt. Gisteren al werd op verschillen de zwakke kanten daarvan gewezen. De lijfarts Renato Buzzonetti verklaarde evenwel, dat de onverwachte dood vol strekt niet te voorzien was. Twee vooraanstaande Romeinse medici, professor Pier Luigi Prati, hoofd van de afdeling cardiologie van een groot zieken huis in Rome en professor Giovanni Alema, hoofd van de afdeling neurologie van hetzelfde ziekenhuis hebben inmid dels aangedrongen op lijkschouwing. Pro fessor Prati meende, dat de doodsoorzaak mogelijk geen hartinfarct, maar een her senbloeding is geweest Beide artsen ach ten het hoogstwaarschijnlijk, dat paus Johannes Paulus in feite bezweken is aan .managerstress", als gevolg van de haast niet te dragen verantwoordelijkheid en de vele zorgen. In dit verband sprak kardinaal König, aartsbisschop van Wenen, die momenteel in Helsinki is, over de „lichamelijke en psychische overbelasting" van de overle den paus. Hij zag in de onverwachte dood van paus Johannes Paulus een waarschu wing om de taak van de volgende paus te verlichten. Ongetwijfeld zal dit een punt van overwe ging zijn wanneer de kardinalen zich opnieuw gaan voorbereiden op de keuze van de nieuwe paus, die volgens de regels zal moeten geschieden in een conclaaf, dat tussen 13 en 18 oktober moet begin nen. Voorlopig is voor de tweede keer in vierendertig dagen tijd staatssecretaris kardinaal Jean Villot belast met de hoog ste leiding van de kerk, waarvan het bestuur berust bij het college van kardi nalen, dat echter slechts kan beslissen Duizenden in lopende zaken, waarvan de afwerking wachtten gisteren geen uitstel toelaat Hun voornaamste bij de ingang van taak is het voorbereiden van het conclaaf, het Vaticaanse De nieuwe paus zal zelf de datum van paleis om langs zijn installatie bepalen. Johannes Paulus de baar te trekken had hiervoor de achtste dag na zijn van Paus Johannes Paulus. mm h»' - 1 f - I n« mm egtuigwrak In het meest idelijke puntje van idelijk Flevoland is het wrak ngetroffen van een viermotorige Britse Lancaster die daar tijdens de Tweede Wereldoorlog is neergestort. De chtmacht-bergings- fienst was gisteren (ruk doende om de brokstukken uit de idem te graven. Het is echter een gevaarlijk karweitje omdat vermoed wordt dat er veel tvaarlijke munitie in de IJsselmeerklei verborgen is. IN UBANON BEIROET (Rtr, AFP) Syrische troepen hebben gisteravond een zwaar artilleriebombardement op de wijk Hadath in Beiroet uitgevoerd in een poging het verzet van de christelijke Falangis ten definitief te breken. Een woordvoerder van de Falangisten zei dat de Syriërs de wijk volledig hebben omsingeld. Zij hebben daartoe 4000 militairen ingezet die gesteund worden door veertig tanks. Als de Syriërs er in slagen Hadath in te nemen, betekent dit een zware slag voor de rechtse Libanese groeperingen. Ondertussen hebben Amerikaanse functionarissen intensieve besprekingen gevoerd met verscheidene Arabische landen om te proberen een einde te maken aan het bloedvergieten in Libanon. Er zijn op instigatie van president Carter gesprekken gevoerd met Saoedi-Arabië, Syriè, Egypte, Koeweit, Soedan, Israël en Libanon zelf. Carter wil een conferentie beleggen om het probleem-Libanon op te lossen. De leider*van de Libanese Christelijke Falangisten, Camille Chamoun, verklaarde voor het Amerikaanse initiatief te zijn, maar begreep niet waarom het niet eerder was genomen. I (Van onze parlementaire redactie) ÏN HAAG De prijsverhoging, die minister in Aardenne (Economische Zaken) een paar gen geleden toestond aan de oliemaatschappij- is mede het gevolg van de staking van de le-arbeiders in België. De bewindsman vond jt echter geen reden, aldus een woordvoerder in het departement de verhoging te weigeren. It omdat met de maatschappijen „nu eenmaal" afgesproken, dat de ontwikkelingen op de zogenaamde vrije markt verrekend zollen wor den in de binnenlandse prijzen. Een ton superbenzine kost nu op de Rotterdamse markt ongeveer twintig dollar meer dan bij het begin van de staking. Volgens de woordvoerder van Economische Zaken is het overigens niet te meten in hoeverre de toestand in België de prijzen beïnvloedt. Een grote oliehandelaar in Rotterdam vertelde dat er momenteel ook veel vraag is vanuit West-Duitsland en Engeland in verband met het aanleggen van de wintervoorra den. Uit Brussel wordt gemeld dat de oliestaking in België, die volgende week haar vierde week zou moeten ingaan, op haar laatste benen lijkt te lopen. Steeds meer van de ruim vijfduizend stakers geven te kennen weer aan het werk te willen. Op het Belgische ministerie van Arbeid was men gisteren de gehele dag bezig met pogingen om het geschil bij te leggen, maar veel vorderingen werden daar niet gemaakt. De ineffectiviteit van de staking en de steeds groeiende weerstand van de stakende arbeiders zelf lijken de doodsteek aan de staking te gaan geven. De vakbonden riepen drie weken geleden de vijfduizend arbeiders in de raffinagesector op tot een algemene staking toen ruim vierhonderd man bij de raffinaderij RBP in Antwerpen op straat kwamen te staan. advertentie Zondag 1 oktober HETBLESSE PAARD Stompwijk. Aanvang 20.00 uur. wumop cmmm 0820 umoT I6.00UUZH VUBBSOMBBSfBft MÉ TEEKENS kGR00TSW00N-EN 110DEFE STUN BADKAMERS MEUBELS OP MAAT GEDEKTE TAFELS DOE HET ZELF REIZEN l LEKKERNIJEN DRANKEN DOE MEER (MET OW GOEIE! r.sui kom gezellig kijken- keuren-kiezen-kopen Bent U al geweest? NU kan het nogl j morgen laatste dag (tot cn me» 1 oktober 17.00 uur) HOUTRUST DEN HAAG j advertentie w Geen krant ontvan gen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog ge bracht. Bart Spijker dierenvriend van het jaar LEIDEN Fotograaf Bart Spijker van de Leidse Courant is door de ,£tichting ter bestrij ding van wreedheden jegens het dier" uitgeroepen tot „Dieren vriend van het jaar". De stich ting heeft hem de titel toege kend uit waardering voor zijn wekelijkse rubriek ,Mond Zoekt Huis" in deze krant Be stuurslid en mede-oprichter Paul Wilking van de stichting zal de L.C.-fotograaf morgen om twaalf uur een gouden pols horloge overhandigen, behoren de bij de titel. De uitreiking van het horloge vindt plaats tijdens de manifestatie Beestenspul '78 in de Leidse Groenoordhallen. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De politie van Leiden heeft gistermiddag in samen werking met het politiekorps van Schiedam een einde gemaakt huis in het Mare-kwartier van Leiden. Het kind werd woensdagmiddag met een smoes van school gehaald, nadat de moeder van het meisje al enkele malen daarvoor telefonisch was bedreigd door de 25-jarige Rotterdamse souteneur J.P.S. Deze man had een relatie met twee halfzusjes van Angeiique, respectievelijk 16 en 17 jaar oud. De 17-jarige had de relatie met J.P.S. verbroken, maar hij wilde haar terughebben en bedreigde daarom de moeder via telefoongesprekken met „Als ze niet terugkomt, zal er bloed vloeien". Onder het motief van doktersbezoek haalde haar zestienjarige zusje Angeiique toen van school. Direct daarop werd het meisje door drie mannen onder wie J.P.S. naar Leiden gebracht waar zij werd verborgen in de woning van de 48-jarige L. Tijdens een van de telefoongesprekken waarin J.P.S. de moeder van Angeiique probeerde te bewegen haar 17-jarige dochter bij hem te laten terugkeren, greep de politie hem met riin twee medehelpers in de kraag. V.A.ReysenZn. Hoge Rijndijk 352. Leiden, tel. 071-141366/141367 A. Mulder B.V. Rijnsburgerweg 86 b en 103 a. Rijnsburg, tel. 01718-29302. IVOLVOI LEIDSE COURANT „aan onze adverteerders" Wij verzoeken U er rekening mee te houden dat dinsdag 3 oktober ons kantoor na 9 uur v.m. gesloten is. Advertentieorders voor de Courant van woensdag kunnen tot dinsdagmorgen 9 uur worden ingeleverd. 0e Directie. LEIDEN Het zwaard van Damocles, dat na het vertrek in juli van de Amerikaan dr. J. Kolff boven de hartchirurgie in bet Academisch Ziekenhuis in Leiden kwam te hangen, is verdwenen. Volgens medisch directeur A. Th. Schweizer zullen de operaties van coronaire hartoperaties. Het zijn de heren J. Quaegebeur uit België en Z. Eytug uit Turkije, die behoorden tot de staf van het hoofd van de afdeling thoraxchirurgie, prof. dr. A. G. Brom. Beide chirurgen zijn opgeleid onder de leiding van twee coronair-chirurgen van het Antonius-ziekenhuis in Utrecht

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1