Zachte luchtvaart zoekt het steeds hogerop Wereld zonder groen is een levenloze woestenij AMSTERDAM Het luchtruim is niet meer van de gewone man. Alleen de bevoorrechten mogen er ge bruik van maken. Condor, de maatschappij voor zach te luchtvaart, wil iets aan die misstand doen. De lucht heroveren is het parool. De strijd wordt ge voerd met vliegers die te koop zijn in een winkel in hartje Amsterdam. Ronald en Maarten, werkers van het eerste uur vertellen van hun plannen. EN HAAG - Wat zou de wereld zijn zonder groen Een iherbergzame woestenij, waarin geen leven mogelijk zou Ijn. Van alle wonderen van de natuur is de plant, hetzij in t vorm van boom of heester, hetzij in de gedaante van een ederig kruid, wel de meest wonderlijke. Plant, zon en water, ndrachtig samenwerkend, vormen de grond van ons be- Zij verschaffen ons, direct of indirect, het dagelijks oedsel en de zuurstof die voor ons onontbeerlijk is. macht van de plant is ontzagwekkend. Zo ontzagwekkend de plantendeskundige bij uitstek, Brendan Lehane, er een Hekwerk over vervaardigd heeft onder de titel „De macht 'an de planten". Het werk is bijzonder rijk en vooral schitte- ind gëillustreerd. Deze macht van de planten is te verdelen een aantal aspecten: de macht van de planten om voort te staan, de macht van de planten over ons voedsel, de macht »n de planten over leven en dood en de macht van de plan- n over de geest en de macht van de planten over de ziel. oK rendan Lehane behandelt al deze aspecten zeer uitputtend en lat komt uitnemend van pas in een tijd, dat er wel veel ge- raat wordt over, maar nog maar weinig gedaan wordt aan lilieuhygiene. Want hoe springen wij om met deze schier on- itputtelijke bron, die het leven mogelijk maakt? Wij vervuilen water, waaruit in lang vervlogen tijdperken de klompjes tplasma te voorschijn zijn gekomen, die zich, elk naar ei- aard, hebben ontwikkeld tot mens, dier en plant. Wij ge- ':en herbiciden om onkriiid, zo dat al bestaat, te vernieti- en insecticiden om insecten te verdelgen en wij verstoren aarmee dat ingenieuze raderwerk, dat ecologie heet. Wij kap en de berghellingen kaal, zodat de grond geen houvast meer tomeloze watervloeden voor de jaarlijkse overstro- lingsrampen zorgen. Wij verduisteren de zon met de giftige on ampen uit onze fabrieksschoorstenen en bedreigen daarmee lot onze gezondheid en die van plant en dier. Kortom, wij lopen no net onbehouwen reuzenvoeten door heel dat fijnzinnige werk »an de natuur en hakken met de botte bijl links en rechts. En brengen wij het voortbestaan van de zich nog steeds uit leidende menselijke samenleving in gevaar. En een boek- 'erk, als dat van Brendan Lehane doet onwillekeurig de ttag rijzen: „Mensen, wat zijn wij in hemelsnaam aan het toen „DE MACHT VAN DE PLANTEN" Giftige planten en heilzame kruiden groeien naast Zoals gezegd: de macht van de planten is ontzagwekkend. Zij kunnen, wat geen ander levend we zen kan, rechtstreeks de zon aanzien. Zij konden, reikhalzend naar het aangezicht van de zon, uitgroeien tot meer dan hon derd meter. Toen de aarde nog „woest en ledig" was, hebben zij met een onbe dwingbare hardnekkigheid deze oerwoes- tijn bevolkt door het wonderlijke vermo gen om zich te kunnen aanpassen aan barre omstandigheden en door zich op te kunnen splitsen in een menigte van va riëteiten. Zo hebben zij de voorwaarden geschapen dat mens en dier konden ade men en eten. De planten beschikken over nog een geweldig vermogen: met eenvoudig water en wat zonlicht produ ceren zij het bladgroen, zonder welk le ven niet mogelijk zou zijn; een vermogen overigens, waarover de toch vergevorder de wetenschap (nog) niet beschikt. De macht van de planten over ons voed sel is dus evident. De mens is een omni voor, een alleseter en het plantaardige voedsel zal, van oudsher af, zeker een groot deel van «ijn dagelijks menu uitge maakt hebben in de vorm van bessen, wortels, noten, zaden en scheuten, die in het wild te vinden waren. Toen de idee baan brak, dat het mogelijk njoest zijn om zelf te verbouwen en te veredelen, werd de boerderij, zij het in primitieve vorm, geboren. Uit grasachtige soorten werden, in veelvormige variatie, tenslotte de granen ontwikkeld. .Nog steeds, mede in de vorm van rijst, het belangrijkste voedsel over de gehele wereld. De macht van de planten over leven en dood, behoeft nauwelijks nadere verkla ring. De aarde levert zowel de giftige paddestoel als het geneeskrachtige kruid op en onder de mensen vindt men zowel kruidkundigen als gifmengers of gif mengsters. Maar het zijn de laatsten die vooral de loop van de geschiedenis heb ben helpen bepalen. Dat heeft de t.v.-se- rie „Ik Claudius" wel duidelijk aange toond, al was Augustus' echtgenote Livia dan wel niet zo'n notoire gifmengster als Graves ons wil doen geloven. Graves ba seert zich op Suetonius en Tacitus, die geen van beiden voorbeelden zijn van objectieve geschiedschrijving. Maar vrij wel al' het toenmaals gebruikte vergif Links:Bomen van duizenden jaren oud OnderHet vermo gen tot aanpas sing aan barre omstandigheden Rechts.Socrates drinkt de gifbeker, na hiertoe veroor deeld te zijn. Het dodelijke element in de gifbeker (to koneion) was de dolle kervel. Rechts onder: Jong Oostafri kaans meisje met de plant waaruit de ouabai vervaar digd wordt; een vergif dat gebruikt wordt voor de jacht en voor het „godsoordeel" was van plantaardige oorsprong. Dood en genezing liggen in de kruidenwereld vlak bij elkaar, ja, gaan vaak in elkaar over. Vingerhoedskruid (digitalis) is een zegening geweest voor menig hartpatiënt, maar kan," in combinatie met andere kruiden, een akelig giftig brouwsel ople veren. Het verlammende Zuidamerikaan- se pijlgif curare, eveneens van plantaar dige oorsprong, is ook een belangrijk hulpmiddel in de tegenwoordige operatie technieken. En laten wij niet vergeten, dat de bast van de kinaboom, de eerste grote aanval was op de malaria, ook wel derde- of vierdedaagse koorts geheten. Om veel van deze kruiden hangt een waas van mystiek. Zoalarom de Chinese wortel, de ginseng, die wonderlijk veel gelijkt op de Zuideuropese alruin. Beide, op mensen gelijkende wortels, zouden beschikken over een wonderlijke genees kracht. Maar een alruin uit de grond trekken was een gevaarlijke bezigheid: de gil, die de wortel dan slaakte, had de dood tengevolge. Men bond derhalve een hond vast aan het bovendeel van de plant en zo werd de alruin uit de grond gehaald. Het is evenwel aan twijfel on derhevig of er ooit een hond aan is doodgegaan De macht van de planten over de ziel- minnedranken uit kruiden bereid, de heksenbrouwsels, de gegiste druiven en granen (alcohol), de tabak, de koffie en de thee, het cocablad, de hasj (cannabis), de papaver (opium), het moederkoórn, dat het zinsbegoochelende lyserginezuur (lsd) bevat, de peyote en de pulque; zij alle oefenen, in meer of mindere mate hun eigen macht over de geest uit De macht van de planten over de ziel tenslotte, gaat over de wijze waarop planten een niet weg te denken onder deel zijn geworden van vrijwel alle gods diensten. De oude mens, die zich tenslot te vestigde als landbouwer, wist het intuitief: de aarde met zijn vruchten is de' almoeder en het grote symbool van alle vruchtbaarheid Brendan Lehane heeft zich zijn leven lang voor planten geïnteresseerd en dit boek is het schitterende resultaat van vele jaren studie en ordening. Een boek dat in ieders handen behoort te zijn om aldus een beter idee te krijgen van de wereld waarin wij leven. T. VAN GRINSVEN De vliegerwinkel van Maarten en Ronald:van de th. Delft naar de hogere sferen van de vliegerkunst Condor wil het luchtruim terug "Ja" zegt Ronald naden kend en aarzelt even. Hij kijkt langs de oude Amsterdamse binnen stadshuizen naar de lichtbewolkte lucht. „We zeggen dan", vervolgt hij, ,,'t is mooi vlieger- weer. We pakken de spullen en gaan vliege ren. Nee, we gaan niet rustig zitten. Niet zoals bij 't visseh. Je bent de hele tijd bezig. Je houdt hem steeds in de gaten. Haalt hem binnen als je merkt dat hij niet zo staat als jij dat wilt. Je verandert er iets aan en laat hem weer vliegen. Zo lang ik vlieger doe ik niet meer aan gym nastiek. Het is fysiek gewoon erg goed voor je. Je beult jezelf af. 's Avonds ben je bekaf en de volgende dag voel je je kiplekker". We zitten voor de vlie gerwinkel van Condor, de maatschappij voor zachte .luchtvaart. Ro nald van Kuyk en Maar ten Rens zijn de oprich ters van deze alternatieve maatschap pij. In juli van het vo rig jaar openden ze de winkel in het hartje van de Amsterdamse binnen stad. Himvoorbeeld vond navolging. Inmid dels heeft Den Haag ook een vliegermagazijn. Overigens niet op ideo logische leest gestoeld zoals z'n hoofdstedelijke broertje. Condor ontstond toen Maarten en Ronald ver leden jaar een Amster dams vliegerfeest mee maakten en daar zo enthousiast werden dat ze besloten de maat schappij op te richten. Met vliegers, met zachte luchtvaart in het alge meen, hadden ze al in hun studietijd in Delft te maken gehad. Die in teresse bleef ook toen Maarten filmer werd en Ronald voor het ontwer persvak had gekozen. Nu Condor in de winkel onderzoe- mogelijk is de vlieger bij reddingen te gebruiken. De eerste contacten zijn goed ver lopen. Ronald: „Ze zit ten bijvoorbeeld met het probleem van de booreilanden. Dat is in feite een flatgebouw dat uit zee oprijst, met een schip kom je daar nooit bij. Ze hebben wel een ontsnappingscapsule maar die dingen hangen daar vele jaren onge bruikt en als ze ze eens moeten gebruiken dan gaat het nog wel eens mis. Misschien dat je met vliegers wel iets doen". twee ondernemende hebben ook plannen met ballon nen. Alleen zal het mo del weinig meer van een ballon hebben. Ze laten foto's zien, een paddestoel is het en dan eentje met een rechthoe kige hoed. Maar ook bij de ballon krijgen de Condoreanen met dezelf de problemen te maken. Het luchtruim is niet meer van de gewone man en de ballonvaar der krijgt zijn beperkin gen opgelegd. De ballon is echter nog lang niet in elkaar ge zet. Het is een plan waarvan de verwezenlij king nog wel even op zich zal laten wachten. Terug naar de vliegers dus. Zoals gezegd, in de winkel zijn ze in alle soorten en maten te krijgen. Een wijd verbreid mis verstand is dat vliegers er alleen zijn voor kin deren. Er zijn ouderen die, al lijkt het hun nog zo aantrekkelijk met een vlieger het open veld in te trekken, dit niet aandurven. Ze scha men zich een beetje want een volwassene die vliegert moet wel gek zijn. De mensen van Condor worden dage lijks met die verlegen heid geconfronteerd. In de ogen van sommigen zijn ze een beetje gek. Een vliegerwinkel heb ben, er serieus over pra ten is uiterst merkwaar dig. Het zijn meestal de jongeren die naar de Nieuwe Hoogstraat ko men. Ronald: „Als we vliegers uit het buiten land krijgen dan staat er op het formulier nooit alleen „vliegers" ze zetten er toch nog even „speelgoed" on der". Ze hebben die val se schaamte trouwens ook opgemerkt toen ze mee waren met een red dingsboot om de eerste proeven met de red dingsvlieger te nemen. „Eerst keek de beman ning wel vreemd op. Dat kon immers nooit iets zijn: zo'n vlieger. Maar toen ze eenmaal zagen hoe hij in elkaar zat toen werden ze lang zamerhand enthousiaster". Toch zijn ze er wel, de oudere vliegers. Een uit Indonesië afkomstig heer bezoekt regelmatig Condor en wordt door de twee eigenaren als een expert geëerd. „Hij kan", zegt Ronald, „een kleine vlieger laten be wegen zoals hij wil. Dan zegt hij: „Nu gaat hij naar rechts en dan gaat hij naar rechts". Hij weet ook alles van ge vechts vliegers. Dat wordt veel in Indonesië gedaan, gevechtsvliegen. Hele dorpen vechten dan tegen elkaar. Het klinkt niet zo, maar bet is een heel vriendelijke sport. Hij vertelt wel eens dat hij dan bezig was met vliegeren en plotseling zo uit het niets een andere vlieger zag komen, en dan on verwachts nog één en nog één zonder dat hij wist waar ze vandaan kwamen en van wie ze waren. Ze proberen dan eikaars draden door te snijden. Ze smeren het touw met iets scherps in. Hij weet precies waarmee dat gebeurt. Wedstrijdvliegen: hobby en tegelijk zeer serieuze bezigheid een vestigingsplaats heeft gevonden kunnen de twee hun zachte luchtvaartideeën uitdra gen. Uitdragen, een woord dat zeker niet badinerend is bedoeld omdat Condor bittere - zij het in een lichtvoeti ge verpakking gehulde - ernst is. Ronald: „We willen het luchtruim teruggeven aan de mensen. Het luchtruim heroveren. Tussen nul en vijfent wintig meter mag je het luchtruim gebruiken. Daarboven praktisch niet meer. Het luch truim is niet meer van de mensen. Als je naar boven kijkt en je ziet al die contrkils. Je hebt het wel eens aan het strand. Vliegtuigen ko men over, er komen contrails schapenwolk jes. Laat in de middag trekt de lucht dan dicht. Er moeten ge woon zo veel mogelijk mensen zijn die vliege de lucht in laten gaan. Zo kun je dat luchtruim weer terug krijgen". Maarten: „In Delft heb ben wij ons onder ande re met zweefpakken be zig gehouden. Toen kregen wij al te maken met die problemen. Het luchtruim is niet van ons". Ronald: ,4e krijgt er ook mee te maken als je je met luchtfotografie bezig gaat houden. Je mag niet vanuit de lucht fotograferen. De Rijksluchtvaartdienst heeft de rechten ver kocht aan KLM- Aerocarto". „Het recht van de sterk ste" zegt Ronald als ze enige tijd over de be heersing van het luch truim hebben gesproken. „Er zijn allerlei regels opgesteld die de zwak kere heeft buitengeslo ten. Terwijl de vlieger er het eerst was! Op het water is het wel zo dat, wat' er het eerst was, voorrang heeft. De zeil boten genieten voorrang". Condor geeft met de winkel de burger de ge legenheid het luchtruim te heroveren. Vliegers, de wapens in deze zach te strijd, zijn er te koop in uiteenlopende maten, soorten en kleuren. Ze leveren bovendien mate riaal voor de zelfbou wers. Maarten: „Het is heel goed voor mensen zelfgebouwde vliegers de lucht in te laten gaan. Dat ze merken dat dingen die ze zelf heb ben gemaakt kunnen vliegen. Er kan een hele wereld voor ze open gaan". Maarten en Ro nald ontwerpen zelf ook vliegers. De exemplaren worden bovendien zelf gemaakt en op een naai machine die ergens ach terin de zaak staat in elkaar gezet. Het zijn vaak grote exemplaren van kunststof die de zo juist gesignaleerde macht kunnen laten blijken. Ronald: „Een vlieger heeft erg veel mogelijk heden. Je kunt er bij voorbeeld een enorme kracht mee ontwikke len". Hij herinnert zijn compagnon aan een vliegerfeest. „We hadden een vlieger aan een lan taarnpaal gebonden. We kwamen plotseling tot de ontdekking, dat die paal wat krom boog. Ja, ik denk dat je zo'n ding gemakkelijk door een vlieger uit de grond kunt laten trekken. Je moet ook rekenen dat je die grote vliegers niet in je eentje in bedwang kunt houden. Dan sta je er heus wel met een paar man aan te trekken". Ze proberen de ongeken de mogelijkheden van de vlieger in praktijk te brengen. Voor de Zuid- hollandsche redding-

Leidse Courant | 1978 | | pagina 17