Weinig krachtsverschil in hoofdklasse Bestuurlijke problemen weerhouden de LSB niet van grootse jubileumviering zaalvoetbal SVOW BL DOET HET GOED ZEKER VIJF KANSHEBBERS OP TITEL: PROGRAMMA A i3K Ruud de Groot. altijd gedacht dat er (oud)- voetballers te over waren die wel eens een kansje op dat gebied wilden wagen. Nou, dat valt bar tegen. Neem nu die E-cursus die de Afdeling Leiden vanzelfsprekend onder auspiciën van de grote KNVB wil organiseren. Acht man hebben zich tot nu toe aangemeld, acht man, terwijl vijftien het minimum is waarmee zo'n cursus van start kan gaan. Met andere woor den: mochten er nog actieve voetballers zijn die later waf passiever (maar actief genoeg) door willen gaan in het voetbalwereldje, die mogelijk heid is er. Tot zeven oktober kan er een telefoontje worden gepleegd naar het bondsbu- reau van de Afdeling Leiden administrateur Cor van Steijn wacht daar, op de Rijnsburgerweg in spanning op die aangiftes. (Even tussen haakjes: de E-cursus is een beginnerscusus. Met een tijdens die cursus verworven diploma kunnen afdelingsver enigingen worden getraind). Atoomprotest Voetballen bij KRV of MVK is ook niet alles, dat blijkt c weekeinde tenminste. Een paar mensen zijn op het ide gekomen deze zaterdag te benutten voor een atoompro testactie en hup, de zaterdag voetballers kunnen het alle maal wel vergeten. De toega tot het eigen terrein is hen ontzegd, thuiswedstrijden zitten er vandaag niet in. Toch wel prettig dat het Marine Vliegkamp niet weke lijks het doelwit is van derge lijke acties, hoe lofwaardig ook. Het zou het zaterdagvof I bal in Katwijk aan de Rijn Valkenburg een stuk minder aantrekkelijk maken. rei Overmacht ka Na een wedstrijd al is de stl overtuiging daar. „Parker", (16 weten velen, „Parker, dat (di wordt gewoon kampioen". De papieren overmacht die BS Leiden in het eerste duel tegen vice-kampioen Punch ten toon spreidde (113 - 84) t ongetwijveld hebben meege speeld bij die zo optimistisch toekomstblikken. Toch lijkt die stelling nogal gevaarlijk- Parker hoort inderdaad bij d Nederlandse top. De zo fors gesponsorde Leidse ploeg zal best wel hoog eindigen. Maai of de „Leidenaars" inderdaai zo simpel naar de titel zullen lopen, ik vraag het me af. Enfin: na zeven oktober wett ke we meer. Radio Musette lijkt in iéder geval een tegenstan der van (meer) formaat. Én een zeker superioriteitsgevoe m dit stadium van de compe^ tie is gewoon misplaatst. SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 30 SEPTEMBER Van onze schaakmedewerker LEIDEN Zelden of nooit zal een jubileumviering van een bond op zo een slecht moment zijn gekomen als bij de LSB. Na vijftig jaar lijkt de Leidse Schaakbond voor een groot deel door gebrek aan bestuursleden een van de zwartste jaren in haar bestaan mee te gaan maken. Desondanks zal er gedurende de gehele maand oktober feest gevierd worden door de leden van de bond. Geheel op zichzelf werkend is een jubileumcommissie van zes man er in geslaagd, ondanks een groot aantal problemen, een groots feestprogramma op tafel te leggen. Historie Op 13 oktober 1928 werd de LSB opgericht Dit houdt niet in dat er voor die tijd niet georganiseerd gespeeld werd in en om Leiden. Er bestonden toen al meerdere verenigingen waarvan LSG, Boskoop, Philidor, Leider dorp en Sassenheim (in volgorde van datum van oprichting genoemd) nog altijd bestaan. Sinds die tijd, dat voornamelijk wat oudere notabelen in een klein, al gauw met rook gevuld, lokaal samen kwamen om zich aan het edele schaakspel te wijden is er nogal wat veranderd. Allereerst was daar de enorme opleving door het wereldkampioenschap van professor Max Euwe in het midden van de jaren dertig. Vele schaakverenigingen werden in die tijd opgericht. De Leidse Schaakbond kreeg een van te voren niet verwachte omvang. Een kleine domper was de tweede wereldoorlog maar ook deze werd door het taaie schakersvolk overleefd. Jeugdschaak De laatste jaren is weereen nieuwe opleving merkbaar. Het spel kwam mede door de vreemde capriolen in de strijd om het wereldkampioenschap regelmatig in het nieuws. Daarbij kwam de popularisering van het jeugdschaak. Op vele lagere scholen werd een aanvang gemaakt met het geven van schaaklessen en daar werd duidelijk door diverse schaakvereniging op in gehaakt. Pijnlijk is het dan om te zien dat de LSB juist op dit moment moeilijkheden heeft met de post tweede jeugdleider. Ton Rijnsburger (aftredend jeugdleider) hierover: „Deze problemen zijn niet de schuld van het bestuur maar vooral de oorzaak van het gebrek aan interesse bij een groot aantal clubs. Telkens als er weer wat georganiseerd werd door de commissie voor de jeugd liet meer dan de helft van de clubs niets van zich horen en dat is ook de reden waarom ik tussentijds ben afgetreden". Hans de Raad, dit jaar nog tweede jeugdleider zal hem gaan opvolgen, maar wie hem dan weer als tweede man moet opvolgen is nog onduidelijk. Ook de posten wedstrijdleider en propagandist dreigen het komende jaar onbezet te blijven. Geen der leden van de LSB schijnt zich te willen spannen in het bestuur. Dat bleek al eerder toen zelfs de post voorzitter geruime tijd onbezet bleef tot uiteindelijk de uit Den Haag afkomstige Modder man, een lid van verdienste van de LSB, zich voor die positie beschikbaar stelde. Problemen dus voor het bestuur op het moment dat er een jubileum gevierd moet gaan worden. Gelukkig waren er geen moeilijkhe den met het vormen van een jubileumcommissie. Ruud Mieremet, Jan Lambooij, Jan Koppenaal, Bill Schuc- kinck-Kool, Jan van Kouwehove en Folkert Jan Geertsma zijn er uiteindelijk in geslaagd een attractief feest-programma te ontwerpen. Samenstelling De man die ongetwijfeld het meeste werk hiervoor heeft verricht, Ruud Mieremet, hierover: „Ons uit gangspunt was alle schakers in de Leidse regio bereiken. Daarom zijn er evenementen voor alle categorieën schakers over het gehele gebied van de LSB verspreid. Hierbij zijn zelfs de huisspelers niet vergeten. Zij krijgen bijvoorbeeld een uitstekende kans zich te meten met meesters in de simultaanseances, overigens wel gelijk een van de onderdelen die de jubileumcommissie veel problemen hebben opgele verd. Eerst kostte het ons moeite om enige buitenlandse grootmeesters te contracteren en toen ons dat eindelijk gelukt was kwamen de Nederlandse meesters in opstand tegen de volgens hun te hoge gages. Zij vonden dat zij net zo makkelijk 90% konden scoren en, dus net zo veel moesten verdienen als de buitenlanders. Zij gaan daarbij volgens mij voorbij aan het feit dat die grootmeësters bekeken vanuit het oogpunt van een eventuele sponsor veel aantrekkelijker zijn. Dan hebben we bij de officiële opneming een massakamp waarbij trouwens weer bleek hoe laks sommige schaakbestuurders met een uitnodiging om kunnen gaan. Na twee weekends jeugdschaak volgen dan nog een schaaknacht en een snelschaaktoemooi waarvoor we trouwens pas op het laatste moment zeker waren van een zaal". Alles bij elkaar lijkt op het laatste moment toch nog alles op zijn pootjes terecht te zijn gekomen, iets wat hopelijk binnenkort ook zal gebeu ren in het bestuur van de LSB. Folkert Jan Geertsma de erin Kees Karstens en Sjoerd Boot van Noordwijk in te lijven, terwijl ook Cor VreugdenMl nu definitief wekelijks in actie zal komen voor de Rijnsburgse acht. Wil Glasbergen evenwel een hogere positie op de ran glijst veroveren, dan zal in deze competitie toch minder wissel vallig moeten worden geope reerd. Swift 't Winkeltje kan als derde titelkandidaat worden be schouwd. De club, die toch al als hecht te boek staat, zag alleen Wim Oppelaar vertrek ken. Daar staat tegenover dat Jan van der Reijden uit dienst is gekomen en zich nu weer volop aan het zaalvoetbalspel kan gaan wijden. „Minimaal een derde plaats", weet Wim van Duivenbode dan ook te vertel len. En verklarend: „In feite hebben we nu hetzelfde team als waarmee we twee jaar terug kampioen van Zuid-Holland werden.In de breedte zag Swift zich gesterkt door de komst van ASCers Rik Hins en Dennis van de Water. Debutanten EKL-Boys en Sani tair Sjardin mogen eveneens tot de favorietengroep worden ge rekend. Het team van de Eerste Katwijkse Leesportefeuille, dat via het „opkopen" van Zwaan vogels de eerste klasse wist over te slaan, kent een geroutineerde, talentvolle spelersgroep. Sjaak Matters, Cees van der Steen, Gijs Collé en George Moesman Sjardin f alleen Lugdunum) het jeugdige talent. Of een absolute toppositie tot de mogelijkheden behoort, moet echter nog even worden afgewacht. Per slot van rekening is niet het gehele team het hoofdklasseniveau gewend. Sanitar Sjardin zag de selectie, met name door het eerste degra deren en vervolgensstoppen van Het team van Godyla dat vorig jaar de Leidse zaalvoetbaltitel veroverde en vervolgensd pas in de finale van het Nederlands kampioenschap struikelde. Opnieuw een van de (vijf) favorieten. Weerlee. Met Wim Visser als betrouwbaar sluitstuk moet Sjardin dit jaar dan ook hoog kunnen eindigen. Of Oegstgeest, vorig seizoen nog zo verrassend tweede, zich opnieuw tussen de favorieten zal kunnen scharen, moet nog worden afgewacht. Het team blijft ongetwijfeld voor elke te genstander een erg lastig te omzeilen klip. Maar of het ster ke collectief voldoende zal zijn in de, van talent overlopende „nieuwe" hoofdklasse blijft toch de vraag Als „outsider" zal Oegstgeest overigens ook dit jaar weer van zich laten spre ken. Hoewel het in dit sterke gezel schap altijd moeilijk is de iets mindere goden er bij voorbaat uit te halen, lijkt het resterende viertal clubs BMW Van der Plas, Landwer Johan, Van Ger- ven de Jong en Cleyn Duin) gedoemd tot een rol van minde re importantie. Van der Plas kent als eerste opdracht een echt team te worden. De eerste aanzet daartoe is al gegeven. Spelers als Martin Heerikhuisen en Johan van Duin (overgeko men van Zwaanvogels) kunnen een goede basis vormen. Ook de entree van doelman Teo Guyt als vervanger van Floor Schaap zou positief kunnen werken. Een plek bij de eerste vijf zou echter toch wel verras send zijn. Ook debutant Lanwer Johan uit Sassenheim lijkt geen „wonder- ploeg". De Teylingen-formatie, aangevuld met de van Godyda overgekomen Rijnsburgse Boys-speler Ruud van der Voort, staat echter wel bekend als een hard werkend team, waarvan het niet eenvoudig winnen is. Handhaven in de hoofdklasse moet dan ook mo Ruud Hij kan het niet laten, Ruud de Groot. De immer actieve, enthousiaste De Groot leek toch wel zo'n beetje aan het eind van zijn voetbalcarrière te zijn gekomen. Speelde jaren bij UVS, begon met het trainen van ZLC, maar zag tussen trainingen en zondagse wedstrijden door toch kans met het eerste team van RCL hoge ogen te gooien. Vorig jaar was het echter gedaan met Ruud. Aangezocht door zondagtweedeklasser Lugdu num concentreerde hij zich meer op training geven dan op voetballen. Hij had zo werd gezegd zijn laatste wedstrijd op niveau gespeeld. Ruud (2) Maar Ruud is, vergeef de vergelijking, als onkruid. Hij denkt er niet over te vergaan. Dat hij inmiddels door de KNVB was aangesteld als trainer van het Nederlands dames team weerhield hem niet een vaste stek te verove ren in RCL 3. Dat ook Lugdu num nog altijd zijn volle aandacht opeist de van energie overborrelende De Groot kon er niet echt mee zitten. En zaterdag was het dan zover. Akkoord, „slechts" als invaller betrad Ruud de Groot bij RVVH het veld, in dienst van RCL één. Een eenmalig optreden misschien, maar het blijft een optreden. Een gedenkwaardig, nu al historisch optreden zelfs. Trainer Nu we het toch over trainers hebben: persoonlijk heb ik* gelijk zijn. Het Katwijkse Cleyn Duin 1 de een bijzonder moeilijk ee Da seizoen. Diverse malen v in onverdiend verloren en h wo tijd werd voor degradatie hei vreesd. Het werd uiteinde vn LDWS, waardoor Cleyn 1 ter nu de kans krijgt te tonen ÏJT veel het team heeft geleerd bel dat eerste jaar. In Arno B ge heeft de Katwijkse acht 0' aa gens wel een spits van form tra Van Gerven de Jong ontsn va vorig jaar eveneens maar zo' nauwemood aan degradatii een seizoen waarin verded Tij troef was. Ook dit seizoen zi me de Lissenaren het waarsclvw lijk weer moeilijk krijgen in geldt voor Van Gerven hetze me als voor Oegstgeest, Land zei Johan, Cleyn Duin en BMW1 lar der Plas: de tegenstander menig zweetdruppel moe Zij plengen, alvorens de winst 60 feit is. lij» Een ding mag dan ook na str tableau de la troupe duide no zijn geworden: veel krachtsi vo schil kent de eindelijk weer tien ploegen bestaande hoe pr> klasse zaalvoetbal beslist oi Een gegeven dat nu al gar f staat voor veel spanning „vreemde" uitslagen. Een gé tot een groot waagstuk i t... Programma Maandag: Cleyn Duin, (Kj S wijk): 8 uur: Cleyn Duin - BN Van der Plas; 9 uur Glasberf s de Best - Van Gerven de Joi 1 woensdag: Wasbeekhal (Sassi heirn): 8.30 uur: Landwer Jï i - EKL-Boys. Groenoordhal (I den): 9 uur Swift 't Winkel - Oegstgeest. Gert-JanOnvi I Van onze sportredactie Leiden De tweede, door Sporthuis Wout Bergers beschikbaar gestelde Leidse Courant Bal, is deze week terecht gekomen bij Bl-junioren van SVOW. Een team dat vorig jaar kampioen is geworden en ook dit seizoen draait het talentvolle elftal van SVOW „leuk" mee drie wedstrijden werden inmiddels al weer gewonn- nen. „Reden genoeg voor ons om dit elftal er uit te lichten", aldus p.r.man Mooring. Lijkt ons ook wel. Op de foto, staand v.l.n.r.: leider H Gortzak, Ben Terluin. Jack Bos, Hans Buijs. Jan Pecht. Corn Tukker, Corres van der Linden, en Hans Hijzelendoorn. Knielend: Branny Spaan, John Zijderveld, Pieter Kiomp, Niels Knibbe, Austad Rambhadjan. Arjen Ver boen. Ruud Mieremet: „Alle schakers trachten te bereiken Leiden Het officiële pro gramma voor de viering van het vijftig jarig jubileum van de LSB ziet er als volgt uit: 30 september 13.00 uur: Na ontvangst van de officiële in stanties zal in zaal Tripodia te Katwijk een massakamp plaatsvinden tussen 150 scha kers uit de LSB en 150 spelers uit de rest van Nederland. 7 en 14 oktober: In Noordwijk, Roelofarendsveen en Leider dorp zullen deze zaterdagen rapidtoernooien worden geor ganiseerd voor de jeugdspe lers. 20/21 oktober: Vrijdagnacht zal er tot aan de volgende ochtend pl.m. 6.00 uur ge schaakt worden in „De Kuip" in Noordwijk. Iedereen kr\ hier de mogelijkheid o een veelheid van progra punten te kiezen wat hij gaat doen. 28 oktober 10.00 uur: zal er dan nog een toernooi seerd in de Leiden. De eerste prijs i minder dan 350 gaan gen. Van onze sportredactie Leiden— De komende week" starten de „Leidse" hoofdklas se-zaalvoetbalcompetitie, be looft een bijzonder interessante wedstrijdenreeks te gaan wor den. Niet alleen het feit dat er van de tien ploegen vijf teams aan te wijzen zijn als kansheb bers voor de hoogste plaats, maar ook het gegeven dat de eerste twee, misschien drie ver enigingen zich zullen plaatsen voor de in het seizoen '79-'80 te beginnen proefcompetitie van het District West 11 (met ploegen uit Den Haag, Gouda, Rotterdam en Leiden) zal ko mend seizoen de nodige extras panning op gaan leveren. Godyla Vrijetijdskleding komt dit jaar als titelverdediger in het veld. De Lisser-formatie toonde zich vorig seizoen een klasse apart in Leiden. Constant spe lend (slechts van Swift werd eenmaal verloren) rukten de Lissenaren zelfs op naar de absolute Nederlandse top. Pas in de finale moest in Nathania de sterkere worden onderkend. Of Godyla ook dit seizoen zo superieur zal zijn, dient te wor den afgewacht. Weliswaar werd het vertrek van doelman Wim van Harskamp en Ruud van der Voort goed opgevangen (Leo Dols en Pim van der Meer kwamen), maar toch lijkt Gody la nog niet de sterke eenheid die het vorig seizoen was. Impo neren deden de Lissenaren in de oefenwedstrijden dan ook niet, al werd wel het Katwijkse VW-toemooi winnend afgeslo ten. Het vorig seizoen evenals Gody la debuterende Glasbergen de Best, toen werd uiteindelijk een vierde plaats bereikt, kan ook komend jaar erg hoog gaan komen. Nico Glasbergen slaag

Leidse Courant | 1978 | | pagina 10