weede vakantie Vermindert stress Bijzonder aanbod van Pander. Partijraad PvdA verwerpt Bestek '81 -even jaar tegen eider misdaad tende geëist Zomertijd probleemloos verlopen rse schadevergoeding aan Nederlandse reders Ondernemingsraad bij Vleeschmeesters Publikatie rapport vliegramp gevraagd ÏNNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1978 1 (Van een onzer verslaggevers) RECHT Een tweede vakantie t voor de zo noodzakelijke stress* ndering. Dat zei vanmorgen F dr. P. A. Biersteker, hoogleraar jische fysiologie aan de Rijksuni- 'kiteit te Utrecht bij de opening van •jnanifestatie Vakantie—Vitaal *18 tel je Jaarbeurshallen in Utrecht. zijn aanwijzingen te over dat de 2 maatschappij zo vaak aanwezi ge voortdurende spanning ons lichaam nadelig beïnvloedt. Zo is onder meer aangetoond dat sommige hormonen onder mentale stress in een te grote hoeveelheid in ons bloed worden uitge scheiden. Deze hormonen, die onder normale omstandigheden en in norma le hoeveelheden het lichaam gunstig beïnvloeden, kunnen in grotere hoe veelheden uitgescheiden onze bloedva ten nadelig beïnvloeden. Dit zou moge lijk mede een oorzaak kunnen zijn van de tegenwoordig zo vaak optredende bloeddrukverhoging, die weer het op treden van hart- en vaatziekten bevor derd. Zelfs het gebruik van een sauna kan al een mini-vakantie zijn. Mits men zich aan een aantal simpele regels houdt is de sauna zeer ontspannend en biedt de mogelijkheid om een aantal uren alle zorgen te vergeten en echt te relaxen, meent professor Biersteker. l>ede kans op Medewerking ankrijk aan ïonere ijn onze parlementaire redac- HAAG Er is een goede i dat het Franse parlement voor het eind van het jaar »ord gaat met de goedkeu van het internationale ver- I tot vermindering van de (vervuiling. rdrag dat is gesloten door van Zwitserland, Frankrijk, Luxem- houdt onder lat de Franse kalimij- Elzas per jaar onge- en miljoen ton zout min de Rijn zullen lozen. Het zout zou dan op 1800 in de grond wor- en. Het Franse par- tot nu toe dit Rijn- niet willen goedkeuren toeren en milieugroepen Elzas hevig protesteerden het opbergen van zout in Het optimisme over houding van het parlement is gegroeid na dat een Nederland met de k Duurzaam kwaliteitsmeubel met een voortreffelijk zitcomfort. De bekleding is een uni bouclé of een warmbruine katoenen stof met oriëntaals dessin (beide met Scotchguard finish). De bank heeft losse keerbare zit-en rugkussens en is met strakke volants afgewerkt. Levering uit voorraad. Komt u snel even kijken, want het aantal is beperkt! Leiden: Heerstraat l4(j/Holermarkl 21-22 Den Haag - Amsterdam - Rotterdam - Eindhoven - Leiden - Groningen - Enschede HAAG (ANP) De rechtbank in het Ierse Cork heeft ren 75.000 gulden schadevergoeding toegewezen aan Neder- reders. De reders, verenigd in de Redersvereniging voor Zeevisserij hadden op 7 september een schadever- van de Ierse regering gebist van 700.000 gulden. in april vorig jaar de Ierse autoriteiten tien Nederlandse had aangehouden en deze vijf-en-een-halve dag aan de hadden gelegd. Dit hield verband met de eenzijdige toen door Ierland van een vijftig mijlsgrens voor de Ierse kust waarbinnen de Nederlandse vissers niet mochten opereren. Het Europese gerechtshof wees de eenzijdige maatregelen van Ierland tenslotte in februari van dit jaar af. Het lid van het dagelijks bestuur van de redersvereniging, C. Vrolijk uit IJmuiden, vindt dat het toegewezen bedrag niet in verhouding staat tot de kosten die de reders die vijf-en-een-halve dag hebben gemaakt „Het ging tenslotte om bijna tweehonderd vissers die die tijd niets hebben kunnen doen terwijl alle kosten gewoon doorliepen". Echtpaar studeert tegelijk af TILBURG (ANP) Aan de katholieke hoge school is gisteren een echtpaar tegelijk afge studeerd in dezelfde richting: de economi- sche-sociologische spe cialisatie. De heer F. Sengers en mevrouw A. Sengers-Brusse werden tegelijk doctorandus, nadat zij in 1976 al sa men het kandidaatsexa men hadden behaald. Fractievoorzitter Den Uyl in gesprek met partijvoorzitster len van den Heuvel tijdens de partijraad van de PvdA gisteravond. STEUN VOOR OPSTELLING FNV EN CNV (Van onze parlementaire redactie! UTRECHT De Partij van de Arbeid heeft gisteravond in Utrecht eenstemmig het rege ringsbeleid verworpen zoals dit wordt voorge steld in de ombuigingsnota Bestek '81 en de Miljoenennota voor 1979. De partijraad deed dit door een, zij het op enkele punten gewijzigde, ontwerpresolutie van het partijbestuur te aanvaarden. Belangrijk ele ment in de discussie was dat men tot uiting bracht op één lijn te willen zitten met de vakbeweging (FNV èn CNV, zei fractievoorzit ter Den Uyl nadrukkelijk) in de beoordeling van het beleid van het kabinet-Van Agt op financieel, economisch en sociaal gebied. De partijraad besloot aan de ontwerp-resolutie toe te voegen dat hij „de strijd die de vakbewe ging tegen het regeringsbeleid voert onder steunt". „De PvdA wil deze vakbondsstrijd op politieke wijze vertalen in het besef dat mede werking van de vakbeweging aan maatschappij- hervormende maatregelen onmisbaar is". „Het door het kabinet-Van Agt in Bestek '81 voorgestelde beleid is ondoelmatig en onrecht vaardig. Het kabinet handelt lichtzinnig", aldus Den Uyl die nog eens met nadruk zei achter het één procent-beleid van 1976 te staan. Ook werd, op voorstel van de Jonge Socialisten, uitgesproken dat de bestrijding van de jeugd werkeloosheid zeer veel aandacht zal moeten krijgen. Verder werd verklaard dat bij de behandeling van Bestek '81 en de Miljoenennota in de Eerste en Tweede kamer geen verschil gemaakt mag worden in de PvdA-opstelling tegenover het kabinet en de fracties van CDA en WD. Secretaris buitenland van PvdA afgetreden (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT De nog maar pas benoemde secretaris buitenland van de Partij van de Arbeid, Wim Bogaard, is afgetreden. Op de gisteravond in Utrecht gehouden partij raadsvergadering werd door hem meegedeeld dat hij onvoldoende tijd beschikbaar had om zich goed in te werken. Bogaard had zich tot taak gesteld veel aandacht te schenken aan het werk binnen de partij zelf, in het bijzonder de informatie over buitenlandse problemen. Na een tijdje als secretaris buiten land gewerkt te hebben kwam hij echter tot de conclusie dat deze hoofddoelstelling moeilijk verwerkelijkt kon worden omdat de noodzake lijke internationale contacten zeer veel tijd van hem vergden. VERPLEGEND PERSONEEL DRINGT AAN OP INVOERING NIEUWE WERKTIJDEN DEN HAAG Er moeten spoedig betere werktijden komen voor het personeel in de verplegings- en verzorgingsinrichtingen. De meer dan een kwart miljoen mannen en vrouwen die in deze sector van de gezondheidszorg werken, wachten er al veel te lang op. Dit hebben de vier samenwerkende bonden van overheidsperso neel, ABVA, ARKA, KABO en NCBO minister Albeda van Sociale Zaken bericht. Ze hebben kritiek op het onbegrip bij de overheid voor de grote betekenis en noodzaak van een spoedige vervanging van het verouderde verplegingsbesluit uit 1957. Een nieuw ontwerp-besluit is al jaren gereed. Het zou 1 juli 1975 in werking hebben kunnen treden. In maart '76 liet de bewindsman de bonden weten „nog voor de zomervakantie de organisaties in de gelegenheid te zullen stellen" hun oordeel te geven over voorstellen die werden overwogen om wat wijzigingen aan te brengen. Daarna is het stil geworden. UTRECHT (ANP) De directie van Vleeschmeesters heeft toe gezegd dat er een onderne mingsraad komt bij het bedrijf. Ook is bereikt dat de werkne mers niet meer dan vijf dagen per week hoeven te werken. Dit zei de vice-voorzitter van de voedingsbonden CNV, R. van Wensen, gisteren na afloop van een gesprek tussen de voedings bonden van FNV en CNV en Vleeschmeesters. Op andere punten, zoals het algemene per soneelsbeleid en het gebrek aan inspraak bij het bedrijf, heeft de directie zich bereid ver klaard verder met de bonden te overleggen. „Een positief re sultaat", aldus Van Wensen, „We hopen dat Vleeschmeesters op de nu ingeslagen weg voort gaat". In augustus kondigden de Voe dingsbonden aan dat het bedrijf opening van zaken moest geven, omdat het binnen het bedrijf mede vanwege de snelle groei naar hun mening niet helemaal op rolletjes liep, wat zijn weer slag had op de werknemers. Het bedrijf is met circa 600 werkne mers, verspreid over filialen in het hele land, een van de groot ste slagersbedrijven in Neder land. opmars UTRECHT (ANP) - Het gebruik van wijn in Neder land wordt steeds meer een alledaagsbegrip. Per hoofd van de bevolking is bet verbruik toegenomen van 9,8 liter in 1973 tot 13 liter vorig jaar. Voor dit jaar lijkt een wijn- verbruik van 14 liter per hoofd van de bevolking niet onwaarschijnlijk terwijl dat verbruik in 1980 onge veer 16 liter zal kunnen bedragen. Dit zei voorzitter Th. Hooy van het bedrijfschap voor de detailhandel in alcohol houdende dranken gisteren bij de start van de traditio nele nationale slijtersmani festatie „oktobe: wijn maand". De slijter-wijnhandelaar heeft in dat verbruik een omzetaandel van ongeveer 25 procent. Er is in de voe- dings- en genotmiddelen- sfeer géén onderdeel dat zo hard groeit als de wijnver koop", aldus de heer Hooy. ARLEM (ANP) De offi- r van justitie in Amsterdam ft gisteren zeven jaar gevan- isstraf geëist tegen Stanley de 31-jarige man uit de ifdstad die er van wordt dacht de leider te zijn van begin deze week opgerolde Idaadbende. kon in juni al in ?ijn kraag fden gegrepen; woensdag de 35-man sterke bende rden" opgerold. Daarmee wa- een kleine honderd misdrij- I opgelost, waaronder twaalf tovervallen, vijftig inbraken Misdrijven als heling, brand- ting, oplichting, vuurwa- andel en handel in verdo- "franc elkaar zo'n drie miljoen gulden werd „verdiend". Volgens de officier is II. bii alle gewapende overvallen betrok ken geweest, hoewel hem er slechts drie ten laste werden gelegd. Stanley H. heeft file feiten toegegeven en ook heeft hij bekend altijd een wapen bij zich te hebben gehad. Behalve de misdrijven in Nederland zal hem ook een overval op een geldtransport in het Belgische Charleroi worden aangerekend. Stanley zou in 1974 zijn begon nen met het plegen van overval len in Delft en Amsterdam. Hij werkte aanvankelijk alleen en heeft later een groep om zich DEN HAAG Als in de nacht van zaterdag 30 september op zondag 1 oktober de klok om 03.00 uur weer een uur terug gezet moet worden heeft Neder land voor de tweede keer na de tweede wereldoorlog zijn zomertijd gehad. „Dat heeft dit jaar zo weinig problemen opgeleverd dat de commissie zomertijd overweegt zichzelf maar op te heffen", aldus drs. A. A. H. C. van Onzenoort van het ministerie van CRM, de secretaris van de interdepartementale com missie-zomertijd die de invoering van de zomertijd heeft voorbereid en zich ook bezig houdt met de begeleiding van problemen die de zomertijd oplevert. Hij noemt het opvallend dat er dit jaar vrijwel geen reacties over de zomertijd zijn binnengekomen. „De zomertijd is dit jaar zo geruisloos verlopen dat we geen enkele aanleiding hebben om er een onderzoek naar in te stellen", aldus Van Onzenoort. Ongeveer hetzelfde beeld wordt verkregen van instellingen die direct met de zomertijd te maken hebben. Het landbouwschap zegt dat de Nederlandse boer en tuinder al na de tweede keer met de zomertijd hebben leren leven. Het landbouwschap heeft alleen nog moeite met het eindtijdstip op 1 oktober. „Wij zoüden graag zien dct dat tijdstip twee weken vroeger komt te liggen. Want juist in die laatste twee weken heeft het vroege landbouwverkeer veel last van de ochtend mist", aldus een woordvoerder van het landbouw schap. Een ander bezwaar van het schap is dat West-Duitsland de zomertijd niet heeft ingevoerd. De hebben nogal eens transportproblemen door het uur tijdverschil. Ook het hoofd van de klimatologische dienst van het KNMI, dr. J. P. M.Woudenberg, geeft als zijn persoon lijke mening dat hij graag zou zien dat de zomertijd met twee weken zou worden vervroegd. „Het voordeel van langer licht 's avonds geldt de laatste twee weken lang zo sterk niet meer, terwijl het nadeel van mist in de ochtendspits zich dan juist laat voelen. Zo rond acht uur heerst er een mistpiek terwijl dat buiten de zomertijd om een uur of zeven is, dus niet meer zo midden in de ochtendverkeersspits", aldus Wouden berg. Het bedrijfsschap voor de horeca is wel tevreden met de zomertijd. „De omzetten in de horeca zijn dit jaar nog niet zo gek geweest/, aldus het bedrijfsschap, „maar het is natuurlijk moeilijk om de invloed van de zomertijd daarop te meten. Er zijn zoveel andere factoren die daarop van invloed zijn". Maar het bedrijfsschap ziet de zomertijd liever niet verdwijnen want zeker op de langere termijn zal het een gunstige invloed hebben op de bedrijfsresultaten in de horeca, aldus een woordvoerder van het bedrijfsschap voor de horeca. Stichting recreatie, waarbij ongeveer zestig particulie re nationale instellingen zijn aangesloten die werkzaam zijn op het gebied van de openluchtrecreatie, vindt de zomertijd een positieve en plezierige bijdrage aan de vrijetijdsbesteding en recreatie in ons land. Zij beoordeeld dé zomertijd dit jaar even positief als vorig stichting vooral gebruikt voor sportieve activiteiten zoals wandelen, trimmen en fietsen. Vooral de henge laars zijn volgens haar enthousiast over dat extra uur. Volgens de Samenwerkende Electriciteits produktiebe- drijven (SEP) zal de zomertijd dit jaar evenals vorig jaar een electriciteitsbesparing opleveren van 0,5 procent. Dit op basis van gegevens zoals die bekend zijn tot 1 augustus. Het is een besparing van 12,5 miljoen gulden op brandstoffen die anders nodig waren om dat half procent electriciteit op te wekken. Voor de KLM en de NS levert de zomertijd nauwelijks meer problemen op. De KLM houdt voor zijn dienstre geling de GMT-tijd (Greenwich Mean Time) zodat in de zomertijd het vluchtschema gewoon een uur op schuift. De zomertijd vraagt bij de NS alleen enige aandacht bij het treinverkeer naar West-Duitsland. In het spoorboekje wijst de NS de reizigers op het uur tijdverschil dat we met West-Duitsland hebben in de zomertijd. Ondanks alle pogingen daartoe is er geen uniforme regeling van de zomertijd in Europa. Dezelfde zomer tijdregeling als ons land hebben: België, Luxemburg, Frankrijk, Spanje, Griekenland, Turkije, Polen en Portugal. Groot-Briftannië en Ierland hebben een zomertijd die dit jaar begon op 19 maart en loopt tot 29 oktober. In Italië begon de zomertijd op 23 mei en eindigde op 25 september. West-Duitsland kent ook dit jaar geen zomertijd, wat weer tot gevolg heeft dat Oostenrijk en Denemarken ook niet de zomertijd invoeren omdat zij zich richten op wat West-Duitsland DEN HAAG (ANP) - De Twee de-Kamerleden Rienks en De Graaf (beiden PvdA) heben schriftelijk aan staatssecreta ris Smit-Kroes (luchtvaartza ken) gevraagd er bij de Spaanse autoriteiten op aan te dringen dat het rapport over de vlieg tuigramp op 27 maart vorig jaar op Tenerife zo spoedig mogeli jk wordt gepubliceerd. Bij die ramp waarbij een Boeing van de KLM en PanAm waren betrokken, kwamen 580 mensen om het leven. In hun vragen verwijzen de kamerleden naar een medede ling van een Amerikaanse advo caat, waarin werd gezegd dat het rapport over de toedracht van de ramp door de Spaanse autoriteiten pas zou worden ge publiceerd, nadat alle schade claims zijn afgehandeld. Melk Ameland per pijpleiding naar vasteland LEEUWARDEN (ANP) Over enkele weken zal de melk uit de veehouderijen op Ameland niet meer per schip maar via een plastic leiding in de bodem van de Waddenzee naar de vas te wal worden getransporteerd. Op het ogenblik wordt de lei- ding, die een lengte van negen kilometer zal krijgen, aange legd. Dertien plastic buizen met een lengte van 750 meter en een doorsnee van tien centimeter worden anderhalve meter onder de bodem van de zee aange bracht. De melkleiding wordt aange legd in opdracht van dë coöpe ratie de Takomst in Wolvega. Het ministerie van landbouw heeft een subsidie van twee miljoen gulden gegeven. Volgende maand zal de leiding al in gebruik worden genomen. Saxon-drive eist zestien doden HANNOVER DPA De grote Navo-oefening in West-Duits land Saxon-drive, waaraan ook een groot aantal Nederlandse militairen heeft deelgenomen is volgens de Nederlandse gene raal Gijsberts goed geslaagd. Bekend werden vanmorgen echter ook, dat tijdens deze oefening zestien mensen zijn omgekomen, terwijl er meer dan twintig gewond geraakt zijn. Daaronder bevinden zich ook enkele burgers. De oefening, waarvoor zelfs een groot aantal Amerikaanse mili tairen werd overgevlogen en materieel per schip naar Rotter dam werd vervoerd, is geheel volgens plan verlopen, aldus woordvoerders. Dertien buiten- landse waarnemers hebben de oefening twee dagen lang kun nen volgen. Het Warschaupakt, dat daartoe ook was uitgeno digd, heeft echter geen waarne mers gestuurd. Er wordt voor morgen vrij koud weer verwacht met buien, waar van sommige met onweer. Veroorzaker van dit onbestendi ge weerbeeld is een aktieve depressie, die in het afgelopen etmaal van het zeegebied ten zuiden van IJsland naar Schot land is getrokken en daarbij nog wat in diepte toenam. De verdere koers van de depres sie blijft zuidoostelijk, waarbij de kern morgen dichtbij of over het noorden van ons land komt te liggen. Vooruitzichten voor zondag: Pe rioden met buien, ook opklarin gen. vrij koud. Vooruitzichten in cijfers voor zondag: aantal uren zon: 1 tot 6, min. temp omstreeks 9 graden, max temp. omstreeks 14 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur 60 procent kans op een geheel droog etmaal 30 procent. Weer Max. Neer. temp. elag

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9