„Stormen zullen antennebos wel van Katwijkse daken vegen" Zoeterwoude vraagt provincie geld voor fietspad Nieuweweg WARMONDSE RAAD BEGINT RUSTIG Geen uitspraak raad Noordwijkerhout over aanleg tennisbanen Leiderdorp is boos op E Oegstgeest RAAD KATWIJK over c.a.i.: Echtpaar Oosterom verlaat zalencentrum "De Werf99 i REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1978 ZOETERWOUDE De aktie van het vrouwen gilde voor een fietspad langs de Nieuweweg heeft zijn eerste resul taat geboekt B W deelden in de gister avond gehouden raads vergadering mee dat een aanvraag voor fi nanciële steun naar de provincie is uitgegaan. Onlangs heeft de rege ring de provincies geld toegezegd voor de aan leg van, vooral recrea tieve, fietspaden. Op honorering van de ge vraagde subsidie wordt dan ook gehoopt. Op vragen uit de raad konden B W niet altijd bevredigende antwoor den geven. J. v.d. Geest (CDA) kaartte de ruim tenood waarin bv. de KPJ (die een brief hier over aan de gemeente had gezonden) weer eens aan. Het kerkbe stuur werd als de grote boosdoener in deze zaak bestempeld, omdat van uit deze hoek nauwe lijks actie komt De slechte staat waarin het kerkepad Gelderswoud- seweg-Ommedijk ver keert en de stank die de sloot vóór de zelfstandi genflat «bij Huize Em- maus geeft, waren za ken waar met name Straver (PZ) en Michiel- sen (VVD) zich zorgden over maakten. Een di recte oplossing hiervoor werd niet gevonden. Op de vraag van Roessen (CDA) wanneer de werkzaamheden op het kruispunt Noordbuurt- Dorpsstraat-Watertje plaats zullen vinden kon wel een positief ant woord worden gegeven. Van 16 tot 20 oktober zal een vluchtheuvel aangelegd worden, zo dat het liriksafslaan vanaf de Noordbuurt door auto's onmogelijk wordt gemaakt. Enige moeite had mevr. Plantinga (CDA) met de KATWIJK Diverse raad sleden spraken gisteravond tijdens de Katwijkse raads vergadering hun waarde ring uit over de uitstekende documentatie die b en w hebben verstrekt over de gemeenschappelijke rege ling „antenne-energievoor ziening Leiden en omge ving". De documentatie be helsde een concept-regeling, alsmede een uitgebreide toelichting daarop. De con cept-regeling is resultaat van het in november 1974 gestarte overleg tussen de gemeenten Katwijk, Lei den, Leiderdorp, Oegst geest, Rijnsburg, Voorscho ten, Warmond en Zoeter- meer, later nog versterkt met Valkenburg. Wanneer de gemeenschap pelijke regeling definitief tot stand komt, zal er een algemeen bestuur worden gevormd bestaande uit 25 leden, waarin Katwijk zit ting zal hebben met drie leden. Slechts enkele vragen bleven ter beantwoording over. Drs. H. van Mierlo (Gem. Belange- n/D'66) wilde weten hoe de zen derkeuze in de toekomst gere geld zal worden. Sinds Katwijk in december '77 op de antenne mast in Oegstgeest werd aange sloten is het zenderpakket, dat destijds is samengesteld door de aanvankelijke exploitant van de mast, gehandhaafd. De heer Van Mierlo voorzag moeilijkhe den als straks voorstellen tot verandering kunnen worden ge daan: Oegstgeest voelt namelijk voor Franse zenders, terwijl al gemeen bekend is dat Katwijk voor Engelse stations is gepor teerd. Wethouder drs. J. Bergman (CDA) betwijfelde of extra bui tenlandse zenders wel nodig zijn; hij wees er echter op dat aansluiting op Frankrijk in elk geval eenvoudig is, terwijl de Fransen er bovendien voor wil len betalen als Nederland hun programma's wil uitzenden. Een verbinding met Engeland daarentegen is moeilijk tot stand te brengen: het dichtstbij zijnde station is Norwich en dat is moeilijk te ontvangen. „Maar nogmaals", vond de wethouder, „ik vind die buitenlandse zen ders niet zo relevant. Voetbal kan iedereen ook op Nederland en Duitsland volgen..." De WD-er R. Buitendijk bracht naar voren dat als voordeel van J. H. Haasnoot nieuw raadslid Katwijk Aan het begin van de vergadering werd de beer J. H. Haasnoot (27) door burgemeester mr. C. A. Bos geïnstalleerd als lid van de raad. De beer Haasnoot maakt deel uit van de fractie van de PvdA/PPR en neemt de plaats in die opengevallen is door bet recente vertrek van drs. R. de Vries. Het nieuwe raadslid zal zitting hebben in de commissies voor algemene en bestuurlijke zaken, voor grondbedrijf en sanering en voor financiën en economische zaken. Ook zal hij deel uitmaken van het bestuur van de Stichting Gezinsver vangend Tehuis. Zijn lidmaatschap van de Belangengroep Jeugdwoningnood Katwijk heeft de heer Haasnoot opgezegd, omdat hij dat niet verenigbaar vond met zijn raadslidmaat schap. de CAI was genoemd dat het vond dat niet nodig: „Er is vorig antennebos op de daken zou jaar bij de start van de CAI verdwijnen. Hij had daar nog gezegd dat de antennes binnen niet veel van gemerkt en vroeg vijf jaar weg moesten zijn. Van of b en w daar iets aan wilden de Katwijkse bevolking is 93% doen. Wethouder Bergman op de CAI aangesloten en voorz over die mensen hun antenne nog op het dak hebben, zullen ze die niet meer onderhouden. En in de komende vier jaar zullen wat noordwester-stor men wel zorgen dat die dingen van de daken worden geveegd!" Over de grote mast op het Rijn huis in Katwijk deelde de heer Bergman mee dat die zo spoedig mogelijk verwijderd zal wor den. Als noodvoorziening blijft Katwijk de beschikking houden over de antennes op de flat aan de J. Th. de Visserstraat. De raadsleden kozen voorts vijf leden die deel zullen uitmaken van een adviescommissie voor de vordering van woonruimte. Het is volgens b en w overigens nauwelijks te verwachten dat de commissie in actie zal komen. De laatste maal dat er woon ruimte in Katwijk werd gevor derd was op 13 augustus 1965. Zonder veel discussie ging de raad akkoord met o.a. de aan schaf van een patrouilleboot voor de politie, met wijziging van de naam Bruggestraat in Turfmarkt en met de verlening van kredieten voor herziening van de straatverlichting in de Rijnstraat en in enkele straten in het zuiden van Katwijk/Zee. WARMOND De nieuwe raad van Warmond kreeg gisteren de gelegenheid geleidelijk te wennen aan het raads werk. Er stonden geen spektakulaire onderwerpen op de agenda. Er werden en aantal leden benoemd voor verschil lende gemeenschappelijke regelingen en er werden enkele besluiten verdaagd naar de oktobervergadering. Bij de rondvraag konden de raadsleden zich tenslotte toch nog laten horen. De raadsleden bleken veel belangstelling te hebben voor de vosderingen in enkele lopende zaken. Mevr. Dalhuizen infor meerde naar de stand van zaken met betrekking tot het bouwplannetje op het terrein van v. Elburg, raadslid Timmer man vroeg naar de plannen voor de Burcht en de heer Bonjer stelde belang in de geluidwerende maatregelen nabij de Schipholspoorlijn. Over al deze zaken zal spoedig overleg worden gepleegd en in de oktobervergadering zullen waar schijnlijk meer konkrete gegevens be kend zijn. Raadslid Van Leeuwen konsta- teerde een zeer gevaarlijke situatie aan de Straat ter Leede. Een schuur die als hooiopslagplaats en als veestal wordt gebruikt staat daar op instorten. Kortge leden is daar een kleine brand ontstaan waardoor de bouwval een gevaar voor de omgeving en met name voor spelende kinderen is geworden. Hij pleitte ervoor stappen te ondernemen die tot spoedige afbraak kunnen leiden. Burgemeester De Vreeze deelde mee dat er overleg gaande is met de eigenaar over aankoop van de schuur zodat op korte termijn tot sloop kan worden overgegaan. De najaarsfeesten in Lisse zijn weer verleden tijd. Gisteren werden de feesten afgesloten met de kortebaandraverij en de verkiezing van de nieuwe Miss Jaarmarkt 1978. Ondanks de regen trok de kortebaandraverij nog een behoorlijk aantal toe schouwers. die konden genieten van een interes sante draverij. Ook de totalisator trok voel belang stelling (foto). Winnaar van de grootste geldprijs en de daar bij behorende zilveren tulp werd eigenaar van Nono Buitenzorg. De 17-jarige Vrijburg uit Lisse werd door de jury gekozen de nieuwe Miss-jaarmarkt 1978. Gisteravond Connie (midden) in de winkel van Mielo om behalvtt 1 de huldigingen ook nog een complete ting in ontvangst te nemen. Rechts fotograaf lüi Het echtpaar. Oosterom-Kuiper Het echtpaar Oosterom-Kui per zal per 1 oktober het zalencentrum „De Werf" naast de gereformeerde kerk in Voorschoten verlaten in verband met het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Ruim 22 jaar geleden werd de heer J. Oosterom aange steld als koster van de gere formeerde kerk. De eerste jaren was hij volledig koster, tuinman en incasseerder voor de kerk. Twintig jaar geleden besloot de gerefor meerde kerk om iets te doen aan de zalennood voor het verenigingsleven en werd „De Werf' gebouwd naast de kerk. Binnen enige jaren werd „De Werf' het meest gezochte en bezochte zalen centrum van Voorschoten. Dagelijks zijn alle vier de zalen bezet en van de vroege morgen tot middernacht zijn daar te vinden de heer en v Oosterom. De heer Oosterom: „Ik kan rustig zeggen dat alle Voor- schotense verenigingen van politieke tot gezelligheidsver enigingen hier een of meer dere malen per jaar bijeen komen. Daarnaast zijn we nauw betrokken bij rouw en trouw en dat betekent een dagelijkse aanpassing. Aan het einde van de rit komen vooral de erg droevige maar ook de heel plezierige bijeen komsten weer bovendrij- Planning Mevrouw Oosterom: „Het schoonhouden van kerk en zalen vraagt een goede plan ning. Nu moet ik wel zeggen dat vrijwel alle bezoekers oog hadden voor de door ons gewilde orde en netheid. We hebben eigenlijk altijd de kerk en De Werf beschouwd als ons toevertrouwde bezit waar we zuinig op moesten zijn. Het is dat we de laatste jaren een beetje sukkelen met onze gezondheid, daar om is het afscheid minder zwaar geworden. Ik heb ze ker vier geslachten voorzien van koffie en drankjes. Kort na de oorlog hielp ik al mee in het gebouw voor Christelijke Belangen." Het vertrek van het echtpaar uit „De Werf" gaat niet onge merkt. Vrijdagavond is er in „De Werf" eeii receptie voor alle bezoekers van „De Werf" en dat betekent waarschijn lijk een massale komst van het hele Voorschotense ver enigingsleven, dat nog steeds aangewezen is op de bereid heid van de kerken om zalen ter beschikking te stellen. Het gemeentelijke Culturele Centrum is veel te duur voor het verenigingsleven. De verenigingen staan in de rij om een vergaderplaatsje in „De Werf", waar zelfs de kerkeraadskamer menig maal dienst moet doen als vergaderruimte. NOORDWIJKERHOUT De gemeenteraad van Noordwij kerhout besloot gisteravond na een soms verhitte discussie, dat de kwestie Jonkers behandeld zal worden binnen het nieuwe bestemmingsplan Buitenge bied. De heer Jonkers had het college gevraagd, of hij drie tennisbanen mocht aanleggen op een stuk grond aan de Leidse Vaart. De gemoederen bij enke le raadsleden werden ook ver hit bij de discussie over het al dan niet handhaven van het ambtsgebed in de huidige vorm aan het begin van de vergade ring. In 1969 heeft de heer Jonkers aan het college gevraagd, of er een mogelijkheid was om op zijn terrein drie tennisbanen aan te leggen. Op dit verzoek is toen geen schriftelijke reactie gegeven. Wel zijn door functio narissen van openbare werken mededelingen gedaan over de haalbaarheid van dit verzoek. Deze luidden negatief. Eerst ne gen jaar later is er door de heer Jonkers een nieuw verzoek in gediend. De heer Kuyper (D'66) vond, dat het college dit verzoek terecht weigerde volgens de normen van het huidige bestem mingsplan. Hij stelde echter, dat het hoogste recht soms het hoogste onrecht was. Hij wees op het feit, dat de heer Jonkers invalide was en niet van een uitkering afhankelijk wilde zijn. Hij verklaarde verder, dat er in vele gevallen wel gerommeld was. De heer RuigrOk (WD) vroeg, of er geen mogelijkheid was het terrein van de heer Jonkers aan de bestemming agrarisch te onttrekken en in het nieuwe bestemmingsplan Buitengebied aan van de heer Jonkers tegemoet te komen. Mevrouw van der Geest (CDA) wees op het feit, dat niet de voorschriften de dienst moesten uitmaken, maar dat het menselijk geluk voor de voorschriften ging. De heer Verberne (PvdA) vond het terecht, dat het verzoek geweigerd werd op grond van argumenten betreffende de ruimtelijke ordening. Wethou der Heemskerk was het hier volledig mee eens en stelde ook nog, dat invaliditeit en kwaliteit van de grond geen normen wa ren om ruimtelijke ordening te bedrijven. Hij wees ook op het gevaar van de precedent-werk ing. Veel raadsleden drongen erop aan het verzoek van de heer Jonkers te behandelen bin nen het nieuwe bestemmings plan Buitengebied met daarbij de intentie-verklaring het wel- wilLend te bekijken. Burge meester Bosma was tegen deze intentieverklaring. Hij stelde, dat de heer Jonkers gewoon een bouwaanvrage moest indienen en dat deze op de normale manier behandeld moest wor den. Een intentieverklaring zou inhouden, dat de raad bij voor baat al akkoord zou gaan en daar wilde de burgemeester niets van weten. De zaak werd dus aangehouden. Gebed Aan het begin van een vergade ring wordt door de burgemees ter een gebed uitgesproken, waarbij de raadsleden gaan staan. De heer Van Koningsveld (PvdA) had het college in de vorige raadsvergadering ge vraagd of dit zodanig aangepast kon worden, dat het niet provo cerend zou werken als zijn frac tie zou blijven zitten. Hij stelde, dat zijn fractie er grote moeite mee had te gaan staan daar zij geen christelijke richting aan hingen. Daarmee was de Noord wij kerhOutse variant op het al dan niet invoeren van het gebed in de troonrede Geboren. Zowel de fractie van het CDA als de fractie van de WD vonden, dat het ambTSgebed in de bestaan de vorm gehandhaafd moest blijven. Beiden gebruikten het argument, dat Noordwijkerhout overwegend christelijk was. Wel stelden zij, dat zij het blijven zitten van de PvdA niet als provocatie zouden opvatten. De heer Kuyper (D'66) stelde, dat het niet te verdedigen was het ambtsgebed in deze vorm nog langer te handhaven. Hij vond 'een moment stilte voor de ver gadering een redelijk alterna tief. De heer Van Schie (EZP) karakteriseerde de houding van de fracties van het CDA en de WD als autoritair en discrimi nerend. De heer Sluis CDA ging zelfs zover door te stellen, dat de fractie van de PvdA dan maar na het gebed moest bin nenkomen. De heer Van Schie antwoordde hierop, dat dit het idee gaf van een schuilkerk, waartegen juist de katholieken zo lang gestreden hadden. De heer Van Duin (CDA) kon de problemen van de PvdA-fractie best begrijpen, maar deed een beroep op de verdraagzaam heid. De heer Verberne (PvdA) stelde echter, dat je ook omge keerd van verdraagzaamheid kon spreken. Met 9 voor (CDA en WD) en 5 stemmen tegen (PvdA, D'66 en EZP) werd be sloten het ambtsgebied in de huidige vorm te handhaven. Schot had kwade dronk NOORDWIJK Een Schot (25), die tijdelijk in een hotel[ De Kaag verblijf hield, ging gisteren een avondje uit in badplaats. De whisky was best en na menig glas kwam de g flink aangeschoten weer buiten. In 't nachtelijk uur sprak jdj de chauffeur van een Noordwijkse taxi aan en vroeg hem njd. De Kaag terug te brengen. Dat kon, zei de chauffeur, maar dan moest er wel vooruit worir" betaald. Daarover maakte de Schot zich zo boos, dat hj de lichttL» van de taxi met zijn vuisten stuk sloeg. Een politiepatrouP^ rekende de man even later in, waarna hij z'n kwade dronk ver^ afreageerde door in de cel de inventaris kort en klein te slaan. De volgende morgen kreeg de Schot de rekening van enty honderden guldens gepresenterd. Hij keek wel zuinig, betaalde vlot... Afscheid groepscommandai Hillegom HILLEGOM Ter gelegenheid van het afscheid van de groet commandant van rijkspolitie, adjudant K. Efdé wordt vanmidJ een receptie gegeven in het Hillegomse raadhuis. In verband n het bereiken van de 60-jarige leeftijd heeft de groepscommand functioneel leeftijdsontslag gekregen. De heer Efdé bekleej vanaf 1974 de functie van groepscommandant. Hiervoor w£ adjudant van rijkspolitie in Nieuwveen. Maandag 2 oktober v adjudant Opdam officieel geïnstaleerd als groepscommandant i Hillegom. De 54-jarige rijkspolitieman werkt al 26 jaar in HillegoJ OEGSTGEEST Door slordig heden in een briefwisseling over benoeming van een raad slid in de raad van beheer van het streekenergiebedrijf tussen Oegstgeest en Leiderdorp, is irritatie opgewekt bij Leider dorp. In de eerste brief werd tussen beide gemeenten afge sproken dat bij toerbeurt een afgevaardigde in de raad van beheer zou plaatsnemen, oegst geest is in een tweede brief op deze afspraak teruggekomen en heeft de heer Van Belle, wet houder van Oegstgeest, kandi daat gesteld voor continue zit ting in de raad van beheer. Leiderdorp is ontstemd over deze twee tegenstrijdige brie- De fractievoorzitteer v, dA, de heer Kohlbeck, had teravond in de raad vó geest de volgende oploss „Het college moet de kandidi stelling van de heer Van opschorten en hem benoer in de Algemene Raad streekenergiebed rij f geest moet contact opnei met het college van Leideri' en hen vragen de gema; afspraak af te wegen tegen] belang van het streekenergi» drijf. Oegstgeest moet Leij dorp echter wel excust den voor de twee tegenstriji brieven. Deze oplossing door de raad goedgekeurd. bouw van een vierde lokaal voor de kleuter school „De Kleine Wij zer". Zij vroeg zich af of het niet beter was een mobiel lokaal te plaat sen, in plaats van een vast lokaal. Gezien het verschil in kosten niet al te groot is en dat in de toekomst, vooral door de bouw van Hoge Rijndijk-Oost nu en Ho ge Rijndijk-West later, dat vierde lokaal wel nodig zal blijven werd het krediet van 118.000,- toch zonder verdere problemen be schikbaar gesteld. De subsidie voor de res tauratie van de Meer burgkerk werd ook ver leend, mits het rijk de provincie evenee: subsidie verlenen. L, gemeente zal 30% van di restauratiekosten haar rekening nem weten/ 97.456,-.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4