Uit woorden paus bleek bereidheid tot dialoog Albino Luciani bleef zichzelf Slag moeilijk te verwerken £eidóc@ou/ta/rit Nieuwe kans voor R.K.-kerk Heel tragisch AN KAPELAAN TOT PAUS KARDINAAL WILLEBRANDS: MGR.SIMONIS: Verbijstering Pontificaat van Johannes Paulus niet het kortste ITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1978 fan een onzer redacteuren) OME Paus Johannes Paulus de erste, die vannacht na een van de ortste pontificaten uit de kerkgeschie- cnis overleed, zou op 17 oktober a.s. jaar geworden zijn. Hij werd in 112 geboren in een klein dorpje, For- di Canale, te noorden van zijn late- bisschopsstad Venetië. Hij werd in »35 priester gewijd en Op 15 decem- er 1950 benoemd tot bisschop van Vit- irio Veneto. Op 27 december 1958 erd hij ingehaald als patriarch van enetië, als opvolger van de toen naar ome „verhuisde" Joannes XXIII. In laart 1973 werd hij door zijn voorgan- er paus Paulus VI tot kardinaal ver heven. et is nog maar zo kort geleden dat ardinaal Felici op het balkon van de int Pieter het „Habemus Papam"be- endmaakte. Tot opvolger van Paulus I hadden de kardinalen weer een pa- iarch van Venetië gekozen, kardinaal lbino Luciani, van wie alle kranten isten te melden dat hij de zoon was an een gastarbeider-metselaar.Albino uciani ging na zijn priesterwijding stu- eren aan de beroemde Gregoriana in ome, waar hij zijn doctorstitel in de odgeleerdheid behaalde. Daarna kreeg ij een standplaats als kapelaan in zijn geboorteplaats, en daarna in Agordo. Katechismus-boek Zijn kapelaanstijd duurde maar twee jaar, want in 1937 werd hij door zijn bisschop benoemd tot onderdirecteur van het grootseminarie van Belluno, waar hij les gaf in de theologie, kerke lijk recht en gewijde kunst.In 1948 trok zijn bisschop hem aan als assistent. Al bino Luciani werd toen belast met de verantwoordelijkheid voor het bisdom- melijk katechismus-onderwijs. Zijn er varingen uit die tijd zetten hem tot het schrijven van een boekje „Godsdien stonderwijs stap voor stap", dat on langs weer is herdrukt. Na vier jaar vicariaat werd Luciani bis schop van Vittorio Veneto, een ambt dat hij elf jaar bekleedde. Toen hij in 1969 als patriarch van Venetië werd in gehaald, verwelkomde de krant „Gaz- zettino" hem als een open en tot open hartigheid inspirerend mens. „Een man van de bergen, frank en gastvrij", schreef het blad. Gewoon op de fiets Albino Luciani heeft zijn afkomst nooit verloochend. Hij bleef zichzelf, ook toen hij eerst bisschop, en later kardinaal werd.Hij ging op vakantie naar zijn ge boortedorp, en fietste daar alsof het bisschoppelijk purper niet bestond, over de dorpswegen. En zitend in een hooi schelf, of langs de weg, praatte hij dan met oude bekenden. En juist zoals Jo annes XXIII, met wie hij - dat bleek wel uit gebeurtenissen tijdens zijn korte pontificaat - veel gemeen had, bleef hij ook zichzelf toen hij tot paus was geko- nes Paulus I een heel andere stijl had. Hij gebruikte niet de majesteitsvorm „wij", maar zei gewoon „ik", hetgeen hem door de redacteuren van de Osser- vatore Romano" niet in dank werd af genomen. Zij bleven „wij" schrijven, ook waar de paus „ik" Toen zijn 110 mede-kardinalen hadden Concelebratie besloten dat de witte pauselijke toga door Luciani zou worden gedragen, was hij eerst bang. Maar de kardinaal die naast hem in de Sixtijnse kapel stond - later bleek dat dit de Nederlandse kar dinaal Willebrands was - had hem ge- zegd:„Houd moed, want als de Heer u een last oplegt, geeft Hij ook de kracht om die te dragen". Pretlichtjes Zijn eerste verschijnen op het balkon van de Sint Pieter, deed een soort „zucht van verlichting" door de wereld gaan. Dr. Marga Klompé zei 's avonds voor de televisie dat de paus „pretlicht jes" in zijn ogen had. Zijn lachend voorkomen, was heel anders dan de wat gestrenge sombere figuur van zijn voorganger. Toen hij de dag na zijn verkiezing met de menigte op het Sint Pietersplein het Angelus bad, en daarbij een korte toe spraak hield, bleek al dat paus Johan- Die verandering van stijl bleek ook zeer duidelijk uit de intronisatieplech- tigheid op de derde september. Geen draagstoel, geen kroning, geen voetkus als teken van gehoorzaamheid door de kardinalen. Kardinaal Felici hing hem het pallium om, de kardinalen begoet- ten hun ex-collega als de nieuwe opper herder, die voor elk van hen een per soonlijk woord had, en met een geconcelebreerde eucharistieviering, was de in bezitneming van de Stoel van Pe trus door Johannes Paulus de Eerste een feit. Katholieken zowel als niet-katholieken bleken zeer ingenomen met de figuur en de wijze van „regeren" van deze nieuwe paus. Men voelde duidelijk dat er - en weer doken herinneringen aan Joannes XXIII op - een nieuwe wind door het Vaticaan woei. Die wind is nu weer gaan liggen. Hopelijk niet voor goed. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM „Deze slag is ontzet tend moeilijk te verwerken", zo rea geerde vanmorgen kardinaal Wille brands voor de NCRV-radio op het overlijden van de paus. „Maar, aan de andere kant, de Kerk is in Gods hand. Het is niet zozeer onze maar Zijn Kerk en de Heer zal Zijn Kerk bewaren en ons opnieuw een bisschop voor de hele Kerk geven." De kardinaal prees de paus om zijn godsvertrouwen, zijn innerlijke vrede en vreugde, „die zo warm en christelijk aandeed". Volgens de kardinaal zal de smart over dit overlijden even groot zijn als de vreugde bij de keuze. Ka rakteristiek voor de paus noemde hij de ernst waarmee hij zijn taak vervulde (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Wat kan Onze Lieve Heer hier nu toch mee voor hebben? Dat vraag ik me voortdurend af sinds ik vanmorgen tijdens het nieuws van acht uur het nieuws over de dood van de Heilige Vader hoorde. Het is voor mij het mysterie van dit drama". Dit was vanmorgen de eerste reactie van een zeer geschokte bisschop Simonis van Rotterdam. Hij noemde het overlijden van paus Johannes Paulus „heel erg tragisch" en „onverklaarbaar". „Toen deze paus vorige maand werd gekozen werd gesproken van „een won der van de Heilige Geest". En nu dit. Ik ben momenteel bij Moeder Teresa in Rotterdam, waar ik straks de H. Mis zal opdragen. Moeder Teresa is een heel erg wijs mens. Volgens haar kan Onze Lieve heer hier niet anders mee voorhebben dan ons een les te geven, ons te wijzen op het tekort van het leven. Ik heb deze paus nog nooit persoonlijk ontmoet. Maar ik had er wel een enorm vertrouwen in. Zijn dood is een drama. Dat was niet het overlijden van paus Paulus. Die stierf na een voltooid leven, maar paus Johannes begon pas. Ik kan het nog niet geloven". Over de toekomst: „Nu moet er weer een conclaaf komen. We kunnen niet anders doen dan bidden". Van een onzer verslaggevers) ROME Toen Albino Luciani tot paus was gekozen, en de naam Johan nes Paulus I had aangenomen, werd al les wat hij voordien had geschreven of had gezegd, nageplozen op min of meer opzienbarende liitspraken. Wat wist men eigenlijk van deze paus Mis schien dat zijn geschriften wat meer duidelijkheid zouden kunnen brengen over hetgeen de Kerk met deze nieuwe man te wachten stond. Tijdens het Tweede Vaticaans Concilie, liet - toen nog bisschop - Albino Lucia ni - weinig van zich horen. Maar hij studeerde des te meer. Een aanwijzing dat er met deze paus „best te praten viel", werd gevonden in een uitspraak van hem, gedaan na de behandeling van het decreet over de oecumene. Hij zei toen: De stelling die ik het moei lijkst kon aanvaarden, was die van de godsdienstvrijheid. Jarenlang hebben wij de stelling van kardinaal Ottaviani onderwezen, dat de dwaling geen enkel recht van bestaan heeft.Ik heb deze zaak diepgaand bestudeerd, en ik ben tenslotte tot de conclusie gekomen, dat wij ons hebben vergist". Niet bang zijn Johannes Paulus I zou dus een „open mens" kunnen zijn, toegankelijk voor de meningen en ideeën van anderen. Dat dit juist was, bleek ondermeer uit de woorden die hij vlak na zijn verkie zing tot zijn mede-kardinalen sprak, waarin hij hen vroeg "niet bang te zijn om hem erop te wijzen, als hij soms iets fout mocht doen". Uit diverse toespraken en preekjes, die de overleden paus in zijn 34-daags pon tificaat heeft gehouden, bleek dat hij geen opzienbarend vernieuwer was, Hij wilde niets weten van het marxisme. Op 20 september zei hij tijdens een al gemene audiëntie:,, Ik vind de bewering fout, dat de politieke, sociale en econo mische bevrijding overeenkomt met de verlossing door Jesus Christus. Ik vind het fout te zeggen dat het Rijk Gods overeenkomt met het rijk van de men sen, dat waar Lenin is, ook Jerusalem is". Nadrukkelijk zei hij dat Christenen niet aan de zijde van Leninisten en Marxisten klunnen strijden, al beklem toonde hij tegelijkertijd dat de katholie ken zich niet genoeg kunnen inzetten voor vrijheid, gerechtigheid en vrede. Donderend applaus Al direct na zijn uitverkiezing won paus Johannes Paulus I de harten van de journalisten, die die weken in Rome waren voor de begrafenis van Paulus VI en het conclaaf. Hij ontving hen in een van de zalen van het Vaticaan, leg de tot tweemaal toe de geschreven tekst van zijn toespraak opzij, en ging al im proviserend verder. Hij oogstte een v donderend applaus.Over het werk van de journalist, zei hij:,, Jullie trachten door communicatie tot een ware ge meenschap te komen. Zopals jullie we ten is dat ook het doel waarnaar het hart uitgaat van de plaatsbekleder van Hem, Die ons. leerde God te zien als de enige en liefhebbende Vader van alle mensen". Bisschoppencollege De verwachting was dat Paus Johannes Paulus I niet zozeer de nadruk zou leg gen op het pauselijk primaatschap, als zijn voorganger Paulus VI had gedaan. Een aanwijzing daarvoor was te vinden in de rede die hij hield, tijdens de in- tronisatieplechtigheid op het Sint Pie tersplein. Hij sprak toen over „het voorzitterschap vanaf deze stoel", zo herinnerend aan de tekst van het Twee de Vaticaans Concilie, waarin uitdruk kelijk Petrus MET de andere apostelen werd genoemd.Het woord MET werd op voorstel van kardinaal Alfrink in de tekst over paus en bisschoppen opgeno men, om zo te benadrukken dat de pau§ lid is van het bisschoppencollege, en dat hij zijn macht óók samen met dat college uitoefent Niet forceren Het programma dat de paus had opge zet, getuigde van een vaste wil om de besluiten van het Tweede Vaticaans Concilie uit te voeren. In de toespraak tot de kardinalen, na zijn verkiezing, zei hij ondermeer: „Wij willen deze erfe nis uitvoeren, maar er voor waken dat dit nog naar de ene, noch naar do an dere kant wordt geforceerd". En ook:,, Wij willen geduldig en standvastig de opbouwende dialoog voortzetten, zelfs met hen die ons geloof niet delen". De laatste toespraak die de paus heeft gehouden, midden deze week, handelde over de Verrijzenis van Jesus Christus, als voorteken van de.verrijzenis van de doden. VERBIJSTERING dat is wellicht de juiste weergave van de eerste reacties, die vandaag volgden op het onverwacht overlijden vannacht van paus Johannes Paulus. De glimlachende paus, die nauwelijks een maand geleden zichzelf verbaasd afvroeg, waarom juist hij gekozen was tot opvolger van Paulus VI en waarom de gezamenlijke kardinalen hem dit hadden aangedaan. Hij heeft echter de opdracht aanvaard in alle eenvoud en met een volledige overgave aan het zware ambt. Daarmee de wereld een nieuw uitzicht biedend. HET valt niet te ontkennen, dat men in Vaticaanse kringen soms fronsend het optreden naar buiten van paus Johannes Paulus heeft gadegeslagen. Zijn eenvoud en ongekunsteldheid, het niet volgen van tal van protocollaire gewoonten, het ontwapenend tegemoettreden van hoogwaardigheidsbekle ders en gewone bezoekers nebben in Vaticaanse kringen in het begin een vergevende glimlach opgeroepen, later plaatsmakend voor soms pijnlijke verrassingen. Maar de wereld kreeg met deze glimlachende paus weer wat meer vertrouwen in de eenvoud van de kerk. De .wereld bleek'geboeid door deze glimlachende Opperherder, die duidelijk liet blijken de „Dienaar der dienaren" te willen zijn. Wij hidden de waarschijnlijk niet ijdele hoop, dat Johannes Paulus een brug zou weten te slaan tussen het pontificaat van Johannes XXIII en Paulus VI naar een hernieuwde eenheid binnen de Kerk. Wij zullen nooit weten wat hij zou hebben kunnen bereiken. Maar in de geschiedenis van de Kerk zal hij ook voor de wereld bekend blijven als de Opperherder, die glimlachend bewees dat deze kerk er ook en vooral is voor „de eenvoudigen van harte". en zijn opgewektheid. Hij stond open voor de mensen, „hij hoefde geen be moediging uit te spreken, hij was be moediging." „Het probleem dat ontstaan is, is zo dat als wij voor de eerste maal bijeenko men in verslagenheid en droefheid, het weer in dezelfde zaal zal zijn waar wij kortgeleden aanwezig waren, waar wij kardinaal Luciani in ons midden had den, ik naast hem, tien dagen, iedere dag. Ja, dat zou ik geweldig voelen, en meer nog de opgave waarvoor wij staan." De kardinaal besloot met het geloof uit te spreken dat de Heer met Zijn Kerk zal zijn bij de keuze van de man aan wie de opperste leiding van de Kerk gegeven wordt, een ambt dat „paus Jo hannes Paulus wel met bezorgdheid op zich nam, maar met vreugde uitdroeg. De korte regeringsperiode van paus Pau- -j lus hij stierf op de 33ste dag na zijn verkiezing is niet de kortste in de geschiedenis van de kerk. Er is een aantal pausen waarbij het pontificaat nog korter is geweest. In 708 regeerde Sisinnius 20 dagen, Stefa- nus II regeerde in 752 zo kort slechts drie dagen dat zijn opvolger Stefanus III in de geschiedenisboeken vaak als Stefanus II wordt aangeduid. Damasus II regeerde in 1048 23 dagen, Pius II in 1503 26 dagen, Marcellus II in 1555 22 dagen, Urbanus VII in 1590 13 dagen en Leo XI, een van de pausen uit het geslacht Medici, in 1605,27 dagen. PROF. BERKHOF: (Van een onzer verslaggevers) Leiden „De dood van paus Johannes Paulus I is heel erg naar voor de rooms- katholieke kerk, maar vooral natuurlijk ook voor de man zelf. Hij heeft de kans niet gekregen om te tonen wat hem bezielde". Dit was vanmorgen de reactie van prof. dr. H. Berkhof, de voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland, die vorige maand kritiek had op de keuze van het conclaaf, omdkt de kardinalen opnieuw een Italiaan tot het hoogste ambt hadden geroepen. „Gezien het mondiale karakter van de rooms-katholieke kerk is het mijns inziens hoogst wenselijk dat nu eens een niet-Ita- liaan wordt gekozen. Met de dood van deze paus hoe tragisch ook krijgt de r.k. kerk een nieuwe kans om een leider met een minder beperkte horizon te krij gen", aldus prof. Berkhof. Bernard kardinaal Alfrink, oud-aartsbis schop van Utrecht en lid van het conclaaf dat op 26 augustus paus Johannes Paulus I had gekozen, heeft na het overlijden van de paus vandaag de volgende verklaring doen uitgaan: „Ik ben volledig verbijsterd, van streek en bedroefd. Wie had ook verwacht dat Johannes Paulus zo spoedig van ons zou heengaan? Ik ben niet alleen zeer smarte lijk getroffen door het zo vroegtijdige karakter van zijn dood maar ook door het feit dat de enorme vreugde waarmee kerk en wereld zijn verkiezing tot paus hadden ontvangen, al zo gauw haar einde heeft gevonden. Honderden miljoenen mensen hadden nog zoveel van deze mens verwacht. Toch ben ik niet alleen maar somber gestemd. Als Gelovige christenen weten wij dat de heer van dood en leven met het plotseling tot zich roepen van zijn trouwe dienaar Albino Luciani een heilza me bedoeling heeft gehad. Maar die moe ten we nog trachten te ontdekken". De bijna 50 miljoen rooms-katholieken in de Verenigde Staten werden door het overlijdensbericht volledig verrast, aange zien het nieuws ruim na middernacht bekend werd. „Het was een vreselijke schok het overlijden van de Heilige Vader te vernemen", zei kardinaal John Carber- ry, aartsbisschop van St. Louis". Het is een groot verlies voor ons allen. In de korte tijd van zijn pontificaat had hij de harten van de hele wereld gewonnen. Hij was waarlijk een man van God, maar het was Gods wil en niet de onze om ons af te vragen waarom", aldus kardinaal Carberry. Kardinaal Terence Cook, aartsbisschop van New York wilde geen commentaar geven voordat hij een officiële bevestiging van het Vaticaan had. De meeste kranten aan de Amerikaanse oostkust waren al met hun edities op straat. De Washington Post zette de persen stil om het nieuws in de laatste edities nog te kunnen meene men. Radio- en televisiestations in het gehele land onderbraken de late uitzendin gen om korte nieuwsbulletins over het heengaan van de paus te geven. Er was nog geen commentaar uit het Witte Huis. De Franse katholieken reageerden met Prof. Berkhof verslagenheid en diepe droefheid op het overlijdensbericht. De Franse radio onder brak herhaaldelijk zijn uitzendingen voor korte nieuwsberichten, gelardeerd met plechtige muziek. „Mijn ziel is met stom heid geslagen", zei kardinaal Francois Marty, de aartsbisschop van Parijs. „Ik kan slechts bidden voor de kerk en voor de wereld". De 74-jarige kardinaal, die vorige maand de Franse delegatie leidde naar het conclaaf in Rome, zei dat de overweldigende concensus waarmee de paus was gekozen-een groot gevoel van hoop had gewekt. „Hij gaf ons zoveel tekenen in de eerste weken van zijn pausschap dat ons geloof gerechtvaardigd was", zo meende Marty. De katholieke aartsbisschop van Sydney, kardinaal James Freeman, zei dat de onverwachte dood van Johannes Paulus de kerk had beroofd van een goudentijd perk. Hij had zoveel beloofd „niet alleen voor zijn eigen onderdanen, maar voor de wereld in het algemeen". Kardinaal Freeman voegde eraan toe: „Ik meende dat we in een gouden tijdperk tegemoet gingen en nu is het plotseling afgebroken". De Australische premier Malcolm Fraser vond dat Johannes Paulus had getoond zijn belofte na te komen dat hij het werk van zijn voorgangers wilde voortzetten in het zoeken naar vrede en een zorgzamer wereld. „De wereld heeft een groot en nederig vredesboodschapper verloren. De wereld zal rouwen om deze vroegtijdige dood", aldus Fraser. De dood van Paus Johannes Paulus I „zal de wereld schokken", zo verklaarde een woordvoerder van aartsbisschop Donald Coggan van Canterbury. De woordvoer der van de Anglicaanse kerk gaf te kennen dat Coggan zal bidden voor de zielerust van de Heilige Vader.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13