Keuze Botha betekent voortzetting apartheid ace Het rommelt bij de Italiaanse christen-democraten modi Bierdrinker Billy in drooggelegd Libië Gaullisten overwegen steun Franse regering in te trekken Carter: Israël en Egypte gereed voor vredesverdrag Britse regering achter Franse overname Chrysler Zwierig de herfst in. 159,- BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1978 PAGINA 11 ^VEELZEGGENDE BUNAAM: „PIET WAPEN Oud premier Vorster groet de mensen buiten het parlementsgebouw nadat hij als president skandidaat is aangewe zen. KAAPSTAD Als minister van defensie heeft Pieter Wil lem Botha de Zuidafrikaanse militaire machine opgebouwd tot een van de sterkste en best gedisciplineerde strijdmachten op het Afrikaanse continent De 62-jarige minister staat be kend als een „havik" op het gebied van militaire en veilig heidszaken en hij neemt een strikt separatistisch standpunt in ten aanzien van politieke rechten voor de zwarten. Maar hij staat positief tegenover het verlenen van politieke rechten aan Zuid-Afrika's kleurlingen, op grond van het argument dat zij van de blanken afstammen. De nieuwe Zuidafrikaanse pre mier is al meer dan 40 jaar actief in de nationale partij van Zuid-Afrika. Als 20-jarige stu dent in de rechten werd hij in 1934 partij-organisator op de Kaap, toen zijn partij nog in de oppositie was. Zijn felle inzet werd in 1946 beloond met het voorlichterschap van de partij en het secretarisschap van de jeugdorganisatie. Hij werd be last met de publiciteitscampag ne voor de verkiezingen van 1948 die de nationale partij een grote overwinning brachten en het begin van een ononderbro ken bewind van 30 jaar. Botha zelf bemachtigde een zetel bij De nieuwe premier Pieter Botha neemt de felicitaties in ontvangst na zijn verkie zing. die verkiezingen en heeft die sinds die tijd ingenomen. Onder premier Hendrik Ver woerd fungeerde Botha aanvan kelijk als onderminister van binnenlandse zaken en later als minister voor gemeenschaps ontwikkeling en kleurlingenza ken. In 1964 kreeg hij nog de portefeuille van openbare wer ken. Twee jaar later werd hij minis ter van defensie, een positie die van toenemend belang werd naarmate Zuid-Afrika verwik keld raakte in zwarte pogingen om een eind te maken aan blanke overheersing in naburi ge staten. Hij dirigeerde Zuida frikaanse troepen Angola bin nen in 1975 toen daar een burge roorlog heerste, een campagne die later werd omschreven als een militair succes en een poli tieke ramp. Achter Botha's mil de voorkomen gaat een heftig temperament schuil. Vrienden zeggen dat hij de neiging heeft „eerst te handelen en daarna te denken" en zijn temperament volle uitbarstingen zijn al bijna legendarisch. Daarnaast wordt hij echter er kend als een van 's lands meest getalenteerde bestuurders en zijn eigen politieke apparaat in de Kaapprovincie, dat hij 12 jaar lang heeft geleid, kent zijn gelijke niet. Botha staat bekend als een autoritair man, wat hem als minister van defensie de bijnaam opleverde van „Piet Wapen". Algemeen wordt verwacht dat Botha pal staat tegen Westerse druk om radikale veranderin gen in het apartheidsbeleid en men acht het onwaarschijnlijk dat hij concessies doet inzake het omstreden gebied van Na mibië (Zuidwest-Afrika). Een Panamese moeder neemt in tranen afscheid van haar zoon die als vrijwilliger naar Nicaragua vertrekt. In Panama zijn vrijwilligers voor de oorlog tegen dictator Somoza van Nicaragua geworven door de vroegere minister van gezondheid, dr. Hugo Spadafora. De vrijwilligers zullen zich aansluiten bij het Sandinistisch bevrij dingsfront. WASHINGTON (UPI) President Carter heeft van Israël en Egypte vernomen dat deze landen klaar staan voor het sluiten van hun afzonderlijk vredesverdrag en dat zij nog slechts enkele kleine details moeten regelen. Carter verwacht dat de historische vredeson- dehandelingen over een week of twee kunnen beginnen, waarbij de Verenigde Staten 'als volwaardige partner' zullen deelnemen. Het voortsudderende conflict over de Israëlische nederzettingen op de bezette Jordaanoever zal volgens Carter geen spaak in het wiel steken. Hij noemde dit conflict tussen hem en premier Begin „niet meer dan een eerlijk verschil van mening". De persconferentie waarop Carter dit bekend maakte, werd niet alleen rechtstreeks in Ame rika, maar ook in Egypte uitgezonden. Hij er kende dat het succes van Camp David de oor zaak was geweest van de plotselinge stijging van zijn populariteit. Hij kreeg de lachers op zijn hand door te zeggen dat de opiniepeilin gen van de afgelopen week veel nauwkeuriger waren geweest dan daarvoor. De onderhandelingen tussen Israël en Egypte zullen beginnen na de Israëlische Jom Kip poer (Grote Verzoendag), die dit jaar op 11 oktober valt. De Israëlische onderhandeling sdelegatie zal onder leiding staan van -defen sieminister Ezer Weizman, de Egyptische dele gatie onder leiding van Weizmans collega Mohammed Gamassy. Weizman kreeg woens dag het groene licht van het Israëlische parle ment, de Knesseth. De Israëlische minister van handel en indus trie, Jigal Horowitz, is gisteren afgetreden uit protest tegen de aanvaarding door de Knes seth van de akkoorden van Camp David. Hij is leider van een van de groeperingen binnen het Likoedblok, waarop de regering Begin steunt. BEIROET (UPI) Billy Carter, de bierdrinkende broer van president Jimmy Carter van de Verenigde Sta ten, blijkt in de Libische hoofdstad Tripoli te zijn om de betrekkingen tussen Libië en de Verenigde Staten te verbeteren. „Nou zal ie wel afslanken", gniffelde een Amerikaan in Beiroet, zinspelende op het feit dat Billy Carter beter bekend is als promotor van bier dan als promo tor van betrekkingen en dat Libië een puriteins moslimland is waar alcohol taboe is. Maar het Libische persbureau Jana deelde gisteren mee dat een Ameri kaanse delegatie onder leiding van Billy en met onder anderen twee leden van het Congres, op uitnodiging van het Libische departement voor contacten met het buitenland, in Libië was aange komen. De delegatie was in juli uitgenodigd door kolonel Moammar Gaddafi, die zich heeft gezet aan het bevorderen van goede betrekkingen met de buitenwe reld. Niet zodra was Gaddafi in 1969 aan de macht gekomen, of hij vaardigde een verbod uit op de handel in alcoholi sche dranken, bier incluis. Ook diende hij in de Verenigde Naties een resolutie in die opriep tot drooglegging van de hele wereld. „Alcohol vergiftigt de hersenen. Als iedereen naar de Islam leefde zouden alle wereldproblemen opgelost wor den", zei de 40-jarige kolonel eens. (Van onze correspondent ROGER SIMONS) LONDEN Hoewel zij er oorspronkelijk niet erg gelukkig over was, heeft de Britse regering gisteren haar goedkeuring gehecht aan de Franse overname van alle Chrysler-fabrieken in Groot-Brittannië. De groep Peugeot-Citroën komt voor het bedrag van slechts 117 miljoen pond in het bezit van Chry slerSpanje, Chrysler-Frankrijk en Chrysler-Groot-Brittannië (vroeger Rootes). Tegen dit koopje werd van Britse zijde nogal verzet aangete kend. De 27.000 Britse Chrysler-arbieders vreesden voor hun baan en dreigden met algemene staking. In regeringskringen dacht men aan de 80 miljoen pond uit de schatkist, die Chry sler opgeslokt heeft sinds 1975, het jaar waarin de Amerikaan se Chrysler Corporation haar Britse fabrieken dreigde te slui ten, omdat ze wegens herhaalde stakingen en lage produktie ernstig verliesgevend geworden waren. Chrysler-Amerika had die fabrieken overgenomen van de gro te Britse automobielmagnaat Rootes, die in de jaren-60 failliet gegaan was. Spoedig bleek, dat de Amerikanen geen goede koop gedaan hadden. In de helft van de jaren-70 dreigden ze ifiet complete sluiting. Uit politiek opportunisme werden hen toen door de Britse regering, die nadelige sociale en economi sche gevolgen vreesde, royale subsidies en goedkope leningen aangeboden. Chrysler is echter zwaar verliesgevend gebleven. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De Franse politieke barometer, die sinds enige tijd „veranderlijk" aanwees is gis teren naar „onweersachtig" doorgeslagen, toen oud-premier Michel Debré de vraag stelde of het voor de gaullisten niet de tijd is hun steun aan de regering van president Giscard d'Estaing in te trekken. Zonder dat iemand dit had kun nen voorzien, stelde Debré op de bijeenkomst van gaullisti sche Kamerleden in Biarritz de sensationele vraag, of de gaul listen nog langer in de rege ringsmeerderheid kunnen blij ven. „De tijd is gekomen om niet langer tijdelijk toe te zien", zo riep hij uit, „als men niet naar ons luistert, moeten wij misschien onze vrijhei herne men". Het is niet de eerste keer, dat de RPR (de neogaullistische partij) bittere kritiek op de rege ring uitoefent, maar gisteren werd de maat praktisch vol gemaakt. In de loop van de laatste dagen was weliswaar veel op de regering „gekan kerd". Chirac, burgemeester van Parijs, oud-eerste minister en leider van de neogaullisten, had de economische politiek van premier Barre aan de kaak gesteld, gezegd dat er een cam- pagne ontketend zou worden om de Fransen op de hoogte te stellen van de ware inzet en betekenis van de verkiezingen van het Europese parlement, waartegen de gaullisten veel bezwaar hebben, maar niemand had de bom verwacht, die Mi chel Debré tot ontploffing ge bracht heeft. Als de RPR zich inderdaad ut de regeringsmeerderheid terug zou trekken, zou dit voor deze rampzalig zijn, omdat de partij daarvan het grootste onverdeel de blok uitmaakt. De neogallis- ten zijn met name hoogst onvol daan over de algemene politiek van de regering, met name om dat deze de nationale belangen van het land niet voldoende zou behartigen. Debré gewaagt van een periode van nationale angst en beklemming, en deze periode wordt volgens hem nog niet begrepen en uiteraard evenmin als zodanig „behandeld". Vol gens hem hebben de kiezers in maart voor Frankrijk de goede keuze gemaakt, maar de mee- derheid die voor een bepaalde politiek gekozen is, heeft deze goede keuze niet gemaakt, zo zei hij. Carter: terug naar volksmuziek WASHINGTON (AFP) Presi dent Carter heeft de maand oktober uitgeroepen tot de „maand van de volksmuziek", om de Amerikanen de gelegen heid te geven de smaak van de simpele dingen des levens terug te vinden. De country- en westernmuziek waarvan Carter zelf een fan is, maakt in de Verenigde Staten een nieuwe bloei door. „Deze vorm van expressie", zei de president, „maakt deel uit van de ziel en het geweten van onze democratie en vertolkt de goedheid die ons volk en zijn leefwijze aangeboren is". Gevangen dissident stervende DEN HAAG (ANP) - Volgens Amnesty International is de Russische dissident Danylo Sjöemoek stervende aan maag kanker. Hij zit momenteel een straf uit in een speciaal werk en opvoedingskamp in Mordo- vië, een van de strengste in zijn soort. Danylo Sjoemoek zou in 1987 worden vrijgelaten, is nu 64 jaar oud en heeft al 34 jaar gevange nisstraf achter de rug. Amnesty International is een spoedactie voor zijn onmiddel lijke vrijlating begonnen, op medische gronden zoals be paald in artikel 100 van de Russische wet op correctieve arbeid. (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME De 70-jarige veteraan van de Democra- zia Cristiana in Italië, Amintore Fanfani, heeft een eerste duidelijke poging gedaan om de macht binnen de partij aan zich te trekken. Voor de televisie heeft de voorzitter van de Senaat, die in het verleden ettelijke keren minister en premier van meer of minder kortstondige kabi netten is geweest en die ook Europese bekend heid geniet, een scherpe aanval gedaan op het beleid van zijn partijgenoot premier Andreotti en partij-secretaris Zaccagnini, dat gericht is op samenwerking met de tweede partij in Italië, de communisten. „De christen-democraten", zei Fanfani, „moeten zelf weer het heft in handen nemen en niet langer een speelbal vormen voor andere politieke richtingen". Aan een samenwerking tussen christen-democra ten en communisten viel na de verkiezingen van twee jaar geleden niet te ontkomen. Onder aanvoering van partij-voorzitter Aldo Moro, die later werd ontvoerd en vermoord, kwam toen het „historisch compromis" tot stand. Weliswaar kregen de communisten geen ministerszetels toebedeeld, maar in ruil daarvoor kregen ze grotere invloed in het parlement en de parlemen taire commissies. Fanfani, leider van de rechtervleugel van de christen-democraten, heeft dat nooit kunnen verkroppen. Hij was een verklaarde vijand van Aldo Moro en diens beleid dat, gedwongen door de volkswil, een opening naar links heeft ge maakt. De ambitieuze Fanfani is ook een teleur gesteld man. Twee keren is hij gepasseerd bij de presidentsverkiezingen, niet alleen omdat hij geen steun kreeg van links maar ook als gevolg van de bezwaren die een deel van zijn eigen fractiegenoten tegen zijn kandidatuur had. Op een bijeenkomst van bijna uitsluitend aanhan gers van Fanfani in Fiuggi heeft hij uitgehaald tegen de huidige partijleiding van de Democrazia Cristiana. Hij verweet haar dat ze haar eigen identiteit opoffert door teveel toe te geven aan de communisten. Fanfani stelde zich geheel achter de visie van Giuseppe Bartolomei, de leider van de „Fanfaniani", die zijn aanhangers had opgeroepen tot het vormen van een pressie groep binnen de partij om te komen tot een ruk naar rechts. Binnen de groep parlementaire afgevaardigden van de DC bestaat al een „club van honderd" die Fanfani steunt. De club staat onder aanvoering van de Turijnse afgevaardigde Luigi Rossi di Montelara en Massioo de Carolis. Daarnaast begint zich binnen de DG nog een andere groep te roeren. Aanvankelijk heeft deze Andreotti en Zaccagnini gesteund nadat de partij stemmenverlies had geleden als gevolg van corruptieschandalen van een aantal van de kopstukken en na de nederlaag van Fanfani tijdens de volksstemming over de echtscheidingswet. Deze groep, onder aanvoering van Aldo Moro's oude boezemvriend Vittorio Cervone, is van mening, dat Apdreotti en Zaccag nini niet goed gelaveerd hebben na de ontvoering van hun partijleider. Evenals de socialist Craxi zijn zij van mening, dat kostte wat het kostte onderhandeld had moeten worden met de Rode Brigade om Moro vrij te krijgen. Het koppel Andreotti-Zaccagnini, gesteund door de commu nisten heeft zich daar krachtig tegen verzet. Niet alleen zouden in het verborgen opererende terro risten dan voortaan kunnen eisen wat ze maar wilden, maar ook politie en justitie hebben zich verzet tegen een eventuele vrijlating van leiders van de Rode Brigade in ruil voor Aldo Moro. Zij hebben op een gegeven moment zelfs met een staking gedreigd als, nu het om het vrijkopen van een hooggeplaatst politicus ging, terroristen begenadigd zouden worden. Vittorio Cervone, die zichzelf beschouwt als de geestelijke erfgenaam van Aldo Moro, heeft verklaard in Fanfani de man te zien die de eenheid binnen de Democrazia Cristiana zou kunnen en moeten herstellen. Dat lijkt parado xaal, omdat juist Fanfani altijd een felle tegen stander is" geweest van Aldo Moro's politieke denkbeelden. Zou Fanfani erin slagen de macht binnen de partij van de Italiaanse christen-democraten te heroveren, dan kan hij op forse tegenwind rekenen. Niet iedereen is vergeten dat hij minis ter-president is geweest toen zich ettelijke schan dalen hebben afgespeeld die de part.j geen goed hebben gedaan. De journaliste, Camilla Cederna, die met haai- bestseller over „Giovanni Leone, de carrière van een president" rechtstreeks aan leiding heeft gevormd voor het aftreden van president Leone, omdat diens drie zonen volgens haar verwikkeld waren in enkele minder frisse zakelijke affaires, heeft zich thans ook al laten horen. Zij heeft aangekondigd over voldoende materiaal te beschikken voor een tweede boek, dat ditmaal gewijd zou worden aan de handel en wandel van Amintore Fanf ani. Nieuws uit de bedrijven ANKER KOLEN - De Anker Kolen Groep heeft samen met Vitol Trading Groep alle aande len overgenomen van de Anker Holding (nu Hendrik's Holding geheten) die betrokken zijn bij de handel in of de winning van kolen. REMMERT BV Wanneer de plannen van de BASF-griep voor de reorganisatie in Neder land doorgaan, zullen er bij de dochteronderneming Remmert Holland BV in Apeldoorn dertig arbeidsplaatsen wegvallen. Aanvankelijk bestond de vrees dat er 140 man personeel zonder werk zouden komen te zitten. HEYBROEK EN CO - Gedu rende het eerste halfjaar van 1978 is de gang van zaken bij Heybroek en Co Handelmaat schappij NV bevredigend ge weest. De omzet bedroeg in de eerste zes maanden van dit jaar f 86,2 min tegen 182 min over geheel 1977. De nettowinst was 295.000 tegen 538.772 voor geheel 1977. Sandinisten mogen niet meepraten WASHINGTON/MANAGUA (Reuter) Een woordvoerder van het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken heeft verklaard dat de Sandi- nistische Guerrillerais in Nica ragua niet mogen deelnemen aan de onderhandelingen tus sen het regirae-Somoia en de oppositie. „Als we over de Sandinisten spreken, praten we over een politiek van gewapend verzet om de Nicaraguaanse regering omver te werpen. Daar zijn wij niet voor. Wij zoeken een vreed zame oplossing in Nicaragua", aldus woordvoerder Ken Brown. Proces tegen nazi-agenten BOCHUM (Reuter) Voor een rechtbank in de Westduitse stad Bochum zijn zes voormali ge leden van de „sicherheits- dienst" er van beschuldigd, dat zij in de jaren 1942 en 1943 in de omgeving van de Russische stad Minsk meer dan 4.000 jo llen hebben doodgeschoten. Volgens de aanklacht verbrand den zij de lijken en wierpen zij kinderen in de vlammen. De verdachten zijn de nu 67-ja- rige zakenman Karl Förster en vijf leden van het commando dat hij leidde. Het was hun taak de bezette gebieden in Rusland te zuiveren van „qua ras min derwaardige elementen". Wilson: Fransen ontdoken oliesancties voor Rhodesié LONDEN (AFP) Sir Harold Wilson heeft de verantwoorde lijkheid voor de olievoorzie ning van Rhodesië, in weerwil van de VN-sancties, naar Fran krijk afgeschoven. Dit blijkt uit een interview dat de Britse BBC had met sir Harold, het eerste publieke commentaar van de voormalige Britse minister sinds de publi- katie van het geruchtmakende rapport Bingham. Carter grijpt in in treinstaking WASHINGTON (AFP-Reute- r) —President Carter heeft be sloten het stakende spoorweg personeel te gelasten voor 60 dagen het werk te hervatten. Hij nam dit besluit nadat onder handelingen tussen werkgevers en vakbonden na 26 uur onafge broken vergaderen op niets wa ren uitgelopen. Sinds drie dagen is een kléine staking die twee maanden gele den in Virginia was begonnen, uitgegroeid tot een actie waar aan het personeel van 73 maat schappijen in het gehele land deelneemt. Hierdoor waren niet alleen duizenden passagiers ge strand, maar waren ook belang rijke takken van de industrie verstoken van de aanvoer van essentiële goederen. Deze zwierige mantel met capuchon is van een bijzondere kwaliteit bouclé. In de maten 361 t/m 44. Volop loden valt wijd om \F\\ u heen. Deze mantel met ^2», er in écru, amel. In de tncot-gamering is er in écru, berber, roest en camel. In de maten 34 t/m 46. Leiden: Haarlemmerstraat 163a (donderdag-koopavond) Leidsenhage: Jasmijnhof 8 (donderdag-koopa vond) Meer dan 50 vestigingen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11