/i han An Hela rallyrudster "3isschoppen waarschuwen tegen eenzijdige vormen van kerk-zijn N li De oudere meesters en levensstijl van nu et begon voor niet een advertentie Oud-nazi Bos houdt formeel recht op AOW Korte metten k tweede uiiicui miucia IN NEDERLAND kerk wereld Mormonen: 'Ons boek is echt' r DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1978 PAGINA 9 1 Hazenberg -„Löwenbrau (boven) Robertson - Stilleven met tinnenkan (rechts) lisschop, dochter van Su- Robertson en telg van oude schildersgeslacht, in de galerie Engels bin- stond voor de schilderij- i haar moeder met een: it zijn ze Ik heb ze childeren" En dat is wel este certificaat dat voor ihilderij van een vorige ttie gegeven kan worden, irdappelschillende vrouw een kleine boerderij, de eikelkan met 'n paar fee appels, ze vormen maar *^?%derdeel van de collectie En merkwaardig: de i ?naars uit de vorige- en ;gin dezer eeuw drukten s tut wat voor velen in tijd nu juist een ideaal te zijn: het boerderijtje, uit het stadsgewoel, en er dan toch midden in zitten: een kamer zowat gemeubeld met 'n paar dingen: goed schilderij, ridje, wat oud koper of de tafel een oude bijbel boek met romantische :n. Hoe sluiten die oudere meesters daar bij aan: een Blommers die ons meeneemt naar de vloedlijn om de red dingsboot te zien terugkeren of een Kiers die hetzelfde behan delde maar dan vanaf een hoger gelegen duinpost. En dan de vertedering van de natuur won derlijk uitgedrukt in verf: bloe men van Sientje Mesdag, prach tige violen van Lopez de Laguna (die in de oorlog vermoord werd) terwijl de Amsterdamse Joffers vertegenwoordigd zijn door Jo Bauer-Stumpff. Belang stellenden zijn in de galerie Engels (Adriën Moonenweg 3) welkom tot 21 oktober. Het is goed dat de hedendaagse kunstenaar echter niet veel voelt voor een terugkeer naar het verre of nabije verleden die altijd het gevaar van herhaling bij zich heeft. Sommige fijn schilders gaan die kant wel uit maar brengen er toch meestal een nieuw element in. Pien Ha zenberg, die tot de 11de oktober in Het Kunstcentrum uitkomt met een respectabele reeks aquarellen, herinnert soms aan de neo-realisten wanneer zij een hangende vaatdoek minutieus uittekent met het penseel waar bij de vraag gesteld wordt: „Doe jij de afwas?", of toen zij de drop van een heel bekende fir ma, keurig ingewikkeld, als mo tief nam. Wie haar fijne minia tuurtjes ziet van enkele bekende figuren, moet ook wel denken aan dat zorgvuldig uitgepriegel- de genre dat de werkelijkheid door een verkleinglas laat zien. Toch zijn dit de aardige bijkom stigheden waarmee een schilder zichzelf bewijst in technische zin. Pien Hazenbergs force ligt in de royale waterverftekening die bestaat uit tere, lichte kleu ren, feilloos neergezet in precies afgepaste streken, tintenvakjes die zich aaneen-rijen en snel de compositie maken. Die compo sitie dan, lijkt op het eerste gezicht niet af, zou ergens on derbroken zijn, laat nogal ruim wit over, echter de totaalblik completeert de voorstelling. Dat is nu precies: neerzetten en dat gene weglaten wat de toeschou wer aanvult. Daarbij fantaseert zij in stijl: zonnende lieden op een zondagmiddag zijn heel ge wone mensen maar als er een stier in de huiskamer van Pier rot verschijnt, wordt alles an ders Pien Hazenberg weet wel wat er omgaat in de wereld die de kunstenaar aan anderen wil laten zien, (niet meer dan laten zien): als van ouds „Dich- tung und Wahrheit" maar die dan met elan en perfectie uitge drukt in lijn en kleur. J.V (Van onze parlementaire redac tie) Den Haag Als de voort vluchtige Nederlandse oorlogs misdadiger Wilhelm Bos, die na de tweede wereldoorlog bij ver stek ter dood veroordeeld is, zich weer binnen de Europese Gemeenschap zou vestigen, zal zijn AOW-uitkering worden hervat. Dit antwoordt minister De Rui- Haas-Berger. De maandelijkse uitkeringen aan Bos zijn ge schorst sinds hij deze zomer zijn laatste verblijfplaats in de Bondsrepubliek Duitsland heeft verlaten. Bos kreeg sinds 1969 van de Den Haag-Rotterdam driebanden-groot (van onze biljartmedewerker) DEN HAAG In biljartcen trum Die Haghe in de Nieuw- straat wordt zondagavond 1 oktober, aanvang 19.30 uur, de stedenontmoeting Den Haag-Rotterdam driebanden- groot gespeeld. Doordat twee Rotterdammers afgelopen zondag verhinderd waren, kon het duel toen niet plaats vinden. LEIMUIDEN Bij onlangs door de badmintonvereniging De Kickers '69 gehouden wed strijden voor de jeugd van 8 tot twaalf jaar wisten Petra van Breda in groep A en Erik Frans Koeleman in groep B te zegevie ren. Tweede en derde in groep A werden Jacques Schijf en Anton Schalk. In groep B waren dit Annette Senne en Bart Kray. Sociale Verzekeringsbank maandelijks een bedrag van 89,95. Dat gebeurde op basis van een EG-verordening die van toepassing is op staatloze bin nen de lidstaten. De Sociale Verzekeringsbank staakte de uitkeringen toen zij vernam dat Bos zich niet meer in de Bonds republiek zou bevinden. Minister De Ruiter wil over het opsporingsbeleid met betrek king tot oorlogsmisdadigers binnenkort van gedachten wis selen met de Tweede-Kamer commissie voor Justitie. E.k. kunstrijden rolschaatsen in Dordrecht DORDRECHT - Voor het eerst in de geschiedenis van het kunstrijden op de rol schaats komen er Europese kampioenschappen in ons land. In 1979 zullen de kampioen schappen in augustus plaats vinden in de overdekte ijshal van Ton Menken in Dord recht. De Nederlandse Rol schaats bond is erg ingenomen met dit evenement. In 1977 mocht men voor het eerst de Europese kampioenschappen rolhockey voor junioren orga niseren in Den Haag. De Men- kenhal is uitstekend geschikt voor kunstrijden. Dit jaar vonden daar voor het eerst de Nederlandse kampioen schappen plaats. HAAG Lilian Andela heeft haar s vai ral,y a's jdster achter de rug. De tie vrouw in Nederland in de rallyrij- heeft het volgens insiders helemaal. tijd als navigatrice (kaartlezen) is iSJeir de rug. Na Titia Westerhof is ons nu twee rijdsters rijk. In de Limburgia twee weken geleden, boekte ze gelijk n behoorlijk succes met een vierde in haar klasse, g niemand minder dan Bob de Jong Lilian Andela haar opleiding. Sinds |977 is ze behoorlijk thuis in de rallys- Twee jaar geleden stond er een adver- ,an I in een landelijk ochtendblad van Bob ing en Radio Veronica. Ze zochten een r- je dat aan rallyrijden wilde gaan doen. liefst 150 kandidaten kwamen daarop (T bleven er twee over. Een daarvan was de in Voorburg wonende maar in Den Haag werkzaam zijnde Lilian Andela. „Ik dacht, ik geef me maar op. Je bent jong en je wil eens wat. Een lekker weekeind op Zandvoort is immers nooit weg. De selectie was zwaar, maar ik bleef over. Autorijden kon ik behoorlijk, stelde Bob de Jong, maar toen nog het kaartlezen, want daar moet je toch mee beginnen. Moet je weten dat ik normaal gesproken in het buitenland nooit de weg kon vinden op vakantie op een grote kaart met alleen maar autowegen. Nu moest je op een kaart kleine regionale weggetjes vinden. Het leren kostte begrijpelijk een heleboel tijd. maar met de week ging het gelukkig beter. De eerste tijd mocht ik doorbrengen in de servicewa gen. Achter Bob de Jong mocht ik o.a. de Rallye van Monte Carlo meerijden. Dit jaar behaalde ik met Titia Westerhof in de Tulpenrally een dertiende plaats in het algemeen klassement. Toen echter nog als navigatrice". In haar Datsun 1200 coupé heeft Lilian Andela nu de steun van Betty Betlem, een 22-jarige kleuterleidster uit Reeuwijk. Het duo is sinds kort samen en heeft een sponsor gevonden in de firma Mölnlycke uit Amstel veen. De dames rijden reclame voor Amira tampons. Hoe komt Lilian nu aan zo'n sponsor? „Ik ben bevriend met de bekende radioman en discjockey Tom Blom. Ja, schrijf maar in de krant bevriend, dat vindt Tom wel leuk. Hij is op zoek gegaan naar een sponsor. Ik dacht wel dat dit een aardige sponsor is. Immers, wij kunnen hier recla- me voor rijden. Voor rallyrijders zou dat Lilian Andela vóór de auto, met haar navigatrice Betty Betlem. toch moeilijk gaan". eerste weet te vertrekken". Niettemin kost de rallysport Lilian Andela Lilian Andela heeft ook verstand van auto's, toch nog een aardige duit. „Ik ben er toch Collega's op haar werk bij het ministerie per jaar altijd nog tussen de tien en vijftien van financiën komen dikwijls aan haar duizend gulden aan kwijt. Dat moet ik zelf vragen of ze even naar de auto wil komen opbrengen. Geen rijke vriend of rijke kijken. Over een band verwisselen doet ze ouders die dat voor mij willen bekostigen, slechts drie minuten. „Laatst kreeg ik bij Maar ik heb het er graag voor over want de Brienenoordbrug een lekke band. Het het is een heerlijke sport". probleem was dat ik toen de moeren niet los kon krijgen van mijn privéauto. Maar Volgens Lilian Andela heerst er een heerlijk dat kwam omdat ik in enkele jaren geen sfeertje in de rallysport, wat blijkbaar bij lekke band had gehad. Ik stond toen op de autorensport op het circuit ver te zoeken het punt om een man er bij te roepen. Maar is. Lilian Andela heeft bewust voor het ik heb het toch maar niet gedaan. In een rallyrijden gekozen. Bij het racen is het rally moet je in een 24-uursrit soms wel allemaal erg snel achter de rug. Het start- dertig keer banden verwisselen. Ik weet wel nummer is meestal erg belangrijk. Met dat de servicewagen het meestal doet maar rallyrijden is dat heel anders. In een 24- ik help daar toch graag bij", uursrit is het niet zo belangrijk als je als De charmante Lilian Andela die vroeger aan volleybal schermen, paardrijden en tennis heeft gedaan en bovendien deel uitmaakte van een stuntteam bij het wa terskiën ruikt tijdens het gesprek in een pub naar heerlijke Ientbloesemzeep. Je moet haar eens in de rallysport meemaken. „De olielucht hangt om ons heen. Ze zeggen dat het geen sport voor vrouwen is. Daar ben ik het echt niet mee eens. Rallyrijden is heerlijk. Ga maar eens mee. De sfeer kan je ook vanuit de servicewagen proe ven". Daar houden we het dan maar op. Wellicht achter de lieftallige Lilian Andela en Betty Betlem aan tijdens een of andere 24-uursrit Van Lilian mochten we namelijk vernemen dat de servicewagen onderweg wel eens wil stoppen om een bakje te doen. ARTHUR VAN RIJSWIJK t Nederlandse bisschoppen tarschuwen tegen eenzijdige irmen van kerk-zijn, die zo Itreem kunnen worden, dat sterk polariseren en tot heiding der geesten leiden, lij doen dit in hun bijdrage de tweede zitting van het Landelijk Pastoraal verleg (LPO), die eind okto- (r in Noordwijkerhout wordt thouden. i hun bijdrage, die zij op jrzoek van het LPO geven, hetsen de bisschoppen de leologische achtergrond van tee kerkbeelden. In het ene trkbeeld ligt vooral de na druk op de volmachten die Christus aan zijn kerk heeft gegeven en eveneens op het institutioneel en hiërarchisch karakter van de kerk, haar leer en wetten en op de nauwgezette naleving van de voorschriften. Anderen leiden de kerk af van de geest van Christus, gemak kelijk gelijkgesteld met sponta niteit en volledige vrijheid zon der veel aandacht voor de in stellingen van Christus. Volgens de bisschoppen horen beide tendenzen bij elkaar, „de werking van de Geest kan niet worden losgemaakt van inner lijke verbondenheid met Chris tus en evenmin kan Christus worden gescheiden van de Geest". Wie een scheiding aanbrengt tussen Christus en de kerk of tussen de Geest en de kerk of tussen Christus en de Geest, krijgt een kerkbeeld, „dat niet meer beantwoordt aan hetgeen door Christus in de Geest is gesticht, een kerkbeeld, dat een verminking is van de werke lijkheid". De bisschoppen verwijzen daarbij naar talrijke teksten in de bijbel en van het laatste concilie. Sterk benadrukken zij, dat ipen moet geloven in De kerk van Jesus Christus van de Heiligen- —Ier Laatste Dagen (Mormonen) heeft in een rerklaring de bedenkingen weerlegd tegen Ie echtheid van het Boek van Mormon. De kerk wijst de stelling dat het boek een fervalsing zou zijn en geschreven zou zijn loor Solomon Spaulding af. De perschef van leze kerk, de heer A. H. Botter, heeft erop {ewezen dat hier onderzoekingen naar voren tijn gebracht die al een jaar geleden in wnerika uit wetenschappelijke kring ontspro- en en uit eveneens wetenschappelijke krin- {en weerlegd zijn. *5 Hij verwijst bovendien naar de conclusie van de historicus van de Kerk van Jesus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, prof. dr. L. Arrington, die-m een op 28 juli 1977 gepubliceerde verklaring de beschuldigingen stuk voor stuk onhoudbaar noemde. De verklaring zegt dat men hier weer te doen heeft met één van de lange serie pogingen om Solomon Spaulding en anderen te betrek ken bij het schrijven van het Boek van Mormon. De kerk heeft het onwankelbare vertrouwen dat het Boek van Mormon in 1929 door schrijvers werd opgetekend zoals het van de lippen van Joseph Smith kwam. de kerk, „ook als nog niet voltooide, nog niet geheel ver vulde werkelijkheid". Üit hun theologische bezinning op kerk-zijn trekken de bis schoppen enkele praktische conclusies. Daarin onderstre pen zij het centrale belang van de eucharistieviering, als uit gangspunt van de zending in de wereld, vooral tot armen en verdrukten, want de christen heeft een gemeenschapstich- tende opgave in de samenle ving. Over de hiërarchisch georden de kerk: „de bedoeling hiervan is niet om een machtsapparaat op te bouwen, maar om alle ambten en charismata ten dienste te stellen van elkaar en van het geheel". De inzet van de leken in de kerk moet geschieden „over eenkomstig de structuren door Christus en de apostelen gege ven". Over de charismatische bewe ging: „vernieuwingsbeweging door de geest" genoemd, zeg gen de bisschoppen dat deze niet bestemd is tot individuele vertroosting of voor een groep bevoorrechten. „Zij moet als beweging van de geest ten dienste staan van het geheel". Van de kritische gemeenten zegt de „bijdrage" dat zij de opbouw moeten dienen van de kerk op de grondslagen die gelegd zijn. Behalve geestelijk en kritisch moet de band met de kerk ook zichtbaar zijn, dus in gemeenschap met de plaat selijke en met de universele kerk. De bisschoppen herinne ren aan het woord van Ire- naeus. „Waar de bisschop is, daar is de kerk". Op verzoek van de agendacom missie en de diocesane delega tieleiders van het LPO hebben de theologen A. Brants en drs. A. van den Hoogen van de Heerlense hogeschool voor Theologie en Pastoraat een analyse gemaakt van de kerk beelden in de rapporten die waren bestemd voor de mei-zit ting. Volgens de HTP-docenten gaat het bij deze „beelden" zowel om vragen naar de relatie kerk- samenleving, als om vragen naar de relatie tussen structu rerend beleid en spontane ont wikkelingen. Het gaat om een goede omschrijving en afbake ning van de eigen verantwoor delijkheden van ambtsdragers en leken en tenslotte ook nog om vragen naar grootschalige en kleinschalige kerkgemeen schappen en instituties. „Men maakt - aldus het Heer lense advies - de taak van het LPO onnodig ingewikkeld door, vanuit het gevoel dat alles in het geding is, deze vragen allemaal onder één noemer te brengen: het conflict tussen twee kerkbeelden. Wanneer men zich realiseert dat de ge loofszekerheid nog met op het spel behoeft te staan, ook wan neer het aantal beleidsvragen groot is en de aard ervan ge compliceerd, is wellicht een meer nuchtere benadering van de taak van het LPO mogelijk. In feite zou men zich op het LPO verder dienen te concen treren op de vraag (die ook steeds duidelijker werd op de mei-zitting) of het feitelijke le ven van de Nederlandse kerk in de komende decennia niet veel kleinschaliger moet zijn dan het tot nu toe (althans dertig en veertig jaar lang) geweest is". Nu denken velen dat met een nieuwe koers het kerk-zijn zelf op het spel staat. Daar verande ren wetenschappelijke studies en uitspraken van ambachts dragers weinig aan. Vandaar het advies van de beide theolo gen: „De LPO-deelnemers en hun achterban moeten nog veel meer dan al gebeurt hun geza menlijke geloven raadplegen. Ze zouden aldus opnieuw het vertrouwen kunnen verwerven dat daarin authentiek-christe- lijke inzichten liggen opgesla- „Eerbied voor het leven nu", is het thema van een symposion over Albert Schweitzer, dat vrijdag en zaterdag in Deventer wordt gehouden. Sprekers zijn onder anderen kardinaal Alfrink en mevrouw Rhena Schweitzer-Miller, de dochter van Schweitzer. Aan het symposion wordt door vele buiten landers deelgenomen. Vrijdagavond reikt prinses Margriet de Albert Schweitzer-prijs uit aan de Belg Emile Beroheim (92) voor zijn verdiensten als werker voor de vrede. Hij stichtte in Belgie de vredesuniversiteit voor de jeugd. Paus Johannes Paulus heeft het ontslag aanvaard van de bisschop van Bilbao, Antonio Anoveros Ataun (69). Hij vertrekt om gezondheidsredenen. Tijdens zijn ambtsperiode heeft hij zich herhaaldelijk uitgesproken voor grotere vrijheid en autonomie van de Baskische bevolking. Wegens zijn uitlatingen heeft hij in maart 1974 onder huisarrest gestaan, welke kwestie indertijd een ernstige verstoring betekende in de verhouding kerk-staat in Spanje. Volgens nog onbevestigde berichten zullen vier directeuren bij de Wereldraad van Kerken vertrekken. Het uitvoerend comité van de raad heeft tijdens zijn zitting in Helsinki aanbevolen de contracten van Lukas Vischer, Brigalia Bam, Chirapurath Itty en Juergen Hilke niet te verlengen. Een en ander moet nog worden goedgekeurd door het centraal comité van de wereldraad, dat in januari in Jamaica bijeenkomt. Dr. Lukas Vischer, die niet vrijwillig zou heengaan, is een zeer vooraanstaand theoloog van de wereld raad. In 1972 was hij, naast Philip Potter, kandidaat voor de post van secretaris-generaal. Vertegenwoordigers van zowel de rooms-katholieke als de protestantse geloofsgemeenschappen in Indonesië hebben brieven van protest gestuurd aan president Soeharto, in verband met een besluit van de regering om „de godsdienstige bekeringsijver te beperken". Dit betekent onder meer, dat het onwettig wordt om religieuze brochures, boeken en dergelijke te verspreiden. De kerken menen, dat de maatregel m feite afschaffing van de godsdienstvrijheid betekent en in strijd is met de grondwet, die godsdienstvrijheid garandeert. In Indonesië leven ongeveer tien miljoen christenen temidden v§n een moslem-meerderheid.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9