deTijd Nederland zal sancties tegen Z-Afrika steunen Brits-Ierse haringoorlog rond het eiland Man Jïnergievoorstel ^aanvaard HP van der klaauw in scherpe rede voor vn: BOEK VAN DE MAAND: NAÏEVE SCHILDERS ZIEN ONS LANDl Informeel optreden Johannes Paulus oorzaak van verwarring en plezier Aanschouwelijke verkeerslessen in Engeland KLSilaERS S ^BUITENLAND LEIDSE COURAN1 PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) NEW YORK - „Als Zuid-Afrika ver kiest zichzelf te isoleren van de we reldgemeenschap, is druk de enig mo gelijke manier van actie. Nederland heeft naast het wapenembargo al via een serie eigen acties, al of niet samen met de andere landen van de Europese Gemeenschap, aangetoond dat het be reid is reële druk op de regering van Zuid-Afrika uit te oefenen. Economi sche sancties kunnen echter alleen ef fectief zijn als ze onder auspiciën van de Verenigde Naties worden uitge voerd, dan wel worden toegepast door een genoegzaam aantal landen die het vermogen hebben om effectief die druk uit te oefenen. Dit zei minister Van der Klaauw (Bui tenlandse Zaken) gisteren in een toe spraak voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York. Naar zijn mening dringt de tijd dat Zuid-Afrika zijn politiek van rassendis criminatie verandert. „Als dat niet ge beurt, zal als enige mogelijkheid het op leggen van economische sancties overblijven. In dat geval zal Nederland dit zeker bevorderen en ondersteunen", aldus de minister, die apartheid „één van de ernstigste gevallen van grove schending van mensenrechten" noemde. „Wij hebben intensief getracht een zin volle dialoog met Zuid-Afrika te voeren, maar voor een echte dialoog zijn er twee nodig". De Nederlandse minister verwierp de recente Zuid-Afrikaanse besluitvorming over Namibië. „De beslissing van de Zuidafrikaanse regering moet worden verworpen omdat ze onverantwoord en gevaarlijk voor vrede en veiligheid is", aldus de Nederlandse minister die zich over Zuid-Afrika opvallend scherper uitliet dan andere EG-ministers. In VN-kringen neemt men aan dat een economische boycot van Zuid-Afrika (zoals tegen Rhodesië) nog wel zal uit blijven, gezien de houding van landen als Groot-Brittannië, Frankrijk en de Bondsrepubliek. Ook gisteren hebben de ministers van Frankrijk en Enge land, De Guiringaud en Owen, zich ui terst terughoudend opgesteld ten aan zien van druk op Zuid-Afrika. Spectaculaire ïiuwelenroof fin Belfast IELFAST (AP) Drie mensen, wee mannen en een vrouw, lebben gisteren een juweliers- taak op spectaculaire wijze be» oofd van bijna een miljoen oil ar handelswaar. )e groothandel, die eind deze /eek pas zou openen, kregen en telefoontje van de dieven /aarin deze vertelden dat ze 'erslaggevers waren die een ar- ikel wilden schrijven over de 91 pening van de nieuwe firma. 'oen ze aanbelden werd er dan ^ok gewoon opengedaan. Eenmaal binnen bonden ze de Iigenaar en de manager vast en rerdwenen met 80.000 gulden in feld en bijna 2,5 min gulden aan torloges, ringen, armbanden en indere waardevolle artikelen. urger bezorgd over welzijn poes DÜSSELDORF (Reuter) - Een bezorgde man belde gisteren in West-Duitsland de politie, dat hij zijn vriendin had gewurgd in haar flat in Diisseldorf, maar dat dit wel beteken de, dat haar poes „Hum mel" al vanaf maandag geen eten had gekregen. De 38-jarige werkloze belde vanuit München. De politie vond inderdaad het lijk, maar dë man, wiens naam niet werd genoemd, kwam zichzelf niet bij de politie melden, zoals hij had toege zegd, toen hij de moord bekende. Nederland geschilderd door de kleermaker, de huisvrouw, de kruidenier op de hoek, de buschauffeur, de boekhouder. Een ontwapenend beeldverhaal van meer dan 170 afbeeldingen in kleur over de aardigheden en eigenaardigheden van ons land. Voorzien van een onderhoudende, luchtige tekst zonder ingewikkelde verhandelingen, i De naïeve schilders vertellen zelf genoeg. Een bijzonder Boek van de Maand om™ telkens weer plezier aan te beleven. norcw schilders zien ons land naïeve schilders zien ons land in speciale boek van de maand oplage: f 18,50. na 70ktober f 32,50. De aanbieding is geldig van 7 september t/m 7 oktober 1978. Echter zolang de voorraad strekt. Paus Johannes Paulus maakt van zijn audiënties ge beurtenissen in een ongedwongen stijl. Hier het einde van een luchtige conversatie met Daniele Bravo, een leerling van de vijf de klas van een Romeinse school over zijn prestaties op school, ten overstaan van een hoor van tiendui zend mensen in de grote audiëntie zaal. VATICAANSTAD (AP/AFP) Binnen een maand na de aanvaarding van zijn ambt heeft paus Johannes Paulus van de onder zijn voorgan ger zeer plechtige en intellectuele audiënties informele bijeenkomsten gemaakt. Hij spreekt nooit van „wij", zoals tot nu toe bij pausen gebruikelijk, maar gebruikt altijd de „ik"-vorm. Vaak is het gelach niet van de lucht. De mensen stellen dat wel op prijs. Men heeft geconstateerd, dat de paus als gevolg van zijn meer informele stijl bereikt, dat men hem be grijpt, hetgeen ook duidelijk zijn bedoeling is: „Ik tracht het de mensen uit te leggen, woord voor woord", zo zei hij laatst. Vier zondagen achtereen zijn er elke keer ruim vijftigduizend mensen naar hem toe gekomen. Dezelfde informele stijl kenmerkt zijn mëer officiële ontmoetingen. Toen hij laatst een delega tie van Amerikaanse bisschoppen ontving zei hij al gauw: „Nu zou ik het waarderen als u mij eens vragen ging stellen" en daarvan werd dankbaar gebruik gemaakt. Het Italiaanse blad „Panorama", dat van het optreden van de paus een studie heeft laten maken omdat hij protocol en traditie herhaalde lijk geweld aandoet meent, dat de kardinalen hun keuze niet betreuren, maar dat het Vaticaan niet zo enthousiast is. De Osservatore Romano en de Vaticaanse radio lieten aanvankelijk de meest gedurfde uitspraken weg, maar daar is men van teruggekomen. Volgens het blad houdt de curie haar hart vast wanneer de paus theolo gisch bezig is, diplomatieke uitspraken doet, of citaten rondstrooit van uiteenlopende figuren als Andrew Carnegie, Jules Verne en Mark Twain. De antropoloog Alfonso di Nola meent, dat de paus gebaren en woorden hanteert, die gewoon en elementair zijn. Verwijzingen als die naar Pinocchio, het oproepen van zijn kinderjaren op het platteland, waar God in de moeder wordt teruggevonden, zijn volgens hem de kentekenen van een paus die praat als een arbeider, een plattelander uit de Abruzzen. De Poolse socioloog Z. Kowalczyk en anderen gaan zelfs zo ver, dat zij in het optreden van paus Johannes Paulus de belofte van een „revolu tie" zien, het afstand doen van de kerk van haar bezit, het einde van de Vaticaanse diplomatie en van een paus, die zijn intrek neemt in een flat in een buitenwijk Liechtenstein wil in Raad van Europa STRAATSBURG (AP) - Het vorstendom Liechtenstein wil met al haar 160 vierkante kilo meter lid worden van de Raad van Europa. Dit streven is ech ter op tegenstand gestuit we gens de zware achterstelling van de vrouw in de Liechtenstei ner grondwet en wegens de dubieuze reputatie van het land als toevluchtsoord voor belas tingontduikers. Vandaag wordt de kwestie binnen de raad be handeld. Liechtenstein is het enige land in Europa waar stemrecht voor vrouwen nog steeds niet in de grondwet is opgenomen. Koning Chaled voor controle in Cleveland CLEVELAND (Reuter) Ko ning Chaled van Saoedi-Arabië is gisteren aangekomen in Cle veland in Ohio (VS) voor hart- controle in een plaatselijke kli niek. De Saoedi-Arabische vorst heeft in 1970 een ernstige har taanval gehad. Twee jaar later onderging hij een hartoperatie in de kliniek in Cleveland. Het jaar daarop was hij terug voor controle. De koning kwam met een gevolg van 200 man uit Zwitserland, waar hij medische keuringen heeft ondergaan en ook andere Arabische leiders heeft ontvan gen. Geen joodse boycot van Olympische Spelen LONDEN (Reuter) Het presi dium van de tweede wereldcon ferentie over het jodendom in de Sovjet-Unie, heeft besloten geen oproep te doen om de Olympische Spelen die in 1980 in Moskou worden gehouden, te boycotten. Volgens het presidium verbie den de principes van het Inter nationaal Olympisch Comité discriminatie en heeft het meer zin druk uit te oefenen op Mos kou deze principes na te leven. Het presidium ziet niets in een boycot omdat „wij joden heb ben geleden onder boycots en wij niet in een dergelijk middel geloven". (van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Er dreigt een Anglo-Ierse haringoorlog, die vermoedelijk even hardnekkig gevochten zal worden als de kabeljauwoorlog van twee jaar geleden tussen Groot-Brittannië en IJsland. De haringoorlog begint zondag. Ditmaal ne men de Britten een defensieve houding aan, terwijl de Ieren zich voorbereiden op de aanval. In weerwil van een EEG-beslissing 'ver biedt Groot-Brittannië vanaf, zondag de haringvangst rond het eiland Man, in de Ierse Zee. Acht Europese lidstaten heb ben voor Ierland een jaarlijks quotum van 2146 ton goedgekeurd. De Ierse ha ringvissers hebben dit jaar nog recht op 400 ton. Ze zijn niet van plan het Britse verbod te eerbiedigen. Groot-Brittannië legt alle vissers eenzijdig een limiet op, die voor Ierland slechts 900 ton bedraagt. Experts zijn van oordeel, dat de vangst rond het eiland Man verminderd zou moeten worden met 28 procent. Dit per centage zou het Britse aandeel van 9.273 ton haring, toegekend door de EEG, her leiden tot 6673 ton. Hoewel Groot-Brit tannië wil doorgaan als de enige be schermer van de bijna uitgeputte visstand, zorgde het er altijd wel voor, dat het zelf het beste aandeel kreeg. Minister van landbouw en visserij John Silkin heeft al een beroep gedaan op de Britse marine om de visgronden rond het eiland Man te zuiveren van Ierse in dringers. Een mijnenveger, een Nimrod- patrouillevliegtuig en een helikopter zul len de vissers proberen af te schrikken. De Ieren krijgen van hun eigen minister van visserij, Brian Lenyhan, de raad zich niet te storen aan het Britse verbod Ierland zal echter geen marineschepe.i sturen om zijn vissers te beschermen. De Britse mijnenveger zal trouwens niet vuren op Ierse vissersboten. Gearresteer de haringvissers kunnen echter in Enge land voor het gerecht gesleept worden en dan een boete krijgen van maximum vijftigduizend pond. Bovendien zijn ze dan hun vangst en hun netten kwijt. In een dergelijk geval zal Ierland een klacht indienen bij de Europese Commis sie. Groot-Brittannië trekt zich daar niet veel van aan. otste Washington (AP) - De ^Amerikaanse senaat heeft giste- |HÉen na 17 maanden eindelijk het ^^waar geamendeerde energie programma dat president Car- ter in april 1977 indiende als ..de morele tegenhanger van ■■■tforlog", goedgekeurd en door gezonden naar het Huis van Afgevaardigden. Het huidige wetsontwerp is het produkt van bijna een jaar lang moeilijke onderhandelingen tussen het congres en de minis ter van energiezaken James R. Schlesinger. Het ontwerp, dat onder zware druk van het Witte Huis de Senaat heeft gepas seerd, voorziet in het opheffen van federale prijscontrole op de gasprijzen tegen 1985. HULL (Reuter) Deze week zullen schoolkinderen in Huil in Engeland politieauto's tegen als welpen geklede poppen zien rijden als een nieuwe manier van aanschouwelijk verkeersonderwijs. Aan de kinderen van tussen de 5 en 11 jaar zal worden gevraagd te schatten wanneer een politieauto die in de richting van de poppen rijdt, moet remmen om een botsing te voorkomen. ..Het is een hele nieuwe aanpak ter voorkoming van ongelukken", zei inspecteur van politie Richard Wright. Statistieken tonen volgens hem aan dat veel kinderen door auto's worden aangereden omdat ze niet instaat zijn snelhe den en stopafstanden te beoordelen. In een gesprek met Elsevier legt koning Hoessein uit waa rom hij dwarsligt „Mijn eigen familie is sinds het begin van deze eeuw verbonden geweest met Palestijnse rechten. Te rugziend op de lange, verve lende praktijken van zionisti sche expansie is er geen ruimte voor optimisme. We zullen zeker meedoen, als we weten dat het eindresultaat bevredigend zal zijn. Zonder dat kunnen wij geen stap zet ten. En geen enkele pressie, ongeacht van wie deze komt kan ons van gedachten doen veranderen." Het politieke hoofdartikel voorspelt: „De stormlopen van het CDA op het kabinet zouden wel eens weinig kun nen uithalen. Dries Beton en Frans Andriessen hebben zich voorgenomen zich niet omver te laten lopen door een Ka mer, die minder wil bezuini gen en niet met redelijke al ternatieven komt" De vader van de TROS, Joop Landré, stort zijn hart uit over „het verziekte" Hilver sum. ,JDe omroepleiding is verpolitiseert ze mist creativi teit en het vermogen een bee tje te dagdromen over de toe komst De leiding mist een stuk warme menselijkheid, een stuk bezetenheid. De Ne derlandse televisie heeft een paar bezetenen in de goede zin van het woord nodig. Een mens zou daar in Hilversum ook een beetje meer humor kunnen gebruiken. Hilversum is een domein van verzuurde heren, die op weg zijn naar de bovenste tree van de car rièreladder." Een alarmerende reportage tenslotte over de pijlerdam in de Oosterschelde. .Hegentien- zesentachtig is nu al nauwe lijks haalbaar. Als we in 1988 klaar zijn, mag Zeeland in de handen klappen." De Haagse Post schetst het ziektebeeld van de scheeps bouw. „Het ziekteverzuim be draagt hier tien tot twaalf procent, in Japan één tot twee procent. Daar zit al een verschil van tien procent van de kostprijs per manuur. De arbeidsproductiviteit ligt in Japan op iets meer dan zeven uur per werkdag. In Neder land mag je de handen sa menknijpen als de vijf uur gehaald wordt." Voorts een verhaal over het Argentinië van na de wereld kampioenschappen. „De mili taire leiders in Buenos Aires streven naar het tot stand ko men van politieke organisaties die de schijn van oppositie hebben, maar in feite onder controle staan van de strijd krachten. De Junta zoekt wanhopig naar woordvoerders voor zo'n oppositie." Ook een reportage uit zwart- Amsterdam. „Waar ik me zo godvergeten kwaad over kan maken, is het optreden met honden van de politie van het bureau Warmoesstraat. Zodra een zwarte jongen maar even tegen een brugleuning ge leund staat, is hij al verdacht. Er wordt gewoon terreur uit geoefend door de politie. Als ik op het binnenplaatsje van bureau Warmoesstraat die honden tekeer hoor gaan, lo- .pen de rillingen me over de rug." Het blad start een serie inter views met schrijvers. Als eer ste komt Harry Mulisch aan de beurt. „Voordat ik aan een boek begin, besteed ik lange tijd aan het beantwoorden van de volgende vragen: welk papier zal ik gebruiken, aan welke schrijftafel zal ik het schrijven, en met welke pen? In de laden van mijn bureaus heb ik een kleine kantoor boekhandel ingericht." Vrij Nederland schrijft over de nieuwe, geheime po li tie-in structies. Kamerlid Roethof: „De instructie gaat uitsluitend ut van de veiligheid van de politieman. Maar daar mag het niet alleen om gaan. Ik vind dat de nieuwe instructie oorzaak kan zijn van een voortdurende escalatie. Wan neer de politie almaar blijft escaleren, geeft ze de echte onderwereld de gelegenheid zich beter te bewapenen." Voorts een interview met di recteur L. Dorenbos van de Evangelische Omroep. „Dat zou een mooie kop zijn: Jezus heeft maling aan de kijkcij fers. Maar het klopt wel. Het gaat niet om de fabriek. Ik geloof anderzijds dat, als Je zus nu op aarde zou verschij nen, hij niet zou ontkomen aan interviews voor de televi sie, ook al zou hij het willen. Zijn geboorte zou al gefilmd worden." Het blad portretteert Jan Lanser, „de saaiste man in Nederland", die sinds zijn overstap van vakbeweging naar bedrijfsleven „meer gul dens verdient dan het CNV leden heeft, en dat zijn er net meer dan 300.000." Het kleurenkatem gaat onder meer over zestig jaar Hol landse jazz. De Tijd analyseert de rede lijkheid van de Arabische we reld. „Het blijft de vraag of er echt een Palestijnse staat zal komen. Jordanië en Saoe di-Arabië (en ongetwijfeld ook Israël en de Verenigde Sta ten) zien liever een Palestijns thuisland met interne autono mie - een thuisland dat wordt opgenomen in een Palestijns- Jordaanse federatie of zoiets. Dat zou een uitstekende op lossingzijn." Een andere beschouwing noemt Van der Klaauw naief en passief. „De gezindheid van het kabinet-Van Agt inza ke apartheid staat buiten kijf. Dit is helaas niét het geval met de wijze, waarop de mi nister van Buitenlandse Za ken aan deze gezindheid ge stalte geeft" Het omslagartikel gaat over Latijns-Amerika, waar chris tendom en marxisme slag voeren om de bevrijding. De theoloog Karl Rahner: „Ik wens van leer te trekken te gen een systematische verdui- veling van de theologie der bevrijding, enkel omdat men het communisme vreest." Een groot interview tenslotte met de dichteres Judith Her- zberg. „Ik ben heel sterk door mijn kinderen geinspireerd. Ik vind nu achteraf dat het hebben van kleine kinderen op zichzelf even creatief is als het schrijven van gedichten. Het kijken naar hoe ze op- Hervormd Nederland praat met Aantjes over de neutro nenbom, die toch binnenges mokkeld dreigt te worden. In onze krant van gisteren heb ben we daar al aandacht aan besteed. Voorts een gesprek met de schrijfster Yvonne Keuls. „Ik heb altijd geloofd dat het: Gaat heen en vermenigvuldigt u, betekende dat je kinderen 'moest zien te krijgen. Maar nu weet ik dat het betekent: Ontwikkel je mens-zijn. Het is natuurlijk het gemakkelijkste alleen aan je eigen gezin te denken, maar op de lange termijn zijn we het haasje. Elders een pleidooi uit de me dische hoek om de vraag om euthanasie zeer ernstig te gaan nemen. „Euthanasie mag geen middel zijn om het lij den zonder meer uit de weg te gaan. Toch kan het'lijden dermate mensonwaardig zijn, dat zowel patiënt als arts tot de overtuiging komt dat het verrichten van de euthanasie- daad beter is dan het nalaten daarvan. Voor deze daad zijn de patiënt en de arts samen verantwoordelijk." Voorts de klacht dat de Shell inzake de boycot van Rhode sië de Raad van Kerken voor gelogen heeft. .Als delegatie leden ervaren we dat als vernederend. We zijn als klei ne kinderen behandeld. Maar ,dat is het ergste niet Ernstig iis vooral dat Shell op deze manier het gewei dsdenken versterkt, het grijpen naar re volutie en geweld om het on recht een halt toe te roepen."

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7