botermarkt krijgt ijdelijk parkeerplaatsen POLITIE HIELP BIJ ONTRUIMING WONING )N /loddermanprijs voor r. André de la Porte K 'roenenmusical Minerva: _iappemng voor incrowd BOA wil prof. Bakker van reis naar Z.-Afrika afhouden Voortreffelijk concert R.Ph.O. AD, LEIDSE COURANT DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1978 PAGINA 3 ellegevorming: VVD heeft ons in de kou laten staan 3eschl, «ve; de jeu; meis li niet kar IDEN „Geen enkele partij wilde met ons iten, behalve de WD en die heeft het al ledig af laten weten". Met deze woorden digde de fractievoorzitter van het CDA in gemeenteraad mr. Hl. Driessen, gisteravond verslag van de CDA-onderliandelingsdelega- die de besprekingen heeft gevoerd over de ming van het nieuwe college van b en w Leiden, gisteravond op een vergadering van il^ partij. CD A-fractie voelt zich meer en meer in de len gereden door de meerderheidsstrategie, de Partij van de Arbeid al meer dan vier volgt in Leiden. „Al tijdens de informatieve de in juni werd het ons duidelijk dat het de Partij van de Arbeid ook dit jaar alleen maar te doen was om een meerderheid in het college. Het eerste wat ons werd gevraagd was, of wij af wilden zien van een samenwerking tussen de drie grootste partijen PvdA, WD en CDA in het college. „Dit is door ons resoluut van de hand gewezen, enerzijds uit loyaliteit met de WD. anderzijds omdat wij vinden dat het in het belang van de stad is dat zoveel mogelijk partijen in het college vertegenwoordigd zijn", aldus de heer Driessen. Uit deze overweging verklaarde hij ook het in augustus gedane voor stel aan D'66 om twee wethouders voor een CDA-, WD-, D'66-college te leveren, wat door velen als een noodsprong werd geiien. „Het gaat ons er niet om zoveel mogelijk wethou ders te leveren. In een afspiegelingscollege van PvdA, WD en CDA hadden we ook maar twee wethouders kunnen leveren. Toen we hoorden dat D'66 twee wethouderskandidaten hadden, hebben we op die manier getracht deze partij van de PvdA los te weken. Het was voor ons op dat moment de enige kans om de komende vier jaar nog bestuursverantwoordelijkheid te kunnen krijgen". Hoe de PvdA de WD heeft ingepakt acht de de CD A-fractievoorzitter bewezen door het feit dat de twee voor de PvdA niet belangrijke posten in het college, economische aangelegenheden en maatschappelijke aangelegenheden naar de WD-ers zijn toegegaan. Ook van het toch al vage plaatselijke verkiezingsprogramma van de WD is volgens Driessen niets meer overgeble ven. Van het oud-gemeenteraadslid J. Bosch, die kandidaat voor het voorzitterschap van het CDA- Leiden wordt gesteld, kwam een voorstel om aan aanzet te geven tot het breken van de meerder heidsstrategie van de PvdA. Hij wil het landelijke CD A-bestuur verzoeken een werkgroep in het leven te roepen die moet gaan onderzoeken of de gemeentewet niet zodanig kan worden veran derd dat colleges die steunen op zo min mogelijk partijen met een kleine meerderheid onmogelijk worden. 12 n, TV DEN De dienst Gemeentewerken is daag begonnen met de aanleg van een dbestrating voor de Botermarkt. Hoe- er zowel door de bewoners als door ■aad gekozen is voor een promenade TV-sdle Botermarkt, zullen er tijdelijk par- ïvate I plaatsen worden gecreëerd. Dit in ver- 1 met de spoedige start van de tweede van restauratie van de walm uren s de Marktenroute. houder C. Waal van stadsontwikkeling gisteravond tijdens een vergadeing van locon egeleidingscommissie openbare werken a enstad duidelijk te kennen weinig voor anleg van tijdelijke parkeerplaatsen te TV-en. Hij stelde zich op het standpunt Spec de bewoners van de Botermarkt duide- ■Soir, hebben gekozen voor een promenade- Jouissing, waarbij tot elf uur de mogelijk- tions, van laden en lossen wordt opengehou- Voor fietsers wordt een speciale strook Tilburg s het water aangelegd, die van het gangersgebied zal worden gescheiden een rij bomen. I Z!' r zowel de heer Bekema van de Stich- - Leidse Binnenstad als door de CDA- Isleden Van Zijp en Bleijie werd de louder gewezen op eerder gedane belof- lmaan binnenstadswinkeliers. Deze )fte hield in dat het verlies van parkeer- itsen aan de Vismarkt en de Aalmarkt worden opgevangen door de aanleg van 5 2 F^jke parkeerplaatsen op ondermeer de ermarkt, gedurende de restauratiewerk- ire et'n^le(^en aan vvalmuren van de Vis- e af| (Aalmarkt. De wethouder beriep zich op re). het feit dat de gemeenteraad tijdens de discussies over het verkeerscirculatieplan voor een promenade op de Botermarkt heeft gekozen. De heer Bleijie stelde hier tegenover dat in het verkeerscirculatieplan er niet van wordt uitgegaan dat „de hele binnenstad open ligt", zoals thans het geval is. Het probleem van de parkeerplaatsen is des te knellender omdat op korte termijn tevens begonnen wordt met de aanpak van de Nieuwe Rijn. Stadhuisplein Voordat wordt begonnen met de tweede fase van de herstelwerkzaamheden aan de Marktenroute wordt het Stadhuisplein aan gepakt. Het plein krijgt een andere bestra ting. Langs de kant van de Vismarkt komen bomen en banken. De entree van het Stad huis krijgt een sfeervollere aanblik door de plaatsing van enkele sierlijke lantaarns. Tevens wordt het Stadhuisplein autovrij. Het zal met name een openbare functie krijgen voor evenementen en activiteiten. Door deze ingreep komt een aantal parkeer plaatsen voor invaliden te vervallen. Het ligt in de bedoeling tijdelijk op de Vismarkt dergelijke parkeerplaatsen te creëren. In later stadium komen ze in de Koornbrug- steeg. Voor de overige kortparkeerplaatsen zijn nog geen alternatieve plekken aangewe zen. Het CD A-raadslid Van Zijp heeft het college verzocht aan dit parkeerprobleem een dis cussie in de gemeenteraadsvergadering te wijden. Het raadslid betwijfelt of het college daadwerkelijk heeft geprobeerd een op 21 augustus aanvaarde motie, waarin op ver vangende parkeerruimte wordt aangedron gen, uit te voeren. Immers, het aantal parkeerplaatsen op de Nieuwe Rijn is nu al niet op woensdagen en zaterdagen be schikbaar in verband met de markt. En de parkeerplaatsen op de Vismarkt zijn inderdaad zeer tijdelijk omdat het herstel van de walmuren in november van start gaat. Turfmarktbrug Bij alle opbrekingen en herstelwerkzaamhe den in de binnenstad is er nog één lichtpun tje: maandag 2 oktober wordt om kwart over vijf de vernieuwde Turfmarktbrug heropend. Wethouder Waal zal als eerste fietser de brug passeren. De Leidse vereniging van ambulante handel èal het gebeuren extra luister bijzetten door voor de openingshan deling vijftig splinternieuwe fietsen be schikbaar te stellen. De fietsers moeten als ze de brug over zijn deze vervoermid delen echter weer inleveren, want zij gaan als prijs dienen voor de bekende jaarlijkse warenmarktactie. Dit keer heeft de actie in oktober plaats. Het motto is: „Op de fiets naar de markt". Met de heropening wordt tevens het startsein gegeven voor de jaarlijkse 3 Octobermarkt, waarin de Turf marktbrug een zeer belangrijke schakel is. Mevrouw Vis sjoelt Mevrouw Vis, echtgenote van de burgemeester van Leiden, overhandigde gisteren in buurthuis „Op Eigen Wieken", 600 gulden aan de heer Van Dam, voorzitter van de buurtvereniging „De Molens" in de Merenwijk, Een deel van het geld is inmiddels al door „De Molens" besteed aan de aankoop van twee sjoelbakken en een bingo-spel. Onder grote belangstelling wijdde mevrouw Vis de sjoelbakken in door het schuiven van de eerste schijven.» Bestuur van de prof. A. E. J. Modderman- hting heeft het in 1976 verdedigde proef- jrift van mr. dr. E. André de la Porte gisteren iroond met de Moddermanprijs. Deze prijs rdt om de twee jaar toegekend aan een atie ef'jver van een verdienstelijk Nederlands samerjefschrift op het terrein van de strafrechtswe- derdaEjsQhappen. André de la Porte (rechts) berhandelt in proefschrift het probleem over de al of Hett geldigheid van dagvaardingen. Hij heeft °5|mee een lagune in het wetboek van burger strafvordering opgevuld, dat de officier justitie of de rechter dikwijls in het ongewisse liet of een bepaalde dagvaarding correct was opgesteld. „Het boek wordt nu al in ruime mate in Nederland door juristen gebruikt in het geval van twijfelzaken. Onder de dissertaties die de Moddermanstichting ter bestudering kreeg, was de uwe wel het meest opzienbarend", aldus mr. J. Remmeling, advo caat-generaal bij de Hoge raad der Nederlan den, die de laureaat gisteren met deze onder scheiding feliciteerde. De uitreiking van een door de beeldhouwer F. Letterie ontworpen bronzen penning (de vierde sinds 1968) vond plaats in de Senaatskamer van het Academiege bouw van de Rijksuniversiteit te Leiden. I) De f «9 k aDE| IDEN De gr oenen-musical t Minerva, gisteravond in LAK, is een jaarlijks terag- enÜe gebeurtenis, waarvan liste waarde door een bui- 'jstaander, zoals ik ben, maar 5® eilijk te schatten is. Het is incrowd-gebeurtenis, waar zaal en aankomende eerste- rs soms om het hardst de bekende melodieën uit- kfillen. publiek deint, joelt, fluit geeft haar oordeel en keurt dames en heren, op het ium gepresenteerd, met kri- :h oog. Langs de kant slaan helpers, die niet weg zijn („helpers weg"), maar daarente gen vol vuur en enthousiasme meedirigeren, meetellen, mee dansen, meezingen en meela- chen. Overal zien we in glitter geklede leiders tussen het musi- ceJvolk opduiken om het geheel nog net in goede banen te leiden. De band wordt getemperd, het koor opgezweept, de dansers en dcinseressen weer op het goede spioor van de bewegingen gezet. Soms gaat de duim omhoog ten telken van goedkeuring, dan weer trekt een afkeuring over het gelaat. In het fluweel zitten de hoge magistraten. Bij zeer bekende liederen verheffen zij zich van zetels de bekende harde LAK-stoelen en sporen de zaal aan tot meedoen. Ook de spelers worden van aanwijzin gen voorzien. De groenen-musical bestaat in wezen alleen uit enige elemen ten van deze muziektheater- vorm: het ballet, de koorzang. Wat we eigenlijk te zien krijgen is een musical in statu nascendi: de verschillende grote onderde len worden geoefend. Toch nog verbazingwekkend wat men in drie weken heeft aangeleerd. Paul van der Plank N Geboren: Petra, dr. v P den Oever-E. Ravensbergen; Hen- is A., zn. v. M. C. Huige-C. C. M Heivoort; Remco, zn. v. H. van Kogel-P. J. Herks; Redouane. zn. M. Filali-L. A. Walidi Alaoui; Peter zn v E. P. Ehrmann-A. M. Bonga. lisabeth M.. dr v. D. J. van Vulpen-C. Hoedeman; Brenda J. B.. dr v. A. van der Bijl-J. H. M de Vink. ndertrouwd: E. Ossewaarde-S. H. an Nie; F. Ouwerkerk-M. J. M. God- Burgerlijke stand schalk; A. Frishert-A. W. Holswilder; P. Stouten-D. A. Schlundt Bodien; G. van Bladel-Y. C. Philippo; J. D. Hogen- doom-E. Hobbij; M. A. E. M. Iskarous- VI. M. Kervers; P. F. Kikkert-A. S. de Ruiter; J. W. van Eijgen-W. Sinteur; A. J. v. Berge Henegouwen-P van Eigmond; S. Mazzawi-J. Schuchhard; E. van der Hoeven-M. S. de Zoete; H. A. Dirkse-J. S. Schuil; E. A. V. Bakker-M. A. v. Eek v. der Sluijs; P. J. Otgaar-J. Klein. Gehuwd: A. T. A. van den Berg en E. M. van Schie; E. H. Jong-M. J. der Kinderen; J. van der Linden-L. G. Ligtvoet; J. W. van der Voort-3. C. C. Erades. Overleden: M. W. M. Bekker, geb. 1885, geh. gew. m. A. van den Berg; E. C. L Maijer, geh. met J. M. H. Hotze. Vragen in gemeenteraad LEIDEN Het PPR-raadslid L. Beijen heeft het college van b. en w. vragen gesteld over een conflict dat dinsdagmorgen ontstond op de Vliet tussen een huiseigenaar en zijn huurders. Volgens de bewoners van het pand Vliet 28/28a is de huiseige naar, de heer Slikkerveer, dins dag de woning onbevoegd bin nengedrongen. Hij heeft het huisraad van de huurders, dat op de benedenverdieping stond, op straat gezet. Een en ander geschiedde onder toeziend oog van de wijkagent. De benedenverdieping van het pand wordt door de huurders gebruikt als opslagplaats voor huisraad. De huiseigenaar wil nu deze verdieping voor zich opeisen. Hij beriep zich op zijn koopcontract waaruit zou blij ken dat de benedenverdieping vrij van huur is. De bewoners stellen evenwel dat deze verdie ping niet los kan worden gezien van de bovenverdieping. Het pand is vele malen van eigenaar verwisseld, maar een dergelijke bepaling in het nieuwste koop contract kan nooit afbreuk doen aan al langer bestaande huur rechten van de bewoners. Het PPR-raadslid vraagt het college of het niet zo is dat een woning alleen kan worden ont ruimd met een vonnis van een rechtbank dat door een deur waarder wordt overhandigd. Hij acht het te veroordelen dat een wijkagent zijn medewerk ing aan de huiseigenaar heeft verleend zonder zich te overtui gen van het recht van de huur ders. Ook telefoontjes van de advocaat van de huurders naar het politiebureau hebben de Hermandad niet kunnen doen ingrijpen. De heer Beijen vraagt het college maatregelen te ne men, teneinde soortgelijke ge beurtenissen in de toekomst te voorkomen. Aanvankelijk hebben de bewo ners van het pand Vliet 28 overwogen een kort geding te gen hun huisbaas aan te span nen. Hiervan hebben zij voorlo pig afgezien. Wel is de gewraak te benedenverdieping herme tisch afgesloten voor verdere toenaderingspogingen van de huiseigenaar. LEIDEN Boycot Outspan Actie (BOA) heeft een dringend beroep op prof. dr. A. Bakker gedaan om af te zien van zijn reis naar Zuid-Afri- ka. Zoals bekend, zou prof. Bakker in Kaapstad op een congres spreken over het Ziekenhuis Informatie Systeem dat in het Academisch Ziekenhuis in Leiden wordt gebruikt. Uit een enquête door prof. Bakker gehouden, is gebleken dat ook de meeste van zijn medewerkers, de belangrijkste deskundigen op het terrein van het ZIS, bezwaar hebben tegen deelname aan het congres. Volgens BOA is de Zuidafrikaanse regering nauw betrokken bij het congres. Zij heeft veel belang bij het verkrijgen van meer kennis over compu tersystemen, aldus BOA. De organisatie stelt vervolgens bijzonder teleurgesteld te zijn over de houding van het college van bestuur van de Leidse universiteit in deze. „Het college ziet als enige bezwaar tegen samenwerking met apart heidsinstellingen de grote afstand tot Zuid-Afri- ka. De aard van het regiem daar speelt kennelijk geen rol. Het is zeer te betreuren dat het college van bestuur dat op momenten, dat het in eigen land werd geconfronteerd met een fascistisch I regiem een zeer moedige houding aannam, nu blijkt te zijn gedegradeerd tot een apolitiek l college, dat het fascistische karakter van de j huidige Zuidafrikaanse regering niet eens meer openlijk durft te onderkennen", idus BOA. LEIDEN Edo de Waart dirigeerde gis teravond in een stampvolle Stadsge hoorzaal het Rotter dams Philharmonisch Orkest in een „zwaar" programma. Eerste onderdeel was het tweede pianoconcert van Bartók met als solist Vladimir Ashke- nazy, wiens naam nau welijks toelichting be hoeft. Na een wat moeilijke inzet speel de hij geconcentreerd en op zijn best. De heftige accenten in dit ritmisch zeer ingewik kelde stuk wist hij feilloos te plaatsen. Deze meesterlijke pia nist speelde een gran dioos concert. Het orkest begeleidde op prachtige wijze on der de strikte en punti ge direktie van De Waart. De doorzichtige orkestratie, de hame rende ritmiek en de sprankelende combi naties van melodische lijnen kwamen volle dig tot hun recht. Het concert werd na de pauze vervolgd met de vijfde symfonie van Mahler, een stuk waar van de lengte door en kele mensen uit het publiek onderschat werd. Dit, in 1902 vol tooide werk vormde een breuk met de voor afgaande symfonieën en voerde tot iets ge heel nieuws. Mahler schreef zelf over zijn scherzo dat het „niet romantisch en mys- tisch was, maar uit drukking gaf aan on gehoorde kracht". De romantische harmo niek moest voor een ander klankbeeld wij ken, waarbij een gi gantische uitbreiding van orkestrale midde len voorop staat. De brede dominerende direktie van Edo de Waart, die met dit soort magistrale or kestwerken in zijn ele ment is, bracht het or kest tot topprestaties. De stormachtige, som bere, schrijnende mu ziek van Mahler, die slechts superlatieven toelaat, werd overrom pelend gebracht. VERENA KOPER- DRAAT VAttentat Het LAK-cinema opent vanavond het nieuwe seizoen met de film L Attentat van Yves Boisset uit 1970. VAttentat kan als de eerste Franse film beschouwd worden die duidelijk te maken heeft met de politieke situatie in Frankrijk. Het gaat namelijk om de ontvoering van de Marokkaanse oppositieleider Ben-Barka in Parijs. Boisset wilde een overtuiging met de film uitdragen, maar vond ook dat de film spectaculair moest zijn zodat actie en spanning bij dit politieke gegeven niet ontbreken. De voorstelling wordt gehouden in het LUXOR-theater aan de Steenstraat en begint om 23.30 uur. Toegang alleen voor leden. Iedereen kan lid worden door zich aan te melden bij het LAK-secretariaat aan het Levendaal 150. Vrijetijdscentrum Het Maanhatertheater en de popgroep „Delrose" treden op vrijdag 29 september in het Leidse Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 op. De avond begint om 21.00 uur met de uitvoering van de produktie „Parade der Volksvijanden" door het Maanhatertheater. Dit programma bestaat uit een aaneenschakeling van bizarre, grauwe, vertrouwde en hu moristische tonelen. Een show met cabareteske kanten waarin de kleine helden uit de politiek, de sterren uit de showwereld, de zakenman en vele andere personages in al hun zwakheden de revue zullen passeren. Het stuk is speciaal geschreven voor de jongerencentra en voorzien van veel zelf geschreven en gespeelde muziek. De Haagse formatie Delrose, die de avond besluit bestaat uit Tony de Queljoe, gitaar, zang, Henk Libanon, zang, John Dank- meyer, bas, Boby van den Berg, piano en percussie, Bob Dessauvage, fluit, percussie en zang en Elout Smit, slag werk. Delrose legt veel nadruk op ritme en speelt veel latin-rock en reggae nummers. Toegang tot de avond 3,-, voor niet-leden 5,-, zaal open vanaf20.00 uur. Mis In de kapel aan de Zijlpoort is dinsdagochtend 3 oktober om negen uur een heilige mis voorde overledenen. Mierennest Clubhuis't Mierennest" heeft weer een uitgebreid program ma van activiteiten opgesteld. De vaste activiteiten zijn de crèche, het praathuis, de instuif voor kinderen op woensdag, en de verschillende clubs, zoals kookclub, handenarbeidclub en de cursussen Engels en Nederlands. Op stapel staat een volksdansclub voor ouderen en een meisjesclub voor 13- en 15-jarigen. Voor het eindexamen volledig bevoegd onderwijzer zijn aan de Pedagogische Academie in Den Haag geslaagd de dames I. Constance (Voorschoten), en J. de Vries (Wassenaar) en de heer T. de Beer. Nieuwe riolering In het gebied dat wordt begrensd door de Parkstraat, de Atjehstraat, de Driftstraat en de Javastraat wordt maandag 2 oktober gestart met de aanleg van een nieuwe riolering. Het eerst wordt de Parkstraat bij de Javastraat aangepakt. Direct na de aanleg van de nieuwe riolering, die ongeveer honderd werkdagen in beslag zal nemen, wordt begonnen met de herbestrating. Maandag 25 september wordt begon nen met de aanleg van riolering in de Voorstraat. Het werk zal ongeveer eind oktober klaar zijn. Paniek De voordeur van de Haanstra kleuterschool Paniek ontstond gisteren bij een aantal Leidenaars door een mededeling op de deur van bet pand Langebrug 62. In ondubbelzinnige vilstiftletters stond daar op een stuk karton te lezen dat de gebruikers van dit gebouw waren getroffen door de sterk besmettelijke ziektes .Jtode Hond" en waterpokken. De redactie van Allerleids dacht gelijk aan een stui\t van de Drie Oktober Vereniging in Leiden; tijdens het beleg van Leiden in 1574 waren besmettelijke ziektes immers aan de orde van de dag en wa t is realistischer dan die situatie zo natuurgetrouw mogelijk na te bootsen middels het verspreiden van wat onschuldige ziektes zoals rode hond, waterpokken, cholera, typhus, scheurbuik, bui lenpest en neusverkoudheid. Nadat de redactie van Aller leids echter met gevaar voor eigen leven de situatie ter plekke had onderzocht bleek het te gaan om een paar gevallen van rode hond en waterpokken bij een kleuterklas van de Haanstra kleuterschool en een eerste klas van de Lucas van Leydenschool die in het pand Langebrug 62 (voorheen Pedologisch Instituut) gehuisvest zijn. .JHaar dat epidemietje is al bijna uitgewoed en was zo onbetekenend dat we er de school niet voor hoefden te sluiten", aldus een woordvoerder tegen de opgeluchte redactie van Aller leids. Bedrijfsjubilea Bij Autobandencentrale L. Berk vieren drie werknemers een jubileum. De huidige chef van de bandenafdeling G. J. M. Berk is 25 jaar aan het bedrijf verbonden en de gebroeders Opdam 12 1/2 jaar. Voor de jubilarissen wordt zaterdag 28 oktober een receptie gegeven van vier tot zes uur in Het Haagsche Schouw aan de Haagsche Schouwxveg.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3