anprestatie AZ Drie manieren om geld te lenen bij de NMB. Ondanks uitschakeling door Ipswich Town RODE STER BELGRADO ZORGT VOOR SENSATIE •r Rigoreuze schifting bij landskampioenen Finales in München en Bazel Britse spits voor PEC Fortuna Düsseldorf stelt mbliek teleur De NMB denkt met u mee. SPORT LEIDSE COURAN' DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1978 PAGINA 17 Russell Osman komt ten val als Jan Peters hem de bal afneemt IPSWICH Het is weer afgelopen voor AZ'67. Alle internationale aspiraties kun nen weer een tijdje de ijskast in. Ook het tweede optreden op Europees niveau was van erg korte aard. Nog korter zelfs dan vorig seizoen. Toen werd tenminste nog het Luxemburgse dwergje Red Boys be dwongen. Nu moest AZ '67 al in de eerste inde afhaken, want Ipswich Town ver sperde de Alkmaarders de doortocht naar de tweede ronde van de Europa Cup voor bekerwinnaars. En volmaakt terecht, want iwel in Alkmaar als gisteravond in En geland was Ipswich Town de betere ploeg. Erg groot was het krachtsverschil niet. Echter net groot genoeg om de 2-0 na de 0-0 van veertien dagen geleden te rechtvaardigen. AZ heeft in Ipswich zeker geen wanpresta tie neergezet. Integendeel zelfs. De ploeg heeft hard gewerkt en bij vlagen werd er verdienstelijk gevoetbald. Toch kwam AZ er eigenlijk geen moment aan te pas. Geen enkele maal kwam het doel van kee per Paul Cooper werkelijk in gevaar. In offensief opzicht was AZ volstrekt machte- os. De falende vleugelspitsen Peter Res- :1 en Jaan De Graaf waren daar debet tan. Niet één behoorlijke actie kon van iet falende duo genoteerd worden. Seorg Kessler koos tegen Ipswich uiteinde lijk voor het normale patroon. Drie mid denvelders en drie spitsen. Een discutabele beslissing, omdat de kwetsbare Alkmaarse defensie nu niet of nauwelijks ontlast werd. Al vanaf het middenveld zocht Ips wich doorlopend naar een doortocht. En weliswaar probeerden Van Hanegem, Arntz en Peters (Nygaard was buiten de basis gehouden) met vereende krachten de Britse furie een halt toe te roepen, maar lat kon toch niet verhinderen dat AZ juist n het middenrif compleet onder de voet werd gelopen. Met name de Engelse inter national Frank Mills speelde net als in Alkmaar een sterke partij. Hij stond dan ook aan de basis yan het sucCes van Ips wich Town. Dmdat AZ '67 Ipswich op het middenveld tegen kon houden, werd het voor de Alk- naarse defensie zoals te verwachten een noeilijk avondje. Te moeilijk zoals reeds ;nel bleek, want hoewel met name Johnny tfetgod verdienstelijk acteerde en corri geerde, vielen er regelmatig levensgrote ga- en in de afweerlinie van AZ'67.Gaten, die dikwijls alleen maar gedicht konden wor- len omdat doelman Gerrit Vooijs na een migszins aarzelende start steeds nadrukke- ijker bewees dat Kessler Rikki Meskovic erecht aan de kant heeft geschoven, n Engeland geen tactische vondst dus van Jeorg Kessler, omdat hij het niet aandurf de met vier middenvelders te spelen. Wel een alleraardigst snufje van zijn Britse te genstrever Bobby Robson. Die posteerde Clive Woods nu eens niet aan de linker-, maar aan de rechterkant van het veld. En dat bleek uiterst scherp gezien van Rob son. Om twee redenen: allereerst bond de behendige Woods Hugo Hovenkamp aan zijn plaats, waardoor AZ '67 vanaf de lin kerkant geen extra-offensieve pressie uit kon oefenen. Daarnaast plaatste Woods Hovenkamp om de haverklap voor onop losbare problemen door steeds binnendoor te trekken met zijn linkerbeen. En omdat Hovenkamp nu eenmaal weinig met zijn rechtervoet kan doen, was Woods bij die bewegingen veelal de grote overwinnaar. Ipswich Town startte stormachtig. Woods op rechts, Mariner in het midden en Why- mark op links stootten, gevoed door Mills, Wark, Talbot en vaak ook centrale verde diger Beattie onverbiddelijk door tot het zestien-meter gebied van AZ'67. En daar speelden zich uiteraard weer de meest ha chelijke momenten af omdat Spelbos, Ho venkamp en Van Rijnsoever keer op keer inde fout gingen. Het eerste succes voor Ipswich dan ook niet lang op zich wachten. Nadat Hoven kamp eerder al een briljante solo van Woods nog net voor doelman Vooys had kunnen beëindigen, was het al in de vierde minuut raak. Op een manier die tekenend was voor de desorganisatie in de Alkmaar- se-defensie, want de hoekschop van Woods mocht eerst door Beattie behandeld wor den en vervolgens door de trefzekere Mari ner. En dat alles zo rond de penaltystip en zonder dat ook maar één AZ-er een po ging deed in te grijpen. Een vlotte achterstand dus voor AZ'67. Een kloof die in die openingsminuten nog beduidend groter had kunnen zijn, maar op het beslissende moment kwam Ipswich toch steeds net iets te kort. Wark met een kopbal op de lat, Mills met een schot dat door Vooijs met veël pijn en moeite ge stopt kon worden en Talbot met een inzet, die door Vooijs op fabelachtige wijze ge keerd werd, waren de mannen die de AZ- leiding hartkloppingen bezorgden. Naarmate de eerste helft vorderde, vocht AZ zich echter redelijk sterk terug. Het probleem daarbij was alleen dat gèen en kele Nederlandse-actie snelheid en variatie in zich had, waardoor het voor Ipswich erg gemakkelijk verdedigen was. Echt uit gespeelde kansen kreeg AZ'67 dan ook niet. Doelman Cooper behoefde eigenlijk geen enkele maal in actie te komen. Dat behoefde Cooper na de pauze ook niet. Want alhoewel AZ'67 verdienstelijk speelde, ontbrak toch steeds de eindpass. Steeds opnieuw combineerden Peters, Van Hanegem en Arntz tot in het oneindige in de breedte, waardoor geen enkele voeding kwam voor de vuurlinie. De schaarse ke ren dat de frontstrijders wèl bereikt wer den, stelden ook bitter weinig voor. Ressel voetbalt als een afgeleefde oude man en De Graaf heeft geen kracht genoeg om in het harde profmetier even goed te functio neren als in het zaterdagvoetbal. Voeg daarbij dat Kees Kist volledig aan banden werd gelegd door het koppel Osman-Beat- tie en het laat zich raden dat Ipswich niet al te veel moeite had om- AZ'67 van zich af te schudden. Zegge en schrijve tweemaal was er enig gevaar voor Ipswich. De eerste maal toen Ronald Spelbos in kansrijke positie op het doel mocht kpppen. De tweede keer toen Kees Kist van ver buiten het strafschopge bied een van zijn befaamde kegels losliet. Succes leverde het niet op omdat Cooper attent was. Mogelijkheden waren er voor Ipswich wèl. Want alhoewel Peters, Van Hanegem en Arntz de zaken wat beter gingen controle ren, brak Ipswich vanaf het middenveld toch regelmatig door. Een werkelijk sublie me reactie van Gerrit Vooys bij een actie van de door Van Rijnsoever niets in de weg gelegde Mariner voorkwam echter vooralsnog de definitieve beslissing. Strafschop Die kwam uiteindelijk pas enkele ogenblik ken voor het einde. Zo laat, omdat Ipswich doorlopend in de buitenspelval van AZ'67 trapte. Een dit keer goed functionerend tactisch wapen,-hoewel daar wel aan toe gevoegd moet worden dat het voetbalver- moordend werkt, want aan echt spel kom je bijna niet meer toe als je zó vaak als AZ nu deed de buitenspelval hanteert. Maar goed, de beslissing viel dus kort voor tijd. Spelbos legde de doorgebroken Mari ner binnen de beruchte lijnen neer, waa rop de verder bekwaam leidende Belg Van Langenhove het nodig vond de bal op de stip te leggen. Wark maakte in het tweege vecht met Vooys uiteraard geen fout. AZ'67 dus utgeschakeld. Het was na de 0-0 te verwaéhten, want Georg Kassier meldde na afloop volmaakt terecht, dat AZ'67 de strijd eigenlijk al twee weken geleden in Alkmaar verloren had. Wat minder grond van waarheid had Kesslers stelling, dat hij ondanks de nederlaag tevreden was over het spel van AZ'67. Want hoewel, zoals al gezegd, AZ allerminst faalde, gaat het toch te ver om de Alkmaarse ploeg uitgebreid te prijzen. Naast alle defensieve mankementen komt er ook offensief ongelooflijk weinig uit AZ'67. Voor een belangrijk gedeelte ook toe te schrijven aan het middenrif, waar Peters en Van Hanegem een geslaagde po ging deden om het wereldrecord-breedtes- pelen te verbeteren. Het valt dan ook te vrezen dat AZ'67 dit seizoen tegen verdedi gend ingestelde ploegen de grootst mogelij ke moeite gaat krijgen met het forceren vandoelpunten. Daarom waren de loftui tingen vran Kessler misplaatst. Toegegeven, AZ'67 heeft niet gefaald, maar het had nog tenminste twee dagen lang door kunnen voetballen zonder ook maar ooit een doelpunt te maken, toch niet een zo onbelangrijk facet van het voetballen. Dat hiaat vergat Kessler echter nadrukke lijk te vermelden Rob Hartog Scoreverloop:4.Mariner l-0.85.Wark (strafschop) 2- O.Scheidsrechter Van Langenhove (België).Toe- schouwers:20.814.Ipswich Town:Cooper;Burley- .Tibbott,Talbot,Osman;Deaccie,Mills,Wark;Mari- ner.Wymark,Woods. AZ'67. Vooijs;Van Rijnsoever,Spelbos,Metgod,Hovenkamp;Arntz,Pe ters,Van Hanegem;Ressel,Kist,De Graaf (Nyg- DEN HAAG Ajax kan in de tweede ronde van het toernooi om de UEFA-beker op een zeer sterke tegenstander stuiten. De Amsterdammers, die door de formidabele overwinning (3-0) op Athletic de Bilbao de nega tieve score van het eerste duel [2-0) recht trokken, verkeren in het gezelschap van vier West- duitse clubs en het volledige UEFA-contingent uit Enge land. Daarnaast was opmerke lijk, dat van de vier Italiaanse deelnemers slechts één club zich plaatste: AC Milan dat strafschoppen nodig had om Lokomotive Kosice van het lijf te houden. Pure sensatie viel te beleven in Belgrado. Rode Ster, dat de uitwedstrijd tegen Dynamo Ber lijn met 5-2 verloren had, wist zowaar deze rigoreuze achter stand voor 50.000 toeschouwers weg te werken. In de eerste helft zag het daar niet naar uit. Door Riediger namen de Oostduitsers een voorsprong van 1-0. Maar in het tweede bedrijf walste Rode Ster in de slotfase volledig over Dynamo heen. In de laatste twintig minuten scoorden de Joegoslaven drie maal, waarvan het beslissende doelpunt in de allerlaatste minuut viel. Valencia maakte zijn miljoenen boekhouding waar door de ne derlaag (2-1) van het eerste tref fen tegen OSKA Sofia goed te maken door een zege met 4-1 in eigen huis. Saura (twee maal), Kempes en Felman velden het vonnis over de Bulgaarse ploeg. Engeland beleefde een grote dag in het UEFA-toernooi: Man chester City (ten koste van FC Twente), Arsenal, West Brom- wich Albion en Everton vinden zich morgen terug in Zürich, waar geloot wordt voor de twee de ronde. Ook de Westduitse vertegenwoordigers: Hertha BSC, Borussia Monchengladba- ch, VfB Stuttgart en MSV Duis burg vonden de weg naar de zestiende finale. Waarbij de prestatie van Hertha opviel. De Westberlijnse club had het eer ste duel doelpuntloos afgesloten tegen Trakia Plovdiv. In Bulga rije kwam het team door twee treffers van de geblesseerde Granitza op fluweel. Trakia kon nog de spanningen terugbren gen door een tegendoelpunt, maar verder kwamen de Bulga ren niet. Ajax heeft ook nog de kans de tweede krachtmeting in het UE FA-toernooi te moeten aangaan met zijn oude trainer Ivic. Diens club Hajduk Split bleef over eind tegen Rapid Wien. Welis waar werd met 2-1 verloren, maar de Joegoslavische club had in de eertse wedstrijd steeds een zege met 2-0 behaald. ZÜRICH Het bestuur van de Europese voetbalunie (UEFA) heeft de finale van het toernooi om de Europese voetbalbeker voor landskampioenen 1978/1979 toegewezen aan het Olympiastadion in München. De eindstrijd wordt woensdag 30 mei gespeeld. Voor de finale van het toernooi van de beker winnaars is Bazel aangewezen. De finalisten treden daar woensdag 16 mei aan. BLACKPOOL - PEC/Z'.volle is er in Engeland in geslaagd een oplossing te vinden voor zijn spitsprobleem. Ten over staan van manager Van Ginkel en trainer Frits Korbach teken de aanvaller Mei Holden van Blackpool een contract, dat hem aan de Zwolse eredivisie club bindt. Het is mogelijk dat de 24-jarige Britse spitsspeler zaterdag avond al zijn debuut maakt voor PEC/Zwolle in de thuiswed strijd tegen Sparta. PEC raakte in moeilijkheden. Bij Blackpool speelde Holden overigens slechts tweemaal in het eerste. Holden, die vorige week al een proefwedstrijd in Zwolle speel de, heeft PEC 40.000 pond ster ling gekost 175.000,-). Nederland in Rotterdam tegen Oost-Duitsland DEN HAAG De eerstvolgen de wedstrijd van het Neder lands elftal in de voorronden van het Europees kampioen schap wordt op 15 november in het Rotterdamse Feyenoord- stadion gespeeld. De aanvang is 20.00 uur. Tegenstander is Oost-Duitsland. Nederland/dat met Oost-Duits land, Polen, Zwitserland en IJs land in groep 4 is onderge bracht, heeft één wedstrijd ach ter de rug: 3—0 tegen IJsland. KNVB belet prof overgang UTRECHT - De KNVB wil geen dispensatie verlenen aan Charles Schutter van Willem II om over te gaan naar de ama teurclub van zijn keuze. Daar om heeft Schutter een kort geding aangespannen tegen de KNVB, dat werd behandeld door de president van de recht bank in Utrecht, prof. mr. Y. J. A. van Dijk. De speler van Willem II die drie jaar voor de Tilburgse eerstedi- visievereniging heeft gespeeld, wil naar de amateurclub RKC Waalwijk, terwijl hij volgens de KNVB-reglementen alleen te rug mag naar de amateurclub NOAD, waarvoor hij speelde voordat hij werd gecontrac teerd door Willem II. Eventueel kan de KNVB van deze regel afwijken en dispensatie verle nen om naar een andere club te kunnen. De uitspraak is op 5 oktober. DEN HAAG De resultaten n het toernooi om de Europese jeker voor bekerwinnaars wa- en gisteren nauwelijks verras send. Alleen Fortuna 'Dussel- lorf slaagde er niet in het >ubliek een aardige avond te :orgen. De Westduitse beker- ider kwam op eigen terrein tegen Universitatea Cravda uit traenië, niet verder dan een ilijkspei van 1—1. Deson- plaatste het zich wel oor de tweede ronde. In de tweede helft miste Brei een strafschop voor de thuisclub, ïetgeen tekenend was voor het 'ertoonde spel. nter Milan maakte in de beide wedstrijden tegen het onbete kende Floriana la Valetta uit lalta de meeste doelpunten. In le eerste ontmoeting kwamen Ie Milanezen tot een produktie an drie treffers en in de return n Milaan scoorden de Italianen log tweemaal meer. hC Barcelona, de ploeg van bhan Neeskens, deed het in de lekraïne tegen Shakter Do- etsk rustig aan. Reznik bracht score op 10, waarna Hans u-ankl, die Cruijff moet doen ergeten, de stand gelijk trok. Vancy, dat het nog steeds moet tellen zonder de geblesseerde tichel Platini, had geen moeite e in Kopenhagen tegen Frem Pgelopen achterstand van 2—0 m te zetten in een positief aldo. Ia een ruststand van 1—0 lie- m de Fransen uit naar 4—0 >r onder meer twee treffers in Jeannol Het is met lenen al precies zo als met sparen: u kiest de vorm die het beste past bij uw situatie, en die precies past op het doel waarvoor u lenen wilt. Drie veel gebruikte manieren om geld te lenen bij de NMB zijn de volgende: L DC u JL HET WONINGKREDIET Is bestemd voor het reali seren van verbeteringen of uit breidingen aan uw woning. Vaak gaathet hieromgrotere bedragen. Daarom ook kunt u wat langer^ doen over het aflossen. DE PERSOONLIJKE LENING. Wordt het meest gebruikt voor duurzame aanschaffingen zoals een caravan of een auto. U krijgt alle geld in één keer, en weet precies hoe lang en hoeveel u moet aflossen.Overzichtelijk! ciële speelruimte te geven. In overleg met de NMB wordt de hoogte van het krediet bepaald. Daarover kunt u dan, naar gelang uw behoefte,op elk moment beschikken. Steeds opnieuw. Ook over het bedrag dat u reeds heeft afgelost. U betaalt alleen rente over het opgenomen bedrag. Geld lenen bij de NMB is overigens niet alleen voorbehouden aan degenen die bij de NMB een Privérekening hebben. Iedereen die geld nodig heeft, om wat voor reden dan ook, is welkom bij de NMB. HET DOORLOPEND KREDIET Een uitstekende manier om altijd geld achter de hand te hebben,om uzelf wat extra finan- NEDERLANDSCHE MIDDEN STANDS BANK Liverpool en Club Brugge uitgeschakeld DEN HAAG De eerste schifting in het Europese toernooi der landskam pioenen heeft gisteren vrij rigoreus plaatsgevonden. De twee finalisten van het vorig seizoen, Liverpool en Club Brugge, zagen een poging tot herhalen van het succes al in de eerste ronde gestuit door respectievelijk Not tingham Forest en Wisla Krakow. Nottingham Forest heeft de aspiraties van Liver- r i pool om zich te scharen in het rijtje van clubs 5traiSCnoppen die drie keer achtereen de Europa Cup wonnen (Real Madrid, Ajax en Bayern München), wreed verstoord. De volle negentig minuten liep Liver pool op het gevreesde, eigen stadion en Anfield Road storm om de in de uitwedstrijd opgelopen achterstand van 2—0 weg te werken. Maar zelfs de aanmoedigingen van de 58.000 toeschouwers hoewel zij bekend staan om hun verdedigende capaciteiten, niet in staat de voorsprong van 10 in de uitwedstrijd tegen Glasgow Rangers te behhouden. McDonald en Smith brachten met hun treffers de Rangers een ronde verder en schonken het wat in aanzien gedaalde Schotse voetbal een "kans op rehabilitatie. Ujpest Dosza speelde thuis met 2—2 gelijk tegen het relatief onbekende Zbojorvka Brno uit Tsjecho-Slowa- kije. De uitwedstrijd had de Hongaarse kampioen reeds met 2—0 verloren. Nottingham Forest te vloeren. Daarvoor was voornamelijk de nieuwe doelman van het Engelse elftal, Peter Shilton, verantwoordelijk. Met een groot aantal schitterende reddingen was hij de bres in de stormloop van Liverpool. Toen Shilton dan een keer gepasseerd was, stond Thompson op de lijn om de treffer te voorkomen. Notting ham bleef echter constant gevaarlijk in de counter. Club Brugge kan zich ook volledig op de competi tie gaan richten. Lang zag het er bij Wisla Krakow naar uit dat de club van Ernst Happel het zou redden, maar in de laatste minuten bogen de Polen de gelijke stand van 1—1 om door doelpun ten van Lipka en Krupinski (3—1) zich daarmee voor de tweede ronde plaatsend. In de eerste ontmoeting was de Brugse formatie niet verder gekomen dan 2—1. Fini ook voor Juventus en Ujpest Dosza, clubs die de laatste seizoenen ver pleegden te komen in de Europese toernooien. De Italianen bleken. Een andere ontmoeting tussen twee Oostblok- clubs, Dynamo Dresden—Partisan Belgrado, kreeg dezelfde uitslag als de eerste keer: 2—0. De Oostduitsers namen de strafschoppen beter (5—4). De kampioen van West-Duifsland, FC Köln, kwam uit tegen de zogenaamde voetbald wergen uit IJsland van Akraness tot een gelijk spel (1—1), maar mag verder gaan dankzij de 4—1 van de thuiswedstrijd. AS Monaco uit Frankrijk ligt er uit De uitwedstrijd tegen FC Malmö in Zweden bleef doelpuntloos, nu was Kindvall degene die middels een treffer de Fransen terugwees. Austria Wien schakelde de eerste deelnemer ui4 Albanië Vllaznya sinds jaren uit. In de uitwed strijd verloren de Oostenrijkers verrassend met 2—0, thuis stelden zij orde op zaken 4—1. Schach- ner scoorde twee keer. Real Madrid wandelde over Progress Nieder Kom uit Luxemburg heen (7—0) en Grasshoppers uit Zürich versloeg de kampioen van Malta „uit" met 5—3, na een thuisoverwinning van 8—0 op La Valetta. Bohe mians uit Ierland plaatste zich ten koste van de Cyprische vertegenwoordiger Omnia Nicosia maar op basis van de zwaar tellende doelpunt m de uitwedstrijd. Ook Lokomotiv Sofia uit Lilleström kwamen een ronde verder door een goed resultaat tegen respectievelijk Odense BK (Den.) en Linfield Belfast (N.-Ierl.)

Leidse Courant | 1978 | | pagina 17