JYeffers Van der Kuylen /erlossing voor PSV Ajax overdonderend GRAAFT EIGEN GRAF BROM: „WE MOESTEN DE ZAAK WEL FORCEREN' Operatie Rene van de Kerkhof EINDHOVEN René van de Kerkhof zal morgen (vrijdag) in het St.Anna ziekenhuis in Geldrop worden geopereerd aan de slijmbeursontsteking in de linkerknie. Dit is na onderzoek door clubarts Van de Brekel van PSV besloten. Van de Kerkhof zal zeker een paar weken zijn uitge schakeld en mist in ieder geval de topper van ko mend weekeinde tegen Feyenoord. DHOVEN - De be- Ildheid van Kees ers bleek achteraf edig ongegrond. Na- de Eindhovense :h de strijd tegen medische staf van had verloren en moeten afzien van iensten van René de Kerkhof, kon ;ot zijn niet geringe ichting vaststellen zijn ploeg gistera- tegen Fenerbahce zonder de door geprezen vedette meer dan overtui- de daden in staat I. En dat dankte 'ers in de eerste ts aan de als her- spelende Willy der Kuylen. die inlijk het feit uit- dat Paul Postu- op de rechtervleu- René van de jkhof niet bij bena- I 'Ing kon doen verge- uitwiste. Eindhovense aanvoerder 8e zijn ploeggenoten in fase dat het duel nog i niet naar wens verliep ]PSV uit de malaise door al in de tiende minuut Istanboel opgelopen •stand uit te poetsen en olgens na ruim twintig 'en eigenlijk de beslis- tik uit te delen. Deze j treffers van de ditmaal ntrumspits fungerende lier betekenden eigenlijk ieslissing. Want hoewel I beducht moest zijn voor '[Turkse tegentreffer, en ;ek lang niet zo onwaar- ilijk als de latere eind- van 6-1 deed vermoe- hadden de- twee nten van Willy van der [en de betekenis van een ssing. PSV is in de eerste fase van de onder meer door tien duizend hartstochtelijke Turk se aanhangers bekeken ont moeting enige keren dicht bij een achterstand geweest. Fe nerbahce trok zich niets aan van de tegenwoordig gangba re wetten in het Europese voetbal, die voorschrijven dat een in een thuiswedstrijd be haalde kleine overwinning met hand en tand verdedigd dient te wordenv En daarmee oogstten de Turken weliswaar waardering van de tribunes, bezorgden zij PSV hartklop pingen door de vrijmoedige speelwijze, maar groeven zij wel tevens hun eigen graf. Want nadat de geraffineerde patronen uit de openingsfase, waaraan vooral de meer dan middelmatig technisch onder legde Ali Kemal en Cemil hun bijdragen leverden, voor de Turkse kampioen zonder resultaat waren gebleven, krabbelde PSV op. De al in de tiende minuut uit een hoekschop door Van der Kuylen achter de atletische doelman Ivancevic geschoten bal kwam op het moment dat nauwelijks gunstiger had kun nen zijn voor PSV, dat wan kelend en zoekend naar het juiste antwoord op de speelse Turkse aanvalsdrift de ope ningsminuten was doorgeko men. Vooral het spel in het hart van de verdediging van PSV grensde aan pure wanorde, doordat vooral het uitverdedi gen van de Eindhovenaren slecht verliep. Ernie Brandts bijvoorbeeld leverde vrijwel elke in een kopduel gewonnen bal in bij een tegenstander, waardoor de onzekerheid nog werd vergroot Het meest ty perend voor de desorganisatie in de Eindhovense defensie deed zich voor toen Van Kraay en Stevens beiden on der een hoge bal doorliepen, maar de daardoor in stelling gekomen Rasit kon van dries te daden worden afgehouden. Het tekende de opstelling van de afweer van PSV, dat zich geluldcig mocht prijzen dat de Turkse vindingrijkheid niet Gerrie Deijkers is sneller dan doelman Ivancevic en tikt 4-0 in. hand in hand ging met scnot- vaardigheid, zodat de Eindho vense verdediging zich gaan deweg enigszins kon reorganiseren. De vroege treffer zette overi gens Fenerbahce niet aan tot voorzichtiger activiteiten. De Turken bleven het offensief zoeken, waarbij soms vier man in de voorste lijn ver schenen. De daardoor ver zwakte middenlinie van Fe nerbahce kreeg het daardoor extra zwaar, want ook bij de eerste Eindhovense tegensto ten bleek al dat de Turken evenals in Istanboel het kwetsbare deel van de ploeg verre van afdoende in bet oog hielden. „Dat is nog het manco van dit team", oordeelde een zich tbaar ontspannen Kees Rij vers later. „De aanvallers ver dedigen totaal niet mee, maar als dat zou gebeuren is Fe nerbahce een ploeg die door elke Europese topclub ge vreesd moet worden". Kees Rijvers had tot zijn op luchting kunnen vaststellen dat zijn collega Nis zijn elftal zonder al te duidelijke op drachten het veld had inge stuurd. Vooral Willy van der Kuylen profiteerde daarvan. De gretiger dan ooit spelende •aanvoerder van PSV, die on danks zijn leeftijd van 31 jaar zelfs* op de eerste meters in het persponlijke duel niets on derdeed voor jongere tegen standers, erkende dat na af loop ruiterlijk. „Ik kreeg vooral in het begin veel vrij heid, doordat er bij die Tur ken niet direct een vaste man bij me werd gezet. Pas later maakten Tuna en Erol onder ling uit wie bij mij kwam te staan". Op dat moment had PSV het eerste gaatje al geslagen, waardoor er iets meer rust ontstond in de Eindhovense gelederen. Op het middenveld vonden de spelers van de landskampioen elkaar wat ge makkelijker, hoewel de Turk se tegenacties aanzienlijk meer soepelheid uitstraalden. Maar slagvaardigheid ontbeer- LEIDSE COURANT/ - DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1978 PAGINA 15 Het recht gezegevierd, want het Athletic de Bilbao- in ieder geval niet kunnen van het twee weken in Estadio san Marnes scheidsrechter Horstmann doelpunt gepromoveerde van Juan Carlos Vidal. is er gesproken over aan de buitenkant iet doel de staander teister- die voor Ajax aanleiding de bij de UEFA protest te tekenen. De maandag afwijzing van was gisteravond ech- niet belangrijk meer, want eel op eigen kracht bereikte formatie van trainer Cor m de volgende ronde van UEFA-Cuptoernooi. ijpelijk dat de Amsterdamse oefen* iter zich bijzonder gelukkig toonde overwinning van 3-0, die overigens >rt voor het einde door een schitte- treffer van.Sören Lerby tot stand m. Brom na afloop: „Prima zoals de ens gewerkt hebben. Op het laatst wel enkele spelers kapot, maar we iten de zaak forceren, want we wil- onder geen beding een verlenging, n een jongen als Erkens, die ik vlak de wedstrijd moest inzetten. Hij drie maanden niet gespeeld. Dan je niet verwachten, dat hij nu een wedstrijd voluit gaat. Ook Lerby aan het eind van zijn latijn. Daarom het mooi dat hij de beslissende tref- naakte. Van mij had het echter wel terder gemogen", heeft zijn aanhang dan ook behoor- ang in spanning laten zitten. Het zelfs enige tijd naar een verlenging ien, want er zaten liefst 32 minuten tn de tweede treffer van Ray Clarke e beslissende treffer van Lerby. De 0 toeschouwers hebben dan ook ge- tijd met het zweet in de handen en. Temeer daar Athletic de Bilbao die fase van de strijd zelfs in [de af en toe gevaarlijk te worden, dien was dat niet voorgekomen, zoals verwacht startte Ajax met erdonderend offensief, ïer Cor Brom, die Dick Schoenaker voor de wedstrijd zag wegvallen at die tijdens de warming-up zijn verdraaide, had zijn opstelling ge- aangepast aan het aanvallende con- Slechts Schoenakers vervanger Erkens, Pim van Dord en Wim stege vormden de achterhoede door aanvoerder Kroh en Lerby met mata en Arnesen als middenvelders eerden. n: „Het hield natuurlijk enig risico naar in dergelijke situaties reken je een beetje op je doelman. We heb- bewust man tegen man gespeeld, 78 [rbij Wim Meutstege op Dani stond. Spanjaarden zijn er inderdaad een keer uitgekomen, maar in die situ- i was Piet Schrijvers attent". aanpak van Brom resulteerde in een Igolf van aanvallen op het doel van etic de Bilbao, maar met het princi- vrouwen en kinderen eerst" wisten ipanjaarden lange tijd stand te hou- or >roken in voetbaltermen was er in I. Sören Lerby verlengt fraai de voorzet van Ruud Krol en helpt Ajax kort voor tijd aan de beslissende 3-0. de Fenerbahce in te grote mate, waardoor de soms weer .wat onzeker optredende doel man Ton van Engelen voor niet al te grote problemen werd geplaatst De vervanger van de naar eigen verwach ting over anderhalve week weer in actie komende Jan van Beveren mocht bijvoorbe eld van geluk spreken dat zijn volslagen mistasten na een kwartier door Brandts kon worden gecorrigeerd. „Er ontstonden wat onzekere mo menten in onze verdediging", erkende Rijvers na afloop.' "Maar die aanval van Fener bahce was levensgevaarlijk. Dat hadden we in Istanboel al kunnen vaststellen en het was nu niet anders. Vooral Cemil heeft me geimponeerd, hij was verreweg de gevaar lijkste man van Fenerbahce". Maar ook Cemil, die demon streerde naast een bewonde renswaardige portie techniek ook over een verwoestend schot te beschikken, toen hij bij een vrije trap de Eindho- vende muur uit elkaar deed spatten, maar Van Engelen in de baan van zijn schot vond, kon voor Fenerbahce de door de Turkse supporters zo vurig gewenste opening niet vinden. PSV haalde opgelucht adem en begon pas na een kleine twintig minuten wat meer blijk te geven van zijn bedoe lingen. Maar Ivancevic rea geerde alert bij een kopbal van Brandts en een schot van Deijkers. Maar ook de Joego slavische doelman van de Turkse kampioensploeg was kansloos toen uitblinker Willy van der Kuylen. die aan het eind van dit seizoen transfer vrij wordt en een Amerikaans avontuur geenszins uitsluit, na 22 minuten een passje van de zeer nuttig spelende Lubse doeltreffend afrondde. Het optreden van Lubse stemde Rijvers zeer tevreden. JHij had een doelpunt verdiend", Willy van der Kuylen juicht na de tweede van zijn vier treffers. Postuma (links) en Lubse zijn ook blij. verklaarde de Eindhovense oefenmeester later over zijn aanvaller, die aan de basis stond van drie van de zes treffers. PSV bezegelde het lot van Fenerbahce definitief kort na de rust. Nadat Van Engelen voor de pauze nog een keer volledig had misgetast, waar na Poortvliet van geluk mocht spreken dat zijn corri gerende ingreep contra Ali Kemal geen strafschop tot ge volg had, fungeerde Gerrie Deijkers als scherprechter. De pas sinds kort weer in de ba sis teruggekeerde Deijkers be wees zijn naderende oude vorm door een voorzet van Poortvliet, eerder te bereiken dan een Turkse verdediger: 3- 0. Vorm Ook Poortvliet was met zijn spel tevreden. „Ik heb het ge voel dat mijn vorm van voor bet W.K. begint terug te ke ren", sprak de vooral in de tweede helft (zoals de overige PSV-ers) veel opkomende ver dediger. "Ik kon overigens soveel aanvallen, doordat die Kemal geen meter meeverde digde". De treffer van Deijkers bete kende de genadeslag voor Fe nerbahce. PSV sneed door de Turkse linies als een mes door zachte boter en meer treffers konden dan ook niet uitblijven. Deijkers (na goed voorbereidend werk van de sterk spelende Willy van de Kerkhof en Lubse), Van der Kuylen (weer na een passje van Lubse) en opnieuw Van der Kuylen zorgden voor 6-0. Waarna Rasit nog eenmaal mocht tegenscoren. „Het is dat we een goede dag had den", meldde Kees Rijvers la ter opgewekt, „anders hadden we het nog erg moeilijk kun nen krijgen". Dat zal dan wellicht in de volgende Euro pa-Cupronde gebeuren. FRANK WERKMAN PSV Van Engelen; Krijgh. Van Kraay, Brandts en Stevens; Poort vliet, Van der Kuylen en Willy van der Kerkhof; Postuma. Deij kers en Lubse. Fenerbahce Ivancevic; Emin. Oem, Erol en Coskun; Tuna. Ali Kemal en Onder; Rasit, Cemil en Cevki ToestTiouwers: 28.000, scheidsrech ter Syme(SCH.). Ray Clarke kan vrij uithalen en maakt weer eens een „normaal" doelpunt (2-0). feite slechts één man, die de Spanjaar den in die beginfase overeind hield. Doelman José Angel Iribar, die momen teel ook wekelijks in de Spaanse compe titie schittert, behoedde zijn teamgenoten voor een vroegtijdige instorting. Nadat hem eerst de schrik in de benen was be zorgd door Arnesen die alleen mocht doorgaan na een fout van laatste man Alesanco (de Deen kon de bal echter niet voldoende onder controle krijgen) begon de 35 jarige Iribar te werken aan een indrukwekkende prestatielijst. Vlak nadat de Engelse scheidsrechter Partridge had geweigerd Ajax een straf schop te geven toen Arnesen binnen de bekende lijnen werd gevloerd door As- train, pakte Iribar op schitterende wijze een kopbal van Tahamata. Zelfs toen de kleine Zuidmolukker voor de tweede keer inzette, vormde Iribar een te grote hindernis. Maar Ajax bleef beuken in de hoop nog in de eerste helft te kunnen scoren. Onzuivere passes en een veelal te gehaaste afwerking van de opbouw vormden evenwel de oorzaak van het ge ringe succes. Zo knalde Ray Clarke een keer verschrikkelijk hard over na goed voorbereidend werk van Lerby. Enkele minuten later deed de Engelsman het evenwel beter. Partridge wees wel naar de stip toen Arnesen in het strafschopge bied werd gepakt door rechtsachter Tira- pu en met het scoren vanaf elf meter had Clarke geen moeite, 1-0. De treffer vormde de inleiding tot nog meer Amsterdamse activiteiten. Een kop stoot van Clarke werd door Iribar van de lijn gehaald en diezelfde Spanjaard haalde op slag van rust eens kogel van Lerby uit zijn doel. Reeds toen had het er alle schijn van dat Bilbao een keer moest bezwijken. En toen de acteurs be gonnen aan de tweede helft, was het wachten dan ook slechts op een tweede treffer. Die bleef niet lang uit. Nadat Schrijvers in de 52e minuut eerst een schot van Dani onschadelijk had ge maakt, was het in de 65ste minuut we derom Clarke die voor Ajax scoorde. Verslappen Een knappe voorzet van Ruud Krol (hij speelde weer uitstekend) bereikte het hoofd van Lerby die doorkopte naar de vrijstaande spits. Clarke aarzelde niet en passeerde van dichtbij de ditmaal kan sloze Iribar, 2-0. Athletic, dat voor rust Carlos al had vervangen door Argote, wankelde, maar opmerkelijk genoeg ging Ajax juist toen verslappen, hetgeen de Spanjaarden in staat stelde enkele keren gevaarlijk te worden. Zo pakte Schrij vers halverwege de tweede helft een in zet van de volledig vrijstaande Iriureta (hij zou later plaats maken voor Nunez) en moest Meutstege ten koste van een overtreding Dani tot de orde roepen. Toen de Spaanse linksachter Escalza ze ven minuten voor tijd de gele kaart kreeg voor het neerleggen van Ling, leek Bilbao ten koste van meerdere overtre dingen een verlenging te willen forceren. Zover kwam het echter niet, want weer was het Krol die de voorbereidingen trof voor de beslissende treffer. De aanvoer der, die na afloop zei geen moment te hebben getwijfeld aan een marge van drie doelpunten, bediende Lerby, die me teen zijn rechter voet steenhard uithaal de, 3-0. RON WESTERHOF Ajax: Schrijvers; Meutstege; Krol; Van Dord en Lerby; Erkens; Arnesen en Tahamata; Ling, Clarke en Meijer. Athletico: Iribar; Tirapu; Astrain; Alesanco en Escaiza; Villar, VidaJ, en Irureta; Dani, Carlos Toeschouwers: 30.000, scheidsrechter. Partridge (Eng.).

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15