Aktie geslaagd, alles oké" SS® Geen onbezonnen daden Amsterdam behoudt nieuwbouw schepen Gewatteerde dag en avondmode bij Frank Govers ÏR-commissie: -komensbeleid is onvolledig Landelijk parkeer Leleid heeft Volstrekt gefaald" De schrijfdrift van een minister Onrust binnen PvdA over Rijnmond %ENLAND LEIDSE COURANT, ortieve combinatie van een bandplooibroek, bloese en fluwelen jas. Ook hier een (edie oo het voorhoofd. Wie naar de collectie van Frank Govers kijkt, moet onwillekeurig denken aan Jane Harlow, Carole Lombard, Collette Colbert. Trou wens de mannequins hadden enigszins het type van deze dames. En bij dit trio komt meteen ook Marlène Dietrich, de eerste vrouw in herenkleding na George Sand, die een eeuw ouder is en buiten beschouwing blijft. De breedschouderige stijl mag dan dezelfde wezen, de uitwerking verschilt hemelsbreed. Wie zou in de jaren vlak voor de Tweede Wereldoorlog matelassé stof (dat heette toen „gewatteerd") gebruikt hebben anders dan voor een peignoir? Frank Govers gebruikt flu welen en satijnen matelassé tot in zijn meest indrukwekkende avondtoiletten en daar is dan heel wat gematelasseerde dagkleding aan vooraf gegaan. Marlène heeft - althans in die tijd - nooit een nappa broek gedragen, maar nu zij die er wel, gecombineerd met zijdeen fluweel. De japonnen en mantels hebben de typische damesstijl van de ja ren dertig. De schouders zijn breed en vierkant, soms geaccentu eerd door een boven de mouwen als los afdakje doorlopende schouderpas, de japonnen soms omsloten door een soort obicein- tuur, die van voren een brede maagband vormt, soms hebben ze nauwelijks een taille en zijn in de verticale stiksels gewerkt, die uitwaaieren onder de heup. Meestal zit onder de wijde rok nog een tweede wijde rok, acht a tien centimeter langer. De mantel is steeds recht, ruimen stoer. Soms is er een plooi die als verbreding over de mouwinzet heen ligt en dan helemaal doorlopend tot onder aan toe is ingestikt. De kleurencombinaties zijn, als altijd bij Frank Govers, magnifiek. Allerlei overgangstinten tussen steenrood en paars worden met el kaar gecombineerd, zwart met paars en soms een toets pauwblauw er bij, geel met goud, goud met wit. JEANNETTETEENGS Deze avondjapon van dunne wol heeft aan de zoom ingezet kant als versiering, gelijk aan die van de halslijn. Plooien lopen vanuit de taille. Het geheel wordt gecompleteerd door een klein, op het voorhoofd gedragen hoedje. TWEE MINUTEN IN GROENLO HET VERLOSSEND BERICHT f '3M»en onzer verslaggevers) NLO De Zutphense hoofdof- ho„, van justitie mr. J.C. van den Berg juide vanmorgen vroeg, kort na het van de gijzeling in Groenlo hulde NNEjcht aan de 22-jarige verpleegster pe,me Wassink-te Braake, die van ijagmiddag tot vannacht even over Vier door de 38-jarige Groenloer emej diens vrouw gegijzeld geweest - sojr. J. C. van den Berg: „Zij is nbie1ooflijk flink geweest en heeft op L3ieure wijze de spanningen door- Deni Op die manier heeft zij bijgedra- W het bereikte resultaat". 1^26 e woorden „aktie geslaagd, verdachte K0.tiouden, alles oké" werd vanochtend om 400 ialf vier bekend dat de 21-jarige ver van er Yvonne Wassink-Te Braake bevrijd eter- leven en dertig uur lang was zij in gij- gehouden door de 40-jarige inwoner UVJvan Groenlo, die haar dreigde te zul- Fotofodschieten als hij zijn zin -een miljoen Zoe-i en een vrijgeleide (per vliegtuig) naar niet zou krijgen. Ondanks deze Ig wist zij met de man, die in 1974 ter van de regering werd gesteld, een smeden, die ertoe leidde, dat zij het hondje Tasja mocht uit-' m2.(en vervolgens bij haar moeder moest 70,-)rengen. o totjchtende familieleden die op deze ma- dag-)t twee keer toe een schim van haar op zijn) putten daaruit de hoop dat het hele niekjgsdrama in Groenlo een goede afloop L®'"rijgen. Op dat moment was dat echter bist zeker. De politie ging tot aktie over brmatie vanuit de naast gelegen woning verkregen, waar een luisterpost ge beerd. De gegijzelde verpleegster verscheen af en toe voor het met lakens afgedichte raam om met een handgebaar aan te geven dat alles in orde was. Negen leden van het arrestatie-team van de Rijkspolitie voerden om precies half vier van nacht een verrassingsaktie uit op de flatwo ning waar de werkloze B. en zijn vrouw zich met de verpleegster hadden verschanst. Met behulp van sterke schijnwerpers, geluids granaten en geschreeuw stormde het overval- commando naar binnen, dwaarbij alle ruiten en deuren die het op zijn weg vond, intrap pend. Tot haar stomme verbazing trof de poli tie de man en zijn vrouw slapend in de bad kamer aan, terwijl Yvonne Wassink in de woonkamer sliep. Er behoefde geen schot te worden gelost. Na afloop van de twee minuten durende aktie verklaarde de hoofdofficier van het arrondis sement Zutphen mr. J.C.v.d.Berg dat het ar restatie-team de opdracht had te trachten in elk geval het leven van de gegijzelde verpleeg ster te redden, ook al zou de man - mr.v.d.Berg omschreef hem als „vakman in het gijzelen"- daarbij gedood kunnen worden. Het arrestatie-team was dusdanig geinstrueerd dat het voor zichzelf geen onvaardbare risico's mocht nemen. Het aanvalsplan van het Com mando karakteriseerde mr.v.d.Berg als een waarbij „menselijkerwijs geen slachtoffers konden vallen". Tot vanochtend bestond er nog geen volledige zekerheid over de rol die de 29-jarige vrouw van B. in het Groenlose gijzelingsdrama heeft gespeeld, al had het beleidsteam in het crisis centrum de indruk gekregen dat ook zij daad werkelijk een vuurwapen in de hand heeft ge houden om daarmee Yvonne onder schot te houden. Voor de verrassingsaanval van de rijkspolitie had minister de Ruiter van Justitie zijn toe stemming gegeven. Uit het kontakt uit het crisiscentrum en de 40-jarioge Groenlo'er is gebleken dat deze de meeste tijd bijzonder scherp reageerde en veel aandacht had voor detailpunten. Mr.v.d.Berg noemde hem een man met een bijzonder ver stand, die echter ook bijzonder onaanspreek- baar was in bepaalde zaken. Toen hem was medegedeeld dat dr.Zandstra, die hij 's och tends in het been had geschoten èn er verder goed van af was gekomen -daarvoor had hij tweemaal rakelings langs diens hoofd ge vuurd- toonde B. zich bijzonder opgelucht Ondanks dat er kennelijk weinig voedsel in de woning was sprak de hoofdofficier de ver onderstelling uit dat de man de gijzeling bij zonder goed had voorbereid. De oorzaak van de gijzeling was z.i. gelegen in de financiële moeilijkheden, die het echtpaar B. had. Niet alleen was 's morgens de man een sanerings plan voor zijn schulden voorgehouden ook was in -hoger beroep- komen vast te staan dat zijn vrouw met een WAO-uitkering zou kunnen genieten. De 40-jarige B. heeft reeds verscheidene veroordelingen wegens zowel vermogens- als geweldsdelicten achter de rug. Evenals zijn vrouw is hij in psychiatrische in richtingen verpleegd geweest. Beiden werden beschreven als labiel. Ook de vrouw is als verdachte in verzekerde bewaring gesteld. De man wordt o.a. voor wederrechtelijke vrij heidsberoving, poging tot doodslag, mishande ling en ongeoorloofd wapenbezit ten laste ge legd. Bij de aktie in Groenlo waren in totaal 140 manschappen van de mobiele eenheid van de rijkspolitie betrokken. b,'onze parlementaire re- rechtvaardige inkomensverde- ils dactie) ling, komt daar in de prak- r„eHAAG Hoewel de tijk niet zoveel van terecht —ld stre —ld streeft naar een Commissie ERi (ANP) Het lande- eerbeleid heeft vol- faald. Het parkeren op laan zal op den duur meer kosten dan in parkeer- Lang niet alle „oplos- voor het parkeerpro- erken. Er wordt liever een parkeerplaats auto gezocht dan op lere manier naar de bin- te gaan. Er moeten Ie parkeergarages en voor stads bezoekers Het invoeren van een lasting geeft moei uitspraken van zes des- wo-|en> gisteren in Ut- inleiding hebben ge- op een symposium, dat was aan het thema: Par- przieningen, een onmis- iezeeel van de infrastructuur, varf parkeervraagstuk op te be-;zijn veelal grootschalige 260rvoorzieningen nodig, jdie zijn vaak moeilijk Jir in de vaak histori- inensteden en vereisen ate. Alom probeert men terug te dringen, maar, H. Verkooijen van het ooial instituut voor-het mid- kleinbedrijf, van de i^n daarvan is nog maar bekend. Vooral is onze- binnenstadbezoekers en met name winkelbezoekers zul len reageren als het parkeren beperkt wordt. In steden met meer dan 50.000 inwoners komt 60 procent van de winkelbezoekers, die per au to reizen, uit de regio. Zij heb ben nauwelijks een alternatief voor de auto. Van hen komt dan ook 70 pet per auto. De lokale bezoekers hebben meer keuze: van hen komt slechts 30 procent per auto naar het centrum. Behalve in de zeer' grote steden speelt het open-, baar vervoer geen rol. Consumentenaangelegenheden (CCA) van de Sociaal-Econo mische Raad meent te weten hoe dat komt: Er moet niet alleen gekeken worden naar de hoeveelheid geld, die ie mand ontvangt, maar ook en vooral naar zijn omstandighe den. In een rapport, dat probeert te voorspellen wat er voor veranderingen zullen optreden in de particuliere consumptie in de jaren tot 1990, wijst de commissie erop, dat voor de consumptie in de eerste plaats het gezinsinkomen van belang is. Het tot nu toe ge voerde overheidsbeleid richt zich echter vrijwel uitsluitend op de individuele inkomens. De Commissie vindt het mede daarom van veel belang dat er voorlichting, met name budgetvoorlichting wordt ge geven. Een verdere versprei ding daarvan kan er mis schien toe leiden, aldus de CCA, dat de consument min der snel in financiële proble men raakt, doordat hij flexi beler wordt in zijn bestedingspatroon. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN De Nederlandse bond van ge meente-ambtenaren die vandaag en morgen in Eindhoven vergadert, denkt er op het ogenblik niet aan in de gegeven omstandigheden tot staking over te gaan.Als men zelf een stakings recht proclameert, dan zit men er stevig naast", aldus voorzitter L. van Erp vanmorgen in een toespraak tot de bond die ruim dertienduizend leden telt. Het hoofdbestuur heeft, aldus Van Erp, wel een aantal vuistregels opgesteld. „De bond weigert zich te laten aanleunen dat wij als ambtenaren over het algemeen beter worden behandeld dan de gemiddelde staatsburger. Zolang het zinvol is, zullen wij overleg blijven voeren. Is dat echter niet meer het geval, dan zullen wij ons beraden op het aanwenden van passende middelen mits deze wettig zijn. „Voorshands in deze situatie geen onbezonnen daden", aldus Van Erp. Hij meende dat als men gaat pleiten voor stakingsrecht, men niet de illusie moet kosteren dat de bijzondere status van het overheidspersoneel zal blijven bestaan. „Wie van deze ambtelijke rechtspositie af wil en kiest voor een CAO moet daarvan de gevolgen accepteren", aldus Van Erp. Den Haag Na een hele dag van onderhandelen zijn gisteren de ministers Van Aardenne van Economische Zaken en Albeda van Sociale Zaken het met vakbonden en directies van de Amsterdamse scheepswerven ADM en de NDSM eens geworden over een oplossing voor de NDSM. Er komt op zeer korte termijn, zo hebben de ministers na afloop van de bijeenkomst meege deeld, een nieuwe reparatiecombinatie in Am sterdam. Deze zal bestaan uit de ADM en de reparatieafdeling van de NDSM. Voorts blijft de scheepsnieuwbouwafdeling van de NDSM in afgeslankte vorm bestaan, zij het voor de bouw van gedeelten van schepen, niet voor complete nieuwbouw. Door deze herstructurering van de Amsterdamse scheepsbouw gaan van de 2500 arbeidsplaatsen bij de NDSM er ongeveer 1100 verloren. Dit betreft ook ongeveer 500 Joegoslavische arbeids krachten, die in dienst zijn van Joegoslavische uitleenbureaus. Voorts zullen zowel bij de ADM als bij de NDSM een aantal mensen ouder dan 57 jaar vervroegd met pensioen gaan. Tenslotte blijven er 500 mensen over, die geen werk meer zullen hebben. Minister Albeda zei evenwel niet te verwachten, dat deze mensen zonder werk zullen komen. Er is een speciale techniek uitge dacht om voor deze mensen te bemiddelen en bovendien geeft de situatie op de Amsterdamse arbeidsmarkt geen aanleiding te veronderstellen, dat de overtollige arbeidskrachten van de NDSM zonder werk zullen komen. Het laatste „staartje" van de op 31 mei gehouden gemeenteraadsverkiezingen is in de afgelopen week afge werkt. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland keurden toen het besluit van de raad van Amsterdam goed om een negende wethouder aan te stellen. Een goedkeuring, die naar verluidt, unaniem door Gedeputeerden werd genomen. Slechts minister Wiegel van Binnenlandse Zaken was met dit besluit niet bijster gelukkig. Hij schreef een lelijke brief aan het Amsterdamse stadsbestuur, maar ging niet zo ver, dat hij tot schorsing van de beslissing van GS overging. Daarmee kreeg de hoofdstad, uit bestuurlijke, maar zeker ook uit politieke overwegingen, negen wethou ders. De boosheid van minister Wiegel schijnt vooral verband te houden met het feit, dat zijn politieke groepering, de WD, niet in het Amsterdamse college is opgenomen. Het CDA kwam er wel in en met twee man. Indien Amsterdam slechts acht wethouders zou hebben behouden, zouden de Christen-Democraten niet hebben meegedaan. Een éénling in een dergelijk sterk door de PvdA en CPN gedomineerd college achtte men ongewenst. Wij vergeten maar even, dat bij de onderhandelingen over de collegevor ming de PvdA oorspronkelijk nogal vreemde eisen aan de CDA-partner had gesteld met betrekking tot het „afzweren" van de politieke samenstelling van het huidige kabinet-Van Agt. Dat was een even slechte beurt van de club van de heer Schaef er als de brief van Wiegel. Intussen heeft ook de Rijnmond besluiten genomen over zijn Dagelijks Bestuur. De onderhandelingen met het CDA, dat ook hier tenminste twee zetels opeiste, werden geblokkeerd, niet door de fractie van de PvdA in de Rijnmondraad, maar door het partijorgaan van de socialis ten. En ziet: even plotseling als politiek onverklaarbaar kwam de PvdA in de Rijnmond nu tot een akkoord met de WD, die wel met één gecommitteerde genoegen nam. Waarop, uiteraard, het CDA buiten spel kwam te staan. Wij willen de lokale en regionale democratie geheel in zijn waarde laten. Maar wij vragen ons slechts af of minister Wiegel, na de Rijnmond-gebeurtenissen dezelfde brief aan Amsterdam zou hebben geschreven. Het is meer dan twijfelachtig. Volgens geneesheer Perzische bezetter liep gebroken nekwervel op AMSTERDAM (ANP) Vol gens de Amsterdamse advocaat mr. W. van Bennekom, verdedi ger van de negen Perzen, die op 23 augustus de Perzische ambassade in Wassenaar enige tijd bezet hielden, heeft een van hen een gebroken nekwervel opgelopen als gevolg van mis handeling door de politic tij dens het transport naar de Westduitse grens. Dit heeft de man, de 33-jarige Ali F., wonend in West-Berlijn, de advocaat laten weten. Mr. Van Bennekom heeft van de behandelende Duitse dokter de attesten en de röntgenfoto's van betrokkene hierover opge stuurd gekregen. Hij heeft de rijksrecherche over deze affaire ingelicht De Perzen moeten zoals bekend op 5 oktober voor de Haagse rechtbank verschijnen in ver band met deze bezetting. (van onze parlementaire re dactie) ROTTERDAM In politieke kringen wordt verwacht dat het muisje van de collegevor ming in het Openbaar Li chaam Rijnmond nog wel een flinke staart zal hebben. Ook binnen de Partij van de Ar beid is nogal wat onrust ont staan over de aanpak van de PvdA in Rijnmond met be trekking tot de samenstelling van het dagelijks bestuur. Zoals gemeld bestaat dit be stuur nu uit vijf PvdA-erS en één WD-er. „Van de talloze gevallen van collegevorming die we dit jaar op provinciaal en gemeentelijk niveau heb ben meegemaakt is Rijnmond een van de naarste voorbeel den. Wat daar gebeurd is ver ziekt de politiek en verslech tert het toch al vaak niet gunstige beeld dat Nederland se kiezers van „de politiek" hebben", werd woensdag in Rotterdam gezegd. In de fractie van de Partij van de Arbeid wordt verwe zen naar de kieskring die de breuk met het CDA heeft ge forceerd. Een aktieve depressie ten zuid en van IJsland koerst in de komende 24 uur via Schotland naar het noordelijke deel van de Noordzee. Langs het bijbeho rende warmtefront heeft zich gisteravond ten noorden van Ierland een golfvormige storing ontwikkeld. Deze storing trekt in snel tempo naar het zuidoos ten en zal in de nacht van vandaag op morgen ten noord en van ons land passeren. De storing gaat vergezeld van een uitgebreid regengebied, dat ons vrij langdurig regen zal bren gen. Achter de depressie om stroomt vrij koude en onstabiele lucht zuidwaarts. Deze lucht zal ons morgen in de loop van de dag bereiken waarna er buien tot ontwikkeling zullen komen. Met het dichterbij komen van de storing zal de wind tot krachtig en mogelijk tot hard gaan toene- Vooruitzichten voor zaterdag: Onbestendig en weinig verande ring in temperatuur. De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Vlissingen Z-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Frankfort regenbui regenbui regenbui regenbui zw.bew. Kopenhagen mist Luxemburg Casablanca Las Palm as New York TePAviv S* Dader van gewapende roofovervallen gearresteerd UTRECHT De Utrechtse po litie heeft een 23-jarige man uit Nieuwegein gearresteerd die in de afgelopen maanden zeven overvallen pleegde op banken, postagentschappen en uitzend- bureau's. Hij maakte daarbij totaal bijna 200.000 gulden buit De overvaller, C. H. van der S., maakte bij zijn overvallen ge bruik van een motor. Hij werd geholpen door zijn vrouw en zwager. Terwijl hij zijn overval len pleegde, luisterden deze me-' deplichtigen in een auto naar de politieberichten om Van der S. op tijd te kunnen alarmeren. Zes overvallen zijn gepleegd in Utrecht, één in Hilversum. Van de buit kocht Van der S. foto- en radioapparatuur. De motor werd ook met van roof afkom stig geld aangeschaft. In de woning van de overvaller heeft de politie duizenden guldens

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13