Rabobank Q Kindermishandeling bestdat. Hoe lang nog. Oostduitse Evangelische synode: Fascisme ook in de DDR een probleem Handtekeningen voor progressieve kerk Latijns-Amerika in kerk wereld Spaanse soldaten ook „godsdienstvrij" Monniken van St. Catharina zijn verheugd Hulp Lutheranen aan bevrijdings bewegingen zuiver humanitair Kustig uw geldzaken regelen. Sadat wil met Begin en Carter bidden op Sinaï Schotelantenne in Burun legt contact met oosterse wereld Commissie heeft nadelige invloed op toerisme Moordenaar van Oswald kende slachtoffer niet Oorlogsmisdadiger op borgtocht vrij met een privé-rekening bij de persoonlijke bank BINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1978 PAGINA Het gaat niet op, te zeggen dat het vraagstuk van het heroplevende fascisme alleen voor de Bondsre publiek Duitsland geldt. Dit meent superintendent Ludwig Grosse uit Saalfeld in Thüringen. Grosse sprak op de synode van de Evangelische Kerk in de DDR, die dezer dagen gehouden werd in Berlijn. Hij droeg voorbeelden aan van „ongepast gedrag" tegenover burgers van buurlanden en tegenover joodse medeburgers in de DDR, dat volgens hem voortkomt uit fascistisch denken. Grosse zei in de DDR nog steeds een kritisch afrekenen te missen met de geesteshouding uit die tijd, die tot de Kristallnacht van 1938 leidde. Ook bisschop Albrecht Schoenherr van Berlijn-Bran- denburg en voorzitter van de conferentie van kerklei ders stelde het groeiend fascisme aan deie kaak. Hij onderstreepte de verontrusting, die er bij velen volgens hem leeft, over „hetgeen steeds nog opkomt en dan niet als herinnering, maar opnieuw". Volgens Schoenherr is de benadering van de over heid, het scheppen van objectieve voorwaarden voor een fascistische geesteshouding, piet voldoende. Het gevaar bestaat dat men teveel hiervan verwacht, aldus Schoenherr: „Wij menen als christen iets bij te kunnen dragen, wetende dat de mens niet eenvoudig met goede argumenten en logica heropgevoed kan worden, maar dat er veel dingen zijn die ergens in de diepte van zijn ziel sluimeren en dan soms als gifblazen naar boven komen. Wij weten iets van zonde en ik geloof dat we een beetje de opdracht ook hebben, dit weten concreet in te brengen in het gesprek met onze partner, de over heid". Welgeteld 1995 Nederlandse katholieken hebben zich uit gesproken voor voortzetting van het voorstrevende beleid in de R.K.Kerk van* Latijns- Amerika, tijdens de Latijnsa- merikaanse bisschoppencon ferentie „Celam", die 12 okto ber in het Mexicaanse Puebla begint. Ze hebben hun handtekening geplaatst onder een brief van het pastoraal centrum van het bisdom Groningen aan Celam- voorzittèr kardinaal Lorschei- der. Daarin spreken vicaris- generacfl dr. C. Grasveld en zeven andere stafleden van het centrum de hoop uit dat Pue bla de pastorale lijn voortzet van de Medellin-conferentie van 1968, „omdat wij blij zijn met de uitdrukkelijke voor keur van de Latijnsameri- kaanse kerk voor de armen, met de Braziliaanse ontwikke lingen inei de basisgemeenten en de verantwoordelijkheid die u toekent aan de plaatselij ke kerken". Het centrum on derschrijft de Evangelische boodschap van totale bevrij ding, -„die u bij dit alles beoogt". - De brief werd geschreven, om dat uit allerlei berichten bleek dat te Puebla pogingen zouden worden aangewend om de klok terug te draaien. Tot de ondertekenaars beho ren de oud-missiebisschoppen T. Valenberg en dr. R. Staver- man, vice-voorzitter van de Nederlandse missieraad, ver der vele parochieraden, deke nale raden, pastoresconferen ties, werkgroepen, religieuze communiteiten en individuen uit het bisdom Groningen. Van de katholieke theologische ho geschool Utrecht hebben 124 docenten en studenten hun handtekening onder de brief gezet. Van buiten het bisdom Groningen hebben 863 indivi duele personen hun instem ming betuigd. President Sadat van Egyp te heeft president Carter van de Verenigde Staten en premier Begin van Israël uitgenodigd met hem te gaan bidden op de berg Sinaï wanneer het vredes verdrag tussen Egypte en Israël wordt ondertekend. Volgens het Egyptisch dag blad Al Achram heeft presi dent Carter een dergelijke wens ook al uitgesproken toen hij zondag in een kerk in Washington was. Het blad herinnert eraan dal Sadat eind november op de berg Sinaï wil gaan bidden ter gelegenheid van de eerste verjaardag van zijn reis naai* Jeruzalem. Spaanse militairen zijn niet meer verplicht om deel te nemen aan R.-K. godsdienst oefeningen. Dit staat in een wetsontwerp over de invoe ring van godsdienstvrijheid voor de strijdkrachten. De militaire zielzorg moet in de toekomst gaan berusten op het principe van vrijwillige deelneming van de militairen aan godsdienstige bijeenkon sten. Er is vanuit gegaan, aldus hel ontwerp, dat d<? burgerlij ke godsdienstvrijheid ook i de militaire wereld onvermin derd moet gelden. De monniken van het ver maarde oude klooster van St. Catherina in het door Israël bezette schiereiland Sinaï zijn zeer verheugd over de pogin gen van de Egyptische presi dent Sadat „in het geheiligde schiereiland de vrede te doen terugkeren." Dit was de president, aldus maakte maandag het Egypti sche persbureau bekend, mee gedeeld door het hoofd van het klooster, aartsbisschop Dimia- nous de Eerste. In het klooster dal werd ge sticht omstreeks het jaar 330, en dat een zeer geliefd reisdoel is van toeristen van over de gehele wereld, wonen 15 mon- niken. Hel klooster staat in de buurt van de berg Sinaï, op een hoogte van 1570 meter. Tijdens de oorlog' van 1967 was het schiereiland dooi- Israël veroverd, maar het zal worden teruggegeven aan Egypte als de vredesonderhandelingen tussen de twee landen, begon nen in Camp David, slagen. De hulpverlening van de Lutherse we reldfederatie (LWF) aan mensen in nood heeft geen politieke doelen en ze betekent in geen geval de ondersteuning van bewe gingen of regeringen onder wier toezicht zulke hulpbehoevende mensen leven. Dit heeft bisschop Johannes Hansel mann van de Evangelische (Lutherse) kerk van de Westduitse deelstaat Beieren verklaard. Bisschop Hanselmann is een van de drie vi ce-presidenten van de Lutherse wereld federatie. Met zijn verklaring wilde bisschop Hansel mann.enkele „misverstanden" uit de weg ruimen, ontstaan, nadat een Zuidduits regionaal dagblad melding had gemaakt van hulpverlening van de LWF aan vlucht elingen in Zuidelijk Afrika. In het artikel zou per. ongeluk een alinea zijn terechtge- komen uit een ander artikel over de hulp van dc Wereldraad van Kerken aan bevrij dingsbewegingen. Bisschop Hanselmann sprak v zijdige politieke stellingname van de We reldraad van Kerken, waaraan de LWF niet meedoet. Hanselmann, die echter naast LWF-functionaris ook bisschop de Evangelische kerk van West-Duitsland is, greep de gelegenheid aan om nog het standpunt van zijn kerk te verduidelij ken: de Evangelische kerk van West-Duits land is fel gekant tegen de schenking ttvee ton, die de Wereldraad van Kerken onlangs deed aan het Patriottisch Front van Rhodesië, en overweegt uit de Wereld raad te stappen. Precies vijftig jaar nadat via de korte golf een voor het publiek toegankelijke tele foondienst tussen Den Haag en Bandoeng (voormalig Ne- d.Oost Indie) werd geopend, heeft gisteren de staatssecre taris van Verkeer en Water staat, drs.N.Smit-Kroes, in het Friese Burum de tweede schotelantenne voor telecom municatie via satellieten offi cieel in gebruik gesteld. Zij deed dat via een schrijf tele foon (scribofoon) van het type, dat ook op de jongste Firato werd getoond en waarvoor de grondslag werd gelegd door deskundigen van de Technische Hogeschool te Delft onder leiding van prof- .dr.ir.J.L.Bordewijk. Staat Burum I -op 12 septem ber 1973 geopend dooeir konin gin Juliana- gericht op een Intelsat-satelliet boven de At lantische Oceaan voor het te lefoon-, telegraaf- en telexver- keer met voornamelijk Noord en Zuid Amerika, Burum II kijkt een andere kant uit, n.l.naar een satelliet boven de Indische Oceaan die grote de len bestrijkt van Europa, Af rika, Azië en een stuk van Australië. Bovendien wordt van Burum II gebruik ge maakt door België, dat afzag van de bouw van een eigen antenne voor dit doel in het grondstation te Lessive. Ver der zal het satellietverkeer van en naai' de Scandinavi sche landen eveneens -zij het tijdelijk- via Burum plaats vinden. Daaruit wordt duide lijk dat het Nederlandse grondstation een welkome aanvulling is van de mogelijk heden van internationale tele communicatie. Na de in bedrijfstelling werd ook nu weer keiontakt opgeno men met Indonesië en wel met de Nederlandse ambassa deur in Jakarta. Mevr.Smit- Kroes deed dit via een over Burum II lopende schrijftele- foon verbinding waarop n gelijktijdig met elkaar kan spreken en corresponderen door middel van een electro- nische bloknoot en een beeld scherm naast het telefoontoes tel. (Van onze sociaal-economi sche redactie) UTRECHT - Nederland profi teert nauwelijks van de groei in het buitenland doorge brachte vakanties steeg de afgelopen zeven jaar met 67%. Daar stond geen toena me van het binnenlands toe risme tegenover. De toene mende massaliteit, commercie en de onmogelijkheid om be staande centra uit te breiden zijn daar oorzaken van. Tot die slotsom kwam een aantal sprekers gisteren in Utrecht op een door de tor ook in sociaal opzicht ker van de ANWB wees er op orde op zaken moet worden dat aan de behoefte van de sium over toerisme. Voorzitter Kok van het FNV zag als eni ge oplossing een spreiding "van vakanties en wees er daarnaast op dat in deze sec- mers in deze sector is de gast behandeld te worden, te band met het eindproduct weinig tegemoet wordt geko- door het massale karakter men. Volgens Bakker moet verminderd", zo zei hij. aan de dienstverlening meer Adjunct-hoofddirecteur Bak- aandacht worden geschonken. WASHINGTON Jack Ruby had Lee Harvey Oswald nooit eerder gezien toen hij hem on der het oog van de televisieca mera's twee dagen na de moord op president John F. Kennedy doodschoot, zo getuigde dins dag Ruby's broer Earl. De 63-ja- rige Earl Ruby zei dat de com missie van het Huis van Afge vaardigden die een onderzoek naar de moorden op Kennedy en Martin Luther King instelt, dat hij niet gelooft dat Jack betrokken was bij een samen zwering. „Ik heb hem op de man af gevraagd of hij Oswald al ken de", aldus Earl Ruby. „Hele maal niet. Hoe kom je d'r bij? Ben je gek? waren zijn eigen woorden". Op de vraag of Jack hem wel in vertrouwen zöu heb ben genomen, antwoordde Earl: „Hij wist dat hij dood zou gaan toen hij kanker bleek te hebbe'n. Als hij iets had geweten, dan had ie het me verteld". Volgens Earl was zijn broer een erg gevoelig man die plotseling tot actie kon overgaan. Hij zei in antwoord op de vraag waarom hij Oswald had doodgeschoten: „Toen ik Oswald aan zag komen met die grijnslach op z'n ge zicht, zo blij dat hij de president had gedood, kon ik me niet langer inhouden. kunst en kunstenaars Het Nationale Ballet, dat drie succesvolle toernees naar Ame rika en Engeland maakte met .sterdanser Rudolf Nurejev, gaat -volgende maand weer met Nu- rejey als solist op toernee, en .wel naai' Duitsland van 7 t/m .12 oktober. Martine Boergeois exposeert van 30 september t/m 21 oktober schilderijen in Kunstzaal De Plataan, Stationsstraat/Oranje laan Zoetermeer. Galerie Edison, Javastraat 16 Den Haag, exposeert van 30 september t/m 22 oktober schil derijen van Ali Goubitz. Galerie Centre de l'Art, Java straat 160 Den Haag, exposeert van 29 september—22 oktober -aquarellen van Gerrit Nerven en keramiek van Jan Nikkels. (Van onze correspondent) BONN De oorlogsmisdadi ger Siert Bruins, wiens uitle vering was gevraagd door de Nederlandse regering, is door de rechtbank in Hagen tegen een borgtocht van 10.000 mark op vrije voeten gesteld. Hij moet zich eens per week melden, en mag zonder toe stemming Duitsland niet uit. Een van de redenen dat Bruins is vrijgelaten, is dat de rechtbank tot de conclusie is gekomen, dat de aanklacht tegen hem in zoverre moet worden afgezwakt, dat Bruins slechts medeplichtigheid aan 'moord, en niet moord te late kan worden gelegd. Omdat hij gehandeld heeft volgens het aloude:„Befehl ist Befehl". Vrrijlating op borgtocht is L_ de Bondsrepubliek overigens niet ongebruikelijk, zeker niet als de betrokken persoon niet als rechtstreekse dader wordt aangemerkt, het gevaar van ontvluchting of van verduiste ring van bewijsmateriaal niet bestaat. Het centraal orgaan voorma lig verzet en slachtoffers, als mede de vereniging van ex- politieke gevangenen, hebben in telegrammen geürotesteerd tegen het op vrije voeten stel len van Bruins. geld en Kindermishandeling, daar praten we liever niet Aan het probleem van kindermishandeling kan bij de Nederlandse Vereniging tegen Kinder- over in Nederland. Dat is jammer. Want met dood- een hoop gedaan worden. Ook door u. Hoe, dat staat mishandeling, Koningsplein 27 in Den Haag, MBMjn zwijgen help je geen enkel probleem uit de wereld.^ te lezen in een speciale folder. Die kunt u aanvragen teleftjon: 070-631923. Ijlltfc Publicatie aangeboden door dit blad in samenwerking met de Stichting Ideele Reclame ADVERTENTIES 'Een privé-rekening bij de Rabobank is voor u veilig en vooral ook gemakkelijk. Zo kunt u steeds terugkerende betalingen automatisch laten verrichten. Ook kunt u elke maand automatisch een bedrag spargn. Een afspraak om 'rood' te kunnen staan maakt het extra interessant. Natuurlijk geeft de Rabobank u duidelijke overzichten van alle ontvangsten en uitgaven op uw privé-rekening. Zo'n privé-rekening heeft voordelen. Juist bij de Rabobank die met 3100 vestigingen altijd in de buurt is. En waar u kunt rekenen op een deskundig en zeker ook persoonlijk advies.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 6