NOORDWIJKSE MOEDERMAVO KAN WERK VOORTZETTEN Beestenspul '78: triomf voor dieren en liefhebbers Rijn en Rijnland: een drukkerij dook in de geschiedenis College neemt zelf financieel risico Geen cash and carry- bedrijven langs Voorschoterweg Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf Uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in déze rubriek zou wijlen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. STAD/REGIO LEIDSE COURANTWOENSDAG 27 SEPTEMBER 1978 PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) NOORDWUK De Noordwijkse Moe dermavo kan haar werk ongehinderd voortzetten. Het college van burgemees ter en wethouders is bereid zelf een financieel risico op zich te nemen nu Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland een streep hebben gehaald door het bedrag van 11.600 gulden subsidie dat de gemeente voor de Moedermavo had uitgetrokken. „Die dagmavo is hier en blijft hier", stelde de burgemeester van Noordwijk, mr. J. Bonnike gisteren in een commentaar. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben geweigerd de gemeentelijke sub sidie aan de Moedermavo goed te keuren omdat deze in strijd met de wet zou zijn. Volgens de redenering van Gedeputeerde Staten is de Moedermavo een vorm van bijzonder avondonderwijs en moet deze ook zo betiteld worden als zij overdag wordt gegeven. De onderwijswet laat niet toe dat gemeenten het bijzonder onder wijs subsidiëren zoals Noordwijk zich had voorgesteld en dus ging een streep door de 11.600 gulden subsidie. Dit bedrag was bestemd voor de bijzon dere kosten die de dependance van de Boerhaavescholengemeenschap in Noordwijk met zich meebrengt. Daaron der vielen de kosten voor de telefoon, conciërge, schoonmaken en de reiskosten voor het onderwijzend personeel. De Avondscholengemeenschap Boerhaave had de vergoeding van deze kosten als voorwaarde gesteld om mee te werken aan de vorming van een dependance in Noordwijk, waarin dan de Moedermavo zou kunnen worden gevestigd. Aanvankelijk leek het er op dat de 74 cursisten van de Moedermavo door het besluit van G.S. de subsidie niet goed te keuren in de kou kwamen te staan. De enige mogelijkheid was het gaan pendelen tussen Noordwijk en Leiden, maar daarmee is veel te veel tijd ge moeid. Na een uitvoerig gesprek met het college van Gedeputeerde Staten hebben b en w van Noordwijk besloten onverdro ten voort te gaan op de ingeslagen weg en de subsidie toch te verlenen. Daarmee loopt het college het risico te zijner tijd hoofdelijk aansprakelijk te worden ge steld voor het geld dat met deze ongeoor loofde subsidie gemoeid is. Intussen is de gemeente tegen het besluit van G.S. in beroep gegaan bij de Kroon. Ouderwets Burgemeester Bonnike hierover: „We kunnen toch helemaal niet anders. Ik ga nog liever met een rammelzak rond dan dat hierdoor de Moedermavo zou moeten verdwijnen. Ik weet zeker dat het ons voor de Kroon zal lukken deze subsidie goedgekeurd te krijgen. Gede puteerde Staten houden er een volslagen ouderwetse interpretatie van de onder wijswet op na. Ze gaan van de stelling uit dat bijzonder avondonderwijs dat overdag gegeven wordt ook onder het avondonderwijs moet vallen en dat slaat natuurlijk helemaal nergens op. Tegen die tijd dat de Kroon een uitspraak zal doen over dit geval zal deze wet onget wijfeld veranderd zijn en is het pro bleem dus vanzelf opgelost", aldus de burgemeester van Noordwijk. Vervelend Gevraagd om uitleg van het standpunt van G.S. verklaarde WD-gedeputeerde mevrouw mr. I. Günther gisteren zelf ook bijzonder ongelukkig te zijn met dit besluit: ..Ik vind het uitermate vervelend. maar we konden niet anders. De wet verbiedt simpel dat de gemeente deze subsidie verleent. Het is wettelijk gezien een vorm van bijzonder onderwijs ook al wordt deze dan overdag gegeven en niet 's avonds zoals in de wet staat. Ook de onderwijsinspectie die speciaal nog eens om advies gevraagd is in deze zaak was deze mening toegedaan", aldus me vrouw Günther. Zij stelde overigens het besluit van b en w van Noordwijk om toch de subsidie te verstrekken maar dan op eigen risico van harte te ondersteunen. „Ik heb er ook alle vertrouwen in dat de onderwijs wet op dit punt gewijzigd zal worden hangende het Kroonberoep dat Noord wijk zal instellen. Van een kabinet met een staatssecretaris voor emancipatieza ken mag je ook niet anders venvachten. Moedermavo's zullen trouwens over twee jaar al zo'n gemeengoed zijn geworden dat ook de Kroon er tegen die tijd niet over zal piekeren dit besluit van G.S. dat we noodgedwongen hebben moeten nemen, in stand te laten. De zaak zal dus wel met een sisser af lopen", zo meent Gedeputeerde mevrouw Günther. Modderman- prijs voor Twentse lector LEIDEN Het bestuur van de Prof. A. E. J. Mod derman-Stichting (een aan de faculteit der rechtsge leerdheid te Leiden ver bonden stichting tot bevor dering van het onderzoek op het gebied van de straf rechtswetenschappen) heeft het in 1976 verdedig de proefschrift van mr. E. André de la Porte be kroond met de Modder man-prijs. Deze prijs wordt om de twee jaar toegekend aan een schrijver van een verdienstelijk Nederlands proefschrift op het gebied van de strafrechtsweten schappen. Mr. E. André de la Porte thans lector in de algeme ne beginselen van het recht aan de technische hoge school Twente promo veerde in 1976 aan de Rijks universiteit te Leiden op een dissertatie, getiteld: ,,de tenlastelegging in strafza ken". De prijs is vandaag uitge reikt in de senaatskamer van het academiegebouw van de Rijksuniversiteit. LEIDEN TEGEN PLANNEN VALKENBURG: LEIDEN/V ALKENBURG De gemeente Leiden maakt bezwaar tegen de vestiging van cash and carry bedrijven langs de Voorschoterweg. Zij doet dit in een bezwaar schrift gericht aan de gemeenteraad van Valkenburg, tegen het bestemmingsplan „Landelijk gebied 1978". In dit ontwerp bestemmigsplan heeft de gemeente valken burg namelijk een vrijstellingsbepaling opgenomen voor de vestiging van detailhandelsbedrijven langs de Voor schoterweg. De gemeente Leiden vindt dat deze bepaling een opening biedt voor de vestiging van cash- and carrybedrijven. B en W van Leiden verwijten de gemeenteraad van Valken burg dat geen voor-overleg is gepleegd'met Leiden. Door het ontbreken van dit wettig voor- geschrven voor-overleg is Lei den niet in staat geweest tijdig in te grijpen. Dit is niet het enige bezwaar dat b en w van Leiden maakten. Ook de aanleg van de provinciale wég no. 4, die aan moet gaan sluiten bij de Ples- manlaan in Leiden kan de goed keuring niet wegdragen. Al in 1977 liet Leiden weten dat deze geprojecteerde verbindingsweg naar haar mening beter aange sloten zou kunnen worden op rijksweg 44. Aansluiting op de Plasmanlaan levert een te zware druk op hej Leidse wegennet. Leiden wees er toen ook op dat een nieuw onderzoek moest worden ingesteld naar de nood zaak van deze provinciale weg, temeer daar de werkgroep Val kenburg/Katwijk een alterna tief tracé had aangedragen. GEPROLONGEERD BABYLON VAN ARTIESTEN EN PRIJZEN over-Rijnse begroeide en moerassige dreven met het barbaarse volkje van Germa nen in de gaten hielden. Een. „Alphense geschiedenis" als deze trof ik nog niet eerder aan, op enkele pagina's be schreven. Hulde alvast. Het zelfde geldt voor Koudekerk, stylistisch goed verzorgd en punctueel, met ruime aan dacht voor de Poelgeesten. Hetzelfde moge gelden voor Zoeterwoude, met de meeste ruimte voor Meerburch. Jammer, dat het „Dorp" niet aan bod komt. Ook het verle den van Leiderdorp wordt tentoongespreid en „Wie kent Leiden niet?", met de nadruk op de handel in zeevis aan de Vischmarkt, in een belich ting die erg aantrekkelijk is. Ook laat Rutgers de tijd in Oegstgeest even stilstaan, bij Rhijnhof met name, en Val kenburg ademt natuurlijk helemaal „het paard"; „stel u voor, duizenden paarden, onder ruisende bomen. Stampende hoeven, gehin nik, gesnuif. Drukpratend volk in kleurige kledij, de roep van een koopman, de schreeuw van een kind. Dat moet wel heel wat jaren terug zijn. Ook Valkenburg heeft dezer dagen wel wat anders aan het gemeentelijke hoofd. En Rijnsburg. Met de Graven van Holland, de abdij, de laatste resten van het kloos ter, kassen en nieuwbouw. Katwijk: met de geschiedenis van 't Mallegat: de directe verbinding tussen Rijn en zee. Katwijk, eens afgebrand door de Spanjaarden, even als trouwens Zoeterwoude. Je staat er niet meer bij stil, want we leven er weer com fortabel. Maar even terug blikken kan geen kwaad, het is als het bijlichten met een kaars van het vergankelijke. Zoals „ze" over honderden jaren van „ons" nauwelijks meer Weet zullen hebben. Rutgers b.v.: toch dank voor de verklaring en toelichting en succes met de plannen. Gistermiddag om een uur of vier begon de bouw aan Euro-' pa's grootste dierenshow (de op één na grootste vindt in Parijs plaats) in de Leidse Groenoordhallen. De vloerop pervlakte werd schoon ge boend en buiten lag een ge veld sparrenbos klaar om bin nen te worden opgezet. Jam mer van die bomen: maandag, als het spul weer naar huis is, worden de bomen aan de destructie prijsgegeven. Dat is het lot van veel vergankelijks. Maar nu het Beestenspul '78, trots voogdijkind van de Stichting Mens Dier, zonder winstbejag (een extra rijke recette wordt benut om het spul van volgend jaar weer grootser en attractiever te ma ken). Zaterdag en zondag kunt u er om 10 uur 's eimor- gens al terecht. Om 6 uur gaat de tent dicht en zondagavond is organisator Rob Lauwers dan alweer in gedachten bij '79, als het vierde Beestenspul gevierd gaat worden. Vorig jaar: 40.000 bezoekende liefheb bers, eclatant succes voor Lauwers, Mens Dier, maar ook voor de tien landelijke verenigingen en instanties die aan dit uitzonderlijke mens-dier lijke gebeuren meewerkten. Herha ling daarvan schijnt niet uitgesloten; beurzen en shows zijn alleen maar uit op overtreffende trappen, alsof die 6000 dieren onder één immens dak zich daarvan iets zouden aantrek ken, maar hun bazen en bazinnen des te meer. Men zal het zien: stromen volks, niet alleen uit het Leidse, maar evenzeer uit Sappemeer en Sluis, uit Helden en Sijbekarspel, half-fanaten uit België, Duitsland snellen toe en waarschijnlijk weer een idolate char terlading meeit gereserveerde Britten die het liefst honden en katten in The House of Parliaments zagen zitten. Rob Lauwers straalt bij voorbaat. Hij zat gistermiddag een persconfe rentie voor, die na afloop aangevuld werd met Belgen-moppen, met per soonlijke inbreng van Lauwers, Rita Hovink (haar meegekomen Belgische man Rogier had het niet meer), een fotograaf en André de Jong, de man die de hallen naar een welbestede toekomst moet voeren. Rita poseerde nadien met kostbare katten die voor- geborsteld waren en ter verfraaiing enkele malen aan de achterpoten „uitgeschud". Om de haren rechtop te houden, nam ik aan. Voorpret van een beesten-expo vol honden, katten, kanaries, muizen, aquaria, terraria (wandelende takken, niet van echt te onderscheiden), konijnen, dwerge zels, duiven, ratten, sierhoenders. En fin, de arke Noachs, zoals wij dat sinds de oeceiumene zeggen, zou in tweede uitvoering de omvang van een supertanker moeten hebben. En dan niet te vergeten de natuurmensen met hun bijenvolken, vorig jaar door Lau wers oneerbiedig maar terecht de „honingklooiers" genoemd. Beesten spul '78 omhelst weer al die animale disciplines. Hoogtepunten, vooral voor de inzen ders, zullen opnieuw de talloze prijs uitreikingen zijn. Top-artiesten, die ook van dieren houden, zullen hier mee belast worden. Dan komt net zo goed het kleine aan bod. We zien dan de meneer uit Dongen die met z'n muis aan komt zetten en het diertje meeneemt voor een nacht in zijn hotel, omdat-ie de muis niet wilde laten overnachten in de hal. Een waarheid als een koe op Beestenspul: een muis is even belangrijk als een dog, alleen een pietsie kleiner. Gaan we de „extra attracties" even na: dierenpark Wassenaar treedt aan met een aanschaffieingsprijs heeft van een „nieuwe personenauto". Zo'n Pipi nero wil ik dan weieens zien. Plaats van spektakel: de Runderhal, met tribunes, een politiehondenshow, de kind-hond-show en het onvolprezen „Concours d'Elégance" (met aange past aangeklede deelnemers). Nostalgie. Dat is weer zo'n deelwapen in het blazoen van beestenspul '78. Ik heb daar op deze plaats al eerder over geschreven: de mens van rond '80, op zoek naar zijn natuurlijke herkomst. Dat lijkt me welhaast een hopeloze opgave, maar Rob Lauwers helpt ons een eind op weg. Daar zijn die honderden gekapte sparren, het podium straalt een „Grace Kelly"-stijl uit, waarbij zelfs vanuit de „nok" van De Jongs hal een glorieuze trap wordt gebouwd, bedekt met rood velours, omzoomd met bloemen en schitte rend in spotlights, waarlangs top artiesten als bodes tussen hemel en aarde zullenei afdalen en opstijgen, in het kader van hun gecontracteerde optreden, moeiteloos prijzen uitrei kend en zingend. Groots onderdeel van het hele spul: de grote kerel, die jankend van ontroering met z'n kleine dier, bekroond, het podium afkomt. Zaterdagmorgen (om 10 uur kunt u erin) komt om 11 uur Leidens VW-di- recteur Roel Dekker het spul officieel openen. Dat is al een leuk evenement. Dan krijgen we de Persmuis-prijs, ingeblazen door een jury onder lei ding van Lous Haasdijk; een studen tengeit '78, ook al zo'n factotum van Minerva met voorgeschreven dolle pret. Nico Haak komt omstreeks half drie de hal binnenschommelen op een kameel, waarbij hij ongetwijfeld zich zal afzingen of „je moeder niet thuis is". Waarlijk een trekpleister, zeker bij de jeugd. Dan is er om 4 uur de „come back" van Mies Bouwman, met bij de BRT maar in Leieiden, die de finale van de kind-hond-show presenteert. Zondagmiddag klokke twaalf komt „Pistolen Paultje" Wilking (een zach te pit in de ruwe bolster) een Gouden Horloge uitreiken aan een dieren vriend. De Leidse politie is inmiddels weer op volle kracht bezig, de ver keersstroom binnen de perken te houden. De Gooimeerlaan gaat beide dagen dicht voor het verkeer zodat een zeer groot aantal auto's aldaar geparkeerd kan worden. Om 1 uur komt Rita Hovink (bezitster van o.a. vijf alleraardigste Yorkshire-terriers) met enig vertoon klein-dierenprijzen uitreiken, waarna De Mounties, Piet Bambergen en René van Vooren, de ere-penning van de gemeente Leiden overhandigen aan de baas (of bazin) van de allermooiste Perzische kat uit de ereklasse. En ook een prijs aan de imker met het nijverste bijenvolk je inclusief koningin. Albert WEIest presenteert niet alleen de finale van Concours d'Elégance, maar treedt ook op met het orkest Mobilay. Om 4 uur komt Sjoukje Smit als Maggie MacNeal de show stelen om de mooiste langhaarpoezen te huldigen. De laatste „artiest" die op treedt is Leidens burgemeester Adriaan Vis, die om 5 uur in de ring van het Concours Hippique ver schijnt. Rob Lauwers wil trachten de magistraat op een paard te krijgen, maar ook als dat niet mocht gelukken zal de heer Vis de erepenning van Leiden uitreiken aan de beste ruiter. Waarna de hoogedelachtbare heer burgemeester nog een verrassing te wachten staat. Niet lang daarna be hoort Beestenspul '78 weer tot het verleden en komt de opruimings dienst alle sporen wegvegen, omdat een ander beestenspul weer voor de deur van de Groenoordhallen staat: de wekelijkse kapitale veemarkt. En dan heb ik neiog niets verteld over de bonte Aricona's uit Zuid-Amerika, hoenders die voor het eerst in Neder land ten aanschouwe van iedereen groene, doch niet hardgekookte, eie ren zullen leggen. Nou, als dét geen beestenspul is Een heel ander geluid dan het Beestenspul '78 laat ho ren, verneem ik van de zijde van „Rijn en Rijnland". Na tuurlijk weten we allemaal wat Rijn en Rijnland zo'n beetje inhoudt, maar daar komt nu opeens Rutgers bij. Rutgers is een drukkerij die in Rijnland haar - volgens Van Dale - werkterrein vindt. Het gaat om drukwerk dat doorstroomt naar klanten en afnemers, naar kopers en gebruikers. Maar de com merciële opzet van Rutgers b.v. heeft ook ruimte gelaten aan het uitdrukken van haar gebondenheid met Rijn en Rijnland. Rutgers in Leider dorp heeft nu in een kort bestek, maar verlucht met duidelijke en kostelijke illus traties, de geschiedenis van Rijnland weergegeven in een brochure die, historisch be zien, bewaard mag blijven. De uitgave laat haar licht schijnen over het verleden van Alphen, het Albiniana sinds de Romeinen er de De lichtvoetige terugtocht van drukkerij Rutgers Rita Hovink met enkele fraai gekapte poezen een Zuidameeirikaanse inzending, ca priolen makende capucijner apen, schitterend gekleurde en kletsende papegaaien en de zo bij de jeugd geliefde Alpaca's, die sinds jaren als ,3eatles" door het kortstondige leven gaan. „Floraka '78" wordt de tuinex- positie die het hart van de tentoonstel ling uitmaakt met een schat aan flora. Plantencentrum Leidschendam be loofde karpervijvers en spuitende fonteinen. Paardenliefhebbers opgelet! Daar is bekende schilderes Ineke Smaalders die exposeert met schitterende paar- dentekeningen, maar de grote klap valt in dit opzicht op het internatio naal gefatsoeneerde Concours Hippi que, met een keur van springruiters en demonstraties dressuur van grote klasse. Dit gebeurt (buiten wordt er warm- of in-gelopen) in een piste van 1250 m2. Het aantal tribuneplaatsen werd verdubbeld, vergeleken met vo rig jaar. Educatief wordt de expositie ei,',De geschiedenis van onze huisdie ren", verzorgd door het Natuurhisto risch Museum in Leiden: van de wolf uit de oertijd tot de hedendaagse hond. U moet het eigenlijk allemaal komen zien, want een volledige opsomming vergt pagina's krantepapier. Honden spektakel, van de Kynologen Vereni ging Rijnland (1000 leden die de meest uiteenlopende denkbeelden over hon den huldigen, met een accent op het fokken en de lucratieve uitkomsten daarvan), met maar liefst 120 rassen. Daar komen b.v. twee „hoogstumeke" (wat kan er nog unieker zijn?) Austra lische Kelpies en ook een exemplaar van een soort oerhond, de Mastino Napolitano, een verdelgende Italiaan die in de tijd van Nero (hoe kan het anders?) zelfs in staat was leeuwen te verscheuren in plaats van christe nen. Rob Lauwers fluistert, dat men fluistert dat dit verscheurende dier

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5