Êeidóc <&o Bende van 35 man na vijf maanden speuren opgerold kantjes: Nederland desnoods uit Navo Verpleegster in Groenlo in woning gegijzeld WEER VLIEGTUIG OP WOONWIJK GESTORT: 6 DODEN Bij komst neutronenbom Man(22) door twee treinen gedood Leven paus kon behouden worden Noordwijkse lama krijgt weer baby Illegale zender opgespoord Diefstal van dwarsfluiten Rijk geeft 14 miljoen extra voor aanleg van fietspaden Rapenüu.y 2, 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300AA. lel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank NV.. Leiden.Directeur-hoofdredacteur J J Hallewas - Kf-redacteur Wim Bui|teweg. Advertenties (excl. BTW) /'Or48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging tel. 071-122244 (18.00 tot 19 00 uur) bonnementen: ikwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Woensdag 27 september 1978, 68e jaargang no. 21156 The Spongers "The Spongers", Engels tv-dra- ma op Ned. I om 20.00 uur. Om 22.10 uur Panoramiek over Ja- Ned. II om 19.00 uur laatste deel van "Met pijn en moeite" en om 20.32 uur AVRO's vooruitblik op het nieuwe seizoen "In Pet to". Koel Wisselend bewolkt en plaatse lijk buien. Matige tot krachtige westelijke wind. Maximumtem peraturen omstreeks 15 graden. Morgen: zon op: 07.35. Maan op: 03.20. Zon onder: 19.25. Maan onder: 17.49. Hoogw.: 1.19—12.56. Laagwater: 9.18—21.36. ff eer steun voor gulden (Van onze sociaal-economische redactie) tMSTERDAM-De Nederlandse bank heeft de gulden gisteren tederom moeten steunen, ditmaal door de verkoop van 298 njljoen Duitse Marken.De discontoverhoging heeft op de aan- oudende lage koers van de laatste week nauwelijks effect ehad. in totaal al voor 1,3 miljard aan Marken is verkocht en vraag onveranderd groot blijft,wordt in kringen van ge- dhandelaren alleen een revaluatie van de DM als oplossing roor de moelijkheden rond de gulden gezien.In '76 toen de pilden ook een crisis doormaakte door de stevige positie van de Mark, bracht een revaluatie uitkomst. iijkspolitie vindt 1.000 kg hasj in Beemster WISTERDAM (ANP) Bij een inval in een iwekerij in de polder De Beemster ten noorden ran Amsterdam heeft de rijkspolitie vierduizend ilo hasj in beslag genomen, de handelswaarde rordt geschat op acht miljoen gulden. Ook werd ijf kilo amfetamine gevonden. )ok viel de politie een aantal wapens in handen, vaaronder twee pistolen en een vuurbuks. Aan- [ehouden werden de 50-jarige kwekerij-eigenaar n 2 Amsterdammers van 31 en 34 jaar. Volgens «n woordvoerder van de rijkspolitie bestaat de ndruk, dat de kwekerij in het verleden al verscheidene partijen hasj heeft afgeleverd. Hasj met een handelswaarde van acht miljoen gulden werd gisteren bij een kwekerij in De Jeemster in beslag genomen door de Rijkspolitie. Drie personen werden aangehouden, op de foto een deel van de in beslag genomen partij. Volgende maand beslissing Neptune (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Volgende maand wordt de beslissing verwacht over de vervanging van de Neptunelange afstand verkenner van de Nederlandse marine. De defensiecommissie uit de Tweede Kamer, die gisteren opnieuw op bezoek was in Frankrijk om er te overleggen over de mogelijke aanschaf van de Breguet-Atlan- tic II ter vervanging van de Petune, hebben dit laten weten. Er is echter nog steeds geen overeenstemming over de mogelijke compensatieórders die er voor Nederland tegenover staan. De compensatie zou mogelijk gevonden kunnen worden in de aanschaf door Frankrijk van de Nederlandse Fokker F. 28-super, waarover gisteren echter geen enkele definitieve toezegging verkregen is. Sluis IJmuiden weer geramd IJMUIDEN (ANP) Sinds twee uur vanmorgen is de Noorder- sluis in IJmuiden de grootste van de drie door schade aan de buitensluisdeur gestremd. In de Noordersluis lag de Antilliaan. Buraidah, 3773 brutoton, afgemeerd. Volgens de havendienst in IJmuiden is het schip door een technisch mankement eerst achteruit en vervolgens vooruit door de trossen tegen de buitendeur van de sluis gevaren. Volgens de havendienst is nog niets te zeggen over de duur van de storing en de omvang van de schade. Overvalleninbrakenbrandstichting en wapenhandel (Van een onzer verslaggevers) DELFT Een recherche-team, bestaande uit rechercheurs van gemeente en rijkspolitie heeft de afgelopen drie maanden een hoofdzakelijk uit Amsterdam mers bestaande bende voor geor ganiseerde misdaad opgerold. Er zijn daarbij negen verdachten in voorlopige hechtenis genomen, 21 verdachten werden na het maken van proces-verbaal weer op vrije voeten gesteld en vijf mensen moeten nog worden aan gehouden. Hiermee zijn een kleine honderd misdaden opgelost, waaronder •twaalf roofovervallen, vijftig in braken en 35 andere misdrijven als heling, brandstichting, oplich ting, vuurwapenhandel en handel in verdovende middelen, te za- men voor een waarde van onge veer drie miljoen gulden. Dit is vanmorgen meegedeeld door de leider van het recherche team, hoofdinspecteur De Jong uit Delft. Van de negen verdachten, die momenteel in hechtenis zitten, wordt door de politie de 31-jarige S. M. H. uit Amsterdam als initia tiefnemer van deze bende gezien. De man was betrokken bij alle roofovervallen en 34 andere mis drijven in een periode van 1974 tot 1978. Volgens de politie begon hij in 1974 met bankovervallen in Delft (waar hij zich met een apenmasker vermomde) en Am sterdam. Daarna heeft hij een groep om zich heen verzameld. Den Haag Wanneer de Navo een beslissing neemt tot aanvaarding van de neutronenbom zal het CDA het Neder lands lidmaatschap van de Navo ter discussie stellen. Dan gaat het volgens CDA-fractie- voorzitter mr.W.Aantjes om de vraag of Neder land nog in de Navo moet blijven, of het lidmaatschap moet 'op zeggen. In een gesprek met het blad Hervormd Neder land van deze week wijst de CDA-fractievoor- zitter erop, dat de discussie over de neutro nenbom opnieuw zal losbarsten, wanneer de •berichten juist zjjn, dat Amerika de produktie ervan volgende maand ter hand zou willen ne men. Wanneer dit waar is wordt het volgens mr.W.Aantjes de keuze :de Navo aanvaarden met het neutronenwapen of wat Nederland betreft geen Navo. In een reactie op deze opmerkingen heeft de regering opnieuw verklaard, dat haar uit niets gebleken is, dat Amerika het neutronenwapen in produktie zou hebben. De Spoorwegovergang Maarsenbroek bij Maarssen toonde gisteravond deze aan blik,nadat een auto de met knipperlich ten beveiligde overgang was opgereden- De 22-jarige Utrechtse automobilist kwam daarbij om het Iven. MAARSSEN-De 22-jarige R.F. van der Sluis Het slachtoffer werd door de botsing uit zijn uit Utrecht is gisteravond om het leven geko- auto geslingerd en daarna door een tweede men toen zijn auto rond half acht op een trein overreden.Het terinverkeer Utrecht-Am- met automatische knipperlichten beveiligde sterdam was ruim een twee uur gestremd en overweg door een trein werd gegrepen. werd via Hilversum omgeleid De woning, waarin zich de schietpartij en de gijzeling voltrokken. TIJDENS CONTROLEBEZOEK (Van een onzer verslaggevers) GROENLO De politie in Groenlo heeft vanmorgen tweemaal contact gehad met de bewoners (een echtpaar) van een huis in deze gemeente, die sinds gistermiddag een 22-jarige verpleegster gijzelen. De gijzeling begon toen een arts en de verpleegster bij de man en de vrouw op controlebezoek waren. De man greep toen een geweer en schoot op de dokter, die in de benen getroffen werd. Deze werd later gedwongen de woning kruipend te verlaten maar de verpleegster werd in gijzeling gehouden. De politie weet nog steeds niet, wat de bedoeling is van de gijzeling. Eerste berichten verluiden, dat de man geld geëist zou hebben, terwijl hij tevens een vrijgeleide wenste. Vanmorgen liet de politie weten, dat de toestand in de woning, gezien de omstandigheden redelijk goed is. Sinds gisteravond zijn de ruiten van de woning met kranten dichtgeplakt. De verpleegster, die het naar verluidt goed maakt, is zeer ervaren in karate. Haar broer, leraar karate, meent dat zij zich wel zal weten te redden. Kwekerij Die was daar dan wel niet ge kweekt, maar wel zo' n slordige, scht miljoen waard. Cbristiaan Barnard: MILAAN (AFP-UPI) - In een interview met het Italiaanse medische tijdschrift „Salve" hebben de Zuidafrikaanse hart specialist dr. Christiaan Bar nard en een groep Italiaanse artsen verklaard dat het leven van paus Paulus VI behouden had kunnen worden als hij na zijn hartaanval op 6 augustus de vereiste intensieve behande ling had gekregen. „Een patiënt als hij krijgt een intensieve behandeling", aldus Barnard. „Salve". „Als dit niet is gebeurd in het geval van paus Paulus VI, dan moet ik zeggen dat het gedrag van de artsen onaanvaardbaar is. Dokters in Zuid-Afrika die zo gehandeld zouden hebben, zouden wegens nalatigheid bij het medisch tuchtcollege zijn aangeklaagd". Volgens dr. Paolo Pietro Paoli van het policlinico in Rome, had een ziekenauto met de appara tuur voor intensive care in tus sen de 20 en 25 minuten in Castel Gandolfo kunnen zijn: „Er is geen excuus v.oor het weglaten van intensive care. Ik zou het hebben toegepast", zei hij. (Van onze sociaal- economische re dactie) DEN HAAG-De patatprijs moet onilaag.Minister Van Aardenne is niet van plan zijn standpunt daar over te herzien, zo is gisteren geble ken tijdens zijn overleg met de unie van ijsberei- ders encafetaria- bedrijven.De enige kans op terug draaien van de be slissing zijn nu nog cijfers waar mee de patat bak-, kers aaT> de minis- Minister blijft bij besluit over patatprijs ter duidelijk kunnen maken dat voor de prijs van 80 cent geen 150 gram patat te bakken is. Voorzitter Bour- gonje van de Ijs- frica deelde na af loop van het overleg mee, de le den te zullen voor stellen zich voorlo pig bij de prijsverl aging neer te leggen.Hij wees erop dat de' oude prijs des noods gehandhaaft kan worden, maar dat de patatbak kers voor dat geld voorlopig dan ook maar meer patat moeten scheppen. NOORDWUK In de Noord wijkse Lama familie is weder om en blijde gebeurtenis op komst. Over enige tijd zal de Lama-moeder een jong ter we reld brengen. Vorig jaar kwam het oosterse echterpaar in opspraak doordat zij halsstarrig weigerden voor nageslacht te zorgen. Afkeuren de woorden in de Noordwijkse gemeenteraad bleken indruk te maken, zodat alsnog een jong het levenslicht aanschouwde. Moeder-Lama is voor haar tweede bevalling met haar zoon van het hertenkamp naar een terrein aan de Freesialaan over gebracht. SAN JUAN (UPI) Een gecharterd vlieg tuig waarin zich zes personen bevonden is gisteren na in brand te zijn geraakt neergestort op een woonwijk aan de buiten kant van San Juan op Porto Rico. Alle inzittenden zijn om het leven gekomen en op de grond werden zes mensen gewond. Aan het vliegtuigongeluk van maandag boven de stad San Diego in Californië, dat aan 151 mensen het leven heeft gekost, is gisteren een nieuw element toegevoegd. Een woordvoerder van de dienst voor de burger luchtvaart in Washington deelde mee dat een tweede vliegtuigje dat vloog in de buurt van de plaats waar de Boeing en de Cessna botsten, de gezagvoerder van de Boeing in de war kan hebben gebracht. Woordvoerder Philip Hogue vertelde dat de piloot van de Boeing was gewaarschuwd dat er een Cessna in zijn onmiddellijke nabijheid vloog toen hij wilde aanvliegen op de luchthaven Lindbergh van San Diego. Hogue acht het mogelijk dat de piloot er niet zeker van is geweest welke van de twee Cessna's, ook het andere toestelletje was van dit type, hem bedreigde. Volgens het bandje van de verkeerstoren heeft de gezag voerder vlak voor het ongeluk, gezegd: „het iis voorbij gevlogen". Wellicht betrof dit de tweede Cessna in plaats van die waarmee de Boeing in aanraking kwam. LEIDSCHENDAM De Leid- schendamse politie heeft in sa menwerking met de PTT gister avond een illegale zender aan de Jan Willem Frisolaan opge spoord. De afgelopen dagen ontving de politie telkens klachten van be woners aan de Frisolaan over storingen in hun radio en televi sietoestellen. De illegale zender, die toebe hoorde aan de familie P., is in beslaggenomen. Tegen de eige naar is proces verbaal opge maakt. LEIDEN Twee dwarsfluiten met een waarde van 1700 gulden zijn in de nacht van maandag op dinsdag gestolen uit een eta lage aan de Stationsweg. De roof werd gepleegd na het ver nielen van de etalageruit met een straatklinker. Door glass plinters werden enkele piano's en gitaren beschadigd. KNMI registreert Russische kernproef DE BILT(ANP)- De Sowjet- Unie heeft vannacht een on dergrondse kemproef uitge- voerd op Nova Zembla. Volgens de seismologische dienst van het KNMI in De Bilt, dat de explosie om vier uur registeerde, veroorzaakte de proef een beving van de strekte 6 op de schaal van richter. In Zuid-Holland Minister Tuynman (verkeer en waterstaat) heeft de provincie Zuid-Holland in totaal 14 mil joen gulden toegezegd voor de aanleg van fietspaden in de komende vier jaar. Dit bedrag zal gefaseerd wor den uitgekeerd: volgend jaar 2,5 miljoen, in 1980 3,5 miljoen, in '81 vier miljoen en in '82 nog eens vier miljoen gulden. De bedragen zijn bedoeld voor de aanleg van fietspaden naast zo geheten secundaire en tertiaire wegen in Zuid-Holland.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1