-iNSTiTmiTEKS Grond- en gewasonderzoek bepalen oogstresultaten Griekenland eruit op Ikofa in Miinchen et Paprika en augurk zijn de groeiers onder de tuinhou wgewassen le lp. STATIS ■TIEKEN ÏÏTONEN tÏÏAAN: KOMKOMMERHANDEL LEEFT OP REDELIJKE PRIJZEN VOOR BLOEMEN HYACINT VALT WEG UIT KOPGROEP VIJFTIG JAAR n I O '.AND EN TUINBOUW LEIDSE COURAN1 MAANDAG 25 SEPTEMBER 1978 PAGINA 11 - München De Ikofa - een internationale vakbeurs voor levensmiddelen en aanver- wante artikelen, die eens in de twee jaar in Miinchen wordt gehouden - sloot vorige week zijn poorten. Het begrip internationaal is niet overdre ven in dit verband. De belang stelling uit het buitenland, zowel van bezoekers als standhouders, was groot. Al moet gezegd worden, dat de Zuidduitse markt centraal staat. In de Nederlandse inzending kwam de tuinbouw niet voor. De Belgische tuinbouw gaf daarentegen wel een goede show weg. Vooral het goed verzorgde reklamemateriaal viel op: kleurrijke affiches, receptenfolders en voorlich tingsbrochures. Op dit punt komen de Belgen behoorlijk opzetten, al is de kwaliteit hiervan nog niet zo goed als van het reklamemateriaal van het Centraal Bureau Tuin bouwveilingen. Het blijft even wel de vraag hoelang de Hol landse tuinders deze voor sprong nog kunnen handha ven. Tedelijk Ook de eigen Westduitse tuin bouw kwam dankzij een stand van de telerscoöperatie op het eiland Reichenau redelijk uit de verf. De telers brachten met name de volgende produkten onder de aandacht van de beursbezoekers: sla, tomaat, komkommer, rettich, radijs, bloemkool, koolrabi, bonen, spinazie, veldsla en spruiten. Toch was Nederland niet hele maal van de tuinbouwkaart geveegd. In de stand van een der grootste Westduitse impor teurs lag de puntzakradijs van Westland-Noord uigestald. Naast de Zuid-afrikaanse as- Turkije lonkt naar de EG. Markt Bijzonder goed kwam Grie kenland voor de dag. De stand was zeer ruim opgezet In een marktachtige sfeer presen teerde men in de eerste plaats Griekse druiven, maar daar naast paprika (ook van het Westlandse type), aubergines, vleestomaten en komkom mers. De Westduitsers zijn de belangrijkste klanten voor de Griekse komkommers. In het seizoen '77/'78 heeft Grieken land tot eind december '77 13.000 ton komkommers 'geëx porteerd. In de tweede helft van het seizoen zou daar nog eens 15.000 ton bijgekomen zijn. Turkije, ook een land dat naar de EG lonkt, bracht naar München onder andere, auber gines en paprika mee. Van de Oostbloklanden kwamen op tuinbouwgebied Bulgarije en Roemenië het sterkst naar vo ren. ",,jae oppei 9ender glai ;9e|procent i ia,llDit blij] teanfl)EN HAAG Paprika en va'augurk blijken groeiers te zijn de «onder de glasgroentegewas sen. Tussen mei vorig jaar en waa'mei dit jaar nam de opper- 3rooK'lakte paprika onder glas toe pejmet 15 hectare tot 192 hectare, arrHCjde oppervlakte augurken on- glas met 25 ha of 10 it tot 263 ha. blijkt uit de voorlopige tkomsten van de meitelling >d at(jie het centraal bureau voor idlearfe statistiek gemaakt heeft ïl 9fyan een aantal tuingewassen. 'erti3Bij de „grote" glastuinbouw- 2n ''gewassen tomaten en kom kommers werd de oppervlakte juist kleiner. Bij de tomaten retteilging er 125 ha op 5 procent I Gaaaf, zodat 2.233 ha overbleef, s ojde oppervlakte komkommers verminderde met 30 ha of 4 procent tot 816 ha. Bij deze beide gewassen was de inkrim ping naar verhouding het grootst bij de onverwarmde teelten. Aardbeien De oppervlakte aardbeien on der glas verminderde met 5 procent tot 163 ha. (voor de nederlandse statistiek behoren aardbeien onder de groenten) alles bij elkaar ging de opper vlakte groenten onder glas maar met een half procent terug tot 4.556 hectare. Het aantal bedrijven met groenteteelt on der glas nam met ruim 400 af tot 8.280. De appel- en pereboomgaarden verloren enkele procenten van hun oppervlakte. In mei van dit jaar waren er nog 19.770 hectare appelen en 6.125 ha. peren. Er werden in 1977/78 wel meer appelen aangeplant dan in het jaar daarvoor, 709 tegen 679 ha. bij de peren daarente gen verminderde de nieuwe aanplant van 110 tot 82 hectare. De oppervlakte pruimen liep met 3 procent terug tot 876 ha. de oppervlakte zoete kersen ver minderde met 9 procent tot 590 ha., die van morellen nam met 4 procent toe tot 402 ha. De oppervlakte klein fruit vermin derde met 18 ha. tot 532 ha., waarvan 200 ha. rode bessen. Aan fruit onder glas is er na een verlies van 14 procent, nog 77 ha., waarvan 58 ha. druiven. Inkrimping ook bij de champig nonteelt: het aantal teeltcellen verminderde met 5 procent, de teeltoppervlakte met 6 procent tot 56 ha. het aantal bedrijven met champignons verminderde met 7 procent tot 775. De tulpenteelt is met zes procent uitgedijd tot 5.661 hectare, maar bij de andere bloembollen- en knollen zijn de uitbreidingsper centages slechts gering. Num mer twee na de tulpen zijn de gladiolen met 2.234 hectare, ge volgd door de narcissen die precies een hectare wonnen en op 1.494 hectare kwamen. De totale oppervlakte bollen- en knollen nam toe van 12.927 tot 13.463 ha. Gerbera's De bloemkwekerij nam zowel onder glas als in de open grond toe met vier procent De glas teelt beslaat nu 3.432 ha., de opengrondteelt 1.055 ha. Onder glas breidde de gerberateelt zich sterk uit: van 92 tot 28 ha. freesia's, chrysanten en trosan- jers hadden uitbreidingen met resp. negen, zeven en drie pro cent. Rozen onder glas behiel den ongeveer dezelfde opper vlakte, grootbloemige anjers verloren 11 procent De opper vlakte potplanten steeg met 8,5 procent tot 472 ha. Het aantal telers van bloemkwekerijge wassen liep met bijna honderd terug tot 7.868. Niettemin is de verwachting bij het ministerie van landbouw, dat er binnen enkele jaren in ons land meer telers van bloemen onder glas dan van groente onder glas zullen zijn. De oppervlakte boomkwekerij en onder glas groeide met 7 procent tot 5.608 ha., die van boomkwekerijgewassen en vas te planten onder glas nam een sprong van 14 procent naar 53 ha. de teelt van tuinbouwzaden breidde zich met 17 procent uit tot 2.563. De komkommermarkt is de afgelopen week met bevredigende resultaten afgesloten. Dit heeft men lange tijd niet kunnen zeggen. Over de hele linie werden er hogere prijzen uitbetaald. De aanvoer van jonge komkom mers van de hersftteelten gaan een steeds belangrijker rol spelen in de aanvoer. Dit zal zonder meer gpistig zijn, omdat dit een kwaliteitsverbetering tot gevolg zal hebben. De gemiddelde prijs voor de sorteringen van 41 tot en met 76 varieerde van 35 cent tot 58 cent per stuk. De gemiddelde prijs over de genoemde sorteringen kwam dus op 47 cent te liggen. Vorig jaar lag de gemiddelde prijs in dezelfde verslagweek op 38 cent per stuk. De export naar West- Duitsland is duidelijk groter als vorig jaar. De export naar Engeland vertoonde een geringe groei ten opzichte van de eraan voorafgaande week. In vergelijking met vorig jaar stelt de export naar Engeland echter teleur. Ook Frankrijk neemt duide lijk minder Hollandse komkommers af. Daar tegenover staat een grotere export naar Zweden en Denemarken, beide landen nemen aanzienlijk meer af als vorig seizoen. Voor de komende week wordt er op een gelijkblijvende aanvoer gerekend waarbij de prijs waarschijnlijk weinig verandering zal ondergaan. TOMATEN Na de inzinking van de week ervoor heeft de tomatenprijs zich de afgelopen week wat weten te herstellen. Het is nog niet van dien aard dat men tot volle tevredenheid gestemd is, maar er is in ieder geval weer vooruitgang geboekt. De gemiddelde prijs DIEPTEPUNT liep op van 77 naar 91 cent per kilo voor de A-I-sortering. De totale concurrentie op De afgelopen week kwamen er bij de de Westduitse markt is niet zo indrukwek kend. Een belangrijke oorzaak voor de exportstagnatie zal gezocht moeten worden in de teelt van natuurtomaten bij onze Oosterburen. De produktie van deze teelt zal de komende week nog wel invloed blijven uitoefenen op de prijzen van de Hollandse tomaten, maar dit zal geleidelijk minder worden. De Hollandse produktie zal wat afnemen en het lijkt goed mogelijk dat het prijsherstel de komende week in be scheiden mate voortgang zal vincjen. TEGENSTELLING De tegenstelling in de prijs van groene en rode paprika's werd de afgelopen week nog groter. Een kilo rood en een kilo groen verschilden 85 cent in prijs. Er kan niet gesteld worden dat de aanvoeren hier de oorzaak van zijn. Want van beide sorterin gen zijn de aanvoeren groter als vorig jaar. Voor de groene sorteringen was dit zo'n 40 ton en voor rood zo'n 30 ton. De oorzaak zal vooral gezocht moeten worden in het verschil in vraag. Voor de groene paprika is er op het ogenblik duidelijk meer belang stelling als voor de rode. De gemiddelde prijs voor de groene sorteringen lag op 2,23 per kilo. Voor rood bedroeg de gemiddelde prijs slechts 1,40 per kilo. Van beide sorteringen wordt er voor de komende week een wat kleinere aanvoer verwacht, het blijft echter de vraag of dit veel verande ring in de marktsituatie zal brengen. Prijs herstel bij rood lijkt het meest voor de hand te liggen. aubergines bijzonder slechte prijzen tot stand, nl. gemiddeld 1,65 per kilo. Dit is voor de tijd van het jaar een ongekend lage prijs. Vorig jaar lag de gemiddelde prijs in diezelfde verslagweek op 4,08 per kilo. De belangrijkste oorzaak van dit te leurstellende resultaat zal gezocht moeten worden in de aanvoer. Deze is zo'n kleine 70 ton groter als vorig seizoen en hier weet de handel duidelijk geen raad mee. Alleen het afnemen van de aanvoer kan de prijs weer doen oplopen. OVERIGE GEWASSEN Het prijsherstel voor andijvie is slechts van korte duur geweest. De prijs zakte weer terug naar 28 cent per kilo. Het is afgezaagd, maar er komt weinig schot in de zaak, ook de komende week lijkt weinig verbetering in dè situatie te brengen. Voor kassla was er sprake van een verbetering in de marktsi tuatie. De hoogste noteringen lagen op 32 cent per krop. De gemiddelde prijs lag op 20 cent Voor de komende week wordt er op gelijkblijvende prijzen gerekend. Witlof daalde in prijs en bracht 4,40 per kilo op. Koolrabie veranderde niet in prijs, de gemiddelde prijs bleef 42 cent per stuk. Prei werd de afgelopen week duurder en er moest 90 cent per kilo betaald worden. Voor de komende week wordt er een ruimere aanvoer verwacht, waardoor lagere prijzen niet uitgesloten zijn. Sperziebonen werden duurder, de gemiddelde prijs liep op naar 2,00 per kilo. Ijsbergsla verander de niet in prijs, per stuk werd er 1,05 betaald. Ook de afgelopen week bracht opnieuw het beeld van grote aanvoer van snijbloemen aan de C.C.W.S. waarbij de potplanten niet achterbleven. Dit veroorzaakte in de meeste gevallen een prijsdaling. De trosanjers hadden een groter aanvoer van 70 procent vergeleken bij het vorig jaar, maar ook freesia gaf bijna een verdubbeling met minder dan de helft van de gemiddelde prijzen. De groter aanvoer is veroorzaakt onder meer door een veranderd teeltpa troon vooral van trosanjers en een vervroeg de bloemenproduktie als gevolg van ongun stig zomerweer. Daarbij komt het relatief zachte zomerweer van september. Maar bij dat alles is wel verheugend dat de doordraai in verhouding tot de veel groter aanvoer beperkt is. Kennelijk weet de handel nog steeds te zorgen voor verwer ken van die aanvoer. Het publiek dat bloemen koop t zal van dat alles niet zoveel bemerken, zij het dat van redelijke prijzen moet worden gespro ken. Grote verschillen zijn tot nu toe in het algemeen niet te constateren. Maar het veilingbeeld verschilt toch wel aanzienlijk bij vorig jaar. Om dat met enkele cijfers duidelijk te maken, bij een aanvoer van 32.620.266 bos of stuks werd een omzetcijfer bereikt van 7.624.377,95 tegenover de 22.170.229 bos of stuks in dezelfde week van het vorig jaar en een opbrengst van 8.004.842,92. Duidelijke taal dus! Hoopvol voor deze week ziet het er nog niet uit, omdat de aanvoer de top nog niet heeft bereikt en mogelijk een weerslag vindt in de prijzen. Uiteraard waren het vooral de snijbloemen die van de meeste betekenis waren 32.075.811 bos of stuks voor 6.747.942,65 tegen 21.696.520 bos of stuks met opbrengst van 7.405.814,70 vorig jaar. Maar ook de potplanten mochten er zijn met 496.550 voor 852.057,60 opbrengst tegen 331.551 stuks vorig jaar voor 530.008,82. Waaruit mag worden geconcludeerd dat het met de prijzen niet zo slecht zat, waarbij de cyclamen in gunstige zin afweken. Ook hiervan wordt deze week nog een uitbrei ding in de aanvoer tegemoet gezien. Gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van het vorig jaar zijn: Amerikaanse anjers bij vrijwel even grote aanvoer van bijna drie miljoen 23 (29) trosanjers met bijna acht miljoen bos het dubbele van vorig jaar, gemiddeld 16 (25) anthurium 94 (1,15) snij- groen 15 (18) jaarrond troschrysanten ruim vier miljoen, een miljoen meer dan vorig jaar, 29 (48) idem geplozen 41 (60) normaal troschrysanten 72 (1,25) freesia, bijna zes miljoen bos, het dubbele van vorig jaar, 9 (20) gerbera 31 (40) gladiolen 8(10) leliekel ken, ruim 600.000, dubbel van vorig jaar 37(81) lelietakken 32(35) grote rozen 22 (30) idem klein 16 (19) sonia 19 (26) Belinda 15 (16) red garnette 10 (13). Bij een zich steeds meer uitbreidende bloe menteelt ook in het Westland is het niet onwaarschijnlijk dat in de toekomst het veilingbeeld nogal wat wisselingen te zien zal geven een verschijnsel, dat zich ook bij de andere bloemenveilingen in ons land voor doet. Er is in elk geval een enorm uitgebreid sortiment van bloemen in alle geuren en herfstkleuren. Tulpen, narcissen en hyacinten.dót trio vormde vele decennia lang de kopgroep van de bloembollencultuur. De Grote Drie waar op de bloembolleneconomie steunde. Het enige blijvende op deze wonderlijke aardkorst is de .verandering. Weliswaar gaat de tulp nog steeds op kop, maar de tweede plaats is ingenomen door de gla diool, terwijl de narcis als derde geklasseerd staat. De hyacint is volledig los gereden en staat op de zesde plaats. De lelies zijn in tien jaar tijd van een onbeduidende cultuur - in 1968 stond van dit bolgewas slechts 155 ha opgeplant - opgerukt naar de vierde plaats. Als vijfde in het klassement staan de Hollandse iris sen. Een positie die nu in gevaar lijkt te komen - mede als gevolg van toenemende importen van de blauwe Statice uit Israël. TULP De tulp staat nog altijd zeer hoog genoteerd op de bloembollen-hitparade. Er is nl. ruim 5500 ha van en daar kan nog geen enkel bol- of knolgewas ook maar aan tippen. Dat areaal baart zorgen, want men zit nu al aardig dicht tegen de oppervlakte van 1973 (5800 ha) en dat areaal veroorzaakte in dat jaar een ware rampsituatie in het bollenvak. Men kon de bollen kopen voor de bekende appel en het even vermaarde ei en nog belandden miljoenen tulpenbollen in het surplus. Daar was geen baas voor te vinden. Als het tulpenareaal dit jaar weer met een paar honderd hectare toeneemt, dan is men ongetwijfeld druk doende zijn eigen graf te graven. GLADIOOL De gladiool is met ruim 2000 ha op de tweede plaats gekomen. Met dit areaal zit men wel aan de top. Weliswaar heet het dat men dit jaar dunner heeft geplant - en dan komen er uiteraard minder knollen per hectare - maar het is wel duidelijk dat ook de gladiolenproducenten geducht op hun tellen moeten passen. Het gevaar van overproduktie is in deze sektor zo groot, omdat Nederland maar in een deel van de gladiolenbehoefte voorziet. Met name in de Ver. Staten van Noord-Amerika en in Israël worden ook grote hoeveelheden gladiolen geteeld. In Holland is de teelt van dit knolgewas in hoofdzaak in handen geko men van grote landbouwbedrijven, waar een oppervlakte van vijf hectare gladiolen in het totale bouwplan maar een betrekke lijk kleine plaats inneemt. Zo blijkt nu ongeveer vijftig procent van het totaal areaal gladiolen te worden geteeld op ruim honderd bedrijven. Om het exact te zeggen: 48% van de oppervlakte gladiolen stond op 9% van de bedrijven met gladiolen. NARCISSEN Met het narcissen-areaal - rond 1500 ha - zit men ook tegen het plafond. De opper vlakte narcissen - vroeger vooral in Sassen- heim en Voorhout erg veel geteeld - is de laatste jaren teruggelopen. Dat was mede een gevolg van de druk die de Engelse narcissen op de West-Europese markt uitoe fenden. Daar is de narcissencultuur wat hier de gladiolenteelt is: vaak een onderdeel van het grote landbouwbedrijf. De opper vlakte narcissen die hier in 1975 nog 1700 ha bedroeg, stond het jaar daarvoor op 1600 ha en in 1977 zelfs op ruim 1400 ha. Het afgelopen jaar breidde men weer wat uit en registreerde men 1500 ha. Passen op de plaats lijkt ook voor de narcissenkwekers wel geboden. LELIES De cultuur van lelies is in Holland tot voor tien jaar terug een onbeduidende zaak geweest Men vond in West Friesland en rond Akersloot wat leliekwekers maar daar hield het mee op. Bovendien was het assorti ment zeer beperkt. In Akersloot en omge ving mikte men in hoofdzaak op Lilium Speciosum en in West Friesland was Lilium Regale favoriet Dat is in een snel tempo veranderd, sinds de aanwinsten van de heer Jan de Graaff van de Oregon Bulb Farms in Amerika op de markt kwamen. Deze heer De Graaff, wiens grootouders destijds grote narcissencultures in Leiden en Sas- senheim hadden, heeft de leliewereld ver rijkt met een aantal voortreffelijke nieuwe aanwinsten. Onder meer de Midcentury-hy- briden met Enchantment als de meest in het oog springende nieuwigheid die dan ook binnen de kortste keren de wereld verover de. De teelt van deze lelie is vele jaren aan één stuk een goudmijn geweest Totdat men er te veel van ging produceren en de prijs een dreun kreeg die men zonder enige moeite bij de Chinese Muur kon horen. Dit jaar staat er van lelies 1200 ha opgeplant Dat is iets minder dan vorig jaar en dat mocht ook wel. Nieuwe rassen zijn trouwens snel in opkomst Vooral de gele Connecticut King. IRISSEN De teelt van Hollandse irissen is ook vele jaren een uiterst winstgevende bezigheid geweest Dat was mede een gevolg van het feit dat men het areaal redelijk in de hand kon houden. Tot 1977 klom het nooit boven de 860 ha, maar dit jaar werd het bijna 950 ha. Dat is toch wel wat te veel van het goede. Vooral de oppervlakte Ideal is te sterk toegenomen. De prijzen van de irissenbloemen zijn het afgelopen half jaar allesbehalve hoog geweest. Het begint er dan ook op te lijken dat de handel van dit artikel wat in het slop geraakt. De importen van blauwe Statice uit Israël hebben de irissenhandel allesbehalve de „warming up" gegeven die men zo hard nodig had. HYACINTEN Op de zesde plaats volgen dan eindelijk de hyacinten, eens Het Meest Begeerde Bolgewas. Dat was vooral in de na-oorlogse jaren het geval, toen de teelt aan vergunnin- gen was gebonden en in hoofdzaak in handen was van sterk gespecialiseerde be drijven, die bovendien over het beste land van de bloembollenstreek beschikten. Ook dat is allemaal veleden tijd. Was twintig jaar geleden de hyacintenteelt nog een zaak de De Grote Jongens in de streek, nu treft men ook in de kop van Noord-Holland - in Breezand en omstreken - zeer grote arealen hyacinten aan. De oude bloembollenstreek heeft trouwens op meerdere punten terrein moeten prijsge ven. Maar daarover meer in een volgend artikel. OOSTERBEEK Een instituut, dat zowel wat de onderzoekmogeli jkheden als de omvang daarvan betreft, zijn weerga in Europa en in de wereld niet kent, het bedrijfslaboratorium voor Grond en Gewasonderzoek in Oosterbeek, bestaat vijftig jaar. Een schepping van boeren en tuinders met een dienende functie, niet alleen voor het agrarisch bedrijf meer, maar momenteel in toenemende mate ook ter bescherming van het milieu, heeft al die jaren op eigen kracht een taak verricht, die nauwelijks voorstelbaar is. Jaarlijks worden ca 300.000 monsters onderzocht, door een staf van rond 250 man personeel, werkzaam op het landgoed Mariëndaal in Oosterbeek. Zij staan een klanten kring ten dienste van zeker 70.000 boeren en instellingen. Voor een paar tientjes, totaal wordt er voor elf miljoen gulden werk verzet, kan de boer weten, wat zijn grond nodig heeft aan kunstmest om het volgende jaar een goede oogst op te kunnen leveren. En weet ook de veehouder precies wat hij zijn dieren moet voeren om een optimale melkgift te kunnen verkrijgen. Met een eigen buitendienst, waaraan zo'n tachtig man verbonden zijn, is het ook mogelijk gebleken om de speciale bemestingen van grond voor specifieke teelten, zoals die van aardappelen, bieten en grove tuinbouwgewassen, in goede banen te leiden. ONMISBAAR Het bedrijfslaboratorium, waar het onderzoek mas saal verricht wordt, heeft onder meer aan het eind van de jaren zestig bekendheid gekregen door onderzoek, dat verricht werd naar de mate van loodverontreiniging van de grasbermen langs auto wegen, waarvan het hooi als veevoeder wordt gebruikt. Momenteel richt zich de aandacht op het zuiveringsslib, dat als mest wordt gebruikt, maar in toenemende mate door de agrarische gebruikers wordt gevreesd vanwege de chemische verbindin gen, die schadelijk kunnen zijn. De analyses van het bedrijfslaboratorium zijn voor het boerenbe drijf, dat efficiënt gevoerd moet worden, onmisbaar geworden. De grote waarde van het onderzoek ligt voorts in de snelheid, waarmee de resultaten ken baar worden gemaakt, zodat de boer er tijdig zijn voordeel mee kan doen. Juist nu de grond steeds intensiever moet worden gebruikt, kan grondonderzoek niet meer worden gemist. Ook de recreatieve sector maakt in toene mende mate gebruik van de diensten van het Oosterbeekse laboratorium, waar in het afgelopen jaar al bijna achtduizend monsters van grond van sportvelden, plantsoenen, en zelfs van particuliere tuinen verwerkt wordt Waarmee het aanvankelijke doel, de boer te dienen, eigenlijk al ver is overschre den.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11