(Sowia/nb VERZET TEGEN 'CAMP DAVID' GEBUNDELD CDA: 6 mld bezuinigen is voldoende Helft oudere bouwvakkers ging vervroegd met pensioen Lakens meebrengen in Britse ziekenhuizen iï 01(30 Av Scoor nullijn Zesling in vrachtwagen Herkansing eindexamen vóór de vakantie Pizzeria Ristorante Pinocchio 5 E Rapenburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300AA. tel 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank NV. Leiden. Directeur-hoofdredacteur J J Hal'ewas f-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18 00 tot 19 00 uur) - Hgl.ewas nnementen: ikwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers 55 cent. Zaterdag 23 september 1978, 68e jaargang no. 21153 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND De dief van Bagdad „De dief van Bagdad", sprook jesfilm naar het verhaal uit 1001 nacht op Ned. I om 19.00 uur. Ned. II om 20.28 uur Nieuwe serie „De bankiers". Zondag Ned. I om 20.00 uur Golda Meir. Ned. II om 22.10 uur „Hilton Hotel". Overwegend droog Overwegend droog met veel be wolking, maar in de middag ook opklaringen. Overwegend mati ge wind uit west tot zuidwest. Maximumtemperaturen van 16 graden op de Wadden tot om streeks 20 graden in het zuiden. (AMASCUS/CAÏRO (RTR) Het zoge- uamde „standvastigheidsfront" is over gekomen te gaan werken onder een ezamenlijk politiek en militair commando m het verzet tegen Israël en Egypte te Ordineren. Dit is vannacht uit betrouw de bronnen in Damascus vernomen. In loop van de dag zullen aan het eind i de conferentie nadere details bekend rorden gemaakt. yrië, Algerije, Libië, Zuid-Jemen en de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO zijn ook overeengekomen de banden met de Sovjet-Unie aan te halen. Het front zou de deur voor de gematigde Arabische landen echter willen openhouden, zo verluidt in Damascus. Gisteren was er een verrassend onderhoud tussen de Jordaanse koning Hoessein en Yasser Arafat van de PLO en Ghaddafi van Libië. De Jordaanse koning zou daarbij hetzelfde standpunt hebben laten horen, dat hij eerder heeft bekendgemaakt, namelijk dat hij alleen wil onderhandelen als Israël bereid is zich volledig uit de bezette gebie den terug te trekken, maar dat hij wel de dialoog wil openhouden. Het persbureau voor het Midden-Oosten Mena heeft gemeld dat de Egyptische presi dent Sadat verklaard heeft tegen Begin gezegd te hebben in de Egyptische delegatie die besprekingen zal voeren over de weste lijke Jordaanoever en de Gazastrook ook enkele leden van de PLO op te zullen nemen. Begin zou daartegen echter beden kingen hebben geuit. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance zag zich gisteren ge dwongen de koffers nog even te laten staan en nog niet door te reizen naar de Syrische hoofdstad Damascus waar de topconferen tie van het „standvastighe'idsfront" nog niet afgelopen was. De Syrische president Assad heeft Vance verzocht zijn bezoek een dag uit te stellen. Verwacht wordt nu dat Vance pas zondagmorgen naar Damascus zal gaan. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken verklaarde in Riad dat Saoedi-Arabië zich bereid heeft verklaard de plannen van Camp David nader te bestuderen. Ook Jordanië heeft zich in die zin opgesteld. In goedingelichte Egyptische kringen wordt vernomen dat de Egyptische president Sa- dat besloten heeft vice-premier Hassan Touhami naar Saoedi-Arabië te sturen. Intussen bereidt de stad Cairo zich voor op een heldenwelkom voor Sadat. Vanmid dag wordt hij op de luchthaven van de Egyptische hoofdstad verwacht. De Israëli sche premier Begin is gisteren bij zijn aankomst in Tel Aviv geestdriftig verwel- (Zie ookp 17) (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De CDA-fractie in de Tweede Kamer zal waarschijnlijk tegenover het voor nemen van de regering om de stijging van de collectieve uitgaven in de komende jaren met tien miljard te beperken (Bestek '81) een plan lanceren om voorlopig met zes miljard te volstaan. De fractie wil op deze wijze tege moet komen aan de verlangens, die bij de vakbeweging leven. Van het vervullen van die verlangens hebben de vakcentrales hun medewerking afhankelijk gesteld. De regering zou intussen wel een aanvullend plan tot ver dere ombuiging met 2 k 5 miljard achter de hand moeten hebben om mee te gaan operer en als de vakbeweging het toch zou laten af weten. Oud-minister Boersma, thans kamerlid voor het CDA, heeft in een vraaggesprek enkele basisgedachten voor een andere aanpak gelan ceerd. „In Het Parool wordt gesproken over een plan-Boersma, maar dat is niet juist", zo zei ons gisteravond CDA-fractieleider Aantjes. „Wat Boersma heeft gezegd weerspiegelt wel zo ongeveer wat er in onze fractie aan ge dachten is ontwikkeld. We zitten nog midden in het beraad over ons standpunt. Daarom ben ik niet helemaal gelukkig met de publika- tie, maar daaraan wil ik toch ook weer niet zo zwaar tillen". Uitgangspunt van de CDA-opvatting ïs, dat de vakbeweging, die niet zo'n sterke beperking van de collectieve uitgaven - en met name van de sociale uitkeringen - wil, bij aanvaar ding van het 10-miljard-plan wel eens loonei sen zou kunnen gaan stellen, hoewel zij in be ginsel wel bereid is tot sterke loonmatiging (nullijn) om de economie te stimuleren. Vol gens Boersma neemt de regering wel het risi co, dat van een grootscheepse steun aan het bedrijfsleven niets of weinig terecht komt in de sfeer van het scheppen van nieuwe werk gelegenheid maar negeert zij het risico dat' de vakbeweging haar medewerking weigert. Door ^die weigering, gestalte krijgend in looneisen, komt alles op losse schroeven. Aantjes hiero ver: „De vakbeweging heeft steeds gezegd, dat zij een conctructieve bijdrage wil leveren. Wij willen haar daarin serieus nemen. De vakcen trales voelen zich juist zo gekwetst omdat het kabinet dat niet doet. Maar voor het geval de vakbeweging toch niet meedoet moet de rege ring een aanvullend plan achter de hand heb ben". Wat het CDA derhalve wil is in eerste aanleg een ombuiging van zes miljard met een reser veplan voor 2 a 5 miljard. Voorts wil men: - proberen de vakbeweging over te halen tot het verder schonen van de prijscompensatie, waardoor de lonen nog iets minder zullen stij gen. -de aldus vrijgekomen bedragen storten in een centraal fonds, eveneens te voeden door de overheid, waaruit vervroegde pensionering zou kunnen worden betaald. Dit schept arbeids plaatsen. - de lasten wat meer »p de schouders van de hoger betaalden leggen*. Een middel hiertoe zou kunnen zijn het niet volledig laten door gaan van de inflatiecorrectie op de loon- en inkomstenbelasting. - de voorgenomen korting op de sociale uitke ringen (zes maal een half procent in drie jaar) niet laten doorgaan, wat geen financiëel be zwaar zou zijn als de reeds genoemde prijsin- dexering is geschoond, want dan stijgen de uitkeringen ook slechts matig. - de voorgenomen korting op de ambtenaren salarissen (eveneens zes maal een half pro cent) wel laten doorgaan. WD-fractieleider Rietkerk toonde zich van morgen, tijdens een vergadering van de WD- partijraad in Amersfoort, bijzonder optimis tisch over de uitwerking van Bestek '81. „Ik kan mij niet voorstellen dat, ook indien niet aan alle wensen van de vakbeweging zou zijn voldaan, van die zijde geen verdere mede werking zou worden verleend aan een op de werkloosheidsbestrijding gericht loonbeleid", aldus Rietkerk. De 89-jarige mevrouw Wilhelmina v.d. Horst zal er nooit eerder bij stilgestaan hebben dat zij nog eens een miss-titel zou verwerven. Gisteren in Krasnapolsky was het toch zover: voor een zaal vol bewonderaars werd zij Miss Bejaarde. DEN HAAG (ANP) Ruim de helft van de daarvoor in aanmerking komende bouwvakkers heeft gebruik gemaakt van de experimentele regeling, die het werknemers in de bouwnijver heid van 63 jaar of ouder mogelijk maakte vervroegd hun werk neer te leggen. De regeling stamt uit april 1977. Er zijn tot nu toe 1650 bouwvakkers die van de regeling gebruik konden maken. Volgens het ministerie van sociale zaken hebben 852 bouwvakkers dat gedaan. Ze zijn merendeels best tevreden met die keus. Dit blijkt uit een eerste onderzoek naar de resultaten van dit experiment, dat in opdracht van het ministerie van Sociale Zaken wordt verricht door het gemeenschappelijk instituut voor toegepas te psychologie (GITP) te Nijmegen. Minister Albeda heeft het rapport aan de Eerste en Tweede Kamer toegezonden. Het doel van het onderzoek is onder meer na te gaan, wat de invloed van een dergelijke regeling is op het lichamelijk en geestelijk welzijn van de betrokkenen en welke factoren een rol spelen bij de keuze om al of niet vervroegd op te stappen. Bovendien proberen de onderzoekers na te gaan in hoeverre de vrijgekomen arbeidsplaatsen weer zijn bezet. Over het algemeen zijn de uitgetreden werknemers wel tevreden over hun situatie. Als men opnieuw zou kunnen kiezen dan zou 90 procent van de uitgetreden werknemers dezelfde beslissing nemen. Van de niet-uitgetredenen zegt 76 procent bij een nieuwe keuze opnieuw niet te zullen uittreden. Van de door uittreding vrijgekomen arbeidsplaatsen is ca. 46 procent daadwerkelijk weer opgevuld, waarvan naar verhouding het meest (69) procent) in de noordelijke en oostelijke provincies. In de overige provincies is gemiddeld slechts 36 procent van de vrijgekomen arbeidsplaatsen weer bezet. (van onze correspondent Rogers Simons) LONDEN De Britse zie kenhuizen vragen nu hun patiënten zelf lakens en kussenslopen mee te bren gen. Als het even kan, moeten ze die dingen ook thuis laten wassen. Dit vreemde verzoek is het resultaat van een nationale stiptheidsactie, op touw ge zet door de opzichters van het onderhoudspersoneel van de ziekenhuizen, die toebehoren aan de Britse nationale gezondheids dienst. Sommige ziekenhui zen kunnen daardoor al leen dringende gevallen opnemen. De wasserijen en sterilisa- O tie-afdelingen kunnen al te wassen. Sommige ver- het werk niet meer aan, pleegsters, die de actie van omdat de opzichters weige- de opzichters steunen, wei- ren overuren te maken. In geren dit te doen. Centraal Engeland wordt De autoriteiten maken zich al aan de verpleegsters ge- vooral zorgen over het risi- gen voor geesteszieken, waar doorgaans veel meer beddegoed gewassen moet worden. De opzichters van het on derhoudspersoneel voeren vraagd zelf hun uniformen co van infectie in instellin- aan, dat zij minder verdie- ten. nen dan sommige vaklui, die zij moeten leiden. Aan de stiptheidsactie zal pas een einde komen wanneer de opzichters meer verdie nen dan hun ondergeschik- '1 Meerderheid an d'n ons land en de ej| IEN HAAG (ANP) Van de [.J Nederlanders is zestig procent ,er. voorstander van een reële nul- heüjn. Tegen deze nullijn, waar lij voor enkele jaren geen en salarisverhogingen, alleen prijscompensaties a-wuden worden gegeven, preekt zich 28 procent van de 'ederlanders uit. zijn resultaten van een door iet NIPO in de week vóór Prins esdag gehouden onderzoek, leen oordeel over de nullijn iad twaalf procent van de on- iervraagden. )p de vraag of men wel of niet evreden was over het eigen nkomen, antwoordde 71 pro tent „wel tevreden". Negentien 'rocent toonde zich ontevreden in tien procent gaf geen ant woord. Veertig procent van de ondervraagden verklaarde nakkelijk rond te kunnen ko nen, acht procent houdt echt ets over. 38 procent komt net aan rond en vier procent komt eeht tekort, aldus de antwoor den. In EsteM, een stad in het noorden van Nicaragua, werd de strijd tussen de met zware wapens uitgeruste Nationale Garde van dictator Somozza en het door veel jongeren gesteunde Sandinistisch bevrijdingsfront door Veel mensen vluchten weg. zoals deze moeder met haar uitgeputte kind en enkele schamele bezittingen. Gisteren kwamen in de stad ook plunderingen voor door de wanhopige bevolking GUATEMALA (RTR) Een temala heeft het leven geschon- Jonge Indiaanse vrouw in Gua- ken aan een zesling, terwijl ze per vrachtwagen op weg was naar het ziekenhuis. Ze kreeg bijstand van een vroedvrouw, die inderhaast was opgetrom meld. De zesling, vijf jongens en een meisje, maakt het goed. Geen kus meer mogelijk ^ÏDNEY (AFP) Een jonge sen heeft verloren. Acht jaar itraliër heeft 55.000 dollar geleden raakte David Foster ivergoeding toegewezen gewond bij een auto-ongeluk, :en, omdat hij bij een en sindsdien heeft hij óngevoe- iluk het vermogen tot kus- lige lippen. Foster verzekerde de rechtbank, die de schade claim toewees, dat hij het geld graag zou afstaan in ruil voor het vermogen zijn vrouw op passende wijze te omhelzen. Na een week levend uit puin TEHERAN (DPA) - Een week na de zware aardbeving in het noordoosten van Iran zijn in de stad Tabas nog zes mensen le vend uit het puin gehaald. Voor de opsporing van slachtoffers onder het puin wordt een spe ciale, in Iran ontworpen detec tor gebruikt, die ook al bij eerdere aardbevingen zijn vtra&rde heeft bewezen. DEN HAAG (ANP) De herkansingsexamens in het onderwijs hebben volgend jaar alle plaats voor de zomervakantie. Staatsse cretaris De Jong van onderwijs heeft hiertoe definitief besloten. De beslissing is genomen mede op grond van een beoordeling van de herkansingen die dit jaar plaats hadden:Met de vervroeging van de afronding van de examens komt een einde aan de lange periode van onzekerheid voor eindexamenkandidaten. Voorts kunnen de vervolgopleidingen eerder weten hoeveel nieuwe leffiaingen of studenten zij kunnen vei Arachten. ADVERTENTIES CENTRALE VERWARMING B.V. HERENGRACHT 108 - 114 - LEIDEN centrale verwarming - luchtverwarming vloerverwarming - air conditioning - adviezen zelfbouw installaties - warmwater voorziening open haarden - (ook voor gast - stonngdienst TEL 071 14 06 47 - OOK TIJDENS NACHT EN WEEKEND - Noordeinde 55- Leiden Vanaf 19 september speelt de gitarist-zanger ENZO AMATO elke avond Primeur in Leiden: pizza gebakken in originele houtoven. Diverse barbecue-specialiteiten. Diverse kalfsescalopes. Originele Italiaanse vissoep. Maand. gesl. - Geop. van 17-23.30 u. Tel. 071-149960 ïór «e- c rvu

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1