Patat in opspraak door ministerieel ingrijpen 1L348r ïnnenland" £eidóc0ou^cmt Ambtenarensalaris uitkomst staat vast ntercity-plustrein: uxe voor zakenman Nieuwe wet langenomen Regering onderzoekt provinciale financiën Trendbeleid overheid in nadere studie Mitsubishi. De Gestaalde Fferfektie. LEIDSE COURANT VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1978 PAGINA 0 PROTESTEN VAN FRITES-BAKKERS EN CONSUMENTEN Minister van Aardenne van Economische Zaken zegt dat de patat tachtig cent per zakje moet kosten Nou. daar doe ik wat aan, zei frietver koper Gerard in Amsaterdam. Een Aardenne-zak friet van 150 gram kost bij hem tachtig cent. Een portie „Gerard" van 200 gram een gulden. (Van een onzere verslaggevers) DEN HAAG Van een bij uitstek Belgisch artikel is de patates-frites na de tweede we reldoorlog in een niet te tstuiten opmars ge gaan. In restaurants en ook thuis moet de kruimige gekookte aardappel meer en meer plaatsmaken voor zijn aan repen gesneden voor- en nagebakken concurrent. De patat jakkers deden in ons land in het begin alles zelf. Ze kochten geschrapte aardappelen in, die ze zelf sneden, voorbakten en afbakten, fóór in de zestiger jaren is de voorbak-in dustrie ontstaan. Nederland telt 35 aardappelverwerkende in dustrieën, waarvan er 26 zich bezig houden met het voorbakken van frites. Het meren deel van die 26 bestaat uit hele kleine bedrij ven, die per jaar niet meer dan tienduizend :on aardappelen verwerken. Drie tot vier gro- e bedrijven die vele tienduizenden tonnen aardappelen verwerken' springen eruit. Eén van die groten is Aviko met fabrieken in Steenderen en Hoog-Keppel en een verkoop- ^bteunpunt in het Zuidhollandse Ter Aar. Mar- *fketing-manager is de heer H.L. Woudstra. Hij heeft begrip voor de opwinding over de mi nisteriële prijsbeschikking ten aanzien van het Nederlandse zakje patat, maar maakt ook enkele kritische kanttekeningen. Ve moeten bij alle opwinding over de frites- irijs volgens Aviko-directeur Woudstra niet vergeten, dat de minister zich beperkt heeft it alleen het zakje patat. De bordjes patat iet of zonder vork en mes en de in toene mende mate in de restaurants geserveerde enlpatat bij vlees en groente, vallen niet onder de prijsbeschikking. vilei Hij is van mening dat de patatbakkers, af- ja« hankelijk van standplaats en omzet, met tach- leg tig cent per zakje „zonder" aan een redelijk Ja inkomen kunnen komen. Hij vindt alleen het k door de minister voorgeschreven gewicht van 150 gram per zakje uit de lucht gegrepen. Hij zegt: „Honderd vijf tig gram is in ons land aan de zware kant. Meestal komen de frites- bakkers aan pakweg 125 gram. En dan ligt het in het zuyiden wat hoger dan in de rest van het land en bij de Belgen kan het zelfs tot een half pond per portie oplopen." "Voorgebakken patat, zoals die door onze be drijfstak worden geleverd in dozen van door gaans tien kilo, kost op het ogenblik twaalf tot dertien gulden per doos. Uitgaande van 200 gram die de patatbakker per portie nodig heeft (tijdens het bakken in het corca 180 graden C. hete frituurvet, treedt vocht- en dus gewichtsverlies op), kan hij uit een doos van tien kilo vijftig porties frites halen. Dat vermenigvuldigt met de ministeriële prijs van 80 cent, maakt een bruto-omzet van veertig gulden per doos van tien kilo. Per portie zit er een kwartje aardappelkosten in het zakje frites. Daar komen bij, de kosten van het frituurvet, dat regelmatig ververst moet worden, de zakjes, de bakjes en de vorkjes, waarin en waarmee het product over de toonbank gaat. Dan zijn er nog de ener giekosten, standgelden, huur en personeelslas ten of eigen uren, en vooral niet te vergeten de 18 procent BTW die het Rijk op frites heft. Nogmaals, ik weet dat er behoorlijk winst op frites gemaakt wordt, maar er moet ook be hoorlijk voor gewerkt worden en soms tot in de kleine uurtjes toe. Het is bovendien een bedrijfstype dat hoge pieken en grote diepte punten kent. Denk maar aan de typische sei- zoenbedrijven die het van toerisme, strand, zwembaden, sportevenementen ed. moeten hebben." De heer Woudstra beaamt dat in dezelfde pe riode (drie jaar geleden ging na de eerste droge zomer, gevolgd door een tweede, de prijs van de aardappelen sterk omhoog) de diverse sausjes op de frites vrijwel onopge merkt meestegen. "Patat met" ging wat het sausje betreft al gauw van een dubbeltje naar een kwartje, terwijl de mayonnaise- en piccallillyprijzen nauwelijks verhogingen on dergingen. Zeker niet over de kwantums, waarmee de patatbakkers inkopen. De heer Woudstra: Het is te verwachten, dat bij het vasthouden aan de prijsbeschik king, de fritesbakkers via dit soort omwegget- jes tóch op de prijs proberen te komen, die ze nu voor hun produkt als normaal zijn gaan beschouwen." Hij relativeert de opstand van de patatbak kers een beetje door iets te vertellen over de contracthandel. De voorbakindustrie koopt aardappelen vaak op contract in. De gebruikelijke inkoop- politiek, die bijvoorbeeld ook in de koffiehan del voorkomt. Maar als wij aan contracten vastzitten, is het vanzelfsprekend, dat wij aan de andere kant van onze bedrijven ook pro beren op contracten te verkopen. Toen de aardappels zo duur werden, zaten wij wel aan onze verkoopcontracten vast. En er zijn destijds hier en daar fritesbakkers geweest die de tegen relatief lage contractprijzen inge kochte voorgebakken frites, tegen meer dan normaal verhoogde prijzen verkocht hebben." De aardappelprijzen liggen nu op een mini- mum-peil. De oogst van vorig jaar was weer normaal en die van dit jaar zelfs overvloedig. Verder dalen van de prijzen mag niet ver wacht worden, omdat de boeren nu al een prijs krijgen (9 tot 10 cent per kilo) die bene den de prijs ligt, die ze zouden moeten heb ben (12 tot 13 cent per kilo). Hun pootgoed voor dit jaar was nog tamelijk duur en voor het overige hebben ze ook te maken met de gewone prijsstijgingen van onder meer kuns tmest en lonen. Deze boerenprijs is overigens niet de prijs die de aardappelverwerkende industrie bij in koop van aardappels betaalt. Op de Rotter damse beurs kosten de aardappels 12 tot 13 gulden per 100 kilo, en daar komen dan nog vervoerskosten bij, zodat wij op ongeveer 14 gulden per 100 kilogram inkoop komen. En u zult begrijpen dat met een zo groot aantal voorbakkende bedrijven de concurrentie zo danig is, dat onze verkoopprijzen aardig on der druk van de lage aardappelprijzen komen te staan. Ons product is dientengevolge aan prijs- schommeling onderhevig, die voor de patat consument niet of nauwelijks merkbaar zijn. De fritesbakkers zouden ook wel kunnen meeschommelen, maar doen het niet omdat het in feite maar om kleine bedragen gaat die eigenlijk de tien cent niet te boven gaan. En dan maakt de aardappelprijs maar een betrekkelijk klein deel uit van de kosten die op een zak patat drukken." Ni^t alle fritesbakkers maken gebruik van voorgebakken patat. Er is nog altijd een ze ker aantal dat zelf aardappels inkoopt, snijdt, voor- en afbakt. Deze doe-het-zelvers in de fritesbranche zitten voornamelijk in het zui den. De Belgische fritesbakkers doen het allemaal nog zelf. Duitsland daarentegen is volgens de heer Woudstra een zeer grote afnemer van voorgebakken frites, zowel diepgevroren als vers (gekoeld tot twee graden boven nul). Deze verse frites leveren wij tot in Berlijn. Verschil tussen verse en diepvriesfrites is er niet. Alleen zijn de energiekosten van het bakken bij het diepgevroren product hoger, omdat moet worden gebakken van -20 graden naar 180 graden en de van de verse frites van plus 2 naar 180 graden. Het lijkt een typisch Nederlandse oplossing, die gisteren is gevonden tussen minister Wiegel van Binnenlandse Zaken en de ambtenarenorganisaties: de benoeming van een commissie om de geschillen uit te zoeken. Goed, die commissie gaat dan werkgroep heten en het geschil wordt omschreven met „het bezien van het gehele trendbeleid". Maar dat maakt weinig verschil, omdat het conflict heel duidelijk ligt in de sfeer van salarissen en lonen der overheidsdienaren, die nu juist in datzelfde trendbeleid gestalte krijgen. Een bijzondere complicatie voor dat trendbeleid is ontstaan rond verschuivingen in de bouw-CAO. Werkgevers en werknemers in die bedrijfstak hebben immers besloten om het ingewikkelde stelsel van basisloon met toeslagen af te schaffen. Daardoor gaan de lonen een flink stuk omhoog, echter zonder dat er sprake is van een echte loonsverbetering. Maar diezelfde bouw-CAO behoort tot d$ groep, die direct de trend van de overheidssalarissen beïnvloedt. Met andere woorden: een puur technische ingreep in de lonen van de bouwvakkers leidt tot een bijna evenredige verhoging van allen, die met de trendbere kening te maken hebben. Het is duidelijk, dat dit nooit kan zijn beoogd. Minister Andriessen heeft al uitgerekend, dat deze zaak de schatkist rond een miljard gulden gaat kosten. Gezien het feit, dat ook de wijze waarop de trend berekend moet worden tot meningsverschillen aanleiding heeft gegeven, is het verstandig, dat kabinet en bonden via zo'n werkgroep het in ieder geval over de techniek van de zaak eens worden. Daarna kan dan echt worden onderhandeld over de consequenties. Intussen heeft deze werkwijze, waarmee enkele maanden gemoeid zullen zijn, wel gevolgen voor de debatten rond Bestek '81 én de begroting van Binnenlandse Zaken. De door het kabinet bedachte matigingsvoorstellen kunnen toch niet worden „weggedacht". Zeker niet nu zo duidelijk is gebleken, dat het kabinet onverkort wenst vast te houden aan ombuigingen tot een bedrag van rond tien miljard. De oplossing zal wel zijn, dat het kabinet er van uit blijft gaan, dat in „dezelfde sfeer" een ongeveer gelijk bedrag als nu is voorzien via zes maal een half procent loon, zal moeten worden ingeleverd. Dan staat wel de uitkomst, maar nog niet het middel vast. Weer Molukkers in hongerstaking DEN HAAG (ANP) Gisteren zijn opnieuw drie Zuidmolukse gedetineerden in hongersta king gegaan. Het gaat om drie jongeren die vastzitten in het huis van bewaring in Zutphen, zo heeft het ministerie van justitie bevestigd. Het ministerie neemt aan dat de drie solidair willen zijn met de tien gevangenen in het huis van bewaring in Arnhem, die weigeren sinds woensdag te eten. Ze willen dat het politieke aspect van de Molukse pro bleem erkend wordt. Verder vragen ze de status van politiek vluchteling voor gedetineerden die betrokken zijn geweest bij gijzelingsacties. hostess biedt een drankje aan in de Intercity-plustrein, die gis- i zijn eerste trip maakte. De foto is genomen in de eerste klas- onzer verslaggevers) ITRECHT - Vanaf 2 okto- ir gaat er in Nederland een euw treintype rijden: de In- rcity-plus, voorlopig alleen de „lange" trajecten Maas- icht-Amsterdam Centraal L Ution en Heerlen-Den Haag T S. Het zijn treinen in de al- f. ereerste plaats bestemd gloor de zakenman, voor wie Hjdwinst en comfort belang- W ijk zijn. Wat die tijdwinst otreft: Heerlen-Den Haag in 25 minuten korter duren indememingsraden >'an onze parlementaire re- dactie) EN HAAG - De Tweede taier heeft gisteren voorlo- een nieuwe wet op de on- trnemingsraden vastgesteld, oofddoel is deze Raden een foterezelfstandigheid en 'at meer bevoegdheden te oven en de leden ervan een grotere rechtsbescherming. grotere zelfstandigheid &mt_tot uiting door het we- uit de vergadering van de JR. van de ondernemer, die n de huidige constellatie nog oorzitter van de Raad is. De jntmoeting tussen O.R. en on- 'ornemer vindt straks plaats Jj1 zogenaamde overlegverga- 'eringen. In zo'n vergadering Men doorgaans ook de ad- ''ezen en besluiten van de JR. worden medegedeeld. De ■irecteur heeft dan desge wenst nog een mogelijkheid 31,1 de Raad, die straks veel «erker een personeelsverte genwoordiging zal zijn, van jzicht te doen veranderen. e§en die mogelijkheid, ge-, feëerd door CDA en WD, erzette de oppositie zich ook "teren nog sterk. met deze trein, Maastricht- Amsterdam levert maar 5 mi nuten winst op. Het comfort ligt belangrijk hoger dan in de gewone In tercity-treinen, een krant gra tis, een kop koffie gratis, een echt restauratie-rijtuig, inge richt als bruin café voor het ochtend- of het avondmaal, ingericht als bruin café.De toeslag voor een enkele reis 'in de Intercity-plus is zes gul-' I den. i Voor de reiziger die van deze treinen gebruik wil maken -er rijden er twee per dag op be ide genoemde trajecten, 's- morgens heen, 's-avonds te- rug- zijn er vele extra's. Hij kan van een mobilofoon ge- bruik,hij hoeft niets extra's te betalen als hij geen gelegen heid heeft gehad een kaartje te kopen op het station en, zegt NS „de conducteur geeft graag alle informatie over aansluitende treinverbindin gen. Alle informatie over aan sluitend stads- en streekver voer is in het café-restaurant voorhanden. Een nationale vierritten-kaart voor stads- en streekvervoer is bij de con ducteur verkrijgbaar". Moeilijkheden met Spaans visum opgelost Den Haag Nederlanders, die naar Spanje willen reizen en daar langer dan 90 dagen willen blijven, bijvoorbeeld overwin teraars zullen geen moeilijkhe den meer hebben met het ver plichte visum, aldus de Spaan se ambassade in Den Haag. Omdat het verkrijgen van een visum voor Spanje in ons land bij de consulaten in Amsterdam of Rotterdam geruime tijd in beslag kan nemen, heeft Spanje met ingang van vrijdag (22 sep tember) voor Nederlanders een speciale regeling in het leven gëroepen' (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Staatssecreta ris Koning (Binnenlandse Za ken) is bereid medewerking te verlenen aan een breed on derzoek naar de problemen die zich op het gebied van de provinciale financiën voor doen. Hij heeft dit gisteravond laat verklaart tijdens de voortzet ting van het Tweede Kamer debat over de financiën van de provincies. De bewind sman zei zich bewust te zijn van de vele financiële zorgen waarmee de provinciale be sturen vooral sinds enige ja ren te kampen hebben Het onderzoek zal verricht worden door een onafhanke lijk instituut met begeleiding van de tegenwoordigers van het mimisterie van Binnen landse Zaken en de Provinci ale besturen die zich met dit onderzoek gisteren akkoord hebben verklaard. Staatssecretaris Nooteboom sprak de verwachting uit dat het nieuwe eigen provinciale belastingspiek er per 1 janua ri 1981 kan komen. De rege ring en vele provinciale bestu ren geven de voorkeur aan een opcentenheffing op de hoofdsom van de motorrijtui genbelasting. Eis van zes maanden voor schietende agent BREDA (ANP)-De officier van justitie bij de rechtbank in Breda, mr. P. van Benthem, heeft gisteren zes maanden ge vangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk ,en met een proeftijd van twee jaar geëist tegen een Rotterdamse politie man, die op 5 maart van dit jaar in zijn vrije tijd met zijn dienstpistool een inwoner van Strijen zware verwondingen had toegebracht. De agend (23) had de 33-jarige R. Vasken na een ruzie in de buik geschoten. Als gevolg daarvan moet de Strijenaar een nier missen. MEDE DOOR REGELINGSLONEN IN BOUW (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De centrales van bonden van overheid spersoneel, thans unaniem in hun afwijzing van de rege ringsplannen ten aanzien van de ambtenarensalarissen, heb ben zich gisteren bereid ver klaard nader overleg te ple gen over het trendsysteem. De minister heeft dit aanbod aanvaard, zodat direct werd besloten tot het instellen van een werkgroep voor een voor studie. Verwacht wordt, dat die werkgroep circa vier maanden nodig zal hebben omdat zij zich op een breed terrein zal bewegen. De vergadering van het geor ganiseerd overleg van gisteren had opnieuw als belangrijkste thema de „inlevering" door het overheidspersoneel van zes maal een half procent ge durende drie jaren. De bon den hadden hierover tot voor kort nog niet allemaal een standpunt bepaald, maar gis teren toonden zij zich una niem afwijzend. Wel wilden ze dus een nadere studie. De werkgroep neemt in haar studie ook een recente ont wikkeling mee, die door som migen wordt gezien als het voorbeeld vein hoe merkwaar dig het trendsysteem kan uit pakken. In de bouw heeft men onlangs besloten om be paalde toeslagen, die reeds lang werden verstrekt voort aan als loon te beschouwen en dus in de salarisschalen op te nemen. Omdat de bouw-cao één der contracten is, waaraan de overheidssala- rissen zijn opgehangen, werkt deze administratieve verho ging volgens het trendsysteem wel door in de beloningen bij de overheid. Dit zou de over heid een miljard per jaar kos ten. Vandaar, dat de werk groep het trendsysteem volgens een communiqué „in de ruimste zin" zal bezien. Mitsubishi Lancer. Geen andere auto in zijn klasse geeft zoveel extra's voor zijn geld. Paar voorbeelden uit een lange lijst: Prestatie 1200 cc motor •Normale benzine 1 op 13,5 bij 100 kir •Topsnelheid 150 km/u Veiligheid •Schijfremmen vóór •Rembekrach- tiger «Radiaalbanden •Stalen kooikonstruktie Uitrusting» Slaapstoelen» Verstelbaar stuur •Elektrische ruitesproeier «Wagen- breed tapijt •Achteruitrijlampen. 12 maanden garantie zonder kilometer beperking. Metallic zonder meerprijs. Gunstige financiering binnen 24 uur. 1200 S - 2 deurs 11.348,- 1200 L - 2 deurs 11.998,- 1400EL- 2 deurs 12.798,-1400 GL- 2deurs 13.498,-. Afgeb. mod. 1400GL- 4 deurs 14.098,-1600 GSR- 2deurs 15.398,- Prijzen incl. BTW af Sassenheim. Leiden Automobielbedrijf Oudshoorn B.V.Rooseveltstraat 66, tel. 071-76 93 52, Levendaal 136-138, tel. 071-14 93 41 A MITSUBISHI MOTORS CORPORATION

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9