Qowta/ni 1 Zware druk van twee kanten op Jordanië Haagse politie ontzet Britse ambassade Bikkelharde patat-strijd Ï//M. oename van sluipingen binnenstad Hasj-geruchten rond "Alexis" Omdat kwaliteit geen toeval is V Meubelfabriek Ü-Oisterwijk Abortuswet moet spoedig in ministerraad Schoten bij overval op postkantoor Auto in brand y Vrijdag 22 september 1978, 68e jaargang no. 21152 Bapenburg 2, 2311 GC Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur J J Halletvas- edacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoont|es 4.37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - lementen: ikwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Henriétte Roland Holst Gespeeld interview met Hen- riëtte Roland Holst op Ned. I om 22.55 uur. Om 19.00 uur „Bloemengala 1978". Ned. II om 22.55 uur VARA-vi- sie met reportage over Nicara gua en om 22.12 uur „Lord Peter Wimsey". Later meer bewolking In de ochtend enkele opklarin gen. In de middag veel bewol king, maar op de meeste plaat sen droog weer. Matige, in het waddengebied en op het IJssel- meer tot krachtig toenemende westelijke wind. Maximumtem peraturen rond 17 graden. SAOEDI-ARABIE HEEFT „BEGRIPVOOR CAMP DAVID" AMMAN.JERUZALEM,WASHINGTON (AFP.RTR) Koning Hoessein die als sleutelfiguur wordt beschouwd in het al dan niet slagen van het vredesplan van Camp David, is onder zware druk gezet van enerzijds de Verenigde Staten en anderzijds de landen van het zogenaam de afwijzingsfront (Syrië, Libië, Algerije, Zuid-Jemen en de Palestijnse PLO). Na het bezoek van Vance aan Amman dat „Camp David"verwierp, werd meege deeld dat de contacten zullen worden voortgezet. De Syrische president Assad zei hetzelfde na een telefonisch onder houd met de Jordaanse leider en hij zei erbij dat hij met Hoessein was overeen gekomen om het afwijzingsfront tegen de akkoorden van Camp David te ver sterken. M De landen van het afwijzingsfront beëin- digen naar verwachting vandaag hun nferentie in Damascus. Er zou over- ngekomen zijn een gezamenlijk militair 1-ecl commando te vormen, dat kan rekenen gersi op de instemming van de Sovjet-Unie. De Amerikaanse minister Vance heeft in Jjee Saoedi-Arabië, het' tweede land dat hij tij aandoet om de akkoorden van Camp David te „verkopen", begrip gevonden, M naar werd meegedeeld.Het land heeft echter met zijn steun toegezegd.Om Sa oedi-Arabië tot een inschikkelijker hou ding te bewegen heeft Vance ongetwij feld herinnerd aan de verkoop van de hypermoderne F-15 gevechtsvliegtuigen welke de Amerikaanse Senaat enigè tijd geleden na lange discussies goedkeurde. Het Israëlisch leger heeft gisteren de ille gale voorlopige nederzetting in de buurt van Kiryat Arby waar nationalistische Joden inmiddels proberen een nieuwe il legale nederzetting te bouwen. Het me ningsverschil tussen Carter en Begin die vandaag naar Israël terugkeert, over de nederzettingen in het gebied op de West elijke Jordaanoever is nog steeds niet de wereld uitgeholpen. De Amerikanen be weren dat Israël daar vijf jaar lang geen nederzettingen mag bouwen, premier Be gin houdt het op slechts drie maanden. Inmiddels is volgens het Egyptische dag blad Al Achram bekend geworden dat president Carter in een brief aan de Egyptische president Sadat heeft toege zegd dat het Arabische gedeelte van Je ruzalem een „onafscheidelijk gedeelte vormt van de Westelijke Jordaanoever. Elke wijziging van de status van Jeruza lem is illegaal, aldus de geciteerde brief in Al Achram. Rookloze zondag werd complete mislukking Eindhoven (ANP) Het experi ment van cdfe- restaurant Den Haars tee aan de Stratumsedijk in Eindhoven om op zondag het roken te verbieden is uitgelopen op een mislukking. De bedrijfsleiding heeft onlangs dan ook besloten het zondaagse verbod te schrappen. Vanaf februari jl. was Den Haarstee op zondag alleen nog maar geo pend voorniet-ro- kers. Deze bleven echter weg, even als de gasten die er de voorkeur aan geven om voorkeur aan ge ven om voor, tij dens of na de war me hap een roker tje op te steken. Een zuil van rook en vuur stijgt op van een reusachtig ondergronds oliereservoir met 1300 miljoen liter olie bij Hackberry in de Amerikaanse staat Louisiana. Oe olie. bedoeld als een strategische oliereserve, was als gevolg van een explosie in brand geraakt. De vuurkolom van negentig meter hoog kon tot vijftig km in de omtrek gezien worden Bij de explosie en brand kwam een man om het leven. Drie werden er gewond, van wie een levensgevaarlijk. Na drie uur strijd had de brandweer het vuur onder controle. Sigaar kan best stinken Amsterdam (ANP) De geur van een sigaar heeft in lang niet alle gevallen „slechts een prettige aanwezigheid tot gevolg". Dat schrijft de reclame code commissie in een openbare aanbeve ling, naar aanleiding van een klacht tegen Hofnar sigarenfabrie ken De klagende niet-roker kon zich niet vinden in de Hofnarslogan „want de goede geuren van een sigaar kunnen ook een weldaad zijn voor het gezelschap". De klager concludeert hieruit dat „de roker met de door hem veroorzaakte luchtverontreiniging een weldaad kan zijn voor het gezelschap". Volgens de code commissie heeft de adverteerder onvoldoende zorgvuldigheid in acht genomen. CDA-KAMERLID UTRECHT (ANP) Het Twee de Kamerlid van Leijenhorst (CDA) heeft de indruk dat niets de minister raad in de weg staat om tot een spoedige behandeling te ko men van het defini tieve wetsontwerp inzake de regeling van de abortuswet. Op de gisteravond in Utrecht gehouden Unieraad van de CHU zei Van Leijen horst dat door de kaakfractuur van minster De Ruiter, die hem voor enkele weken heeft uitgeschakeld, de discussie in het kabinet is uitgesteld. „Aan het begin van de zomer was de ministerraad ijverig aan het werk ter voorbereiding van het wetsontwerp. Er bleek in het kabinet wat oppositie te zijn, waardoor het niet onmiddellijk gelukte de beraadslagingen af te ronden". Oud-minister Beernink riep de bewindslieden gisteravond op zich voor wat betreft de abortuswetgeving uitdrukkelijk te houden aan het CDA-program. „Er mag niet geschipperd worden", aldus Beernink. VAN LEIJENHORST: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het geschil tussen de frites-bakkers en het ministerie van economische zaken over de prijs van een zak patat lijkt uit te lopen op een bikkelhard gevecht. Het ministerie houdt onwrikbaar vast aan haar begin deze week uitgevaardigde beschikking dat een portie patat „zonder" van 150 gram niet meer mag kosten dan 80 cent. De patat-bakkers wijken niet van hun standpunt dat een „zo lage prijs het faillisement van honderden zo niet dui zenden cafetaria's tot gevolg zal hebben en dus onaanvaardbaar is". „Minimum patat-prijs: één gulden voor 125 gram", zo lieten demonstrerende patatverkopers gistermiddag voor het ministerie van economische zaken uit drukkelijk weten. Gesprekken tussen de ondernemersorganisatie IJsfrica (Unie van IJsbereiders en cafetariabedrijven) enerzijds en vertegenwoordigers van het ministerie anderzijds, hebben tot nu toe niets opgeleverd. Voorzitter A. C. Bour- gonje van de IJsfrica heeft nu een gesprek geëist met minister van Aarden- ne. Mocht ook dat onderhoud niet tot een vergelijk leiden, dan overweegt men acties op touw te zetten. Overigens wordt de prijsbeschikking nog vrijwel nergens nageleefd. De patat blijft over de toon bank gaan voor één gulden per 125 gram. isgebroken ger verwondt uw (62) IHEM (ANP) Een losge ld en tijger heeft gistermid- f in Burgers Dierenpark in ïem een 62-jarige vrouw uit ïegen ernstig aan het hoofd, yond. De vrouw zal vermoe- k haar linkeroog moeten Jen, aldus de politie. flier werd door een bewaker ide dierentuin doodgescho- Inadat het eerst nog kans jgezien een van de schapen pe schaapskooi in het park [rorberen. Het is de dieren- irectie een raadsel hoe de r heeft kunnen ontsnappen e tijgerkuil, die is omgeven een vier-en-half a vijf me- ïoge muur met een hekje De tijger heeft in elk geval oor zijn doen een ongeloo- e sprong gemaakt. NA BELEGERING DOOR KRAKERS Een van de 150 demonstrerende krakers voor de Britse Ambassade wordt in een stevige houdgreep afgevoerd (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG.De Haagse politie heeft gis termiddag een einde gemaakt aan een betoging van honderdvijftig leden van het Landelijk Overleg Kr aak groepen (LOK) bij de Britse ambassade aan de Lange Voorhout in Den Haag. De de monstranten hadden de deuren van de ambassade dichtgespijkerd met planken, hadden rookbommen gegooid en de rui ten van de ambassade met pamfletten dichtgeplakt. De politie hield later 59 betogers aan. Tegelijkertijd werd voor de Zweedse ambassade aan de Neuhuys- kade gedemonstreerd door een afvaardi ging van het LOK. Daar hoefde de poli tie niet in actie te komen en werd niemand aangehouden. De betogingen vonden plaats in het ka der van een solidariteitsaktie met kra kers in Londen (Engeland) en Stockholm (Zweden), die door de plaatselijke politie korpsen met geweld uit hun kraakpan den waren gezet. Tegen de aangehoude nen, waaronder vijf Hagenaars, is proces-verbaal opgemaakt in verband met openlijke geweldpleging en demon streren zonder vergunning. Zij zijn in verzekerde bewaring gesteld voor ten hoogste twee maal vierentwintig uur. De Haagse politie heeft de arrestanten in de diverse Haagse politiebureau's onderge bracht, en een aantal in de bureau's van de randgemeenten van Den Haag. i/ieei 5lfd4 >or- igei unn len Bij de Leidse politie gisteren vijf mensen gifte gedaan van insluipin- Deze moeten hebben ltsgevonden gisternacht len twee en zes uur 's mor- Leidse politie, die de laatste met een toenemend aantal dingen over insluipingen geconfronteerd, ver- idt dat de dader(s) zich be- van een valse sleutel of :rs. In alle gevallen gaat het I deuren met een slot van het il enaamde 'oude type', dat wil ïen een lange sleutel met een voudige baard. Bij de slach- van de recente insluipin- werd wat geld en goederen vreemd. Zij woonden allen e Leidse binnenstad, politie heeft een vaag signa- 'ent gekregen van een man, met een sleutelbos op de molengracht is gesignaleerd (verzoekt getuigen zich te 'den. Ook vraagt men bezit- van oude sloten, tot vervan- over te gaan of een knip le deur te monteren. Agent schiet vriendin en zichzelf dood (Van een onzer verslaggevers) VELSEN.- De 37-jarige hoof dagent J.v.K., van de politie in Velsen, heeft gistermorgen zijn 33-jarige vriendin in haar huis in IJmuiden dood geschoten. Daarna sloeg hij de hand aan zichzelf. De agentr woonde tot vcoor een paar weken bij de vrouw, die gescheiden was, in. De re latie liep toen stuk. Gisteren kwam de agent zijn ex-vrien din met haar zoontje tegen op de markt. Hij volgde haar naar haar woning, waar hij de vrouw voor de ogen Van haar dertienjarig kind met zijn dienstpistool neerschoot. Met hetzelfde wapen maakte hij een einde aan zijn eigen 1-jyen. ADVERTENTIE Berkel (ZH), Noordeindseweg 116, tel. 01891-4670, ma t/m za 9-18 uur, vrij tot 21 uur. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Volgens niet nader bevestigde geruchten zou de partij hasj die in gedeelten sinds vorige week zaterdag ver spreid over diverse plaatsen op de Zuidhollandse kust aan spoelde, afkomstig zijn van het vrachtschip de „Alexis". Door het zware weer liep het rendez-vous mis en raakte bovendien de Alexis in moeilijkheden, zodat men besloten zou hebben de hasj overboord te zetten. Inderdaad heeft de Alexis tijdens de storm van afgelopen week geseind dat hij in moei lijkheden was, maar heeft toch op eigen kracht de reis voort gezet Wintertijd pas op 1 oktober (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De wintertijd gaat niet, zoals velen denken, morgen-nacht in, maar volgen de week in de nacht van zater dag 30 september op zondag 1 oktober. Het ministerie van Binnenlandse Zaken wijst erop, dat hierover misverstan den gerezen zijn door foutieve meldingen in een aantal (zaka genda's. BUIT 25.000 GULDEN DEN HAAG Twee gemas kerde en met pistolen gewa pende mannen hebben va nochtend omstreeks tien uur een overval gepleegd op het postkantoor aan de Heren gracht in Den Haag. Vermoe delijk hebben zij vijfentwin tigduizend gulden meegenomen. De rovers los ten bij hun aftocht twee schoten, die in de muur van het postkantoor insloegen. De mannen kwamen met ge trokken pistolen binnen op het moment dat er geen klan ten waren. Ze sprongen over de balie en dreven het perso neel - vier man - naar een van de vertrekken achterin het kantoor. Vervolgens de den zij enkele grepen in de geldladen en wisten op die manier naar schatting vijfent wintigduizend gulden bijeen te graaien. Waarschijnlijk om indruk te maken losten ze bij het wegrennen de twee scho ten. Buiten stond een licht blauwe auto waarmee zij ver dween. WASSENAAR Een 23-jarige Leidenaar is vanmorgen met zijn auto op de Rijksstraatweg over de kop geslagen waarna de auto in brand vloog. De Leidenaar kon zich het leven redden door zijn voorruit in te trappen. den de man afsneed na een inhaalmanoeuvre. Hierdoor raakte de rechts-rijdende auto mobilist de macht over het stuur kwijt en sloeg over de kop. Hij kwam met de schrik vrij. De andere automobilist reed door in de richting Den Haag. Getui gen van het ongeval worden verzocht zich bij de Wassenaar- se politie te melden. éi» W4 A

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1