Citroen GS Rijklaar F14.440, Kloof tussen kerk en werkvloer groter dan aanvankelijk gedacht 0 Ahoy stoot profboksen af laat zien wie u bent Franse regering10' aarzelt met ontruiming Parijse kerk I kerk wereld GESPREK BISSCHOPPEN MET THEOLOGISCHE OPLEIDINGEN KORTE METTEN De GS met al zTi unieke eigenschappen voor veiligheid en comfort. PAGINA 12 LEIDSE COURANT VRIJDAG 22 SEPTEMBER iPC De eerste aanpak van het bedrijf sa postolaat was wellicht te optimistisch. De kloof tussen de wereld van de kerk naar de werkvloer is veel groter dan we dachten en het werk is moeilijker. Ds. J. E. van Veen, bestuurslid van de „Dienst in de Industriële Samenleving vanwege de Ker ken,, (DISK), - dat is het samenwerkingsverband van het katholieke bedrijfsapostolaat en het protestantse Centraal Interkerkelijk Bureau voor het Bedrijfsleven- zegt dit in het vijfde DISK-cahier, dat een aantal momentopnamen bevat en tevens terugblikt op de ontwikkelingen sinds het begin van het bedrijfsapostolaat, onge veer dertig jaar geleden. Het gaat niet meer, zo schrijft hij, om herkerste ning of om aanpassing, maar om zending Gods in een vreemde arbeidswereld. Daarbij stoten we op vragen van zingeving van de arbeid, rechte verhoudingen tussen mensen, beheersing van economie en techniek. Hij pleit voor het opne men van deze vragen in het dagelijkse gemeente pastoraat en diaconaat. Sterk benadrukt hij het belang van de brugfunc tie: dicht staan naast de mensen zonder echter de band met de bestaande gemeente van Jezus Christus los te laten. In hetzelfde cahier onderscheidt ds. M de Jong, vanuit zijn ervaring als industriepredikant in de IJmond, zes fasen van ontwikkeling in de dertig jaar industriewerk rond Hoogovens. Hij constateert, dat men de laatste jaren heeft ontdekt, dat de werkplek samenhangt met de gehele structuur van de maatschappij en dat de vragen die daar leven ten diepste politieke vragen zijn. Volgens hem is het felle verzet tegen het indus triepastoraat verstomd, maar tevens is de proble matiek van de mens in de werksituatie aan de kerken veelal voorbijgegaan, ondanks enkelin gen of kleine groepjes, een enkele pastor ook, die willen meedenken. Hoofdbestuurder Wim Bod van de Industrie bond NW schrijft in het DISK-cahier. dat de werknemer veelal een geloof heeft, al is hij vaak niet meer bij een kerk aangesloten. De christelij ke naastenliefde vertaalt hij echter in solidariteit met zijn collega's op de werkplek, in zijn vakbond, in zijn buurt. „En ziet daarbij de kerk niet of nauwelijks", aldus Wim Bod, (ie niette min rekent op de kerk om met de vakbond de immateriële zaken nog sterker op de voor grond te zetten teneinde de samenleving te veranderen. Het gaat volgens Bod niet alleen om ons persoon lijk leven, maar ook hoe we het menselijk ideaal - of het nu humanistisch of christelijk getint is - praktische vorm kunnen geven in het leven van alledag. „Daarbij - aldus Wim Bod - zouden de kerken een belangrijke schakel en dialoog kunnen vormen. Bezinning daarop is niet alleen een zaak van synodes en bisschoppen met de FNV-topbe- sturen, doch vooral van op bedrijfs- en plaatse lijk niveau met elkaar spreken. Het kan aanslui ten bij een stroming in het christendom, die zich ontwikkelt naar een sociaal en politiek engagement ten gunste van de armen, de onmon- digen, de machtelozen." Een delegatie van de r.k. bisschoppenconferen tie zal donderdag 28 september een gesprek hebben met vertegenwoordigingen van de katholieke instellingen voor wetenschappelijk theologisch onderwijs. De delegatie der bis schoppenconferentie bestaat uit kardinaal Wil- lebrands en de bisschoppen Zwartkruis van Haarlem en Moller van Groningen. De gesprekspartners van de kant der theologi sche opleidingen zullen zijn de professoren Marlet en Tillmans namens de Katholieke Theo logische Hogeschool Amsterdam, prof. dr. L. Smits en studente Van Kollenburg namens de Tilburgse theologische opleiding, dr. - R. van Rossum en student Theeuwissen namens de Hogeschool voor Theologie en Pastoraat te Heerlen. De Nijmeegse theologische faculteit heeft haar gespreksdeelnemers nog niet bekendgemaakt, terwijl de deelneming van de Katholieke Theolo gische Hogeschool Utrecht nog niet zeker is. Het verzoek om dit gesprek is uitgegaan van de hogeschoolraad van de Katholieke Theologi sche Hogeschool Amsterdam nadat deze ge noodzaakt was per 1 augustus 1978 ontslag te verlenen aan dr. J. Waldram wegens diens voorgenomen huwelijk. Dit ontslag leidde onder meer tot bezetting van de hogeschool door studenten. Het gesprek werd gevraagd om ruimere mogelij Wieden te scheppen voor een eigen personeelsbeleid. De andere katholieke instellingen voor wetenschappelijk theologisch onderwijs schaarden zich hierachter. Paus Johannes Paulus is van oordeel, dat de christenen niet aan de kant van de marxisten en leninisten kunnen strijden. Tijdens zijn audiëntie op het Pietersplein zei hij: „Ik vind de bewering fout, dat de poli tieke, economische en sociale bevrijding overeenkomt met de verlossing door Jezus Chris tus, dat het Rijk Gods overeen komt met het rijk van de mensen, dat „waarin Lenin is, daar is Jeruzalem". In verband met de gebeurtenissen rond Camp David zei hij, dat de gelovige katholieken van hun kant niet genoeg kunnen vech ten voor de oplossing van pro blemen van vrijheid, gerech tigheid, vrede en ontwikke ling. Het bestuur van het Westduit- se bisdom Regensburg heeft alle katholieken opgeroepen zich verre te houden van de activiteiten die de traditiona listische ex-aartsbisschop Marcel Lefebvre in het bisdom gaat ontplooien. Deze maand opent hij er een seminarie. Ook wil hij er binnenkort het sacra ment van het Vormsel toedie nen. Mgr. R. Graber heeft de priesters verboden de voor het Vormsel benodigde doopbe wijzen af te geven. Het bis dombestuur wijst er in zijn verklaring op, dat mgr. Lefeb vre en de zijnen in strijd han delen met de richtlijnen van de kerk en het laatste concilie. De Haagse dekenale raad, waarin de dertig Haagse paro chies zijn vertegenwoordigd, heeft in zijn septemberverga- dering adhesie betuigd aan een actie van een aantal medewer kers van het Diocesaan Pasto raal Centrum van het bisdom Groningen. Deze hebben bij kardinaal Lorscheider voorzit ter van de komende Latijnsa- merikaanse bisschoppenconfe rentie (CELAM) in Puebla, aan gedrongen op het voortzetten van de lijn van de conferentie van Medellin in 1968. Die lijn hield de ondubbelzinnige voor keur in voor armen en onder drukten en voor toekenning van verantwoordelijkheid aan de plaatselijke kerken. De Franse regering heeft er tot nu toe van afgezien de gerechtelijke uitspraak bevolen ontruiming door te voer! van de Parijse kerk Saint-Nicolas-du-Chardonnet, die sedt anderhalf jaar door katholieke traditionalisten wordt ben Reden daarvan is de bezorgdheid voor het verstoren van openbare orde. De Franse minister van Binnenlandse Zaken Christian Bonn Tf heeft dit geantwoord op schriftelijke vragen van een social f tisch parlementslid. Het bevel tot ontruiming was vorig ja tweemaal uitgesproken, maar de bezetters van de kerk, ond leiding van abbé du Caud-Bourget hebben verWaard, dat slechts voor geweld zullen wijken. Het aanbod om naar een leegstaande kerk aan de rand vj Parijs te gaan, wezen zij af. Het socialistische parlementslid, niet tevreden met het an woord, heeft inmiddels opnieuw vragen gesteld. Hij informed onder meer bij de minister of deze niet vindt de openbai orde al door de illegale bezetting is verstoord en of hij zie ook in andere gevallen genoopt heeft gevoeld om het uitvoen van gerechtelijke uitspraken uit te stellen. iba- Ot Begin december verschijnt in Nederlandse vertaling het boek „Brieven aan beroemde mensen", geschreven door de nieuwe paus toen hij nog pa triarch van Venetië was. Albino Luciani richt zich in zijn brieven tot een groot aan tal bekende figuren, zoals Charles Dickens, Figaro, Goe the, Lucas, Pinocchio, Walter Scott, Teresia van Lisieux, Mark Twain en Jezus. Sinds de pauskeuze is de be langstelling voor dit boek enorm. In zeker achttien lan- Boek van pau i' innii jnoi binnenkort oo in Nederland nenj gra den komen volgend jaar verti sluil lingen uit. In Nederland wo;nee den de „Brieven aan beroemd ob'e mensen" uitgegeven doe :e kt Gottmer te Haarlem. ideli ite i .us, GEEN VERANTWOORD PROGRAMMA MEER ROTTERDAM Met beteuter de gezichten zaten Harm Scheepbouwer (afd. public re lations) en Peter Bonthuis, ver antwoordelijk voor de organi satie van sportevenementen in de Rotterdamse „Ahoy" achter een tafel. Ze moesten medede len dat voorlopig in de trots van de Maasstad geen prof bokswedstrijden meer georga niseerd zullen worden. Teleur stellende financiële resultaten met eerdere gala's en het feit dat geen programma van kali ber kan worden samengesteld zijn de oorzaken. Voor 2 oktober stond het tweede van de zes in dit seizoen boksgala gepro grammeerd maar bij gebrek aan een hoofdpartij van allure moet dit worden afgelast en de leiding van Ahoy betwij felt of in de toekomst nog wedstrijden voor profboksers zullen worden georga niseerd. De hoofdpartij van 2 oktober zou Rudie Koopmans boksen tegen de Amerikaan Melvyn Mott. Na het duel, dat Koop- mans afgelopen zaterdag in Heeren veen leverde, kreeg hij echter ademha lingsmoeilijkheden. In het Leeuwarden se ziekenhuis werden foto's genomen waarbij bleek dat een rib ten minste is gekneusd. De arts verbood hem de eerste veertien dagen te trainen. Toen Koopmans wegviel, werd (monde ling) via de Duitse manager Willy Zeiler de in Spanje woonachtige Argentijn Avenamar Peralta als tegenstander van Mott geëngageerd. Peralta kreeg daar na een aanbieding om enige dagen later in Bologna te boksen in een programma waarin Evangelista staat, van wie Pe ralta sparring partner is. Hij zegde af. Harm Scheepbouwer: „Er is gebleken dat er alleen publiek in voldoende mate komt als Koopmans bokst. De gemeente is tot nu toe bereid geweest geld te stoppen in het promoten van profbok sen, mits verantwoorde programma's konden worden gegeven. Als dat niet meer kan, mag het gemeenschapsgeld niet nodeloos in de waagschaal worden gesteld". De organisatie van Ahoy had gemeend dat op 4 september, met een program ma met drie Rotterdamse boksers, het „thuisfront" geen verstek zou laten gaan. Dat gebeurde wel. Gevolg: een financieel debacle. Omdat is gebleken dat voor volgende programma's bles sures uitgeschakeld geen zekerheid kan worden verkregen dat een bokser zijn toezegging gestand doet, moet Ahoy stoppen. Het amateur boksen wordt niet afgesto ten. Ondanks het feit dat het laatste Holland-boks toernooi, twee jaar gele den, ook een gigantisch verlies oplever- 23 oktober rustdag 22 oktober de, was de gemeente bereid ditmaal met deelneming van amateurs uit tot weer het toernooi van 19 tot en met nu toe zestien landen, waaronder voor het eerst Tunesië en Zambia, in Ahoy te doen plaatsvinden, ook al omdat er een sponsor is gevonden. Profboksen evenwel is voorlopig taboe. In een land waar slechts één bokser in staat blijkt de hoofdpartij te kunnen boksen, mag dat niet eens ten onrechte worden genoemd. Het potentieel van tien profs is bovendien veel te klein. HERMAN VAN BERGEM Zoekt u werk of wilt u positieverbetering"? Wacht dan met af maar doe er wat aan Plaats b v een advertentie m onze rubriek personeel aangeboden Laat zien wie u bent Bel 071-122244 f Klap Een klap voor de profbokssport en voor de boksers die mogelijkheden tot emplooi verloren zien gaan. Dat Ahoy bij Zeiler en Peralta reeds gemaakte onkosten ten bedrage van tien mille zal claimen, staat hierbuiten. Men voer blind op de toezegging van Zeiler, die tot nu toe nimmer had „gefaald". Peralta evenwel liet het eensklaps afweten, toen de aanplakbiljetten al gedrukt waren. Ahoy blijft echter geïnteresseerd in programma's waarvan in redelijkheid mag worden verwacht dat ze winst of niet te veel verlies opleveren. Een Europees titelgevecht KoopmansTra- versaro wil men nog wel binnen de muren hebben. „Andere programma's durven we niet meer aan", aldus Scheepbouwer. Een alternatief bezit Rotterdam niet Er zijn alleen te kleine zalen of Ahoy. De Doelen, die zeer geschikt zou zijn, wordt niet beschikbaar gesteld voor boksen. De nieuwe hal die Ton Menken opent, komt niet in aanmerking omdat daar geen evenementen mogen worden georganiseerd die reeds elders in Rot- r Het betrouwbare hydroptieumatische veersysteem met 2 jaar of100.000 km volledige garantie. Overzichtelijk instrumentenpaneel voor een goede grip. acht bekleed eenspakig stuurwiel Bijzonder veel ruimte, ook Voor zo'n 14 mille, zonder bijkomende kosten, instappen en rijden. In de veelgepre zen Citroën GS die zich vooral ook qua veilig heid en comfort van andere wagens duidelijk in positieve zin onderscheidt. De unieke en comfortabele eigenschappen van de Citroën GS zijn algemeen bekend. In geen enkele andere middenklasser zijn deze eigenschappen zo harmo nieus verenigd. In belangrijke mate dank zij het hydropneumatische veersysteem. Grote en kleine oneffenheden in de weg gaan haast onmerkbaar aan u voorbij. De wielen blijven onder alle omstandigheden in contact met de weg. En de auto zelf blijft perfect horizontaal. U ziet de veiligheid dient het comfort en omgekeerd Bovendien heeft de Citroën GS een fraaie en functionele vorm, 'n complete uitrusting, veel hoofd-, been- en armruimte, 'n pittige maar toch zuinige motor en u krijgt de royale Citroën Kroongarantie. Voeg daarbij zijn uiterst gunstige prijs en u hebt redenen te over om te starten met een uitgebreide proefrit bij uw Citroën agent. Rijklaarprijzen zijn prijzen inclusief BTW, legeskentekenplaten, NL-sticker, ML-bchandeling en volle tank; kosten die u bij andere automerken vaak o bij de prijs moet optellen. De rijklaarprijs van een GSpécial is f14440,-. De probleemloze, soepele en lucht- gekoelde 1130 cc motor ontwikkelt 42 kW (56,5 DINpk) bij 5750 tpm en heeft een top van 149 km/h. Bovendien een uiterst gunstig ben zineverbruik: 1 op 15,6 bij 90 km/h en 1 op 11,9 bij 120 km/h (gemeten bij constante snelheid). Motorolie verversen eenmaal per 7500 km en eennmalper15.000km een onderhoudsbeurt,is voldoende. In de GS zit u goed. Het i tenpaneel is in een oogopslag aflees baar zodat u alle aandacht aan het verkeer kunt geven. Het eenspakige stuurwiel is zacht bekleed voor een optimale grip. Volstrekt uniek is het hydropneu matische veersysteem. Ook als u een caravan trekt blijft de GS volkomen horizontaal en op gelijke afstand van de weg. Aan ruimte heeft u geen gebrek. Ook de passagiers achterin zullen zich na een lange reis nog fit voelen. En heeft u behoefte aan veel bagage ruimte? De GSpécial is ook verkrijgbaar met een maxikoffer (neerklapbare achterbank) met een vlakke laadvloer van 1.56 m lengte. Meerprijs f 160,-. I n

Leidse Courant | 1978 | | pagina 12