Toerisme naar Spanje breekt ille records Ombuiging noodzakelijk van Wereldgezondheidsorganisatie Nota op komst over politieke delinquenten Veel waardering voor formulering van "bede" eer ekengeld itgekeerd Amsterdam krijgt negen wethouders Kamerleden moeten bij stemming blijven Wacht bij poort NDSM CHARLES PANNENBORG IN PROEFSCHRIFT: uueer UNA EEN MILJOEN NEDERLANDSE AKANTIEGANGERS INNEN LAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1978 PAGINA 9 N HAAG (ANP) Het buitenlands risme naar Spanje zal dit jaar alle ords slaan. Op grond van de cijfers en met juli 1978 zullen aan het de van dit jaar 37 miljoen buiten ders hun vakantie in Spanje hebben irgebracht tegen 34,5 miljoen in 3, het recordjaar tot nu toe, aldus evens van het Spaanse nationale ■eau voor vreemdelingenverkeer in li Haag. bureau baseert zijn uitspraak op de volgende b; van januari tot en met juli van dit jaar ben ruim 20,6 miljoen buitenlanders Spanje icht, hetgeen 14,9 procent hoger ligt dan in ilfde periode van 1977. Wat de Nederlandse toeristen betreft ligt dit aantal met ruim 930.000 bezoekers 15 procent hoger dan vorig jaar. In augustus j.l. is het Nederlands toerisme naar Spanje zelfs met 39,8 procent gestegen ten opzich te van augustus 1977. Het Spaans nationaal bureau voor vreemdelin genverkeer tekent hierbij aan, dat de politieke situatie van Spanje, die in de jaren 1974-1977 voor en dieptepunt in de toeristenindustrie zorg de, thans geen belemmering meer vormt. Spanje streeft niet meer naar een verdere groei van het toerisme. Wel wil men een stijging buiten het hoogseizoen, omdat in het hoogseizoen (ju li—augustus) een verzadigingspunt is bereikt. Men wil in de eerste plaats in Spanje komen tot een verbetering van het toeristisch produkt, omdat gebleken is dat de buitenlander daarom in het algemeen wel meer wil betalen. Spanje wil alles op alles zetten om dit te bereiken. VLAM VAN CHARLES Angela Lazansky, gistermiddag gefotografeerd bij haar vertrek van Schiphol. Britse kranten melden dat zij mogelijk de verloofde van Prins Charles wordt. KAMERVRAGEN PPR: Geen gegevens boekenleners voor politie DEN HAAG (ANP) PPR- fractievoorzitter mevrouw Beckers heeft minister Wiegel gevraagd te bevorderen, dat bibliotheekgegevens over uitle ning van bepaalde boeken on der geen voorwaarden aan der den verstrekt mogen worden. De vraag houdt verband met het feit, dat bij een onderzoek naar het te vondeling leggen van een kind de politie in een kleine dorpsgemeenschap de plaatse lijke bibliotheek gevraagd heeft naar een volledig overzicht van hen, die de laatste maanden bepaalde boeken over anti-con ceptie, zwangerschap, abortus en babyverzorging hadden ge leend. Vier nieuwelingen in Raad van State DEN HAAG De Raad van State wordt in verband met de grote toeneming van de werkzaamheden van dit colle ge versterkt met vier staats raden in buitengewone dienst. Het zijn mr. O.W.A. Baron van Verschuer te Beesd, prof.mr. H.H. Maas te Rotterdam, mr. F.W. ter Spill te Den Haag en prof.dr. S.O. van Poelje, eveneens te Den Haag. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De nieuwe formulering van het slot van de Troonrede blijkt in het algemeen zeer po sitief gewaardeerd te worden, ook door hen die enkele jaren gepleit hebben voor terugkeer van de oude „bede". De tweede ondervoorzitter van de CDA-frctie, de uit de CHU afkomstige drs G. van Leijenhorst, schrijft deze week in het CH-weekblad De Neder lander dat hij over de nieuwe formulering „bij zonder verheugd" is. Namens het comité „Bede in de Troonrede", dat enkele honderdduizenden handtekeningen verzamelde onder een petitie die onlangs aan premier Van Agt is overhandigd, verklaarde de hervormde predikant ds W. Arkeraats uit Katwijk aan Zee dat de vreugde over de gevonden for mulering prevaleert boven de kritiek. „Wij zijn dankbaar voor de woorden „bidden om zegen". Dit zijn typisch bij belse uitdrukkingen", aldus ds Arkeraats, die daaraan toevoegt dat het comité nog verheugder zou zijn geweest als God expliciet in de slotzin was vermeld. De praeses van de synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland, ds C. Mak, zei dat dit compromis onder de gegeven verhoudingen in het Nederlandse volk op de be staande werkelijkheid past. „Het is een goed slot." Oud-premier Den Uyl, die regeringsleider was toen de bede uit de Troonrede werd gehaald, toonde zich gisteren content over de nieuwe formulering. Minder tevreden was SGP-leider ds Abma. Premier Van Agt behoorde gisteren tot de vele honder den, die de door de kerken van Den Haag georganiseer de gebedssamenkomst in de Grote Kerk bijwoonden. De gebedssamenkomst is een traditie geworden die in het parlement en daarbuiten steeds meer gewaardeerd wordt. rijstelling enst sneller nvragen HAAG (ANP) Een aan- ag om vrijstelling van mili- e dienst wegens kostwin- schap, persoonlijke onmis- rheid of bijzondere omstan- leden moet voortaan wor- ingediend binnen veertien en na ontvangst van de tnaamde waarschuwings- oep, aldus een mededeling het ministerie van Defen- _nu toe kon een dergelijke rraag nog op een later tijd- worden gedaan, namelijk lijk binnen veertien dagen de definitieve oproep opkomst in werkelijke stwas ontvangen. Deze wij- g van het dienstplichtbe is noodzakelijk, omdat het het ministerie stéeds moei- _r wordt een lichtingsploeg nen te stellen. Het moet na- jk bijtijds rekening houden de aantallen werkelijk op- e» lende dienstplichtigen en 1 m verdeling over de functies. :S'i j m iTERDAM (ANP) - Vorig r is door de vjjftien bij het eenschappelijk Admini- 5Vi tiekantoor (GAK) aangeslo- .fi bedrijfsverenigingen voor -kt a 2,3 miljard gulden aan e engeld uitgekeerd. Vergele- b01 met 1976 is dat een stijging 1.7,9 procént, aldus het jaar- Slag over 1977 van het GAK. 631977 werden ruim 2,35 mil- El! l ziekmeldingen geregi- IIW erd. Dat is 2,5 procent hoger het jaar daarvoor. De ge- 'elde ziekteduur vertoonde ichte daling van 16,7 dagen 16,4 dagen. Het totale aan- fitkeringsdagen bleef gelijk: Lj m 31,6 miljoen, aantal aanvragen om werk- lidsuitkering nam af van 0 tot 219.000 (een daling 22 procent). Het aantal uit- n~5 igsdagen ging met 20 pro lomlaag tot 8,2 miljoen. Het ~k; le uitkeringsbedrag daalde 15 procent tot 607 miljoen eede Kamer: rtheine minder trek als dervoorzitter onze parlementaire redactie) HAAG Bij de giste- Jn de Tweede Kamer ge- j den stemmingen over de dracht voor voorzitter en «"voorzitters van de Ka- 1 heeft zich een opmerke- feit voorgedaan. De kan tot voor het tweede «Voorzitterschap, mr. F. Iheine (WD) kreeg slechts van de 126 uitgebracht men. fractiegenote mevrouw A. Kappeyne van de Cop- verwierf er veertig. Ken- zijn veel Kamerleden tevreden over de wijze top mr. Portheine tot dus- van tijd tot tijd - de Ka- vergaderingen voorzat: te tolerant voor veel- en sprekers. het overige verliepen de dingen overeenkomstig verwachtingen. Dr. A. leling (PvdA) werd weer op de voordracht (124 de 135 uitgebrachte stem- J voor het voorzitterschap de CD A-er C.F. Kleisterle'e te voor het eerste onder- gttershap (122 van de 131 Nen). DEN HAAG (ANP) Minister de Ruiter van Justitie zal de Tweede Kamer op korte termijn in een nota uiteenzetten welke mogelijkheden hij ziet om voortvluchtige politieke delinquenten op te pakken. Schriftelijke vragen van het PvdA:kamerlid Haas-Berger over de recente onthullingen ten aanzien van twee Nederlandse oorlogsmisdadigers, Bos en Bruins, die in Duitsland verbleven. De bewindsman ontkent dat justitie onvoldoende actie zou hebben ondernomen ten aanzien van het tweetal. Hij wijst erop dat Nederlandse opsporingsambtenaren in het buitenland niet zelf standig onderzoekingen kunnen doen naar de mogelijke verblijf plaats van een verdachte of veroordeelde. olgens VOM: Weddeverlaging dienstplichtigen niet houdbaar UTRECHT (ANP) - Volgens de Vereniging van Dienstplichtige Militairen (VVDM) kunnen zelfs topambtenaren van De fensie geen goed argument vin den om de wedde van de dienst plichtigen te verlagen. Dit zou volgens de vereniging blijken uit een vertrouwelijke ambtelijke nota aan staatssecre taris Van Lent. De WDM heeft deze nota in handen gekregen. Als motivering zouden de to pambtenaren de wijziging in de opkomst gebruiken. Deze op komst is namelijk gewijzigd in 18, 19 en 20 jaar en staat niet vast, zoals de staatssecretaris zegt, op jongere leeftijd. Voorzitter Thurlings: Senaat heeft een nuttige functie DEN HAAG - De voorzitter van de Eerste Kamer, prof. Thurlings, heeft gistermiddag in de eerste vergadering van het nieuwe parlementaire jaar, opnieuw het bestaans recht van de Senaat verdedigd. „Het bestaan van een Kamer van reflectie en revisie is bij zonder nuttig, maar ook wat betreft het beinvloeden van toekomstige wetgeving en toe komstig beleid vervult de Eer ste Kamer een belangrijke taak,", aldus de heer Thur lings, die maandag herbe noemd werd tot voorzitter van de Senaat. HAARLEM (ANP) Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zijn er gister - dinsdagmiddag mee akkoord gegaan, dat Amsterdam een negende wet houder krijgt. Amsterdam had onder meer naar voren gebracht, dat verzwaring van de bestuurstaken in de hoofdstad uitbreiding van het college rechtvaardigen. De fracties van WD en de PSP in de gemeente raad zijn echter van mening, dat de negende wethouder om politieke redenen nodig is. Bij de onderhandelingen voor een nieuw programcollege claimden PvdA, CDA, CPN en D'66 samen negen wethouders. De extra zetel in het college is bestemd voor mr. H. Spoelstra. Als tweede CDA-wethouder in het nieuwe college krijgt hij de post van openbare werken (zonder stadsontwikkeling) en perso neelszaken. Erewacht Prinsjesdag vliegensvlug naar Saxon-drive SOLT AU Het detachement grenadiers uit Brunssum dat dinsdag een deel van de eremacht heeft gevormd ter gelegen heid van Prinsjesdag, doch node gemist kon worden bij de legerkorpsoefening in Duitsland, heeft een enerverende dag gehad. Per bus zijn de militairen 's-morgens vroeg naar Den Haag gereisd waar zij zich in de Frederikkazerne in het ceremoniële tenue staken. Na de opening van de Staten-gene- raal haastten de mannen zich weer naar de kazerne waar het beste pak verwisseld werd voor het gevechtstenue. Daarin gestoken ging het per bus naar Ypenburg vanwaar zij in drie transportvliegtuigen van de luchtmacht naar een vliegveld aan de rand van het oefengebied werden overgevlogen. Het overstappen in de gevechtswagens was toen nog maar een kwestie van routine. De tweede oefendag was er één die in het teken stond van de laatste voorbereidingen voor de grote slag "Jammer,dat jullie niet wat meer geld hebben,anders zouden jullie ieder jaar zo'n oefening kunnen houden, inplaats van om de vijf jaar". Dat was het eerste commentaar van de commandant van het Eerste Amerikaanse Legerkorps generaal E.Ott, die een bezoek aan Saxon-drive bracht.Ook de comman dant van het hoofdkwartier van dex geallieerde troepen in Centraal Europa te Brunssum generaal Schulze kwam zich gisteren op de hoogte stellen van de gasng van zaken. Onder de bezoekers waren ook twintig leraren van de Koninklijke Militaire Academie te Breda,die de theorie toetsten aan de praktijk van deze grote oefening DEN HAAG De leden van de vaste kamercommissie voor Defensie zijn giste ren door hun collega-Kamerleden voor het blok gezet toen besloten werd de stemmin gen over de herziening van de wet op de ondernemingsraden op morgen te plaatsen. In totaal 26 Eerste- en Tweede-Kamerleden mingsraden is afgerond. Het ligt nu in de hadden zich aangemeld om morgen de grote bedoeling de leden van de Eerste Kamer legeroefening Saxton Drive bij te wonen, morgenochtend naar Duitsland over te De Tweede-Kamerleden kunnen nu echter brengen waarna het vliegtuig terugkeert om niet weg voordat de stemming over het de Tweede-Kamerleden op te halen zodra politiek hete hangijzer van de onderne- de stemming zal zijn beëindigd. Bakkers mogen op hun 64-ste stoppen UTRECHT (ANP) Bakkers en banketbakkers van 64 jaar kun nen per 1 oktober vervroegd» uittreden. De voedingsbonden FNV hebben met de werkge vers overeenstemming bereikt over een aparte cao „vervroegd uittreden voor het brood- en banketbakkersbedrijf". In aanmerking voor vrijwillige vervroegde uittreding komen de 64-jarige brood- en banketbak kers die al zeker tien jaar wer ken in de bakkerssector en die geen uitkering hebben van ziek tewet, WAO, WWW of WWV. AMSTERDAM (ANP) Leden van de drie industriebonden en van de Unie BLHP zijn gistermiddag om drie uur begonnen met een permanente wacht bij de poort van de Amsterdamse werf NDSM. Dit om te voorkomen dat er onherstelbare dingen gebeuren op de werf, voordat minister Van Aardenne van Economische Zaken een beslissing heeft genomen over de toekomst van de Amsterdamse scheepsbouw. Aldus een woord voerder van de industriebond NVV. Er zal dag en nacht een man van de bonden bij de poort staan, totdat een besluit is gevallen. Een beslissing wordt vandaag verwacht, al de minister de vaste Tweede Kamercommissie voor Economische Zaken op de"hoogte stelt van zijn standpunt. De wachters bij de poort hebben onder meer tot taak erop toe te zien, dat geen belangrijke materialen bij de werf worden weggehaald, aldus de vakbondswoordvoerder. In het kader van het streven naar een nieuwe rechtvaardiger werel dorde zou het tot stand komen van een nieuwe internationale gezond heidsorde niet mogen ontbreken. Dat is de eerste stelling van het proefschrift waarop Charles Pan nenborg (29) gepromoveerd is aan de Groningse universiteit. Het is tegelijkertijd feitelijk de stelling waar alles om draait. Een ombui ging van beleid is absoluut noodza kelijk, concludeert Pannenborg. Bij zijn onderzoek is Charles Pan nenborg uitgegaan van de bestaan de gegevens. Er is een feitelijk stre ven naar een nieuwe economische orde, een rechtvaardige verhouding tussen rijk en arm. Wil je dat goed op poten zetten dan zul je niet slechts het economisch aspect moe ten aanpakken. Een nieuwe werel dorde zal 'niet zonder een nieuwe gezondheidszorg kunnen. De ge zondheidssituatie van de mensen is een probleem dat zich over de hele wereld uitstrekt. De welvaartsziek- ten nemen hand over hand toe:hart- en vaatziekten, stress, overgewicht. Bij de benadering van de proble matiek onderkende Pannenborg vier sectoren van de gezondheids zorg die hij nader uitwerkte. De eerste noemde hij het historisch functionalisme, de toestand in het verleden. Pannenborg: de medicus had altijd een strikte pathologische benadering van de ziekte. Hij hield zich volledig aan de medische kant van hét probleem en bemoeide zich niet met de resultaten naar buiten. Daardoor werd de medische stand een soort ge-isoleerde cel in de sa menleving. Dat is aan het verande ren. De algemene rol van de medi cus is kleiner geworden. Vroeger was een minister van Volksgezond heid een medicus. Die eis geldt reeds lang niet meer. De arts is naar het micro-niveau verhuisd. Was het eerder zo dat de huisarts van de rijke en arme landen elkaar uitstekend konden vinden door een zelfde benadering van het beroep, tegenwoordig zijn de lijnen uit el kaar gaan lopen. Pannenborg zelf meent dat een op lossing voor deze problematiek niet zo moeilijk zal zijn. Hij: als je met elkaar om de tafel gaat zitten en zegt waar willen we heen, gerekend over een periode van 25 jaar, dan moet er wat te bereiken zijn. Eerst inventariseren dan in Genève bij voorbeeld rond de tafel. Dat lukt nooit,wordt er dan gezegd. Dat wil ik dan wel eens zien. Het is nog nooit geprobeerd. De systemen in de wereld ontlopen elkaar niet zo veel. Het tweede punt is dat van de structuur van de hulp. De relaties tussen Nederland en Opper-Volta om maar eens een voorbeeld te noemen zijn uiterst schaars. De eni ge ontmoetingsfactor is de ontwik kelingshulp. Wat de gezondheids zorg betreft gaat het dan vaak om het sturen van artsen. Die werken dan hard in een klein districtshos pitaal. Op de lange duur hebben ze daaraan echter niets. Het is uitslui tend verantwoord om mensen te sturen die daar opleidingen geven aan bewoners van het land. Oplei dingen die gericht zijn op hun situ atie. Het is nu bijna zo dat je zegt het zonde van het werk te vinden. De opleidingen zijn vaak te weinig praktisch gericht. Veel dingen werken averechts. Neem Zaire, het voormalig Belgisch Congo. Per jaar komen er zo'n 400 buitenlandse artsen binnen. Tegelij kertijd worden er ook Zairesen op geleid tot arts. Als die klaar zijn gaan de meeste naar België en Frankrijk om ervaring op te doen. Vorig jaar verlieten er 520 het land. Nederland doet daaraan mee. Stu denten mogen hier komen om hun studie af te maken. Er is echter geen bepaling gemaakt dat ze terug moeten naar het land van her komst. Velen blijven hier. Daar komt nog bij dat het sturen van artsen naar de ontwikkelingslanden vaak niet nodig is. Veel beter zou het zijn het geld te besteden om een voorbeeld te noemen, aan een goede watervoorziening. Alleen daardoor zou je veel ziekten kun nen voorkomen. Het derde punt in het proefschrift, de multisectoral dependency ge noemd. Pennenborg: de gezond heidszorg heeft met veel sectoren te maken. Bijvoorbeeld de oliecrisis. Dat is een van de allerergste ram pen voor de gezondheidszorg in de arme landen geweest. Bepaalde te korten op de begroting werden uit het budget Volksgezondheid ge haald. Bovendien is er een relatie tussen de gezondheidssutuatie in de rijke en die in de arme landen. Overmatig suiker gebruik is schade lijk voor de gezondheid van veel Amerikanen en Europeanen. Maar het stimuleert de suikerproduktie in de ontwikkelingslanden waardoor velen zich kunnen voeden en ge- zondhouden. De vierde factor is de kloof in de gezondheidszörg-rijke en arme lan den. Daarmee kom je in een vrij moeilijk gebied, meent Pannenborg. Er is een kloof maar of die groter of kleiner wordt is niet te zeggen. Bij mijn onderzoek ben ik uitge gaan van een nieuw punt, de aan vaardbare ongelijkheid. Je kunt zeggen dat er in. Nederland verschil is in gezondheidszorg maar die ver schillen zijn aanvaardbaar. Als je dit als uitgangspunt neemt voor de .wereldsituatie zou je moeten stre ven naar niet alleen minimum maar ook naar maximumniveaus van gezondheid. Als dat niet gebe urt dan blijkt de situatie onaan vaardbaar en zal het streven ge richt blijven op het hoogst bereikbare gezondheidsniveau. De situatie is rijp om in de rijke landen een maximum in te voeren. Feitelijk kan je zeggen dat er stil zwijgend al bepaalde maxima zijn ingevoerd. Men is echter bang om dit in het openbaar te zeggen. Ik twijfel aan de waarde van medi sche technologie waarin men steeds verder gaat om nog hogere gezond heidsniveaus te bereiken. Pannen borg voelt meer voor het stimuleren van de pharmacie. Hij bepleit een supranationale aanpak door de We reldgezondheidsorganisatie en wijst op de middelen die de Wereldge zondheidsorganisatie bezit om rijke en arme landen op het gebied van de gezondheid dicht bij elkaar te brengen. Zijn conclusie is dat de mogelijkhe den om te komen tot een rechtvaar diger wereldgezondheidsorde in principe binnen de WHO aanwezig zijn. Hij hoopt dat de eerste stap in Alma Ata zal worden gezet waar wereldgezondheidsconferentie is ge houden. -5" Droog weer met zonnige perio den. Middagtemperaturen om streeks 18 graden. Weersvoor uitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland voor morgen: Aantal uren zon: 4 tot 12. Min. temp.: omstreeks 8 graden. Max. temp.: omstreeks 18 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog et maal: 90 procent. Voor donderdag wordt meer bewolking Verwacht maar het blijft droog. Het weer in onze omgeving wordt nog steeds be paald door een kraphtig hoge- drukgebied, waarvan het cen trum zich vanmorgen boven Zuidwest-Engeland bevond. Op de west- en noordflank van dit hogedrukgebied is gedurende de afgelopen dagen tamelijk vochtige en zachte lucht in de richting van Ierland en Schot land gestroomd. Een zwakke frontale zone die de voorste begrenzing vormt van deze lucht, bevond zich woensdag- I morgen boven Engeland en Schotland. Deze zone beweegt langzaam naar het oosten en zal donderdag over ons land liggen. Het ziet ernaar uit, dat het centrum van het Engelse hoge drukgebied in de komende 24 uur langzaam in de richting van Frankrijk zal trekken. Het zal daar en in Spanje voor rustig nazomerweer zorgen met mid dagtemperaturen van rond 18 graden in de omgeving van Pa rijs tot 30 graden en hoger in Midden- en Zuid-Spanje. Weerbericht van vanmorgen 7 uur Deelen EeWe Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Aberdeen Barcelona Brussel l.bew. Franklort mist Genève onbew. Helsinki geh.bew. Klagenfurt onbew. Kopenhagen l.bew. Lissabon onbew. Londen h.bew. Luxemburg l.bew. Madrid onbew. Malaga n. ontv. Mallorca h-bew. München h.bew. Nice onbew. Casablanca Istanboel Las PaJmas Now York

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9