Baldadige jeugd terroriseert laatste bewoners Warmundastraat Overdag honden meer op strand van Katwijk DE MAST NOORDWUKERHOm BRENGT PAKKET CURSUSSEN Huren woningen in Vemèdepark komen Zoeterwoudse middenstands vereniging bestaat 60 jaar boven 450 gulden REGIO LEIDSE COURANT VOORSCHOTEN De aanleg van het voet- en fietspad „Ro- senburgh-De Horsten" is on langs van start gegaan. Door de aanleg van deze paden zal een verbinding worden verkre gen tussen de Horstlaan (direct ten oosten van de ingang van het tunneltje onder de spoor weg) en het pad dat ten noord en van de begraafplaats „Ro- senburgh" (het verlengde van de Michelbrinklaan) ligt. Het pad komt ongeveer evenwijdig en nabij de spoorbaan te lig gen. Er wordt naar gestreefd het werk voor december 1978 gereed te hebben. NOORDWIJK Op het land goed Nieuw Leeuwenhorst aan de Gooweg wordt zondag 24 september een natuurwande ling gehouden door de Noord- wijkse Vereniging voor Na tuur- en Vogelbescherming. De herfstwandeling die anderhalf uur zal dureh, begint 's mid dags om twee uur. De deelna meprijs bedraagt een gulden. Nieuw Leeuwenhorst is te be reiken met NZH-bus 90 (Haar lem-Den Haag). NOORDWUKERHOUT Te genover jeugdherberg De Dui nark aan de Langevelderlaan wordt zaterdag 23 en zondag 24 september een bos- en duin wandeling gehouden. Tussen 10.00 en 14.00 uur kan gestart worden op afstanden van 5,10 of 15 kilometer. Deelnamekos ten bedragen twee gulden per persoon. LEIDERDORP Morgen avond houdt de Leiderdorpse Carnavalsvereniging „De Rijn- schuimer" in de ontmoetings ruimte van de sportzaal „Op Dreef" haar eerste algemene ledenvergadering, waarin de statuten en het huishoudelijke reglement van de vereniging worden vastgesteld. Voorts moeten opvolgers worden ge kozen voor de vertrekkende bestuursleden Paulides, Aver- dieck en Jorissen. Aan het pro gramma voor het komende sei zoen wordt nog hard gewerkt. Volgens de voorzitter van de propagandacommissie de heer G. J. Kok is de zalennood in Leiderdorp een groot probleem bij de voorbereiding. „Dit punt speelt bijzonder sterk in Lei derdorp, waardoor we op dit moment nog geen afgerond programma hebben. Binnen kort komen we echter met een jaarboek uit waarin alle activi teiten voor het winterseizoen staan vermeld", aldus de heer Kok. De aanvang van de vergade ring is om 20.00 uur. ZOETERWOUDE De fancy fair die drumband VIOS het afgelopen weekeinde - heeft georganiseerd is een groot suc ces geworden. De netto op brengst bedraagt ongeveer 5000. De hoofdprijs, een fiets, werd gewonnen door mevr. On derwater, Schenkelweg 55. Op de nummers geel 373, 619 en 781 vielen nog enige prijzen die afgehaald kunnen worden bij W. v. Bohemen, Verlaatweg 1. VOORHOUT Ambtenaar van sociale zaken de heer'J. van der Hoeven is deze maand veertig jaar in dienst van de gemeente Voorhout. Ter gele genheid hiervan wordt hem vrijdag een receptie aangebo den in het gemeentehuis van 16.30 tot 18.00 uur. De heer Van der Hoeven'trad in 1938 als volontair in dienst van de ge meente. Hij heeft op de secreta rie in de loop der jaren alle voorkomende diensten wel een keer mee helpen verrichten. Sinds 1968 is hij ambtenaar van sociale zaken. VOORHOUT „Er zijn van. die dagen dat ik me nutteloos voel" is de titel van de film die morgenavond wordt ge draaid in het Vrouwentrefpunt Voorhout. Op deze eerste the ma-avond van het seizoen zal over deze film, die gaat over vrouwen die kijken naar hun leven als moeder vrouw en huisvrouw, worden gepraat en ervaringen uitgewisseld. De thema-avond begint om 20.00 uur in de peuterspeelzaal van de BNS aan de Leidsewaart Van de bezoeksters zal een bijdrage van een gulden wor den gevraagd. NOORDWUKERHOUT Vormingscentrum De Mast is het nieuwe cursusjaar begonnen met twee open weken in de accommodatie aan de Vlashoven. De 14 medewerkers van het centrum hebben de handen vol gehad aan het informeren van ongeveer 300 belangstellenden. "Hoeveel mensen er overblijven is natuurlijk de vraag", merkt het staflid Harry Abels op. "Maar van de zo goed als failliete boedel van 1976 is weer een bloeiend geheel gemaakt. Het image van de Mast is dan ook grondig veranderd en dat merk je duidelijk aan de toeloop. Niet alleen jongelui, maar ook hun ouders weten de weg naar het vormingscentrum weer te vinden". Het werven van nieuwe cursisten is dan ook niet meer de grootste zorg voor het bestuur en de staf, maar vooral de kwaliteit van de cursussen wordt nauwgezet in de gaten gehouden Niet alleen het bestuur en de staf, maar ook de cursisten hebben daarbij een stevige vinger in de pap. Vanuit alle groepen in het centrum zijn cursisten bereid gevonden in de centrumraad zitting te nemen. Vier vertegen woordigers uit diè raad hebben ook zitting in het bestuur, om de belangen van de deelnemers te behartigen. De drempelverlaging wordt ook bevorderde door de grote openheid naar buiten. Het streven naar beter, verder en meer blijkt ook uit het programma van het zojuist gestarte seizoen. Nieuwe activitei ten daarin zijn de mannenpraatgroep (voorlopig 1 groep) en het regelmatig gezamenlijk opereren van de theater- en videogroep. Harry Abels: "De tophits als jazz-ballet, yoga en Engels zijn natuurlijk gebleven". Andere cursussen zijn fotografie, volksdansen, vrouwenpraatgroep, textiele werk vormen, gitaar, politiek, huisvestingswerkgroep en tekenen en schilderen. Het ligt ook in de bedoeling om een aantal activiteiten te organiseren, die slechts enkele weken duren. Afhankelijk van de belangstelling zal onder meer een keus gemaakt worden uit de cursussen gesprekstechniek, spreken in het openbaar, ons milieu, koken, filosofie en klusjes in huis. Sinds afgelopen vrijdag moet elke avond de politie komen opdraven om de orde te handhaven en ook de brandweer is regelmatig nodig om brandjes te blussen. Baldadige jeugd uit War mond en omgeving heeft de Warmundastraat uitgekozen om alvast te slopen en om er de laatste bewoners te terroriseren. Afgelopen zondag was de brand die zij stichtten zelfs zo groot dat de vlammen meters boven een woning uitkwamen. Twee huizen verder woont echter een gezin met drie kinderen. Als de wind toevallig anders had gestaan was dit gezin zeker voortijdig dakloos geworden. ..We hebben alle papieren al klaar liggen voor het geval we plotseling ons huis uit moeten Dinsdagavond werd er zo met stenen gegooid dat het wel regen leek. Ook wordt er veel gebruik van de zogenaamde molotovcocktails gemaakt. Ze komen 's avonds, maar ook vaak 's middags, met zo'n man of dertig op de brommer aanzetten en dan gaat het weer beginnen. Als ik 's avonds een brommer hoor krijg ik al de zenuwen. We houden hier in de buurt allemaal om de beurt de wacht, want die rotjongens komen nu ook al gewoon bij je in de tuin. En als je wat tegen hen zegt, beginnen ze te schelden en rijden je dan zowat omver. Ga je uiteindelijk naar binnen, dan komen ze met z'n allen op de brommer voor je deur staan en gaan dan met de koplampen naar binnen schijnen. Echt treiteren dus en dat alleen omdat je ook wel weer eens wil slapen. We hebben onlangs de burgemeester opgebeld om te vragen of hij niet eens kon komen kijken naar deze toestand, maar hij was natuurlijk niet thuis. Ook daarna is hij nog nooit op komen dagen. Hij zou hier eens een paar avondjes moeten komen wonen, dan kon hij voelen hoe dit is", aldus een verontruste bewoner van de Warmundastraat. die zegt nu al vier maanden te wachten op een aanbod voor een huis van de gemeente. Een veel gehoorde klacht van de bewoners is dat ze de politie niet krachtig genoeg vinden optreden. „Als de politie komt worden er soms wel eens een paar jongens meegenomen maar de echte raddraaiers laten ze staan. We bellen de politie ook wel eens uit voorzorgsmaatregel als hier weer een groep jongens in de straat is De politie komt dan wel maar ze zeggen niets te kunnen doen omdat die jongens op dat moment niets verkeerds doen Maar als ze hun hielen hebben gelicht vliegen de molotovcocktails en de stenen weer door de lucht. Als er met snel iets aan gedaan wordt gebeuren er nog eens ongelukken. De meeste bewoners hebben al een staaf ijzer in huis voor het geval die jongens te dicht bij komen." Mankracht De politie uit Sassenheim die grotendeels met de rellen in de Warmundastraat te maken heeft, zegt dat de zaak echt hun aandacht wel heeft." Kijk we kunnen daar geen 24 uur per dag op de uitkijk staan. We zouden dat best willen maar we hebben daarvoor gewoon niet genoeg man kracht. Er gebeurt de hele dag overal wel iets dat onze aandacht nodig heeft. Maar we zijn wel met de Warmundastraat bezig. Er zijn drie jongens aangehouden die inmiddels hebben be kend de branden in die straat te hebben gesticht. Tegen deze knapen is natuurlijk proces verbaal opgemaakt. Ook tegen andere jongens die we hebben aangehouden wegens baldadigheid enz. is proces-ver baal opgemaakt. De laatste dagen heeft er steeds een rechercheur in burger gepost in de straat, die de boel in de gaten hield. Dal weten de bewoners natuurlijk niet maar we doen echt ons best. Alleen voor preventief werk hebben we gewoon te weinig mankrachten" aldus een woordvoerder van de Sassenheimse politie. Burgemeester W. F. de Freeze van Warmond zegt de aktiviteiten van de jeugd in de Warmunda straat zeer te betreuren. Hij zou een beroep op de verantwoordelijkheid van de jongens en diens ouders willen doen, om deze terreurdaden te staken. „Als de wind bij de brand van afgelopen zondag anders had gestaan was in de Warmunda straat een ramp gebeurt", aldus de burgemeester Hij hoopt verder dat snel een oplossing wordt gevonden voor de laatste bewoners en dat hen geschikte woonruimte kan worden aangeboden, zodat de huizen gesloopt kunnen worden en een eind zal komen aan.de sloop-en baldadigheidakti- viteiten van de jeugd. SYLVIA VAN LEEUWEN ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse middenstandsvereni ging viert 27 september het 60-jarig bestaan. Men heeft te vóór deze gelegenheid een feestelijk programma opgesteld. In een terugblik op de afgelopen jaren blijkt dat de middenstand zich in 1918 verenigde in de R.K. Middenstands vereniging „De Hanze". De statuten van deze vereniging vermeldden als doel: „De behartiging van de zedelijke en stoffelijke belangen van de handeldrijvende en industriële middenstand, overeenkomstig de beginselen van de R.K. Godsdienst". Later veranderde men deze naam in Ned. Kath. Ondernemers Verbond. In 1977 vond een fusie plaats tussen h dit Verbond en het Kon. Verbond van Ondernemers, zodat de Zoeterwoudse middenstanders thans verenigd zijn in het Kon. Ned. Ondernemers Verbond, als één van de 300 plaatselijke afdelingen die het landelijke K.N.O.V. telt. In de afgelopen 60 jaar is er veel veranderd en hoewel saamhorigheid nooit de grootste deugd van Middenstanders is geweest, is toch het doel van 1918 gebleven: Samen eikaars belangen behartigen waar dat mogelijk is. In het feestprogramma voor woensdag 27 september is niet alleen de traditionele autorally opgenomen, voor deze gele genheid jubileumautorally genoemd, maar ook een diner dansant waaraan zowel leden als oud-leden plus huisgenoten deel kunnen nemen. WARMOND - „Ik durf gewoon mijn mond niet meer open te doen tegen die rotjongens die hier de hele straat terroriseren uit angst voor represaillemaatre gelen. We durven echt ons huis 's avonds niet meer uit. De hele buurt leeft in spanning en de politie doet niks en ook de gemeente laat ons in de kou staan". Dit is een reaktie van een bewoonster van een huis aan de Warmunda straat in Warmond. Deze straat staat geno teerd om te worden afgebroken zodat er nieuwbouw, kan plaats vinden. Voor velen is al vervangende woonruim te gevonden, maar nog niet voor iedereen. Deze laatsten moeten wach ten tot er een woning vrij komt in de gemeen te. Het zijn deze laatste bewoners van de War mundastraat die de afgelopen dagen en nachten geen oog meer dicht doen. De Warmondse Warmundastraat sloop woningen naast nog bewoonde huizen. En doelwit van baldadige jeugd. VOORSCHOTEN Het herbouwprojekt Vemèdepark vordert goed. De bouwkosten zijn vrij hoog uitgevallen en die zullen hun weerslag hebben op de huurprijs. De juiste huurprijzen zijn nog niet vastgesteld, maar deze liggen boven de 450 per maand. Een grote tegenstelling tot de huurprijzen van de oude woningen, deze waren gemiddeld 50,- per maand. Toch staat nu al vast dat 40% van de vroegere bewoners zullen terugkeren op hun oude grond in nieuwe woningen. De woningbouwvereniging heeft in samenwerking met de gemeen te een sociale commissie in het leven geroepen. Deze commissie zal de bewoners begeleiden en de woningbouwvereniging is zelfs bereid de individuele huursubsidie voor te schieten aan die bewoners, die daar zeker voor in aanmerking komen. Deze mededeling deed gisteravond desgevraagd ir. Franken tijdens de commissievergadering voor openbare werken. De commissie openbare werken vindt met burgemeester en wethouders dat niet in beroep moet worden gegaan tegen de beslissing van Gedeputeerde Staten ten aanzien van drie onderde len in het bestemmingsplan Bijdorp I. Het betrft stukjes grond bestemd voor openbare bebouwing. Het meest bekende stukje is de plek waarop de buiten gebruik gestelde radarmast van defensie staat. Wethouder Eveleens wil niet nog meer vertraging krijgen bij de realisatie van Bijdorp I. In de wijk Noord-Hofland zijn enige gebieden door omstandighe den achtergebleven inzake de groenvoorziening en de speelmoge lijkheden voor de jeugd. Zeer spoedig kunnen plannen verwacht worden om o.a. de aankleding rondom de woningwetflats gezelliger te maken. De bewoners krijgen inspraakmogelijkheden. De laatste hand... Binnenkort kunnen de leerlingen van de Lissese basisschool Oe Wildeling hun intrek nemen in het nieuwe schoolgebouw aan de Lissese Sportlaan Daar legt de schilder op het moment de laatste hand aan het gebouw dat straks ook huisvesting moet bieden aan de kleuterschool De Pluizebol. Hiermee is de school een van de eerste openbare basisscholen waar de integratie tussen basis- en kleuteronderwijs volgens het plan van de wetgever gerealiseerd kan worden In eerste instantie blijven de scholen onafhankelijk van elkaar draaien, maar na verloop van tijd wordt ér voor beide scholen een hoofd benoemd en zullen de leidsters van de Pluizebol de status van onderwijzeres krijgen. Met het oog op de bouw in het nabijgelegen Meerenburgh zal de school in de toekomst zeker in een behoefte kunnen voorzien. Op het moment wordt nog les gegeven in noodlokalen in de Poelpolder. Na de herfstvakantie wordt het nieuwe gebouw in gebruik genomen, terwijl de officiële opening in de maand november op de agenda staat. Katwijk Niemand van de raadscommissie voor algemene zaken en bestuurlijke zaken in Katwijk bad gisteravond overwegende bezwaren tegen een algeheel verbod van honden op het strand. Dit verbod zal, als de raad het advies van de commissie overneemt, gelden gedurende het zomer seizoen en alleen van 9.00 tot 19.00 uur. Buiten de verbodsu ren mogen de honden wel op het strand en ze hoeven dan ook niet aan de lijn. De heer C. Oskam (SGP/GPV) deed nog de suggestie overdag het stille strand beschikbaar te stellen voor mensen die hun hond mee willen nemen, doch de voorzitter, burgemeester mr. C. A. Bos, bracht daar tegenin dat dat de controle te veel zou bemoeilijken. De CDA-er J. Vink was sterk vóór een verbod van gemeentegrens tot gemeentegrens, omdat Katwijk 's zomers een concentratie van honden uit de regio te zien geeft - gevolg van het feit dat de stranden van Noordwijk en Wassenaar voor honden al eerder tot verboden gebied zijn verklaard. Hij drong er overigens op aan dat, als het verbod er definitief zal komen, er streng gecontroleerd moet worden omdat anders de hele A.P.V. wel ingetrokken kan worden. De commissie ging akkoord met de verlening van een krediet van 35.000 voor de aanschaf van een patrouilleboot ten behoeve van de Katwijkse politie. Evenmin waren er tegenstemmers toen de aanleg van kabels voor aansluiting op de centrale antenne-installatie in de camping in de Noordduinen aan de orde kwam. Nu de camping drastisch wordt verbeterd en heringericht kunnen de kabels meteen worden gelegd. Als dit nii niet gebeurt zal het nooit meer gedaan worden, omdat dit karwei later veel te duur zal zijn. Aansluiting op de C.A.I. is volgens een gehouden enquête de wens van 66% der kampeerders. Als de voorziening er komt zullen alle kamp-bewoners (ook zij die de C.A.I. niet gebruiken) worden verplicht te betalen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4