Project ontwikkelaar jaagt huurders 'woningen uit Bezetting SIL-gebouw gaat derde dag in aaikema blijft mder de maat „Overheid ondergraaft doelstelling van nieuw busbanenproject" Scholen in Merenwijk willen zon weren [IMPASSE ROND AANSTELLING DR. LAPPLE DERDE DRINGEND VERZOEK AAN GEMEENTEBESTUUR ia STAD LEIDSE COURANT WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1978 PAGINA 3 LEIDEN Het Sociologisch Instituut (SIL) aan het Sta tionsplein in Leiden is van daag zijn derde bezettingsdag ingegaan. Nog steeds blijken de moeilijkheden rond de "aanstaande" benoeming van de Eindhovense lector dr. D. Lapple niet te zijn opgelost. Gisteren kwam de vakgroep macro-sociologie, waarbinnen Lapple als lector zou worden aangesteld, bijeen om een op lossing voor de ontstane im passe te vinden. Studenten en een aantal docenten van deze vakgroep zijn van mening, dat er met de vooralsnog "hals starrige" subfaculteitsraad in een openbare vergadering over een aantal geschilpunten te praten valt. Het gesprek tus sen de bezetters en de subfa culteitsraad zou vanmiddag plaatsvinden. Zoals bekend is de heer Lapple de enige overgebleven kandi daat, die als gevolg van een jarenlange sollicitatieprocedu re uiteindelijk door het Sociolo gisch Instituut aan het College van Bestuur van de RUL kon worden voorgedragen. Van di verse kanten binnen deze sub faculteit, zowel docenten als studenten, wordt D. Lapple (politiek-econoom) beschouwd als de juiste man voor de al daar geldende vacature. Alleen het College van Bestuur heeft bezwaren tegen de aanstelling van de Eindhovense lector. De ze bezwaren werden onlangs mondeling aan de subfacul teitsraad medegedeeld en be helzen ondermeer het feit, dat de voorgedragen persoon (Mar xistisch theoreticus) op poli- tiek-economisch gebied weten schappelijk actief is geweest, terwijl dit niet duidelijk in de advertentie gevraagd werd. Het College schoof daarom de voordracht weer terug naar de subfaculteit in afwachting van een nadere uitleg. Het bestuur van de subfaculteit (de subfa culteitsraad) talmt echter met het werderom op gang brengen van de benoemingsprocedure en lijkt, zo menen de studenten, het erop aan te spelen, dat de voordracht binnen de gestelde termijn van medio oktober niet meer bij de minister op tafel kan komen te liggen. De vakgroep macro-sociologie meent nu, dat er vandaag in alle openheid met de subfacul teitsraad moet worden gespro ken over het versnellen van de voordrachtsprocedure. De vak groep komt de raad tegemoet door de bezwaren van het Col lege van Bestuur al concreet beantwoord te hebben. Belang rijk in het antwoord van de vakgroep is het eensluidend "nee", dat is geformuleerd te gen een mogelijke ruil van de. gebeuren, lectorspost macro-sociologie voor de hoogleraarspost empi rische sociologie. Deze hoogle raarspost zou pas in 1980 of nog later kunnen worden bezet, iets wat de subfaculteitsraad nog wel in overweging wenst te nemen, maar waartegen de studenten falikant zijn ge keerd. De vakgroep wenst in open baarheid over deze kwestie te kunnen discussiëren. Het dage lijks bestuur van de faculteits raad meent echter (zonder dat de raad bij deze beslissing is betrokken), dat dit niet mag De vakgroep wil ten aanzien van de persoonlijke aspecten van de voordracht de raad- hierin volgen, maar acht het uitsluiten van de andere in de openbaarheid te behandelen onderwerpen in strijd met de daartoe opgestelde reglemen ten. Corszwagen spreekt met dubbele tong" (ai (Van een onzer verslaggevers) le I ,EIDEN Via een aantal gerechtelij- e procedures wil het Leidse berg ingsbedrijf „Frefido" de bewoners ian een aantal panden aan de Hout- 'r- larkt en omgeving op straat zetten im na sloop van hun woningen een gr eperduur en winstgevend nieuw er» ouwproject op poten te zetten van A I luxueuze huurwoningen in de vrije tctor. Frefido heeft daartoe een aan- il rechtszaken aangespannen voor de .eidse kantonrechter en daarin zijn erste overwinningen al behaald. (chter Frefido gaat schuil huisjesmelker Corsz- vagen die met zijn Rijnlands bouwbedrijf op iet terrein tussen Houtmarkt, Langegracht en lude Singel een nieuw woningbouwproject wil itvoeren. De bestaande bebouwing die al gerui- 1e tijd eigendom is van Corszwagen, zou hier- oor moeten wijken. Daaronder zijn begrepen e gebouwen van de Technische Unie en de ollandse Loonbijtserij. Beide bedrijven zullen p korte termijn van dit voormalige Zoutkeetter- ;in verdwijnen of hebben reeds de aftocht eblazen. laarnaast moet een aantal huurders van panden an Corszwagen hun boeltje pakken. Het gaat m zeker vier gezinnen, alsmede een aantal larokkaanse gastarbeiders, die door de plannen 'an de belegger en projectontwikkelaar dakloos t, 15.0 klei J Een deel van het Zoutkeetcomplex en de woningen aan de Houtmarkt die moeten wijken voor het nieuwbouwplan van dure huurhuizen van Corszwagen dreigen te worden. De huurders van panden die destijds behoorden tot de Hollandse Loonbijtserij hebben de Leidse plaatsvervangend kantonrech ter mr. Sprey al een ontruimingsvonnis tegen zich horen vellen en zullen binnen drie maanden op straat staan. Hieronder zijn ook de Marok kaanse gastarbeiders, die onderhuurders van de loonbijtserij waren. Opgeknapt zelf 3.250 gulden heeft bijbetaald in de kosten van het plaatsen van de keuken en zodoende de huurders zelfs heeft gestimuleerd in het verbeteren van de woning. Voor kantonrechter doet Frefido het nu voorkomen alsof het zou gaan om een soort van onbewoonbaar krot dat zou moeten wijken voor een fraai bouwplan, waarmee veel meer mensen aan woonruimte Dubbele tong geholpen kunnen worden. en zeker geen bouwvallen zoals mr. Linskens, de advocaat van Frefido wil doen geloven. Teekens vindt het onjuist dat de Houtmarktbewo ners moeten wijken voor het winstobject van deze belegger-projetontwikkelaar. Wat meer moeite schijnt Corszwagen te hebben om de bewoners van twee panden aan de Houtmarkt de deur uit te krijgen. Ook zij voelen er helemaal niets voor om terwille van de betere exploitatie van dit terrein de wijk te nemen, te meer niet omdat zij met instemming van de belegger de laatste jaren voor vele duizenden guldens aan de huurwoningen hebben opgeknapt, wat dan allemaal weggegooid geld zou zijn. Het betreft hier de bewoners van Houtmarkt 5 en 6. Beide hebben heel wat geld in hun woning gestoken. De familie Gaasbeek bijvoorbeeld, die nog geen anderhalf jaar aan de Houtmarkt woont, installeerde een prachtige nieuwe keuken van zo'n 10.000 gulden, in de woning, betegelde de badkamer en vernieuwde de plafonds. Dat alles gebeurde met het geld van de opbrengst van hun vorige woning aan de Mauritsstraat die zij vorig jaar verkochten. Door alle uitgevoerde verbeteringen, die in totaal naar schatting tegen de 30.000 gulden lopen, is hun woning volgens eigen zeggen thans weer in prima staat. Opval lend is trouwens dat de verhuurder van dit pand Gekraakt Het andere gezin zit al veel langer aan de Houtmarkt: zij kwamen er in 1971 in als krakers, maar werden later als huurders erkend. Ook dit gezin, met twee jonge kinderen, heeft in de loop der tijden veel geld in de woning gestoken: nieuwe plafonds, lichtleidingen, betonnen vloe ren, plavuizen, een bar ingebouwd, keuken bete geld, nieuw sanitair geplaatst en noem maar op. Ook dit pand wil Corszwagen echter met de grond gelijk maken en dus eist hij ook in dit geval bij de Leidse kantonrechter ontruiming op korte termijn. De Houtmarkthuurders die zich hebben verze kerd van de juridische bijstand van de Leidse advokaat mr. M. Teekens jr. zijn niet zo erg te spreken over deze handelwijze van hun huis baas. „Het is een mooi doel, hoor, hier 80 woningen bouwen, maar dat hoeft toch zeker niet over onze ruggen?" zo vragen zij zich af. Ook hun raadsman mr. Teekens heeft weinig goede woorden voor de eis van Frefido over. De woningen zijn volgens hem in goede staat Bovendien verwijt de Leidse advocaat Frefido in zekere zin met dubbele tong te praten. Volgens Teekens doet de projectontwikkelaar het bij de kantonrechter voorkomen dat de gemeente maar voor woonruimte voor de huidige bewoners moet zorgen ter vervanging van hun huidige onderko men. Frefido merkt voor de rechter slechts op' dat men zich „oriënteert" over vervangende woonruimte, maar dat men dit op de eerste plaats als een gemeentelijke taak ziet. Bij het bureau huisvesting, dat de projectontwik kelaar toestemming moet geven voor het onttrek ken van deze woonruimte, slaat Frefido een heel andere toon aan. Daar zou men in de vergun ningsaanvrage zich veel positiever hebben uitge laten over het aanbieden van vervangende woon ruimte. Mr. Teekens stelde desgevraagd van deze aanbieding zeker een hard punt te zullen maken. Pas als er vervangende woonruimte voor hen door Frefido is gevonden en er een regeling is getroffen voor de verhuiskosten en het geld dat beide gezinnen in de woningen aan de Houtmarkt hebben gestoken, wil mr. Teekens zich beraden op een minnelijke regeling. ARJEN BROEKHUIZEN en leï, EIDEN Het is jammer voor Seth Gaaikema, maar ik vrees, at het bij cabaret en revue uiteindelijk aankomt op de magie in een theaterpersoonlijkheid. Die ontbeert Seth Gaaikema naar lijn waarneming ten ene male. Ook in zijn nieuwe programma: Poen de zwijgers gingen spreken waarvan we gisteravond de Leidse Schouwburg een proefvoorstelling konden aanschou- en (vandaag ook nog). ok ontbreekt het Gaaikema, weer volgens mijn waarneming, h ieder talent. Hij kan niet zingen, heeft geen kracht, is geen ite clown niet in zijn bewegingen en niet in zijn onderwerpen kent geen duidelijk eigen problematiek, maar verspreidt ook ten vitale levensvreugde; Gaaikema beweegt zich weinig sierlijk 'er het toneel, spreekt zijn teksten slordig gisteravond nog old het excuus van zijn verkoudheid zijn presentatie is traag, d1 herhalingen van mededelingen, met lange pauzes achter iedere ap om het publiek duidelijk te maken dat er gelachen moet orden. aaikema schoolmeestert over de zaal, deelt negens en tienen ih Ei it aan degenen die zijn woordspelingen begrijpen hetgeen 31^'ftuigt van zelfoverschatting; zijn jokes zijn doorgaans van het Sjeest simpele soort laat de zaal meedoen in klassikale imenzang en leert het publiek hoe zijn rijmelarij, die toch echt e naam van poëzie niet mag dragen, in zijn werk gaat: op aaikema rijmt Komkömmersla. enslotte verkleint hij ieder belangrijk probleem tot de proporties m de baby-box en dekt zo de ernst en het gevaar onder een ollen deken in plaats van de mensen door ironie en relativering ,jjn ert te maken. oü 'ij gedraagt zich navenant als een zich aanstellend kind, dat kuui ikker poep en pies zegt en bij schuine moppen het vieze woord et niet over zijn lippen brengt, of juist, zogenaamd per ongeluk, 'el. et is kleurloos cabaret met kleurloze muziek en het is heel 'grijpelijk dat in deze kleurloze wereld dit het theater blijkt 'at goed in de markt ligt: een goed bezette zaal en hartelijk LEIDEN - De Werkgroep Mi lieubeheer maakt zich ernstige I zorgen over de effectieve werk ing van het experimenteerpro ject Leidse Baan, dat vanmor gen officieel in gebruik is geno- men door de minister van Ver- keer en Waterstaat, ir. D. Tuijn- j man. De werkgroep vraagt zich af of het project niet meer dan iets aan de bevordering van het openbaar vervoer gebeurt. iDlaus. PAUL VAN DER PLANK Mede op aandrang van de werk- j groep is de overheid na de acties I rondom de aanleg van de Leidse i Baan begonnen aan de uitvoe- i ring van het experimenteerpro- ject Leiden-Katwijk. Oorspron- j kelijk werd het project in uit- voering genomen om het open- I baar veiwoer en de zwakkere verkeersdeelnemers te bescher- i men tegen het hand over hand toenemende aantasting en ver- dringing door het autoverkeer. Bij de uitvoering van het project werd evenwel ternauwernood voorkomen dat de aanleg van de busbaan over de Rijnsbur- gerweg ten koste ging van de fietsers en voetgangers. De bo men langs de weg konden op het nippertje worden gered. In Oegstgeest moest wel een fraaie beukenhaag wijken voor de busbaan. Er werd zelfs een ex tra opstelstrook voor auto's aan gelegd. Maar het zijn niet alleen de maatregelen die in het kader van het experimenteerproject Milieubeheer protesteert tegen wegenplannen: zijn genomen, die de werkgroep zorgen baren. Het zijn veel meer de plannen die in ander verband worden gemaakt en uitgevoerd, waarvan de werkgroep vreest dat deze de doelstellingen van het experimenteer project regel recht zullen ondergraven. Zo is er bij de provincie een plan voor de aanleg van de secundaire weg 4 in voorberei ding „Een autoweg, die nota bene parallel aan de vandaag geopende busbaan zou moeten lopen", aldus de verontwaardig de werkgroep milieubeheer. Voorts zijn er de plannen om de rijksweg 4 aanzienlijk te verbreden. „En dat terwijl er tussen Den Haag en Leiden elk uur elf treinen en negen bussen heen en net zoveel keer terug rijden (en in de spits zelfs nog meer)", aldus de werkgroep. Ook de vaststelling van het tra cé van rijksweg 11 zit de werk-, groep niet lekker. „Een tracé dat uitgerekend in de relatie hgt, waarvoor thans een nieuw busbanenplan wordt voorbereid. De N.S. heeft al laten weten dat zij zouden af zien van een kwartierdienst, in-' dien deze rijksweg wordt aange-' legd", aldus de werkgroep. De doelstellingen van het expe rimenteerproject worden vol gens de werkgroep bovendien nog doorkruist door het gevoer de parkeerbeleid". „Bij het Leidse station ontwerpt het Academisch Ziekenhuis ten be hoeve van zijn nieuwbouw een parkeeraccommodatie die drieëneenhalf maal groter is dan de huidige", aldus de klacht van de werkgroep. De werkgroep vraagt zich daar om ook in alle ernst af of de „winst" als gevolg van de korte re en regelmatigere rijtijden van de bussen op het traject Leiden-Katwijk wel serieus worden omgezet in een verho ging van de frequentie waarmee het openbaar vervoer zich als een serieus alternatief voor de auto zou kunnen ontwikkelen. Milieubeheer stelt de indruk te krijgen dat deze winst alleen maar gebruikt zal worden om te kunnen besparen op perso neel en materiaal. LEIDEN De drie lagere scholen en de drie Peuterscholen aan de Zwartemeerlaan in de Leidse Merenwijk hebben in een brief aan het college dringend verzocht om voorzieningen legen invallend zonlicht voor het totale scho lencomplex. Het is de derde keer dat de (ariv gezamenlijke scholen een dergelijk verzoek aan |Je gemeente richten. Op verzoeken gedaan op april en 1 september van het vorige jaar werd nooit antwoord ontvangen. Voor de derde keer wijzen de scholen de gemeente op de absolute noodzaak van buiten zonwering. Volgens de scholen is namelijk gebleken dat door de hoog-oplopende tempera tuur in de verschillende lokalen, zelfs als de buiten-temperatuur gematigd is de prestaties van de kinderen met sprongen achteruit gaan. „De enkele zonuren die na de grote vakantie (28 augustus) ons deel waren, veroorzaakten in de lokalen een temperatuur van 29 tot 33 graden Celcius. U zult het met ons eens zijn dat deze toestand onhoudbaar is en wij verzoe ken u dringend de zo nodige voorzieningen te treffen", aldus de scholen. Het grootste gedeelte van het complex staat gedurende de schooluren in de zon. Volgens de samenstellers van de brief hebben maatrege len als het sluiten van de gele gordijnen of het openzetten van ramen en deuren geen zin. De gele gordijnen veroorzaken in gesloten toestand een sterke vertekening en zijn erg vermoeiend voor de ogen. Geopende ramen hebben tocht tot gevolg en betekenen bovendien een gevaar voor buitenspelende kleuters. Geo pende deuren geven geluidshinder. De scholen hebben hun brief tevens verzonden aan de Rijksinspecteur lager onderwijs in Leiden, de arbeidsinspectie en de schoolarts. Swedenborg Ds. A. van Balan, van het Swedenborggenootschap houdt op dinsdag 26 september een inleiding bij een lezing over het leven en werken van Swedenborg. Deze Zweedse filosoof, mysticus en ziener heeft grote invloed gehad op het heden daags occultisme, spiritisme en via Jung op de psychologie. De bijeenkomst begint om 20.00 uur, toegang 3,- en voor leden gratis, plaats: Gesprekscentrum Vrouwenkerkkoor- straat 17, Leiden. Expositie Dirk van der Kaaij en Gerard de Reus, twee jonge Leidse^ kunstenaars houden tot en met 15 oktober een expositie' van hun schilderijen en litho's in het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 in Leiden. Go demonstratie De Leidse Go-club organiseert op donderdagavond 21 sep tember een demonstratie van het go-spel. Ook vertoont de club op deze avond een film over deze denksport, die zijn oorsprong vindt in het Chinese keizerrijk 4000 jaar geleden. De demonstratie en de film vinden plaats in het Leids Vrijetijdscentrum, om 20.00 uur. Op 28 september start een go-cursus voor beginners, die zes achtereenvolgende donder dagavonden zal worden gegeven in het LVT, Breestraat 66, leiden. Kosten voor deze cursus bedragen 5,- Streekcommissie De streekcommissie van de Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Ordening Zuid-Holland houdt op 25 september een huishoudelijke vergadering in Holiday Inn aan de Haagse Schouwweg 10. Aanvang 20.00 uur. Het doel van de streekcommissie is het bevorderen van de inspraak van de bevolking bij provinciaal ruimtelijk beleid. Huishoude lijke vergaderingen zijn vooral bedoeld voor leden van de streekcommissie. Er worden onderwerpen besproken die nodig zijn voor het functioneren van de commissie, zoals de organisatie van de inspraak en het programma van activiteiten. Belangstellenden zijn van harte welkom de streekcommissie bij te staan bij het signaleren van knelpunten, problemen en ontwikkelingen welke in hun streek leven. Daarbij gaat het om zaken van regionaal belang, zoals de aanleg van wegen, grote recreatie-projecten, problemen van openbaar vervoer en zo meer. Zij kunnen de vergaderingen als toehoorder bijwonen en krijgen tijdens de rondvraag de gelegenheid het woord te voeren. Op de agenda van de vergadering van 25 september staan onder meer bestuursverkiezing en het programma voor de komende maanden, met punten als het uitvoeringsschema fietspaden en winkelvoorzieningen. Vergaderstukken en andere informatie zijn voor belangstellenden te verkrijgen bij het centrale secretariaat, Benoordenhoutseweg 23 in Den Haag, tel. 070-264111, toestel 2800. Galerie De Oude Rijn Galerie De Oude Rijn aan de Oude Rijn 40 in Leiden exposeert van 22 september tot 29 oktober 1978 olieverfschil derijen, keramiek en steen van de kunstenaars Harry van den Broek en Eg Sneek. De opening van de expositie vindt plaats op vrijdagavond 22 september. Frank de Groot (viool) en Harraid van de Velde (altviool) spelen dan van 20.30 tot 22.00 uur werken van Bach, Mozart en Hindemith. De galerie is geopend van woensdag tot en met zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur. De eerste zondag na de opening, op 24 september is de galerie eveneens geopend, van 14.00 tot 17.00 uur. Expressionisten In het stedelijk museum De Lakenhal aan de Oude Singel 2832 wordt van 30 september tot en met 12 november de expositie „Van Kirchner tot Campendonck" gehouden. Het gaat om werk van de Duitse expressionisten Kirchner, Schmidt-Rotluff, Heckel, Nolde, Modersohn-Becker, Rohlfs, H. Macke, Fr. Jansen, Campendonck, G. Muche en H. Nauen. Dit werk bevindt zich gewoonlijk in de verzameling van het Kaiser Wilhelm Museum in Leidens zusterstad Krefeld. De expositie vindt plaats in het kader van een artistieke uitwisseling. Dave Berry Eindelijk is het Leids Vrijetijdscentrum erin geslaagd Dave Berry naar Leiden te halen. Twaalf jaar geleden behoorde. Dave Berry tot de populairste artiesten ter wereld. In Nederland kon hij zich qua populariteit meten met de Beatles of Elvis Presley. Vrijdag 22 september om 20.00 uur zal hij begeleid door The Cruisers in het LVC optreden. Hij brengt oude hits maar ook zijn nieuwe repertoire zal aan bod komen. Plaats, Breestr. 66, toegang: 5,- en voor leden/ 3,- Boa-vergadering De vergadering van de Boycot Outspanactie wordt niet, zoals eergisteren in deze kolommen vermeld werd, gehouden in een collegezaal aan het Stationsplein, maar in het Antonius- clubhuis aan de Lange Mare 43. De aanvangstijd voor deze bijeenkomst, die vanavond wordt gehouden, is ongewijzigd, namelijk acht uur. Gespreksmiddag Mede op initiatief van het dekenaat Leiden wordt zaterdag 21 oktober in Alkmaar een gespreksmiddag voor ouders van homofiele kinderen gehouden. De bijeenkomst begint om één uur. Nadere inlichtingen over de „oudermiddag", zijn te krijgen bij het Radio-pastoraat, Oranjelaan 8 in Hilversum, telefoon 035-15555.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3