Hockeydames houden stemming er goed in 'IJsland te geisoleerd Kortsjnoj redt zich uit tijdnood ,Patrese moet bestraft worden' Jesultaten Hilversum AFGEBROKEN PARTIJ NEIGT NAAR REMISE ONDANKS PROBLEMEN ACCOMMODATIES West-Duitsland en Argentinië bij laatste vier PEC Zwolle test Engelse spits Gelijkspel Straatsburg Schaak- simultaan bij jubileum LSB BONDSCOACH YOERI ILITCHEV SPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1978 PAGINA 11 BERG EN DAL Ver van 't gewichtige Zeist waar bondsco ach Jan Zwartkruis beperkt zijn bestek'81 uit de doeken doet, .bereidt IJsland zich in Berg en Dal (onder de rook van Nijmegen) voor op de komende interland, vanavond in Nijme gen tegen Nederland. En terwijl Zwartkruis iedereen verkon digt IJsland vooral niet te willen onderschatten, wachtte de IJslandse coach Yoeri Ilitchev (47) lange tijd op enkele van tijn spelers die pas op het laatste nippertje in het training skamp zijn verschenen. Gisteren meldden de laatsten, die bij buitenlandse profclubs onder contract staan, zich bij hem. De IJslandse coach gaat zijn eerste seizoen in als bond- strainer. Een functie, die niet jnet die van Zwartkruis te vergelijken is. Want behalve het trainerschap beheert hij tok zo'n beetje het gehele se- iretariaat van de IJslandse Jbond. De nieuwe eer- te man in IJsland komt oor- |>ronkelijk uit Rusland, waar lij aan de Universiteit van loskou tot doctor in de sport romoveerde. In 1973 startte zijn trainerscarrière in Jsland bij Valur, dat hij in lorte tijd van de laatste plaats naar het kampioen schap leidde. Met de komst van de Rus is :rjt het roer in IJsland totaal om- gegooid. Nadat enkele Engelse trainers het bondscoachschap hebben gevoerd, waardoor IJsland onwillekeurig met de Britse speeltrant werd geïn jecteerd, richt Ilitchev zich meer naar het Europees con tinentaal voetbal. „De ellende bij ons is, dat in IJsland op de televisie alleen Engelse wedstrijden worden uitgezonden. Maar daar ben ik niet zo kapot van. Geef mij het Westduitse of Neder landse voetbal maar, dat is veel intelligenter. Beter ook. Maar mijn spelers krijgen geen kans om van die wed strijden te leren. Ze kunnen zich er niet aan optrekken. IJsland ligt te geïsoleerd, te ver af ook van West-Europa. We zijn maar amateurs; er is geen geld om oefenwedstrij den in het buitenland te spe len. Ilitchev lacht wat meewarig als hij zegt:v „Ik ben blij als ik mijn'spelers op de dag van de wedstrijd al tot mijn be schikking heb, laat staan twee dagen eerder. Geld voor loon derving is er niet. Ik kan geen enkele buitenlandse te genstander bekijken. Ik zou niet weten wie deze trip naar Nederland bekostigt, mis schien de werkgevers van de spelers uit IJsland wel". De belangrijkste problemen van het IJslandse voetbal zijn volgens de Russische coach tweeërlei. „Ten eerste" zegt 'ie „het klimaat. Het seizoen is voor ons voetbal in feite veel te kort en dan wordt er nog gespeeld onder slechte veldcondities. Verder missen we ervaring op internationaal niveau. Ik ben ervan over tuigd dat, als IJsland midden in Europa lag, we een uitste kende voetbalnatie waren ge weest Want voetballen kun- Bondscoach Jan Zwartkruis test de technische capaciteiten van de enige nieuwkomer in de selectie van het Nederlandse elftal, Adrie Koster van Roda JC. nen ze echt wel. Twaalf spelers van onze selectie lo pen in Engeland, België, West-Duitsland of Denemar ken in profclubs te spelen. Een IJslander is qua li chaamsbouw uitstekend ge schikt voor het voetbal". Ook. de trainingsmogelijkhe den bij de clubs zijn mini maal. Ilitchev: „Toen ik in 1973 hier kwam ben ik kei hard met de jongens van Va lur gaan trainen. Ze misten vooral techniek. Eigenlijk zou je daar twee uur op moeten trainen. Maar dat kun je ze niet aandoen. De knapen wer ken van 's morgens zeven uur tot 's avonds zes. En dan kun je niet nog eens een keer zo veel tijd aan techniek-training gaan doen. Hooguit een kwar tier en daar schiet je natuur lijk niet zo veel mee op". De fanatieke trainingsmetho den van de Rus wreekten zich twee jaar na zijn start in IJsland. Ilitchev keerde over vermoeid terug naar Rusland, waarna hij uitgerust in 1976 weer terugkeerde bij Valur dat daarop de beker won en tweede in de competitie werd. Toch ziet ook hij een kente ring ten goede. „Sommige clubs denken er nu al over om de spelers een dag voor de wedstrijd bij elkaar te la ten komen dat is al heel wat, want ergens moet daarvoor toch het geld komen. En IJs land is arm. Maar het zal wel moeten als het niet de aan sluiting met het internationale voetbal helemaal wil missen". Yoeri Ilitchev wil dat met hard werken voorkomen. Wat ziet hij wat dit betreft als zijn belangrijkste opgave voor de komende jaren? De Rus la chend: „IJsland wereldkampi oen maken". Daar werd op dat moment alleen maar se rieus over gedacht in Zeist. HENKWAGEMAN Hilversum, de uitslagen van de dra- !VÊ verijen, die gisteravond werden ge- ;nj houden op de baan van Hilversum Boomvalk-prijs (2240 m): 1 Robijn (M. van Leeuwen) 1.26.7, 2. Pieter endel, 3. Rolex D. Toto: winnend 50. Plaats: 1,90 2,50 2,20. Koppel: ,20. Trio 335,30. uizerd-prijs (2000 m): 1. Polar Star l. van aer Blonk) 1.27.3, 2. Pampa, Rorty Feet. Toto: winnend: 3.00. laats 1,40 1,70 2,50. Koppel: 10,80. torenvalk-prijs (200 m): 1. Rosita >tar (J. Wagenaar) 1.24.5, 2. Rea bo Silvia, 3. Renske Meriam. Toto win- nend: 1.60. Plaats 1,40 1,50 2,00. [oppel: 2,90. Trio: 22,90. Üaischolver-prijs (200 m): 1. Netty a Prise (R. J. G. Pouw) 1,22,7,2. Nestor ,e Roodnoot, 3. New Röodnoot. Toto: newinnend: 6,00. Plaats: 1,90 1,50 2,30. Koppel: 9,80. Reiger-prijs (2000 m): 1. Oraldus(W, luivenvoorden) 1.21.1. 2 Odysner. Oberator. Niet gestart: nr. 4 Omack Buitenzorg). Toto: winnend: ,n 5.60 Plaats: 2,50 2.00 2.80. Koppel v 6.30 Trio 476.20. Sespendief-prijs (2000 m): 1 Oona lliver (W. C Strooper) 1.23.4, 2 ten vogel. 3. Padisjah. Niet gestart r 1 (Red Star), nr 10 (Patricia aren) en nr. 11 (Nolly G). toto: ïinnend: 10,00. Plaats: 1,80 1,30 2,00. [oppel: 8,50. Roerdomp-prijs (2000 m): 1. Luciano ij. Wagenaar) 1.20.7, 2. Marc Antho ny, 3. Primus. Niet gestart: nr. 5 ïanette) en nr. 9 (Maajau du Bois). oto: winnend: 4,60. Plaats: 2,40 4,30 ,40. Koppel: 139,50. Trio: 829,50. epelaar-prijs (1600 m): 1. Marion i. A. Hartman) 1.17.4, 2. Laiko leroona, 3. Snegem Telstar. Niet estart: nr. 8 (Ottolina B). Toto: innend: 8,70. Plaats: 1,40 1,70 1,10. (oppel: 35,10. ■urperreiger-prijs (2440 m): 1. Man- CA. J. Mollema) 1.22.8, 2. Prins .azelaar, 3. Kalief R. Toto: winnend: 1,40. Plaats 4.30 2,20 3,10. Koppel '10. Trio: 569,40. ;kendief-prijs (2420 m): 1. Remi r (J. Wagenaar) 1.25.9, 2. Pasja erhof, 3. Pantwa. Toto: winnend: ,40. Plaats 1,50 2,20 1,90. Koppel: 10. italisator omzet 438.802 gulden. Herwinning louk Sanders URNEMOUTH - Louk San- ■s heeft de eerste ronde van toernooi om de Britse ten- kampioenschappen op ver harde banen overleefd. De Ne- erlandse titelhouder versloeg Robin Drysdale in drie sets. Rolf Thung sneuvelde in de eerste ronde. Hij verloor in twee :ti ets van de Westduitser Peter Iter- je belangrijkste uitslagen: ligueras (Spa>—Parun (Nzw) 6-2, •2; Elter (Wdl)-Thung (Ned) 6-4, 9-7; 'inders (Ned)-Drysaale (Gbr) 8-6, 6-3; Velasco (Col)-Kary lOos) 3-6, •1,6-3; Bertolucci (Ita)-Ocleppo(Ita) 14.6-4. Spaanse fiscus jaagt op Cruijff ti JARCELONA Johan Cruijff iel is de Spaanse schatkist nog en 'ertig miljoen peseta's (onge- eer 900.000 gulden) aan boete ijver te betalen belasting schul- Dit heeft een krant in Bar- ttlona gisteren bekendge- ek' maakt. Ha jEl Noticiero Universal" her- la! haalde een bericht uit het blad lit France Football", waarin was eh ^schreven dat Cruijff belas- rkt fogmoeilijkheden heeft. Zijn. iVi totale schuld bedroeg honderd- ip fertig miljoen peseta's, maar frttractueel was vastgelegd dat ircelona honderd miljoen pe- in ^ta's, het bedrag van de belas- ing zou betalen. De boetes wil het nieuwe bestuur van de Cata- t! «anse club niet dragen, aldus He e krant. Volgens „El Noticiero 'niversal" hebben Johan Nees- pli hens en Rinus Michels dezelfde Bffiplemen BAGUIO stad De 24ste partij in de schaakt weekamp om de wereldtitel tussen regerend kampioen Anatoli Karpov en uitdager Viktor Kortsjnoj is gisteren na tweeënveertig zetten afgebroken. Volgens schaakexperts in Baguio stad heeft het er alle schijn van dat de partij opnieuw in remise zal eindigen. Kortsjnoj, die met zwart speelde, kwam op een gegeven moment in ernstige tijdmoeilijkheden. Hij moest negen zetten doen in iets minder dan vijftien minuten, maar wist het hoofd koel te houden tijdens een snelle ruil van stukken. Karpov gaf zijn 42ste zet in een gesloten enveloppe af. De partij wordt vandaag hervat. De 24ste partij had het volgende zetten verloop: Wit: Karpov, zwart: Kortsjnoj Spaans: 1 e2-e4, e7-e5, 2. Pgl-f3, Pb8-c6. 3. Lfl-b5, a7-a6. 4. Lb5-a4, Pg8-f6. 5. 0-0, Pf6xe4, 6. d2-d4, b7-b5,7. La4-b3, d7-d5, 8. d4xe5, Lc8-e6, 9. c2-c3, Lf8-e7, 10. Lb3-c2, Lf8-c7. 11. h2-h3, 0-0, 12. Tfl-el, Dd8-d7, 13. Pf3-d4, Pc6xd4, 14. c3xd4, Pc5-b7, 15. Pbl-d2, c7-c5, 16. d4xc5, Pb7xc5, 17. Pd2-f3, Le6-f5, 18. Lcl-e3, Ta8-c8, 19. Tal-cl, Lf5xc2, 20. Tclxc2, Pc5-e6, 21. Tc2-d2, Tf8-d8, 22. Ddl-b3, Tc8-c4, 23. Tel-dl, Dd7-b7, 24. a2-a3, g7-g6. 25. Db3-a2, a6-a5, 26. b2-b3, Tc4-c3, 27. a3-a4, b5xa4, ,28. b3xa4, Tc3-c4, 29. Td2-d3, Kg8-g7, 30. Da2-d2, Tc4xa4. 31. Le3-h6, Kg7-g8. 32. Td3xd5, Td8xd5, 33. Dd2xd5, Db7xd5, 34. Tdlxd5, Le7-f8, 35. Lh6xf8, Kg8xf8,36. g2-g3. Kf8-e7, 37. Td5-b5, Pe6-c7.38. Tb5-c5, Pc7-e6, 39. Tc5Jj5, Pe6-d8, 40. Kgl-g2, h7-h6,41. Pf3-d2, Ta4-al, afgebroken. De komende dagen zal opnieuw veel afhangen van Toos Bax. In de openingswedstrijd van het toernooi om het wereldkampioenschap in Madrid, die tegen India met 4-1 werd gewonnen, scoorde zii driemaal. Sao Paulo Oud-wereldkampioen Emerson Fittipaldi is van mening dat de Italiaanse autocoureur Ricardo Patrese bestraft dient te worden, omdat hij verantwoordelijkheid draagt voor het ongeluk tijdens de Grote Prijs van Italië op het circuit van Monza dat de Zweed Ronnie Peterson het leven kostte. De Braziliaanse coureur zegt dat Patrese een fout heeft' gemaakt door zijn brute manoeuvre direct na de start van de Italiaanse Grand Prix. „Patrese dient gestraft te worden," verklaarde hij in Sao Paulo, „niet alleen voor wat hij vorige week zondag op Monza deed, doch ook voor andere ongeluk ken die dit jaar ontstonden mede door zijn manier van rijden." Fittipaldi verklaarde voorts dat hij onder meer over een „sportieve sanctie" tegen Patrese gesproken heeft met zijn collega's Lauda, Hunt, Watson en Nilsson. Hij voegde echter aan zijn uitspraak toe dat hij niet verwachtte dat er maatregelen tegen Patrese genomen zullen worden. (Van onze speciale verslaggeefster) MADRID - Nadat de twee overwinningen van het Ne derlands dames-team bij het wereldkampioenschap hockey binnen waren, genoot de se lectie van coach Timmer mans van twee welverdiende rustdagen. Maandag werd er in het geheel niet gespeeld, nocb getraind. In tegenstel ling tot de Westduitse dames die twee keer 's ochtends en 's avonds moesten aantreden van coach Werner Noach. Timmermans achtte het ver standig één dag helemaal niet met hockey bezig te zijn, zij het dan fysiek. Zodat de dames weer „honger naar de bal krijgen". Gisteren werd er 's ochtends wel getraind. Vooral strafballen, korte en lange hoekslagen, kortom aan alle specifieke hockey-techni- sche details werd aandacht besteed. Verder zat vrijwel de gehele ploeg op de tribune bij de wedstrijden Canada—India en Argentinië—Tsj echoslowaki je, zodat de dames zich een beeld konden vormen omtrent de komende tegenstanders. Kenmerkend voor de goede sfeer in de ploeg, maar wat wil je na twee toch niet onbe langrijke overwinningen? Al leen vrijdag bij aankomst in het hotel waar alle deelne mende teams zijn gehuisvest, deden zich enige problemen voor die een somber stempel drukten op de stemming. Het hotel bleek niet hetgeen te zijn wat afgesproken was. Ka mers die normaal voor twee personen dienen, waren door middel van twee bijzetbedden tot vierpersoonskamers ge bombardeerd. De ruimtes wa ren veel te klein en te weinig licht in de meeste kamers was er dan ook de aanleiding toe dat manager Loek Veh- meijer, zij het een dag en voor sommigen zelfs twee da gen later alsnog tweeper soonskamers heeft kunnen re gelen. De sfeer draaide weer bij tijdens de training op het MADRID West Duitsland uit groep A en Argentinië uit groep B hebben zich reeds definitief geplaatst voor de halve finales van het derde toernooi om de wereldbeker der hockeydames in Madrid. West Duitsland stelde zijn plaats bij de laatste vier zeker door een eenvoudige overwinning met 4-0, met een ruststand van 1-0, op Japan. In de groep met Nederland bleef Argentinië ongeslagen door een moeilijke overwin ning met 2-1 op Tschechoslo- wakije om de wereldbeker (1). België won voorts in groep A met 1-0 van Nigeria. In groep B speelden India en Canada gelijk: 1-1. Stand: groep A: West-Duitsland 3 6; Spanje 2 4; België 2 2; Japan 2 0; Nigeria groep B: Argentinië 3 6; Nederland 2 4; Canada 2 1; India 3 1; Tsjechoslo- wakije20. bleek dat dit gras vrijwel identiek is aan de mat die in Zoetermeer ligt waar de da mes twee maanden lang de voorbereidingen op deze kampioenschappen hebben gehouden. Misschien is dat de reden dat de huidige wereldkampioen Westduitsland besloot al een paar dagen eerder te komen dan de rest van de teams. Het gras van Limburg aan de Lalin is totaal verschillend met het 'grasveld in Madrid. En de dames zijn wel geko men om de titel te verdedi gen. Het zou niets voor de Westduitsers zijn om bepaalde zaken onvoorbereid te laten zoals het veld en het warme weer. Op de vraag waarom Nederland niet een paar da gen eerder naar Madrid is ge komen om te acclimatiseren vertelde Timmermans:„Onze arts Joop Brennickmeijer heeft dat exact uitgezocht aan de hand van rapporten die door Oostduitsers zijn opge steld. Het blijkt namelijk dat, raken, je dan minstens acht dagen van tevoren moet ko men. Aangezien dat geen haalbare zaak is, kan het be ter achterwege worden gela ten. Ik geloof echter wel dat de Westduitsers profijt heb ben kunnen trekken uit het feit dat zij drie dagen onge hinderd op het kunstgras heb ben kunnen trainen. Daar moesten ze natuurlijk wel aan wennen. Nu het toernooi aan de gang, is worden de teams voor de trainingen in principe verwezen naar gewoon gras en dit is uiteraard weer een beetje omschakelen. Maar door oefening moeten de spe lers en speelsters hun vorm zien te behouden". Nederland heeft toch wel enkele keren op kunstgras getraind, onder meer voor de officiële ope ning toen de ploegen al an derhalf uur van tevoren op het veld aanwezig waren, be sloot Timmermans gewoon het veld te gebruiken om en wat te gaan trainen. De Ne derlandse speelsters konden voor zij te horen kregen dat zij het veld moesten verlaten. Timmermans vindt elk uurtje oefening op het officiële .speelveld van groot belang. De verdere accommodatie bij het veld laat nog veel te wen sen over. Verkleden moet bij de dichtsbijzijnde tennisclub gebeuren op een kilometer af stand van het veld. Bij het veld is geen toilet en de tri bunes zijn nog steeds niet klaar. Als de accommodatie afgebouwd is en de kleedka mers en tribunes klaar zijn, zal dit complex in de toe komst zeer goed kunnen die nen voor evenementen als deze. Het is echter jammer dat men niet wat eerder is begonnen met de bouw. Voor lopig zijn deze aspecten voor de Nederlandse ploeg bijzaak. Zij komen al gekleed naar het veld en bereiden zich goed en rustig voor op de wedstrijden zonder zich af te laten leiden door het ontbre ken van een eigen kleedkamer. In de zware poule heeft Ne derland nog twee wedstrijden te gaan, vandaag tegen Cana da en morgen de belangrijke wedstrijd tegen Argentinië. Argentinië, dat tijdens de vo rige twee wereldkampioen schappen tweemaal tweede werd is ondanks de in feite simpele manier van hockeyen een zeer lastige tegenstander. Nederland zal alles doen om eerste te worden' in de poule in verband met het kruisfina le-systeem. Nummer één uit poule A speelt namelijk tegen nummer twee uit poule B. Dat betekent dat Nederland een goede prestatie moet leve ren tegen Argentinië, afhan kelijk van de resultaten van daag. Timmermans zal zijn dames ongetwijfeld goed in strueren omtrent het tactisch concept van de Argentijnen die enigszins afwijkt van de normale speelwijze van de meeste Europese teams. Maar eerst speelt Nederland tegen de enige Engels sprekende deelnemer Canada en ook die wedstrijd is niet één van de (Van onze sportredactie) Zwolle PEC. Zwolle heeft gisteravond in een oefenwed strijd tegen de zaterdag eerste klasser HHC uit Wezep de En gelse spits Mei Holden getest De kans bestaat, dat hij spoedig een tweejarig contract bij de Zwolse eredivisieclub gaat te- kenen. Definitieve afspraken zijn ech ter nog niet gemaakt, omdat met Blackpool, de club waarvoor Holden speelt, nog geen over eenstemming over het tranfer- bedrag is bereikt. Bovendien heeft PEC Zwolle nog andere Engelse spelers op het oog, die in aanmerking komen om de aanvalskracht te versterken. (Van onze sportredactie) Parijs De koploper uit de Franse voetbalcompetitie, Straatsburg, kwam gister avond in de uitwedstrijd tegen het laag geklasseerde Nice niet verder dan een doelpuntloos gelijkspel. Bastia, de club van Wim Rijs- bergen en Johnny Rep, won op Corsica met 1-0 van Lyon. Metz, met Wim Suurbier, speelde op eigen veld met 4-4 gelijk tegen Lille. De uitslagen: Bordeaux-Nantes 1-1, Amgers-Laval 1-1, Sochaux- Paris St Germain 2-1, Basita- Lyon 1-0, Marseille-Monaco 1-2, Valenciennes-Nancy 1-0, Metz- Lille 4-4, Paris FC-Nimes 1-0, Saint Etienne-Reims 2-0, Nice- Straatsburg 0-0. Jong Oranje wint van Go Ahead Eagles (Van onze sportredactie) Deventer In een matige, maar doelpuntrijke wedstrijd heeft Jong Oranje gisteravond voor tweeduizend toeschou wers met 3-2 van Go Ahead Eagles gewonnen. De Deventer eredivisieclub pro beerde hierin de van De Graaf schap afkomstige spelers Paul Kerlin en Jef de Neeling uit. Scoreverloop: 24. 0-1 Johnny Metgod (AZ '67), 26. Jacques van der Pas 1-1, 40. Kees van Kooten 2-1, 50. Eugene Marijnis- sen (NEC) 2-2, 77. Loek Ursem (AZ '67)2-3. (Van onze schaakmedewerker) LEIDEN Met een schaaksi- multaan in Lisse gaan morgen avond de jubileumactiviteiten van de Leidse Schaakbond van start Deze simultaan is onder deel van een reeks van drie wedstrijden. Vrijdagavond wordt namelijk Valkenburg aangedaan terwijl zaterdag middag Alphen aan de beurt is. De eerste jubileumactiviteit van de LSB, die dit jaar het vijftig jarig bestaan viert vindt dus plaats in Lisse. De schaakvereniging Lisse or ganiseert daar in samenwerking met de Rabobank op donder dagavond een simultaanwed- strijd. De twee internationale meesters Kick Langeweg en Hans Böhm zullen daar achter de borden plaats nemen. Er wordt gespeeld in ,,'t Poel- huijs", Ruishoornstraat Poel- polder. Aanvang 19.00 uur. De kosten aan deelname verbon denzijn/ 2,50. De avond daarna zullen Kick Langeweg, Hans Böhm, Cor van Wijgerden en Berry Withuis (al len internationaal meester) aan wezig zijn in Valkenburg om aldaar de belangstellenden van forse tegenstand te voorzien. De organisatie is hier in handen van de schaakvereniging Val kenburg in samenwerking met Home Centre, dat de zaal en een viertal prijzen beschikbaar heeft gesteld. Elke winnaar komt namelijk in aanmerking voor een waardebon van 250,-, te besteden bij het Home Cen tre. Per simultaangever wordt een waardebon beschikbaar ge steld. Ook hier wordt gestart om 19.00 uur en wel in het Home Centre, Voorschoterweg 45 Val kenburg. Inschrijfgeld bedraagt hier 3,-. In Alphen tenslotte zal zelfs een grootmeester te bekampen zijn. De Belg O'Kelly de Galway zal samen met de internationale meesters Hans Böhm, Rob Har- toch en Cor van Wijgerden van af 12.00 uur zijn rondes gaan draaien in de kantoorflat bij de „Aarhof". De zaal zal al geo pend zijn om 11.00 uur en men kan zich opgeven aan de zaal of op de informatiekraam op de Alphense jaarmarkt Het in-

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11