echt geen romantisch sprookje Nieuwe middelen tegen gaatjes en de grote tandenvergeler manier.... 'Als je je eigen wigwam bouwt, dan wordt die van jou op een bijna magische TERUG NAAR DE NATUUR IN WALES: Bil i STRAKS EEN SPUITJE TEGEN TANDBEDERF Over een jaar of twintig zal het wellicht mogelijk zijn, dat we door middel van een spuitje tandbederf of cariës kunnen voorkomen. Dit beweert tenminste prof. dr. Thomas Lehner die verbonden is aan het Guy's Hospital in Londen. Proeven met apen en ratten geven op dit moment hoopvolle resultaten te zien in de strijd tegen één van de belangrijkste veroorzakers van caries, de bacterie Streptococcus mutans Door middel van vaccinatie kan het lichaam een afweer opbouwen tegen deze bacterie, ongeveer op dezelfde manier als tegen kinkhoest. Daar er nog andere gebit aantastende bacterie-soorten in de mond aanwezig zijn, zal het nog wel enige tijd duren, voordat tegen de meeste van deze aantasters een afdoend vaccin ontwikkeld is, aldus de Stichting Biowetenschappen en Maatschappij. Tandbederf uit zich meestal in de vorm van gaatjes in tanden en kiezen. Belangrijk bij het ontstaan van deze gaatjes is de zg. tandplaque. Dit is een wit laagje, dat de tanden en kiezen bedekt, vooral op die plaatsen waar de tandenborstel moeilijk bij kan komen. De tandplaque bestaat voor meer dan driekwart uit bacteriën, de rest is neerslag uit het speeksel en de produkten, die door de bacteriën zijn ge vormd. Als voedsel voor de bacteriën dienen voor al suikers die in opgeloste toestand in de plaque kunnen binnendringen. Deze sui kers worden omgezet in zuren. Als men veel suiker-houdend voedsel tot zich neemt zal er ook veel zuur gevormd worden. Deze zuren tasten de glazuurlaag van tanden en kiezen aan. Glazuur heeft een grote weer stand tegen zuur. Bovendien gaat het niet zozeer om de hoeveelheid suikers, die in de mond genomen worden, maar om het aantal keren per dag, dat suikers in de mond kunnen achterblijven. Bij tien keer snoepen op een dag worden tien keer suikers omgezet in zuren. Door tien „zuur- stoten" per dag kan de tand zich echter nauwelijks herstellen en is er na ongeveer twee jaar een flink gat gevormd. Vaccinatie tegen bepaalde ziektekiemen is niet nieuw. Het berust op het principe, dat mens en dier na de eerste infectieziekte met b.v. rode hond in het lichaam antistof fen tegen deze ziektekiemen maken. Na de infectie blijven mens en dier er duurzaam ongevoelig (immuun) voor. Vaccinatie heeft als doel het lichaam bij voorbaat al immuun te maken door bewust verzwakte of gedode bacteriën of virussen in te spui ten. Bij een werkelijke infectie reageert het lichaam dan direkt door het aanmaken van antistoffen. Prof Lehner gebruikte voor zijn onderzoek rhesus-apen. Apen hebben wat het gebit en het afweersysteem tegen ziektekiemen betreft een grote overeenkomst met de mens. De onderzochte apen kregen een diëet, waarin ongeveer 15% suiker zat (de gemiddelde hoeveelheid die de mens tot zich neemt). Eén of twee vaccinaties met gedode Streptococcus mutans in een arm of been was voldoende. In AVRO's Televizier Magazine zei Lehner hierover het volgende: „We keken toen naar de verdedigingsreakties in het bloed en de lever en natuurlijk ook naar de microbiologische resultaten in de mond. Na ongeveer een jaar vonden we een aanzienlijke afname van de tandcariës, in de apen, die geïmmuniseerd waren. In apen, die niet geïmmuniseerd waren, was er geen afname te bespeuren van tandbe derf". Voordat deze vaccinatie bij mensen toege past kan gaan worden, zal er nog vrij veel onderzoek gedaan moeten worden. Uit komsten van het onderzoek bij apen mo gen niet rechtstreeks van toepassing wor den verklaard op de mens, zolang niet bekend is wat precies bescherming biedt tegen cariës. Volgens dr. J. Huis in 't Veld, verbonden aan de afdeling Preventieve Tandheelkunde van de Rijksuniversiteit in Utrecht, kunnen naast Streptococcus mu tans ook nog andere bacteriën tandbederf veroorzaken. „In hoeverre er nog andere vaccins tegen mondbacteriën ontwikkeld moeten worden en een gunstig effect heb ben, is nog niet onderzocht. Evenmin is het bekend op welk tijdstip het vaccin of de coctail van vaccins toegediend moet wor den, b.v. voor de doorbraak van de melk tanden van het kind of tijdens de wisseling van tanden en kiezen. Maar zover zijn we nog lang niet". Recruten In een onderzoek bij Preventieve Tand heelkunde in Utrecht naar recruten van 18-22 jaar blijkt, dat één op de twee a drie duizend absoluut vrij is van cariës. Deze personen hebben een voedingspatroon, dat nauwelijks afwijkt van het gemiddelde. Streptococcus mutans komt bij hen wel voor, maar minder verspreid op het tan- doppervlak. Via een onderzoek naar onder meer de speeksel- en glazuursamenstelling, stand van de tanden en kiezen en de mondhygiëne probeert men er achter te komen, waarom er dan geen cariës op treedt. Het blijkt, dat een besmetting met Streptococcus mutans niet altijd aanlei ding geeft tot cariës. Wel is het bekend, dat mensen op latere leeftijd met veel tandbederf ook veel antistoffen hebben. Blijkbaar is dit een gevolg van de hoge mate van besmetting met deze bacterie. Mogelijk zijn de cariës-vrije recruten van jongs af aan immuun geweest tegen de belangrijke tandbedervende bacterie. Er zijn namelijk vage aanwijzingen, dat een baby door de moeder geïmmuniseerd kan worden tegen Streptococcus mutans, zowel voor de geboorte via het bloed, als na de geboorte via de moedermelk. De strijd tegen tandbederf wordt al jaren gevoerd. De oorzaak van cariës, nl. het veelvuldig snoepen, wordt „bestreden" met de slagzin „Snoep verstandig, eet een ap pel". Het tandenborsteltje bij snoeprecla- mes op de t.v. blijkt niet zo erg veel te helpen. Dr. J. H. Wöltgens van de afdeling Preverr- tieve Tandheelkunde van de Vrije Univer siteit in Amsterdam is nog al pessimistisch over de gedragsverandering bij mensen. „Een reclamecampgagne tegen het snoe pen kost veel geld en de vraag is of het blijvend zal helpen. Het verbieden van snoepreclame op de t.v. heeft, denk ik, ook niet zoveel zin. De reclame voor tabak is inmiddels van de beeldbuis verdwenen. Het verbruik gaat echter onverminderd voort; hoogstens zou er een kleine daling te zien zijn geweest vlak na het verdwijnen van de reclame". Een andere methode is om andere suikers in de voedingsmiddelen en snoepwaren te gebruiken die niet door bacteriën in zuur kunnen worden omgezet. Maar er blijken al aanwijzingen te zijn dat bacteriën op de lange duur deze suiker, zoals sorbitol, wel kunnen omzetten. sch zoals timmerwerk. „Maar de mensa Mei de omgeving", vertelde Sid „zijn erg het draagzaam en aardig geweest. Deg onder ons, die zwervers geweest zijn ren wel gewend aan moeilijkheden, i n we hebben heel weinig te kampen g J\ met vooroordelen in dit hoekje van W; Ze waren erg in de war toen het zon; Tl blad Sunday Telegraph een paar mn* [J geleden een sappig verhaal afdrukte orgieën en verslaving aan drugs ond wigwambewoners. „De verslageer Ifrj nooit langsgekomen om te kijken houi bracht ons zonder meer in verband njn: dat geval van LSD waar we mets n joo> maken hadden en het gevolg was da 'jj het eerst de plaatselijke politie plot belangstelling voor ons had". g,2( Het leven in het wigwamdorp is ha< lui: het is niet een bestaan dat veel m A. zouden kiezen. Sommige wigwambew hebben net hun derde winter in het achter de rug. Ze geven het echter star niet op. „Als je je eigen wigwam bo Silv vertelde Carol, „dan wordt die van j("eni bijna magische wijze. Het maakt je onafhankelijk, je eigen leven komt ei »ns' je eigen handen, op een wijze die je Roo huidige samenleving nooit zou kunn< leven. Het is een heel zwaar leven, zou niet willen dat de mensen er )ui, romantisch idee van krijgen, want d zeer zeker niet het geval. Maar in 3m geval vervult het een heel diep in mijn jj® levende wens". lliv Chris aan het werk bij de mesthoop. gewoon thuis voelde. Ik had twee weken nodig om mijn wigwam te maken. Het dorp heeft een grote oude zware trapnaai- machine die je mag gebruiken". Van buiten lijkt haar wigwam op die traditionele indianenwoning. Binnen is al les brandschoon en erg comfortabel. Langs de wand zijn zakken aangenaaid, de bed den worden opgerold en dienen overdag als zitplaatsen, de dikke vloer is gemaakt van geweven blauwe en groene matten. Op een bed van biezen brandt een vuur en Carol kookt in ouderwetse gietijzeren pot ten en koekepannen. De vrouwen koken water om de was te doen, hoewel ze soms ook naar de wasse rette gaan in het nabijgelegen dorp Car marthen. Ze bakken in hun koekepannen een soort gistvrij brood dat lijkt op het indiaanse „chuppatis". Een man maakte in een blik een prachtige vruchtencake klaar. Geen van de vrouwen die ik zag droeg een broek, ze verkiezen allemaal een lange dikke rok. De wigwambewoners leven sa men maar zijn wel onafhankelijk. Er is een grote wigwam die gebruikt wordt voor een gezamenlijke maaltijd af en toe of voor vergaderingen, en er is een sauna langs de stroom gebouwd, die door iedereen gebruikt wordt. De vrouwen zeggen dat ze ontdekt hebben, dat het nodig is persoonlijk bezit af te schaffen. Er is alleen plaats voor het strikt nodige, hoewel dat „nodige" zowel decora tief als functioneel kan zijn. Maar alles wat overbodig genoemd kan worden moet weg. Het is afgelopen winter bijna polair koud geweest in Engeland, maar de wigwambe woners hebben zich daar goed doorheen geslagen. „We konden niet weg, maar dat doen we toch al bijna nooit, dus dat gaf niet zo. We hadden melk en eieren en als je je meel, bonen en linzen in zakken van 30 kilo koopt, zoals wij dat doen, dan ben je er beter aan toe dan de mensen in de stad". Sid, die hier nu voor zijn derde jaar zit, vertelde dat de groep geen gezamenlijke manier van leven of filosofie heeft. „We houden geen speciale vergaderingen of zo iets. Sommige mensen geloven dat er hele maal geen ruimte is voor technologie en die willen helemaal uit de maatschappij stappen. Anderen, onder wie ik, geloven dat er een beperkte plaats is voor sommige aspecten van de moderne technologie. Er is ook nog ruimte voor enkele vaklieden die we nog niet hebben. Om helemaal op onszelf te kunnen staan zouden we smeden en pottenbakkers moeten hebben. Ik ge loof eigenlijk niet dat we dat allemaal zullen bereiken, maar ik denk wel dat het mogelijk is deze ambachten te helpen voort te bestaan. De dichtstbijzijnde smid woont in Lampeter en die gaat op zijn zestigste met pensioen en dan zal er nie mand zijn om hem te vervangen. We heb ben oude auto's om naar de stad te gaan, maar we zouden het uiteindelijk graag zonder auto's willen doen en alleen ge bruik willen maken van paard en wagen. Auto's kunnen toch niet helemaal tot hier komen". De wigwambewoners hebben allemaal een verschillende achtergrond. Sid werd groot gebracht op een boerderij. Hij kende dus al problemen als omheiningen (waar druk over gepraat werd nadat wat schapen schade hadden aangericht) en zelf je eigen kostje verbouwen. Chris had onder wat hij beschreef als „de trekkende mensen" van Ierland geleefd, eerst in een tent en later in een wigwam. Carol had ook ervaring met een moeilijke manier van leven en ze was dan ook bereid buiten in de regen te koken tot ze haar tent af had. Ze heeft haar huishouden heel doelmatig geregeld. Andere wigwambewoners lijken „dro pouts" te zijn uit de burgersamenleving en de voorsteden. Ze behouden hun accent en passen zich aan aan hun nieuwe manier van leven als fanatieke bekeerlingen van een nieuw geloof. Degenen die vonden dat er helemaal geen plaats voor technologie was kwamen uit deze groep. Een meisje gaf met haar zachte njkeluis-stem toe dat ze wat eenzaam geworden was en leek naar het wigwamdorp getrokken te zijn na een leven van protestmarsen en milieube- schermingsgroepen. In elk geval zien ze er kleurig uit, wanneer ze naar de stad gaan om geld van de steun op te halen of om te winkelen. De vrouwen dragen hun haar tot het middel en dragen lange wapperen de rokken. De mannen hebben ook lang haar, wapperende jassen, kettingen, tassen met allerlei franje, en een vreemd assorti ment hoofdtooien. Rond de wigwams spelen kinderen, die soms ook een kleine tent hebben. Het aantal kinderen in het dorp wisselt nogal, maar meestal zijn er wel een stuk of twaalf en aangezien de wigwambewoners de plaatselijke schoolautoriteiten hebben kun nen overtuigen dat ze zelf hun kinderen kunnen onderwijzen, hoeven die met naar school. Op het ogenblik worden drie ba by's verwacht en de aanstaande moeders zullen naar de plaatselijke kraamkliniek gaan om te bevallen, hoewel een vrouw haar kind graag in haar wigwam zou willen krijgen. Er zijn in het wigwamdorp veel gezinnen met maar één ouder; alleen een vader of alleen een moeder. De vrouwen vinden nadat ze het in de buitenwereld gepro beerd hadden er alleen door te komen, dat het wigwamdorp veel steun geeft. De man nen hebben meer gemengde gevoelens. „De moeilijkheid is", zei een vader die voor zijn zoon zorgt, „dat je al het normale mannenwerk moet doen, plus echt zwaar werk dat de vrouwen werkelijk niet aan kunnen, plus nog eens de taken van de moeder. Ik geloof dat in deze samenleving de alleenstaande vader wel aan het aller kortste eind trekt". De wigwambewoners ondervinden wel kri tiek, omdat sommigen van hen steun trek ken. Anderen leven van allerlei klusjes, Het verstevigen van het op dit moment de meeste Zo geeft fluoride een tandbederf te zien. Na het de drinkwaterfluoridering in de Kamer kan men fluor tot zich middel van fluoride-houdende pilletjes en eventueel bepaalde ters die fluoride bevatten. Een nieuwe groep van stoffen, tandglazuur tegen zuur lijken te men, zijn de difosfonaten, maar dr. Wöltgens zal het nog wel drie duren voordat het naar volledig afgerond zal zijn. Er zijn in elk geval aanwijzingen fonaten door een verandering van zuuroppervlak het aanhechten van que moeilijker maken. ïï'J - §B^J| 11 'M S (Van onze correspondent Judith Cook) WALES „We zijn niet indiaantje aan het spelen", zei Chris. Hij kwam als eerste aan in dit wigwamdorp dat ergens ver scholen ligt in een vallei in het westen van Wales. De mensen die hier komen wonen, hebben een bewuste keus gemaakt voor een ver van gemakkelijk bestaan. Alleen al om hier te komen, moet je een lange autotocht over bergwegen maken. Dan moet je je auto achter laten bij een bord waarop staat „geen vervoermidde len" en dan volgt een vrij lange, zware wandeling naar de verborgen vallei, waar de wigwams naast elkaar langs een stroom staan. De „stam" zoals de wigwambewoners zich zelf noemen, koopt stukje bij beetje het land op waarop de wigwams staan, maar de boer, die zijn land zelf voor 10 Engels ponden (ongeveer 45 gulden) per acre (0,4 hectare) gekocht had, heeft onlangs de prijs verhoogd tot 700 pond (ƒ2800) per acre. Daardoor is het erg moeilijk om al het land te kopen. Iedereen die hier aankomt moet een soort examen afleggen: een wigwam bouwen. Carol, moeder van vier kinderen van acht tol veertien jaar, vertelde: „Ik was een paar mensen van het wigwamdorp tegen gekomen en ze vroegen mij of ik ook wilde komen. Ik zei dat ik twee weken later zou komen. Maar ik werd ongeduldig en ging meteen. Mijn grootouders waren Ameri kaanse indianen, dus ik denk dat ik me Binnen een van de tenten verzorgt Amanda haar baby. De Duitse onderneming Henkei, van het waspoeder tegen de subsidieert al enkele jaren de afdeling Preventieve van de Vrije Universiteit in het gebied van difosfonaten. Op ment zet Henkei in de Duitse Nordrhein-Westfalen een voor de tandpasta een difosfonaat zit. De is volledig gericht op de mende werking van deze tandpasta, gens zit deze tandpasta niet meer i tube maar in een plastic „dispens een beetje vergelijkbaar met een dos de bus scheerschuim. Zou de strijd' de grote vergeler van de tanden bij Ir beginnen? En zou met deze nieuwe of kelingen de toekomst van de kanten verzekerd zijn? y. - -OfT

Leidse Courant | 1978 | | pagina 10