Vreugde in Amerika over kkoord van Camp David NICARAGUA ZENDT TROEPEN NAAR GRENS GUATEMALA Verwoest Tabas verwerkt zijn verdriet alleen Carter heeft politieke wind meegekregen Ingevallen werpen chaduw op vlotte tart Saxondrive ^RESIDENT JIMMY" BEJUBELD IFonseca Strijd om opvolging Vorster al begonnen Laker koopt luchtbussen ina UITENLAND LEIDSE COURANT, DINSDAG 19 SEPTEMBER 1978 PAGINA 9 frSHINGTON (UPI/Rtr) - Terwijl een na de akkoorden van Camp David nengde reacties loskwamen op de uitaten van het tapgesprek tussen sident Carter, zijn Egyptische ambt- noot Sadat en de Israëlische premier gin, heeft de Amerikaanse president een toespraak aan het Congres bekend maakt dat minister Vance naar het dden-Oosten zal vertrekken. Vance aan koning Hoessein van Jordanië koning Khaled van Saoedi-Arabië, ee sleutelfiguren in het Midden-Oos- i, steun vragen bij de realisering „van het a nieuwe hoop en dromen van het volk 'd k het Midden-Oosten". /ordl .sident Carter hoopt dat de wereld guli i prachtig kerstgeschenk zal krijgen iweel de verdere onderhandelingen tussen ven; yrpte en Israël succesvol verlopen. Hij ltafie arschuwde echter voor nog belangrij- ekje|obstakels op de weg naar vrede, ook t betrekking tot de toekomst van de erd n lestijnen op de bezette Jordaanoever de Gazastrook. Carter preees zijn ten Sadat en Begin die „een onmoge- gele? ie' droom veranderd hadden in een -- AH rkelijke mogelijkheid", die President Carter zei dat de VS grote belangen hebben bij het bereiken van vrede in het Midden-Oosten. „Wij en onze vrienden kunnen niet werkeloos toezien als een vijandelijke macht in het gebied wil domineren. De strategische ligging van deze landen en de natuurlijke rijk dommen die zij bezitten, betekenen dat gebeurtenissen in het Midden-Oosten de mensen overal aangaan". Koning Hoessein is direct na het bekend worden van de akkoorden van Camp David van Majorca teruggereisd naar Amman. Hij heeft nog geen reactie gege ven. Vorige week had hij verklaard dat elk akkoord voor hem onaanvaardbaar is, dat niet de geleidelijke terugtrekking van Israël van de bezette Jordaanoever regelt. Hoessein zal, ondanks de conces sies van Israël, het moeilijk hebben met het feit dat de akkoorden alleen voorzien in een deelneming van - de Palestijnen van de Jordaanoever aan een vredesrege ling, waarbij de Palestijnen in de vlucht- enlingenkampen worden uitgesloten President Sadat heeft gisteren bevestigd dat zijn minister van buitenlandse zaken, Kamel, is afgetreden. Overigens waren In Israël verklaarde de leider van de Vrede Nu-beweging dat hij gelukkig was met wat in Camp David was bereikt. Oppositieleider Perez drukte zich in gelijke zin uit. Overal in de Joodse staat werd gisteren de rust verstoord. „President Carter zegt dat we vrede hebben", ging het van mond tot mond. De gemuilkorfde Egyptische pers gaf giste ren de indruk dat Sadat een aparte vredes regeling met Israël is overeengekomen, en dat Israël heeft toegegeven wat de eis van volledige Israëlische terugtrekking betreft uit de Sinai. Over de kwestie van de nederzettingen aldaar, en de souvereiniteit over Cisjordanië wordt nauwelijks gerept. De verwachting is dat Sadat het nog erg moeilijk zal krijgen bij de verdediging van het akkoord. De Palestijnen in de vluchte lingenkampen toonden zich diep geschokt. Yassar Arafat Verklaarde dat er geen rege ling kon komen zonder zijn PLO. De Sowjet- Unie heeft het akkoord veroordeeld als een complot tegen de volkeren van het Midden- Oosten. Sadat (links) en tonen hun vreugde over het bereikte resultaat. Incidenten olietransport Belgische grens BRUSSEL (ANP) Aan de Bei; gisch-Nederlandse grens hel* ben zich maandag in de loop van de dag verscheidene inci denten voorgedaan veroor zaakt door „mobiele staking spiketten" van arbeiders uit dé Belgische olie-industrie. t Bij de grensovergang te Putté geraakten stakers en bestuur; ders van voornamelijk Belgi» sche tankwagens die zich irf Nederland bevoorraad hadden* slaags. Een vijftal tankwagens werd beschadigd. Gisteren is voorts gedurende korte tijd d» grenspost op de E-10 te Meer* geblokkeerd. Volgens de sta-' kers hebben de dienstdoende douaniers zich ertoe verbonderf; geen uit Nederland afkomstige tankwagens meer in te klaren. Te Lillo (Antwerpen) liggen Ne derlandse binnenschepen, die^ volgens Belgische stakers voor ongeveer 500 tankwagens olie-; producten aan boord hebben.' De stakers zeiden een overeen-; komst te hebben bereikt met de£ douanediensten en de BTW-ad» ministratie om de inhoud vanjj die schepen niet langer in te; klaren. De douanediensten heb-; ben dat echter inmiddels1 ont-;" kend. indel id d uidin a iNAGUA/San José/Guatemala-stad (UPI/A- De regering van Nicaragua heeft versterkin- gestuurd naar de zuidelijke grens met Oost om nieuwe aanvallen van het Sandinistische n ha ionale bevrijdingsfront te weerstaan. Uit de en o ensureerde berichten blijkt dat de Nationale wachirde nog op veel plaatsen in het land heftige ranBerstand ondervindt van de opstandelingen. De datftsbisschop van Managua heeft in een telegram beroep gedaan op de Amerikaanse president prekè- Carter zijn invloed aan te wenden „een einde te maken aan de bloedige onderdrukking van de burgerbevolking door de Nationale Garde". Zondag heeft de Nationale Garde de grensplaats Penas Blancas heroverd op de Sandinisten, maar deze zouden gisteren opnieuw het stadje veroverd hebben. Uit kringen rond de Nationale Garde wordt vernomen dat guerrilleros aanvallen uitvoeren op de stad Diriamba, 40 kilometer ten zuiden van Managua. Ook de plaats Al Sauce, even buiten Leon, zou worden aangevallen. De Nationale Garde-heeft bekendgemaakt een landingsstrook van de opstande lingen in Diriamba vernield te hebben. Volgens de garde is dit het bewijs dat de guerrillerps ook gebruik maken van vliegtuigen. Volgens de autoriteiten is de stad Chinandega door de regeringstroepen heroverd. De stad Esteli is nog gedeeltelijk in handen van de Sandinisten. Boeren, die sympathiseren met de guerrillastrijders, hebben de Pan-Amerikaanse autoweg bij deze stad vernield om de Nationale Garde de doorgang te belemmeren. Ook de landingsbaan van het plaatselijke vliegveld is door de boeren vernield, zodat de Garde alleen nog helikppters kan inzetten. Esteli is gisteren weer vanuit de lucht gebombardeerd. De avondklok die is ingesteld in de hoofdstad Managua is voor de vierde maal geschonden door bomaanslagen en geweerschoten. Alle scholen in het land hebben een week extra vakantie gekregen. Het „guerrilla-leger voor de armen" in Guatemala heeft de verantwoordelijkheid opgeëist voor dei, aanslag op het leven van de Nicaraguaanse ambassa-' deur Edmundo Meneses Cantarero in Guatemala- stad. Deze raakte bij de aanslag ernstig gewond.,: De beweging zegt de daad te hebben gepleegd wegens het „zwarte verleden" van de ambassadeur en zeggen hun steun toe aan de Sandinisten in hun strijd tegen president Somoza. In Costa Rica zijn al meer dan" 8.000 Nicaraguanen aangekomen die het stijdtoneel ontvlucht zijn. ADVERTENTIE (esp U proeft de Portugese zon genoegen bij elk eeklfttfecht en iedere gelegenheid. Voor een zonnig prijsje ekoopbij 600 "DELCAVE" wijnhandelaren, herkenbaar (j in het vignet op de deur y NCR beka prijz NDEN (AP) - De voorlopi- ischi hechtenis van Astrid Proll, Pinqvroüw die door de Westduit- politie gezocht wordt als lid van de Baader-Meinhof- ep, is door een rechtbank in iden met acht dagen ver- fd. iurende het drie minuten ende formele verhoor stond 31-jarige Astrid Proll met r rug naar rechter Evelyn ■sell, leunde tegen de be- agdenbank aan met een voet de stoel en glimlachte naar publiek achter in de rechts- (van onze speciale verslaggever Sajid Rizvi in Tabas) TAB AS Soldaten en burgers, met maskers voor het gezicht, hebben gisteren in deze door de aardbeving vernielde stad duizenden lijken uit het puin gehaald. De stoffelijke overschotten werden snel begraven, want de artsen vreesden epidemieën.De autoriteiten zeiden gisteravond, dat vijfduizend lijken gevonden en begraven waren. Het totale aantal slacxhtoffers zal echter meer dan vijftienduizend bedragen. Overlevenden spreken van omstreeks dertigduizend slachtoffers. Tientallen gewonde mannen, vrouwen en kinderen liggep in de buitenwijken van de stad in veldhospitalen of in geïmproviseerde hulpcentra, tussen hopen verwrongen metaal, beton, bomen en ander puin. Wegens de overweldigende vraag naar medische bijstand en de schaarse aanwezigheid van dokters en verpleegsters zullen niet veel gewonden de juiste verzorging krijgen. Een onbekend aantal slachtoffers is zaterdagavond toen de aardbeving zich voordeed gestorven aan inwendige kwetsuren, gebroken beenderen of andere verwondingen. Keizerin Farah is per vliegtuig aangekomen om de hulpactie te leiden, maar de soldaten, gewapend met schoppen, de legerdokters eh verpleegsters, een dozijn C130 vrachtvliegtuigen en duizenden vrijwilligers zijn niet voldoende om al het werk aan te kunnen. Ali Mahammadi, een winkelier van Masjad, 360 kilometer ten noorden van- Tabas, die naar de vernielde stad gekomen was om 110 bloedverwanten te zoeken, zei: „Ze zeggen dat iedereen, die vannacht blijft, het met de dood zal bekopen". Hij heeft gisteren slechts zeventien stoffelijke overschotten van verwanten gevonden. „Waarom wil je mijn naam weten?", riep hij een reporter toe. „Heel mijn familie is dood. Zal dat pit vergoed kunnen worden?". Zijn bloed doorlopen ogen dwaalden wild over het puin. Een gebroken lijst met zijn eigen foto hing nog aan een overblijvend stukje muur in wat eens zijn ouderlijk huis was geweest. Mahammadi heeft niet alleen zijn grootouders, maar ook zijn ouders, twee zusters - zij waren deze maand verloofd - een jongere broer, neven, ooms en tantes verloren. Arbeiders groeven naar lijken naast een bord aan de ingang van de stad, -waarop te lezen stond: „Welkom in de bloemenstad Tabas, bevolking: 13.000". Minder dan 2.000 daarvan zijn momenteel nog in leven. Toen de wagen met de echtgenote van de sjah voorbij kwam, wierp een jongeman zich in de richting van het rijtuig. „Ga niet rondkijken", huilde hij, „ga de lijken van mijn familieleden uit het puin halen". De keizerin bezocht ook de mensen die buiten de stad kamperen. De mensen trachtten haar te omringen om haar hun tragedies te vertellen. Lijfwachten trokken de keizerin echter terug naar haar wagen. Tabas was een schilderachtig stadje, bewoond door herders en boeren, aan de eeuwenoude 'zijdeweg' naar China. Voor de aardbeving leek het sterk op een plaats uit de tijd van Marco Polo. Maar zijn moskeeën, historische tempels en huizen liggen nu in puin. Slechts een handvol zwaar beschadigde gebouwen staat nog recht. Een gebarsten muur leunt gevaarlijk voorover. Het politiebureau, het bureau van de gouverneur, medische kliniek, ziekenhuizen en moskeeën werden vernieldDe gouverneur zat gisteren in eén tent in het hoofdkwartier van het hulpcentrum, naast een geïmproviseerd landingsterrein. Islamitische priesters in zwarte gewaden strompelden rond terwijl ze de Koran lazen voor overlevenden. Velen lieten zich echter niet helpen. Ze zaten te huilen aan de kant van de stoffige weg. Ze hadden sedert zaterdag niets gegeten of geslapen en spraken met niemand. Sommige overlevenden bleven rondhangen op het Sjahplein, in het centrum van Tabas. Zij probeerden elkaar te troosten of dienden zichzelf slagen toe in een bizar ritueel van verdriet. Anderen liepen zoekend rond, in de hoop nog bloedverwanten te vinden. „Waar is het leger?", vroeg een oude man. „Waarom word ik door niemand geholpen?". Deze man was afwezig toen de aardbeving zich voordeed. Hij vertélde, dat men van zijn tien familieleden nog maar één dode gevonden had. JOHANNESBURG Binnen de Zuidafrikaanse Nasionale Partij beginnen zich reeds duidelijke gevechtslinies af te tekenen op de vooravond van de strijd om het premierschap. Vorster, de huidige premier gaat, zoals eind vorige week bekend werd, aftreden vanwege zijn slechte gezondheidstoestand en de onrusti ge politieke situatie in zijn land. Vorster heeft in het ziekenhuis een onderzoek ondergaan waarbij aan het licht zou zijn gekomen dat hij ernstig ziek is. Politieke waarnemers in Johannesburg menen dat Vorster als hij aftreedt onmiddellijk het openbare leven zal verlaten en eventueel alleen het ceremoniële ambt van staats-president zal aanvaarden dat sinds het overlijden van president Nico Diederichs vorige maand vakant is. Pieter Wilhelm Botha wordt de grootste kanshebber genoemd voor de opvolger van Vorster. Botha die sinds 1965 minister van Defensie is staat bekend als een man van de harde lijn. Op het gebied van de staatsveiligheid en militaire zaken. „Verkrampt" (conservatief)" noemen sommige van zijn tegenstanders hem. Ten aanzien van de kwestie Namibië heeft hij zich steeds als een havik opgesteld en hij zou dan ook in april tegen het oorspronkelij ke Westerse vredesplan voor Namibië gestemd hebben. Er zijn nog twee andere Botha's die genoemd worden als opvolger van Vorster. Stephanus Botha, de 56-jarige minister van Arbeid en Landbouw, en R.F. „Pik" Botha, 46 jaar oud, voormalige ambassadeur in de VS en minister van buitenlandse zaken. Op 28 september zal een vergadering gehouden worden van een verkiezingscommissie van senatoren van de Nasionale Partij. Op die vergadering zal de nieuwe partijleider worden benoemd. Deze is dan ook automatisch premier. (Van onze correspondent) LONDEN Sir Freddie Laker, pionier van de spotgoedkope „luchttreinen" tussen Engeland en Amerika, gaat tien Europese luchtbussen van het type A 300-B10 kopen. Hij zal Zich bovendien nog vijf brede DC 10-lijnvliegtuigen aanschaffen. Zijn „Laker Airways"-maatschappij exploiteert mo menteel al zes Amerikaanse luchtreuzen van het model DC 10. Sir Freddie raamt de totale aankoopkosten op 380 miljoen pond. KGB-majoor krijgt asiel in de V.S. New York (Reuter) Een Rus- sische vertaler bij de Verenigde Naties, tevens majoor van de KGB (geheime dienst) heeft asiel gekregen in de Verenigde Staten, samen met zijn vrouw en dochter. Dit heeft een woord- voerder van de Amerikaanse VN-missie maandagavond ver klaard. De 48-jarige Imant Le- sinskis is de tweede Rus bij de NV die dit jaar asiel vraagt in de Verenigde Staten. Eerder deed dit Arkady Tsjetsjenko, die een topfunctie bekleedde in de Russische missie bij de Ver enigde Naties. Nieuwe acties van Franse verkeersleiders PARIJS (AP) - De luchtver- keersleiders in Parijs hebbend- gisteren besloten tot nieuwe" stiptheidsacties. De beslissing werd genomen nadat vakbonds- leiders en de directie van de Franse burgerluchtvaart het vo- rige week niet eens konden wor- den over betere uitrusting, meer personeel en hogere lonen, zoals door de verkeersleiders was geëist. Morgen zal tijdens een landelijke bijeenkomst van ver- keersleiders een beslissing wor den genomen over een datum voor de nieuwe stiptheidsacties. meen onzer verslaggevers) LTAU Twee ongelukken met dodelijke afloop hebben op eerste dag van de grote legerkorps-oefening Saxon Drive, gisteren van start is gegaan, een schaduw geworpen op de ligéns feilloze opmars naar de uitgangsstellingen van de ■e te vormen partijen. In Lüneburg, in het oostelijk deel het oefengebied gelegen, is een Amerikaanse verkeersrege- een tanksoldaat, door een Duitse automobilist aangereden tan de gevolgen daarvan overleden. In Rothenburg onder 'men is een bejaarde Duitse fietser aangereden door een lerlandse drietonner en eveneens daarbij gedood, litief echter deed de bijzonder goede marsdiscipline van de t verplaatsende eenheden aan. En het vooraf kennelijk zeer jnsief gepleegde onderhoud aan de voertuigen wierp tijdens voor vele onderdelen circa 500 kilometer lange mars zijn ichten af, want op de vier hoofdaanvoerwegen hebben ïhts enkele tientallen van de vele duizenden voertuigen het laten weten. Ondanks de maandagse verkeersdrukte was er de opmars geen enkele vertraging. De ritten werden allen gens schema gereden en de colonnes kwamen alle op tijd de verzamelpunten aan. sen in Kloppenburg kwamen sommige eenheden en de le- korps-artilleriecommandant brigade-generaal Hendriks uit oe even in de knel te zitten. de Nederlandse kazerne Langemannshof, vlak bij Soltau, fden in de loop van de dag vrij veel gasten ontvangen die &r een prima accommodatie aantroffen alsmede moderne 1 nnische apparatuur waarmee het nieuws over de oefening het thuisfront kan worden gestuurd. Vanmiddag hebben wee oefenende partijen, de een bij Lüneburg en de ander der de Reger tussen Bremen en Nienburg, zich opgesteld en an de strijd beginnen. Militairen die deelnemen aan de legeroefening Saxon-Dri- ve pakken bij de Nederlands-Duitse grensovergang bij Zwartemeer (Drenthe) even een lunchpauze. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON De Amerikaanse presi dent lijkt begonnen aan een krachtige come-back. Na een jaar van voortdurend dalende populariteitScijfers in alle politie ke enquêtes, blijkt hij 'in de jongste Harris- enquête plotseling een spectaculaire^winst van twaalf procent te hebben geboekt. Op 14 augustus gaf slechts dertig procent van de ondervraagden hem een positieve beoordeling, ditmaal was het 42 procent. Van invloed zijn vooral geweest Carters in krachtige termen uitgesproken en later met ruime meerderheid bekrachtigde veto op de defensiebegroting, zijn initiatief tot het instellen van een topconferentie over het Midden-Oosten in Camp David, en het vooruitzicht, dat er dan tenslotte toch nog een energiewet uit Het Congres zal komen. Nog niet van invloed op deze enquête is een belangrijke overwinning geweest, die Carter kort geleden heeft geboekt: een drastische hervorming van het ambtena renwezen. Een ingrijpende verandering van de federale bureaucratie was een van de belangrijkste verkiezingsbeloftes van Carter, zo- niet de hoeksteen van zijn voor al tegen het establishment van Washington gerichte campagne. Na veel touwtrekken heeft het Huis van Afgevaardigden de afgelopen week met grote meerderheid Carters plannen t.a.v. de Civil Service aanvaard. De Senaat had dat al eerder gedaan. Veel ingrijpende 'wijzigingen zijn er niet in aangebracht en verwacht wordt dat Huis en Senaat het volgende maand al eens zullen zijn over een gemeenschappelijk eindresultaat, waar Carter met grote vreugde zijn handteke ning onder kan plaatsen. Kernpunt van de nieuwe wet is dat de 2,1 miljoen federale ambtenaren gemakkelij ker beloond zullen kunnen worden voor goed werk, maar ook gemakkelijker ont slagen kunnen worden. Salarisverhogingen zullen eerder op grond van prestaties dan op grond van dienstjaren worden gegeven. Naast het gemakkelijker ontslag worden ook snellere en betere mogelijkheden van beroep tegen ontslag ingebouwd. Het Witte Huis krijgt voorts een grotere greep op de benoeming van topambtenaren. Een spe ciale commissie wordt belast met het toe zicht op onrechtmatigheden in de behande ling van ambtenaren. Er komt een betere bescherming van ambtenaren, die kritiek uitoefenen op hun bazen (zogenaamde „whistle-blowers") en de bedragen die de vele vervroegd gepensioneerde militairen er als ambtenaar bijverdienen, worden aan een maximum gebonden. Op deze wijze moeten „fraude, verspilling en ondoelma tigheid" aanzienlijk worden beperkt en moet de gesterkte aversie die veel Ameri kanen hebben tegen de bureaucratie van Washington, worden bestreden. De nieuwe wet is dan ook iq brede kring met gejuich begroet. De ambtenarenbon den zijn echter nog steeds furieus. Zij vrezen een verpolitieken van de«ambtena- rij, waarbij naijver, onzekerheid en ver warring hoogtij zullen vieren. In politieke kringen wordt de vrijwel onge- schonden aanvaarding van Carters plan- nen op dit terrein in ieder geval be schouwd als zijn belangrijkste overwin- - ning tot nu toe. Bovendien staat vrijwel.^ vast, dat op zeer korte termijn een energie- wetgeving tot stand zal komen, die welis waar ver verwijderd is van de oorspronke- lijke plannen van de president, maar die toch van enorm groot belang zal zijn voor zijn prestige. Carters energieplannen date- ren van april vorig jaar. Nadat er al een aantal belangrijke onderdelen waren ges- - neuveld, is er de laatste maanden uitbun dig gekibbeld over het al of niet loslaten van de aardgasprijzen. Eèn broos compro- mis ligt nu binnen bereik. Verwacht wordt, dat Carter wellicht nog deze maand zijn handtekening kan zetten onder een zeer verwaterde energiewet. Het belang van de wet heeft intussen al veel meer een symbo lisch karakter gekregen. Carter zal, ongeacht de inhoud, in ieder geval winst uit het totstandkomen van een energiewetgeving kunnen halen. Dit ge voegd bij een zeker niet negatief resultaat van Camp David, gaat Carter volgens de meeste politieke commentaren de komende maanden nog veel verder omhoog in de enquêtes.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9