ir BEMOEI JE D'R NIET MEE bij Rudy Kousbroek, een kruisvaarder voor de rede Westduitse Katholiekendag toonde veel belangstelling voor jongeren kerk wereld Congres over oosters kerkelijk recht CARMIGGELT: 65 JAAR EN 34 BOEKEN ,Stad en land' in kinder boekenweek dichter elkaar LAUREAAT P.C.HOOFTPRIJS POOLSE BISSCHOPPEN EISEN TOEGANG TOT MASSAMEDIA KUNST LEIDSE COURANT DINSDAG 19 SEPTEMBER 1978 PAGIN, lUI" Het nieuwste verzamelbun deltje van Carmiggelt-ver- haaltjes, onder de titel „Be moei je d'r niet mee", is on langs verschenen, en volgens de mededelingen van uitge ver danwel auteur, wordt met deze uitgave in zekere zin aandacht geschonken aan de 65e verjaardag van Simon Carmiggelt, („Kronkel" voor zijn Amsterdamse Parool vrienden). De titel ,3emoei je d'r niet mee" heeft zelfs te maken met die leeftijd. Eigenlijk heeft die eigenzinni ge titel niet alleen te maken met de leeftijd van Carmig gelt, maar ook met zijn aard als auteur en observator: hij kijkt zelf wel hoe het leven zich afspeelt, hij bepaalt zelf wel hoe hij dat opschrijft, daar heeft een ander zich niet mee te bemoeien. Dat is altijd al zo geweest en zo hoort het ook bij Carmiggelt. Dit is dan zijn 34e boek. Dat is heel wat in 65 jaar. Dat is een half boek per jaar, waar bij dan nog niet eens meege rekend is dat iemand voor zijn twintigste of dertigste niet publiceert, in een tijd als een wereldoorlog niet publi ceert. Hoe dat allemaal precies zit met die bundeltjes verhalen van Carmiggelt wordt op den duur een groot literair histo, risch raadsel, daar kunnen we nu al van verzekerd zijn. Ik vermeld hierboven wel dat het hier gaat om Carmiggelts 34e boek, maar wanneer je er een andere bron op naslaat, klopt dat niet. Het aantal 34 leid ik af uit de lijst van Carmiggelt boekjes, opgeno men aan het slot van „Bemoei je d'r niet mee", maar die lijst klopt in geen enkel opzicht met de lijst in het recente naslag-werkje „Lexicon van de moderne Nederlandse Li. teratuur". Laten we dus maar aanne men dat Carmiggelt in zijn 65 jaren en dan vooral in de jaren na 1946 (voordien wa ren er geen boekpublikaties van zijn hand), zeer produk- tief geweest isr dat hij (niet alleen in zijn dagbladwerk, maar ook in zijn verzamel bundels) bovendien een kon stante kwaliteit vertoont, en dat kun je eigenlijk van wei nig auteurs zeggen. Deze nieuwe Kronkelbundel mag er zijn. We moeten het er natuurlijk wel even over hebben, dat dit boekje op, nieuw de oude Carmiggelt- kwaliteiten in allerlei verha len weer geheel terugbrengt. Zie het verhaal over Ko van Dijk, een portret dat zowel over de overleden acteur als over Carmiggelt boekdelen spreekt. Zie de verhalen over kroegen en restaurants. Zie het slotverhaal, een klein gen re-stukje van een meester hand. De man, de ik, Carmig gelt zelf (vraagteken gewenst), bespreekt met zijn vrouw de aanvrage A.O.W. uitkering. Hij citeert dan de woorden van zijn vrouw na het invul len van de antwoorden op de gestelde vragen: „Ik vind het eigenlijk tactloze vragen, 't Is net een lijst van gemiste kan sen. Dat wonen in het buiten land. Die opsomming van echtgenoten. Gewone mensen, zoals wij, moeten overal „neen" op antwoorden. Maar dan klinkt ons leven zo saai, vind je niet?" Waarop de ik, Carmiggelt, re pliceert met: „Te laat". Het is misschien te laat allemaal, als je 65 bent. Het is alleen won derlijk dat vitaliteit en humor en gevoel voor - betrekkelijk heid zo aanwezig blijven in al die verhalen, gebundeld on der die eigenzinnige titel: „Be moei je d'r niet mee". JAN VERSTAPPEN Simon Carmiggelt: „Bemoei je d'r niet mee", Uitgeverij De Arbeiderspers, Prijs 16.50 ji'R meng' sultat tsidei noot gin, 1 een tc maak dden- toe groeien en tussen de steden steeds minder platteland over blijft, is van dit verschijnsel nauwelijks iets in de jeugdlite ratuur terug te vinden. Boven dien vervagen de begrippen „stad" en „het land": reden voor de Collectieve Propagan da van het Nedelandse Boek (CPNB) om de komende kinder boekenweek het thema „Stad en land" mee te geven. Deze vijfentwintigste kinderboeken week wordt van 11 t/m 21 okto ber gehouden. Het gaat er in de Kinderboeken week vooral om het patroonma tige, traditionele in de beschrij vingen van „de stad" en „het platteland" te relativeren. De CPNB bracht de kinderboeken schrijfster Gertiè Evenhuis er toe hierover een boek te schrij- Den Haag - De jury die dit voorjaar voor de wei nig benijdenswaardige taak stond uit te maken welke schrijver de P.C.Hooftprijs moest krij gen, heeft het in een op zicht gemakkelijk gehad- Voor Rudy Kousbroek die gisteren op het Muiderslot de prijs in ontvangst mocht nemen, hoefde zij slechts een betrekkelijk klein oeuvre door te ne men, zeker in vergelijking met dat van andere prijs winnaars uit het verleden .zoals Van Duinkerken of Hermans.Misschien heeft dat ook nog wel een rol gespeeld bij de keuze van Kousbroek, want de toe kenning van onze jaarlijk se staatsprijs voor letter kunde verloopt niet erg gladjes: Kousbroek krijgt de prijs die eigenlijk in 1975 had moeten worden toegekend. Wie de achterstand snel weg wil werken, kiest het liefst voor het werk van een essayist of een journa list want hun werk bezit toch meestal niet die cohe rentie die vraagt dat het voor een evenwichtig oor deel eerst in zijn geheel wordt gelezen dan wel bestudeerd. Kousbroek heeft zijn be langrijkste schrifturen on- derge-bracht in vier bun dels Anathema's I,II,III en Het Avondrood der Ma giërs welke laatste bundel zowel naar titel als inhoud de treffendste verzameling banvloeken is die deze au teur zo graag in het rond slingert. Daarnaast publi ceerde Kousbroek een drie tal kleine werkjes, De Aai baarheidsfactor, Een Kuil om Snikkend in te Vallen en Passage naar Indië, dui delijk minder polemisch, eerder sterk persoonsge bonden maar ook weer met een sterk eigenzinnige om niet te zeggen verge zochte aanpak zoals het laatste dat Kousbroeks rei zen van en naar het oude Indië beschrijft. Kousbroek is namelijk ge boren in 1929 te Siantar, Indonesië. Na de oorlog kwam hij naar Nederland waar hij een paar jaren wiskunde studeerde. In de jaren vijftig toen het exis tentialisme hoogtij vierde, verbleef hij in Parijs waar hij Chinees en Japans stu deerde. Vanaf dat moment begon hij te schrijven, als dichter in wat" is gaan he ten de traditie van de (moeilijk toegankelijke) vijftigers en als literair correspondent van het Al gemeen Handelsblad waar van hij ook na de fusie met de NRC medewerker bleef. Kousbroek, de oud-Indisch man, de intellectueel, de wiskundige en de franco- fiel. Van die opsomming lijkt het eerste nog het minst zijn werk te hebben gedomineerd. Hij kent niet de gespletenheid van zijn literaire voorgangersdie in Indië opgroeiden en al dan niet in het moeder land, de pen hanteerden. Kousbroek heeft naar het schijnt weinig gelukkige herinneringen aan zijn In dische jeugd.Zo behandelt Een Kuil om Snikkend in te Vallen het thema van de herinnering geen herinne ringen echter aan zijn kin derjaren zelf.De poorten van de vrijheid openden zich voor hem toen hij in Amsterdam kon gaan stu- deren.Toch laat zijn af komst zich aflezen aan de manier waarop Kousbroek op gebeurtenissen reageert. Kousbroek is een vrijbuiter in het normale Hollandse patroon. Ook al heeft hij zich met de meest verschei den onderwerpen bezig ge houden, Hollandse zwaar wichtigheid is hem, evenals betrokkenheid, volkomen vreemd. Speels In zijn artikelen, of zij nu handelen over de afkeer voor de sport, over poezen, de nieuwste trend in de Ja panse' literatuur of de filo sofie van Levi-Strauss, het spel is en blijft er de basis van. Soms gaat dat met veel inventiviteit gepaard, vaak ook houdt dat de in druk hoe goed bemanteld ook, van (over)geconstru- eerdheid niet tegen. Kous broek bouwt in elk stukje dat hij schrijft zijn eigen wereldje op, eerf speelse en briljante vertakking die weer geënt is op werk van anderen .Met andersden kenden discussieeert of po lemiseert hij nauwelijks ook al is naast de speels heid het polemische het be langrijkste kenmerk van zijn werk. Het belangrijk ste wapen dat hij hanteert vormen zijn ironiserende verhelderingen waarmee hij bij voorbaat de lachers op zijn hand heeft. Kousbroeks tegenstanders zijn voornamelijk te vinden onder hen in wie hij zijn rationele uitgangspunt niet bij voorbaat terugvindt.De wereld is bij Kousbroek immers opgedeeld in ratio nalisten en romantici. In dat laatste gezelschap be vinden zich bijvoorbeeld de theologen, de beschouwers van het hogere iets dat bij Kousbroek slechts spot en minachting kan oproe pen en dat hij met een vlijmscherpe kritiek poogt door te prikken. Een bun del als Het Avondrood der Magiërs waarvan de titel een antwoord is op het re ligieuze reveil dat Pauwels en Bergier aankondigen in hun Dageraad der Magiërs, spreekt boekdelen wat de bedoelingen van Kousbroek betreft. Heidegger, Teilhard de Chardin en Mc Luhan ontleedt hij met veel spot lust en eruditie maar die strijdmiddelen vermogen niet het aanzien aan te tas ten van mannen als Levi Strauss (ook al wordt daar aan geknabbeld) en andere gevestigde reputaties. De eruditie van Kousbroek heeft immers ook haar grenzen en de inventiviteit die immers ook afhankelijk is van een hogere inspira^ tie, evenzeer. Ondertussen blijkt de bij Kousbroek aangetroffen combinatie van eruditie en de slagvaardigheid om die op het juiste moment të hanteren, groot genoeg om hem te vereren met de voornaamste letterkundige prijs die Nederland kent. Cynicus en geen idealist, speels en niet ernstig verte genwoordigt Kousbroek .al dus een toelichting van de jury, een houding tegen- Minister Til Gardeniers van CRM reikte gisteren op het Muiderslot aan Rudy Kousbroek de medaille uit behorend bij de PC Hooftprijs. Aan de prijs is een geldbedrag van 10.000 gulden verbonden over het bestaan; niet geit hij aldus de literaire .groot uit zichzelf, maar situatie anno 1978. dankzij anderen,weerspie- PAUL VAN VELTHOVEN sch - 'l i\ ral U ?vc ee sl< i, stei ven: „De tram is geel het j ^eui is groen", geïllustreerd i iet >1 Piet Klaasse. Dit boek wordt sjdei „geschenk" voor drie gul pra tijdens de kinderboekenweel 5 de boekhandel meegegeven ypte Tijdens een perspresentat* y^cj Amsterdam werd dit boekje 0bst; teren officieel voor uitgen b_ verklaard. Discussie werd i estij: welijks gevoerd en verhitte sfeer zoals in voorgj de jaren bij dergelijke geleg |e dr heden, was geen sprake. All rkeli; mevrouw A. A. Meelis, der het motto „Veel verha weinig kritiek" een vlugscl besprak waarin de wijze recenseren van jeugdlitera aan de tand wordt gevol zorgde voor een beetje vi werk. Wim Berbers, adjunct recteur van de CPNB, die NA< opnam voor de boekhandel school, daarin gesteund d i ges initiatiefnemer Gerrit Luidir, a or kreeg de vraag naar zijn ho jona of er straks ook platen en c ensu settes op school te verwach rde zijn. Uit het antwoord van Bi ersta bers en Luidinga bleek dal fisbis niet de bedoeling is. Overigens werd alle spn stelselmatig de mond gesna door een nogal kleine gekoa papegaai die over een v< rustend stevig stemgeluid schikte en alle serieuze gesj stof met keihard hoongi begeleidde. Omstanders kans de vogel liefdevol pinda's te voeren. Het thema „stad en land' er de komende boekenweel minder door. De radio (NC1 Literama) besteedt derwerp aandacht en schi een wedstrijd uit. Kinderen v tot 12 jaar kunnen tol oktober een verhaal van ma maal 2 kantjes naar de NC sturen: Schuttersweg versum. Het verhaal (of gedit moet uiteraard op stad en la betrekking hebben. De opening van de kindei kenweek is woensdag 11 ok ber in het Groningse cultun centrum d'Oosterpoort. Tijdi deze opening wordt een bes ten uitvoering gegeven van spel „Paardesprong", waai dat spel het land ingaat. In Den Haag geeft de stichL_ BZZTóH woensdag 18 oktotf^ evenals vorig jaar in de hal het Centraal Station een gr kinderboekenmarkt, die sluit bij de NS-actie „Stati van de week". Hierop schrijvers, tekenaars en uitgevers aanwezig. Staartjes, thans beter beke als Pinkeltje, reikt de prijz uit van de door het tijdschi hec „School" uitgeschreven Pink proi tje-opstelwedstrijd. p0l id De 85ste Westduitse „Katho likentag", die vijf dagen heeft geduurd, heeft in totaal honderdduizend deelnemers getrokken, een aantal, dat de verwachtingen van de orga nisatoren verre heeft over troffen. Ondanks de „levendi ge discussies" zijn er echter geen concrete conclusies ge trokken. De bijeenkomsten beperkten zich tot „oproe pen" van talloze sprekers, on der wie verschillende r.k. en andere theologen, bondskan selier Helmut Schmidt en de Belgische premier Leo Tinde- mans. Grote aandacht heeft de Ka- tholikentag voor de jeugd ge had: „Onze hoop richt zich vooral op een jeugd in Chris tus", aldus een commentaar. Opvallend was ook de belang stelling van de jongeren voor deze Katholikentag. Na jaren lange terughoudendheid heeft de jeugd getoond zich samen met de oudere rooms-kath- olieken in de Bondsrepubliek te willen inzetten voor een nieuwe, overtuigende levens stijl in zowel de „binnenland se politiek" als voor een chris telijke hervorming van de sa menleving in de „buitenland se politiek" van de kerk. Deze conclusie trok de voorzitter van het centraal comité van de Westduitse katholieken, prof. dr. Hans Maier, tijdens de slotbijeenkomst. Westduitse politici zijn sterk vertegenwoordigd geweest op de Katholikentag, onder an deren, bondskanselier Helmut Schmidt, bondspresident Wal ter Scheel, bondsdagpresident pfof. Karl Cautens en talloze andere parlementariërs. Veel buitenlandse belangstelling is er ook voor de Katholikentag geweest. Gasten waren de pauselijke nuntius in de bondsrepubliek, aartsbis schop Guido del Mestri, Moe der Teresa, prof. Stomma, lei der van de Poolse „Znak"- groep, die met een Poolse de legatie was gekomen, de Tsje chische schaker Ludek Pach- man, de maronitische aarts bisschop Choukrallah Harb van Jounieh in Libanon, en talloze kardinalen en bis schoppen uit Europese buur landen, Afrika, Latijns-Ame- rika en Azië. De evangelische bisschop van de Westduitse deelstaat Ba- den-Württemberg, prof. dr. Hans Wolfgang Heidland, heeft tijdens de manifestatie gepleit voor de gezamenlijke avondmaalsviering van pro testanten en rooms-katholie- ken. Hij wilde niet ontkennen, dat er verschillen bestaan tussen de rooms-katholieke kerk en de evangelische kerk, maar, zo zei hij, „Ik vraag me af waar in het Nieuwe Testam ent staat, dat we pas geza menlijk avondmaal kunnen vieren wanneer we alle vraag stukken hebben opgelost". Prof. Heidland meende dat juist de gezamenlijke viering van eucharistie en avondmaal een hulpmiddel is bij de oecu mene. Het is een risico, zo zei hij maar zonder risico's te nemen komen we geen stap verder in de toekomst. Ook de r.k. theoloog dr. Wal ter Ka sper uit Ttibingen sprak zich uit voor beperkte toelating tot de eucharistie bijvoorbeeld in het geval van gemengde huwelijken. Verde re stappen zijn mogelijk en verantwoord, zo zei hij, ja zelfs dringend noodzakelijk. „De huidige generatie zal zich van de geschiedenis en de geest van Jezus afwenden, wanneer het ons niet lukt om de situatie met betrekking tot de oecumene van dit moment te overwinnen en te komen tot het spoedig kunnen vieren van het sacrament van de eenheid en de verzoening", al dus dr. Kasper die tevens pleitte voor een herziening van het celibaat in de r.k. kerk. Deskundigen op het gebied van het kerkelijk recht en theologen uit tal van oosterse kerken, uit Oost-Europa, de Verenigde Staten, Australië en India nemen van vandaag tot 24 septemher deel aan het vierde congres van het internatio nale genootschap voor het recht in de oosterse kerken, dat in Regensburg wordt gehouden. Het thema van de conferentie wordt gevormd door de vraag stukken rond de autonomie en autocefalie der oosterse kerken. Onder het eerste wordt vooral verstaan de zelfstandigheid van de afzonderlijke kerken in kwesties van tucht en bestuur; onder het tweede de juridische onafhankelijkheid ten opzichte van de andere kerken. Vooral in verband met de oecumeni sche dialoog is het thema van groot belang. Aan de bijeenkomst nemen onder anderen deel vertegenwoor digers van de kopten uit Egypte, van.de melchitische patriarch van Antiochië m Beiroet, van de Armeense kerk, de Russisch- Orthodoxe kerk in de Verenigde Staten en van de geünieerde Oekraïnische kerk. Uit Rome is aanwezig de rector van het pauselijke „Instituto Orentale", prof. Ivan Zutek. Tot de belangrijkste sprekers behoren de Franse theoloog, prof. Yves Congar en prof. W. de Vries uit Rome. KORTE METTEN Paus Johannes Paulus zou op school beter zijn best hebben gedaan als 'iemand hem had gewaarschuwd, dat hij eens paus zou worden. Hij zei dit tijdens zijn wekelijkse praat je op het balkon van de Sint- Picter, dat hij wijdde aan de twaalf miljoen schoolkinde ren en studenten in Italië die vandaag weer zijn begonnen. Volgens de paus hangt hun toekomst voor een groot deel af van hun schoolresultaten. Als voorbeeld haalde hij aan, dat generaal Wellington na zijn overwinning op Napo leon bij Waterloo tegen zijn. ondergeschikten verklaarde, dat de slag was beslist op de militaire academies. Ds. L. J. Geluk is afgetreden als voorzitter van de Vereni ging Protestants Nederland. Hij is opgevolgd door ds. J. Kraima, evangelisch-luthers predikant te* Dordrecht. De aftredende voorzitter zei tij dens de ledenvergadering, dat het bestaan van de vereniging meer nodig was dan ooit. Als een bewijs daarvan noemde hij het besluit, zowel van het moderamen van de hervorm de synode als dat van de gere formeerde synode, om aan de bisschoppenconferentie een telegram te verzenden ter ge legenheid van de verkiezing van de nieuwe paus. „Voor ons Qvertuigd protestantse christenen is dat bedroevend en smartelijk. Is men dan ver geten hoe fundamenteel de reformatie het pausdom heeft bestreden?", aldus ds. Geluk. „Op audiëntie bij de paus" is de titel van een publikatie van uitgeverij Van Spijk b.v. te Venlo, dat tachtig toespra ken van paus Pauliis bevat over het mysterie van de kerk. Het eerste deel „Het Heilsplan van de Vader" is een algemene inleiding en be vat twaalf toespraken. Deel II: „Het mysterie van de kerk", de centrale kern. be vat 58 toespraken. Deel In is getiteld „De opdracht van dp christen" en telt tien toespra ken. In Mazenod (Lesotho) wordt van 25 tot 29 september een bijeenkomst gehouden van vertegenwoordigers van de katholieke kerk in Rhodesië, Zuid-Afrika, Namibië, Ango la, Mozambique, Lesotho en Botswana. Men zal zich bezig houden met de toestand van de kerk in Afrika, in het bij zonder met de besluiten van de laatste SECAM (de Pana- frikaanse bisschoppenconfe rentie) over „evangelisatie" en „mensenrechten in Afrika". Als enige deelnemer van bui ten Afrika is uitgenodigd de president van „Missio" in Aken, Wilhelm Wissing. Deze Duitse missiecentrale verleent veel steun aan genoemde lan den. In een herderlijk schrijven, dat in alle kerken is voorge lezen, hebben de Poolse r.k. bisschoppen het recht van de kerk opgeëist tot toegang tot de massamedia. De katholie ken hebben recht op zendtijd voor radio en televisie en op eigen bladen met voldoende oplage, aldus de bisschoppen ter gelegenheid van de kath olieke internationale dag voor de massamedia, die in Polen zondag is gehouden. De bisschoppen wijzen erop, dat de drie bestaande kath olieke weekbladen een totale oplage hebben van 190.000 exemplaren, terwijl een opla ge van miljoenen gevraagd wordt. Per 26 kinderen is slechts één katechismus be schikbaar, omdat niet meer papier voor grotere edities be schikbaar wordt gesteld. De bisschoppen verwijten de Poolse regering, dat zij men sen met andere maatschappe lijke' en politieke ideeën niet aan het woord laat komen. De staatscensuur is aldus de bisschoppen een typisch wapen van het totalitaire sys teem. Ofschoon de r.k. kerk in Po len al meer dan duizend jaar de voornaamste draagster der cultuur is, heeft zij geen toe gang tot de massamedia, die het monopolie van de staat zijn. De staat stelt de media in dienst van een ideologie, die zich de atheïstische opvoe ding van de mens ten doel stelt en slechts uniforme ideeën en relatiemodellen ver spreidt teneinde zo de macht spositie van de heersende klasse te versterken, aldus de bisschoppen. Zij beklemtonen het recht van alle burgers op snelle, eerlijke, objectieve in formatie, die rekening houdt met de hiërarchie van waar den.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 8