Ambtenarencentrum wijst extra natiging pertinent van de hand Dppositie vindt plannen te eenzijdig, DA kritisch, VVD positief [ivoer ING og groter Raad van Kerken teleurgesteld over rol van Shell in Zuidelijk-Afrika Hartchirurgie in De Klokkenberg kan van start „Geen spelen in Moskou" 197INNENLAND LEIDSE COURANT/: DINSDAG 19 SEPTEMBER 1978 PAGINA 7 jNHAAG (ANP) Het ruim 100.000 leden tellende ibtenarencentrum, een niet partijpolitiek gelieerde „trale van overheids- en onderwijzend personeel, tt niet akkoord met de extra matiging voor de btenaren als voorgesteld in „Bestek *81". Dit is, leren besloten in het hoogste bestuursorgaan, de tnigingsraad. iZe raad zegt dat, als de door het kabinet beoogde emene loonmatiging in het bedrijfsleven slaagt, dat chtens het trendbeleid al tot gevolg zal hebben, 1981 ruim drie miljard gulden minder salaris aan het overheids- en onderwijzend personeel zal worden uitbetaald dan in de meerjarenramingen is voorzien. Voor het ambtenarencentrum is deze conse quentie heel wel aanvaardbaar. Maar de door het kabinet voorgestelde extra matiging van zes maal een half procent per halfjaar wijst de verenigingsraad van de hand. Gesteld wordt dat de mindere kans op - werkloosheid hiertoe niet als grond kan dienen. Im mers die groepen werknemers in het vrije bedrijf, die eveneens een geringere kans op werkloosheid hebben, worden ook niet gedwongen tot een extra matiging. Het ambtenarencentrum voert verder aan dat de cijfermatige berekening van een financiële voorsprong door het kabinet reeds twee maal herzien en verlaagd moest worden. Thans bedraagt die nog 1,96 procent in plaats van de oorspronkelijke 2,66 procent. Naar het oordeel van het ambtenarencentrum is de berekening nog steeds niet juist en zal het voordelig saldo bij verdere correctie verdwijnen, ja zelfs omslaan in een achterstand van een half procent. Ook het cijfermatige motief levert dus geen grond op voor extra matiging, aldus het ambtenarencentrum. N HAAG De nu afge- contracten voor de ioop van vloeibaar aard- (LNG) hebben betrekking de invoer van 4 miljard lieke meter per jaar gedu ide twintig jaar, maar deze veelheden zijn nog maar begin. De regering ver- cht dat van ongeveer 1990 8 tot 12 miljard kubieke ter per jaar en rond 1995 tot 15 miljard kubieke me- per jaar zal moeten wor- ingevoerd. Dit gas is uit- itend voor binnenlands bruik. staat in de gisteren door minister van Verkeer en terstaat, mede namens en- van zijn collega's, aan de /eede Kamer gezonden nota er de problematiek van de nlanding van het uit Algeri jn te voeren vloeibaar Zoals bekend, nam regering enkele weken ge- n de principebeslissing als aanlandingsplaats de mshaven te kiezen en niet Maasvlakte. Eind oktober- over de aanlandings- de definitieve beslissing in, maar eerst zal de eede Kamer zich. daarover Goed licht - Goed bekeken Onder het motto „Goed licht - Goed bekeken" is Veilig Ver keer Nederland giste ren een actie gestart om het nut van reflec toren voor fietsers en bromfietsters te bena drukken. In Gelder- malsen plaatste drs. P Allewijn. hoofd direc tie verkeersveiligheid van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, een reflector op de fiets van een leerling van de Tuinbouw school in die plaats. iit of. Thurlings weer lorzitter Eerste Kamer onze parlementaire redactie) N HAAG Bij koninklijk luit is prof. dr. Th. L.M. urlings, voor het vandaag onnen parlementaire jaar, w benoemd tot voorzit- van de Eerste Kamer. Df. Thurlings (61) -lid van CDA- is al verscheidene-" en voorzitter van de Se at. Hij is hoogleraar in de athuishoudkunde aan de ndbouwhogeschool in igeningen. Van der Stee komt met wetsontwerp grondpolitiek (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Van der Stee (Landbouw en Visse rij) wil omstreeks de jaarwis seling met een wetsontwerp inzake de grondpolitiek in het kabinet te komen. De minister deelde dit mede in een toelichting op de be grotingsaanbieding. Het gaat om een landbouwkundige toe-, tsing bij grontfoverdracht, vol gens criteria die passen in het landbouwstructuurbeleid, al dus minister Van der Stee. Man verdronken na achtervolging Nijmegen De 24-jarige R.W.Z. uit Slijk-Ewijk (gem. Valburg) is gistermiddag in de Waal bij zijn woonplaats ver dronken na een achtervolging door de politie. Deze wilde Z. in zijn auto aanhouden wegens rijden onder invloed. Volgens dq rijkspoljtie in Nijme gen probeerde Z. hard rijdend aan zijn aanhouding te ontko men. Bij de daaropvolgende achtervolging raakte hij de macht over het stuur kwijt en reed de rivier in. De achtervol gende politiemannen sprongen hem direct na in het water, maar hun hulp kwam te laat. „JocoiT'-stukken nu bij officier Arnhem (ANP) De Amster damse advocaat mr. J. L. Fruy- tier heeft het afgelopen week einde namens de Russische staatsoliemaatschappij bij het openbaar ministerie in Arnhem, stukken afgegeven, behorende bij de begin juli ingediehde strafklacht tegen de oliehandel Jocoil in Berg en Dal (bij Nijme gen) en Slavenburgs Bank in Rotterdam. De Russische oliemaatschappij Sojuznefte-export wil via de strafklacht van Jocoil ruim hon derdmiljoen dollars loskrijgen voor wel geleverde, maar niet betaalde olie. De strafklacht is ook gericht tegen Jocoil-direc- teur J. Deuss. Tegen Slavenburgs Bank is een strafklacht ingediend, omdat deze bank volgens de Russen garant stond voor de gehele olielevering. Slavenburg ont kent dat. Jocoil zegt niet te hebben betaald, omdat de olie yeel te laat zou zijn geleverd. Drankbestrijders: alcoholische geschenken voor Koningin uit den boze DEN HAAG (ANP) - De Ko ningin dient toekomstige aan bieders van geschenken ervan op de hoogte te brengen, dat zij het aanvaarden van alcohol houdende dranken niet meer op prijs stelt. Hiermee kan een bijdrage worden geleverd aan het beperken van de bedrei ging, die het alcoholprobleem momenteel voor de Nederland se bevolking vormt. Dit althans is de mening van de Algemene Nederlandse Drankbestrijdingsorganisatie (ANDO), zoals de redactie van haar orgaan „Nuchter bekeken" heeft vastgelegd in- een schrij ven aan de Koningin. De organisatie reageert hiermee op de publicatie van een foto, waarbij de Koningin onlangs uit naam van een Vlaardingse be jaardensociëteit een kruik sterk alcoholische drank in ontvangst' mocht nemen. AMERSFOORT (ANP) Dè raad van Kerken Nederland is er zeer teleurgesteld over, dat de Koninklijke Nederlandse petroléummaatschap- pij (NKPM) in Zuidelijk Afrika kennelijk onvol doende de eigen mogelijkheden als grote multi national gebruikt, dat zij zich onnodig snel gewonnen geeft aan de verlangens van de regring Vorster van Zuid-Afrika en dat zij te gemakkelijk afstand doet van haar eigen verant woordelijkheid voor de maatschappelijke gevol gen van haar optreden. De Raad van Kerken zegt dit in het officiële verslag, dat hij gemaakt heeft van de twee gesprekken, die vertegenwoordigers van de Raad van Kerken op 3 november 1977 èn op 6 februari 1978 hebben gevoerd met een délegatie van de Koninklijke/Shell. De' raad heeft dit verslag aan de Koninklijke/Shell toegestuurd. De gesprekken vonden plaats voordat in ruimere kring berichten doordrongen over de rol die de Shell, British Petrol en andere maatschappijen hebben gespeeld bij de rebellie van Ian Smith en de bevoorrading van Rhodesië. Op advies van die maatschappijen zou Smith de Rhodesische zelfstandigheid enkele maanden later hebben uitgeroepen teneinde die maatschappijen in staat te stellen een grote olievoorraad in Rhodesië aan te leggen. In verband hiermee houdt de Raad van Kerken zich uitdrukkelijk het recht voor op een later tijdstip terug te komen op deze recente publika- ties over olieleveranties aan Rhodesië. LEIDSCHENDAM (ANP) - Staatssecretaris Verder-Smit van volksgezondheid heeft gis teren het samenwerkingsver- Amsterdam (ANP) Zolang er politieke gevangenen in de Sov jet-Unie zijn, die bovendien wreed worden behandeld, is het beter de Olympische Spelen van 1980 niet in Moskou, maar op een andere plaats te houden. De Russische autoriteiten zul len de spelen toch gebruiken om hun doen en laten te recht vaardigen. Dat is de mening van Israël Zalmonson (29), de Joodse Rus, die in juni na een gevangen schap van acht jaar zijn land verliet en naar Israël reisde. Hij sprak gistermiddag op een pers conferentie in Amsterdam, be legd door het sólidariteitscomité voor de Russische Joden. Zalmonson is een van de men sen die in 1970 in het zogenaam de Leningrad-proces terecht stonden wegens pogingtot vliegtuigkaping. band tussen de Bredase Zieken huizen De Klokkenberg en het Diaconessenhuis voor de geza menlijke opzet van een hartchi- rurgische kliniek goedgekeurd. Bij deze opzet kan in de begin fase gebruik worden gemaakt van de door het Texas Heart Institute in Houston toegezeg de steun. Hartchirurg dr. Van der Schaar kan in De Klokken berg gaan werken. De feitelijke operaties zullen in De Klokkenberg worden uitge voerd, het voorbereidend onder zoek, zal evenals de bijstand van bijkomende specialismen in be ginsel door het Diaconessenhuis worden verricht. De Klokkenberg kan zonder in grijpende bouwkundige aan passingen worden begonnen met hartchirurgie op basis van ongeveer 250 open hartopera ties per jaar. Het streefgetal is een aantal van 1000 openharto peraties per jaar. Daarvoor zijn ingrijpende bouwkundige voor zieningen nodig. De Nederlandse Hartpa'tienten- vereniging (NVHP) is zeer blij met het centrum De Klokken berg, maar zij blijft twijfels behouden over de bezetting van dit centrum. De vereniging blijft bij haar eis dat de voor het centrum aan te trekken chirur gen minimaal de laatste twee tot drie jaar een volledige baan als hartchirurg hebben gehad. Dr. Van der Schaar voldoet volgens de vereniging niet aan die eis. Hij is volgens de NVHP al bijna zes jaar niet meer als hartchirurg werkzaam geweest. Bij hun aankomst op de Julianakazerne werden prins en prinses begroet door de chef landmacht staf. generaal C. de Jager. Prinselijk paar bij Legerraad DEN HAAG (ANP) Prinses Beatrix en prins Claus hebben gistermiddag in de Julianaka- I zerne in Den Haag een speciale vergadering van de Legerraad j van de Koninklijke Landmacht bijgewoond. De bijeenkomst stond in ver band met de van 18 tot en met 29 september in West-Duitsland te houden legeroefening „Sa- xon-Drive". Prinses Beatrix en prins Claus zullen op 27 september een deel van de oefening bijwonen. (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG De regeringsfracties CDA i VVD zijn niet allebei even gelukkig et de maatregelen die het kabinet-Van ft in de rijksbegroting heeft gepresen- ird. De VVD is bijzonder positief, maar 1 CDA stelt zich tegenover verschillen- plannen vrij kritisch op. Wel heeft het )A laten weten, zich met het kabinet nstructief in te willen zetten voor het lossen van de financiële en economische oblemen. als verwacht, hebben PvdA, D'66 en ■R vele bezwaren tegen de kabinetsplan- ingebracht. Hoofdpunt van kritiek is, het kabinet de bezuinigingen en de irkloosheidsbestrijding te eenzijdig npakt. iantje^ 'CDA-fractieleider Aantjes is het lan tot verlaging van de inkomstenbelas- ng, door de inflatie er voor 100 procent te verrekenen, een „nog te bediscussië- i punt". Op zich vindt Aantjes de maa- egel een rechtvaardige zaak, maar hij indt het onjuist dat daar ook de hoogste komens van meeprofiteren. 'd plan om zwakke bedrijven minder leun te verlenen ten gunste van de be- rijfstakken die wel zijn opgewassen tegen e internationale concurrentie maakte op entjes een kille indruk. Hij vraagt zich af dat betekent voor het regionale beleid an bijvoorbeeld Groningen en Twenthe. fitiek heeft Aantjes ook op de zijns in- ""1 magere en weinig concrete Ónder- begroting en op het geven van extra, -ikkelingsgelden aan die landen, waar jaderlandse bedrijven kunnen investeren, «n aanzien van de bezuinigingsmaatrege- vindt het CDA het accent te eenzijdig tallen op matiging van de collectieve uit- faven. Tevens mist Aantjes een krachtig laidooi voor een nieuwe levensstijl en het 'aken van duidelijke keuzen ten aanzien van de economische groei. lijke begroting voorgeschoteld. Als belang rijkste positieve elementen hierin ziet hij onder meer de handhavingvan de koop kracht van de meeste mensen; de vooruit gang van de allerlaagste inkomens, het gunstige fiscale klimaat voor de zelfstandi gen en het toepassen van de 100-procent inflatiecorrectie op de belastingen. „Uit de begroting blijkt dat het kabinet ernst maakt met de aanpak van de sociaal-eco nomische problemen in de door de WD steeds bepleite richting", aldus Rietkerk, die daar echter aan toevoegde dat de WD zo nodig nog met aanvullende voorstellen zal komen. RietkeVk betreurt de verhoging van de motorrijtuigenbelasting en van en kele BTW-tarieven, maar hij geeft toe dat dat nodig is omdat een forser begrotingste- kort onaanvaardbaar zou zijn. Oppositie Rietkerk Igens WD-fractieleideT Rietkerk heeft regering ons een realistische en duide- Volgens de PvdA-fractie biedt de begroting voor 1979 een treurig perspectief, vooral ten aanzien van de werkgelegenheid en de sociale zekerheid. De PvdA stelt, dat het kabinet zich niets heeft aangetrokken van alle kritiek op „Bestek '81". Het kabinet zal en moet tien miljard gulden'bezuinigen en schenkt geen aandacht aan alternatieve oplossingen. Het kabinet gelooft niet dat grote groepen, met name de hogere inkomenstrekkers, bereid zijn een inkomensachteruitgang te aanvaar den. Van Agt en de zijnen vinden dat trouwens ook niet gewenst en'daarom leg gen ze nu het leeuwendeel van de lasten op de schouders van de ontvangers van sociale uitkeringen en van lagere inko mens, aldus de PvdA. Naast vele sombere plekken, zoals de forse verhoging van de defensie-uitgaven en de bezuinigingen op de woningbouw ziet de PvdA ook licht puntjes: het isolatieplan voor woningen en gebouwen, waardoor energie wordt ge spaard en werkgelegenheid wordt gescha pen, alsmede de „sfeer van openheid" in de justitiebegroting. Vanuit de PvdA en de PPR krijgt het ka binet zware kritiek op de aangekondigde maatregel, dat de inkomstenbelasting wordt verlaagd door er een 100-procent in flatiecorrectie in te verwerken. Volgens de twee fracties worden hierdoor de bestaan de machtsverhoudingen bestendigd. Van een beleid, gericht op verkleining van in komensverschillen is geen sprake, zo stelt men. D'66 stemt wel in met de voorgestel de inflatiecorrectie voor iedereen. Met de PPR is D'66 van mening dat de re gering er te gemakkelijk van uitgaat dat de export volgend jaar wel zal veVbeteren, en dat terwijl de aangekondigde nota over industriële vernieuwing (omschakeling op andere, meer hoogwaardige prodükten), waardoor onze concurrentiepositie met het buitenland kan verbeteren, nog steeds op zich laat wachten. „De geboden oplossin gen om aan de sociaal-economische moei lijkheden het hoofd te bieden, zijn vol strekt ontoereikend", aldus D'66. C.N.Y. Het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) is het fundamenteel oneens met het beleid van de regering om de gewenste ombuiging tot stand te brengen via bezui- nigingen op de sociale uitkeringen, op ambtenarensalarissen en op collectieve voorzieningen die juist voor zwakke groe pen van de bevolking van groot belang' zijn. Het CNV zegt het eens te zijn met de doel stellingen van het voorgespelde beleid, maar het heeft ernstige bezwaren tegen de uitwerking. „Het beleid biedt onvoldoende garantie voor verbetering van de werkgele genheid terwijl de lasten.van de matiging niet rechtvaardig worden verdeeld", aldus het CNV. Het vindt dat in de miljoenennota eenzij dig de nadruk wordt 'gelegd op het middel van de kostenmatiging, zonder dat een bè- leid wordt aangeduid waardoor de geste gen winsten leiden tot meer arbeidsplaat sen. „Evenmin als in Bestek '81 voert de regering nq argumenten aan om haar theo rie van omzetting van winst in werk te on derbouwen", aldus het CNV. F.N.V. De miljoenennota is volgens de FNV (Fe deratie Nederlandse Vakbeweging) een slag in het gezicht van de vakbeweging en alles wat zij vertegenwoordigt. Het beroep op de vakbeweging om verantwoordelijkheid te aanvaarden voor de uitvoering van dit re geringsbeleid is dan ook volkomen mis plaatst. De Tweede Kamer zal de regering svoornemens fundamenteel moeten ombuigen wil de FNV enige medewerking aan de uitvoering van het sociaal-economi sche beleid kunnen geven. Volgens de FNV gaai het regeringsbeleid voor 1979 er zelfs toe leiden dat meer winst' zich vertaalt - in meer werkloosheid. „Op vrijwel alle gebieden die zich lenen voor een gericht werkgelegenheidsbeleid laat de regering het afweten", aldqs de FNV. De regering blijft volgens de FNV door gaan met miljarden guldens gemeenschaps geld aan het particuliere bedrijfsleven be schikbaar te stellen zonder daaraan eisen te verbinden voor de werkgelegenheid, kwantitatief en kwalitatief. Y.N.O. Het Verbond van Nederlandse Onderne mingen (VNO), de grootste werkgeversor ganisatie, concludeert uit de miljoenennota en de macro-economische verkenning dat het bezuinigingsplan „Bestek '81" snel en krachtig moet worden uitgevoerd. Dan nog zullen aanvullingen onontkoombaar zijn, aldus het VNO. Volgens het Verbond blijkt uit de cijfers dat er in 1978 geen rende mentsherstel voor het bedrijfsleven zal op treden en dat dit ook volgend jaar nauwe lijks het geval zal zijn. In de miljoenennota mist het VNO de aan kondiging van wetsontwerpen, waarin de ombuigingen op het gebied van de sociale zekerheid ten bedrage van circa 1 mil jard gestalte krijgen. De werkgeversorgani satie is verder teleurgesteld over de halve ring van het bedrag, dat door de regering was uitgetrokken ter vermindering van het effect van de inflatie op de bedrijfsresultaten. VC.'K Het Nederlands Christelijk Werkgeversver bond (NCW) meent dat de kabinetsplannen nogal speculatieve veronderstellingen verto nen. Negatief ervaart het NCW verder dat de collectieve uitgaven -ondanks de ombui gingen- nog steeds sneller blijden stijgen dan de groei van het national inkomen, dat de sociale premiedruk zodanig blijft, dat „een gezonde financieringsbasis voor de "toekomst onvoldoende is gewaarborgd" en dat de belastingverhoging op het over- nemersinkomeri „de bruto verbetering van de rendementen bijna geheel afroomt". Voorzitter L. Fokkema van de Nederlandse Ekport Combinatie (NEC), waarin vijfhon derd kleine en middelgrote ondernemingen verenigd zijn, is aanzienlijk minder somber over de export. Hij acht het zelfs mogelijk dat de uitvoer met tien procent per jaar zal stijgen, wat zo'n 45.000 extra arbeids plaatsen zou opleveren. De Bouwbondën van FNV en CNV vrezen dat de regering haar verantwoordelijkheid voor het realiseren van de bouwproduktie. wil beperken. Zij concluderen dit uit het plan om provincies en gemeenten meer be voegdheden te geven op het gebied van Volkshuisvesting en Stadsontwikkeling. Men is bang voor een verdere verlaging van de bouwproduktie en men vindt het twijfelachtig of de produktie wel op de woningbehoeften zal worden afgestemd. De consumentenorganisatie Konsumenten Kontakt vindt dat er in de miljoenennota een forse aanslag op de portemonnee van haar leden wordt gedaan. De organisatie vraagt zich af hoe de regering de prijsstij gingen binnen de 3,5 procent wil houden, als ze zelf allerlei tarieven met meer dan dit percentage verhoogt. Alleen de aange kondigde aardgasprijsverhogingen zullen een gemiddeld gezin al 105 gulden per jaar aan extra kosten opleveren, aldus KK. De Vereniging Eigen Huis, die opkomt voor de belangen van de (grote) groep (toe komstige) bezitters van eigen woning, maakt zich boos over het plan de over drachtsbelasting op huizen te verhogen van vijf naar zes procent. Als deze regering smaatregel wordt uitgevoerd, gaan de ko pers van bestaande huizen in totaal 265 miljoen gulden meer belasting betalen, zo heeft de vereniging berekend De Stichting Natuur en Milieu meenf dat de regering het herstel van de werkgele genheid in de verkeerde richting zoekt. „Zij bezuinigt op natuur en milieubeheer; waar volop werk aan de winkel is, en steekt anderzijds miljoenen in een ouder wetse groei-economie, die'haar einde heeft gevonden in automatisering en afzetproble- men. Op deze manier komt niet alleen de werkgelegenheid in het gedrang, maar ook het welzijn van de hele Nederlandse bevolking". Rijkspolitie werkte met „draaiboek" UTRECHT (ANP) „De rijk spolitie beschikt inderdaad over een reeks alarmeringstoe standen, die speciaal voor grote misdrijven in gang gezet kun nen worden." Dit zei de hoofd officier van Justitie in Utrecht, mr. G. van Dijken gistermiddag naar aanleiding vart twee grootscheepse acties van de rijkspolitie, het afgelopen weekeinde in Breukelen en Polsbroek. Zowel in Breukelen als in Pols broek greep de rijkspolitie grootscheeps in: tientallen man schappen zorgden dat de wijde omgeving van de plaats des onheils hermetisch werd afge grendeld, een helikopter was in de buurt en een speciaal team, uitgerust met semi-automati- sche wapens, werd ingezet tegen de verdachten zelf. Volgens mr. Van Dijken zijn beide acties uitgevoerd volgens een speciaal draaiboek, dat de rijkspolitie gebruikt als het ver moeden bestaat dat het om een ernstig misdrijf gaat. Boven zuidwest-Europa ligt een uitgebreid hogedrukgebied, waarvan het centrum zich bo ven de Britse eilanden bevindt. Difr drüksysteem verandert maar weinig van plaats en zal morgen het weer bij ons bepa len. Het houdt een overwegend noordwestelijke luchtstroming 'in stand, waardoor wolkenvel den vanaf de Noordzee over ons land trekken. Er kan echter wel op droog weer worden gere kend. Voor deze tijd van het jaar liggen de temperaturen iets beneden de normale waarden. Een aktieve depressie, welke zich boven Skandinavië bevindt en daar de laatste paar dagen voor erg veel wind zorgde be gint nu langzaam in betekenis af te namen. De Zuid-Europese landen verheugen zich al enkele dagen in zonnig en droogweer, waarbij de middagtemperatu- ren rond 30 graden liggen. Weerbericht van vanmorgen 7 l Athene Barcelona - Casablanca Isianboel

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7