Bewoners Kaageiland willen pontverbinding behouden Actie voor fietspad langs Nieuweweg in Zoeterwoud Jules Crossaknip al 40 jaar in Zoeterwoudse hare Voorhout gaai soepeler normen hanteren i Bouwplan Achthovenerpolder privé-aangelegenheid ex-wethouder „Hofwijck studeert op verbouwing" Voorschoten vreest chaos hij winkelsluitingen REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 19 SEPTEMBER 1978 PAG! DE KAAG Een van de meest merkwaardige uitspraken van de vergadering van de dorps raad van Kaageiland die gister avond werd gehouden, was het handhaven van de pont als verbinding met de vaste wal. Twee vergaderingen wijdt de dorpsraad aan het vast te stellen bestemmingsplan van de ge meente Alkemade voor Kaagei land. Gisteravond vond de eer ste vergadering plaats in het ..Kompas". Voor deze vergade ring waren uitgenodigd de be woners van de nieuwbouw op het eiland. Bij het agendapunt ..verkeer" werd voor de pont gekozen, als de beste manier om het eiland De Kaag te bereiken. De vrees dat een vaste oeverver binding teveel auto's op het eiland zou brengen lag aan dit besluit ten grond. De gemeente stelt in haar brief aan alle bewo ners van Kaageiland, dat de Julianalaan voor het verkeer te smal is, er wordt derhalve een nieuwe ringweg gepland achter het bedrijf van van Lent om naar de Beatrixlaan voor ver keer in beide richtingen. Hier mee was de vergadering het niet eens; men vond dat de Juliana laan de meest veilige weg in Nederland is, er is nog nooit een ernstig ongeluk gebeurd. De Ringweg werd afgewezen. Wel willen de bewoners een wandel pad >om het gehele eiland, met daarin aan de Kever de moge lijkheid om tg zwemmen. Want als iets gisteravond duidelijk werd, dan was het wel de gerin ge mogelijkheden die de Kaa- geilandbewoners hebben om zelf aan het water te vertoeven. Het is bijvoorbeeld onmogelijk om vanaf de camping, die het eiland rijk is, met een boot aan het water te komen zelfs niet om de boot in het water laten. Die mogelijkheid moet ook wor den geschapen, daar waren de bewoners het wel over eens. De jeugherberg zal, als het aan de bewoners ligt, zeker blijven; er word weinig hinder van onder vonden. Wat betreft de woningbouw wa ren de nieuwbouwbewoners niet erg toegeeflijk. Er mag wel gebouwd worden maar dan al leen voor de inwoners, de econo misch gebonden en ziet men liever niet in De Kaag komen wonen. Dat betekent dat werk nemers van bijvorbeeld van Van Lent niet de mogelijkheid Het pontveer moet blijven, vinden de bewoners van Kaageiland krijgen om zich op het Kaagei- land te vestigen. Van de huidige bevolking op het eiland zijn er 18 woningenzoekenden, en het bouwplan aan de Prins Willem Alexanderlaan' biedt mogelijk heid voor het bouwen van 23 woningen. Iedereen was het er over eens dat de jachtwerven niet meer dienden te- worden uitgebreid, met een uitzondering voor Van Lent die nog enige horizontale uitbreiding is toegestaan. Op de vraag hoe groot die uitbreiding dan wel zou mogen zijn, werd door een woordvoerder van Van Lent verklaard dat deze uitbrei ding van minimale afmeting zal zijn, mits het huidige bedrijf zal kunnen voortbestaan-zoals het nu bestaat. Van Lent heeft al een aantal jaren een te hoge loods staan; de vergadering was het er over eens, dat indien het werk het noodzakelijk maakte de loods van Van Lent zijn hoogte van 16 meter moet be houden en niet dient te worden verlaagd tot 12 meter. „Die hoogte is voor ons meer van belang dan een horizontale uit breiding", aldus de woordvoer der. Bij inschrijving als woning» zoekende VOORHOUT Op advies van de woonruimtecommia hebben b en w van Voorhout aanmerkelijk soepelere norm| opgesteld voor inschrijving op de lijst van woningzoeki den. Om te beginnen is de minimum leeftijd voor inschij ving voor alleenstaanden van 30 tot 18 jaar verlaagd.! tegenstelling tot de voorafgaande situatie worden nu o| vrouwen als „woningzoekend" te boek gesteld. Voor w betreft de plaats op de lijst van woningzoekenden woi niet meer de gemiddelde leeftijd gehanteerd, maar is I geboortedatum van de oudste partner (bij tweepersool huishoudens) bepalend. Jongeren die willen gaan samenvj nen maken in het nieuwe bestel ook kans op woonruini De wens van de gemeente Voorhout om de beschikb! woonruimte zoveel mogelijk te gebruiken voor de opva van de eigen groei van de gemeente, komt duidelijk de verf bij de inschrijvingsprocedure voor econonus gebondenden. Afgezien van het feit dat het Voorhouj college zelf bepaalt wanneer een afstand tussen woon- werkadres onoverkomelijk is, moet de economische bindl twee jaar bestaan. Bejaarden hoeven in de nieuwe normering niet meer wachten tot ze 65 jaar zijn, maar kunnen zich in het fi levensjaar al voor een bejaardenwoning laten inschrijvj Voor elke maand van inschrijving wordt één urgentiepi toegekend. Het aantal punten is bepalend voor de rangor van verdeling van de woningen. Vijfmei brug afgesloten LEIDEN De Vijfmei brug is vannacht en morgennacht voor gemotoriseerd verkeer afgesloten. Dit in verband met werkzaamheden. De af sluiting vindt plaats tussen 01.00 uur en 06.00 uur. ZOETERWOUDE Het vrouwengilde in Zoeterwoude is bezig via een handtekeninge nactie het gemeentebestuur te bewegen een fietspad langs de Nieuweweg aan te laten leggen. Nu ongeveer de helft van Zoeterwou de afgewerkt is, kan gesteld worden dat de actie een groot succes is. He gilde nam initiatieven tot de handtekenin genactie na een recent ongeluk op de Nieuwe weg. Daar dit het derde ernstige ongeluk is waarbij een fietser aangereden werd, heeft men besloten tot deze actie. Men is bevreesd voor meer ongelukken, zeker omdat veel schoolkinderen vier maal per dag van en naai school moeten over de Nieuweweg. Alle vrouwen van het vrouwengilde hebben een gedeelte van Zoeterwoude voor hun rekening genomen zodat iedereen de kans krijgt zijn handtekening te zetten. „En dat de actie uitstekend loopt blijkt wel uit het feit dat er tot nu toe pas één persoon geweigerd heeft te tekenen", aldus mevr. De Blok woordvoerster van het gilde en initiatief neemster. „Vele mensen zijn blij dat ze zich via deze handtekeningenactie kunnen uiten. Dat er een fietspad moet komen leeft bij een heleboel mensen, gezien het enthousiasme waarmee men tekent". Dat de actie professioneel aangepakt wordt, blijkt uit het feit dat alleen Zoeterwoudenaren mogen tekenen en dan nog alleen als ze ouder dan 17 jaar zijn. Ook dubbele handtekeningen zijn door het wijksysteem practisch uitj ten. Mevr. de Blok hierover- .Verschil mensen van buiten Zoeterwoude wildé handtekening zetten of zelfs een handtelj genlijst hebben om voor ons te verzaij maar dat willen we niet Hoewel dat a is willen we alles eerlijk houden en i de mensen uit Zoeterwoude-Dorp laten Drs. E. Drenth Leiderdorps gemeentebestuur betreurt handelwijze drs. Drenth LEIDERDORP - Het plan voor bebou wing van het gebied tussen de Does en de Ruige Kade in de Achthovenerpolder, dat in Leidefdórp de nodige stof heeft doen opwaaien, blijkt een persoonlijke aangelegenheid van oud-PvdA wethou ders drs E. Drenth te zijn geweest. In niet mis te verstane bewoordingen werd dit gisteravond gesteld door zijn opvol ger wethouder C. Gordijn (CDA), tijdens diens eerste optreden als voorzitter van de commissie Ruimtelijke Ordening en Openbare Werken. „Het heeft «nooit in de bedoeling van het vorige college gelegen om daar te gaan bouwen. Ik betreur het in hoge mate, dat het op deze wijze in de publiciteit is gekomen", aldus wethouder Gordijn, die als wet houder voor Maatschappelijk Welzijn ook deel van het vorige college uitmaak te. Op 4 juli van dit jaar werd het bebou wingsplan in het kader van het nieuwe bestemmingsplan voor de Achthovener polder met enige ophef aan de verzamel de pers gepresenteerd. „De doorgetrok ken Mauritssingel snijdt enkele weilan den af van de polder. Burgemeester en wethouders vinden dat de landschappe lijke en agrarische waarde van dit gebeid niet groot meer is. Het college vindt dat hieraan goed een passende woonbestem ming gegeven kan worden", zo luidde de motivering van de toenmalige wethou der Drenth. Een voorstel waarvan, zoals nu blijkt, zijn medecollegeleden m het geheel geen weet hadden. Wethouder Gordijn maakte gisteravond duidelijk, dat het nieuwe college, zoals bekend, er totaal niet over denkt in de Achthovenerpolder te gaan bouwen. Hiervoor verkreeg hij unaniem de steun van de leden van de commissie. Een meerderheid van de commissie was voor een beperkt agrarische bestemming van het gebied, waardoor zelfs kassenbouwr onmogelijk wordt. Hiervoor moet het huidige bestemmingsplan worden gewij-. zigd, hetgeen bezwaarschriften en moge lijk ook schadeclaims tot gevolg kan hebben. „Dat heb ik er wel voor over om het laatste stukje landschappelijk schoon te bewaren", stelde PPR-raadslid Jan Gordijn. De speculanten die kennelijk na lucht van de woningbouwplannen te hebben gekregen de grond in eigendom wisten te verwerven - een vreemde zaak volgens de commissieleden - moeten intussen voor hun eigen strop opdraaien. Van enige schadevergoeding kan natuurlijk geen sprake zijn, was de mening van wethouder C. Gordijn. De commissie Ruimtelijke Ordening zal zich in een volgende vergadering meer in detail met het nieuwe bestemmings plan Achthovenerpolder gaan bezig hou den. Men wil dan de resultaten van de hoorzitting die op 11 juli voor de bewo ners en de belanghebbenden is gehouden mee laten tellen in de besluitvorming. OEGSTGEEST - De heer De Jong, vertegenwoordiger van het bejaardencentrum Hof- wijek in de commissie Welzijns zorg bejaarden van Oegstgeest zette gisteravond een aantal punten op 'n rijtje met betrek king tot eerder verschenen be richten als zou dit centrum drastisch gaan verbouwen. Het bericht ontstond naar aan leiding van concept-notulen van de Raad van Toezicht van Hof- wijck waarover vorige week vragen werden gesteld in de commissie financiën. De huidi ge bewoners waren enigermate verontrust dat zij intern zouden moeten verhuizen en bovendien financieel er op zouden worden aangeslagen. De heer De Jong 'verklaarde met nadruk dat het om de verbouwing gaat van de noordvleugel van Hofwijck waar verpleegsterskamers zul len worden omgebouwd en een viertal kamers worden aange past waarvan overigens de be woners op de hoogte zijn dat het kan gaan gebeuren. De heer De Jong benadrukte echter met klem dat het slechts om studies gaat. Komt het tot plannen die uitgevoerd worden dan zullen de verbouwingskosten alleen drukken op de kamers die ver bouwd worden, zo is de gedach- tengang. Maar niets is er nog officieel. Hofwijck heeft thans 113 bedden, maar het zou kun nen zijn dat er meer kamers komen met minder personen. Gouden trouw in Sassenheim Het echtpaar J. P. van der Wiel-van Winsen dat aan de Jacoba van Beierenlaan 9 in Sassenheim woont, viert dinsdag 26 september het houden huwelijksjubileum. De bruidegom (73) is een geboren en getogen Sassèmer. Hij woonde voor zijn huwelijk bij de Oude Postburg. De bruid (71) is geboren in Warmond, kwam op haar tweede jaar naar Sassenheim, vanwaar ze op haar vijftiende jaar naar Hillegom vertrok. Tot haar zeventiende jaar hielp dë bruid haar moeder in de huishouding, daarna was zij tot haar huwelijk verkoopster bij het kruideniersbedrijf van Mathot in Sassenheim. De heer Van der Wiel is jarenlang los-werkman bij verschillende bedrijven geweest. In 1949 trad hij in dienst bij Gereedschappenin- dustrie Rohr, eerst was hij daar werkzaam als portier en daarna als assistent-magazijnmeester. Zowel bruid en bruidegom maken nog steeds deel uit van het r.k. bejaardenkoor „De Avondsterre". Het echtpaar heeft zes zoons en zes dochters, 26 kleinkinderen en een achterkleinkind. Het gouden huwelijksfeest wordt gevierd met een eucharistie-viering uit dankbaarheid in de St. Pancratius-kerk om half drie waaraan „de Avondsterre" medewerking verleent. Daarna is er in het parochie-huis in de Engel een receptie van half vijf tot zes uur. VOORSCHOTEN De commissie financiën en economische zaken toonde zich gisteravond ernstig bezorgd over de huidige en toekomstige chaos op het gebied van de winkelsluitingen. Volgens de nieuwe verordening op de Winkelsluitingswet is een opening geoorloofd van maximaal 52 uur en voor Voorschoten een koopavond op de vrijdag, waarbij de winkelier alle vrijheid heeft om een middag of dagsluiting toe te passen. Thans kan de consument er al geen staat meer op maken wanneer een winkel gesloten is. Er zijn maandag, dinsdag en woensdagslui tingen en zelfs al enige zaken, die op de zaterdagmiddag gesloten zijn. De commissie is bevreesd dat de Voorschotense consumenten winkelcentra eldérs gaan bezoeken, waar in onderling overleg een vaste sluitingsmiddag is bepaald. Wethouder Van Dalen deed de toezegging nogmaals de winkeliers zowel in hun eigen als in het algemeen belang te verzoeken rondom de tafel te gaan zitten en een vaste sluitingsmiddag bekend te maken. De politieke beslissing om.de besprekingen „verkeer en vervoèrs- maatregelen" onder te brengen in de portefeuille van de wethouder voor de financiën vroeg gisteravond een langdurige bespreking. Tal van verkeersmaatregelen hangen samen met de planologische besprekingen, welke in de commissie voor openbare werken gevoerd worden. De commissieleden willen toch dat alle verkeers maatregelen gebracht worden in de commissie financiën en zien weinig heil in gecombineerde commissievergaderingen. Uit de agenda van de commissie openbare werken werd al direkt het voorstel gewipt over de reconstruktie van de Burg. de Kempenaer- straat. De vernieuwing van de riolering maakt een reconstruktie mogelijk. De kosten worden begroot op 254.000.-. Een deel van de straat kan als woonerf ingericht worden. De bewoners zullen mee mogen denken tijdens een te houden hoorzitting. ZOETERWOUDE - „Eigenlijk wilde ik electriciën worden. Toen ik op twaalfjarige leeftijd van school kwam, fascineerden al die draadjes en lampjes mij geweldig. Helaas was er niet direct plaats op de technische school in Leiden en ik mocht ook van mijn vader niet naar Den Haag om daar een technische opleiding te volgen. Mijn vader vond de reis elke dag naar Den Haag veel te lang. In die tijd bracht ik vaak op zaterdag een bezoek aan mijn buurman, die kapper en kleermaker was. Ik mocht dan in de zaak helpen en verdiende daar ongeveer 35 of 40 cent mee. Aanvankelijk was ik voor het werk te klein, maar een aangepaste slee was de snel gevonden oplossing", aldus Jules Crossat na 40 jaar in het kappersvak gezeten te hebben en 35 jaar werkzaam als zelfstandig kapper in Zoeterwoude. „Om echt het vakte leren ging ik naar een kapperszaak aan de Herenstraat in Leiden. De damesafdeling en een leuk buurmeisje maakte voor mij deze tijd tot een onvergetelijke. Heel anders was het bij kapper Koevoets op het Noordeinde. Bij deze eerste klas kapsalon voelde ik me helemaal niet thuis", zegt Jules Crossat. Toen hij vanwege de oorlog soms niet meer naar Leiden kon komen, vroegen veel Zoeterwoudenaren aan hem of hij hen wilde knippen. Dat deed Jules en werd een zelfstandig reizend kapper. „Ik ben in de oorlog begonnen met knippen. Dat gaf vaak heel grappige situaties. Zo gebeurde het bijvoorbeeld dat er een paar mensen op mij zaten te wachten bij bakker L. van der Geest. Toen ik nog geen hondeixl meter van de bakkerij was verwijderd werd ik door een paar onderduikers met fiets en al opgepakt en midden in de bakkerij pas weer neergezet. Dat was erg leuk", aldus Jules die in oorlogstijd heel \vaj boeren en andere mensen heeft geknipt, die daar ondergedoken zaten. Na de oorlog ging dat gewoon zo door. De heer Crossat zocht de boeren regelmatig op als ze geknipt moesten worden. Anderen zochten hem Jules Crossat, de Zoeterwoudse kapper. thuis op in zijn woning aan de Zuidbuurtseweg. „Mijn vader en moeder die dat wel gezellig vonden richtten dan de huiskamer in als kapsalon en zetten de hele dag koffie". Omdat Jules altijd een uur of langer bij een familie binnen was tijdens zijn knipwerkzaamheden, deelde hij vaak lief en leed met hen. Hoewel hij altijd zorgde dat hij een beetje afstandelijk bleef en niet „te eigen" werd met de familie, grepen sommige droeve gebeurtenissen hem vaak aan. Jules vindt het daaróm ook heel erg jammer dat soms mensen waarbij hij al 30 jaar knipt, tegen hem zeggen dat hij niet meer hoeft te kom „Ik heb lief en leed vaak i ze gedeeld en nu word ik eigenlijk zomaar afgedank Nu heeft Jules nog maar klanten per week, maar Ju vermaakt zich nog best. Z heeft hij bijvoorbeeld nog twee klanten "in Stompwijl daar fietst hij gerust tweei drie kwartier voor. Ondan de moeite blijft hij,ze knippen. Het zijn vooral d hulpbehoevende mensen d Jules tot zijn uitgedunde klantenkring kan rekenen. hoeven bij hem niet veel ti betalen, want de heer Qrói rekent maar 7.50 gulden pi hoofd. Een prijs die aan ji terug doet denken

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4