Belastingen en sociale premies blijven stabiel Vance moet Jordanië overtuigen Bede om EREMEDAILLES VERDWIJNEN BEGROTING 1979: FORSE STIJGING OVERHEIDSUITGAVEN EXCLUSIEF INTERVIEW MET MINISTER ANDRIESSEN ACTUELE TROONREDE HOESSEIN IN SLEUTELPOSITIE Van pinkringetje tot perles cultivées. Binnenkort in DRUGSTORE BftEYLOft Koningin naar Noordwij kerhout 6ou*ci/nt Dinsdag 19 september 1978, 68e jaargang na 21149 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Rapenburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur'J J Hallewas- Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel, 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - ikwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Het houten paard „Het houten paard", Engelse oorlogsfilm uit 1950 op Ned. II om 20.27 uur. Om 22.05 uur Aktua-tv met minister Andries- Ned. I om 19.50 uur „De baaien van Australië" en om 22.20 uur „Mens in wording". Droog weer met wolkenvelden, maar ook af en toe zon. Zwakke tot matige wind uit noordwest tot noord. Minimumtemperatu ren van 12 graden aan de kust tot ongeveer 7 graden in het noordoosten van het land. Maxi mumtemperaturen rond 17 gra den. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „In het nieuwe zittings jaar zal van regering en Staten-Generaal veel inspanning worden gevergd. Moge dat werk worden gedaan in het vertrou wen dat velen u wijsheid toewensen en om zegen voor u bidden. Hiermee open ik de nieuwe zitting van de Staten- Generaal". Met deze woorden besloot de Koninging vanmiddag de Troonrede. Daarmee werd een nieuwe weg ingeslagen na het wegla ten in 1973 van de oude „bede". De minister-president zei in een toelich ting op de nieuwe formulering dat de re gering deze „waardevol" vindt. De herop ening van de bede is wel overwogen, er is in het kabinet over gesproken. „Ziehier het resultaat van ons peinzen", aldus Van Agt. Hij sprak de hoop uit dat de „deli cate discussie" over dit onderwerp nu tot rust komt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Wiegel (binnen landse Zaken) gaat proberen in deze ka binetsperiode een vereenvoudiging van het decoratiestelsel tot stand te brengen Zijn gedachten gaan uit naar afschaffing van de eremedailles in de orde van Oranje-Nassau Daarvoor in de plaats komt dan de be noeming van allen die hiervoor in aan merking komen, in een van de ridderlijke graden. In het algemeen zal dit een be noeming tot ridder in de orde van Oran je-Nassau inhouden. Vakantiespreiding (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De zomervakanties van de scholen zullen korter worden, waar door de resterende (ruim 20) vakantieda- I gen over het jaar kunnen worden ge spreid. Op verzoek van onderwijsminister Pais worden momenteel plannen in deze richting bestudeerd. Volgens de minister willen steeds meer mensen zich niet meer tot één jaarlijkse (zomer )vakantie beperken Zeer officieel in een hofkoets, met lakeien, gemeente- en rijkspolitie reed gisteren minister Wiegel naar het gebouw van de Eerste Kamer ter sluiting van het parlementair jaar. ledereen keek verrast op. Hoe officieel ook, de hoge hoed ontbrak echter. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Door ener zijds de overheidsuitgaven volgend jaar ondanks de ombuigingen, flink te laten stijgen (tot een eind boven de 100 miljard) en ander zijds de collectieve lasten druk (belastingen en socia le premies) te stabiliseren op het huidige niveau hoopt de regering te berei ken dat wezenlijke voorzie ningen niet worden aange tast en enige groei van de koopkracht bij grote groe pen van de bevolking mo gelijk is. Dat is de grote lijn van de vanmiddag bij de Tweede Kamer ingediende rijksbe groting, de eerste van het kabinet-Van Agt. Zoals gebruikelijk is de begroting in de Kamerfracties en de maatschappelijke or ganisaties zeer verdeeld ontvangen. De WD-fractie beoordeelt de begroting in grote lijnen zeer gunstig, de CDA-fractie stelt zich constructief op, maar heeft ook op een aantal onderdelen niet rhalse kri tiek. De PvdA onderkent in het staats stuk „een beleid dat op drijfzand is gebouwd". Het beleid van het kabinet is, aldus Troonrede en miljoenennota, vooral ge richt op een duurzaam herstel van de werkgelegenheid. Hiertoe moet de inflatie beteugeld worden en de groei van de col lectieve uitgaven gematigd, mede om ruimte te maken voor verbetering van de rendementen van de bedrijven. De gemeenschapsvoorzieningen kunnen op peil blijven. Aanzienlijke bedragen zijn uitgetrokken om de arbeidsmarkt be ter te laten functioneren en de energiepo sitie in de toekomst te versterken. De druk van belastingen en sociale premies verandert vrijwel niet. Wat de belastingmaatregelen betreft, doet de regering onder meer de volgende voorstellen: - aanpassing van het tarief van de motorrijtuigenbelasting aan de inflatie (22 procent op de hoofdsom); - het tarief van de overdrachtsbelasting van binnenlandse onroerende goederen stijgt met 1 procent (van 5 naar 6); - de inflatiecorrectie op de loon- en inkomstenbelasting wordt voor 100 pro cent doorgevoerd (thans 80 procent). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Ik heb bepaald de hoop niet opgegeven dat de regering en sociale partners (werknemers- en werkgeversorganisaties) via een gedegen analyse van de feiten en een goede discussiè een heel eind dichter bij elkaar zullen kunnen komen". Dit zegt minister F. H. J. J. Andriessen in een exclusief interview dat wij met hem hadden naar aanleiding van de vanmiddag bij het parlement ingediende ontwerp-rijksbe- groting. Voor zijn visie op deze begroting en zijn ervaringen als minister van financiën na tien jaar Kamerlidmaatschap zie pagina 13 Met handhaving van extra bijdragen aan de sociale fondsen zal het mogelijk zijn af te zien van verzwaring van de sociale premies. Voorwaarde daartoe is, aldus de regering, dat de in Bestek'81 aangekon digde plannen op het terrein van de soci ale voorzieningen uitgevoerd worden. De regering stelt het parlement voor het financieringstekort tijdelijk te brengen op het zeer hoge percentage van 6 (voor de hele overheid). Binnen afzienbare tijd moet dit percentage echter weer terugge bracht worden tot 4 a 5. In deze eerste concrete „invulling" van de ombuigingsnota Bestek'81 wordt grote na druk gelegd op de noodzaak van- rende mentsverbetering bij het bedrijfsleven en een vergroting van de export. Daartoe wordt een aantal maatregelen voorgesteld. De regering spreekt de verwachting uit dat het aantal officiële werklozen volgend jaar tot ca. 215.000 zal stijgen (nü 205.000). Deze stijging zal ten spoedigste omgebogen moeten worden zodat de doel stelling van hoogstend 150.000 werklozen in 1981 bereikt kan worden. Bij overheid en semi-overheid zal het aantal personeel sleden volgend jaar met duizenden toenemen. Wat het buitenlands beleid betreft wordt gewezen op het grote belang van de eer ste Europese verkiezingen van juni 1979 en de besprekingen over de toetreding van Griekenland, Portugal en Spanje tot de Europese Gemeenschap. Maatregelen worden aangekondigd om de Nederlandse bijdrage aan de Atlantische defensie-in spanning in de komende tien jaar op peil te houden. Meer dan tot dusver zal het accent gelegd worden op de kwaliteit van de ontwikkelingshulp aan de arme landen. Verder wordt onder meer aangekondigd: - de opstelling van een kaderwet milieuhygiëne; - stimulering van de ,nu achterblijvende woningbouw; - de stadsvernieuwingsoperatie wordt niet aangetast; - spoedige indiening van een wetsontwerp tot verlaging van de leeftijd van meerderjarigheid; - voorstellen tot verdergaande gelijkbe rechtiging van de vrouw in het familie recht en bij dei arbeid; - de sterkte van de politiekorpsen zal worden verhoogd; - strenger parkeerbeleid; - aanpak van het analfabetisme, dat er in Nederland nog steeds is; - betere spreiding van de schoolvakanties. In de Troonrede wordt niet over het abortusprobleem gesproken. Dat zou wèl het geval zijn geweest als de regering ze ker geweten zou hebben dat er vóór de al eerdergenoemde datum van 1 januari 1979 wel of niet een abortusontwerp zal komen. Op dit moment heerst daarover nog onzekerheid. In de slotpassage van de Troonrede doet de regering opnieuw een dringend beroep op het Nederlandse volk om als verant woordelijke burgers versoberingen te aan vaarden en matiging te betrachten. Vol gens de regering leeft het besef dat de economische positie van ons land zorg wekkend is nog onvoldoende. De Troonrede is ditmaal korter dan in de afgelopen jaren het geval was. De stijl er van is opmerkelijk helder. Zie verder pagina 7,13,14,15 en 16. DEN HAAG - Koningin Juliana heeft vanmiddag bij het uitspreken van de Troonrede de actuele gebeurtenissen in Camp David gememoreerd. Zij zei daarover: „Het nieuws, dat ons gisteren bereikte over de uitkomst van de conferentie in Camp David, heeft de hoop doen herleven op vrede in het zo zwaar beproefde Midden-Oosten." Verkeers chaos bij VPRO rallve LELYSTAD - Onge veer zesduizend auto's schat de rijkspolitie de den afgelopen nacht mee aan de door de VPRO georganiseerde rallye G.O.D.. Uiteinde lijk doel van de tocht: een bos in opkomst bij Lelystad. Zesduizend auto's betekent zo'n veertienduizend inzit tenden, die o.m. gewa pend met een kamer plant. met hun voertuigen files van soms dertig kilometer vormden. Zacht rij dend, dan weer stil staand, luisterend naar de bezwerende stem van Willem de Ridder uit de luidspreker: „laat uw plant ook eens uit het raam kij ken, het is voor het eerst dat ie op reis mag en dat hoort hele maal niet". Files van dertig kilo meter in het nieuWe Flevoland. Het was meer dan de goedwil lende politieagenten aan konden. Het was een complete verkeer schaos. De G.O.D.-zoe- kers aanvaardden het blijmoedig. Er werd geen wanklank ge hoord. Men gaf elkaar de meegenomen plan ten, men bleef aardig. Alleen op het laatst, maar toen liep het al tegen vijven, raakte men in de Flevopolder wat geirriteerd. Toen leek het op een vrij dagmiddag of maan dagmiddagfile. Maar dat kan ook van de te leurstelling zijn geweest het eindpunt niet ge vonden te hebben. Bezetting Sociologisch Instituut LEIDEN - Ongeveer honderd studenten heb ben gistermiddag het gebouw van het Socio logisch Instituut van de Leidse Universiteit bezet. Zij eisen, dat de marxist dr. D. Lapple (37) zo spoedig moge lijk wordt benoemd tot lector in de macro-so- ciologie. 'Het college van bestuur van de universiteit heeft tegen de benoeming van dr Lapple bezwaar ge maakt. De studenten zijn ervan overtuigd, dat deze bezwaren een politieke achtergrond hebben. De studenten zijn van plan de actie voort te zetten todat hun eisen zijn ingewilligd. Van morgen heeft men be sloten gastdocenten te benaderen voor een al ternatief collegepro gramma (Zie verder pag. 3) WASHINGTON (UPI/Rtr) Terwijl een dag na de akkoorden van Camp David gemengde reacties loskwamen op de resultaten van het topgesprek tussen president Carter, zijn Egyptische ambt genoot Sadat en de Israëlische premier Begin, heeft de Amerikaanse president in een toespraak aan het Congres bekend gemaakt dat minister Vance naar het Midden-Oosten zal vertrekken. Vance zal aan koning Hoessein van Jordanië en koning Khaled van Saoedi-Arabië, twee sleutelfiguren in het Midden-Oos ten, steun vragen bij de realisering „van de nieuwe hoop en dromen van het volk in het Midden-Oosten". President Carter hoopt dat de wereld een prachtig kerstgeschenk zal krijgen als de verdere onderhandelingen tussen Egypte en Israël succesvol verlopen. Hij waarschuwde echter voor nog belangrij ke obstakels op de weg naar vrede, ook met betrekking tot de toekomst van de. Palestijnen op de bezette Jordaanoever en de Gazastrook. Carter preees zijn gasten Sadat en Begin die „een onmoge lijke droom veranderd hadden in een werkelijke mogelijkheid". President Carter zei dat de VS grote belangen hebben bij het bereiken van vrede in het Midden-Oosten. „Wij en onze vrienden kunnen niet werkeloos toezien als een vijandelijke macht in het gebied wil domineren. De strategische ligging van deze landen en de natuurlijke rijk dommen die zij bezitten, betekenen dat gebeurtenissen in het Midden-Oosten de mensen overal aangaan". Koning Hoessein is direct na het bekend worden van de akkoorden van Camp David van Majorca teruggereisd naar Amman. Hij heeft nog geen reactie gege ven. Vorige week had hij verklaard dat elk akkoord voor hem onaanvaardbaar is, dat niet de geleidelijke terugtrekking van Israël van de bezette Jordaanoever regelt. Hoessein zal, ondanks de conces sies van Israël, het moeilijk hebben met het feit dat de akkoorden alleen voorzien in een deelneming van de Palestijnen van de Jordaanoever aan een vredesrege ling, waarbij de Palestijnen in de vlucht elingenkampen worden uitgesloten President Sadat heeft gisteren bevestigd dat zijn minister van buitenlandse zaken, Kamel, is afgetreden. Overigens waren de commentaren uit Egypte vrij positief. De reacties in Israël zijn verdeeld. NOORDWIJKERHOUT Ko- congres ter gelegenheid van het ningin Juliana bezoekt dinsdag 70-jarig bestaan van de Nationa- 17 oktober Noordwijkerhout. Ie Raad voor Maatschappelijk Zij zal er een gedeelte van het Welzijn bijwonen. dinsdag Geen krant ontvangen? Bel tuisen- 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koejrier wordt de krant alsnog gebracht derde dinsdag in september weer een onthullende dag Wanneeer krijgen we weereen e ¥imistisch geluid te horen?

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1