Minder kleuters maar meer studenten Regering wil eigen huis bevorderen Uitbreiding EG zet tuinbouw onder druk Defensiebegroting boven 10 miljard Binnenland ONDERWIJSBEGROTING TWINTIG MILJARD GEPASSEERD Gering verlies kleine en grote zeevisserij Nieuw tarief motorrijtuigenbelasting Landbouw grootste bezuiniger Patiënt heeft rechtenmaar ook plichten Natuuragent op komst Taalonderwijs moet beter jep js Zi*e£ In 1981 weer volkstelling LEIDSE COURANT DINSDAG 19 SEPTEMBER 1978 PAGINA 15 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Als eerste in onze parle mentaire gechiedenis is de begroting van onderwijs en wetenschappen voor het komende jaar de 20 miljard gulden Zij komt nu op bijna 20,6 miljard. Dat is 641 miljoen meer dan voor 1978 be groot werd, toen kwam het totaal nog op 19.951 miljoen. Onderwijs slokt on- r een kwart op van het totale be- dat voor de 16 ministers en hun staatssecretarissen beschikbaar is. Overigens geeft het bereiken van deze mijlpaal een ietwat vertekend beeld door de geldontwaarding. Wel stegen in de afgelopen tien jaar de onderwijsuitga ven van ruim zes miljard naar ruim 20 miljard, maar in verhouding tot het totale nationale inkomen neemt sinds 1975 het aandeel van onderwijs in procenten af. Een belangrijke rol daarbij speelt de daling van het kindertal. Werden in 1969 nog 248.000 kinderen geboren, in 1977 was dit aantal teruggelopen tot 173,000. Hierdoor zijn er nu al veel minder kleuters dan een aantal jaren geleden, terwijl ook het basisonderwijs het kleiner kinderaantal al merkt In het voortgezet onderwijs zal dat pas over enkele jaren het geval zijn. Hoewel de groei van de studentenaan tallen nu minder explosief is dan in de jaren zestig, zal de belangstelling voor het hoger onderwijs voorlopig nog sterk blijven toenemen, zo schrijft minister Pais in de memorie van toelichting bij zijn begroting. Op dit moment tellen de Nederlandse universiteiten en hogescho len een kleine 140.000 studenten. De daling van het aantal leerlingen heeft de werkgelegenheid in het onder wijs intussen onder druk gezet. Minister Pais spreekt voor een aantal sectoren in het onderwijs van een „zorgwekken de situatie". Het begin juli gepubliceer de Actieplan '78 moet volgens de be windsman daarom een vervolg krijgen, dat zich meer richt op problemen op de langere termijn. Dan worden dus ook voortgezet en hoger onderwijs bekeken. Voor het komende jaar verwacht minis ter Pais ondanks een totaalverlies van 900 arbeidsplaatsen (2100 eraf in het kleuter- en basisonderwijs, 1200 erbij in het voortgezet en hoger onderwijs) door zijn maatregelen 2200 nieuwe arbeids plaatsen te creeëren. Een ander gevolg van de geboorteda ling is dat er in 1983 in het kleuter- en lager onderwijs ongeveer 16.000 lokalen leegstaan. De minister pleit daarom voor een veelvuldiger samengaan van kleuterschool en lagere school in één gebouw en een rem op de nieuwbouw van schoolgebouwen. Ook wordt een wetsontwerp voorbereid dat de ophef fingsnormen voor kleuterscholen in noodzakelijke gevallen verlaagt van 20 naar 15 leerlingen. Hierdoor kunnen op het platteland meer kleine kleuterscho len gehandhaafd blijven. DEN HAAG - Zowel de kleine als de grote zeevisserij heeft in 1977 ongeveer een miljoen verlies geleden. De kleine zeevisserij, die vooral in platvis is gespecialiseerd, leed in 1976 ;en verlies van 13,5 miljoen. In het kader van de saneringsregeling uit 1976 is aan het eind van dat jaar een groot aantal schepen aan de visserij onttrokken, waardor de kosten werden verlaagd. Bij de grote zeevisserij is haring de be langrijkste bron vhn inkomsten. De goe de makreelvangsten en de hoge prijzen voor de betrekkelijk kleine hoeveelheid haring die gevangen mocht worden, De garnalenvisserij boekte, ondanks de sterk gedaalde vangsten, een gering po sitief resultaat. Dit is veroorzaakt door de gemiddeld hoge prijs in 1977 als ge volg van de kleine vangsten in de West- duitse wateren. In 1977 bdroeg de totale opbrengst van de zee- en kustvisserij 446,7 miljoen. IN 1976 was' dat 447,6 miljoen. Volgens die visserijparagraaf komt er straks één uniforme visakte voor de sportvisserij. In totaal zijn er in het ka lenderjaar 1977-1978 ongeveer 977.000 visdokumenten uitgegeven. DEN HAAG - Het tarief van de motorrijtuigenbelasting zal er in het nieuwe jaar, vergeleken met de thans geldende tarief, als volgt gaan uitzien: huidig tarief nieuw tarief eigen inc.opcenten incl.opcenten gewicht Rijkswegen- R.W.F. fonds personen-auto's: benzine-auto's 700 255- 274- 800 306- 331- 1000 432- 476- 1300 651- 726- dieselauto's 800 469- 495- 1400 1.012- 1.098.- vrachtauto's 2000 853- 931- 5000 1.636- 1.836.- 7000 2.120- 2.416.- vrachtauto plus aanhangwage :n: 4800 kg plus 3400 kg 8200 2.167- 2.480.- Ten strijde tegen fosfaten NOG GERUIME TIJD WONINGNOOD DEN HAAG - Na zijn voorgangster Vorrink probeert nu minister Ginjaar (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) de wasmiddelenfabrikanten ertoe te bewe gen de fosfaten in him produkten te vervangen door minder schadelijke stoffen. Binnenkort zal de minister hierover een interimrapport, vooruitlopend op de Fosfatennota, uitbrengen aan de Twee de Kamer. De fosfaten zijn schadelijk voor het op pervlaktewater, omdat zij de planten- groe (algen) sterk doen toenemen, waar door het zuurstofgehalte vermindert. DEN HAAG - Ook de plannen van mi nister Beelaerts van Blokland en staatssecretaris Brokx (Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening) staan in het teken van het streven naar bezuini ging. Zo zullen er volgend jaar 2500 woningwetwoningen en 2700 premie koopwoningen minder worden gebouwd dan aanvankelijk de bedoeling was. Daar staat tegenover dat er in de vrije sect or, die de overheid geen geld kost, 4000 woningen meer zullen verrijzen. In totaal moeten in 1979 bijna 108.000 woningen en wooneenheden worden ge bouwd. De bewindslieden erkennen dat dit bij lange na niet voldoende is om iets van de achterstand „die in de jaren 1975 tot en met 1978 is ontstaan", in te lopen. Zij constateren dan ook dat er ook volgend jaar nog veel woningnood zal zijn, met name in de drie westelijke provincies. Het tekort in deze gebieden ramen de bewindslieden op „enige tien duizenden" aan het eind van 1979. Dit grote tekort zal er toe leiden dat er in het westen van het land nieuwe bouwlocaties zullen worden aangewe zen. Toch voelen Beelaerts van Blok land en Brokx er niets voor in het wil de weg zoveel mogelijk huizen uit de grond te gaan stampen. Zij denken aan het opstellen van volkshuisvestingsplan nen, waarin de behoefte centraal staat. Dit zal het belangrijkste element van hun beleid zijn. Zij geven hoge priori teit aan het verder ontwikkelen van methoden om de woningbehoeften van de bevolking goed vast te kunnen stellen. Uit de tot nu toe gehouden onderzoe ken is wel al gebleken dat de vraag naar koopwoningen nog steeds groeit. Vorig jaar steeg het aantal eigen wo ningen tot 41,5 procent van de totale voorraad. Als aan de vraag geheel zou zijn voldaan, zou het percentage 43,5 geweest zijn. De bewindslieden willen dan ook dat het aandeel koopwoningen in het totale bestand wezenlijk moet worden vergroot Veel aandacht wordt er in de begroting van Volkshuisvesting besteed aan de noden van alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens, die er tot nu toe be kaaid zijn afgekomen. Binnenkort zal een brochure verschijnen, waarin een methode wordt aangegeven voor het op stellen van woonprogramma's voor deze categorieën. De minister is bereid extra geld te geven aan gemeenten, die bin nen enkele jaren door middel van nieuwbouw of verbouw een aantal wo ningen ten behoeve van één- of twee persoonshuishoudens tot stand willen brengen. Ook worden mogelijkheden onderzocht om leegstaande bedrijfspan den daarvoor te gebruiken. )EN HAAG Minister Van der Stee is de opvallendste bezuiniger in het kabi- iet-Van Agt. De begroting van landbouw en visserij is namelijk de enige miijis- eriële begroting die een daling vertoont vergeleken met 1978. De daling be draagt 36 miljoen. De totale begroting vergt ruim twee miljard. 3e bijdrage aan waterschappen en gemeenten voor de uitvoering van cultuurtech nische werken zal bijvoorbeeld lager zijn dan vorig jaar. Ook zal het minder aan kopen van l:andbouwgrond door de staat een extra accent krijgen, terwijl een antal subsidieregelingen zal worden bijgesteld of beëindigd. DEN HAAG - Uitbreiding van de EG ta zuidelijke richting (Griekenland, Spanje en Portugal) zal de markt voor- li in de tuinbouw zwaar onder druk letten. Pit stelt minister Van der Stee in de toelichting op de landbouwbegroting. Allerlei produkten komen tegelijkertijd ook in Zuid-Frankrijk en Italië aan de ®arkt, terwijl vrij grote prijsverschil len bestaan tussen de huidige lidstaten en de kandidaat-leden. folgens de bewindsman kunnen deze jfoblemen het beste worden opgevan- |en met een voldoende lange overgang- periode. Overigens nam de opbïengs- twaarde van de glastuinbouw in ons land met bijna 7,5 procent to tot naar schatting 2.890 miljoen. Deze stijging is geheel toe te schrijven aan de snijbloe men- en potplantenteelt, waar sprake was van een gunstige prijsontwikkeling. De opbrengst van de glasgroententeelt en die van de vollegrondsgroenten ver minderde echter als gevolg van een da ling van de opbrengstprijzen. De resultaten in de bloembollensector waren in 1977 bevredigend, met name voor tulpenbollen. Eveneens bevredi gend waren de resultten in de boomk wekerij sector. Na een aantal minder gunstige jaren waren de resultaten in de fruitteelt in 1977 goed. DEN HAAG Vandaag de dag wordt veel gesproken over de rechten van pa tiënten. Minister Ginjaar en staatsse cretaris Veder-Smit (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) juichen dit toe. Maar naar him mening is nu ook de tijd aangebroken dat de p 1 i c h t e n van de patiënt worden geformuleerd. Dit is onontbeerlijk voor een goede gezondheidszorg. Ginjaar en Veder-Smit zijn tot de vol gende samenvatting van de patiënten plichten gekomen: - de plicht zich op de hoogte te stellen van de voorwaarden voor gezondheid en veiligheid; - de plicht te streven naar gezond le vensgedrag en de condities, die daar door bevorderlijk zijn; - de plicht bij de opvoeding aandacht te besteden aan goede en verantwoorde levensgewoonten - de plicht een verantwoord gebruik te maken van de voorzieningen, welke de gezondheidszorg biedt; - de plicht om naar vermogen die voor zieningen van gezondheidszorg te steu nen, die daarvoor een beroep op hem doen. Jachtexamen verplicht DEN HAAG - Een jachtakte zal voort aan alleen worden uitgereikt aan perso nen die een jachtexamen hebben afge legd of een aantal jaren in het bezit zijn geweest van zo'n akte, aldus minis ter Van der Stee. De inhoud van de examens zal periodiek worden aange past aan gewijzigde inzichten. Gardeniers roept vrijwilligers op DEN HAAG - Minister Gardeniers (CRM) doet in haar begroting voor 1979 een oproep aan de Nederlandse bevolking om meer aan vrijwilligers werk te gaan doen op de terreinen van maatschappelijk werk, sport, recreatie en natuurbescherming. Zij wijst erop, dat vrijwilligerswerk van groot belang is, omdat het meer zin en inhoud geeft aan het eigen bestaan van de vrijwilliger. De minister noemt hier bij ook de mogelijkheid dat werklozen zich als vrijwilliger bij een maatschap pelijke, sportieve of culturele organisa tie dienstbaar maken. Op het gebied van de sport is er een tekort van maar liefst 75.000 vrijwilli gers. Volgens de minister is er nu niet te ontkomen aan een, zij het beperkte, uitbreiding van het aantal beroeps krachten bij de sportbeoefening. Ditzelf de geldt ook voor het natuurbehoud en natuurbeheer. DEN HAAG - De Defensiebegroting voor 1979 komt voor het eerst in de ge schiedenis boven de tien miljard gulden uit. De groei van de geraamde uitgaven naar ruim f 10 miljard (f 450 miljoen meer an vorig jaar) wordt voor een deel veroorzaakt door de hogere perso neels- en materieelkosten, maar ook door de onlangs in NAVO-verband ge maakte afspraak om de defensiebegro ting jaarlijks met drie procent te verho gen. Minister Scholten wijst erop, dat de militaire macht van de Warschau- pact-landen steeds meer toeneemt ten opzichte van de NAVO. Daarom zijn de NAVO-bondgenoten genoodzaakt, hun conventionele strijdkrachten te verbete ren. Zoals gebruikelijk wordt hierbij echter aangetekend, dat er gestreefd moet worden naar wederzijds wapenbe heersing en wapenbeperking. Uitvoeriger dan ooit in begrotingsstuk ken het geval is geweest wordt dit jaar in de toelichting bij de begroting inge gaan op de kernbewapening. „Het be leid zal gericht moeten zijn op het nim mer gebruiken van deze wapens, maar in de huidige omstandigheden kunnen zij in een politiek van oorlogvoorko- ming niet worden gemist", aldus minis ter Scholten. DEN HAAG - Minister Gardeniers (CRM) is van plan een speciaal korps van opsporingsambtenaren in het leven te roepen voor de bescherming van de flora en fauna in ons land. Deze „natuuragenten" moeten erop toe zien, dat de Vogelwet, de Natuurbe schermingswet en de Wet Bedreigde Uitheemse Diersoorten nageleefd wor den. Zij zullen bijvoorbeeld mensen, die beschermde planten plukken of be schermde dieren vangen of neerschie ten, kunnen beboeten. Het korps van „natuuragenten" zal een aanvulling vor men op het bestaande apparaat van po litie en douane. DEN HAAG Onderwijs en bedrijfsleven zullen zich samen moeten beraden op de vraag hoe men de vele schoolverlaters het beste in de praktijk kan inpassen. Vraag en aanbod sluiten namelijk steeds slechter op elkaar aan, aldus minister Pais. Wegens klachtewn over het taalgebruik van leerlingen en studenten wil minister Pais een studie laten verrichten naar de plaats van de Nederlandse taal in het onderwijs. Volgens hem moet elke leerling tot goede communicat ie in staat te zijn. „Daartoe moet de leerling goed worden geoefend in lezen en luisteren en in de vaardigheid om zich schriftelijk en mondeling uit te drukken", aldus de minister. DEN HAAG - De iepeziekte heeft in ons land ernstige vormen aangenomen, zo onthult minister Van der Stee in de toelichting op de landbouwbegroting. De Plantenziektenkundige Dienst en het Staatsbosbeheer voeren momenteel een actieplan uit, waarbij alle aangepaste bomen worden opgespoord en onmid dellijk opgeruimd. Pais in het Fries DEN HAAG - Minister Pais heeft voor een surprise gezorgd door in de memo rie van toelichting bij de onderwijsbe groting een paragraaf in de Friese taal op te nemen. De bewindsman conclu deert daarin dat het onderwijskundig mogelijk is om in augustus 1980 tot al gemene invoering van het vak Fries over te gaan. DEN HAAG - Omstreeks de jaarwisse ling zal aan de Tweede Kamer een wetsontwerp worden aangeboden, vol gens welke wet in 1980 of 1981 op nieuw een volkstelling* zal worden gehouden. De wet zal zodanig worden aangepast, dat onder behoud van die elementen die vanuit statistisch oogpunt essentieel kunnen worden geacht zoveel mogelijk tegemoet wordt gekomen aan bezwaren, die vanuit andere gezichtspunten tegen een telling zouden kunnen worden aan gevoerd. De ervaringen bij de in 1971 gehouden algemene volks- en woningtel ling zullen daarbij een belangrijk rich tsnoer zijn.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15