Steenwol nieuwe loot aan hydro-cultuur VAN HUIS UIT Modernste computer in gebruik bij Air France Xboeken IïTnnenland Door de eeuwen duidelijke beelden LEIDSE COURANT MAANDAG 18 SEPTEMBER 1978 PAGINA 9 Ribcord broeken met geruite over hemden. Los jack. Vest mag zonder jasje worden gedragen der heb - aien dassen. Dee: irge. tosi -'der i ar kaïj yeeli ruwe He le:n Romantische overjurken, in groot met klein stippeltjesdessin, en aan de zoom een gerimpelde strook Het aanzicht van de stad ver andert. Grote gemeenten noch kleinere plaatsen kunnen on der de hoogbouw uit, die overal buiten de bebouwde kom torent. Binnen het (oude) stadsdeel gaan moderne ar- chitekten ietwat voorzichti ger te werk, hoewel daarover soms ook nog te mopperen valt. Langs straten en op plei nen worden vaak huizen anno 1890 afgebroken tussen de be lendende percelen, omdat ze tamelijk vervallen zijn. De Monumentenlijst is voor hen niet weggelegd. Inplaats van de bouwvalligheid wat op te knappen, verrijzen er flats of kantoren, die qua bouwstijl in de buurt uit de toon vallen. Begrijpelijk door de woning nood, maar niet fraai ogend. Door de oprukkende nieuw bouw is een groeiende vraag naar groen ontstaan die hier en daar wordt gehonoreerd door de aanleg van groenstro ken, prijzenswaardig maar on persoonlijk 'in het gebruik'. Men kan er niet op zitten of in spitten. Mensen wier voor tuintje aan straatverbreding voor verkeersdoeleinden op geofferd moest worden, mis sen een eigen plekje grond. Dit is ook het geval met flatbe woners. In de media en ook van gemeentewege wordt met begrip voor de situatie aange moedigd balkonnetjes 'aan te kleden' met plantenbakken of klimmers. Dit gebeurt. Meer en meer hangen bloemen langs strakke, hogeflatgevels vanaf petieterige balkonnetjes omlaag als vrolijke vanen. Thans begint men daken in de hele 'facelift' te betrekken. In zuidelijke streken, waar de mensen door ruimtgebrek in grote steden ook opeengepakt wonen, is de daktuin een nor maal verschijnsel. Langse de Arno bijvoorbeeld in Florence vindt men zij aan zij etagewo ningen, die elkaar stuk voor stuk proberen te verdringen, maar op het kleinste platje of dakje staat nog wel een bloempje te bloeien.In oude steden, waarin door het kli maat de flora zich uitbundig kan uitleven, wordt gebruik gemaakt van elk hoekje om daar een bougainvillia, een oleander of een weelde van veelkleurige geraniums te kweken. Balkons, daken en af dakjes zijn versierd met bloeiend gewas. Kijk maar eens in Palermo, Honfleurs, Rome, Parijs en Athene, overal vindt men een overdadige bloempracht, op verstopte binnenplaatsjes, langs brokkelige muren en op vrije platjes, ingeklemd tussen serres of uitbouwen van belen- Prefab-systeem voor lightweight daktumgewassen: kor rels met steenwol Voor de minieme tuin: steenwol met reeds aangebrach te pre-fab-potgaten. dende percelen, waar de men sen zó beknopt wonen, dat ze zich in de letterlijke zin van het woord nauwelijks wenden of keren kunnen. Nederland bezit nauwelijks zulke haveloze wijken maar kent wel de doodsheid van het „gestapeld" wonen. Er moet vrolijker uitzicht komen; als er geen contact met de aarde op de grond is, dan maar con tact met aarde, waarin iets groeit en bloeit, op het dak! Bij hoogteverschil is het voor de buren ook leuker naar de kleurenpracht van rozen of ge raniums te kijken dan naar loodkleurige dakbedekking. Om aan dit verlangen tege moet te komen is de Neder landse daktuin in opmars, te verwezenlijken door het ver schijnsel hydro-cultuur! Kort en goed: hydro-cultuur is het telen van planten voor decora tieve doeleinden zonder dat er- aarde in het wortelmilieu ge bruikt wordt. Dit is een uitkomst voor bal kons en daktuinen, omdat aar de zo zwaar is, dat gevaar kan bestaan voor beschadiging of instorting. Alhoewel de bete kenis van het woord 'hydro cultuur' (afgeleid uit het Grieks: Hydro water) aan vankelijk alleen bekend was bij vakmensen, mag tegen woordig geconstateerd wor den, dat het nu een begrip is in alle talen. De geschiedenis is al oud. Op grond van de hypothese van Democritus van Abdere (ca. 400 v. Chr.) zijn er in de Re naissance mensen op zoek gaan naar 'voor de plant on misbare bestanddelen'. In dii verband is bekend het Brus selse experiment van Jean Baptiste van Helmoiid, die 'be wees' (en dit beslist tussen aanhalingstekens) dat een plant alleen van 'water' leeft. Ook hier moet 'water' weer tussen haakjes geplaatst wor den omdat er naast H20 hoogstwaarschijnlijk ook ver ontreinigende stoffen in de op lossing voorkomen. Robert Boyle (1627-1691) bevestigde de proeven van Helmond, deed ze zelfs over en geloofde dat de plant het water trans formeerde in voedingsstoffen. Door al deze research, aldus ïr. D. S. Y. Bakker, destijds in Wageningen betrokken ge weest bij het opzetten van stek- en teeltproeven van boomkwekersgewassen op hy drocultuur, kwam een einde aan de gedachte dat de plant de aarde opat.Om een idéé te krijgen van de essentie van hydrocultuur moet men eraan denken dat de groei van een plant zich 'onderaards' vol trekt via een wortelsysteem, een zeer vertakt geheel ter be vestiging en opname van wa ter en voeding. Een bijzonder actief proces, dat de plant energie kost. Voor deze ener gie is zuurstof nodig, welke voldoende aanwezig is in het wortelsysteem. Aangezien ech ter deze zuurstof steeds op nieuw wordt verbruikt is vol doende aanvulling een nood zaak: het doolhof van gangen in de samenhangende wortels slurpt behalve water en voe dingsstoffen ook een behoor lijke dagelijkse hoeveelheid zuurstof op. „We noemen dit een optimale lucht-water-ver- binding", aldus ir. Bakker in een rede. „Het niet bekend zijn met de rol van zuurstof of althans het onderschatten daarvan in het wortelmilieu heeft achteraf bekeken tot veel vooroorlogse mislukkin gen geleid". Ook in de begin fase was de hydrocultuur al lesbehalve een succes, te wij ten aan het feit dat men zand gebruikte. Thans kan men stellen dat voor de kamerplan ten de hydrocultuur alle kin derziekten te boven is; het zand werd vervangen door de bekende korrels, waarin door onderzoekingen een juiste lucht-water-verhouding te krij gen was. Toen dit probleem eenmaal was opgelost, bleken verdere stekproeven uiterst bevredigend; de hydro-cultuur voor kamerplanten is sinds ja ren ingeburgerd, niemand kijkt er meer van op. Binnen kort echter zal de consument in aanraking komen met een nieuwe hydrocultuur bloemis terij-gewassen. Grote kweke rijen zijn begonnen met de teelt van kerstrozen, begonia's en hybiscus op niets minder dan steenwol, een produkt dat weldra op de markt zal ver schijnen. Het is een samenstel ling van basaltsteen en cokes, dat niet alleen betere mechani- satiemogelijkheden biedt, maar een gewas levert dat ten minste zo goed is dat van de volle grond. Bovendien is dit groeimedium bijzonder licht. Weegt een kubieke meter pot grond tussen de 1500-1800 kilo, steenwol is in droge toestand 80-100 kg zwaar per m3. Teza men met de 'aloude' 'geexpan- deerde kleikorrel, die 375 kg per m3 weegt is het nu moge lijk geworden hydro-clutuur- beplantingen toe te passen op plaatsen, waar voorheen niets kon groeien. Nu ook in de architectuur en stedebouw een ontwikkeling gaande is, om het beeld van de stad te verle vendigen door verspringende gevellijnen, door afwisseling van hoog en laag krijgt de hydro-cultuur voor het buiten- gebeuren waarde", aldus ir. Bakker. „De ideeën over wo nen zijn aan het veranderen; er wordt meer 'groen' in be trokken. Het is nu, zonder al te drastische ingrepen aan de dragende constructie van de gebouwen, mogelijk om het groen van de grond te krijgen en naar het dak en balkon te brengen. Iedereen kan nu een groene buitenruimte creëren". Het plantaardig bewind daalt al in sommige gemeenten, met oog voor weldadig wonen, over de stad als een verkwik kende groene deken, geba seerd op watercultuur, waar bij het vocht volgens een cas cade-methode (trapsgewijs verlopend) werd verdeeld. Is dit de natuur geweld aan doen? Andere tijden, andere zeden en gewoonten, sinds er meer mensen op elke vierkan te kilometer samengepakt moeten wonen., zijn er door constante cultuur-maat-rege- len landschappelijke vegeta ties ontstaan, die dan wel ont spruiten aan de 'aarde van moeder natuur' maar het mi lieu wel veel leefbaarder ma ken. (heidevelden, grienden, oude polders en struweel). Sinds ook de organische staf kringloop is doorbroken, door dat we ons afval via rivieren in zee laten lopen en driftig met kunstmest rondstrooien om alle monden te voeden, kan men nauwelijks meer iets „geheel natuurlijk" noemen. Hydro-cultuur bederft het bo demleven niet. In en op alle media zijn na verloop van tijd zelfs wormen, mijten kelder motten en spinVien verschene- n.De nieuwe vorm van kwe ken hindert hen blijkbaar niet. Wat de daktuinen betreft zijn er automatische waterverdeel- systemen aan te brengen, druppelmethodes en onderbe- vloeiing. Vergeten we natuur lijk de normale beregening niet, maar deze is wisselvallig, zodat het zaak is aan boven staande problemen een ge dachte of twee te wijden. Aan het automatisch verdeel de water kunnen voedingsstof fen worden toegevoegd, een punt van overweging ten gun ste van aan te brengen syste men. omdat natuurlijke bere gening geen 'voeding' inhoudt. Geconcentreerde voedingssys temen voor daktuinen behoren tot de mogelijkheden. Hydro cultuur-ondergrond op het balkon kan met een doodge wone gieter 'nat gehouden' worden. Ook kan men uitgaan van waterdichte grote bakken met overloop, die op elk bal kon een plaatsje kunnen vin den. Werkt men met een on dergrond van steenwol, dan moet op ca 40,— per m2 voor dit (een eenvoudige dak tuin is al te verwezenlijken voor ƒ150,— per m2) pro dukt worden gerekend. Voor dat men echter aan daktuin- of balkonbeplantingen begint, is het verstandig eerst te infor meren naar het draagvermo gen, terwijl bij nieuwbouw daarmee rekening kan worden gehouden. (Een balkon kan meestal 200 kilo belasting heb ben) Er valt dus tegenwoordig heel wat te pionieren om de harde lijnen van gebouwen, flats en rijtjeshuizen te ver zachten. Groen en bloemen vrolijken een mens op' Inlichtingen o.a. 'Polisplant' voor binnen en buiten hydro cultuur tel. 08303-2247 Op bouw draadmanden steenwol etc. voor lichtgewicht daktuin en, afhankelijk van de plant - hoogte variërend van 150 tot 230 kg per m 2; Plantener, Postbus 37, 3360 Sliedrecht, tel. 01840-2544. Eveneens nieuwe mogelijkhe den voor stedelijke beplantin gen voor groen op daken en dakterrassen met als onder bouw waterdichte, van over loop voorziene dakhuid, waar op een Enkamat wordt gelegd. Voor de opbouw kan men kie zen uit twee uitvoeringen. Met welke twee adressen we allerminst pretenderen volle dig te zijn. Nieuw voor de kweek van ka merplanten op hydro-cultuur: Asef Fison, een systeem dat berust op harskorrels (z.g. io nenwisselaars), die geladen zijn met voedingsbestanddelen voor planten. Ziet eruit als viskuit Een hele eetlepel (25cc) is voldoende om een plant gedurende 46 maan den te voeden, (in ruil waar voor de korrels b.v. de kalk uit het water opnemen). Verder behoeft de plant maar om de 3 a 4 weken water te krijgen. Voor degenen die direct resul taat willen zien, zijn planten met waterwortels bij tuincen tra en bloemisterijen verkrijg- lectronisch brein bestrijkt hele wereld (Van onze correspondent) ALBONNE De lucht- urtmaatschappij Air Fran- heeft voor de organisatie n haar dienstverlening inds enkele maanden een tktronisch brein in ge- fuik, dat in meerdere op- jchten uniek in de wereld is. d "brein" is ondergebracht een gebouwen-complex in albonne aan de Franse Ri- tèra. Omgeven door een indschap, waarop het mon ter van de milieu-vervuiling "ff geen vat heeft weten te %en, werken daar rond de personen en een serie fer geavanceerde electroni- tie apparaten 24 uur per >6. om aan de wensen van ichtvaartpassagiers in de de wereld zo snel en effi- 'fnt mogelijk tegemoet te amen. Het computer-cen- funi beantwoordt alle moge- flte vragen van de clientèle, tekt reserveringen (in vlieg den, hotels en voor aut ohuur), schrijft duidelijk esbare tickets tegen het "istigste tarief uit en faagt er zorg voor, dat de Magiërs in het vliegtuig te- Kht komen, waarvoor ze ge- "ïkt hebben. auto's. Elke employee van de maatschappij kan in nage noeg elke vertegenwoordiging van Air France in heel dé wereld door een snelle mani pulatie de antwoorden op al de voor de passagier belang rijke vragen ontvangen. En wel binnen enkele seconden; soms binnen één seconde. Vanuit de allermeeste plaat sen ter wereld kan de reiziger op deze wijze op vliegtuigen van Air- France (en de van het centrum van Valbonne ge bruik makende maatschappij en, waaronder Sabena), een plaats voor welke vlucht dan ook reserveren. Het systeem is dermate soepel, dat een passagier in Montreal bijvoor beeld, minder dan één secon de, nadat een reservering op een vlucht tussen Nice en New York afgelast is, van de vrijgekomen plaats gebruik kan maken en deze in zijn naam laten reserveren. Het systeem reserveert voor Air France en de van Valbon ne gebruik makende andere maatschappijen plaatsen op 400.000 vluchten per jaar. Om de reizigers ten gerieve te zijn, kan Alpha 3 ook infor maties verschaffen over 800.000^ vluchten van maat schappijen, die met Air Fran ce overeenkomsten gesloten hebben. Indien er geen recht streekse vlucht bestaat, stelt Alpha 3 automatisch aan de gegadigde de meest snelle, meest voordelige en het best aan zijn verlangens aangepas te formule voor. De passa giers kunnen via het systeem in elk agentschap ter wereld van de maatschappij kamers laten reserveren in 1700 ho tels in 200 plaatsen ter we- reltL Hetgeen een globale ca paciteit van 25.000 kamers "be Het Air-France luchtvaart-computercentrum is gevestigd in Valbonne aan de Franse Riviéra, tekent. Overal ter wereld kun nen eveneens te huren auto mobielen gereserveerd wor den. Tenslotte is Alpha 3 binnen seconden in staat een com pleet "product" aan te bieden, dus: luchtreis, onderdak in gewenst hotel, maaltijden, ex cursies, enz. Het tweede systeem, Sytare genaamd, schrijft met grote snelheid duidelijk leesbare tickets uit (de leesbaarheid lie^eertijds nogal wat te wen sen over bij' de luchtvaart maatschappijen), na tevoren eveneens vol-automatisch het geheel van de ingewikkelde tariefberekeningen doorge voerd te hebben, opdat de luchtreiziger van de gunstig ste prijs kan profiteren. De tariefberekening stoelt op een totaal van 200.000 referentie tarieven, die de computer "in zijn geheugen" heeft en die voortdurend aangepast wor den aan gewijzigde omstan digheden, ook rekening hou dend met veranderingen in wisselkoersen. Alle berekende gegevens gaan automatisch naar het eindstation en van daar naar een drukinstallatie, waar het volledige biljet "ver vaardigd" wordt. Het Gaetan-systeem zorgt er voor, dat de "goede" passa giers in de "goede" vliegtui gen terechtkomen, kent hun op zekere vluchten, genum merde plaatsen toe en levert automatisch de zg. instap- kaarten af. Verder berekent Gaetan het vlieggewicht van elk ^toestel, het zwaartepunt centrum en verdeling van de betalende last. Voor de Fran se nationale luchtvaartdienst berekent Gaetan de uren van vertrek en aankomst van alle vluchten van en naar Parijs, ongeacht de maatschappij. Dit deels op verzoek van de diverse luchtvaartmaatschap pijen, deels met het oog op de. technische omstandigheden: luchtverkeersregeling, bezet ting van de parkeerplekken op de luchthavens, beschik baarheid van luchthavenma- terieel, enz. Zonder woorden, maar met veel duidelijke tekeningen, geeft John S. Goodall in zijn boekje „Door de eeuwen heen" een uitstekend beeld van de ontwikkeling van een dorpje dat de veranderingen meemaakt tijdens de midde leeuwen tot heden. Goodall begint in de veertiende eeuw en eindigt met de twintigste eeuw en een vraagteken: waar ligt het einde? Het wordt de (jonge) lezer vrij gemakkelijk gemaakt; er valt niets te lezen, hij hoeft alleen maar te kijken en om te slaan. In dit boekje wordt gebruik gemaakt van „de halve bladzij de" die steeds tussen volledige bladzijden opduikt. De illustra ties overlappen elkaar, maar geven per halve bladzijde een nieuw beeld op een bestaande situatie. Hierdoor ontstaat bij voorbeeld het effect, dat in een blijvend interieur het meu bilair (per eeuw) verandert. In dit boekje is het duidelijk ste voorbeeld de afbeelding van een kasteel, dat aanvanke lijk fier op een bergtopje staat, maar gaandeweg afbrokkelt tot een puinhoop. Onderhand heeft zich de ontwikkéling van het dorpje voltrokken, met het accent op een dorpspleintje en de grote kamer van een wille keurig huis, dat van boerenwo ning uiteindelijk schoollokaal wordt. Bladerenderwijs krijgt de lezer een goed beeld van de histori sche ontwikkelingen die een dorp of nederzetting tot een stad maakte en vraagt de kij kende lezer op grond van de voorbaande informatie zich af, waarnet beangstigende - ein de dan wel moet komen. Snel ler kan een dergelijke geschie denisles niet worden gegeven, al zal de onderwijzer er later', het nodige over moeten of. kunnen verklaren. Het doel van Goodall is dan optimaal bereikt. Technisch is dit boekje in ver gevorderd stadium; de over lappingen sluiten keurig op el kaar aanen het is alleen jammer, dat de kleuren van de verschillende pagina's niet al tijd even goed bij elkaar pas sen. Het enige schoonheidsfou tje dat wij konden ontdekken.- Voor de rest: een keurig (ge- schiedenis)boekje voor de jon ge lezer die een eeuwen-indruk wil krijgen. Op school kan ver- der worden gegaan, zo ver als de onderwijzer maar wil. John S. Goodall: Door de eeu wen heen. Uitg. Ploegsma. Prijs f 16,90. Tom Blomberg wint internationale pop-kwis (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De 22-jarige Tom Blomberg uit Bennebroek heeft zaterdag in Knokke de halfjaarlijkse internationale popkwis van de Europese Ra dio-unie gewonnen. Blomberg was als winnaar van de Neder* landse voorronde door de NOS uitgezonden. Aan deze kwis, gepresenteerd door de bekende tekstschrijver Tim Rice, die „Jesus Christ Superstar" en „Evita" op zijn naam heeft staan, werd behalve door Nederland, deelgenomen door België, Denemarken, En geland, Noorwegen, Spanje, West-Duitsland en Zweden. De vragen hadden betrekking op het pop-gebeuren van 1950 tot heden. De NOS- radio zal woensdag 20 septem ber van 19.02 tot 20.00 uur via Hityersum-3 een opname van kwis uitzenden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9