fl m Proll voor politierechter Geestelijke leiders willen van Iran islamstaat maken Rhodesïè roept zwarten voor dienstplicht op Italiaanse politie boekt succes in strijd tegen Rode Brigades Burgeroorlog Nicaragua krijgt meer en meer internationaal aspect buitenland Gijzelings actie op Cyprus LEIDbB CUUKAN'iV- MAANDAG 18 SEPTEMBER 1978 PAGINA V' - V Een klein Nicaraguaans meisje zeult met een deels verbrande etalagepop, die zij uit de puinhopen van Leon heeft opgediept. In Leon hebben zich hevige gevechten voorgedaan tus sen guerrillatrijders en de nationale garde van presi dent Somoza. Nicosia, Cyprus, 17 sept. lAPl Zes Grieks-Cy prische extremisten die een poging hebben on dernomen uit de centrale gevangenis van Nicosia te ontsnappen, hebben gedreigd de gijzelaars die ze bij hun actie heb ben gemaakt te doden en zelf tot het einde te zul len vechten als zij niet worden vrijgelaten. Dezes mannen zijn allen lid van de extreme Grieks-Cyprische organisatie EOKA-b, die aan- liting van Cyprus bij Grieken- id eist. zes mannen probeerden za- fdag te vluchten waarbij een waker werd gewond en gijze- i ars werden gemaakt. Volgens de autoriteiten hebben de ge vangenen zeven gijzelaars in handen. Drie bewakers en vier politiemensen. De zes hebben hun gijzelaars ontwapend, waardoor ze de beschikking kregen over vijf machinepisto len en twee revolvers. De ont snappingspoging begon nadat een van de mannen van zijn 'erloofde die op bezoek kwam. 'en pistool had gekregen. De Verloofde is in de gevangenis bij de zes mannen gebleven. Het zestal zit gevangen op beschul diging van illegaal vervoer en bezit van vuurwapens en het voorbereiden van sabotageda den tegen de staat. MANAGUA (AFP-Reuter) Terwijl de situatie in de Middenamerikaanse staat Nicaragua onduidelijk is vanwe ge de van overheidswege ingestelde censuur krijgt de burgeroorlog in dit land steeds meer internationale aspec ten. De Venezolaanse president Carlos Andres Perez, een felle criticus van het regime-Somoza, heeft verklaard dat hij vandaag naar de algemene vergadering van de verenigde naties gaat om de situatie in Nicaragua aan de kaak te stellen. De beschuldigingen over en weer tussen Nicaragua en Costa Rica worden steeds krachtiger. Nu de regering-Somoza de censuur heeft inge steld voor alle buitenlandse verslaggevers, is het onmogelijk een duidelijke situatie te kenschetsen over het verloop van de volksopstand tegen president Anastasio Somoza. Vorige week maak te de regering steeds maar weer bekend de situatie meester te zijn maar de journalisten ter plekke constateerden het tegenovergestelde. Uit de berichten blijkt nu wel dat de guerrillastrij ders van het sandinistische nationale bevrijdings front (FSLN) een nieuw front hebben geopend aan de. grens met Costa Rica. Het lijkt de bedoeling te zijn een bevrijd gebied te scheppen waarin een soort tegenregering kan worden gevormd. De opstandelingen zouden de stad Penas Blancas volledig in handen hebben, terwijl zij ook een aanval uitvoeren op de stad Rivas. De nationale garde heeft de noordelijke stad Leon heroverd. Hierbij zouden meer dan honderd doden zijn gevallen. Een jongen van 14 jaar vertelde verslaggevers dat hij samen met acht vriendjes in een huis zat toen de nationale garde binnenstormde en vijf jongens doodschoot. De stad Leon is totaal verwoest. Veel gebouwen staan nog in brand. De meeste guerrillero's zouden hebben weten te vluchten in de bergen. Uit andere steden komen sinds de censuur nauwelijks berichten, zodat niet bekend is hoe de strijd daar verloopt. Een beeld van de verschrikkelijke verwoesting in de fel omstreden Nicaraguaanse stad Leon, waar guerrilla's en nationale garde hevig slaags zijn geweest. 'Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Astrid Pröll (31). die vrijdag in Noord-Londen werd gearresteerd en een lid is van de West-Duitse Baader- Meinhoff terreurbende, verschijnt zal vermoedelijk vandaag voor een Engelse politie-rechter verschijnen. Dan valt de be slissing over haar uitlevering aan West-Duitsland. De Londense advocaat van Astrid Pröll zegt, dat zij zich hardnekkig zal verzetten tegen elke poging om haar terug te sturen naar haar vaderland. „Als ik opnieuwe in een Westduit- se gevangenis gestopt word, kom ik daar nooit meer levend uit," beweert terroriste Pröll. verdacht van medeplichtigheid inzake de moord op twee Westduitse politiemannen. De buitenwereld tast nog in het duister over de manier waa rop Astrid Pröll in Engeland gekomen is en hoe ze daar men meent na een verblijf van vier jaar onder een valse naam - ontmaskerd werd door de politie. De Britse zondag kranten hebben allerlei verhalen gepubliceerd, die evenwel al lemaal gelogenstraft werden door Scotland Yard. Volgens de Londense politie is het niet waar, dat Astrid Pröll verraden zou zijn door een andere jonge vrouw, waarmee ze een flat gedeeld had in een kraakpand. Een ander persbericht, dat afgelopen week één prentbriefkaart, afkomstig van Astrid Pröll in Noord-Londen, in Düsséldörf gevonden zou zijn tussen de bezittingen van de door de Westduitse politie doodgescho ten terroriste Lily-Peter Stoll, wordt door Scotland Yard eve neens „jé reinste onzin" genoemd. P0+QQIPQ In gesloten formatie rukken betogers tegen het nieuwe vliegveld van Tokio, Narita y op, om aldus blijk te geven van hun ongenoegen over het in gebruik nemen van Moi-ito c'e luchthaven. Betogingen als deze zijn in het verleden en thans ook nog, vrijwel legen INaNla aan de orde van de dag. (Van onze correspondent Said Rizvi) TEHERAN De islamitische leiders in Iran hebben hun wapens gewet voor de grote strijd met de sjah en hem eindelijk duidelijk gemaakt waarom het gaat: óf Iran wordt een islamstaat, of er komt een bloedbad. Zij weten zich ge steund door honderdduizenden volgelingen en zij hebben dan ook het, volste vertrouwen dat zij kunnen bereiken, waarvan de islamitische orthodoxie elders in het Midden-Oosten alleen maar kunnen dromen. Merkwaardig genoeg danken de islamitische leiders de kans om een orthodoxe islamitische 'orde door te voeren aan de halve eeuw moderni sering, waarvoor de huidige sjah en diens vader verantwoordelijk zijn. Een slordige vijftig mil jard gulden aan olieinkomsten per jaar was goed voor een snelle materiële groei, maar was ook verantwoordelijk voor de afbraak van be staande tradities. Bovendien werd de kloof tus sen arm en rijk steeds groter. De sjah zette zijn moderniseringsplannen door en dat had als gevolg dat hij van onderdrukking werd beschul digd. Dank zij het grote aanzien, dat de islamitische geestelijken in brede lagen van de bevolking genieten, konden zij in tien maanden van onrust, uitgroeien tot een macht, die in staat was de sjah belangrijke concessies af te dwingen. Een van die concessies was de opheffing van het verbod ap politieke activiteiten en plotseling realiseerden de geestelijke leiders of „ayatolla hs, die zichzelf als een soort kardinalen be schouwden, zich wat voor een politieke macht zij hadden opgeroepen. Sterker nog: zij begon nen uit die machtspositie te handelen. De ayatollah Khomeini, de belangrijkste geeste lijke leider, verklaarde in zijn ballingsoord in hak, dat niet de monarchie, maar de islamiti sche wetten het land moesten besturen. De leuzen, die tijdens de grote protestmarsen in Teheran en elders geroepen of meegedragen werden kwamen er dan ook op neer, dat de geestelijken en niet de politici de oplossingen hadden voor de problemen van het land en dat Monarchie en islamitisch bestuur niet samen konden gaan. de Iraanse geestelijken voor ogen staat, verschilt in feite niet veel van het programma van de uiterst strijdbare Mohammedaanse Broe- hap, een uit Egypte stammende beweging jvaar zowel Nasser als later Sadat het meerma len mee aan de stok hebben gehad. Al in het hegin van de jaren zeventig ondernamen guerril la's van de broederschap aanvallen op rege- nngsdoelwitten in Iran en de broederschap is zeker ook verantwoordelijk voor recente aansla gen op de moderne vormen van ontspanning in Iran, hoewel het niet duidelijk is wat haar rul is geweest bij de bioscoopbrand, die aan 377 mensen het leven heeft gekost. Maar met al hun rechtzinnigheid voelen de Iraanse geestelijken toch weinig voor het afhak ken van handen bij dieven en het afranselen van overtreders van morele wetten, hoewel in de islamitische wetten dergelijke straffen duide lijk voorgeschreven worden. Dit is het gevolg van de geheel eigen Iraanse (Perzische) cultuur, die, meer dan in andere Arabische landen, schoonheid en esthetica hoog aanslaat. Maar de grote lijnen zijn dezelfde. De geestelijken staan op het recht om alle wetten te mogen napluizen op niet-islamitische ongerechtigheden. De religieuze fanaat Ali Tehrani meent, dat de islam ook geen ruimte laat voor verkiezingen: „Alleen zij die geschikt zijn voor hun islamiti sche zending en de wetten van de islam getrou welijk volgen, mogen regeren en besturen". Haj Syed Javadi, een vooraanstaand intellectueel uit de kringen van de oppositie, is het daar duide lijk niet mee eens, maar intellectuelen hebben, in tegenstelling tot de geestelijken, geen enkele populaire basis en het is dan ook een onmoge lijkheid om tegenover de groeiende beweging van de geestelijken een afdoend democratisch alternatief te stellen. Maar intussen beseffen de gewone mensen niet dat zij zichzelf gebonden hebben aan de terug keer naar een oude orde, namelijk de samenle ving, die zij achter zich hebben gelaten toen zij de twintigste eeuw binnen zijn gestapt. Intussen maken de democratische krachten zich zorgen dat hun pogingen om de demokratie te herstellen, in het niet zullen zinken bij de groei van de religieuze beweging. Nergens in de wereld konden de geestelijken zoveel macht onder een toch wel dictatoriale regering vergaren, dan in Iran. Dat is nog vrij plotseling gebeurd ook, vooral als men bedenkt dat een jaar geleden niemand, of bijna niemand wist wie of wat de ayatollah's waren. Kunnen diezelfde geestelijken de macht aan zich houden? Belangrijker nog: weten zij die macht te gebruiken? Volgens Ali Tehrani is nog niet in detail vastgesteld welke wetten, welk systeem en welke zeden en gewoonten er moeten komen. Maar als de geestelijken eenmaal de macht in handen hebben, dan zal dat dan toch wel moe ten gebeuren. Of dat stadium bereikt zal wor den, is een vraag, waarop thans een afdoend antwoord niet te geven is. Copyright The Guardian HPlf «Li \A Vliegtarieven van IATA mogelijk vrij MONTREAL iAFP) - Het uit voerend comité van de IATA. het internationale .verbond van luchtvervoersmaatschappijen. heeft in Montreal een resolutie goedgekeurd, welke het aange sloten leden mogelijk zal maken om hun eigen tarieven vast te stellen. Dit heeft een woord voerder van de IATA bekend gemaakt. Op de vergadering van de IATA komende novem ber in Genève zal deze zaak ook aan de orde komen. Als de resolutie ook daar wordt aange nomen, kan hij in werking tre den. De woordvoerder stipte aan dat een grotere soepelheid bij de tariefsvaststelling het de aangesloten leden mogelijk zal maken het hoofd te bieden aan de concurrentie die wordt on dervonden door het charterver- Walvis sterft hongerdood CHERBOURG (UPI) De verdwaalde walvis die was terechtgekomen in de ha ven van de Franse stad Cherbourg, is zaterdag dood aangetroffen als ge volg van gebrek aan voed sel, zo heeft de havendirek- tie bekendgemaakt. De 350 kik» zware en 3.70 meter lange walvis was een week geleden verdwenen en men nam toen aan dat hij open zee had weten te berei ken. Daarvoor had men ge probeerd het dier naar zee te drijven, onder meer door het afschieten van losse flodders onder water. Maar 'Willy' - zo gedoopt door een buitenlandse be zoeker van Cherbourg - had niet willen meewerken. Produktie van Mirage in Egypte CAIRO (AFP) Een Arabisch consortium, waarin Egypte zit, heeft gisteren een overeen komst gesloten met de Franse vliegtuigbouwer Dassault voor de produktie van alpha-straal- vliegtuigen voor opleidings doeleinden in Egypte. Hiermee is volgens het persbu reau van het Midden-Oosten de weg geopend naar het begin van de assemblage van de Mirage- straalgevechtsvliegtuigen in Egypte in de naaste toekomst. India zucht nog steeds onder de watersnood Nog steeds zucht Noord-lndia en het stroomgebied van de Ganges onder de gevolgen van de overstromingen, zoals deze opname duidelijk aantoont. RAU PREMIER DEELSTAAT WESTFALEN DUISBURG Nieuwe premier van Noordrijn-Westfalen, de dichtsbevolkte deelstaat van de bondsrepubliek, wordt minister van economische zaken Johan nes Rau (47), die als zodanig premier Heinz Kühn (66) op volgt. Kühn is twaalf jaar pe- mier geweest en treedt woens- Rau werd gisteren gekozen door de sociaal-democratische SDP die in Noordrijn-Westfalen aan de macht is. Treinbotsing in Egypte CAIRO Bij een treinongeluk in de Egyptische stad El-Wasta, 80 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Cairo, zijn gisteren minstens 29 mensen om het leven gekomen. Vijftig perso nen liepen verwondingen op. Even buiten de stad El-Wasta botsten twee treinen op elkaar. Een voorlopig onderzoek heeft uitgewezen dat een foute wissel de oorzaak van het ongeluk was. SALISBURY (Reuter) Rhodesië heeft zondag bekendgemaakt, dat het za! beginnen met de invoering van dienstplicht voor zwarten in het kader van de strijd tegen de guerrillastrijders van het 'Patriottisch Front', die hun bases in Zambia en Mozambique hebben. In het Rhodesische leger zijn reeds zwarten opgenomen, echter op basis van vrijwilligheid. Op het ogenblik maken de zwarten ongeveer tachtig procent uit van de Rhodesische strijdkrachten. Voor blanken, Aziaten en gemengdbloedigen bestaat reeds lang de dienstplicht Hoewel er geen officiële gegevens bestaan, kunnen naar schatting thans 1,5 miljoen zwarten van het mannelijke geslacht in de leeftijdsgroep van 18 tot 50 jaar voor de militaire dienst opgeroepen worden. Het gisteren bekendgemaakte besluit is genomen door de over gangsregering van premier Ian Smith en drie zwarte leiders. De bekendmaking geschiedde door de nationalistische leider Ndaba- ningi Sithole, die op het ogenblik voorzitter is van de uitvoerende raad der overgangsregering. Met de registratie van zwarten zal onmiddellijk begonnen worden. Volgens het internationale instituut voor strategische studiën bestaat het huidige Rhodesische leger uit 9.500 man en voor 66 procent uit zwarten. De 8.000 man sterke politiemacht bestaat eveneens voor 66 procent uit zwarten. (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME De Italiaanse politie is er van overtuigd, dat ze door de arrestatie van de 30-jarige C'orrado Alunni de topleider te pakken heeft van de tweede gereratie der Brigate Rosse. De leiding van de eerste generatie onder aanvoering van Renato Curcio zit al geruime tijd groten deels achter slot en grendel en is veroor deeld tot langdurige gevangenisstraffen. Corrado Alunni blijkt net als de verle den week in Dusseldorf neergeschoten Peter Stoll, overmoedig geworden, waarschijnlijk omdat ze lange tijd uit handen van de politie hebben weten te blijven. Ze hebben beiden onvoldoende voorzichtigheid betracht en zich niet gehouden aan de regels uit de handboe ken, die, nota bene, door hun eigen organisatie zijn samengesteld. Zowel Alunni als Stoll hebben op hun schuila dressen een voorraad belastend mate riaal achtergelaten, dat de politie kan helpen bij de opsporing van overige bendeleden. Eerste slachtoffer daarvan is geworden de 31-jarige Marina Zoni, lerares Frans in het Noorditaliaanse stadje Tradate. Zij werd kort na Alunni gepakt, toen ze, nietsvermoedend over diens arrestatie, op weg was naar zijn woning in Milaan. Marina Zoni is getrouwd met het nistische raadslid Carlo Pagani uit Ge- renzano in de provincie'Varese. De poli tie in Milaan heeft gisteren verklaard, dat de Brigate Rosse samenwerkte met op zijn minst een andere soortgelijke groepering, die zich de Frontlijn noemt. Alunni wordt vooralsnog bechouwd als het brein achter de ontvoering van en de moord op Aldo Moro. Alunni komt uit een communistische familie in Rome. In de weken na Moro's ontvoering, toen de Brigate Rosse het ene communiqué na het andere verspreidde, viel het op, dat deze telkens tegelijkertijd in Rome en enkele Noorditaliaanse steden als Milaan, Turijn en Genua verschenen. Andere steden werden er nooit bij be trokken, hetgeen voor de politie een aanwijzing vormde, waar de haarden van de Brigate Rosse zich bevinden. Tien jaar geleden verhuisde Alunni van Rome naar Milaan, waar hij als technicus een baan kreeg bij het Italiaans-Duitse elektroni sche bedrijf Sit-Siemens. Dit bedrijf geniet de twijfelachtige .eer, meer terro risten uit zijn personeelsstaf te hebben 1 zien voortkomen. Dat verschillende lei dinggevende figuren van Sit-Siemens het slachtoffer zijn geworden van kniescho- ten, houdt hiermee zo goed als zeker verband. Alunni wordt gezien als de man, die deze Noord-Ierse specialiteit in Italië heeft geïntroduceerd, nadat Renato Cur cio in 1976 voor de tweede maal was gearresteerd. Corrado Alunni behoort tot de stalinistische communisten, die het de Eurocommunisten van Berlinguer kwalijk nemen, dat dezen het door Aldo Moro gesmede „historisch compromis" met de christendemokraten hebben aan vaard. De oude stalinisten zijn van oor deel, dat Berlinguer daardoor de kans voorbij heeft laten gaan om de macht aan zich te trekken en van Italië een communistische staat te maken

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7