Er schuilen wat addertjes onder het Maasoevergras ktusuhdse klimaat zorgt voor'n bijzondere mode uvs Is het rendement van de Clauscentrale wel zo groot? geklopt door H0V LONGTALLERNIt LKiDS-fc. CU UKANT MAANDAG lö bKKTAiviAAA is,, MAASBRACHT Ze wil len het in het Limburgse IWaasdorp Maasbracht wel weten dat ze de nieuwste en grootste elektriciteitscen trale van Nederland binnen de gemeentegrenzen heb ben. Je kunt gewoon niet misrijden. Overal staat het met forse borden aangege ven: Clauscentrale. Hoewel, het zou natuurlijk kunnen dat ze daar de milieulieven- de Claus zo graag mogen e aarom die bordjes zo opval lend plaatsen. En dat mag je dan weer niet aannemen omdat de centrale moeilijk niet te zien valt. De twee koeltorens steken mar liefst honderdnegentien meter bo ven het vlakke rivierland schap uit. Vandaar. De nieuwe Clauscentrale is een gastvrij instituut. De hele dag staan de poorten wijd open voor bezoekers van alle wind streken van ons land om er de wonderen van het moderne elektriciteitsopwekkmgs- gebied te aanschouwen, twee grote turbi nes die elk maar liefst 650 Megawatt kun nen leveren. Bij elkaar opgeteld in vol bedrijf een 1300 Megawatt. Om een klein idee te geven van hoeveel dat is moge verteld worden dat het grootste verbruik dat de provincie Limburg ooit heeft geme ten ook zo'n 650 Megawatt was. Een vrij ruim bemeten overcapaciteit dus. zeker als men bedenkt dat de tien kilometer verde rop gelegen oude centrale van Buggenum goed is voor zo'n 750 Megawatt. De conclu sie is duidelijk: deze centrale is voor Lim- bug veel en veel te groot. Daarom echter niet getreurd. Het Neder landse koppelnet staat er borg voor dat de elektriciteit wel ergens zijn weg vindt om de tekorten elders op te vangen. Bo vendien. de plaats Maasbracht is niet voor niets gekozen. Acht kilometer van de Bel gische grens en tien kilometer van de Duitse betekent korte aanvoerlijnen voor stroom naar de buren. De groot-Europese economische gedachte, nietwaar? Jawel, maar er schuilen helaas wat addertjes onder het Maasoevergras. Met Duitsland is al lang geleden een contract tot levering afgesloten. Zeveneneenhalf jaar zal de cen trale een bepaalde hoeveelheid elektriciteit naar Duitsland „pompen". De Duitsers voelen zich er echter niet meer zo gelukkig mee. Ook daar is de verwachte stijging van het elektriciteitsverbruik tegengevallen. Ook daar hebben de elektriciteitscentrales nu een overcapaciteit, centrales die boven dien worden gestookt met zwaar gesubsi dieerde Duitse kolen. Duitsland gaat al zo ver dat ze ons aanbieden om zelf stroom aan Nederland te leveren, stroom die be slist goedkoper zou zijn dan die welk met ons eigen Nederlandse dure aardgas is opgewekt Het zou natuurlijk voor Nederland een erg aantrekkelijk aanbod zijn ware het niet dat we juist, daar in Maasbracht. een peperdure centrale hadden gebouwd, die we de naam van onze milieuexpert Claus hadden gegeven, en die centrale tot over maat van ramp ook nog een tienjarig aardgascontract hadden verleend. Wat dan weer betekent, dat er per jaar. aangeno men dat de centrale maar op zeventig a tachtig procent van de volle capaciteit draait, zo'n tweeëneenhalf miljard kubieke meter aardgas verstookt wordt, alleen in die ene nieuwe centrale daar in Maas bracht. Goed. er staat natuurlijk ook wat tegenover. Zo is het de meest renderende centrale. Geen andere centrale in Neder land weet zo zuinig om te springen met de aangeboden brandstof. De Clauscentrale kan echter behalve aard gas ook olie stoken en heeft daarvoor een paar aardige tankjes staan met een inhoud van 65000 kubieke meter De plaats van de Clauscentrale in Maas bracht leent er zich echter niet voor om kolen te stoken. Om kolen te kunnen sto ken moet men aan groot open water liggen dat voor schepen van een tienduizend ton bevaarbaar is. Maasbracht mag blij zijn als er schepen van tweeduizend ton kun nen binnenkomen. In tegenstelling tot bij voorbeeld de Amercentrale bij Geertrui- denberg, zal de Clauscentrale nooit kolen stoken, of.misschien toch, als de Neder landse regering, bij een nieuwere stand van de kolenwintechniek, nog eens mocht besluiten om de - te vroeg? - gesloten Zuidlimburgse mijnen weer eens te ope nen.» (Van onze sportredactie) LEIDEN De regionalen UVS hebben hun eerste nede- laag (2-1) geleden tegen HOV. 0 Kikkerpolderbewoners waren g* handicapt door het niet meespj len van de gebroeders Blom Be den moesten in de hoofdmadi van de blauwwitten acteren HOI nam de leiding toen de buiten spelval van DVS niet goed sloot Na de hervatting bracht Marce van Riet met het hoofd de stam op 1-1 Een van richting verander de vrije trap betekende de wins voor de Rotterdammers De ieugd van Katwijk steeds puntloos. Al moet hierbi wel gezegd worden dat de Katwi) kers drie zware tegenstanders li verwerken hebben gehad. Zater dag werd bij Feyenoord met 3-1 verloren. De equipe van trains De Valk hield Feyenoord langt tijd van doelpunten af Pas halver wege de tweede periode werd hel 1-0 Kort daarop was de strijd definitief beslist. Jaap Guyt scoor de de Katwijkse treffer In het houten gebouwtje waarin de vele bezoekers van de Clauscentrale worden ontvangen, hangt aan de muur een grote grafische voorstelling. Af valt te lezen het energieverbruik zoals dat op het ogenblik in Limburg is en zoals dat in de laatste jaren geweest is. Men vermeldt erbij dat het ook een aardige indruk geeft van het' verbruik van elekticiteit in Nederland. Limburg is een aardige doorsneeprovincie, zoals dat heet. Het is intererssant om te bekijken dat het elektriciteitsverbruik we liswaar nog stijgt maar niet meer in die mate als dat in de jaren daarvoor het geval was. Vanaf 1966 tot 1974 kwam men via een regelmatige stijging tot een verdubbe ling van het verbruik in acht jaar. Vanaf 1974 ging het verbruik teruglopen, de piek ging eraf en in 1977 lag het verbruik zelfs onder dat van 1976. Voor 1978 is de verwachting dat het zelfs nog lager zal zijn. Cijfers die de burger niet alleen moed geven maar hem ook aan het denken zetten. Is er dan toch iets gebeurd? Is er dan toch iets blijven hangen van de vele aansporingen om zuiniger met energie om te springen? Bij het elektriciteitsver bruik moet men duidelijk onderscheid i ken tussen twee categorieën van verbrui kers. Enerzijds de industrie en anderzijds de particuliere verbruikers. De industrie zal zich weinig eraan gelegen laten liggen hoeveel stroom er wordt verbruikt, zolang die maar goedkoop is. Puur economische factoren spelen daarbij een rol. De particuliere verbruikers zijn degenen die waarschijnlijk het meest aan dacht besteden aan de waarschuwingen die vooral de laatste jaren de lucht ïnge- slingerd worden, doe zuinig met energie. Maar er speelt ook nog een andere factor mee. namelijk dat onze Nederlandse markt zo langzamerhand overvoerd is geworden met apparaten die stroom verslinden als wasmachines, vaatwasmachines. koelkas ten. diepvrieskisten en wat dies meer zij. Bovendien is er niet zo heel veel geld meer beschikbaar - of men heeft het er niet meer voor over - voor elektrische tanden borstels. elektrische vleesmessen en wat al De Limburgers verbruiken met zijn allen, dat wil zeggen een miljoen man, vier mil jard kilowattuur per jaar. Per hoofd van de bevolking komt dat neer op vierduizend kilowattuur. En dat is zo ongeveer gelijk aan het landelijk gemiddelde. Wederom gemiddeld kost zo'n kilowattuur 13,5 cent. Iedere inwoner betaalt dus voor zijn elek trische energie zo'n kleine vijfeneenhalf- honderd gulden. Om die vierduizend kilo wattuur echter op te wekken is óf 1000 kilo olie nodig óf 3000 kubieke meter gas. De olie kost nu 225 gulden per ton, zodat de rest. het verschil tussen 550 en 225 gulden, opgaat aan de kosten van de centrale, het transport van de elektriciteit en de verlie zen die daarbij optreden. Voor gas ligt de berekening nog anders. Een centrale als de Clauscentrale krijgt natuurlijk zijn gas voor een aanmerkelijk lagere prijs dan de particuliere veioruiker. Maar toch valt hier de vergelijking ook ten gunste van het gas uit. Welke conclusie valt er voor de gebruiker uit te trekken? Kan men dan zelf ook maar beter gas en olie gebruiken waar de elek triciteitsbedrijven stroom propageren? El ke gebruiker zal weten dat het verwarmen met elektriciteit een vrij kostbare zaak is. Daar hoeft nauwelijks over gepraat te worden. Met gasgeisers ligt het wat anders en ook waar het om elektrisch koken gaat. In principe is het natuurlijk een dwaze zaak dat men eerst water verhit tot stoom in een elektrische centrale om elektriciteit op te wekken. Diezelfde elektriciteit komt dan via een draadje in uw huis en dient daar weer om hetzelfde proces gedeeltelijk nog eens mogelijk te maken; koud water warm maken om u in de gelegenheid te stellen een douche te nemen. Helaas is het niet mogelijk om elk huis in Nederland rechtstreeks te voorzien van heet water, zodat er maar één goed alternatief over blijft: het gas in een geiser om hetzelfde effect te bereiken. Ook daar echter zitten weer nadelen aan. Minder rendement door schoorsteenverliezen enzovoorts. De elek- triciteitsbedriven. die ook wel hebben ge zien waar de schoen wrong hebben dit allemaal ingezien en het nachttarief inge voerd, waardoor het stroomverbruik, in geld uitgedrukt, gelijk blijft aan het gas verbruik. En om die portemonnee gaat het uiteindelijk. De verbruikers laten zich niet met mooie praatjes over energiebesparing zoet houden, ze willen het kunnen merken in de portemonnee. Vraag blijft nu alleen nog maar, of, als die mooie centrale daar in Maasbracht. nou eens niet was gebouwd - want die over capaciteit hebben we toch niet zo hard nodig - we dat dan ook in de portemonnee gemérkt zouden hebben. Drie miljard ku bieke meter aardgas per jaar is ten slotte niet zomaar niets. Daar zou je menig gas- geisertje voor hebben kunnen stoken. Gerard Crone De IJslandse schapen hebben er ruim 1000 jaar over gedaan om hun vacht perfekt aan de noordelijke weersomstandigheden aan te passen. Water, wind en sneeuw hebbén de wol van deze beroemde bergschapen zacht en warmte-isolerend gemaakt. Maar al die jaren zouden voor niets zijn geweest als de wol niet vakkun dig wordt geprepareerd en gebreid. En pas als er een talentvolle mode ontwerper aan te pas komt krijg je zo'n fantastisch, zacht, warm en modieus jasje.Nü te koop bij C&A, Met een zucht draait ze het sleuteltje om. 't Ging eigenlijk niet eens zo slecht, behalve dan dat achteruitparkeren. Vol verwachting kijkt ze de examinator aan. En wat zegt'ie? Waar ze dat mooie wollen jasje van daan heeft! Typisch handig kleding stuk voor in de auto, die ze vanaf vandaag zelf mag besturen. (ARNIE TREFFERS), ROCK ZANGER: "In mijn vak ben ik wel zo'n beetje door de wol geverfd Maar we zijn nog lang niet uitge"shaked". Door de golden years of Rock 'n Roll komen we handen en voeten tekort om aan alle verzoek en te voldoen. Live optred ens zijn weer helemaal in. En naar ik hoor verluiden die IJslandse wol ook!" C&siiiti>cA.itootele£^ex!

Leidse Courant | 1978 | | pagina 6